Fake news: הדיון על דפים , רשתות חברתיות ומקורות מידע

בגלל ש @mos56 ביקש, הדיון נועד לדבר על כל דפי האינטרנט ומקורות המידע שלנו, בין אם מדובר על ספורט או סתם חדשות. ככל הנראה גם יהיו פה ריכולים על פורמים אחרים.

אז פה אפשר לקטר על בארסה מניה חופשי :crazy_face:

אז זה דיון על שני אנשים בעצם - פבריציו רומנו ודימיטרי.

גם אני מאוד מתגעגע אליה. היא סיפקה לצוד הרבה מאוד חומר בשולה שלו…

ejb בכלל לא זוכר אותך משם. מה היה הכינוי שלך?

פבריציו זה לא פייק.

לגבי הדיון על בארסה מניה, אני לא קורא שם. קשה מדי להבדיל בין ידיעות איכות לידיעות זבל.
באופן כללי ,אני מעדיף לקרוא באנגלית, כולל תרגום גוגל מספרדית או שפה אחרת. מרגיש לי יותר אוטנטי ושלא ידחפו לי לפה אג’נדות של חשבון כזה או אחר.
יש כמה חשבונות טוויטר שבכל טוויט אומרים מה המקור, ואם הטוויט מעניין אותי, אני הולך למקור וקורא שם. זה יכול להיות לא רק עיתון ספרדי או בריטי, אלא גם בילד או ל"אקיפ או כל דבר אחר בעולם. גוגל טראנסלייט עושה את העבודה.
בעברית אני רק בפורום הזה.

לא כ"כ התייחסתי לכותרת הת’רד (שאני מניח שכיוונה להיות בעיקר הומוריסטית), אלא לתוכן הודעת הפתיחה של נדב - ת’רד על מקורות המידע של הפורום.

ורק שיהיה ברור - מבחינתי מידע שאתה מביא יותר אמין ושלם מאשר מידע שמביא פבריציו. אתה קורא ידיעות של פבריציו, פבריציו לא קורא ידיעות שלך (הפסד שלו).

אותו כינוי, הייתי הרבה פחות פעיל שם. וגם ממש לא נשארתי עד הסוף שם והאמת שאני גם לא כ"כ זוכר אותך, אז סיכוי טוב שלא חפפנו.

לגבי ההבדלים בין הפורומים - אז לא יודע להגיד לגבי איכות, כי באמת שחסרים פה כמה קליברים כבדים מאז. אבל דווקא הכמות שהצטמטמה הופכת את הפורום הזה לאינטימי הרבה יותר. אני מתחבר מאוד למה שכתב @RDT - הייתה שם תחושה די חזקה של מעמדות, כשלחלק מותר מה שלאחרים אסור, טיפוח יתר של תרבות הקנטות הדדיות תוך כדי ויכוחים ענייניים (יש לזה שיירים גם פה בפורום), ובאופן כללי אווירה של אם לא תתיישר לדעות “הנכונות” אז אין לך מה לחפש שם.
בוא נגיד את זה ככה, לא סתם טיטי פחות התחבר לסוג כזה של פורום. ואם אני זוכר נכון, גם עליי זה נמאס באיזשהו שלב מהסיבות האלה פחות או יותר.

לגבי האינטימיות פה בפורום: אני זוכר את @asafbarca (עוד משתמש איכותי שלכאורה נמצא כאן אבל לא מספיק) מגיב לפעמים אצלנו בפורום של ריאל. התחושה הייתה שהוא צריך ללכת ממש על קצות האצבעות הוירטואליים, כדי חלילה לא להישמע כאילו הוא בטעות ניסה להקניט. והנה פה בפורום ברוך השם, טיטי מרגיש חופשי להקניט את אוהדי בארסה בפורום שלהם, שביט אצלנו, וגם היתר כותבים חופשי אחד אצל השני, ועדיין כולנו חברים. בלי לשים לב, אני עוד עלול בטעות להצטרף אליכם למפגש צפיה המשותף של הפורום הברסאי (כלומר, ליוסי ומוש שיושבים ביחד על בירה בפאב בפתח תקווה).
עם כל הנוסטלגיה לפורום ההוא, אין לתחושה הזאת תחליף בעיניי.

בדיוק לשם חתרתי.

מסכים לגבי זה, ועדיין, אם הייתי מנומק מספיק הייתי יכול להשתיק את מי שאני רוצה שם. אם זה באמת ללכת סתם עם הביצים קדימה ולריב בלי ממש לייצר טיעון עינייני, זה תמיד היה הולך עם הותיק. ברגע שהטיעונים מגובים במידע לאף אחד לא הייתה יכולת להתמודד עם זה בשיטת ה"מי צועק חזק יותר".

