דבר התקשורת :: Rueda de prensa

ראמוס:“צריכים לדבר פחות ולעשות יותר”

התיקו המתסכל אמש בלבאנטה(2:2), שמנע מריאל מדריד להשיג ניצחון שלישי ברציפות ולהעפיל זמנית למקום השלישי ע"ח ולנסיה - שוב הראה את הרעות החולות של ריאל מדריד בקשר למחצית השנייה. התקשורת, כמובן, שינתה לפתע את עורה. במארקה כתבו, דווקא על רקע תמונה של בנזמה - ‘ועכשיו זה בלתי-אפשרי’ - כסאטירה מסוימת על ההתבטאות המגוחכת של זידאן במסיבת העיתונאים, והוסיפו באתר כתבה גדולה - ‘תוך חצי שנה - מהקבוצה הגדולה בהיסטוריה של ריאל מדריד לאחת הקבוצות הגרועות שלה’, ו**בשער ה-AS** כמובן התייחסו לחילוף של כריסטיאנו שירד מהמגרש במצב של 2:1 לריאל מדריד. גם הצלם שחיפש את הקלוז-אפ של כריסטיאנו על הספסל וזה סימן לו -‘תתרכז במגרש’ - עוד נושא שעלה לכותרות.

זו העונה הראשונה בה ריאל מדריד לא מצליחה לנצח את לבאנטה בליגה והיא כבר איבדה נגדה 4 נק’ העונה - פרצופה של עונה אם תרצו. בסיום המשחק היה מעניין לשמוע את הדברים של הקפטן ראמוס שחזר להרכב וכבש שער ראשון בליגה מזה 11 חודשים - מאז שער הניצחון נגד בטיס בסוף מרץ שעבר, וזה היה שער הליגה ה-50 שלו במדי ריאל מדריד. אבל מי זוכר בכלל. “צריך לדבר פחות ולהראות יותר על המגרש”, אמר ראמוס

ראמוס נשאל האם זו השנה הגרועה ביותר בריאל מדריד ואמר - ‘ברור שלא, צריך להיות אופטימיים, וסיכומים עושים בסוף’. הוא אמר ששום דבר ממה שהקבוצה עשתה לא נמחק אבל המצב מסובך. “צריך להתאחד כדי לעשות משהו בליגת האלופות”. ראמוס נראה עצבני אחרי שער השיוויון של לבאנטה ואמר - “זה מטריד את כולנו באופן כללי, זה לא אומר שזה מפריע לי יותר ממישהו אחר. לא יכול להיות שלא נדע לשמור על היתרון. אנחנו מחוייבים לשחק טוב יותר בריאל מדריד”. ‘מה הבעיה של הקבוצה?’, שאלו את ראמוס שהשיב - “אם הייתי יודע מה הבעייה היינו פותרים אותה מזמן. אנחנו צריכים להיות קרובים יותר ולא להשאיר רווחים”.

“אנשים מחפשים פושעים ואנחנו לא נצביע על אף-אחד, לא כיף עכשיו בחדר ההלבשה וזה טבעי. הליגה מסובכת, חייבים להמשיך לעבוד בכל-זאת ולסיים כמה שיותר גבוה, הצ’מפיונס זו התחרות שלנו אבל כדי לשחק טוב בצ’מפיונס - צריך לשחק טוב בליגה. חייבים לתקן את המצב ולחזור להיות אלופים”. המסר שלו לאוהדים היה - “אנחנו צריכים איתכם איתנו עד המוות, כמו תמיד. נלך על הצ’מפיונס עד המוות”. לסיום הוא נשאל על כריסטיאנו שהיה נסער - “כולם, כולם דפוקים ועצבנים, לא רק כריסטיאנו, לא חשוב אם זה השחקן הכי חשוב בסגל או שחקן אחר”.

כותרות העיתונים הבוקר:: חולמים על גלאקטיקוס, וגם: זידאן, גנרל הצ’מפיונס

התקשורת במדריד החליטה לזנוח לפחות ליום אחד את שמינית גמר הצ’מפיונס נגד פאריס הממשמש ובא, עוד שבוע בלבד, לטובת הדבר השני האהוב ביותר ע"י המדרידיסטאס - גלאקטיקוס. תיבו קורטואה השוער הבלגי הנפלא של צ’לסי, עם עבר באתלטיקו - שולח איתות לריאל מדריד כשאומר - “אם היא תתעניין בי זו בעיה. קשה לי בלי המשפחה שלי”(בנותיו מתגוררות בספרד). מעבר לכך, את שער המארקה תופס לבאנדובסקי - ‘רוצה להגיע למדריד’. החלוץ חתום בבאיירן עד 2021 אבל הוא מחפש חוזה גדול אחרון בקרירה. הקיץ הבא הוא הרלוונטי מבחינת ריאל מדריד, כך נכתב.

ובנושא אחר: זינדין זידאן - הגנרל של הצ’מפיונס. במארקה כותבים שהסיבה הגדולה של ריאל מדריד לאופטימיות לקראת המשחקים נגד פאריס - המספרים המעולים של זידאן בליגת האלופות, האיש שהוביל אותה לשתי זכיות רצופות. זידאן מוגדר כ-‘גנרל צ’מפיונס’. הפתיח הוא דרמטי - ‘הברנבאו הוצף בשלג בימים האחרונים וכך גם ריאל מדריד עוברת סערה של קור ושלג’. מאז זידאן לקח את המושכות לפני 25 חודשים - אלו רגעיו הקשים ביותר במדריד. הזכיות בסופר-קופה הספרדי והסופר-קאפ האירופי יחד עם המונדיאליטו נחשבות כתארים שוליים עבור המועדון שלא יודע שובע. אחרי הפיאסקו בגביע והעונה הגרועה בליגה, כמובן שרק הצ’מפיונס זה מה שנשאר.

ה-14 בפברואר הוא יום האהבה והאוהדים בברנבאו באמת רוצים משחק מוצלח נגד פאריס. במארקה הלכו אחורה וסקרו את הרקורד של זידאן נגד 12 היריבות הבינלאומיות שפגש, מספרים שקצת ‘ירימו לנו’, מה שנקרא. הסקירה כוללת כמובן את כל היריבות משלבי הנוק-אאוט בצ’מפיונס(שמינית, רבע, חצי) ואת משחקי הגמר, ועל הדרך הם הכניסו בספירה שלהם גם את הסופר-קאפ האירופיX2 - נגד סביליה אשתקד(3:2) ומנצ’סטר יונייטד(העונה) ואת גמרי המונדיאליטו אשתקד(4:2 על קאשימה) וכן העונה(1:0 על גרמייו). הנה הגרף המלא של זיזו.

