דבר התקשורת :: Rueda de prensa

טוב זה מונח יחסי, ובכדורגל הוא נשען המון על “מתאים/לא מתאים”.
קורטואה וקיילור מציגים סט יתרונות מאוד שונה אחד מהשני. הראשון טוב יותר בכדורי גובה, מצבים נייחים (ונסלח לו על הגול מול אייאקס) ושליטה ברחבה.
קיילור לעומת זאת חזק יותר באספק של אינסטינקטים ואחד על אחד. הבעיה האמיתית של קורטואה היא שריאל מכל מיני סיבות (לחץ מציפיות, תקיפה עם המון שחקנים, העושה משחק שלנו הוא מגן, יש לנו בלם טיפש שחושב שהוא חלוץ וטוני קרוס) סופגת את מירב הגולים שלה במתפרצות וטעויות הגנה, לעומת מול משחק מסודר של קבוצה יריבה ולכן האיכויות של קיילור יותר בולטות בקבוצה כמו שלנו.
אם מרחיבים את הקונקסט ואת מכלול האיכויות אני חושב שהבלגי הוא שוער עדיף ובריא יותר לקבוצה (בתנאי שהקבוצה בריאה בעצמה…).

לקורטואה יש משחק רגל מזעזע. עבור שוער בריאל מדריד זה בלתי נסבל.
בלי קשר, אני לא מתלהב ממנו בכלל. שני השוערים שלנו לא ברמה הנדרשת.

ועדיין, ביחס לקיילור, הוא נראה כמו דר-שטגן. מתי היה לנו שוער עם משחק רגל טוב? אני עדיין רואה בחלומות את איקר מנסה לעבור את החצי בבעיטת שוער.

אני לא נוהג לשחוט את השוערים שלנו כי אף אחד מהם לא זכה לפניו לקבוצה שיודעת להגן, וקבוצה ברמה שלנו לא אמורה לקום וליפול על העמדה הזאת. האם השוער שלנו מסוגל לשים כדור של 40 מטר על הרגל של המגן, זו הצרה האחרונה שלנו כרגע. הרבה אחרי הצורך האנוש בהתקפה נורמלית שיודעת להחזיק כדור ולהפעיל לחץ על היריב. השכונה של מרסלו לא תהיה כל כך בולטת, ראמוס לא יצטרך לצאת עד החצי כמו שהיד, קרבאחל לא יתרוצץ כמו משוגע ויפצע כל שני וחמישי וקרוס יעצבן אותנו פחות עם ירידה בקצב צב להגנה.

לקיילור יש את משחק הרגל אולי הכי גרוע שראיתי משוער,גם בגובה הוא חלש והגומלין מול יובנטוס שנה שעברה עדיין גורם לי להתעורר בלילות מזיע לפעמים ולצעוק רק לא נבאס!
קורטואה בעונה בינונית עד כה,אבל הוא טועה פחות מנבאס,ובקבוצה נרמלית שרצה טוב הוא מתאים יותר,קיילור יכול לגמור לקבוצה מומנטום עם טעות טיפשית.

• מאז התחיל טרנד משחק הרגל לשוערים, לא השתכנעתי שזאת יכולת חשובה ויש מצב שאפילו הההיפך הוא הנכון. שוערים מקבלים גולים מטומטמים בגלל הניסיון לחקות את צ’אבי אלונסו. מואלדס ונוייר ועד גיא חיימוב. מה התועלת? להניע כדור ויהי מה?
  • לקורטואה יש משחק רגל הרבה יותר טוב מקיילור.
  • קורטואה שוער הרבה יותר טוב מקיילור והוא בסדר גמור העונה.

למשחק רגל יש חשיבות, כי קבוצות לוחצות אותך ואז קורה שמחזירים כדור לשוער, ופה יש הבדל בין איבוד כדור שמנטלית גם מחזק את היריבה בגלל שהלחץ הצליח, לבין מסירה מוצלחת מה שגם מונע איבוד כדור וגם מוציא הרבה אוויר ממפרשי היריבה.
מה שכן אני מאוד מסכים איתך שמדובר ביכולת שהיא אוברייטד לחלוטין. כן זה חשוב, אבל ממש לא אבחר שוער לפי זה.
לצורך העניין ההתלהבות שלי משוערים דוגמה טר שטגן ונוייר היא לא מיכולת המסירה, אלא מהעובדה ששום כדור לא עובר אותם בדרך לשער. לא משחק הרגל הפך אותם לטובים בעולם.
אז כןש משחק רגל חשוב, אך זה יהיה הפרמטר האחרון בו אשווה שוערים

• לא מדבר על מסירות אלונסו. מדבר על מסירות קצרות לבלם, קורטואה מעיף כמעט כל כדור שמגיע אליו בלי כתובת. אף פעם לא הבנתי למה כשזה שוער יש הצדקה להעיף כדורים. מה הוא שונה מכל שחקן אחר?
  • פשוט לא מסכים. ממה שהתרשמתי הוא פשוט נכה. פסים פשוטים הוא מחרב וכל פעם שנמסר אליו כדור אחורה הוא עושה לי שני התקפי לב. לא שקיילור הוא מודריץ, אבל הוא לפחות יודע לעצור כדור ולשחרר פס לבלם.
  • לא יודע אם הרבה יותר. יכול להסכים שבגדול הוא עדיף. שניהם על הפנים לדעתי.