רוב הטיעונים שלהם אז מאוד מזכירים לי את אופי הדיון של טיטי או ליאור שמגיעים בעיקר עם הרבה ביטחון ומעט גיבוי לדעות שלהם, עם כתיבה רהוטה והכל, ולפעמים הפרספקטיבה שלהם מעניינת ואפילו עומדת במבחן המציאות העתידית, אבל לפעמים זה לא עומד מול מבחן הסטטיסטיקה.

מה שכן, אני מחכה ממש שמפגשים יצאו לפועל, כי אני גם מזדהה עם תחושת האינטימיות, אבל אני ממש מחכה שגם יהיה מפגש. בזה הפורום הקודם היה חווייתי ומדהים עבור המון אנשים. אני עד היום זוכר את מפגש האוהדים במשחק ליגת האלופות מול שאלקה ב MASH.

image

שנקבל בראש מבאיירן @EJB יכנס ויגיב כך ואז יברח החוצה

אתה בא מחר?

אם זה קורה יש מצב טוב, אני בארץ.

לגביי המאניה -

אני לא חובב גדול שלהם, כי -

1. מאורעות שקרו לפני כמה שנים.
  2. הם כבר “נתפסו על חם” ממציאים שטויות (או במינימום מעוותים דברים).
  3. כל מיני דברים מסביב שנרמזו פה לאורך הדיון.
  4. ההתעסקות המוגברת שלהם בפיפי קקה/עקיצות לריאל מדריד/“כריסטיאנו בכיין”/סבתא של חבר של מסי טוענת שהוא הכי גדול בהיסטוריה/תמונות של נשות השחקנים ודברים צהובים אחרים (אנטונלה זה בסדר, @EHUD ).

לא בהכרח בסדר הזה.

אני כן חושב שיש שיפור, יחסי, בסעיף 4, בטח בהשוואה ללפני כמה שנים. אז כן - כבר משהו.
מודה ומתוודה שאני צורך מהם תוכן לא מעט, בעיקר כי זה קל וזה זמין וזה בעברית. הרעיון הוא לדעת לסנן, לבדוק עוד מקורות, ולקחת דברים בעירבון מוגבל. לא צריך להתכחש - מדובר בדף אוהדי ברצלונה הכי גדול בארץ (אלא אם תמצאו משהו אחר שיפתיע אותי מאוד), והוא כן יכול “לעזור” בלא מעט דברים. אממה, כמו כל מקור חדשותי אחר, וממש לא רק בתחום הספורט - נושבת בו רוח המפקד. זה ה"בעלים" ואלו הקשרים שיש לו, ויש לו, וזה הסגנון שלו והאג’נדה שלו. לטוב ולרע. לפעמים נכנסים לשם כותבים/עורכים שקצת מנווטים את הספינה למחוזות טובים יותר, או פחות, אבל בגדול הנתיב די ברור.

לגביי הפורום עצמו -

בפורום הקודם הייתי בעיקר צופה מהצד, שרק מידי פעם צועק מהטריבונות. הרגיש לי שם שאני צריך “יותר” בשביל שיהיה לי “מותר” לכתוב. יותר היכרות עם ההיסטוריה, יותר ידע טקטי, יותר הבנה סטטיסטית, יותר יכולת ניסוח, יותר ביצים, וכן - גם יותר מעמד. נושא המעמדות שם היה מאווווד ברור ומובהק, במיוחד למישהו מהצד. הדיון היה יכול להתנהל ולהתנהל, ואז כאילו איזשהו כחול/אדום היה מגיע, וחותם את הגולל עם הדעה שלו וכולם היו מתיישרים. בנוסף - הדיונים שם היו נגררים לפן האישי, בין או על השורות עצמן, הרבה יותר מאשר בפורום הנוכחי.

האם זה היה רע? לא יודע. זה מצד אחד תרם לי המון והיה גם מעניין לצפייה, וגם יכול להיות שזה היה נכון לאותה תקופה ולאותם אנשים. אבל מצד שני - עניין המעמדות היה חזק מאוד, וגישת ה"יש כאלו שמותר להם הכל, ויש כאלו שאם הם לא שמים פסיק במקום הנכון - הם מקבלים באן לחודש" הייתה בולטת גם היא. לא סתם אחד הדיונים הפורים שם היה דיון ה"למה מחקו לי את התגובה? מנהלים נבלות שכמוכם".
אבל זה היה מעניין, ולעיתים די קרובות מרגיש לי שמצד אחד צריך ליישר פה יותר אנשים (כן, גם אותי. ואולי בעיקר אותי), ושחסרים לי היום דיונים יותר סטטיסטיים וטקטיים, שאומנם אני לא יודע לתרום להם בשיט, אבל שכן מאוד נהניתי לקרוא, או דיונים נשכחים כמו זה של אסף לירן ובארסה ב’ (היי אספינוזה) שפה לא קיימים בכלל.

