P$G - זה סופו של כל פרוייקט גלאקטיקוס

בסדר יש את אמבפה ימח שמו שלקח לי 10 שנים מהחיים. הם יסתדרו.

ניימאר זה אהבה. מה הוא לא יעשה בשביל אחותו. אומרים שאין לו נאמנות, שהוא לא מקריב, הלוואי הייתי מקריב ככה בשביל אחותי. לעשות לה בייביסיטר על הילדה חרא שלה שעתיים בחודש אני לא מוכן.

וורן זאיר-אמרי בחודש הבא בן 17, פותח בהרכב של פסז מול באיירן. אמפבה על הספסל.
חתיכת הימור לפתוח עם שחקן בן 16 שיש לו עד כה 11 דקות באלופות וזה היה ב7:2 על חיפה.

בנוגע למשחק, פסז ללא אמפבה היא לא אותה פסז. עם כל הכבוד למסי והמספרים המפוצצים שלו בליגה הצרפתית וההצגות מול חיפה ויובה. באיירן היא רמה מעל בנפיקה[אני עדין פה] הם יהיו חייבים את ניימאר בכושר של לפני המונדיאל עד שאמפבה יעלה לשחק.

2-0/2-1 לבאיירן.

הוא גאון וברגע יכול לעשות קסם שיביא לשער, אבל בגדול ברמות האלה של כדורגל הקבוצות מסי הופך להיות עול.
לא נכתב כשמחה לאיד אלא מצער בלראות שחקן ענק כזה במצב הזה.
בנבחרות זה עבד טוב, בקבוצות ברמות האלה שמאומנות ע’'י המאמנים הכי טובים בעולם מסי הפך לסוג של קוטיניו.
מסי וניימאר מבטלים כל אפשרות לעשות לחץ ובכדורגל המודרני כל עוד אין לך את בנזמה של עונה שעברה לא תצליח עם שיטה כזאת בליגת האלופות.

פסז’ חייבת לוותר על מסי וניימאר ולהתחיל לבנות קבוצה אמיתית.

או לוותר על אמבפה ולהעביר אותו לריאל. אח״כ שיעשו מה שהם רוצים.

בנימה יותר רצינית, השלישייה הקדמית של פסז׳ היא עקב האכילס שלה. אפס לחץ, אף אחד לא חוזר אחרונה. ככה אי אפשר לשחק, בטח לא מול הקבוצות הכי טובות. אולי בעונה אחת קסומה הכל יסתדר, אבל כשיטה זה לא יעבוד.

באיירן הפתיעה אותי. ציפיתי ממנה ליותר. הרגיש כאילו הם שיחקו בהילוך שני או שלישי. משהו שם לא עובד לנאגלסמאן כמו שצריך. יהיה גומלין מסקרן מאוד. אני אהמר שהגרמנים עוברים לשלב הבא.

לפריז יש הגנה חלשה ואין לה קישור בכלל. זה לא שאין להם בעיה בהתקפה (הלו, אין להם חלוץ!!), אבל קבוצה בלי קישור לא יכולה לדבר ברמות האלה. בטח כשההגנה שלהם מחלקת מתנות גם שנה שעברה וגם השנה.

כשאומרים לו שיש קבוצות שעומדת מאחוריהן מדינה, הדבר האחרון שהייתי חושב עליו זו קבוצה שעולה עם שחקן בן 16 בהרכב כי יש להם 5 שחקנים בכל הסגל שראויים לפתוח בקבוצת ליגת אלופות סטנדרטית.

רגע לפני החפירה על כמה ולמה פריז זבל, הסתייגות:
היא הייתה יחסית שווה לבאיירן במשחק מבחינת סיכון השער של היריבה, ויכלה בקלות לצאת עם 1-1 סביר לכל הדעות. בפרט, אם לא היה נשרק נבדל מזערי ולא מתוכנן, זו כנראה באמת הייתה תוצאת הסיום. וזה נגד באיירן, אולי הקבוצה החזקה במפעל, כאשר סיטי, ליברפול ומדריד חוות עונה פחות טובה.