בכל מקרה, מסכים כמובן עם העובדה ששוער זו הבעיה האחרונה שלנו או של כל קבוצה גדולה.

ועכשיו לסטטיסטיקה…

קורטואה העונה בליגה 24.6 מסירות בממוצע ב 71.5% דיוק
טר-שטגן העונה בליגה 25.5 מסירות בממוצע ב 83% דיוק

טר-שטגן הוא כנראה השוער עם משחק הרגל הטוב בליגה ומשחק בקבוצה שמשתפת את השוער הכי הרבה במשחק הנעת הכדור, ואני לא בדקתי אבל אני מניח שברצלונה מחזיקה בכדור יותר מריאל מדריד, אז… לפי המספרים קורטואה כנראה לא כ"כ גרוע כפי שמנסים להציג אותו, הוא לא מודריץ’ אבל הוא גם לא איזה שוער דרג ז במשחק הרגל.

לשם השוואה, אובלק שהוא השוער הטוב בליגה עם 20.3 מסירות בממוצע למשחק ב 46.9% דיוק !!!
והשוער של פפ גווארדיולה 25.4 מסירות ב 83% דיוק.

מצטער, כל כדור שמגיע לקיילור תחת טיפה לחץ זה התקף לב ו\או העפה לחוץ. מעבר לזה שלאורך ה3 עונות איתו כשוער ראשון היו איזה 3-4 פעמים שהוא מסר לשחקן יריב\איבד כדור מחוץ לשער ואפילו הייתה איזה פעם שהוא איבד את הכדור, נלחץ ונתן גליץ רצחני על איזה שחקן מסכן שבנס השופט החליט שנקי. משחק הרגל של קיילור הוא מהגרועים בעולם כנראה, קורטואה אמנם מעיף כדורים אבל יותר בדיוק, בקור רוח ובטח שלא לחוץ

הוא שונה כי מאחוריו אין אף אחד ואופציות המסירה שיש לו - גם בקבוצה שמתעקשת להחזיק בכדור בכח - הן מוגבלות לעומת שחקן שדה. יש לו 180 מעלות ואסור לו לדרבל. מספיק שהבלם לא פותח לו אופצית מסירה טובה, או שהבלם מוגבל במשחק הרגל כמו וראן, או שהקשר שבא לקבל כדור הוא קאסמירו - והאופציה הכי טובה שלו במקרה שהיריבה לוחצת גבוה היא להעיף. זה נכון גם לגבי קיילור כמובן, רק שהוא מעיף ממש לשום מקום.

זה ממש קריטי שלשוער לא יהיה משחק רגל גרוע, אבל זה כלל לא חשוב שהוא יהיה עילוי בפן הזה. בכלל כל הסקאלה שבין טוב מאוד לעילוי לא באמת משנה לטעמי. מספיק משחק רגל סביר פלוס עם שיקול דעת טוב, את שניהם אין לקיילור ויש לקורטואה.

אמת. אבל אפשר להסתכל על זה גם אחרת - ככל שאתה מתקדם במעלה המגרש כך הצפיפות עולה ואפשרויות המסירה אמנם רבות יותר אבל קשות יותר.
הגישה שלי לא קיצונית כמו של פפ ואני לא רוצה שהשוער של הקבוצה שלי יניע כדור גם תחת לחץ, וברור שאני מודע לסיכון, אבל אני מדבר על מקרים יותר קלאסיים של מסירה אחורנית לשוער כשאין יותר מדי לחץ, יש שני בלמים שבד"כ מיד פותחים לצדדים ואני גם לא מוצא סיבה אמיתית למה שוער ברמה גבוהה לא יוכל למסור מסירה טיפה יותר מבנאלית, נניח למגן שפותח לקו.
אני מניח ששיקול דעת באמת הרבה יותר חשוב מיכולת מסירה טכנית.

בכל מקרה, לגבי זה -

אני לחלוטין לא מסכים. אלא אם כן להטיס לשמיים כדורים שנמסרים אליך זה שיקול דעת טוב.

מילא באמת קורטואה היה טוב יותר באספקט הזה. הוא לא, ואם כן לא משמעותית. הכדורים עדיין עפים ליציעים בדרך קבע.

היתרון של קורטואה הוא בכדורי הגובה, היתרון של קיילור הוא בכדורים הדורשים אינסטינטים יותר חדים.

נבאס גם נוטה לטעות ולאבד ביטחון הרבה יותר מקורטואה,אני לא מבין למה זה לא נכלל בהשוואה ביניהם,בעונה שעברה נבאס החריב לנו כמה משחקי ליגה עם טעויות הזויות,נגד באירן ברבע גמר ספג שער מצחיק מקימיך שבכלל ניסה להרים,ועל הגומלין מול יובה אני באמת מעדיף לא לדבר כדי לא להעיר את התחושות הקשות מאותו ערב הזוי וארור.

