דבר התקשורת :: Rueda de prensa

הגביע חוזר: הזמן של 'ריאל מדרידB’

מחר ריאל מדריד תפתח את 2018 עם משחק חוץ נגד נומנסיה ב-1/8 גמר גביע המלך. כידוע לכם הגביע הוא הבמה לשחקני הספסל ולעתים אף אלה בקצה הספסל או הילדודס מהקאנטרה. התחושה היא שזידאן היה חייב להשתמש יותר בשחקני הספסל שלו לאור היכולת המאכזבת של השחקנים הבכירים בליגה, אבל מחר בשעה טובה זה יקרה בוודאות. במארקה מזכירים את משחק הגביע הנפלא של ריאל מדריד נגד סביליה בברנבאו בשלב 1/8 הגמר אשתקד, ניצחון 3:0 חלק עם צמד של המצטיין חאמס ועוד שער של רפאל ואראן. בהרכב אותו תראו מטה, שיחקו צמד המגנים הבכירים וגם מודריץ’-קאסמירו-קרוס וכמובן מוראטה ואסנסיו. כריסטיאנו, בייל, ראמוס ואחרים לא שיחקו. איסקו, מריאנו ודנילו עלו מהספסל.

כמובן שהעונה הספסל של ריאל מדריד חלש משמעותית וזה כלל לא משנה. בתקשורת שוב הזכירו שהרוטציות הנהדרות של זידאן הביאו לכך שריאל הגיעה בשיאה לשלבי ההכרעה וקטפה דאבל היסטורי. הפעם התפקיד של מוראטה, חאמס ודנילו נמצא בידי שחקנים אחרים. ריאל נכנסת למרתון משחקים ואם הכל יילך כמו שצריך היא תגיע ל-20 משחקים ב-70 ימים. השחקנים יודעים שיש להם הזדמנות פז. מבין שחקני הרכש שהגיעו הקיץ, רק תיאו הרננדס היה זה שנכלל בסגל 18 השחקנים מול בארסה. בהנחה שלא תהיה קטסטרופה בשלב 1/8 הגמר, המאמן זידאן ייתן לשחקני הספסל צ’אנס גם בשלב רבע הגמר.

למעשה, אף אחד מבין השחקנים לא הגיע אפילו ל-30% מדקות המשחק. אשרף השחקן המוביל בגלל הפציעה הארוכה של קרבחאל. תיקו הוא השני ברשימה עם 23% מהדקות ואחריו לפי הסדר, כולם בפחות מ-20% מהזמן על כר הדשא - מרקוס יורנטה, בורחה מאיורל שיפתח בהרכב בוודאות וכבש העונה כבר ארבעה שערים כולל שניים בגביע, דני סבאיוס וחסוס ואייחו. אבל זידאן יודע שינואר הוא הרסני עבור הקבוצות שנמצאות בגביע ולריאל צפוי משחק בית נגד ויאריאל וביקור במאסטייה על הראש.

היום שאחרי התיקו בויגו: סימפטום המחצית השנייה

בתקשורת במדריד צריכים להשתמש ביצירתיות גדולה כדי למצוא עוד ועוד שמות תואר כדי להכיל את העונה הרעה של ריאל מדריד בליגה. בכתבה גדולה במארקה כתבו ‘אדיוס ליגה - וגם הצ’מפיונס בסכנה!’, כשברור שביכולת כזו הקבוצה לא תוכל להתמודד עם פאריס סן-ז’רמן בצ’מפיונס בשלב 1/8 הגמר. המאמן זידאן שנמצא תחת מתקפה עצומה מצד העיתונאים והפרשנים וגם הוא לא חסין - לא הסכים לדבר אתמול על המצב בליגה אלא רק על המשחק האחרון וזה אומר הכל. במארקה כתבו שריאל מדריד שוקעת ומהקבוצה האלופה לא נותר שום זכר. אלה לא רק 16 נק’ הפער מברצלונה(ואת מי מעניין המשחק החסר), אלא הרבה מעבר.

גם שאר הצמרת בורחת לריאל מדריד שמדורגת במקום הרביעי העלוב. ריאל רחוקה 7 נק’ מאתלטיקו השנייה בטבלה ו-5 נק’ מולנסיה השלישית. היא בכושר קטסטרופלי עם 3 נקודות בלבד מ-12 האחרונות מחוץ לברנבאו. היא לא הצליחה לנצח בדרבי, היא לא הצליחה לנצח בסאן-ממס והיא לא הצליחה לנצח בבלאידוס את סלטה, וכמובן לא נשכח ההפסד המביך לג’ירונה. אפילו אייבר ניצבת 5 נק’ בלבד מריאל מדריד שלא שיחקה במוקדמות הצ’מפיונס מאז קיץ 2004, אחרי עונת הבלהות עם קיירוש.

נכתב שריאל מדריד חייבת לשנות את הדינמיקה, אבל מעבר לכך השחקנים קיבלו בראש. ‘אף זכר לכדור הזהב’, נכתב בביקורת גדולה לא רק על כריסטיאנו שלא כבש בניגוד למסורת שלו בבלאידוס - אלא גם על חבריו. מרסלו ספג ביקורת קשה על גישה מזעזעת עוד מתחילת העונה, ורק לוקאס ואסקס על מאמציו בדקות האחרונות שלא נשאו פרי וכן נאצ’ו ובייל - קיבלו מחמאות. בתקשורת כתבו שריאל מדריד עשתה טעות עלובה בספיגת השער השני ואחר-כך הייתה מיואשת וזה הכי גרוע. ריאל מדריד לא יכולה להרשות לעצמה להיראות ככה, האוהדים כבר שכחו את ההצלחות האחרונות. כריסטיאנו, קובא, אשרף ומרסלו קיבלו את הציון 0 כוכבים. גם חורחה ואלדאנו לא חסך בביקורת - ‘זידאן הגיע בזמנו כדי לתקן את ההריסות של בניטס והפעם הוא צריך לתקן את עצמו’.

במארקה כתבו על הבעיות הגדולות של ריאל מדריד במחצית השנייה והציגו טבלה היפותטית: אם המשחקים היו מסתיימים אחרי 45 דקות - ריאל מדריד הייתה ביתרון גדול על פני המוליכה, אבל כדורגל משחקים 90 דק’, מה לעשות. ‘לא ברור מה קורה ב-15 הדקות של הפסקת המחצית ואולי שחקני ריאל מדריד הולכים לישון, אבל אף-אחד לא מצא פיתרון לבעיה’, נכתב במארקה. כאמור, לפי המצב במחצית בכל משחק, ריאל מובילה את הטבלה ב-39 נק’(+7), ברצלונה שנייה עם 36(12-) ו-ויאריאל שלישית עם 33(+5). במחצית הראשונה ריאל מדריד כבשה 23 שערים וספגה 6 שערים בלבד וגם בבלאידוס היא הובילה אחרי מהפך, בקלאסיקו היה 0:0. במחצית השנייה המאזן הוא 9-10 לחובתה. הידרדרות פיזית, גישה או ריכוז, הכל יחד. “שיחקנו טוב ב-45 הדק’ הראשונות והיינו צריכים להמשיך אבל זה לא קרה”, סיכם זידאן. מה יהיה?