במבט על הצ’מפיונס, זידאן נכנע רק פעמיים במשחקי הנוק-אאוט. ריאל הפסידה 2:0 בוולפסבורג בגרמניה במשחק הראשון ברבע הגמר ב-2015/16, אבל ביצעה רמונטדה על שמו של כריסטיאנו שכבש שלושער בדרך ל-3:0 במדריד. ריאל חוותה קשיים נגד סיטי בחצי הגמר באנגליה ולא הצליחה לכבוש(0:0) אבל בברנבאו עשתה את העבודה עם שער של בייל. ההפסד השני היה אשתקד, בחצי גמר הצ’מפיונס נגד אתלטיקו, אבל זה קרה רק בגומלין בקאלדרון(2:1) ואחרי הופעה נהדרת וניצחון מוחץ של 3:0 במשחק הראשון. ריאל השיגה דאבל על רומא בעונת הבכורה של זיזו - 2:0 בבית ובחוץ, ניצחה פעמיים גם את נאפולי האיטלקית בעונה שעברה(פעמיים 3:1) ואפילו ברבע הגמר הצליחה להשיג דאבל על באיירן עם 2:1 בחוץ וניצחון 4:2 בברנבאו. זידאן מוגדר כמאמן של גמרים, אין לו כישלון אחד אמיתי ב-12 המשחקים האלה.

אפשר לציין שריאל כבשה גם הרבה שערים בעונה שעברה. 6 סה"כ נגד נאפולי וגם נגד באיירן, 4 נגד אתלטיקו מדריד ורביעייה נגד יובה בגמר ההיסטורי, כשעד לגמר יובה ספגה בכל העונה רק שלושה שערים בצ’מפיונס. 'למרות העונה הקשה והפסימיות של רוב המדרידסיטאס - התקדימים וההיסטוריה, גם של ריאל מדריד וגם הרקורד של זידאן - עומדים לזכות הקבוצה.

בעניין אחר, ב-AS החליטו כבר על שלב הסיכומים של ה-B-B-C. נכתב שהבאז וההתלהבות מהטריו ‘החדש-ישן’ נעלמו מהר מאוד. זה היה טוב למשחק הגדול נגד דפור בו בייל היה נפלא וכריסטיאנו כבש צמד אף הוא(7:1). במאסטייה אמנם כריסטיאנו כבש אבל זה היה צמד מפנדלים, ודווקא לאחר שבייל ובנזמה הוחלפו - ריאל הוסיפה שני שערים נפלאים ממשחק קבוצתי ולא הייתה חשופה, בעוד במשחק נגד לבאטה איסקו היה זה שכבש את שער היתרון שלא הספיק ואף אחד מהשלושה לא הרשים. ומה זידאן יבחר בצ’מפיונס? נחכה ונראה| וב-AS ‘מכניסים’ לבנזמה - מריאנו כבש בחצי עונה בליון יותר שערי ליגה ממה שקארים תרם בשנתיים האחרונות

מודריץ’ בראיון ל-Four-Four-Two

לוקה מודריץ’ הוא אחד משחקני המפתח החשובים של ריאל מדריד לקראת פאריס שהתראיין למגזין הנהדר Four-Four-Two והשווה בין העונה הזו לעונה הנוכחית וגם סיכם את תקופתו בריאל מדריד.

לוקה מודריץ’ לא אוהב לדבר. במהלך המשחק הוא יסתפק בתנועות כיוון קצרות, בעיקר יעודד, הוא מתרחק מהתקשורת ומעדיף לדבר על המגרש. העונה, כמו שחקנים רבים - גם מודריץ’ חווה נפילה ביכולתו, והוא בהחלט נחוש לתקן. כשמודריץ’ מדבר - הוא יודע מה להגיד. זכור בעיקר המשפט שלו אחרי גומלין רבע גמר הצ’מפיונס נגד דורטמונד, כשריאל מדריד הסתבכה - “בכל פעם אנחנו אומרים שלא נעשה את הטעויות האלה אבל זה חוזר. מזל שלא שילמנו על כך ביוקר”. אשתקד, אחרי הקלאסיקו המאכזב שנגמר בהפסד מתסכל ברגע האחרון, מודריץ’ פנה למעריצים באינסטגרם - “כולנו מאוכזבים ממה שקרה אבל דברים טובים לעולם לא מגיעים בקלות. תודה רבה לכם על התמיכה, נהיה עם ראש זקוף ועם הפנים קדימה, האללה מדריד”.

כמובן שגם הוא היה שותף לפיניש הנהדר בעונה שעברה. בעוד במשחקים נגד באיירן היה לו חלק חשוב בדקות בהן ריאל מדריד כן הצליחה להניע כדור - מודריץ’ הצליח לבשל שער נפלא בגמר בקארדיף נגד יובה, כשפרץ מצד ימין והעביר כדור רוחב מושלם לכריסטיאנו, בשער שחרץ את גורל המשחק. גם נגד פאריס הפעם יש לו תפקיד משמעותי, הן התקפית והן הגנתית, לאור היעדרותו של קרבחאל המורחק. עדיין, אגף ימין נראה יציב יותר. “הדבר הקשה ביותר הוא לא להגיע לרמה הגבוהה ביותר אלא לשמור עליה”, אמר מודריץ’ בראיון ל-Four-Four-Two. הנה זה::

“2017 הייתה ללא ספק השנה הטובה בקריירה שלי, זה היה מושלם. זה היה הכדורגל הטוב ביותר שהצגתי”, במילים אלה התחיל מודריץ’ את הראיון. “זכינו בליגה ובליגת האלופות בפעם הראשונה מאז שנות ה-50. ברמה האישית הייתי בר מזל לזכות בפרסים אישיים. כמובן שאני אשחק במונדיאל עם קרואטיה וזה הרגיע אותי שנהיה שם”. על גמר האלופות נגד יובה הוא אמר - “שיחקתי עם הקבוצה בשלושה גמרים ושלוש פעמים ניצחנו ולדעתי זה היה המשחק הטוב ביותר שלנו. כשאני מביט אחורה אני מביט בגאווה. עבדתי כל החיים בשביל להיות חלק מהרגעים האלה. לזכות בליגת האלופות זה משהו מיוחד. כל ילד חולם לזכות בצ’מפיונס ועכשיו אני יכול להגיד שלא רק שזכיתי בתואר שלוש פעמים - הייתי חלק מהגיבורים שחוו לילה מדהים”.

