P$G - זה סופו של כל פרוייקט גלאקטיקוס

4 מובילי כדור אתמול היו על המגרש בפסז’- די מריה, מסי, ניימאר ואמבפה. 4 שחקנים שאוהבים את הכדור ורוצים לעשות מהלכים בעצמם.
כלכך הרבה אנשים צפו שזה לא יעבוד והנה זה מתחיל להראות בפועל, ולא יודע איך זה יכול להשתפר בכלל בכדורגל המודרני והסופר קבוצתי של היום, שלא נדבר על זכייה בליגת האלופות (ולא נשכח שכל דבר אחר מלבד זכייה תהייה כשלון).

יכול להיות שפריז וכל אנשי המקצוע שם לא לקחו בחשבון דבר שהיה מובן לרבים? אולי הטענות שהצלחת הקבוצה לא באמת מעניינת אותם ורק לשווק את המונדיאל בקטאר נכונות.
ואיך מסי עצמו לא צפה את זה?
אם לא רק הכסף מעניין אותו אז לדעתי מסי עשה טעות נאיבית על גבול המטומטמת שהלך לפריז. כנראה הולך לחטוף הרבה מאוד אש ובצדק כי הוא בעל שכר מפלצתי ובא על תקן “השחקן הכי טוב”. בפועל הלך לקבוצה שלא צריכה אותו בכלל ולליגה השישית באירופה.
אם הקבוצות הגדולות שפייבוריטיות לזכות באלופות לא רצו/לא יכלו לקנות אותו, לא היה עדיף שיילך לקבוצות שיכול היה להועיל להן כמו ארסנל או אינטר בפחות כסף?

אני דבק בתאוריה שלי שאחרי המונדיאל פריס סן ז’רמן תלך ותדעך כי הקטרים כבר לא יצטרכו את המועדון הזה.

מסכים עם רוב הדברים שכתבת, על החלק האחרון אני חולק לגמרי, מסי לא במקום שהוא צריך להוכיח את עצמו בארסנל.
הוא כן היה צריך לדעתי לעבור לקבוצה אחרת.
ובכללי פאריס היא קבוצת יח"צ קלאסית, לא משנה מה יקרה (הצלחות או כישלונות) הם יהיו בכותרות וזו המטרה האמיתית של השייחים.

אם פסז לא תזכה בצמפיונס יכול להיות. אבל אם כן לדעתי זה יהיה ה"מלבין פשעים הרישמי שלהם".

מעבר לכל מה שרשמתם, זה נחמד שאמבפה שיחק כחלוץ מול מגדלי האבטיחים בשנים האחרונות, אבל הוא לא חלוץ. לא סתם גול הניצחון הגיע מכיוונו של איקארדי.

יש שם עבודה קשה כדי למנוע מהדבר הזה להתפרק ברבע/חצי, ואני לא בטוח בכלל שפטוצ’יני הוא האיש המתאים לזה.

אתמול נפגשו להן מנצ’סטר סיטי ופ.ס.ז בסטאד דה פראנס (האצטדיון של צרפת). המשחק הסתיים בניצחון 2-0 של פריז.

כמה נקודת על המשחק:
“לסיטי הגיע יותר”- זה היה מסוג המשחקים שהתוצאה לא ממש משקפת את מה שהתרחש על המגרש. כאמור, פריז ניצחה, אבל המספרים מספרים סיפור שונה, סיפור שבו המשחק יכול היה ללכת לכיוון שונה לגמרי. סיטי החזיקה יותר בכדור (54% לעומת 46%), בעטה יותר לשער (18 לעומת 6), השלימה יותר מסירות (486 לעומת 414) והגיעה ליותר הזמנויות מפתח: 2.81 שערים צפויים (xG) לעומת 0.46 של פריז.

אבל למרות הנתונים המרשימים סיטי לא באמת התקרבה כל כך להבקיע חוץ מכמה שניות מטורפות במחצית הראשונה. רוב נתוני הXG של פריז מגיע מ-3 הזדמנויות: נגיחה של ראחים סטרלינג שפגעה במשקוף, ו-2 הזדמנויות של ברנרדו סילבה להבקיע לאחר אותה נגיחה. 2 המצבים של סילבה היו בעצם שני סוגים של מבטים פתוחים ממש מול שער פתוח. הראשונה היא בעיטה למשקוף ממרחק אפסי, והשנייה היא ריבאונד שהוא בעט מהמשקוף החוצה. שתי ההזדמנויות הללו יחד שוות ל- XG של 1.59, יותר ממחצית מסך ה- XG של סיטי. אם נוסיף את הנגיחה של סטרלינג ששווה 0.29 xG, זה סה"כ 1.88. כלומר רוב ה- xG של סיטי הגיע בפרק זמן של 10 שניות בלבד. לטעמי המשחק הציג בצורה די טובה את ההבדל בין שתי הקבוצות העשירות בעלם: פריז היא קבוצה כוכבים שעדיין חסרה שיטה וצורת משחק ברורה, אבל עם כמות הכישרון עצומה ולכן מסוגלת לנצח משחקים גם במעט הזדמנויות. לעומתה סיטי קבוצה מאוד מאומנת שחסרה מחץ.