ועכשיו להתייחסות קצת יותר כללית לקבוצה לאורך העונה כולה:

מסי הוכיח רק לפני חודשיים שעם הכדור הוא עדיין השחקן הטוב בעולם, ושכאשר בונים קבוצה סביבו - זה נראה טוב מאוד. לצערה של פריז, זה לא משהו שהיא השכילה לעשות.

ה-MNM לא עובד. ההבדל הבולט ביותר בינו לבין ה-MSN הוא כמובן הגילאים. אז היו סוארז בן 28, מסי בן 27, ניימאר בן 23. והיום יש מסי בן 35, ניימאר בן 31, אמבפה בן 24. ההבדל צועק לשמיים.

בצד ההגנתי, מסי וניימאר בוודאי עושים הרבה פחות הגנה לעת זקנה (ביחס למעט שהם עוד עשו כשהיו צעירים יותר), וההשוואה בין אמבפה לסוארז… טוב, זו השוואה מצחיקה בין אחד החלוצים שעשו הכי הרבה הגנה באירופה, לבין אתלט פנומנלי שמסרב לעשות הגנה כי לא בכבוד שלו לחפות על שני חברים מבוגרים.

בצד ההתקפי, בשלישייה ההיא היה ברור מי קיצוני ימני ומוביל הכדור העיקרי, מי חלוץ ומי קיצוני שמאלי. בשלישייה הנוכחית, אמבפה לא אוהב לשחק כחלוץ ורוצה כל הזמן את הכדור לרגל ולא רק לשטח, וניימאר עם הגיל גם צריך יותר את הכדור לרגל ופחות לשטח. במובן מסוים, במקום לשחק עם יוצר מאחורי שני פינשרים קטלניים, פריז משחקת עם שלושה יוצרים, שאחד מהם לפעמים גם עושה טובה ועושה תנועה לשטח.

הדבר המצחיק הוא, שאפילו כאשר אמבפה כבר רצה להיפטר מניימאר, הגאון לא חשב שזה יאפשר להם לעבור למערך 352 שהוא גם האידיאלי עבור הסגל שלהם וגם היחיד שמאפשר להם לשמור על איזון טקטי, אלא רצה להביא את לבנדובסקי ולתפוס בעצמו את המשבצת של ניימאר כיוצר העיקרי.

מעבר לזה יש את הצרות הידועות בהגנה ובקישור. קבוצה עם מדינה מאחוריה שלא מסוגלת להחתים אפילו את שקריניאר אלא מחכה שהוא יסיים חוזה בקיץ, וניהול מקצועי משובח שנגמר בזה ששני הקשרים המרכזיים שהובאו בהרבה כסף בקיץ נשארים על הספסל במשחק החשוב הראשון של העונה לטובת ילד בן 16 (אחלה ילד דרך אגב).

בעולם אידיאלי בקיץ, אם מסי יסכים להישאר, פריז צריכה להיפטר מניימאר (כאמור, לא מתאים טקטית) וראמוס (פנסיונר, למרות משחק טוב אתמול), להביא בלם קראק להרכב, קשר קראק להרכב, שחקן התקפה ראוי לרוטציה ועוד בלם לעיבוי הסגל. ואז היא יכולה לרוץ עם 352 ויש לה עומק וגיוון טקטי סבירים מאוד.

בעולם אידאלי פריז מביאה מאמן עם צוות מקצועי עם תכניות אמיתיות והשייח לא מתערב. בפריז לא מצליחים לייצר מצב בו השלם מעל סכום חלקיו, והרגע הכי קרוב להצלחה באלופות מבחינתם היה כטוכל (מאמן טוב עם שיטה טובה) הוביל את הפרוייקט, כשגם אז הוא נתקל בהתנגדות משחקנים מסויימים, ובספו של יום הפסיד למישהי עם פרוייקט משמעותית יותר יעיל ועדיף- באיירן מינכן.