אבל אולי זה הפן הנוסטלגי שבי מדבר.

חייב להודות שלאורך השנים בפורום הנוכחי כמעט ופרשתי כמה וכמה פעמים, בעיקר בגלל ההרגשה ש"אין עם מי לדבר". ליטרלי. לאורך תקופה מאוד ארוכה היינו פה טל, מוס, נדב ואני ו…זהו בערך (מצטער אם שכחתי מישהו). לפחות בצד הברסאי. אז לא רק שהיינו צריכים לשרוד 90 דקות של ואלוורדה בלי להירדם, גם הדיון שאחרי היה או קצר, או לא קיים, או די צפוי מראש. הבוסט הרציני התרחש כשעוד כוחות, ישנים וחדשים, הצטרפו, ומאז הרבה יותר כיף פה.

אז כן - עודף משתמשים זה לא בהכרח טוב ולפעמים צריך כמות “מוגבלת” כדי למקסם את הסיטואציה, וכרגע מרגיש לי שאנחנו או שם, או בכיוון הנכון ללהיות שם בקרוב. וכן, גם התחושה שאני יכול לכתוב בכל דיון, וכל שטות שעולה לי למוח (אני יודע אני יודע, לא כל שטות. ונמחקות לי לא מעט הודעות, ורובן בצדק), ולא ישר אותקף מהצד הלבן של הפורום, או אפילו מהצד הברסאי - היא מאוד חיובית. איך מישהו, שאני לא זוכר את שמו כרגע, כתב פה - יש כאן תחושה של פאב שכונתי. אז יכול להיות שתחושת הבית ספר של ספורטאנטר הייתה נכונה לאז, אבל עכשיו הפאב מתאים הרבה יותר.

אולי חלק מהבעיות של הפורום הקודם נבעו מכך שאלה היו זמנים טובים של ברצלונה. בארסה הייתה באופנה אז, ריאל ניסת הליישר קו, ואלה היו שתי הקבוצות הטובות בעולם, ומסי בשיאו, .
הרבה טרמפיסטים שמעוניינים לדבר על מסי מול רונאלדו, וזה מהר מאוד ירד לפסים אישיים.
בפורום הנוכחי אין אנשים שבאים לחודש ונעלמים, לפחות לא בפורום בארסה. בישן חצי מההודעות היו ממשתמשים כאלה.
אני אישית מעולם לא קיבלתי באן שם, למרות שהייתי פעיל, ומעולם לא הסתרתי את דעתי ולא ניסיתי להתישר לאג’נדה כלשהי. אבל כן רבתי עם אנשים שיירדו לפסים אישיים ולא אהבתי את זה.

הפורום הנוכחי, ההתחלה שלו לא הייתה טובה. אני חשבתי שאוהדי ברצלונה פה הם במיעוט ודי לא פופלארים. אבל דם חדש נכנס. וכמו שכתבתי כבר, הקורונה הגיעה וגרמה לנו להתקרב יותר. אישית, אני מוצא את עצמי לפעמים רב לפעמים מול אנשים יותר מידי. וזה חבל.

הפורום הקודם כבודו במקומו מונח. היה שם דיונים ברמה ממש גבוהה. אבל אני לא מתגעגע אליו ובטח לא לרוב המנהלים שם. אפשר להבין כדורגל בצורה הכי טובה לדעת לכתוב בצורה ממש יפה אבל באותו גם להיות חרא של בנאדם.

לקראת הסוף של אותו פורום, מי שזוכר היה חדר של מנהלים. שמשום מה הסיסמה של אותו חדר דלפה . @Ganjo אולי זוכר שדיוחתי לו על הדליפה. אבל שקראתי שם איך אותם “מנהלים” מדברים על משתמשים מסוימים (כולל עלי תסלחו לי אולי הם יודעים לכתוב יפה אבל הם חארות. שמתכתבים איתי מתנהגים כאילו הם חברים ואחרי זה הם צוחקים עלי מאחורי הגב שלי ועוד מתפארים בזה. ובכלל איך שהם דיברו על האוהד מבוגר שאוהד ריאל מדריד זה מביש.