מודריץ’ ממשיך לנצח - “המאמץ בחדר ההלבשה היה מדהים. עשינו הכל כדי לעשות היסטוריה. המוטיבצייה הייתה בשמיים. גם בתקופות פחות טובות בליגה, ידענו שאנחנו במקום הראשון וחיכינו לימי שלישי ורביעי והצלחנו לשים את מה שקרה בצד. תמיד ידענו שליגת האלופות חשובה מאוד”. המפתח להצלחה, כדבריו - “ריאל מדריד תמיד הייתה חזקה מנטאלית, התגברנו על מצבים קשים מאוד. בהארכה נגד באיירן היינו רגועים וידענו שהאיכות תעשה את ההבדל, גם בחצי הגמר נגד אתלטיקו כשהם עלו ליתרון כפול”. “אנחנו לא משתמשים בסיסמה הזו ‘אנחנו ריאל מדריד’ כמשהו שחצני, או ללא סיבה. אני חושב שהצוות זכה בזכות בכל התארים והמחמאות”.

כאמור, מודריץ’ הוא חלק מקבוצה גדולה שזכתה 3 פעמים בליגת האלופות ב-4 שנים, אבל היה מרגש עבורו לא פחות לזכות סוף-סוף באליפות ספרד, אחרי שהיה קרוב לא פעם ולא הצליח. “הליגה הספרדית היא הכי קשה בעולם. אני מקווה שזו לא האליפות האחרונה שלי. כל משחק הוא כמו גמר. מאוד קשה להתחרות עם בארסה ואתלטיקו שמגיעות רחוק מאוד גם בצ’מפיונס. הקלאסיקו בברנבאו היה פנטסטי עבור אוהד נייטראלי, הייתה שם איכות ודרמה ושתי קבוצות טובות שרצו לנצח, אבל לצערי בסופו של דבר הפסדנו וזה היה קשה. רצינו לנצח את המשחק הזה יותר מכל דבר אחר. אפילו אוסיף ואומר שהשער של מסי שבר לנו את הלב, אבל הייתה לנו רוח חזקה”.

על שמירת הרמה, מודריץ’ אומר - “הקביעות והיציבות היא החלק החשוב ביותר בכדורגל. החלק הקשה ביותר הוא לא להגיע לרמה הגבוהה ביותר אלא לשמור על זה שנה אחרי שנה. זה אפילו קשה יותר לעשות את זה בריאל מדריד. הציפיות כל-כך גבוהות ואי-אפשר לעשות שום שגיאה”. ברמה האישית מודריץ’ מספר - “אני מרגיש חלק חשוב במשחק של ריאל מדריד, אני מקשר בין ההגנה להתקפה וזה התפקיד המושלם לי. החברים לקבוצה עושים את הכל ליותר קל. אני מקווה שאוכל להמשיך לשחק ברמה הגבוהה הזו עוד שנים רבות בריאל מדריד”.

העונה הנוכחית. “התוצאות לא טובות, לא עמדנו בציפיות, אבל זה הכדורגל. בשנה שעברה הדברים הלכו לטובתינו והצלחנו לנצח לא פעם ברגע האחרון והעונה היו לנו משחקים טובים אבל זה לא הספיק. אין לי ספק שמדובר במשבר זמני ושנשיג את המטרה שלנו עד סוף העונה. אני לא יכול להגיד שזה יהיה קל אבל אני תמיד מאמין באיכות שלנו”.

גמר הצ’מפיונס ב-2014. “אני עדיין מרגיש צמרמורת כשאני נזכר בגול של ראמוס, אבל אם להיות כנה - הייתי שקט בזמן הזה. כאשר ניגשתי להרים את הקרן, הרגשתי כאילו יש לנו עוד מספיק זמן, אפילו עשר דקות. לא הרגשתי את הלחץ”.

זידאן. "הוא אגדה גדולה וזה כבוד לנו שהוא המאמן. הוא אחד השחקנים הטובים ביותר בכל הזמנים. התרגשנו מאוד כשהבנו שהוא יהיה המאמן שלנו והנוכחות שלו תמיד משפיעה, יש לנו מוטיבצייה גדולה לנצח גם עבורו. הוא עזר לי לשפר את המשחק והטכניקה שלי. הוא ניסה לדחוף אותי יותר קדימה, אמר לי שאני שחקן נפלא ויש לי חופש לצאת קדימה. מערכת היחסים שלנו בקבוצה היא חזקה מאוד. הוא הביא אותנו להצלחות רבות ואין שחקן שלא התקדם תחתיו.

כריסטיאנו רונאלדו. “קודם כל הוא אדם נפלא ותמיד מוכן לעזור, מוסר העבודה שלו ללא תחרות. הוא מבלה המון זמן במגרש ובחדר כושר כדי להבטיח שתמיד יהיה ברמה הגבוהה ביותר. ההצלחה שלו היא לא פוקס או מזל אלא עקביות וכישרון. כמובן שהכל קל כשהוא איתך בקבוצה. הוא שחקן ברמה הגבוהה ביותר ותענוג לשחק איתו. הוא ניצח לנו כל-כך הרבה משחקים. הוא תמיד נמצא במקום הנכון בזמן הנכון כדי לנצח את המשחק ולעשות את המהלך המושלם”.

עזיבת טוטנהאם. “הדבר היחיד שאני מתחרט עליו הוא שלא הצלחתי לזכות איתם בתואר למרות שהיינו קבוצה חזקה ושיחקנו כדורגל טוב. אני מצטער על הדרך שעזבתי את הקבוצה, זה היה צריך להיות בצורה נעימה יותר. אני מאמין בקבוצה הנוכחית, אוהב אותה מאוד ומקווה שהם יממשו את החלום שלי ויביאו תואר לקבוצה הזו”.

המונדיאל עם קרואטיה. “טורניר המוקדמות היה קשה אבל הכי חשוב שנהיה שם. קיבלנו הגרלה מורכבת. אין הרבה מה להגיד על ארגנטינה, כולם יודעים שיש להם עוצמה אדירה בהתקפה והם פייבוריטים. איסלנד השתפרה מאוד וזה יהיה קשה נגדם. ניגריה נבחרת טובה. אנחנו ננסה לנצח בכל משחק ונראה את האיכות שלנו. יש לנו את האיכות להתמודד עם כל נבחרת”.

