מחזור 8 בספרד: 2:4 משוגע על גראנדה, הזאר כבש שער בכורה

הדרך שלי להחליט האם שחקן טוב או לא היא לחשוב האם הייתי רוצה שהוא ישחק מולי, האם הייתי רוצה שהוא לא ישחק מולי ועד כמה הייתי רוצה או לא רוצה שישחק מולי.

ואסקז, לא היה אכפת לי שישחק מולי. הוא עושה הגנה כמו 80% משחקני האגף בליגה. אצלינו אמנם זה מצרך נדיר, אבל שימו לב ליריבות שלנו, אצלם כולם סוגרים תמיד, כל הזמן יש שני קווי הגנה וזה אפילו מובן מאליו. עם זאת, ללוקאס יש יתרונות על פני עוד שחקנים. הוא שחקן נשמה וסופר סאב. הוא תמיד מוכן לתרום את חלקו ותמיד יעשה את המקסימום שלו. לא יזיק אחד כזה בסגל אף פעם וזה לא פלא שזידאן אוהב אותו.

אודריוסולה זה סיפור שונה, כי הוא מסוכן התקפית גם אם לא בצורה מתמדת. על כל חמש הכנסות כדור, ארבע ילכו לשום מקום אבל אחד יגיע לכתובת,וזה לא נדיר לראות אותו מבשל מצב לגול על אף הכדורגל הלא אלגנטי שהוא מציג. לא הייתי רוצה שישחק מולי אבל אם כן, הייתי משתדל לראות את חצי הכוס המלאה ולקוות לנצל את החורים בהגנה.

על פי המדד הזה אגב, לא הייתי רוצה שקסמירו ישחק מולי. הוא חזק, מחסל התקפות, עושה הצגות וגורם ליריבים לעשות עבירות שלפעמים בכלל לא נעשו. הוא מוציא את הראש של היריבים מהמשחק ובכללי זה שחקן שמאוד מעצבן לשחק מולו. מה שהוא עשה אתמול לסולדאדו למשל לא נדיר.

בלי לוקאס ועם בייל? כן. עם ויניסיוס? לכל הפחות אפשר לומר שהתשובה לא מובהקת. בטח אם המדד שלך הוא איבוד כדורים והחרבת התקפות. אני מבין את משאלת הלב שיש לגבי ויניסיוס ושאר הצעירים, גם אני מקווה שייצא מהם משהו, אבל אין שום עדיפות לאחד מהם על לוקאס חוץ מאותה משאלת לב.

איך זאת בעיה שקל לפתור? אם נחליף אותו בשחקן לא מספיק טוב אחר? התלונות אולי מוצדקות כשהוא פותח לפני חאמס או בייל כפי שהיה בעבר. היום זה לא המצב.

זה לא נכון, כי ככל שהזמן עובר ו-ויניסיוס לא משתפר הערך שלו יורד. אסנסיו אחרי העונה האחרונה שווה פחות מלפני שנתיים (נשים את הפציעה בצד). כרגע אפשר למכור הבטחה וחלום שייצא ממנו כוכב, שזה מוביל לפסקה השניה: שחקנים צעירים הם לא גנריים, וההצלחה שלהם לא תלויה רק בדקות משחק ובמאמן שילטף אותם. סאנצ’ו כישרון יותר גדול מויניסיוס, כנראה היה טוב ממנו בכל גיל ויהיה טוב ממנו בעתיד.

ויניסיוס מקבל מספיק הזדמנויות להוכיח שהוא טוב מלוקאס ואסקז החלש והבינוני, ובינתיים פשוט לא מצליח לעשות את זה. אז פעם אחד משחק ופעם השני, ובדרך כלל לשניהם אין יותר מידיי השפעה על התוצאה.

כאמור אני חושב שזה לא היה קורה, ויכול להיות שגם עם רודריגו זה לא יקרה. את ויניסיוס ראיתי מספיק כדי להאמין שזה לא זה. בכל אופן, זאת בדיוק הסיבה שריאל מדריד אינה אייקס ולא יכולה להיות חממת גידול. אי אפשר לזרוק צעירים לדשא כי אולי אחד מהם יהפוך לשחקן הרכב.