סיטי צריכה חלוץ- סיטי משחקת לרוב עם שלישיית התקפה הכוללתת את סטרלינג, ג’ק גריליש וריאד מחרז. כלומר לרוב משחקיה סיטי עולה ללא חלוץ טבעי/אמיתי. בעוד השלישה הזאת מלאת כישרון היא חסרה את האיום שיכול לספר חלוץ אמיתי. הם פשוט לא מרגישים כמו איום ממשי. יש שיטענו שגבריאל ז’סוס הוא החלוץ של סיטי אבל במשחק מול פריז הוא שיחק רק 12 דקות. המשחק היווה דוגמה לבעיה שסיטי יכולה להיתקל בה בליגת האלופות, כאשר היא מנסה באמצעות הכתבת הקצב והיכולת הטכנית להשתלט על קבוצה שיש לה יכולת טכנית ושחקני התקפה קטלניים כמו פריז.

מסי Just doing מסי- לתחושתי מסי לא ממש היה מעורב במשחק, עדיין לא מצא את המקום שלו וכשהוא כן נגע בכדור זה בדר"כ היה באזורים מרוחקים מהשער. למעשה לפי מפת החום הזאת, מסי כמעט ולא נגע בכדור בתוך הרחבה או בסביבתה. כמעט שליש מהנגיעות שלו היו במחצית שלו, כולל כשהתמודד עם מחרז מחוץ לרחבה של פריז. אפילו בסיום, הוא מילא את תפקיד החומה התחתונה בכדור החופשי של דה ברוינה (יש שיגידו שזו עמדה שכמעט שהומצאה כדי להגן על בעיטות החופשיות של מסי עצמו).

אבל כמו שכולנו למדנו, מסי זה מסי והוא לא צריך הרבה כדי להשפיע על המשחק. הוא היה מעורב במהלך שהוביל לשער הראשון כאשר מצא את אמבאפה מחוץ לרחבה. אמבאפה מסר לניימאר שפספס את הכדור שלבסוף הגיע לגאיי שהבקיע. “ההשפעה” השנייה שלו על המשחק הייתה כבר יותר מורגשת: השער שהוא הבקיע. אגב, השער היה הבעיטה היחידה של מסי. החגיגה שלו הראתה בדיוק מה זה אומר עבורו, וזה הרגיש כמו נקודת מפנה פוטנציאלית ל- PSG שלא הייתה עקבית עד כה העונה. זהו חיזוק ביטחון הן עבור המועדון והן עבורו, ועכשיו המפתח יהיה להמשיך ולגלגל מכיוון שזה רק הולך להיות מאתגר יותר מכאן.

דה ברוינה ניצל מהרחקה למרות שממש הגיע לו.

אני אוסיף שגם PSG שיחקה בלי חלוץ מטרה.
לא ניימאר ולא מבאפה שיחקו חלוץ, ומסי פשוט לא מצא את עצמו וטייל לו 40-50 מטרים מהשער.
משחק ראשון של PSG שאני רואה השנה, וזה לא נראה טוב. שימשיכו ככה.

האדום שדה ברוינה היה צריך לקבל זה תעודת עניות לשופטי ה VAR. פשוט בזיון.

חתיכת הזיה שהוא לא קיבל אדום. בכללי הvar זה ממש בדיחה, זה עוד יותר נותן את התחושה ששופטים עושים מה שב**ן שלהם ואין השלכות לכלום.
רק מדמיין את ראמוס עוש דבר כזה ואיך כל העולם ואחותו שולחים אותו לגרדום.

לראמוס יש הסטוריה, לדה ברוינה אין.
אני שולח לגרדום את השופט ואת ה VAR, לא את דה ברוינה. אם זה היה ראמוס , הייתי שולח גם אותו.
זה נניח כמו כל נפילה של ניימאר נראית כמו התחזות, ושל מסי לא.

מה לעשות, איך אוהד ריאל ענה לי ששאלתי למה על רונלדו מנפחים צמד ועל בייל לא אמרו מילה על שלושער? כי ראמוס קיבל כבר 20 אדומים והוא שחקן אלים ודה ברויינה אולי 1.