הקפטן מרסלו כל-כך רצה לחגוג 11 שנה מהופעת הבכורה שלו בריאל מדריד עם ניצחון אבל הוא איבד כדור ברשלנות מה שהוביל לספיגת שער השיוויון והציג משחק רע. ב-AS כתבו שמרסלו הוא השחקן שאיבד הכי הרבה כדורים העונה - 357. והוא נמצא בירידה תלולה ביכולת. “זה אחד הימים הגרועים בקריירה שלי”(גם קבוצתית וגם אישית), אמר מרסלו שאמר שהוא לוקח אחריות כמו גבר. “אנחנו עצובים, רצינו לצאת מהמצב הזה, רצנו ונלחמנו אבל בכדורגל לפעמים אתה לא מצליח”. מרסלו נשאל למה ריאל מאפשרת ליריבות להגיע להרבה מצבים ואמר שזה גם נובע מסגנון המשחק שלה, סירב לאשר שהקבוצה מתרכזת רק בצ’מפיונס ואמר שהשחקנים עושים הכל כדי לצאת מהמצב.

כותרות העיתונים זידאן - "אני רוצה להוכיח שאני מאמן טוב גם בזמנים קשים"

זינדין זידאן נבחר אתמול למאמן הטוב ביותר לשנת 2017 ע"י ה-‘פראס-פוטבול’ שבמולדתו, ובינתיים הוא מתמודד עם ביקורת קשה בתקשורת. הוא התראיין לעיתון הצרפתי וגם במארקה וגם ב-AS עוסקים בציטוטים השונים שלו

בשער המארקה הבוקר: “אני אגיב” - “אני רוצה להוכיח שאני מאמן טוב גם בזמנים הקשים”. חלק מהראיון פורסם בינתיים וזידאן אמר - “אני יודע שיום אחד זה ייגמר בריאל מדריד, לא אשאר כאן עשר שנים”. על המצב הנוכחי אמר זידאן - “אלה זמנים קשים אבל ידעתי שהם יגיעו ואני לא מופתע כי ראיתי הכל בכדורגל. אנחנו נגיב לזה בהתאם. הסכנה נמצאת אבל אני לא אשתנה. אני יודע שאני מאמן שחקנים אלופים שזכו בהכל והם מקשיבים לי. בכדורגל אם אתה יודע מה צריך לעשות אז הדברים משתנים לטובה”. זידאן הוסיף - “אני לא מושפע מהלחץ או הביקורת, אני יודע לבודד את עצמי ומה שחשוב זה שהקבוצה תשתפר”.

במארקה הוסיפו כתבה גדולה ‘תמרור אזהרה אדום במדריד’ וכתבו שזידאן חווה את העונה הקשה ביותר שלו וזו אחת העונות הגרועות ביותר של ריאל מדריד בליגה ב-20 השנה האחרונות. נכתב שזידאן מבין לאט-לאט שזו לא רק בעייה של ההתקפה שלא מכריעה משחקים(32 שערים בלבד ב-17 מחזורים) וזה מעבר לעניין של ‘השערים יגיעו’. ריאל מדריד הייתה לא בטוחה בכל פעם שסלטה יצאה עם הכדור קדימה. חמישה שערים ספגה ריאל בשני משחקי הליגה האחרונים שלה, הגנה מדממת. מעבר לכך במארקה המשיכו לחזור על הבעיות כמו בכתבה נוספת שעלתה וקטלה את מרסלו. נכתב שריאל הייתה צריכה לנצל את העובדה שסלטה שלחה הרבה שחקנים קדימה, כדי שתוכל לכבוש את השער השלישי ולסגור את המשחק וזה לא קרה; נכתב על בעיית המגינים שלא תורמים, על הספסל החסר בניגוד לעונה שעברה, על כך שזידאן ללא פתרונות ועל 4 שערים בלבד של כריסטיאנו בליגה ב-1156 דקות - עצוב. נכתב שבשנה שעברה גם היו ספקות לגביו אבל היו לו 12 שערים ב-13 משחקי הליגה הראשונים בהם שיחק. אף שחקן של ריאל לא כבש יותר מחמישה שערי ליגה בינתיים. בעונה שעברה לריאל היו 40 נק’(משחק חסר) ו-47 שערי זכות בשלב הזה. עוד נכתב על הקישור החלש ושרביעיית הקסם לא מתפקדת ולא עוצרת את היריבות. ירידה למקום החמישי בליגה תהיה חורבן למועדון.

בשער ה-AS: “זידאן בשות הקשות שלו”| בשער העיתון פירסמו את מיטב הציטוטים העסיסיים.

“אנשים חושבים שהכל קל לי ואני פועל באינסטיקנט אבל זה לא ככה. גם כשחקן גם אם הייתי מוכשר - עבדתי קשה”.

“אני רוצה לראות שאני יכול להיות מאמן טוב גם כאשר הכל הולך קשה. הקשיים לא מפחידים אותי, אני מוכן לזה”.

“הבנתי שמאמנים רבים לא מסוגלים להתנתק מהעבודה אבל אני עושה את זה. יש לי את היכולת הזאת. אני מגיע הביתה ונפגש עם אשתי והבנים והולכים לארוחת ערב טובה או הצגה. חשוב להתנתק לפעמים”.

“הלחץ לא משפיע עליי. אני עוטף את עצמי מסביב בסביבה חזקה. שום דבר לא מטריד אותי. כמאמן ריאל מדריד יש לי הרבה מאוד אחריות אבל כשאני מגיע הביתה אני מתנתק”.

“אניח אומר לעצמי - אם יש לי כאן עשרה ימים - אני אעשה בהם את המקסימום. אם זה חצי שנה - אני אחיה בתקופה הזו בצורה הטובה ביותר. אני לעולם לא חושב מעבר לזה. אני יודע שלא אשאר כאן עשר שנים. אני יודע שיום אחד זה ייגמר בריאל מדריד. אז אני עושה הכל כדי להצליח כאן בכל יום”.

“זינדין זידאן הוא כבר לא שחקן ריאל מדריד, הימים האלה נגמרו. זינדין זידאן הוא כרגע מאמן. אני קשור למועדון הזה”.