במארקה כתבו אחרי המשחק העלוב נגד לבאנטה שמודריץ’ הוא התקווה של ריאל מדריד לקראת פאריס. הוא היה בכל מקום במגרש ואף כמעט ניצח את המשחק עם נגיחה החוצה בדקה האחרונה. גם מפת הנגיעות שלו בכדור תוכיח זאת. מודריץ’ העונה בריא כל הזמן אבל הוא לא תמיד משחק כי זידאן שומר עליו בצמר-גפן. נכתב על הניידות שחזרה וכן שיש לו את אחוז המסירות הטוב ביותר בקבוצה חוץ מקרוס, אם כי מודריץ’ הולך פחות על בטוח ומשחק יותר קדימה. עוד מעט מודריץ’ ירשום את משחקו ה-250 במדי ריאל מדריד.

אתגר ה-33 של כריסטיאנו: ניימאר ופאריס סן-ז’רמן\בלוג המארקה

קרלוס קארפיו, אחד הבולגרים של המארקה, עושה לנו בעצם את ‘הפריויו’ לקראת המשחק נגד פאריס הממשמש ובא, ואיך לא, כריסטיאנו רונאלדו באור הזרקורים. הנה הזווית המעניינת שלו לקראת המשחק. לא עוד 90 דק’ עבור ריאל מדריד העונה וגם לא עוד 90 דק’ עבור כריסטיאנו, אלא משחק עם השלכות מרחיקות לכת, אולי לגבי עתידו. הנה זה::

חמישה ימים נותרו לקראת הקרב הגדול נגד פאריס, ועצבים זה שם המשחק בריאל מדריד, והאוהדים מטילים בספק את היכולת של הקבוצה להתעלות. כריסטיאנו רונאלדו שחתום על הפיניש הנפלא בעונה שעברה, היה אמור להיות התקווה הגדולה של ריאל מדריד, בטח לפי הרקורד שלו מאז הגיע, אלא שהוא נראה מטושטש, במלחמה עם הגולים כמו עם המצב החוזי שלו.

לא חסרות סיבות כדי שכריסטיאנו יגיע באובר-מוטיבצייה - משחק חשוב בליגת האלופות, אם תרצו ‘המפעל שלו’, גם בעונה חשוכה כמו העונה, הנוכחות של אמבפה וניימאר וקרב גדול נגד פאריס שמרגיש הרבה יותר משמינית גמר, וכמובן השמועות שנראות כרגע לא ריאליות אבל עדיין קיימות - לגבי ניימאר וריאל מדריד. כריסטיאנו חושד שהגעה היפותטית של הברזילאי תגיע על חשבונו והוא נמצא בסיטואציה סבוכה של שיפור החוזה שלו. לטענתו הבטיחו לו זמן רב וזה לא קרה.

כמו שאתם יודעים, באופן אירוני משהו, ה-5 בפברואר הוא לא רק יום הולדתו של כריסטיאנו רונאלדו אלא גם של ניימאר. כריסטיאנו כבר בן 33, ורצה הגורל וניימאר נולד באותו היום והוא בן 26. שבע שנים הפרש. לכריסטיאנו יש 20 שערים ו-4 בישולים ב-27 משחקים לעומת 27 שערים ו-14 בישולים של ניימאר ב-26 משחקים. כריסטיאנו תמיד דיבר על המספרים, אבל הפעם גם הם קצת בוגדים בו. בעוד ניימאר נראה העונה בלתי-ניתן לעצירה על כר הדשא(חוץ מהשטויות עם קאבני), בדיוק כמו מסי - כריסטיאנו נראה, מראה סימפטומים חד-משמעיים של ירידה גדולה, כפי שהיה נראה גם בעונה שעברה בשלב הזה. אז היו לו את אותו מס’ שערים ב-2 משחקים פחות, אבל סיום הרסני עם 17 שערים ב-11 המשחקים האחרונים השתיק את כל הביקורות, שהולכות ומחריפות עכשיו.

ריאל מדריד כבר איבדה את הליגה והיא מתמקדת רק בליגת האלופות. זה לא צירוף מקרים שהוא מלך השערים של המפעל והרשית תשע פעמים רק בשלב הבתים. הביטחון העצמי הגבוה שתמיד היה שם - מקבל חיזוק בעונה קשה בזכות מה שקורה בליגת האלופות. כמו שאמר בראיון למגזין GQ:“אני מרגיש שאני יכול לשמור על המספרים האלה ברמה הכי גבוהה במשך שנים רבות, יש לי הרבה אמביצייה ורצון להשיג עוד, אבל כדי לשמור על הרמה הזו צריך להקריב, יש דברים מסוימים שעשיתי בגיל 20 ואני לא יכול לעשות יותר”. כמובן שכריסטיאנו נח יותר. בגביע המלך הוא לא שיחק בכלל, כל ספק פציעה מביא לכך שייעדר. אבל נראה שיש כאן משהו בין השורות. כריסטיאנו כבר לא מכדרר טוב כמו בעבר ולא מסוגל ליצור מצבים, וגם הסיומת נפגעה.

כעת לכריסטיאנו נוספה בעייה חדשה - בעיית הפיסיקה. הוא פגוע ולא מבין איך מסוגלים לדבר כך נגדו, בהתחשב במה שהשיג בקריירה וגם בעונה שעברה. כבוד קטן וזיכרון קצר. איך אחרי תשע שנים כשהצליח להילחם במסי - האמונה בו כל-כך נמוכה והמועדון עשוי(?) להציב אותו כקלף מיקוח עבור ניימאר או אפילו עבור דה-חאה. נראה שהמשחק נגד פאריס הוא אתגר גדול עבור כריסטיאנו, אתגר כפול - הוא לא רק יתחרה נגד ניימאר ואמבפה ויהיה חייב לכבוש שערים. הוא עומד בפני אתגר גדול יותר אפילו מאשר מסי - חלוף הזמן. האם כריסטיאנו ינצח את הזמן והשעון גם השנה?