אני יודע שנהנים לזלזל בעבודה של פפ בסיטי, וחושבים כל מה שהוא עושה זה להצביע לשייחים שלו על מי לקנות וכ’ו, אבל הנה תוצר של כסף גרידא. קבוצה שלא יודע מה לעשות, נטולת דינמיקה, בה השינוי צריך להיות יותר עמוק בשביל להתוות דרך. אם פסז’ רוצה להצליח היא צריכה להתחיל מחדש, כשהאדם הראשון שצריך להגיע בשביל להתוות את הדרך זה מאמין עם גישה מאוד ברורה מה הוא רוצה.

כן ולא.

כן - אני רציתי לכתוב על זה בדיון של סיטי, אבל הרגשתי שחפרתי שם מספיק גם בלי זה. מדובר היום באחד המועדונים שמנוהלים הכי טוב באירופה, אבל זה ממש לא רק פפ. זה השילוש הקדוש של מאמן - מנהל מקצועי - מנכ"ל. פפ, ציקי ופראן מבינים אחד את השני בעיניים עצומות. זה עצום, וההמשכיות שלהם ביחד היא הבסיס למערכת הבריאה בסיטי. ההשוואה לפריז מתבקשת, והניגוד שרואים בין קבוצה של מאמן לקבוצה של כוכבים הוא יפה מאוד.

לא - פריז בעיקרון הלכו לכיוון הזה הקיץ. הם הביאו את קמפוס, המנהל המקצועי שהיה אדריכל הקבוצה הגדולה במונאקו, שהביא בתורו את גאלטייה, המאמן שהוביל את ליל לאליפות לפני שתי עונות, וזכה שלוש פעמים בתואר מאמן השנה בליגה הצרפתית. הם כבר התחילו צעדים לכיוון “אנטי גלקטיקוס”, פשוט זה לא דבר שקורה בין לילה. לא קראתי עדויות להתערבות של השייח בעונה הנוכחית, אבל אתה מוזמן להאיר את עיניי בנושא.

אין כותרות על “השייח מתערב שוב” בפריז, אבל אני מסתכל על השורה התחתונה בה ניקוי האורוות לא קרה. ניימאר, מסי ראמוס עם כל ההערכה על קריירה ארוכה ומפוארת של כל אחד לא צריכים להיות הפנים של אף פרוייקט כרגע. במקרה של הברזילאי- אי אפשר לסמוך עליו עונה שלמה, במקרה של השניים האחרים: הם כבר הרבה מעבר ליכולת שלהם, וגם הכשירות שלהם לאורך הזמן מוטלת בספק.

אולי יהיה משחק בו הכל יתחבר, אבל משחק אחד לא יכול לכפר על עונה שלמה.

אתה סתם קיצוני. במקום להחמיא להם על זה שהם לא החתימו עוד כוכב על זקן הקיץ, אתה כועס עליהם שהם לא נפטרו מכוכבי העל הזקנים שכבר יש להם. איפה מילות השבח על זה שהם לא עולים לשחק כל משחק עם לבנדובסקי-אמבפה-מסי-ניימאר?

(זו הדרך שלי להגיד שאני מסכים איתך, וזה גם מתכתב עם הטקסט שלי. אני רק לא בטוח האם זה לא הכיוון שהמועדון מנסה ללכת אליו בכל מקרה, ואלה דברים שפשוט לוקחים זמן, או שבאמת ההבנה לא חלחלה עדיין. אולי בקיץ נקבל רמז.)

זה בכדורגל הנבחרות שבו גם ניימאר שחקן מצויין וחשוב והבקיע שער קריטי שהיה אמור לקחת את ברזיל לרבע הגמר ואולי לזכייה.