בייל מתחמם: החדשות הטובות של ריאל מדריד

החדשות הטובות: גארת’ בייל חזר. החדשות הרעות: מחכים לפציעה הבאה, או ברצינות: אלו החדשות הטובות היחידות של ריאל מדריד היום. ‘אין לו את הכריזמה של שחקנים אחרים, לא את המזל והוא שחקן פציעה, אבל גארת’ בייל שליו בתוך כל הסערה של ריאל מדריד’, ככה כתבו במארקה וצדקו. גארת’ בייל חוזר למגרשים רעב מאוד כדי להוכיח. בייל היה שם עם צמד בזק כדי להפוך את הפיגור נגד סלטה ליתרון שהחזיק מעמד עד לדקות האחרונות. זה היה הצמד העשירי שלו במדי ריאל מדריד(הראשון היה ב-7:3 על סביליה בברנבאו בעונת הדסימה). מעבר לכך בקבוצה מרגישים שהטוב ביותר מצד בייל עדיין לפניו. מעבר לגולים, התחושה הייתה שהוא משחק בביטחון. הוא נראה טוב ומחויך כבר בזמן החימום.

במהלך השער הראשון בייל נע בצורה חכמה לעומק והראה את המהירות המוכרת שלו כשלא הותיר סיכוי לבלם שרדף אחריו ופתח פער גדול וגם היה קר רוח כדי לגלגל לרשת. גם בשער השני הוא נע לעומק כמו שצריך והשנה זה די נדיר לראות את ריאל מדריד כובשת גולים כאלה. חוכמה, מהירות ופיניש זה המשולש שכה חסר לריאל מדריד בינתיים. ‘וולשי אקספרס’ שיבחו בתקשורת באנגליה וכתבו שבייל היה רמה מעל כל הקבוצה בלבן, ובסקיי-ספורט כתבו שבייל עושה הכל כדי לפצות את הקבוצה על הזמן האבוד בו היה פצוע.

בייל מנפח את הסטט’ שלו בינתיים. יש לו 7 שערים העונה ב-15 הופעות בלבד, שני רק לכריסטיאנו רונאלדו. הוא כובש כל 132 דקות, ואם נוסיף גם חמישה בישולים נגלה שהוא מעורב בשער כל 77.33 דקות. מאז שחזר הוא כובש שער בכל 53 דקות - הוא הבקיע את שער הניצחון בחצי גמר המונדיאליטו, כבש בקלילות בגביע המלך בפנדל נגד נומנסיה וכאמור הצמד בבלאידוס. בקלאסיקו לצערו כשהחליף את קובא בשלב מאוחר הוא הספיק להגיע למצב נהדר אבל החמיץ ברשלנות. בסה"כ יש לו 74 שערים ב-165 משחקים בלבן. המטרה הבאה של בייל היא לשחק שוב 90 דק’, לאט ובעדינות, וזה לא קרה הרבה מאוד זמן.

ובנושא אחר: קיילור נאבאס סופג לא מעט בזמן האחרון, תרתי משמע. גם את האש מצד התקשורת וגם הרבה מאוד שערים. אבל בבלאידוס הוא גם הדף פנדל של יאגו אספס והגיע לרקורד נפלא. מתוך עשרת הפנדלים שנבעטו מולו למסגרת מאז הגיע לריאל מדריד הוא הדף לא פחות מחמישה, בקיצור קוראים לזה 50%. זה התחיל מול רובן קסטרו בפרמיירה של בניטס בברנבאו ב-2015/16, המשיך עם הדרבי מול אתלטיקו בקאלדרון כשתיסכל את גריזמן, הוא עצר את גאמיירו בגוליאדה בברנבאו ב-2016 וגם מול שתי הקבוצות של גליסיה - את אנדונדה מדפור העונה בריאזור וכאמור את יאגו אספס.

לא מרגישים בבית: הנתונים האיומים של ריאל מהברנבאו

בעבר קבוצות היו משקשקות רק מהשם הזה ‘הסנטיאגו ברנבאו’, המגרש הביתי של ריאל מדריד. היום פחד הבמה הזה לא קיים וכוח ההרתעה של ריאל מדריד אבד לחלוטין. אחת הסיבות לעונה הגרועה של ריאל מדריד היא ללא ספק הכישלון הגדול במשחקי הבית. ‘הברנבאו הוא בעיה’, כתבו ב-AS בעוד במארקה הלכו על ‘הברנבאו כבר ממש לא מפחיד’. ריאל מדריד לא הצליחה לנצח בשבעה מ-15 משחקי הבית שלה העונה בכל המסגרות. היא הובסה כמובן בקלאסיקו בליגה(3:0), לא הרשימה ב-1:1 נגד טוטנהאם בשלב הבתים בצ’מפיונס(1:1) ואיבדה נקודות נגד קבוצות בינוניות בליגה. המאזן של ריאל בברנבאו העונה הוא 8 נצ’, 5 תוצאות תיקו ו-2 הפסדים.

בליגה בלבד, ריאל איבדה כבר 10 נק’ במשחקי הבית, לעומת 11 בס"כ בכל העונה שעברה(4 תוצאות תיקו, אחת מהן בדרבי נגד אתלטיקו, והפסד אכזרי בעשרה שחקנים בקלאסיקו) ויש עוד סיבוב שלם לפנינו כמובן. ואלה שמות הקבוצות: ולנסיה(תיקו 2:2), לבאנטה(תיקו 1:1), בטיס(הפסד 1:0), ברצלונה(הפסד 3:0). לפני שנתיים ריאל איבדה רק 8 נק’ בבית, בעונת הבכורה של בניטס כשבהמשך זידאן תפס את העמדה על הקווים, וב-2014/15 איבדה רק 7 נק’. בנוגע לגביע המלך, ה-2:2 שהשיגה נומנסיה היה היסטורי אף הוא. הרי קדם לו ה-2:2 של פואנלבראדה. לראשונה מזה 88 שנה ריאל לא ניצחה בשני משחקים נגד קבוצות מהליגות הנמוכות. הממוצע הכולל של ריאל מדריד בברנבאו העונה הוא 2.1 שערים בממוצע למשחק, כשהיא כובשת 32 שערים בברנבאו, וסופגת 16. בשנה שעברה הממוצע עמד על 2.75 שערים בממוצע למשחק.