כותרות העיתונים הבוקר: אחרי הניצחון על סוסיאדד

שער המארקה:

לא באמת צריך תרגום: ‘הארטילרייה מוכנה לקראת פאריס’| מחצית ראשונה גדולה עם לוקאס ואסנסיו ב-11| כריסטיאנו נכנס לעניינים עם שלושה שערים| אבל ההגנה עושה בעיות - במחצית השנייה| בנזמה ספג בוז צורם אחרי החמצה בסיום| זידאן סיכם - “אני יודע מי ישחק ביום רביעי”| בסיקור המשחק נכתב - ‘ריאל מדריד מתחדדת’ ושכריסטיאנו הכין את עצמו מעולה לקראת פאריס עם השלושער הראשון העונה. ‘ריאל הייתה שלווה ומרשימה במחצית הראשונה בהכנה לפאריס וזרעה אופטימיות בקרב האוהדים. זידאן ניסה משהו חדש עם לוקאס ואסנסיו שכרגיל תרמו - והצליח. ריאל צריכה להיעזר בתחרות האהובה עליה כדי לצאת מהמשבר, אבל לא עם הגנה כזו’| עוד כתבות קצרות: בנזמה הפך את התשואות בסיום לשריקות בוז; וגם: פאריס לא יכולה לישון בשקט אחרי ההצגה של כריסטיאנו.

כתבה גדולה אחרת - ‘45 דקות של חלום’, שם נכתב על מחצית ראשונה מושלמת. החל מהגול אחרי דקה כשסוסיאדד לא נגעה בכדור וריאל חיברה 13 מסירות רצופות, ועד לשער הרביעי הנפלא. ‘ריאל מדריד סוף-סוף הציגה משחק מספיק טוב כמו שנדרש מאלופה וקבוצה שרוצה להצליח בצ’מפיונס’. נכתב שאלו היו 45 דקות של אשליה וכך הקהל רצה לראות את הקבוצה שלו משחקת כל העונה. הנה תקציר האירועים: שער בזק, משחק מהיר מהאגפים, כניסות לרחבה, שתי קורות ואי ויתורים בהגנה. הנה כל המספרים של המחצית הראשונה - בגרף המארקה.

שער ה-AS:

כריסטיאנו במסר לפאריס’| הפורטוגלי כבש את השלושער הראשון שלו העונה בתזמון מושלם, רגע לפני פאריס, וגם בישל את השער הראשון| נכתב שריאל מדריד הופיעה בגירסה הטובה ביותר שלה לקראת הצ’מפיונס| בכתבה גדולה באתר הציגו את התגובות של התקשורת בצרפת שחוששת אחרי הניצחון של ריאל. ‘פאריס צריכה להיזהר’, ‘רונאלדו מחכה לה עם שלושער’, ‘ריאל מדריד מריחה את הצ’מפיונס והיא צוחקת שוב’, היו רק חלק מהכותרות. בסיקור המשחק עצמו נכתב ב-AS שעבור ריאל מדריד ליגת האלופות היא כמו האביב - והכל פורח. עונה רעה נשכחה לרגע אחד בברנבאו עם משחק מהנה. מנגד נכתב שהחיוך התאדה עם טעויות נוראיות בהגנה. על אסנסיו נכתב שהוא כמעט חזר לחודש אוגוסט, ורק גול שלו היה חסר.

קצת טורי דיעה: אלברו וילאר - אסנסיו חזר בגדול - ריאל מדריד עם מחצית ראשונה נהדרת נגד ריאל סוסיאדד, והיא הייתה צריכה את זה| כבר מתכוננים - תומאס רונסרו - הברנבאו עשה את הדבר שתמיד מדליק את ריאל מדריד מחדש, ללא יוצא מן הכלל - אווירה של ליגת האלופות. היריבה ממול הייתה סוסיאדד, אבל כולם דימיינו שזו פאריס| כריסטיאנו מאותת לפאריס - אלפרדו רלאניו - ריאל מדריד ניצחה הערב את סוסיאדד בדיוק כמו שפאריס ניצחה לאורך כל העונה יריבות מצרפת ממש בקלות. כולם מחכים ליום רביעי.

כותרות העיתונים הבוקר

שער המארקה:

נשאיר את החיים שלנו על המגרש. אנחנו בוטחים בכולם’. שלל משפטי מוטיבצייה מצד השחקנים לקראת פאריס מחר. השחקנים מוכנים ומאוחדים.

“פאריס קבוצה טובה מאוד אבל אנחנו ריאל מדריד”
“עם הקהל שלנו שום דבר לא בלתי-אפשרי”
“אנחנו מאוחדים כולנו וכך נוכל לעבור את פאריס”
“הברנבאו(כמו תמיד) יסלול לנו את הדרך(הנכונה)”

באתר המארקה נתנו לגולשים לבחור את ההרכב החזק ביותר מבין שתי הקבוצות, ולהוציא את דני אלבס שנבחר כמגן ימני(קרבחאל לא יכול לשחק) ואת כל החלק ההתקפי של פאריס שהקדים את ה-B-B-C - שאר ההרכב היה משחקני ריאל מדריד בלבד, 7:4 אם תרצו.

טוני קרוס אמר לקראת המשחק:“כל אחד רוצה לשחק במשחקים כמו נגד פאריס. אני אופטימי מטבעי ומגיע למשחקים האלה עם אופטימיות ואמונה”.

שער ה-AS:

באתר הציגו גרף המשווה בין המאמנים זינדין זידאן לאוני אמארי שמאז 2016 יש להם הכי הרבה תארים - לזידאן יש 8 ולאמארי 5(אחד מהם בסביליה), יחד עם מאזן המשחקים והרקורד של כל אחד מהם בכל המסגרות| כמוכן תפסו את רוברט פירס הקשר הצרפתי האגדי של ארסנל, לראיון קצר לקראת המשחק והוא אמר:“הייתי מעדיף לראות את איסקו בהרכב, יחד עם ה-B-B-C”. לדבריו, ריאל מדריד פייבוריטית - “אמנם פאריס קבוצה גדולה אך לריאל מדריד יש את הניסיון הנחוץ במשחקים האלה. בריאל יש שחקנים עם אופי, והכל לפי המאמן זידאן”.

שחקני המפתח לקראת פאריס:: ‘המפלצת’ היא כריסטיאנו| היום הגדול של נאצ’ו

מחר מגיע היום הגדול של 1/8 הגמר ובתקשורת מעבירים הילוך עם ההכנות לקראת המשחק. במארקה בחרו בשני שחקני המפתח של ריאל מדריד לקראת ההתמודדות. האחד: כריסטיאנו רונאלדו, איך לא, הכל יכול| והשני: נאצ’ו שירשום אולי את משחקו החשוב בקריירה בהיעדרו של קרבחאל המוצהב.