בכדורגל המועדונים אי אפשר לבנות סביב מסי, מסי עם הכדור הוא השחקן הטוב בעולם כשיש שטח, זה קורה בנבחרות, אתמול ומול קבוצות על זה לא יהיה, קודם כל כי מאמנים טובים יודעים להעמיד קבוצה שיודעת למנוע ממסי לקבל את הכדור במיוחד לא כשיש לו שטח.
ושנית וזה הכי חשוב שמסי כבר לא מסי, בעבר גם אם מנעת כדור ממסי הוא היה בא לקבל את הכדור תחת שמירה של 2 שחקנים מפרפר אותם ועובר עוד 2 שחקנים על הדרך ומסיים עם פס מדוייק לפינה, היום מסי כבר לא יכול לעשות זאת וכשהוא מנסה ברוב מוחלט של המקרים יאבד כדור שיוביל למצב מסוכן לשער של פריז.

מול קבוצות נחותות מפסז’ מסי השחקן הטוב בעולם, גם ניימאר שחקן מדהים עם דאבל דאבל, מול באיירן וקבוצות באותה רמה שניהם לדעתי כבר לא מתאימים.

פסז’ הגיעה בסוף למצבים כי באיירן הובילה והחמיצה איזה 3 הזדמנויות מצויינות להגדיל את הפער וכנראה החליטה להסתפק בניצחון, מהצד השני אמבפה נכנס ועם התלהבות הקהל הקבוצה התחילה תקחת סיכונים ולתקוף במספרים גדולים, אם המצב היה 1-0 לפסז’ מה שראינו בדקות האחרונות לא היה קורה, באיירן הייתה לוחצת בכל הכוח להשיג את השיוויון.

אתה כותב על ניימאר כאילו הוא לא היה אחד מ-5 השחקנים הטובים בעולם בחצי השנה שקדמה למונדיאל.

מעבר לזה, בכנות לא כל כך דחוף לי להיכנס איתך לויכוח על האיכות הנוכחית של מסי. אם ראית את מסי בשנה וחצי האחרונות בנבחרת והמסקנה שלך הייתה “הוא טוב רק כי זה כדורגל נבחרות” - אז סבבה, אין לנו בסיס סביר לדיון.

אני כן אגיד באופן כללי, שהתזה לפיה יש להפריד בין האיכות של שחקן אל מול קבוצות נחותות לבין האיכות שלו אל מול קבוצות טובות נראית לי קצת מפוקפקת, או לכל הפחות לא מדויקת. זו לא הפעם הראשונה שהתזה הזו עולה כמובן (לאו דווקא בהקשר של מסי וניימאר), אבל היא לא אינטואיטיבית ובעיקר באופן מובנה לא מבוססת על נתונים, פשוט כי אין כאלה.

פריז ובאיירן משחקת אפס משחקי ליגה בעונה נגד קבוצות שאינן נחותות מהן. ברצלונה, מדריד, סיטי וליברפול משחקות שני משחקי ליגה כאלה בעונה. בסיס מדגמי סביר להסקת מסקנות בוודאי אין פה.

אפשר לדבר על פערים סגנוניים, ואילו שחקנים מתאימים יותר למשחק שאתה דומיננטי בו ומחזיק בכדור ואילו שחקנים מתאימים יותר למשחק מעבר, אבל ההפרדה איננה בין משחק נגד קבוצות חלשות לבין משחק נגד קבוצות חזקות. התיאוריה לפי יש שחקנים שטובים יותר נגד קבוצות חלשות ויש שחקנים שטובים יותר נגד קבוצות חזקות, כשלעצמה - לא סבירה בעיניי.

לגבי הפסקה האחרונה - פריז הגיעה למצבים כי באיירן הובילה והחמיצה - אוקיי, ובאיירן הובילה כי השוער הטוב של פריז קיבל שער קל, שעד אליו באיירן לא הצליחה באמת לסכן את פריז במשך 50 דקות. אז מה?

זו בדיוק הבעיה עם ניימאר. אפילו לי נמאס ממנו.

זה שחקן שמראה את היכולות שלו רק אם חשוב לו להיות מקצוען באותה תקופה. זה שמשלמים לו עשרות מיליונים אמור להיות מספיק, אבל עובדה שלא. אם אני פריז אני מטיס אותו על סילון ומביא חלוץ 9 נורמלי.