מעבר לכך, גם במשחקי החוץ הקבוצה לא מתפקדת. ריאל פתחה את העונה עם 4 מ-4 במשחקי החוץ: 3:0 על דפור בריאזור במחזור הפתיחה, 3:1 על ריאל סוסיאדד במשחק טוב, 2:1 על אלאבס תוצרת דני סבאיוס ו-2:1 על חטאפה כשכריסטיאנו כבש את הראשון שלו בליגה שהיה גם שער הניצחון. מאז היא לא הצליחה לנצח בארבעת משחקי החוץ הבאים שלה ואיבדה 9 נק’. היא נכנעה לג’ירונה הקטנה מולה כבר הובילה(מחזור עשירי), ולא הצליחה לנצח בדרבי נגד אתלטיקו(0:0), סיימה בתיקו מאופס גם בבילבאו וכאמור ה-2:2 נגד סלטה ויגו. נו, טוב, לפחות ריאל ניצחה נגד אפועל בניקוסיה ונגד נומנסיה בגביע…

image

לפחות הוא: לוקאס ואסקס מוכיח את עצמו. בשנה שעברה הוא היה שיאן ההופעות של ריאל מדריד עם 50 משחקים, והעונה אמנם לוקאס לא אמור להגיע לאותם המספרים, אבל אין ספק שכרגע הקשר הספרדי, לא ממש צעיר כמו החבר’ה מ-‘ריאל מדרידB’ אבל בטח לא שחקן הרכב ראשון - הוא מנק’ האור הבודדות של ריאל מדריד העונה. והוא שוב שיאן ההופעות. הקשר שפתח בהרכב אמש השלים את מלוא 90 הדק’. הוא כבש שער נהדר ולא אופייני בנגיחה ובהמשך ניצל בישול מצוין כדי לדחוף רגל ולהשלים צמד. זה היה הצמד הראשון של לוקאס ואסקס במדי ריאל מדריד והוא הגיע העונה לחמישה שערים בכל המסגרות - שיא קריירה כשחקן בוגרים. בסה"כ ב-26 משחקים העונה הוא תרם 5 שערים ו-5 בישולים, כמות יפה לכל הדיעות.

“אנחנו תמיד שואפים לשחק טוב יותר ויודעים שזה לא נראה טוב בתקופה האחרונה. לפחות עברנו שלב וזו הייתה המטרה הגדולה יותר מניצחון שלא הושג. פתאום יש לנו נפילה ואנחנו לא מבינים מה קורה, קשה להסביר”, אמר לוקאס בכנות לאחר המשחק, שמח על הצ’אנס שקיבל אבל בטח שלא על מה שקורה לקבוצה. לוקאס אמר שהשחקנים כן נותנים את כל מה שיש להם והוא מבין שהאוהדים כועסים אבל שיזכרו בחמשת התארים ב-2017. “אנחנו ניתן את הכל עד הסוף בכל משחק”, הבטיח, ולפחות לגביו אפשר לדעת שזה באמת יקרה. על זידאן הוא אמר - “הוא מאמן טוב מאוד, אנחנו אוהבים אותו ונלך איתו עד המוות. אנחנו רוצים להשתפר”.

מבחינתו, לוקאס הוא מעין מנהיג של שחקני הקבוצה השנייה. במארקה כתבו בגיחוך שהוא הפנים במיוחד את שיחת המוטיבצייה של זידאן אם כי ברור שהכוונה לא הייתה אליו. במארקה כתבו שדווקא שהקבוצה דועכת הוא בכושר הטוב ביותר שלו העונה. הוא בישל את שער הניצחון לבייל בחצי גמר המונדיאליטו ומעבר למשחק אתמול היה לא רע אפילו בבלאידוס נגד סלטה למרות שלא הצליח לכבוש, ובמשחק הראשון נגד נומנסיה סחט שני פנדלים. נכתב שלוקאס נראה הרבה יותר טוב כרגע מאסנסיו ויגרום לזידאן לשנות את קו המחשבה שלו. במארקה תהו בקול רם האם אסנסיו לא מקופח בדקות המשחק שלו.

המדד האפקטיבי של לוקאס הוא הרביעי הטוב ביותר בריאל מדריד. ‘מחליף למופת’ כתבו עליו ב-AS. הוא מעורב בשער כל 118 דקות. רק בייל(מעורב בגול כל 77 דקות), בורחה מאיורל(מעורב בשער כל 86 דקות) וכריסטיאנו רונאלדו(מעורב בשער כל 100 דקות) - עולים עליו. אחד הטוקבקיסטים במארקה הגיב לכתבה ואמר שמעבר לכך שלוקאס נמצא בכושר טוב התקפית הוא תמיד עוזר המון בהגנה וזה דבר שצריך לקחת בחשבון.

כותרות העיתונים הבוקר::

שער המארקה:

בעיתון כבר מסתכלים לעבר התואר החשוב ביותר שלנו העונה - גביע המלך| וברצינות: לגביע ללא כריסטיאנו - אבל עם בנזמה| הפורטוגלי ימשיך לקבל את המנוחה הקבועה במשחקי הגביע בעוד בנזמה שנפצע בקלאסיקו - חוזר ויהיה ‘מנהיג הצעירים’ בהרכב שאולי יכלול גם כמה שחקנים יותר בכירים. בעונה שעברה בנזמה עלה מהספסל וכבש את שער השיוויון הדרמטי נגד סביליה בפיחואן בגומלין 1/8 גמר גביע המלך, שער שלא היה ההבדל בין העפלה להדחה אבל הוא קבע את רצף המשחקים ללא הפסד. אולי דווקא הגביע יעזור לקארים להתאושש מהעונה האיומה שלו. הוא כבש 17 שערים ב-41 הופעות במדי ריאל בגביע המלך כשאת רוב-רובם המוחלט של השערים הוא כובש בין 2010 ועד 2013 - לא פחות מ-17(כבש בחצי הגמר נגד סביליה בעונת הבכורה של מוריניו).

כמוכן, במארקה מציעים לזידאן לשנות טקטיקה באופן דחוף, מה דעתכם?

• אופצייה של שלושה בלמים שנוסתה אשתקד פעמיים(מול סביליה בפיחואן ומול אוססונה), כדי להתגבר על החורים של קרבחאל ובעיקר של מרסלו.

• להחזיר את ה-B-B-C אם שלושתם בריאים - ואיסקו הספסלה.

• אסנסיו במקום קאסמירו, כלומר להשתולל לחלוטין, גם ככה אין מה להפסיד בליגה אז לפחות שיהיה כדורגל התקפי.

• כריסטיאנו לשפיץ, לוקאס לכנף, בייל בצד שני ואיסקו מתחת לחלוץ. מערך 4-2-3-1 שמזכיר את ימי מוריניו.

בנושא אחר, ביום ראשון העלו במארקה סקר אוהדים גדול ושאלו מי האשם הגדול בעונה הגרועה של ריאל מדריד. הסקר עדיין פתוח והצביעו בו למעלה מ-36 אלף אוהדים. בעיקר השחקנים חוטפים בראש כש-42% מהמצביעים חושבים שהבעיה היא אצלהם ובכושר הגרוע שלהם העונה. 35% מהאוהדים מפנים אצבע מאשימה כלפי המאמן זינדין זידאן שלא מצליח למצוא פתרונות, ודווקא ההנהלה והנשיא פלורנטינו פרס יצאו בזול יחסית עם 23% בלבד מהקולות.