המפלצת היא כריסטיאנו רונאלדו

image

לא פלא שזו התמונה שבחרו במארקה לשים בכתבה. התמונה בה כריסטיאנו חוגג את הגולאסו הענק שלו בקאמפ-נואו בסופר-קופה הספרדי ומציג את הקוביות בבטן. ‘עם כל הכבוד לניימאר, אמבפה וקאבני, שלושתם מרשימים יותר מכריסטיאנו העונה…הוא עדיין אלוף. הוא אלוף אירופה, הוא המפלצת’. נכתב שריאל מדריד מצפה בכיליון עיניים לצ’מפיונס כי זה הדבר היחיד שנשאר לה. ואסור לפקפק בה בצורה כזו. ואם יש למישהו את היכולת ‘לקום מן הקבר’, לנער את האבק ולהגיע לרבע הגמר - זה לכריסטיאנו רונאלדו. הוא המפלצת.

כן, נכתב על המספרים העלובים בליגה, שהשתפרו לאחרונה עם שלושער ביום שבת ושני צמדים נוספים מפתיחת הסיבוב השני. נכתב על הירידה הגדולה בכושרו בגיל 33. הוא רחוק ממוצע של שער בכל משחק כמו שהורגלנו, בערך. אבל הוא המלך של התחרות הזו עדיין. הוא רחוק שער אחד בלבד ממאה גולים בצ’מפיונס עם ריאל מדריד. הוא משחק 15 שנה במפעל ואף שחקן לא הבקיע 115 שערים כמוהו. הוא זכה שש פעמים בתואר מלך השערים וכך עשרה בחמש השנים האחרונות. הוא שובר מוסכמות, היחיד שהבקיע שני שלושערים בנוק-אאוט באותה עונה, וחיסל את באיירן ואתלטיקו, וכמובן הצמד בגמר. המספרים שלו מפחידים. 54 שערים בנוק-אאוט - מס’ שאין לאף אחד אחר(17 בשמינית הגמר, 20 ברבע הגמר, 13 בחצי הגמר ו-4 בגמר). הוא כבש ב-69 משחקים בטורניר ו-39 מהם כבש את השער הראשון. הוא חולם על עוד שני גביעי אירופה כדי להשתוות לפאקו חנטו, השחקן היחיד שיש לו שישה גביעי אירופה. נכתב שגם העונה, לפחות בצ’מפיונס - הוא כאן, עם תשעה שערים בשלב הבתים. האם הוא יתעורר?

הלילה הגדול של נאצ’ו

מחר בסנטיאגו ברנבאו אור הזרקורים יופנה לניימאר - וגם לשומר שלו, נאצ’ו. אולי המצ’אפ שיכריע את המשחק וההתמודדות בכלל. המדרידיסיטה הענק הזה יקבל את המשימה הקשה לעצור את ניימאר, אולי השחקן הטוב בעולם כיום יחד עם מסי. לזידאן לא היה ספק עם דחיית הערעור על העונש של קרבחאל - המשימה תהיה של נאצ’ו. זידאן לא פיקפק בו לרגע. אשרף עוד ילד צעיר ואת ואראן צריך במרכז. נאצ’ו מסוגל לשחק טוב בכל עמדה, גם כמגן. נאצ’ו כבר ידע משחקים גדולים ואשתקד ניצל את הפציעות של פפה ו-ואראן ונכנס להרכב בשני רבעי הגמר נגד באיירן והיה נפלא, אבל למרות הרקורד הזה ו-146 משחקיו בלבן - זה הערב הגדול בקריירה שלו. בצ’מפיונס יש לו 24 משחקים בלבד, הרוב בשלב הראשון - שלב הבתים. לנאצ’ו יש גם שעה בכנף ימין בחצי הגמר נגד אתלטיקו לאחר הפציעה של קרבחאל.

על נאצ’ו כתבו שהוא ממוקד, אחראי ולא מפסיק לרוץ. יותר מרוכז מהקפטן ראמוס או מואראן שאתלט ממנו. אבל נאצ’ו רק נראה גמלוני או איטי. הוא הגיע העונה לספרינט של 34.6 קמ"ש, כמעט כמו ניימאר שישחק עם הרבה התלהבות כמובן, הוא מחפש לא להיות כינור שני. אם יש שחקן שיהיה קרצייה במשך 90 דק’ ולא יוותר על שום כדור אבוד וייתן הכל על המגרש - זה נאצ’ו. ‘אם יש שחקן שיכול באחד על אחד לשתק את ניימאר, הכל באופן יחסי - זהו נאצ’ו’, בטוחים בריאל. הוא מחכה כל החיים למשחק כזה. לילה אחד שאולי הוא יזכור אותו לנצח.

סרחיו ראמוס רמז אתמול שזידאן עשוי להחליט לעזוב גם אם הקבוצה תזכה שוב בצ’מפיונס.

יש לי תחושה שהפור כבר נפל וסרחיו לא זורק סתם המצאות כמוני, אבל נראה…

איזה כיף לתרגם את כל ההילייטים של התקשורת אחרי נצחונות כמו אתמול, מרכז כאן את הכל - קדימה לעבודה - היום שאחרי הניצחון הגדול על פאריס::

המספרים מהמשחק| התגובות| כותרות העיתונים הבוקר| 'הגאולה’ של מרסלו וגם: נתוני הריצה מאתמול| השחקנים חוגגים את הניצחון ברשתות החברתיות

זידאן: “זה לא גמור, אנחנו הולכים לסבול”

המאמן זידאן איכזב חלק מהאוהדים כשבחר לפתוח בהרכב עם קארים בנזמה למרות כושרו הנוראי, אבל בהמשך הלך על כל הקופה וניצח בגדול. החילוף של בייל העיר את ריאל מדריד ואת ‘המכה הניצחת’ סיפק מרקו אסנסיו עם שני בישולים. זידאן שיחרר קצת אוויר לאחר ה-3:1 על פאריס והתמונה המרגשת של המשחק היא החיבוק של מרסלו עם המאמן לאחר השער השלישי החשוב, אך גם הוא יודע ששום דבר לא גמור. הנה דבריו לאחר המשחק::

“זה לא נגמר, יש עוד 90 דק’ או יותר. אנחנו שמחים על משחק נהדר ותוצאה טובה, האוהדים שלנו תמיד דוחפים אותנו לגבהים אדירים, וזה בסדר לשמוח. אבל יש גומלין עוד שלושה שבועות וזה יהיה שונה, אנחנו הולכים לסבול הרבה. עשינו משחק גדול מההתחלה ועד הסוף. איסקו שיחק נהדר והיה לנו יתרון חשוב באמצע. החזקנו לא רע בכדור. זה ניצחון עבור האוהדים ושל כל הקבוצה”.