בסופו של דבר, בפורום הזה אני מרגיש יותר מקובל, וגם אתם לרוב סולחים על העיברית הגרועה שלי והשלמתם כבר שאני לא מוכן להפסיק להתבלבל אם האם והעם.

אני לא ישקר שאני מתגעגע @Uriah . לב של זהב. וביביסט חמוד!

נ.ב אם להגיד את האמת, הפורום הקודם הכיר לי את @Aragones אוהד ביתר הכי מגניב שהכרתי :slight_smile:

הייתי מנהל תקופה מסוימת בספורטאנטר, מנהל בספורט הכללי - כאחד העוקב אחרי ענפי ספורט רבים.

בגדול ספורטאנטר הצטמצם לאיטו כשהפייסבוק בא לעולם אבל ההחרבה הסופית שלו קמה כשהרוכש החדש פשוט החליט לזרוק זין עלינו החבר’ה הותיקים. לולא זה ספורטאנטר היה הופך למה שהיום טוטאל פוטבול בגדול. קטן יותר, אינטימי יותר.

מה שאני הכי מתגעגע זה לחבר’ה המשקיענים. מודה לפעמים זו הייתה חפירה אבל בגדול פורומי המונדיאל והיורו, הסיקורים בתחילת משחקים ועוד, ומעל הכל אנשים כמו סשה חסרים לי ביותר.

חוויתי את ספורטאנטר בכל דורותיו ובכל צורות המשתמש שבו מראשית דרכו כשהייתי ממש נער בתיכון ואז בצבא כמשתמש מין המניין ואז מנהל בכל מיני פורומים שונים ואז לבסוף כאדמין יחד עם ליאור אחרי שסשה נטש אותנו לטובת החיים עצמם.

יכול להגיד שבשיאו פורום ספורטאנטר היה הדבר הספורטיבי הכי טוב בארץ, כמות ההשקעה והמידע שהייתה שם הייתה מדהימה, לא פעם ולא פעמיים וויתרתי על שעות שינה או ארוחה רק כדי לעלות סיקור פתיחת תרד’ למשחק של בארסה או מצטיין המחזור.
שלא לדבר על משחקי מוקדמות מונדיאל של ארגנטינה או בכלל לקראת טורנירים גדולים, לכתוב, לגייס אנשים לראות שהכל יוצא לפועל.
זאת הייתה כמעט עבודה שנייה שלי ולתקופות כמעט ראשונה וחשובה מכל…אבל הייתי רווק ועם זמן פנוי, תקופות אחרות.

חושב שהכרתי 90 אחוז מהמשתמשים שהיו לאורך השנים, בטח האלה שהיו קבועים ועם חלקם יצרתי קשרי חברות בחיים האמיתיים ושהיו איתי בכמה מהרגעים השמחים של חיי.
יכול להגיד שלפחות בתקופת האחריות שלי היה ניסיון ליצור אווירה טובה אפילו על פני איכות שזה משהו שתמיד בלט כדרך ארך בפורום.
לא תמיד הצליח לא תמיד עבד אבל היה הניסיון וגם אם היה צריך להגיד איזה הערה או מחיקה אז גם לזה יש דרך.
מתנצל בפני מי שנפגע ממני או מאדם כזה או אחר בפורום הישן, באמת שפורום המנהלים לא היה מקום שבו ריכלו על כולם כל הזמן זה היה מקום לעשות סדר בדברים ואם משהו שם יצא לא בטוב על מישהו אז רב סליחות ומקווה שזה נשאר מאחור.

לצערי סוף הפורום הגיע עם העידן המודרני ויחד עם הפייסבוק והטוויטר שהביא הכל נגיש ועכשיו ועם הדם הוותיק שהלך ולא מספיק דם חדש שנוסף הסוף של בפורום הורגש כזמן מה לפני שאכן הוא קרה.
הרוכש שמור הביא רק הנחית את מכת הנוק אאוט אבל במציאות הפורום בסוף היה אדם בקומה שמחובר למכשירים ומונשם רק בזכותם, הרכישה הייתה פשוט ניתוק החולה אבל זה היה קורה בסופו של דבר.

כנדב ואיל קראו לי לפה זאת הייתה אחרי תקופה ארוכה בלי מקום אמיתי לדבר בו כדורגל ובתקופת חיים אחרת בין חוסר שעות שינה לטיטולים לא הייתי בטוח בהתחלה שחזרה לפורום מתאימה לי ולקח זמן להיכנס לעניינים ובאמת לקח לי זמן אבל דווקא משהו בקלילות של הפורום הזה עזרה לי ושאבה אותי חזרה פנימה.