עוד ראיונות בתקשורת, טוני גראנדה שהיה עוזר המאמן של דל-בוסקה אמר שהציטוט של קרוס הוא נכון וריאל לא יכולה לחשוב על זכייה באליפות| ברנד שוסטר ביקר את השחקנים ואמר שהסגל טוב אבל הבעיה היא שאין גולים, וזידאן כמובן לא אשם| חלוץ העבר האגדי קרלוס סנטיאנה טוען שהבעיה של ריאל מדריד היא מנטאלית.

שער ה-AS:

’ריאל מדריד מתמודדטת במחצית השנייה’| בהמשך למה שכתבו לא מזמן אחרי התיקו 2:2 בבלאידוס, ב-AS יורדים לעובי הקורה. לפי התוצאות במחצית הראשונה - ריאל מדריד הייתה מדורגת במקום הראשון בטבלה. ואם נסתכל רק על המחצית השנייה - ריאל מדריד מדורגת לא פחות מהמקום ה-11 - רק 4 נק’ מהקו האדום. בשער העיתון הציגו את שתי הטבלאות. בארסה כבשה 34 שערים במחצית השנייה(מתוך ה-52 שלה), למשל. ונחזור לריאל: 11 נצ’ ו-7 תוצאות תיקו - זה לא! המאזן שלנו העונה. אלא רק במחצית הראשונה, בלי אף הפסד. ומאז - 5 הפסדים, כמו מס’ הנצחונות ו-8 תוצאות תיקו. בכל ארבעת ההפסדים של ריאל העונה בליגה - המצב התדרדר בחצי השני. מול בטיס ו-ויאריאל שגנבו ניצחון בברנבאו - התוצאה הייתה 0:0 במחצית, וכך גם נגד בארסה, בעוד ריאל הובילה נגד ג’ירונה.

קצת מהאתר הרישמי: נאצ’ו ללא הפסקה - הוא פתח בהרכב והשלים 90 דק’ בכל ארבעת המשחקים של ריאל מדריד ב-2018 - נומנסיהX2 וגם המשחקים נגד סלטה ויגו ו-ויאריאל בגביע| כריסטיאנו רונאלדו נבחר לשחקן המצטיין של האוהדים בחודש דצמבר| באתר מציינים שגארת’ בייל כבש העונה בארבע מסגרות: בליגה, בגביע המלך, במונדיאליטו ובצ’מפיונס| כמוכן נכתב קצת על מפגשי העבר נגד לגאנס אותה פגשנו ב-2003/04 וכן ב-2004/05. בעונת הקיירוש, ריאל השיגה 4:3 קשה מאוד עם צמד של ראול. בחלוף עונה, מוריינטס ואואן כבשו בדרך ל-2:1.

מצחיק שאלו ההצעות שהועלו לשינוי טקטיקה.
כאילו יש הסכמה שקרוס ומודריץ מושלמים.

מבחינתי 2 הצעות שעדיפות הן:
442 ללא קרוס עם איסקו ואסנסיו כקשרים התקפיים ומודריץ וקאסמירו מאחוריהם.
433 עם איסקו בקישור כשלמעלה נמצאים הbbc או אסנסיו במקום אחד מהם (רצוי).

בכל מקרה ההתקפה היא הבעיה הכי גדולה שלנו ולכן דחוף חייבים להכניס שחקן התקפה להרכב על חשבון קשר, ועדיף שלא במקום איסקו

חייב לשאול, זה אמיתי?

אני מניח שבחרו בו בגלל אליפות העולם לקבוצות ו5 שערים ב6 משחקים באופן כללי.

אהה, וגם בגלל שהמועמדים האחרים היו נאצ’ו, אשרף, לוקאס ומודריץ’. והחלק העצוב הוא שאלה היו המועמדים בצדק.

אה סליחה טעות שלי, חשבתי שזה מצטיין של חודש דצמבר בליגה.

הבחירות המעניינות יותר של האוהדים: באס 67% לא רוצים שכריסטיאנו ימשיך בקבוצה ובמארקה 80% לא חושבים שריאל מדריד צריכה להעלות לו את השכר.

ועוד מהתקשורת היום: קרלוס קארפיו, סגן העורך הראשי של המארקה, מרגיש כמוני שזידאן יעזוב מיוזמתו בקיץ. הוא מזכיר שגם כשחקן זידאן החליט לפרוש למרות שהיה לו חוזה לשנה נוספת, פשוט כי נמאס לו.

את הלחץ ורמת הדרישות הגבוהה במועדון קארפיו ואנשים במועדון מכנים “מטחנת הבשר”.

אין פה מנוס מפרידה מכוערת. רונאלדו חסר מודעות עצמית על המגרש ומחוצה לו וכרגע נראה שגם למועדון ולאוהד הממוצע מתחיל להימאס. וביום שזה יקרה המועדון יקבל את אותה ביקורת מאותם חסרי מושג, כאילו הפרידה הזאת לא תגיע באיחור של כמה שנים ושהמועדון לא היה פחות חשוב לסיפור של רונאלדו משהוא היה למועדון.

אני לא יודע מה יקרה או מה אני בכלל מעדיף שיקרה כל עוד הוא רוכב עם הכוכבים שלו לעבר השקיעה, אבל אם מוכרחים להמר הייתי הולך על זה שזידאן ישאר. לפחות כלפי חוץ הוא מציג המון סבלנות, עושה רושם שהוא רחוק מלהרים ידיים ותוסיפו לזה את ההארכת חוזה. בקיצור, קארים תהיה רגוע.

לרוב אני הראשון לתרגם את דברי המארקה וה-AS וכותרות העיתונים המהללות אחרי ניצחונות כאלה כמו על דפור, אבל:

1. אין לי זמן
  2. כולה ניצחון אחד.

אבל בנושא אחד הייתי חייב להתעמק.

image

נאצ’ו, הלב של ריאל מדריד. “¡Nacho, Nacho, Nacho!” שאגו האוהדים בברנבאו באחר הצהריים אמש. כל האוהדים והתיירים שפקדו את המגרש(קצת יותר מ-63 אלף) נהנו מאוד מהגולאסו האימתני של בייל, אחרי זמן רב, וכמובן שהם מתים שכריסטיאנו ישבור את הבצורת ויכנס למוד של הבקעה. אבל עם כל הכבוד להם, מי שקיבל את התשואות הרמות ביותר הוא הלוחם נאצ’ו, כשאשתו ושני בניו היו ביציע וחייכו. צמד שערים ענק - שער השיוויון בשקט וקלאסה בתוך הרחבה, שער גדול שקבע את תוצאת המשחק - השתלטות על הכדור, העברה לרגל שמאל וסיומת קלאסית, וגם הצלה גדולה מהקו(ולא חשוב אם הכדור לא היה נכנס בוודאות).