ניצחון טקטי. “זה לילה גדול, בכנות, זה ניצחון ראוי ומרגש. מה שעשינו עבד לפי התיכנון, היה כאן מאמץ קבוצתי גדול. כולם עשו עבודה נהדרת”.

כריסטיאנו. “זה מצד אחד קל ומצד שני מסובך לדבר עליו. הוא תמיד מופיע במשחקים הגדולים והיום כבש צמד נהדר ואנחנו שמחים עבורו וגם הוא”.

התלונות של פאריס על השיפוט. “אני לא הולך לדבר על זה. אנחנו שמחים מהתוצאה, הם גרמו לנו לצרות. בשנה שעברה הגענו עם יתרון 3:0 מול אתלטיקו וכמעט הסתבכנו בחוץ, במפעל הזה, בטח במשחק חוץ - הכל יכול לקרות. היום אנחנו שמחים וגאים בכולם. האוהדים היו המפתח, הם הגיבו נפלא לפיגור המאכזב”.

אופטימיות לאחר הביקורת. “מבחינתי שום דבר לא קרה ואין השפעה, אני ממשיך לעבוד. אנחנו לא ניכנס לאופוריה. נצטרך לתת עוד הופעה כזו עם הרבה אינטנסיביות ונרצה להיות פקטור גם שם. יהיה זמן לנוח ולבצע רוטציות”.

איסקו. “עם איסקו חיפשנו עליונות במרכז השדה, הוא היה נפלא עם הכדור וגם בלעדיו, הוא מאוד נייד וזה היה מפתח במשחק שלנו. לבסוף שיניתי כי קשה להחזיק 90 דק’ נגד פאריס בדרך הזו, חיפשנו עומק ומהירות וזה הצליח”.

ליגת האלופות. “למועדון הזה יש 12 זכיות בגביע אירופה, זו תחרות בה השחקנים יודעים מה מונח על כאף המאזניים. הם יודעים עד כמה זה חשוב. הקבוצה תמיד מוכיחה את עצמה, היום היינו טובים גם בלי הכדור. אנחנו צריכים להמשיך ככה”.

מרסלו. “הוא היה נפלא בהגנה ובהתקפה יחד. גם נאצ’ו שיחק טוב ולפעמים הפתיע עם לחץ גבוה, אבל באמת כולם היו טובים”.

הקפטן ראמוס אמר:“אסור אף פעם להחשיב את ריאל מדריד כמתה, היא לא מוותרת. נזכרנו היום איזה ימים נפלאים היו לנו במפעל הזה בעבר ורק בעונה שעברה, ואין דרך טובה יותר מאשר לנצח. אנחנו חייבים להמשיך ככה כי אנחנו רוצים לזכות במפעל. התוצאה היא הוגנת. כל תוצאה יכולה להשאיר אותך בחוץ ונצטרך לשמור על ריכוז מקסימלי נגד פאריס. היינו יעילים היום יותר מאשר ברוב העונה. אנחנו צריכים להמשיך ככה, רציניים, כדי לזכות בתואר”. על הבעיות בהגנה - “היה לנו לא פשוט נגד קבוצה איכותית כזו עם שחקנים כאלה, אבל התאוששנו”. על ההצלחה - “אני צריך לראות את זה שוב, הכדור פגע בי בחזה ובזרוע, זה לא פנדל”. ראמוס סיכם ואמר שהמשחק פתוח.

כריסטיאנו רונאלדו:“יש לנו יתרון חשוב אבל אסור להיות שקטים מדי ולסמוך עליו. נעבוד קשה גם בגומלין”. על השער לפני ההפסקה - “זה היה טיימינג מושלם. יש להם קבוצה מצוינת, בעיקר השלישייה מקדימה. לחצנו טוב במחצית הראשונה ובמחצית השנייה אמנם פחות אבל היינו מסוכנים”. כריסטיאנו אמר שהוא שמח על הצמד והמפתח הוא לכבוש גם במשחק החוץ. על האוהדים - “הם היו מרשימים, ככה זה צריך להיות, במיוחד בליגת האלופות. הם אוהבים את ליגת האלופות וגם אנחנו”.

כותרות העיתונים הבוקר::

שער המארקה:

בעיתון לא שמרו על ממלכתיות והלכו עם שאגת ה-SI של כריסטיאנו על רקע התמונה של החבר’ה חוגגים את השער השלישי, של מרסלו| ריאל מדריד החזירה את הגאווה שלה והזכירה שהיא אלופת אירופה| בסיקור באתר נכתב ‘מדריד תמיד חוזרת’ שם הזכירו את הדקות הקסומות האחרונות ושריאל התגברה על השער המסוכן של ראביו. ‘ריאל המשיכה לתעתע בכל מי שפירשן, חזה ואמר שהנה מגיע הסוף. עדיין לא נמצא הסבר למה שקורה לה בליגת האלופות’. בכתבה אחרת נכתב שהחילופים של זיזו האמיץ היו הכרחיים| כתבות קצרות נוספות: אסנסיו עשה כל-כך הרבה בכל-כך מעט זמן - 11 דקות של חשמל אמיתי בברנבאו עם שני בישולים| כריסטיאנו והשיאים מאתמול.

כתבה גדולה אחרת עסקה שוב במצ’אפ על הקווים. נכתב שבעוד זידאן היה אמיץ ולא הסתפק בבייל שזה היה מתבקש שיעלה מהספסל, ולוקאס שיכול לעשות הגנה - הוא הלך על כל הקופה יחד עם אסנסיו וניצח בגדול, זה בניגוד לאוני אמארי שהחליש את הקבוצה שלו. ‘הגנרל זידאן’, כתבו במארקה. זידאן זכה לשבחים גם על ההרכב, ללא בייל(התעלמו מהציוות של בנזמה) ועם איסקו שיודע להניע כדור, גם משום שראינו ריאל מדריד לוחצת ואגרסיבית יחסית, וגם על השינויים. נכתב שזידאן הקים את בייל בדיוק ברגע הנכון וגם אם המהירות שלו לא תרמה באופן ישיר לשערים היא שיפרה את ריאל מדריד. ‘המשחק התקרב לקיצו ואז זידאן חיפש את ההפתעה’, נכתב ואף צוין - ההחלטה הטובה ביותר שלו כמאמן.