בסופו של דבר, שניהם לא הראו את היכולת הנדרשת לשוער בריאל מדריד. ההבדל שנאבס סוגר עוד מעט 4 שנים כאן, וקורטואה בעונה ראשונה. הבלגי היה אדיר באתלטיקו, נקווה ששנה הבאה אם דברים ילכו קצת יותר טוב הוא יביא ערך מוסף.

קורטואה: “אשאר בריאל מדריד בעונה הבאה. לא מתחרט שהגעתי”.

זה לא סוד שהשוער טיבו קורטואה עובר ימים לא קלים. השוער שנבחר למצטיין במונדיאל מתקשה לשחזר את יכולתו ואולי אף נמצא בכושר הגרוע בקריירה שלו. הוא לא חווה עונת בכורה מוצלחת בריאל מדריד ועשה טעות קריטית גם במדי נבחרת בלגיה והביקורות מהתקשורת הוציאו אותו משלוותו.

אתמול בלילה הוא התארח בתוכנית הרדיו ‘אל טרנזיסטור’ והיה יכול לשחרר מעט קיטור. הוא סוקר את הקריירה שלי ומדבר גם על הכבוד כלפי אתלטיקו מדריד, על אהבתו לריאל מדריד עוד מנעוריו, העונה המסובכת ויחסיו עם קיילור, על אדן הזאר שרוצה להגיע לריאל מדריד ועוד ועוד ועוד. הנה דבריו:

על המשפחה. "יש לי חיים נורמליים. יש לי את הילדים בבית, אני מקלח אותם ומכין להם ארוחת ערב. בשעה תשע הם נכנסים לישון. בכיתה יש ילדים שאומרים להם ‘אני הולך לראות את אבא שלך במגרש’ והבן שלי עונה ‘האללה מדריד’, אבל הוא עדיין לא מבין כלכך את המשמעות של ריאל מדריד.

על שחקני אתלטיקו מדריד. “אני אוהב ספורט ומתעניין גם במה שקורה אצלה. כמובן שיש לי גם חברים שם, אני נפגש לעתים עם פיליפה לואיס והקפטן גודין ואנחנו משתפים אחד את השני. לוקאס הרננדס - הסתדרתי איתו, דיברנו צרפתית, הוא היה כישרון צעיר מקבוצת המילואים אבל ידעתי שיש לו עתיד גדול, בדומה לקוקה. כמובן שמפתיע אותי שבאיירן משלמת עליו כלכך הרבה, אבל הוא שחקן נהדר”.

הטעות נגד רוסיה. “היה שם מרפק קטן מצד השחקן של רוסיה אבל אני לא נופל על הדשא. אני לא כזה. חבריי לנבחרת שראו את המהלך שוב, שאלו אותי ‘למה לא ביקשת פאול?’ ואמרתי להם שאני לא יודע. המאמן אמר לי להיות חזק מנטאלית אחרי מה שקרה ולמרות שהייתי עצוב, יש לי ביטחון עצמי גבוה”.

על התקשורת. “אני אוהב לקרוא את עיתוני הספורט ועוד, וכמה דברים נראו לי מאוד לא נכונים, אין לי מושג מניין זה בא, לכן התרגזתי. אני חושב שהם פשוט חיפשו מחלוקת, לעורר עניין, משהו לכתוב עליו, והיה קצת חם בחדר ההלבשה. אני לא חושב שבנבחרת אמרו עליי שאני רחוק מהרמה שלי. בחדר ההלבשה מדברים איתו כל הזמן על מה שהתקשורת כותבת ואומרת. אני לא היחיד שמוטרד מכך ששקרים מתפרסמים. הביקורת של המאמן וחבריי היא החשובה לי ביותר”.

על תחילת דרכו ועל עמדת השוער. “לפעמים אנחנו משתתפים בכל האימון עם הקבוצה ולעתים 40-45 דקות. התחלתי כשחקן כדורעף בכלל, כמו הוריי, הייתי בן חמש או שש. בגיל שבע שיחקתי בגנק, היו לי רפלקסים ללכת לקרקע. בגיל עשר הבנתי שאני רוצה להיות שחקן כדורגל ואולי שוער”. קורטואה מספר שהוא רוצה ללמוד שיווק בעתיד, ושהוא מדבר הרבה שפות - צרפתית, אנגלית, וספרדית ברמה גבוהה וגם קצת מקשקש בגרמנית, איטלקית ופורטוגזית".

השנים בגנק. “בגיל 16 הייתי בקבוצה השנייה אבל בחלק המולד באפריל היה משחק חשוב נגד גנט וזו הייתה ההזדמנות שלי ושיחקתי מעולה. בשנה שלאחר מכן לא שיחקתי בחלק הראשון וזכינו באליפות. חתמתי על החוזה המקצועי הראשון שלי, בגיל 18”.