כן, וזה חבל, כי הוא באמת גאון כדורגל חד פעמי.
במובן מסוים, מסי = הכישרון של ניימאר + האופי של רונאלדו.

קצת אוף-טופיק, אבל תמיד הצחיק אותי שאמרו שמסי זה רק כישרון בלי עבודה קשה. ראינו עשרות שחקנים שהציתו לנו את הדימיון אך לא מימשו את הפוטנציאל.

הבעיה הכי גדולה של מסי בקריירה הייתה בחירת הקבוצות. הוא היה צריך לברוח מברצלונה בשלב הרבה יותר מוקדם, וכשכבר עזב הוא בחר ביעד גרוע לא פחות.

אני לא חושב שניימאר או מסי שחקנים לא מספיק טובים היום.
הבעיה היא השילוב שלהם בשלישיה התקפית.

גם מסי וגם ניימאר שחקנים שרוצים את הכדור לרגל ולהתחיל התקפה מאחור. הם לא שחקנים שעושים תנועה בחלק הקדמי ובטח שלא לעומק.
זה יוצר מצב שכל ההתקפות של פאריז תלויות בתנועה של אמבפה ושל המגנים.
זה הופך אותם לקבוצה צפויה.

יש שם המון כשרון ולכן זה יעבוד לא פעם, וכן גם מול קבוצות ברמה של באיירן (לא היו רחוקים מלהשוות ואפילו מלנצח), אבל זה לא פוסל את החיסרון שבשיטה שלהם.

פריז צריכים לקבל החלטה - את מי מבין מסי וניימאר להשאיר (כנראה שמסי).
במקום השני שיביאו איזה שחקן שעושה יותר תנועה, אולי אפילו חלוץ אמצע שיהפוך את אמבפה לשחקן חופשי יותר (שעדיין יעשה הרבה יותר תנועה מניימאר) והם יקבלו קבוצה טובה בהרבה.
לעבור לסוג של 352, כאשר המגנים מאוד חופשיים (כמו היום) אך כאשר מסי משחק מתחת ל2 חלוצים שיעשו תנועות.
כמובן שגם משחק הלחץ ישתפר כאשר ישחק עוד שחקן לוחץ על חשבון ניימאר.

השילוב עצמו בין מסי וניימאר לא עובד, זה לא שיש בעיה עם כל אחד מהם בנפרד. ללא מעט קבוצות ניימאר יהיה נכס לצורך העניין. אישית אני לא סובל אותו ויש חו אופי מסריח שיפגע גם בלא מעט קבוצות, אבל מדבר פה מקצועית נטו.

אני לא מסכים. עד העזיבה של ניימאר שהקריסה לחלוטין את המערכת (לא מאשים את ניימאר אגב, אלא את המטומטמים שניהלו את העסק ורכשו את המחליפים הכי כושלים בהיסטוריה במחיר מופקע), ברצלונה תמיד נתנה למסי תשתית סבירה מאוד. אולי לא אופטימלית, אבל זה לא שבמועדונים אחרים הכל דבש ושושנים. אפילו על פלורנטינו, אולי איש ניהול הכדורגל מספר 1 בעולם, אתה רואה בימים אלה תלונות (מוצדקות).

אנחנו רואים שחשוב למסי להרגיש נוח במקום שהוא נמצא. הוא לא יכול פשוט לטייל בין קבוצות ולהציג יכולת אופטימלית מהרגע הראשון. בברצלונה ובשנים האחרונות בארגנטינה הוא אליל שהשחקנים הצעירים גדלו עליו, מרגיש נוח בחדר ההלבשה וכולם מחפשים אותו על המגרש. אם למדנו משהו מהתקופה בפריז - זה שמה שהרגע תיארתי ממש לא טריוויאלי.