תחליטו אתם לאיזו קטגורייה לשייך את המדרידיסימו הזה: בלם, מגן ימני או מגן שמאלי, נראה שהוא יהיה טוב גם בשער. דבר אחד ברור: הקהל מטורף עליו. ‘נאצ’ו גורם למדרדיסימו להתאהב בכל פעם מחדש’, כתבו עליו במארקה. המנייה הכי בטוחה בסגל. ביום הולדתו ה-28 הוא פתח על הספסל נגד לגאנס ונכנס לשחק לאור הפציעה המצערת של ואייחו, אז החגיגה הרישמית נערכה אתמול. נאצ’ו נלחם ולא נח לרגע, הוא משחק כל הזמן. עם כל הכבוד לשבירת שיא השערים שלו - הגיע לארבעה שערים העונה - הוא מחפש שיא אחר - שיא ההופעות. יש לו 27 משחקים ברזומה העונה לעומת 39 אשתקד, וזה לא מופרך לומר שנאצ’ו יעבור את השיא הזה ויקבע שיא חדש.

בזמן שראמוס כבר לא ילד, ואראן נפצע המון - נאצ’ו הוא זה שמשחק כל הזמן. השחקן עם מס’ הדקות השני הכי גבוה בסגל, תחזיקו חזק - 2167 דק’, כשרק קאסמירו שיחק מעט יותר ממנו. יותר ממרסלו, יותר מקרוס, יותר ממודריץ’. הוא חכם, הוא מהיר גם אם זה לא נראה ככה, הוא משקיע ומשאיר את הלב על המגרש והוא אף-פעם לא שבע. ילד בן 28 עם אנרגיות של ילד מהקאנטרה. כי נאצ’ו בכל יום מגשים בעצם את החלום מחדש. ‘כבוד לקאנטרה’, כתב עליו תומאס רונסרו ב-AS, ‘בכל פעם שילד צעיר נכנס לולאדבבאס - צריך לשלוח אותו לנאצ’ו שיראה זאת איך עושים זאת נכון ויעזור לו להגשים את החלום שלו. ואם לא - לפחות שיצפה במשחק המלא נגד דפורטיבו’.

בתקשורת עפים על נאצ’ו והמארקה וה-AS העניקו לו חגיגית את הציון הגבוה ביותר במשחק יחד עם בייל - 3 כוכבים, וציינו שהוא יכול לעשות הכל. לתקל, לכבוש, לנגוח, לתקן טעויות של חבריו, להציל שער, לעשות קיר ואפילו לתת בין הרגליים. 'ללא ספק הייתי מפקיד את המשימה של לשמור על ניימאר בידיים וברגליים של נאצ’ו, כתב במארקה הוגו קרסו. אולי בזמן הזה נאצ’ו ירשום ציון דרך חגיגי עם משחקו ה-150 במדי ריאל מדריד. כך אן כך. נאצ’ו הוא הלב החדש של ריאל מדריד.

el Corazón de la Duodécima, הסרט הכי טוב שתראו השנה - בקרוב.
התסריט הוליוודי אך מפתיע באיכותו, וכולל הן דמויות שטוחות והן עגולות (כרים בנזמה בתפקיד עצמו).
סרטו האחרון של כריסטיאנו רונאלדו בטרם החל עם קומדיות רומנטיות זולות בהפקה סינית.

https://twitter.com/realmadrid/status/955901258686181376

זידאן מדבר על ההדחה נגד לגאנס

שנתיים ו-21 ימים בדיוק אחרי שהוצג כמאמן ריאל מדריד, זידאן הפך למטרה הגדולה של אמצעי התקשורת, ככה זה אחרי הכישלון הענק וההדחה בשלב 1/4 גמר גביע המלך נגד לגאנס אחרי הפסד בברנבאו(2:1). ריאל לא ניצחה העונה אף משחק גביע בברנבאו(פעמיים תיקו 2:2 וכאמור הפסד 2:1) והמאמן הצרפתי ספג ביקורת קשה אחרי שויתר על הספסל גם על כריסטיאנו, גם על בייל וגם על מרסלו. כמוכן הקהל שרק בוז חולם לחילוף האחרון של זידאן כאשר הוציא את איסקו שעוד היה מהשחקנים הפחות גרועים על כר הדשא. ‘וכמה הוא שוקע’, נכתב במארקה לצד התיאורים כמו ‘הולך על חבל דק’. אבל האמת היא שהתגובה של זידאן אחרי המשחק מסכמת את הכל בצורה הטובה ביותר: האם העתיד שלך תלוי במשחקים נגד פאריס סן-ז’רמן? - “ברור”.

“במשחק הראשון השגנו תוצאה טובה והיום פשוט נכשלנו. הגיע לנו להפסיד, לא עשינו כלום לא שצריך, לא נדבר על חוסר מזל כי זה לא נכון. זה כישלון עצום ואני אחראי לכך”, סיכם זידאן. זידאן אפילו הודה “מדובר בלילה הכי גרוע שלי”(כמאמן), ואז גימגם - “קשה לי להסביר מה קרה, אנחנו חייבים להתאושש מזה”. זידאן אמר שהוא טעה המון וקשה לו לשים את האצבע על דבר אחד.

“לא צריך לזרוק את כולם, צריך לחשוב על איך קמים מזה. אני לא כועס על השחקנים שלי, אני כועס עלע צמי. השחקנים מנסים, רצים, משקיעים, בזמן האחרון זה לא נראה טוב אבל האשמה היא שלי”. ומה הפיתרון למען השם? “הפיתרון הוא להמשיך לעבוד, אף-אחד לא ציפה לזה, אבל אנחנו חייבים לשנות את המצב. זה כישלון בשבילי”.

המאמן נשאל על איסקו, אסנסיו והצעירים. “רוב השחקנים לא נמצאים ברמת הכדורגל הרגילה שלהם, זהו בגדול, אני לא מעוניין לדבר על שחקנים יחידים. מה שעשינו היום זה לא מספיק וכולם צריכים לעבוד קשה”. זידאן אמר שהוא לא מתחרט על כך שכריסטיאנו ובייל לא היו בסגל - “היה לנו צוות תחרותי נגד לגאנס, לפחות על הנייר, שחקנים שתרמו לנו בעבר בצורה יפה. אבל אסור לאבד את הכרטיס לחצי הגמר במשחק בית וזו טעות קשה”.

עונת 2017/18. “אני לא יודע אם זו העונה הגרועה ביותר בהיסטוריה של ריאל מדריד”(אמר זידאן בהגזמה ובייאוש), “האמת שלא אכפת לי איך אנשים מגדירים את זה. אני חייב לנסות להיות חיובי גם הערב, ואני רוצה להתנצל בפני הקהל ולהבטיח שנעשה הכל כדי לקום מזה. העונה לא מסתיימת עכשיו, יש לנו משחק חשוב מאוד ביום שבת וב-14 בפברואר הצ’מפיונס-ליג חוזרת”. ומה עם המשחק נגד פאריס? “המטרות השתנו כמובן, זה הדבר היחיד שנשאר לנו”.