שוערים שהעריץ. “התחלתי לעקוב מקרוב אחרי ריאל מדריד, כי אהבתי מאוד את איקר קסיאס, הערצתי אותו. גם את ואן דר סאר חיבבתי מאוד. היו לי דגלים של ריאל מדריד בחדר, של הברנבאו, וגם חולצה של איקר קסיאס. לא הייתי חלק מריאל מדריד כשהייתי קטן אבל היא מצאה חן בעיניי”.

על אתלטיקו מדריד. “צ’לסי בחרה נכון כשהשאילה אותי, ההשאלה באתלטיקו הייתה נהדרת. נתתי הכל עבור אתלטיקו, זכיתי איתה באליפות היסטורית, בגביע, בליגה האירופית, הזכרונות שלי נהדרים, יש לי הרבה חיבה למועדון ולאוהדים. אני מבין את היריבות בין הקבוצות וחבל, אבל תמיד אכבד את את המועדון ואת האוהדים. ידעתי וצפיתי אירועים לא נעימים במשחק הדרבי, אבל זה נורא ואיום שהם זרקו בקבוק שהיה מאוד קרוב אליי”.

ההבדלים בין הקבוצות. " יש הרבה יותר לחץ בריאל מדריד מאשר באתלטיקו, הקהל הרבה יותר תובעני אבל אני אוהב את זה. אני לא יכול להשוות בין האצטדיונים, הסנטיאגו ברנבאו אצטדיון עצום אבל לויסנטה קאלדרון היה את הייחוד שלו. אבל לגבי מתחם האימונים, אין מה לעשות, ולדבבאס ממש בגודל של עיר (צוחק), לאתלטיקו אין כזה".

על החתימה בריאל מדריד: “זה היה דרך הסוכן, כמו תמיד, הם שוחחו עם הסוכן שלי. הם סיפרו לי מתי זה יקרה. אבל לפי התקשורת, ריאל מדריד בכל קיץ רוכשת עשרים שחקנים”. קורטואה נשאל עד כמה המשפחה הייתה חלק קריטי בכך שעזב את צ’לסי (הילדים), ועונה - “הייתי רואה אותם בעיקר בימי החופש והתגעגעתי אליהם מאוד בלונדון. אבל היי - באתי לריאל מדריד, המועדון הטוב בעולם”. קורטואה מספר שהוא ממש לא מתחרט על כך שהגיע - “ריאל מדריד היא המועדון בו תמיד רציתי להיות. נכון שזו עונה לא טובה אבל נמשיך להילחם כדי לסיים כמו שצריך”.

כשקיילור שיחק בתחילת העונה, דאגת? - “לא, משום שידעתי שאני מגיע למועדון ענק עם שחקנים גדולים, שיש תחרות קשה ועליי לתת את הטוב ביותר בכל אימון. לופטגי אמר לי מראש שקיילור ישחק את שני המשחקים הראשונים ואז אני הבא בתור”.

האם יכולה להיות מערכת יחסים ידידותית בין שוערים? - “יש לי ידידות טובה עם פטר צ’ך, הוא עזר לי המון כשהגעתי לצ’לסי, וכך גם עם ווילי קאבז’רו. שוער טוב בקבוצה הופך אותך לטוב יותר. יש לי יחסים טובים עם קיילור, הוא שותף טוב, אבל אתה לא בונה מערכת יחסים בחמישה חודשים. אנחנו מאוחדים ואין שום בעיות”.

האצטדיון הטוב בעולם - “הברנבאו הוא המרשים ביותר, זה ממש מופע. הקאמפ נואו מגרש ענק אבל הקהל רחוק מהשחקנים וזה פחות טוב”.

הזכרונות מלופטגי. “למדתי מהתקשורת שהוא חותם בריאל מדריד. אני חושב שלא הייתה סיבה לפטר אותו מנבחרת ספרד וזה היה חבל, אבל זו החלטה של ההתאחדות. התחלנו טוב מאוד ובאמצע אוקטובר היו לנו סדקים ולא הצלחנו להתאושש”.

המאמן המשפיע ביותר. “אני בוחר את המאמן שנתן לי את ההזדמנות בגנק ויחד איתו את דייגו סימאונה, כי אתלטיקו מדריד היא חלק חשוב מהחיים שלי. התבגרתי גם כאדם וגם כשוער, היו לי יחסים טובים מאוד איתו. עם מוריניו זכיתי באליפות”.

סולארי. “היו לנו תוצאות טובות אבל שבוע אחד רע, בעיקר נגד אייקס - גרם לנו לקרוס. גם ההפסד בגביע היה כואב אבל היינו יכולים להיות גאים על הצורה בה שיחקנו נגד ברצלונה”.

האם היה פחד נגד אייקס? - “ידענו שהיא קבוצה טובה ואייקס הוכיחה את זה במשחק הראשון. לדעתי היה לנו קצת חוסר מזל. ה-VAR והגול הלא חוקי, ההחמצות של בייל ו-ואראן. אנחנו שחקנים עם הרבה ניסיון ולא מפחדים. הזאר דיבר איתי לאחר המשחק נגד ויאדוליד ואמר לי שהוא ראה את תחילת המשחק ולא האמין שננצח אותם אחרי מה שעבר עלינו”.