אם נחזור ללוקאס, בדרך כלל הוא עושה עבודה סבבה לגמרי ביחס לציפיות ולמעמד שלו, בלי מניירות של כוכב ועם הרבה עבודה. לצעירים יש רק מה ללמוד ממנו.

לוקאס ואסקז הוא לא הבעיה אלא הסימפטום שלה- הקבוצה לא בנויה טוב ולכן שחקן ברמה שלו מקבל כל כך הרבה דקות. אין לי שום בעיה איתו כשחקן סגל רחב והוא אכן נכנס טקטי ויש לו אופי שהלוואי על כל שחקן. לדוגמא אתמול, כשצריך לשמור על תוצאה ואפשר להיעזר בעוד שחקן שיתרוצץ ויציק, הוא היה יכול להיות אחלה חילוף.

בנימה כללית, ברור שאנחנו מחמירים עם הביקורות. כמו שתהיה לך מרצדס עם השריטה הכי קטנה בעולם. אחרים בכלל לא רואים אותה ויגידו שאין לך זכות להתלונן אבל לך זה תמיד יציק.

כשאיכפת לך ממשהו אתה תיקח כל דבר שקשור אליו בחוסר פרופורציה. התלוננו על שחקן שכבש 450 שערים ועל מאמן שהביא 3 אלופות רצוף, אז לא נתלונן על לוקאס וסקאז ואודריוסולה?

אבל לא מדובר על להכניס את לוקאס בדקה ה-80 כדי שיתרוצץ. הייתי רוצה נגד ברוז’ שזה יהיה הפוך - ויניסיוס בהרכב ולוקאס על הספסל ובא כדי “להציל את המולדת”. כשהוא בכושר הגרוע ביותר שלו שישחק פחות. הוא כן קיבל כמה משחקים רצופים בניגוד לויניסיוס לדוגמא. גם חאמס יכול לשחק בכנף בצורה מסוימת. גם ויניסיוס אגב יוצר מצבים גם במשחק רע.

אלה שביקרו את כריסטיאנו…טוב, נו, אולי עכשיו הם מבינים, מתחרטים. חצי עונה איומה בליגה אבל חוץ מזה…לא יודע. לקחו את הכל כמובן מאליו…

אגב בעייה: טוני קרוס ייעדר שבועיים-שלושה בגלל פציעה והוא בספק לקלאסיקו. עד הפציעה שיחק 99% מהדקות. כמוכן, קאסמירו עם ארבעה צהובים בליגה ואם יספוג צהוב נוסף נגד מאיורקה…

גם אני מתלונן על כל דבר, אבל לא הגיוני לנתח משחק/קבוצה ולשים על הגריל קודם כל את שחקני המשנה, במיוחד אם הם לא עשו איזשהן שגיאות יוצאות דופן. זה נכון גם לגבי ויניסיוס בדרך כלל. מה עשה אודריוסולה במשחק אתמול גרוע יותר מקרבחאל של המשחקים האחרונים?

כריסטיאנו היה הכוכב של הקבוצה. כשהוא לא הוביל את הקבוצה העיניים בצדק היו נשואות אליו. זאת בדיוק הנקודה. כשהעסק לא דופק אני מסתכל קודם כל על ראמוס, מרסלו, וראן, קאסמירו, מודריץ’, קרוס, בנזמה, הזאר. כשהם ישחקו ביכולת שמצדיקה את המעמד שלהם זה בכלל לא משנה אם אודריוסולה או לוקאס פותחים. אז יהיה קל יותר גם לשתף צעיר או שניים.

אם ויניסיוס לא ישחק השווי שלו ירד אפילו יותר. הוא מוזמן לשאול את השחקן הכי מוכשר בקבוצה כמה פשוט זה למצוא קבוצה אחרי כמה חודשים של ייבוש.