אז כמובן, היה נחמד לעשות קריירה שלמה בברצלונה של לאפורטה ופפ, אבל זה נמנע מאיתנו לא בגלל ניהול הקריירה ובחירת הקבוצות של מסי. לעבור לסיטי של פפ יכול היה להיות מצוין, אבל זה לא לשחק עם שחקנים שגדלו על אותה שיטה כמוך מגיל אפס, או עם שחקנים שגדלו עליך כאליל שלהם מגיל אפס.

ומעבר לזה, יש גם שאלה של מה אתה מנסה למקסם. להיות אגדת מועדון זה דבר עם ערך בפני עצמו, גם בהיבטי מורשת. מסי עשה בברצלונה את קריירת המועדונים הכי גדולה בהיסטוריה של הכדורגל, לא יודע כמה חרטה יש לו על זה. וכמובן עכשיו עם המונדיאל שיהפוך (באופן מגוחך גם אם במקרה ראוי) את היותו ה-GOAT לקונצנזוס ציבורי, אז בכלל אין לנו על מה להיות עצובים בדיעבד.

הוא לא היה, הוא מזמן לא היה קרוב לאיזור הזה.

הוא טוב בסוג הכדורגל שמאפשר לו לקבל את הכדור עם הפנים לשער כשיש לו שטח, זה קורה בנבחרות ובליגה הצרפתית, גם בגיל 86 מסי יספק מהלכים גאוניים אם תתן לו שטח וכדור, הבעיה כפי שציינתי שכיום הקבוצות הטובות לא יתנו לפסז לאפשר למסי את השטח הזה ומסי שכמובן שאף פעם לא היה צריך שמישהו יסדר לו משהו כבר לא מסי של אז ולא מצליח לסגר לעצמו את השטח הזה.

למה ?
אצל אמבפה למשל אפשר לטעון שזה מפוקפק, אצל מסי וניימאר המזדקנים זה לא, כי הם חייבים לקבל את השטח והכדור איפה שנוח להם כדי להראות קסמים והם כבר לא יכולים לסדר לעצמם לבד, אז הם תלויים בקבוצה שלהם שתאפשר להם זאת, ומול קבוצות טובות כאמור פסז’ לא יכולה לאפשר זאת גם בגלל שההרכב כולל את מסי וניימאר שמונעים מפסז’ את האפשרות לשלוט וללחוץ.

התיאוריה היא שיש שחקנים שטובים מול כל קבוצה(אמבפה וכמובן מסי בשיאו) ויש שחקנים שסיגנון המשחק שלהם(העכשווי כמו מסי או בכלל כמו כל שחקן בינוני מצוי) לא יאפשר להם לבלוט ברמות הגבוהות של הכדורגל.

בדיוק, הפסקה האחרונה ההיא כתגובה לפסקת ההסתייגות שלך, אתה יכול להחליף את אותה פסקה שלי ב “אז מה?” משלי.

אני ראיתי את PSG כאוסף אינדיבידואלים ואת באיירן כקבוצה.
מסי וניימאר ניסו כל אחד לבד, הקשרים לא הצטרפו, רק מנדש שיחק הרבה למעלה וחשף את האגף שלו.
בלי מבאפה זה בכלל לא היה כוחות, 1-0 משקר, באיירן היו צריכים לכבוש יותר.
אני לא עוקב אחרי PSG, אבל ציפיתי ליותר מאוסף של גלקטיקוס הזה.
כן, פסלו למבאפה שער, ובקלות יכול להיגמר 1-1, אבל הסטטיסטיקה חד משמעית לטובת באיירן.
מוזמנים לראות בעיטות לשער, בעיטות למסדרת, מסירות מסוכנות , מסירות לשליש האחרון, וכו’.
הסטטיסטיקה

אתה קצת מצחיק. אין קבוצה בעולם שיכולה לא לתת לו שטח עם שחקן אחד. עצם העובדה שמסי מושך 2-3 שחקנים בכל מהלך הופכת אותו לנכס מדהים.

במועדון שאינו דפוק, היו מביאים חלוץ 9 שימשוך את הבלמים גם, ואמבפה היה מקבל חופש יוצא דופן באגף שמאל בכל פעם שמסי עם הכדור.