הזאר. “הוא אחד החברים הכי טובים שלי בכדורגל. בשבילי הוא שחקן גדול, אחד הטובים בעולם. כמובן שלא אני מחליט האם האם יגיע, אני לא יודע אם המועדון רוצה אותו והם הוא הולך לחתום בריאל מדריד אבל אני חושב שהוא רוצה לעבור לריאל מדריד”.

על ההחלטה של זידאן לשחק עם קיילור. “אני לא כועס, אני מכבד את החלטת המאמן. הוא שוחח איתי אישית. בכדורגל ובעיקר בריאל מדריד המצב לא פשוט, כולם עובדים ונותנים את הטוב ביותר כדי לשחק. אני יכול עדיין להשתפר כשוער, אני מפגין מנטאליות חזקה, באתי לכאן לזמן רב כדי לזכות בתארים וזה יקרה”. קורטואה נשאל ואמר שהבין שזידאן ייתן הזדמנויות לשני השוערים ולכל השחקנים, “אין לנו שום דבר על כף המאזניים לצערי”.

על בייל. “הוא אחד החברים הטובים ביותר שלי בחדר ההלבשה, אני מדבר איתו באנגלית בעיקר. הוא יודע גם ספרדית, אני מסתדר איתו מצוין. אני גם אוהב גולף ויש לנו מכנה משותף. הראיון ההוא תורגם בצורה רעה מאוד, הם שיבשו מילים על דעת עצמם. בייל לא כועס”.

מה שמטריד אותו בחודשים אלה - “זה הטריד אותי שהחיים האישיים שלי התערבבו יחד עם הספורט. אני לא מבין למה התקשורת נכנסת לחיי האישיים. הייתי הפושע הגדול של כולם, לקחו כמה תמונות אחרי התבוסה בגביע, ועירבבו דברים, הרבה אנשים נפגעו מזה ולא רק אני”.

החברים שלו בקבוצה. “קרבחאל, סבאיוס, בראים, רגילון, איסקו, אסנסיו, ועוד כמה שהם בגיל שלי פחות או יותר”.

אוהב בספרד. “אני אוהב את מזג האוויר, השמש נותנת אנרגייה ועושה אותך מאושר, גם האנשים מאוד חמים, פתוחים, לבביים”.

השוערים הטובים ביותר: “האלילים שלי היו איקר קסיאס, בופון וגם ואן דר סאר. אני חושב שאובלאק עושה עבודה מדהימה באתלטיקו מדריד”.

היום הראשון במדריד. “ראיתי עד כמה המועדון הזה גדןל, את כל האוהדים, חדר ההלבשה הנפלא, כולם נותנים לך כבוד ומקבלים אותך בזרועות פתוחות ויחד עם זה אתה יודע שהרבה שחקנים השיגו מעמד מיוחד ואתה צריך להוכיח שגם לך מגיע. שמתי לב מהרגע הראשון שאני במועדון הטוב בעולם”.

על כך ששיחק נגד צסק"א במקום קיילור - “הופתעתי לשחק במשחק הזה, הרי שיחקנו עם הרבה די משני והמאמן ביצע שינויים רבים, אבל עבורי זו תמיד גאווה לשחק עם החולצה של ריאל מדריד”.

המצב בין סולארי ואיסקו. “המאמן צריך להחליט מי משחק, אין מה להסתבך. אני תומך בכל השחקנים, מרסלו, ואיסקו לדוגמא, אבל אלה דברים שאין לנו השפעה. כולם רוצים לשחק”.

קורטואה מבטיח שיישאר בריאל מדריד בעונה הבאה ב-100% ומסכם את העונה הנוכחית: “הרגשתי טוב, הרגשתי שאני יכול לתת יותר ושזו עונה מסובכת ואני משוכנע שיהיה טוב יותר בשנה הבאה”.

לסיום ענה על מספר שאלות קצרות: הוא רוצה שאייקס תזכה בליגת האלופות, אומר שכריסטיאנו ומסי הם שחקני ההתקפה הכי טובים שהתמודד מולם, שמודריץ’ השחקן שהכי הפתיע אותו בקבוצה, וכשנשאל בין קיילור\אבולאק\טר שטגן אמר שהיה מחתים את אובלאק כי הוא הצעיר ביותר.

קאסמירו: "זידאן מעולם לא עזב"

שער המארקה עם הראיון של קאסמירו: "(כאילו) זידאן מעולם לא עזב את ריאל מדריד" . הקשר מוסיף שזידאן תמיד היה יותר ממאמן ושויניסיוס קוסם בגיל 18. על העונה הנוכחית, “אלה שנכשלו השנה זה אנחנו, אותם אלה שזכו ארבע פעמים בצ’מפיונס בחמש שנים’. אנחנו תמיד מנצחים יחד ומפסידים יחד. יש לנו סגל שחקנים מעולה בכל עמדה אבל כולנו נכשלנו”. הראיון המלא:

זוכר את היום הראשון שלך בריאל מדריד? איך זה היה.