בתקשורת דיברו על ‘אלקורקאנאזו’ והזכירו את ההדחה המבישה בגביע המלך נגד הקבוצה הקטנה איי-שם בעונת הפלגריני ב-2009/10, ובדקו על עוד הדחות מביכות של ריאל מדריד בגביע המלך בשנות ה-2000. אמיליו בוטראגיניו אמר ‘נותר לנו רק להתנצל בפני הקהל’. הקפטן סרחיו ראמוס:“חווינו עם זידאן רגעים נפלאיים ועכשיו אנחנו לצידו גם ברגעים הקשים, האחריות של כולנו”. דני קרבחאל נשבר - “חייבים להיות מציאותיים - נשאר לנו רק הצ’מפיונס”.

המשפט הזה של ראמוס הוא תמצית הבעיה שהופכת את המאמנים לשקי החבטות של עולם הכדורגל. איזה טרמינולוגיה נוראית.
אתה עומד לצידו? הוא עומד לצידך, אתה זה שמשחק.

שוחרר

https://twitter.com/realmadrid/status/958449766924369920

כותרות העיתונים הבוקר: עם זידאן עד המוות

שער המארקה:

‘למות בשביל זידאן’ - השחקנים יעשו הכל כדי שזידאן ימשיך| על רקע תמונה מרגשת של זידאן מונף אל-על בחגיגות הזכייה בצ’מפיונס שנערכו בברנבאו, נכתב שהשחקנים הבכירים, ‘הפיגורות’ בחדר ההלבשה - יודעים שהם לא עמדו בציפיות ונכשלו במשימה והם חוששים שזידאן יעזוב בקיץ מיוזמתו. עד סוף העונה הם יצטרכו לתקן את הרושם.

בכתבה גדולה באתר התייחסו לחודש ינואר שנגמר ולחודש פברואר שהתחיל עכשיו. נכתב שם שחודש ינואר היה סיוט גדול ואתמול נערך חצי הגמר הראשון בגביע המלך, משחק בו ריאל מדריד רצתה לקחת חלק אך הודחה ע"י לגאנס, ועוד צויין שהיא סיימה רק בתיקו בבלאידוס והפסידה לויאריאל בברנבאו כך שעם עוד 5 נק’ שהלכו לפח בליגה - הסיכוי להגן על תואר האליפות - נגוז. ‘ריאל שוכחת את ינואר ועכשיו מגיע פברואר - ברכה עבור ריאל מדריד?’, תוהים שם. ב-14 בחודש פ.ס.ז מגיעה לברנבאו וריאל מדריד יודעת שאלו 90 דקות החשובות ביותר שלה העונה. 90 הדקות בהן ריאל צריכה להראות שריאל מדריד היא אחרת כשהיא שומעת את מנגינת הצ’מפיונס ברקע.

יחד עם זאת, ריאל לא יכולה לזנוח את הליגה. הם לא רוצים לראות את המפעל בטלוויזיה בשנה הבאה. ריאל מתנחמת בכך שיש לה משחק חסר ואם תנצח אותו היא תוכל לחלוף על פני ולנסיה השלישית שמובילה עליה ב-2 נק’ כרגע, ומשחק ההשלמה נגד לגאנס ייערך רק אחרי המשחק החשוב נגד פאריס. מעבר לכך, מבט קצר על הלו"ז החודש מצייר את התמונה הבאה - ריאל תשחק רק נגד קבוצות מהחלק התחתון של הטבלה, אם כי לאור הסיבוב הקודם לא ברור אם זה יתרון או חיסרון, והנה זה: לבאנטה(מקום 16), ריאל סוסיאדד(מקום 15), בטיס(מקום 13), אלאבס(מקום 17) ולגאנס עצמה שמדורגת במקום ה-11 ויש לנו חשבון פתוח איתה. צריך לזכור שבטיס ולבאנטה מנעו מריאל 5 נק’ בסיבוב הראשון.

מעבר לכך, ריאל מסתכלת הצידה על הלו"ז של היריבות שלה. אתלטיקו מדריד מדורגת שנייה ב-8 נק’ הפרש על פני ריאל, שבהחלט רוצה לעקוף אותה. אתלטיקו תארח את ולנסיה בבית ותצא לפיחואן של סביליה. לולנסיה יש על הראש גם את שני משחקי גביע המלך נגד בארסה בחצי הגמר.

ב-AS דיברו על הבצורת של ריאל מדריד בחלון ההעברות של החורף - שלוש שנים מאז לוקאס סילבה שהצטרף בינואר 2015 בתמורה ל-14 מיליון יורו. מאז ריאל מדריד לא רכשה אף שחקן בחורף. בשנה שעברה כמובן המועדון סחב עונש העברות מפיפה. אגב, גם אסנסיו הוחתם ב-2015 וכך גם אודגור. גם בעונת הדסימה לא צירפנו אף שחקן בינואר, בעוד ב-2012/13 דייגו לופס הגיע מסביליה כדי להחליף את איקר שנפצע לחודשיים והוא תפס את מקומו עד לסיום העונה. ב-2010/11 הגיע עמנואל אדבאיור. ב-2010 אחרי ההשתוללות של פלורנטינו לא היה מקום ואפשרות לרכש למרות שפפה גמר את העונה וב-2008/09 הצטרפו לאס דיארה, פאוברט הגדול והונטלאר.

כותרות העיתונים הבוקר:: "ריאל מדריד יכולה לזכות שוב בצ’מפיונס"

שער המארקה:

ריאל יכולה לזכות בגביע שוב’| על רקע התמונה המרגשת של הגביע החשוב מכל - הגביע עם האזניים הגדולות - במארקה ראיינו את גיבורי הזכיות הקודמות של ריאל מדריד בגביעי אירופה והם משוכנעים שניתן לשחזר את ההצלחה ולהציל את העונה. פדג’ה מיאטוביץ, גיבור הזכייה ב-‘לה-ספטימה’ - התראיין יחד עם סאביו ודל-בוסקה, כאשר הקשר הברזילאי היה חלק משתי הזכיות עם דל-בוסקה על הקווים ב-2000 ו-2002(זידאן!) ובגמר נגד ולנסיה אף בישל את השער לראול.