זה לא רלוונטי מי הכשרון הגדול יותר, מה שרלוונטי שכל אחד מהצעירים האלה בעל פוטנציאל גדול ביחס ליכולת של לוקאס. הנקודה היא שבמקום רודריגו יכל היה להיות סאנצ’ו שבבירור שחקן טוב מלוקאס והטענה שלך שהצעירים במילא לא עושים את ההבדל לא הייתה נכונה.

כן, זה היה נכון אם היו טוענים שרודריגו וברהים צריכים לפתוח לפני בייל. אתה טענת בעצמך שלוקאס לא תורם כרגע יותר מהם, לכן,אין שום סיבה לשחק עם השחקן המבוגר שהגיע מזמן לתקרת הזכוכית שלו.

ואסקס לא עושה עבודה סבבה כבר שנתיים לפי המעמד שלו, כי כרגע הוא שחקן רוטציה בכיר ולא שחקן גיבוי. היו לו גול ושלושה בישולים ב1500(!!!) דקות בליגה בעונה שעברה. לברהים שהגיע באמצע העונה בישול אחד פחות ברבע מהדקות, גם לויניסיוס סטט’ זהה בחצי מהדקות של לוקאס.

זו לא עבודה סבבה גם לשחקן באספניול.

הדיון על לוקאס התחיל מזה שמשתמש כאן טען שהוא מעדיף אותו על אודריוזולה כמגן. אף אחד לא שרף את ואסקז על משחק בו הוא לא שיחק, אלא על עונה מזעזעת בה גם נצלבו חברים בכירים יותר ופחות לקבוצה.

לוקאס ואסקז הוא נכס טקטי בסגל ולא סתם זידאן מתעקש עליו, במיוחד בקבוצה שהבלגן חוגג בה ושפאניקה והיסטריה הם לעיתים קרובות סימן היכר מובהק שלה. וזה הדבר היחידי הטוב שיש לי להגיד עליו, כי מעבר לכך ברור שמדובר במוצר מוגמר בינוני מאוד, מעבר לשיאו, מחרב התקפות ולא פעם נראה ממש מביך. הבעיה היא שזה מה שיש.

אני בדעה שכדי באמת לגלות מה כשרון שווה, לא די במתן הזדמנויות ספורדיות ושיפוט מהיר על פי “זוג עיניים”. כולנו זוכרים איך נראה מרסלו בתחילת הדרך, וגם קאסמירו. אפילו ולוורדה נראה לי בהתחלה למלם ולאחרונה השחקן הזה יותר ויותר מוצא חן בעיניי.

כמובן שיש דוגמאות הפוכות ואנחנו לא אייאקס, אבל בדיוק בשביל זה יש השאלות. אנחנו באופן היסטורי די מפשלים במדיניות הצעירים, אבל זה דווקא משתפר עם הזמן, ואודגורד הוא דוגמא מצוינת לכך. מסתבר גם שלבחור יש מוח ולא בא לו לבזבז את הקריירה שלו ולהגיע מוקדם מדי למדריד. אותי הוא קנה.

בעולם אידיאלי גם ויניסיוס היה משחק עכשיו באיזו סוסיאדד (מבקיע נגדנו צמד אבל לא נורא), מתפתח בצורה עקבית ובריאה כמו ששחקן אמור להתפתח, והיינו מקבלים תשובה טובה ומהימנה יותר מה הוא שווה ואם כדאי להחזיר. אני מניח שזה גם היה התכנון, אם רק היינו מצליחים להביא עוד חיזוק נורמלי להתקפה.

לוקאס באמת היה סוג של נכס טקטי עד לפני שנתיים. כשהוא בפורמה רעה כל כך כבר הרבה זמן הוא רק מזיק. מול ברוז’ למשל אפילו מבחינה טקטית לא היה צריך לשחק איתו כי זידאן עלה עם שלישיית קישור של קאסמירו-קרוס-מודריץ’. לא היה צריך את החיזוק ההגנתי של לוקאס. מה גם שנאצ’ו עלה בתור מגן ולא מרסלו. זה היה הרכב מאוד אפור ואנמי. במשחק כזה כל שחקן אגף אחר בסגל שלנו היה עדיף על לוקאס. לא מבין את זידאן לפעמים.