• “אנשים לא הכירו אותי, היה עיתונאי אחד בשדה התעופה, אולי שניים. נציג מהמועדון הגיע לקחת אותי למלון ליד הברנבאו. אני זוכר את המחשבות הראשונות שכלכך רציתי להצליח. נחתתי במדריחד בשעה שש בבוקר ורציתי להתאמן בפעם הראשונה. בזמנים הטובים ובזמנים הרעים אני תמיד חושב על היום הראשון כדי לא לשכוח מאיפה באתי ועד כמה רציתי להיות במקום שאני נמצא היום”.

שש שנים לאחר מכן, אתה שחקן בכיר בריאל מדריד, אפילו כוכב, האם דמיינת את זה?

• “תמיד חלמתי להיות, כמו שכל ילד חולם, אבל לא כל החלומות מתגשמים. עכשיו אני חיי את החלום במשך יום יום ומוקיר כל רגע”.

מוריניו נתן לך לשחק בבכורה ב-2013, האם זה שינה הכל עבורך

• “אני מאוד אוהב את המשחק הזה ואת מה שהיה. הייתי חלק מהסגל של הקבוצה הראשונה אך לא חשבתי שאשחק. לכל היותר ציפיתי שיהיו לי כמה דקות, אבל יום קודם לכן מוריניו התקשר אליי ואמר לי להגיע למשרד. התיישבתי על הכיסא והוא אמר - ‘ראית את הלוח הזה?’, והיו שם 11 שמות על הלוח, וגם את השם שלי. ‘אתה הולך לשחק’, הוא הכריז. אני זוכר שהוא אמר עליי כלכך הרבה דברים טובים ככדורגלן ונתן לי המון ביטחון. עליתי למגרש וחשבתי שאני השחקן הטוב ביותר בעולם. זו הייתה הסיבה שהוא היה כלכך חשוב”.

איך קאסמירו מנתח את העונה הרעה והקשה שעוברת על ריאל מדריד?

• “אנחנו לא במצב טוב, אבל אני תמיד אומר: ריאל מדריד חוזרת, ואנחנו נחזור. אנחנו רוצים שזה יקרה כמה שיותר מהר”.

האם אתה מופתע מדיבורים על מהפכה בקבוצה? על כך שזה סוף המחזור שלכם?

• “אנשים יכולים להגיד מה שהם רוצים. אחרי שלוש שנים עם זכייה בהמון תארים, אני יודע שהקהל בברנבאו מאחורינו למרות שהשנה לא עמדנו בציפיות, וזה מאוד חשוב” .

האם אתה חושב שיש שחקנים טובים בחוץ שיכולים לשפר את הקבוצה?

• “תראה, אני אעשה סיכום: יש לנו שני שוערים מדהימים. המגן הימני שלנו הוא הטוב בעולם. יש לנו שניים משלושת הבלמים הטובים בעולם. המגן השמאלי הטוב ביותר בעולם. זוכה כדור הזהב, מודריץ’. בנזמה בעונה נהדרת, יש לנו את קרוס. בייל זכה איתנו בהרבה תארים והיה משמעותי. יש לנו את איסקו, אסנסיו, אודריוסולה, ויניסיוס. יש לנו שחקנים גדולים, הבעיה שכולנו נכשלנו”.

קאסמירו נשאל איך הנפילה כזו גדולה ואמר - “אלה שנכשלו הם אותם השחקנים שזכו ארבע פעמים בליגת האלופות בחמש שנים. כאשר אנחנו מנצחים - כולנו מנצחים, וכשאנחנו מפסידים אז כולם מפסידים יחד. השנה נכשלנו ואנחנו יודעים את זה, בוודאי, בריאל מדריד אתה חייב לנצח כל הזמן”.

למה כלכך קשה עבור הקבוצה להתמודד על האליפות?

• "לפני שנתיים זכינו עם זידאן ועשינו עונה גדולה. חשוב להסתכל על הדברים בכל מיני דרכים. אפשר גם לומר שזכינו בארבעה מחמשת הגביעים האחרונים של ליגת האלופות. אנחנו יודעים שליגת האלופות היא משהו ענק עבור המועדון הזה, לכן לריאל מדריד יש 13 - הרבה יותר מכל קבוצה אחרת. זו הייחודיות שלנו והסיבה שאנחנו המועדון הגדול בעולם, בזכות ליגת האלופות. אבל יש לנו גם הרבה אליפויות - 33. כאשר העונה מתחילה אנחנו רוצים לזכות בהכל כמובן, אבל לצערי בשנים האחרונות זכינו רק באליפות אחת. הליגה הספרדית קשה.

האם הרגשת עצב ואפילו ‘יתום’ ללא זידאן?

• “זידאן הוא סמל של המועדון, לא רק כשחקן אלא גם כמאמן, הוא הוכיח שהוא יותר ממאמן גדול. עבור הקבוצה הוא מעולם לא עזב. הוא לא נהנה לראות מה קורה לקבוצה ולכן חזר, הוא אוהב את ריאל מדריד”.

מה חשבת כשהבנת שהוא חוזר? מה הרגשת כשראית אותו בולדבבאס?