“ריאל מדריד יכולה לנצח את ליגת האלופות שוב” - אומרים בביטחון השלושה שאמנם מודעים לעונה הנוכחית הרעה אבל נותנים קרדיט לקבוצה שעשתה עונה מדהימה אשתקד. ‘כשהמצב קשה אבל ליגת האלופות מתקרבת - ריאל מדריד תמיד מופיעה’, אומר סאביו(שיחק בקבוצה בין 1997 עד 2002), זה התואר שתמיד היה הכי חשוב. פדג’ה מיאטוביץ’ אומר - “ריאל מדריד תמיד פייבוריטית”, ושואל ועונה גם מדוע. לדבריו גם אמרו שיובה פייבוריטית באותו גמר עד שהוא כבש. “על סמך מה ריאל מדריד פייבוריטית? - בבקשה: היא זכתה פעמיים ברציפות בצ’מפיונס, הראשונה שעושה זאת, יש לה שלוש זכיות בארבע העונות האחרונות ואני חושב שהסגל שלה מצוין ולא פחות טוב משל פאריס”. פדג’ה הוסיף שהתוצאות מדברות בעד עצמן אבל חייבים לכבד את פאריס כי לא תמיד הפייבוריטית היא זו שממשיכה הלאה. כמו שריאל מדריד עברה את מנצ’סטר יונייטד ובאיירן מינכן שהיו טובות ממנה ב-1999/00 וזכו באליפויות בליגה שלהן.

סאביו אומר שהוא זוכר כמה דיברו על ולנסיה בגמר ההוא אבל ריאל מדריד עשתה משחק בטוח ועל המגרש לא היה ספק מי הייתה טובה יותר. “נתנו לאחרים לדבר על המצב שלנו בליגה, ואנחנו שיחקנו עם שלווה וביטחון”. דל-בוסקה מתערב ואומר - “מה שאנחנו יודעים היום הוא שריאל מדריד וברצלונה מייצגות את ההגמנויה בכדורגל האירופי. בארסה קבעה סגנון משחק וריאל מדריד זכתה ב-3 מ-4 הגביעים האחרונים”. אקס ריאל הוא גם כמובן המאמן הקודם של ספרד והוא מציין את הזכיות של כל הספרדיות מ-2014 ועד 2017. מיאטוביץ’ שוב מדבר על ההיסטוריה - “פאריס טובה יותר מהעונה שעברה אבל הם חייבים לקחת בחשבון את ההיסטוריה של ריאל מדריד במפעל הזה”, והוא מתייחס לכושר הקבוצה היום - “ברור שהם יכולים לחסל את פאריס ולהדיח אותם, אני רואה את מדריד משתפרת עם 11 שערים במשחקי הליגה האחרונים כשההרכב החזק שיחק. כולם רוצים לנצח ולכולם אכפת”.

ה-‘לה-ספטימה’ - ‘הם שינו את הסיפור’. במארקה נתנו כותרת לכל זכייה וזכייה בגביע. “לא הייתה יכולה להיות קבוצה יותר רעבה מאיתנו לגביע הזה”, אומר פדג’ה שהחזיר את הגביע לארון אחרי 32 שנה, תקופת בצורת בלתי-נתפסת ובלתי-נסבלת. “עשרים שנה עברו ואני לא מצליח להבין את ההבדלים הגדולים האלה שלנו בין האכזבות והכדורגל הלא מספיק טוב בליגה לבין הימים הקסומים באירופה”. ואכן ריאל נכנעה רק פעם אחת במהלך הטורניר, במשחק חסר חשיבות נגד רוזנבורג, כשהיא עברה ברבע וחצאי גמר יריבות גרמניות כמו לברקוזן ודורטמונד. ‘הזכייה השביעית שינתה הכל’, סיכם פדג’ה שגם זכה באליפות ספרד עם ריאל, אבל איך אפשר להשוות…

ה-‘לה-אוקטובה’ - אירופה שלנו. תוך שנתיים בלבד ריאל שוב חזרה לגמר, אבל שחקנים מרכזיים מהקבוצה שזכתה בספטימה - כבר עזבו. סאביו נזכר - “ההתחלה של הטורניר הייתה מסובכת. היינו לא טובים בליגה והקהל זעם והיה לנו קשה. דל-בוסקה היה המפתח. הוא הביא שינוי עצום. הוא היה כמו חבר טוב שלנו ומאמן עם שקט נפשי ויכולת טקטית. עשינו משחקים בלתי-נשכחים”. אכן, שלב הבתים נראה בינוני משהו במשחקים נגד אולימפיאקוס ופורטו, אבל כמובן שהנוק-אאוט היה סיפור אחר. ריאל הדהימה את יונייטד באולד-טראפורד(רדונדו ועקב - הצמד של ראול) דווקא אחרי תיקו מאופס בברנבאו כשניצחה 3:2 בחוץ, וסאביו זוכר את הקשיים נגד באיירן - “זה היה המשחק הכי קשה. הגענו לשם עם יתרון 2:0 ומשחק מעולה בספרד, אבל נקלענו לפיגור והמגרש הזה היה קשה לריאל מדריד לאורך ההיסטוריה. היו דקות של לחץ, אבל ידענו שאנחנו צעד אחד מהגמר ועמדנו כמו טיטאנים”. סאביו מתלהב מהגול שבישל לאנלקה.

ה-‘לה-נובנה’ - ההצלה של חגיגות המאה. את סיפור עונת 2001/02 אתם מכירים - הפסד מביך לדפור בגמר הגביע בברנבאו בדיוק בתאריך בו ריאל חגגה את יום-הולדתה המאה(הפסד 2:1 בשישה במרץ), מאבק קשה בליגה ונפילה כואבת במחזורים האחרונים, אבל הצ’מפיונס - היה שווה הכל. עד היום אנחנו נזכרים בערגה ובחיוך בזיזו שולח וולה מדהים לרשת של לברקוזן. ריאל הפכה הפסד 2:1 לא צודק במינכן - עם 2:0 גדול בגומלין ובחצי הגמר השיגה ניצחון היסטורי בקאמפ-נואו עם שתי הקפצות של זידאן ומקמנמן. בגמר כמובן היה זה קסיאס המדהים שנכנס רק בשל הפציעה של סזאר.

הזכייה ה-11: משבר, מאמן חדש ופנדלים. נכתב על העונה הזו שהשחקנים לא היו יכולים להתחיל יותר גרוע. הם לא אהבו את פיטורי אנצ’לוטי, הקפטן קסיאס עזב בעצב גדול, תיקו במשחק הפתיחה נגד גיחון, ויכוחים של המאמן בניטס עם חאמס וכריסטיאנו, אבל הכל מסתכם בתבוסה הקשה בקלאסיקו הביתי נגד בארסה. זידאן הגיע בינואר ואיתו האשלייה שהייתה קצרת מועד והליגה נגמרה בערך אחרי הפסד ביתי בברנבאו לאתלטיקו, שוב. רק הצ’מפיונס נשאר כחבל הצלה לעונה. ריאל ביטלה את רומא, וולפסבורג(הרמונטדה), עברה את סיטי וכמובן הגמר נגד אתלטיקו הסתיים כפי שהיה צריך להסתיים. הצבע חזר לפנים, הצבע הלבן.