דיון כל כך ארוך ואף אחד לא התייחס לבישול הגאוני של בייל, לדעתי מועמד לבישול העונה וגם הפך לנו את המשחק להרבה יותר קל.

יש לפחות אחד מרשים יותר עד כה.

אכן בישול גאוני, שחקן שאני אישית לא היו לי צפיות מאוד גבוהות ממנו, כייף לראות את ההתפתחות שלו.

סליחה על ההתקטננות, אבל כבר תקופה די ארוכה יש עקומת שיפור ברורה בנושא הצעירים. כל רביעיית ההגנה הם צעירים שגידלנו, ואצל קרבחאל נחריג את השנתיים שבילה בלברקוזן, אבל הוא אשכרה גדל במועדון. קאסמירו זה עוד שחקן שהגיע בגיל צעיר מאוד, שיחק בקאנטרה ובבוגרת, ולאחר שבילה בפורטו חזר, וכבר שנים שהוא באנקר בהרכב. בנזמה הגיע בגיל 21, יש ויכוח גדול על כמה תרם והאם הוא הצלחה, אבל עובדתית הוא למעלה מעשור באנקר כמעט מוחלט אצל כל מאמן שעבר פה, ועברו לא מעט. רוב ההרכב הפותח זה שחקנים שהגיעו אלינו בגיל צעיר מאוד והיו שחקנים מאוד מאוד משמעותיים בזכיות ההיסטוריות שלנו בצ’מפיונס. כן, על כל אחד כזה ישנם שלושה שנופלים, אבל ככה זה עובד בעולם הכדורגל ולמועדון יש את האפשרות הכלכלית לקחת סיכונים כאלה. בסופו של דבר, אפשר להגיד שהסיכונים הללו השתלמו.

אפשר להתווכח על כך במקרים נקודתיים, אבל קשה להתעלם מהשיפור הרציני שהמועדון עשה בגזרה הזו ועושה בשנים האחרונות. שחקן שיש לו את האופי והיכולת המתאימים כדי לעמוד בדרישות הגבוהות של המועדון, עם כל המתלווה לכך כמו קהל שלא בוחל באמצעים ומביע את עצמו (גם אם זה מצטייר אצל אחרים כקהל כפוי טובה), וכמו התקשורת שממהרת לשחוט כל שחקן שנתן משחק וחצי רע .

נכון, אבל אני חושב שהשיפור בעיקר בהגנה. אולי אורך הרוח קשור ל DNA של הגנה שכונה, או - זה סבבה לחטוף 2 גולים מצחיקים, בטח נבקיע יותר.

הנקודה שלי היא שהשאלות זה המסלול האידיאלי לטיפוח צעירים בקבוצה גדולה כמו ריאל מדריד. שחקנים לא מתפתחים מלהתבונן בבנזמה וקרוס משחקים ולקפוץ למים הקפואים פה ושם, תוך הסתמכות מדעית על כך שמתישהו בייל ייפצע. וכן, אנחנו משתפרים בזה.

כמה תנסו לנחס את בייל זה לא יצליח, העונה הוא לא יפצע! התחת חזק מכל נחס.

טיטי, פה גם האופטימיות הנפלאה שלך לא תעזור, זה מדעי.
תיכף תגיד גם שביבי לא ייבחר במועד ג’.

על הפציעות של בייל התחת של זיזו עוד יכול, אבל ביבי ? בעצמו יש לו תחת סופר על(זה ותסמונת האישה המוכה).

תחת זה להביס קבוצה 4-0 שבקלות יכל להיגמר ההפך בזמן שאנחנו מקיזים דם מול אותה קבוצה שבקושי סיכנה לנו את השער.

זה לא נכון לחשוב שככה זה עובד. יש משקל גדול למשחקים רשמיים ונסיון משחק תחת לחץ אבל יש משקל שווה ערך לאימונים 5 פעמים בשבוע עם המאמנים הטובים ביותר, לצד השחקנים הטובים ביותר ועם הציוד הטוב ביותר.

ציטוט של ואלוורדה, למשל.