• “שוב, זידאן מעולם לא עזב את ריאל מדריד, תמיד הייתה לנו חיבה גדולה אליו. הוא בדיוק אותו זידאן כפי שהיה תמיד - רציני אבל גם מחייך ואופטימי”.

האם אתה משוכנע שחזרתו של זידאן תחזיר את ריאל מדריד לזכות בצ’מפיונס?

• “הוא אחד המפתחות העיקריים בכך שזכינו בהרבה תארים. אין לי ספק שיחד איתו נילחם על כל התארים ונהיה חזקים”.

האם אתה מרגיש חייל של זידאן, החייל הנאמן ביותר שלו?

• “לא רק איתו. הייתי חייל של בניטס, לופטגי, סולארי, אנצ’לוטי. המפתח שלי כשחקן זה להיות החייל של המאמן. אני תמיד מנסה לתת את הטוב ביותר ואהיה שם עבור כל המאמנים, זו החווה שלי”.

האם היית רוצה שכריסטיאנו יפגין יותר חיבה לריאל מדריד בהתבטאויותיו מאז שעזב?

• “כריסטיאנו הוא אגדה במועדון וכאן הוא נתן את הכל כדי לנצח. הוא כבר לא כאן. יש לנו כבוד אליו וגם לו יש כלפי ריאל מדריד וחבריו”.

איך היית מדרג את השנה שלך?

• “ובכן, אני לא רוצה להתייחס לעצמי ברמה האישית אלא לקבוצה שמנצחת יחד ומפסידה יחד. זהו מאמץ קבוצתי ואנחנו שותפים”.

זו שנה נדירה עבורך מאז שהגעת, לראשונה ריאל מדריד לא תזכה באף תואר!

• “כן, זה מוזר, אבל ריאל מדריד חוזרת, ואנחנו רוצים לנצח את כל עשרת המשחקים של סיום העונה ולחזור בשנה הבאה כמו שצריך”.

מה הדבר הכי מוזר שמיליטאו שאל אותך על ריאל מדריד או על המדינה?

• “הוא שאל איפה כדאי לגור וכל מיני סידורים כאלה, שאלות הגיוניות, אבל הראש שלו עדיין לא בריאל מדריד, הוא בפורטו. אני מברך אותו על הגישה הזו. ריאל מדריד החתימה שחקן נהדר”.

איך מערכת היחסים שלך עם זידאן?

• “אני גדלתי על זידאן שהיה האליל שלי, היה מדהים לצפות בו משחק. אני רגוע כשאני מדבר איתו, יש לי כבוד עצום אליו, הוא היה שחקן גדול והוא מאמן גדול”.

מה דעתך על העונה של ויניסיוס? ועל רודריגו?

• “קודם כל אני מברך את המועדון על החתמת שחקנים צעירים, זו דרך נכונה. ויניסיוס הוא קוסם כבר בגיל 18, הוא הוכיח שהוא שחקן גדול. זה לא נורמלי מה שהוא עשה השנה, בעונת הבכורה בספרד, בגילו, לשחק כל-כך טוב. השערים - יגיעו. לא האמנו שהוא יהיה ככה, הוא חרג מכל הציפיות. הוא משתפר מיום ליום. רודריגו הוא גם מחשבה לעתיד, הוא ישתלב בקבוצה הבוגרת”.

אולי תלמד את ויניסיוס להבקיע, כי אתה לא רע בזה.

• “אני מעדיף להשאיר את זה לבנזמה או לבייל(צוחק). אני יודע מהי העבודה שלי והגולים שאני כובש הם בונוס. אני לא יכול ללמד איך להבקיע. הוא שחקן מרהיב שהופך את ריאל מדריד לצעירה ורעננה”.

בלתי אפשרי שלא לשאול על ניימאר

• “יש לי כבוד רב אליו כחבר לנבחרת וגם לקבוצה שלו פאריס סן ז’רמן. אני לא חושב שזה נכון לדבר על שחקן שלא נמצא כאן. אם ניימאר רוצה לבוא לריאל מדריד אנחנו נקבל אותו בזרועות פתוחות אבל הוא צריך להגיד את זה, לא אנחנו. הוא שחקן גדול שנמצא במועדון גדול”.

מה אתה חושב על מה שמודריץ’ אמר, ששחקנים לא שיחקו עד עכשיו?

• “אני מבד את דעתו, כל אחד יכול לחשוב מה שהוא רוצה. אני ממשיך בקו שלי: כולנו מנצחים וכולנו מפסידים. כמובן שיש זמנים שבהם חלק היו טובים יותר מאחרים, אבל כולנו ביחד. כאשר זכינו בליגת האלופות כולם היו שמחים וזה הגיוני שבעונה הזו אנחנו כועסים ועצובים, כולם. כל השחקנים לא מרוצים. עכשיו כולם כועסים. זה אחד המפתחות הגדולים של ריאל מדריד - כשאתה לא זוכה בתואר אז אתה כועס. לוקה מבין את זה”.
    היה השנה בלאגן גדול בקבוצה, ריבים בין השחקנים ואפילו עם המאמנים. איסקו, מרסלו, אודריוסולה, קיילור, קורטואה, ויניסיוס. אתה מסכים?