אביב, תמיד תענוג לקרוא את מה שאתה כותב, והמשחק הזה היה באמת ראוי לכיסוי.

למרות הטענה שנוטה לחזור על עצמה בעיקר עם קבוצות של פפ “שלא הגיע לה להפסיד” היא לדעתי שגויה מכמה סיבות:

1. מדד ה-xG מראה במשחק זה את המגבלות שלו. בעוד בהחלט זה עדיף על מושגים יותר אפורים ופחות מייצגים כמו: בעיטות למסגרת, מצבים באופן כללי. ה-xG בנוי מהרבה אלמנטים שאחד המרכזיים בהם הוא מיקום, ובאיזה אופן ניסית לכבוש. דוגמא רלוונטית היא ההחמצה הכפולה במחצית הראשונה שפגעה פעמיים במשקוף. הכדור נמצא בתוך הרחבה במרחק כמעט אפסי הכדור לא נכנס פעמיים, התרחיש הזה יכול לבוא לידי ביטוי הניקוד מאוד גבוה, אם כי במקרה הטוב הוא צריך להיות שווה ערך לשער אחד בפועל, אבל הוא יתורגם בניקוד מצטבר. בנוסף, סיטי לא הרבתה לבעוט הרבה מחוץ לרחבה. כמעט כל המצבים שלה (בין אם טובים או לא) הם מצטברים לניקוד גבוה מעצם המיקום שלהם. מנגד, השער הראשון של פריז בבעיטה על סף הרחבה מבחינתינו היה גול הגיוני ולא קשה (לא מוריד מהביצוע של אגיי), אבל כפי שניתן לראות מהמדד ששיתפת, המצב לא מדורג גבוה בגלל האלמנטים אותם ציינתי קודם. שלא תטעה, אני מאוד אוהב את מדד השערים הצפויים, אבל צריך להכיר גם את המגבלות שלו.

2. החלק המעניין בנוקאאוט הטקטי שפפ קיבל בא לידי ביטוי בתוצר הסופי שלו- העבירה של דה בריינה. סיטי על כל יתרונותיה מראה את אותו תרחיש במשחקים לא טובים שלה: הנעת כדור לא תכליתית, היעדר רעיונות ובעיקר רפטטיביות במהלכים שלה. פוצ’טינו עשה את מה שהוא תמיד עושה נגד פפ והשתדל לחנוק את מרכז השדה של סיטי ובאופן ספציפי לנטרל את דה בריינה, שהוא לטעמי הנפש היחידה בסיטי שחכם מספיק בשביל לתת ערך מוסף לתכנית המשחק של פפ. להמחשה, דה בריינה ב 90 דקות מסר רק 37 פעמים (הכי מעט משחקני השדה חוץ מסטרלינג שיצא בדקה 77), עם 83.8% דיוק במסירה ( הכי נמוך מכל השחקנים שהשלימו 90 דקות) ועם 58 נגיעות סך הכל בכדור (הכי מעט ל90 דקות יחד עם דיאס). דה בריינה לא סתם איבד את הראש עם העבירה הזאת, הוא חווה משחק לא טוב ברמה האישית.

3. הנושא של תלות ודינאמיות חוזר המון אצל פפ. גווארדיולה מתקשה למצוא פתרונות לרגעים כאלו בו דה בריינה לא במשחק, ולנקות חומר השחקנים האיכותי והיקר אותו הוא הביא, הוא לא מצליח למצוא למצוא מישהו שיקח את המשחק שלו צעד אחד קדימה בהיעדרו של הבלגי. זה בא לידי ביטוי כמובן גם בגמר מול צ’לסי, אותו הייתי בטוח שקווין יסיים במחלקת שיקום לטראומות ראש. סיטי של פפ לא רק שלא ממש מתאימה את עצמה ליריבה, אלא היא עדיין מאוד תלויה בשחקן ספציפי כדי לנצח משחקים. העובדה שפפ לא מחזיק חלוץ מטרה מראה שהוא לא ערוך לסיטואציה בה הוא לא יוכל לשלוט במרכז המגרש כמו שהוא רוצה, ורוב ההפסדים שלו רצופים ברגעים בהם אתה תוהה:" איך אנחנו שוב באותו תסריט?". אין לו רגל מסיימת למצבים יש מאין, אין לו כרגע שחקנים שיכולים להעלות את הקצב ולייצר יותר אינטנסיביות בחלק הקדמי, כי כרגע נראה שכל הקו הקדמי שלו מאוד רך אל מול ההגנה החזקה של פריז שפשוט גרמה להם להגיע למצב בו אם הם נכנסים לרחבה, זה עם הלשון בחוץ.