איך איל אמר…אחלה פאב שכונתי…חפרתי…מי בא לעוד סיבוב? סשה תחזור!

אם הם היו קולטים שההזמנה לפורום פה שונה מאוד מהפורום שהיה פעם, הם היו מגיעים בהמוניהם…

ואז הפורום פה היה מוצף ומאבד מהיחודיות שלו…

ואז היינו פותחים אחד אחר…

וחוזר חלילה!

מצטער לעצור פה את כל הזכרונות על הפורום הקודם, אקדים ואומר שאני כן זוכר אותו כילד-נער (אמנם פחות וגם לא הייתי פעיל אלא צופה מהצד) שהיה מעניין, ואני לא זוכר ויודע באמת מה הלך ולא הלך שם אבל אולי זה שהפורום הזה יותר מצומצם כן נותן יותר מקום למשתמשים חדשים ואני ביניהם, אז סה״כ לטובה :wink: מבחינתי לפחות

אני הכי צעיר פה בפער נראה לי (בן 23) אבל לפני עשור כילד בן 12-14 פשוט חיפשתי מלא באינטרנט אתרים ומקומות מעניינים שיתנו חדשות מקוריות על כדורגל, העברות וריאל מדריד - דרך זה הגעתי לאתר ולפורום, וגם (טוב תכלס רלוונטי לאוהדי ריאל שפה) לאתר אוהדים מסוים של ריאל וזה הקישור-

שמעתם עליו/נתקלתם בו?

מתישהו החלטתי שנמאס לי מלעקוב אחרי מלא דברים (ניסיתי גם לעקוב גם עם תרגום אחרי מארקה ואס) ופשוט נשארתי עם האתר ואתרי הספורט של ישראל, אבל אני זוכר מאוד ברור שלפחות ב2013 היו שם ידיעות מאוד אמינות וגם דברים שפחות יוצאים לתקשורת ובארץ - לדוגמא על הרכישות של קאסמירו ופאביניו ועל זה שממש תפסו מהם - מפאביניו כמגן ימני וגם מקאסמירו ביחס לשחקן פוטנציאלי לסגל - לא יודע מה קורה שם היום, אבל הדיון הזה הזכיר לי את האתר הזה, אם מישהו מעוניין לעקוב :slightly_smiling_face:

אני פחות אהבתי את ספורטאנטר של תקופת המדדים. הייתה שם אנרכיה וקבוצת מנהלים שחילקה כיפים אחד לשני. למרות זאת שם למדתי לכתוב ולאותה נקודת זמן זו הייתה הפלטפורמה הטובה ביותר עבורי להתפתח גם כאוהד כדורגל וגם ככותב. אני מעדיף את הפורום שיש לנו היום כמובן. אוהב את האינטראקציה בין אוהדי ריאל לבארסה ושאנחנו לא חיים בשני יקומים מקבילים ומנותקים, אוהב את האינטימיות שיש פה ושיש לנו בועה שאפשר לדבר בה על כדורגל עם אנשים שבאמת אוהבים כדורגל.

מדיי פעם מציץ ברדיט אבל 99% שם ילדים. מבחינתי אין תחליף לפורום. הייתי רוצה לראות משתמשים מפעם חוזרים. היה את אוהד טוטנהאם borntorun שממש החזקתי ממנו, כבר הספקתי לשכוח את שמו הפרטי, וכמובן עוד משתמשים.

אני יגיד בכנות? שאני לא יודע אם אני רוצה שחלק ממנהלים שם יבואו לפה. יש כאלו שחושבים שאם הם מדברים וכותבים בשפה גבוהה אז השמש יוצאת להם מהתחת. סליחה על הביטוי אבל אני עדין מריר.

היה שם מנהל אחד בפורום של יוניטד שממש אהבתי שכחתי את שמו @sh4rky בטח מכיר . אהב את מויס. עזר לי נורא .

שסה היה אחלה וחבל שהוא לא פה, אבל אף פעם לא התחברתי לגישה “שצריך להשפיל עד עפר משתמש אם הוא כותב בצורה לא נכונה כי רק כך הוא ילמד”

דרך אגב שלא היה ספק היו שם מנהלים טובים (חלקם גם הגיעו לפה ) ולרוב הרמה היתה ממש גבוהה. אבל אני מעדיף את הפורום הנוכחי כמו שהוא מתקיים כעת על רוב הזמן בפורום ההוא.