• “כל מאמן עובד בדרכו שלו. אם אתה לא משחק אתה צריך להיות סבלני כדי לקבל את הזמן שלך. אני שמחתי עבור יורנטה כשהוא שיחק מעולם כשהייתי פצוע. אנחנו קבוצה, תמיד. חדר ההלבשה טוב”.

האם הרגשת שיורנטה יכול לתפוס את המקום שלך? איך התחרות איתו?

• “הוא שחקן באותו הפרופיל, קשר אחורי אמיתי. היו לו כמה משחקים טובים מאוד והוא שחקן נהדר. מבחינתי אין שינוי של ממש, מעולם לא הרגשתי שחקן הרכב מובהק בריאל מדריד ותמיד הייתי מנסה להרוויח את המקום שלי בקבוצה מחדש”.

קצת חדשות:

שער המארקה מאוד ברור: אדן הזאר מתקרב לריאל מדריד והוא כבר מחפש דירה במדריד, ההעברה תיסגר על מאה מיליון יורו. גם ב-AS מוסיפים על כך. הציטוטים של זידאן אתמול במסיבת העיתונאים לא היו פליטת פה(המשיך לדבר עד כמה הוא מעריך אותו ורוצה אותו). ב-AS כתבו שהחודש הזה יהיה מכריע והעברתו של הבלגי צפויה להיסגר, ושזה מאוד דומה לעיסקת קורטואה שהיה נחוש לעזוב ומחירו היה נמוך משום שהוא נכנס לשנה האחרונה שלו בחוזה.

כמוכן, איסקו מאוד ברור: העביר מסר למועדון שהוא רוצה להמשיך בריאל מדריד בעונה הבאה והוא לא מחפש יציאה. כזכור יש לו חוזה עם סעיף שחרור עצום של 700 מיליון יורו.

מעבר לכך, מספרי האימה של ריאל מדריד בליגה : 30 נקודות הפרש בין ברצלונה וריאל מדריד בשנתיים האחרונות: 17 נקודות בעונה שעברה(93-76) וכאמור 13 נקודות העונה(70-57). זידאן אמנם זכה באליפות עם ריאל מדריד ב-2016/17 והשיגה יותר נקודות מברצלונה בפיניש של 2016/17 אבל בתקופתו כמאמן הפער הוא 23 לטובת ברצלונה. כמוכן, חשש גדול במועדון משיא שלילי של מספר צופים הערב בליגה נגד אייבר.

היום שאחרי הניצחון על אייבר:

• כתבה גדולה במארקה: ‘השבוע הכי לא טיפוסי של ריאל מדריד בעשור האחרון’: בלי ליגת האלופות באמצע השבוע, בלי משחק ליגה עד יום שני ועם שלושה ימי חופש. איפה זה ואיפה העומס מה-24 בפברואר עד ה-10 במרץ כשריאל מדריד שיחקה חמישה משחקים תוך 15 ימים, ליגה-גביע-צ’מפיונס. הקבוצה כבר בחופש, בקיצור.

• קרלוס קארפיו כתב ‘עזיבה של בייל תהיה מסובכת’ ונראה שבכושרו הנוכחי אף קבוצה לא תשלם את שכרו או תהיה מוכנה להשקיע הרבה בסכומי ההעברה. עניין נוסף שעלה הוא שריקות הבוז הכלכך מהירות לבייל, כבר אחרי שלוש דקות, אולי נשבר שיא אפילו בברנבאו.

• זידאן ניצח במשחק הליגה המאה שלו במדי ריאל מדריד(71 נצחונות, 18 תוצאות תיקו ו-11 הפסדים, 271 שערי זכות), אבל שימו לב. בברנבאו המאזן שלו העונה עומד על 3 מ-3, אבל ריאל מדריד פגשה את סלטה ויגו והואסקה שמתחת לקו האדום - מקומות 18 ו-20 בהתאמה, וגם את אייבר מהמקום ה-11, וכבשה שבעה שערים בלבד. אגב, ריאל של זיזו הגיע ל-400 גולים ב-153 משחקים.

• מחמאות מוגזמות לבנזמה שהגיע ל-26 שערים העונה ופיניש טוב שלו יוכל לעזור לו לקבוע שיא קריירה. עד עכשיו הוא כבש 32 שערים בעונה הטובה ביותר שלו - 2011/12. בנזמה כבש העונה ב-11 משחקים נפרדים, רק סטואני וסוארס עשו זאת יותר ממנו(פעם אחת) חוץ ממסי. אבל על חלוקת השערים שלו כבר דיברנו.

• קיילור נאבאס רשם את משחק הליגה המאה שלו בקבוצה, והוא השוער עם מספר ההופעות השמיני הכי גבוה במדי ריאל בליגה. קיילור רשם 72 נצחונות ואת שיא ההופעות בליגה רשם בעונתו השנייה 2015/16 בה שיחק 34 משחקי ליגה.

אחד המרגשים ללא ספק

https://twitter.com/realmadriden/status/1115295331921666048?s=08