אני מאוד מעריך את גווארדיולה, אבל אני צופה בו מספיק זמן בשביל לראות באיזה רגעים הוא פשוט מוגבל. פוצ’טינו בצורה עקבית מצליח לדחוק אותו לפינה הזאת.

לגביי מסי וחוסר ההתאמה וההתמצאות שלו בפריז אני מסכים ב 100%.

הנקודה שלי לא הייתה על ראמוס היא הייתה על הואר והבדיחה שזה נהיה, אין אחידות, אין השלכות, אין כלום. רק יותר מעצבן מבעבר. פעם, כשלא היו 5 שופטים בוהים במסך ורואים בהילוך חוזר ואיטי בדיוק את מה שאני רואה היה הרבה, אבל הרבה יותר קל לסלוח להם על חוסר אחידות וטעויות כאלה. היום זה מקומם, מרתיח ופשוט מעצבן בגדול.

המשפט על ראמוס היה בעיקר תוספת כדי לתבל את התגובה.
בכל מקרה אם כבר נכנסנו לנושא, אני מסכים בערך. אנחנו האוהדים עושים איפה ואיפה בקשר לשחקנים כי אנחנו מייחסים חשיבות לכמה הם אהובים/גדולים/אלימים. בדיוק ההפך ממה ששופטים אמורים לעשות וזה להיות נייטרלים ולשפוט לפי מצב נתון. (שוב יותר מקובל שהם באייס כשלא היה ואר. עכשיו שיש, זה פשוט זילות של המקצוע.)

הקבלה שגויה. מדובר על מקרים דומים שנשפטים בצורה שונה ולא ב"נראה כמו". נחמד שהיית שולח לגרדום, לשופטים לא אמורה להיות לוגיקה של אוהד.

היו צריכים להוציא לדה ברוינה אדום גם בלי לוגיקה של אוהד.

אני היחיד שלא חושב שהגיע לדה בריינה אדום?
הכדור היה אצלו. שחקן ניסה לחטוף לו ושם קרתה המכה.
הוא לא התכוון, הוא לא הגזים בניסיון לחץ, ורם הגיע לכדור לפני.

החוק כנראה שלא עקבי בנושא ופה הבעיה, אבל לדעתי מקרה כזה כואה ככל שיהיה ומסוכן ככל שיהיה הוא בעיקר ביש מזל ולא הייתי רוצה ששחקן יישלח החוצה בגללו.

ולא, אני ממש לא אוהד סיטי וקיוויתי שפריז ינצחו.

כנראה שאתה היחיד.
הלך עם רגל ישרה ופגע בקרסול של היריב. זה אדום ישיר. יש אינסוף אדומים כאלה.
ברור שהוא לא התכוון, כמו רוב השחקנים האחרים שקיבלו אדומים על זה.

קודם כל תודה רבה.

לעניין הנקודה שלסיטי כיביכול לא הגיע להפסיד אז אנחנו מסכימים. ניסיתי להגיד שלמרות הנתונים הסטטיסטיים המרשימים, הן המתוחכמים והן הפחות הם לא באמת היו קרובים. לדוגמה נתוני הXG של סיטי באמת נובעים ממהלך אחד שהתפרס על פני 3 הזדמנויות הבקעה. מהלך שלכל היותר היה מוביל לשער אחד.

לגבי שאר הניתוח שלך אני מסכים. לטעמי לסיטי חסר שחקנים שיודעים לייצר יש מאין, ודווקא בגלל זה מעניין אותי למה פפ לא ניסה אפילו להתחרות על שירותיו של אחד ליאו מסי.

לעניין העבירה של דה ברוינה, אני התפתלתי בבית מכאבים. ממש שמחתי שלא נגמר בפציעה חמורה.

אבל רוב השחקנים קיבלו אדום על ניסיון חטיפת כדור, לא על שניסו לחטוף להם.
בתכלס בכל פאול ההבדל בין אם הוא נשרק לטובתך או לרעתך היא אם הכדור אצלך או לא.

זה היה נראה מאוד כואב, אבל זה כמו ששחקן יכניס את הראש עמוק מידי לכיוונה של רגל של שחקן אחר, במצב כזה לא שורקים על משחק מסוכן.

בינתיים המשחק הכי מהנה היום בין שלושת המשחקים הגדולים הוא דווקא פסז’ מרסיי. בספרד היה משחק חלש, באנגליה משחק חד צדדי, בצרפת המשחק ברמה מאוד גבוהה ושני הצדדים בעניינים.

ואיך זה אדום ? זה מניעת מצב ודאי לשער ? זה מכוון ? זה ברוטאלי ?
לפעמים סתם הורסים משחק טוב