רובן חימנז כתב בטור במארקה איך בליגת האלופות ‘בריאל מדריד הכל דופק כמו שעון’ והכניס ציטוט מסרט בו אומרת הגיבורה שאחד הדברים הכי יפים בחיים זה להאמין בצורה עיוורת. וזה מה שקורה שריאל מדריד שומעת את ליגת האלופות. ‘כל אחד חייב שתהיה לו אמונה שהיא כוח, וגם ניסיון’. הכתב מביע צער על כך שלחלק, וגם הוא מביניהם - לא הייתה אמונה בריאל מדריד ומדבר על תחושת הדז’ה-וו.

חוסה לואיס הורטאדו כתב על ‘הלב הקדוש’ של ריאל מדריד. הוא ראה דימיון רב בין המשחק אתמול לבין ריאל מדריד המרגשת של שנות ה-80. ראמוס בתפקיד המבוגר האחראי כביכול, ברמה של קמאצ’ו או סנטיאנה. אמנם לוקאס ואסקס ונאצ’ו לא ילדים אך הם מהקאנטרה, ומה נאמר על אסנסיו? לריאל מדריד היה את הלב של חואניטו. הכותב התפייט על כך שכריסטיאנו כבש שער מרגש בברך, וזה מראה שריאל מדריד השתמשה בכל חלקי גופה כדי לנצח. ‘במשך חודשים ריאל מדריד רק הפסידה והפסידה ברשלנות וספגה בדקות האחרונות והפעם לא. ריאל נראתה נרגשת, צעירה עם שיער ארוך, כמו חבר’ה שמשחקים בביה"ס’. הוא החמיא לזידאן על השינויים - ממש סימפוניה של מוזיקה. על נאצ’ו נכתב שהוא איש מקצוע לא מוערך. כמו הטכנאי, כמו החשמאלי. נכתב שזידאן בנה לאט-לאט את יום האהבה הזה. די-מאריה נותר על הספסל של פאריס, האיש שהינדס את השער של בייל בדסימה, ובנזמה מנגד ירד לספסל - בשאנז אליזה התאכזבו. ונכתב שהכי מלהיב על כר הדשא - מרסלו.

גם כריסטיאנו רונאלדו קיבל שבחים בכתבה נפרדת. ‘האיש שלעולם לא נכשל’ כתבו עליו עם קריצה כמובן לעבר הצ’מפיונס. נכתב שכריסטיאנו לא כידרר בצורה מדהימה ולא כבש צמד יפה אבל ניצח את ניימאר במצ’אפ האישי ביניהם. ‘כדי לזכות בכדור הזהב - ניימאר חייב לגבור עליו ולכבוש במשחק קשה כזה’, הוסיפו. נכתב שבליגת האלופות, גם מסי לא יכול להאפיל עליו, ושהשער השני המזליקי של כריסטיאנו העיף את הברנבאו באוויר מה שנקרא.

שער ה-AS:

גם בעיתון הזה דילגו על הממלכתיות ובחרו לכותרת את שיר האוהדים הידוע - ‘בלעדייך אני לא רוצה לחיות’ על רקע תמונה של כריסטיאנו חוגג עם אסנסיו את השער השני| כריסטיאנו הגיע ל-100 ו-101 שערים בצ’מפיונס עם ריאל מדריד ומרסלו העצים את הרמונטדה| הציטוט של ראמוס - “אסור לעולם להספיד את ריאל מדריד ולהגיד שהיא מתה”| בסיקור באתר כתבו - ‘זאת ריאל מדריד’, שם ציינו שפאריס שלטה במחצית הראשונה, עלתה ליתרון והייתה מסוכנת כשהכל הלך לפי התוכניות, אבל היא קרסה ברבע השעה האחרונה ואסנסיו היה המשיח של זיזו ושל הברנבאו. מרסלו ומודריץ’ זכו לציון הגבוה של 3 כוכבים.

קצת טורי דיעה: ‘מאמן יותר מתמיד’ - כתב פרדריק הרמל על זידאן. הוא חשב שהדרך הטובה ביותר לנצח את פאריס הוא לנצל את הבעיות היחסיות שלה בקישור ולכן פירק את ה-B-B-C. וכך זה קרה| ‘אסנסיו פורץ את הגבולות’, כתב אנטוניו רומרו. זידאן הבין שאי-אפשר לוותר על המהירות של אסנסיו ו-ואסקס. זה הצליח נגד סוסיאדד אבל זה יהיה קטלני במתפרצות נגד כל יריבה| ‘מודריץ’ קיים בכל מקום’, כתב אלפרו בניטו. 'הפריסה שלו לוקה במשחק הייתה מדהימה. ראינו את הגירסה הטובה ביותר של הכדורגלן הקרואטי| מעבר לכך הביאו ציטוטים מכלי התקשורת בפאריס עם מסכנה ברורה - כריסטיאנו עדיין מעל ניימאר.

‘הגאולה’ של מרסלו

בכלי התקשורת במדריד החלו עם כתבות מפרגנות לחבר’ה על המשחק אתמול. נכתב על איסקו שעזר בהנעת הכדור וגם לחץ יפה במחצית השנייה, על נאצ’ו שהתמודד עם ניימאר, על קיילור שהיה יציב בין הקורות, על אסנסיו ‘של חודש אוגוסט’ וכמובן על כריסטיאנו רונאלדו. אבל שחקן המשחק היה ללא ספק מרסלו. השער שכבש בהחלט יכול לעשות את ההבדל והתמונה שלו חוגג עם זידאן פורסמה בכל אתר ספורט אפשרי, רגע למזכרת. ‘ה-3:1 משאיר את העונה הקשה הזו עם שער וטעם מתוק באוויר וציפייה לעתיד טוב יותר’, נכתב.

‘השער שלו היה זהב טהור. במאמץ האחרון כמעט, אחרי משחק יציב מאוד גם הגנתית מול אמבפה - מרסלו ניצל את העייפות וההיפקרות של פאריס ונכנס לשטח. התיאום שלו עם אסנסיו השתפר. הוא הריח את ההזדמנות. הבעיטה פגעה במרקיניוס וטסה לרשת ע"ח אראולה’. זה היה רגע של אופורייה. כי מרסלו שהיה אחד המצטיינים בעונה שעברה והציב רף עצום - נמצא בעונה קשה. בשלב מסוים הוא היה שיאן איבודי הכדור, התקשורת ביקרה אותו בעיקר אחרי המשחק נגד סלטה בבלאידוס. ובמשחקים האחרונים מרסלו כמו חדש. צריך לזכור את המסירה הנפלאה שלו לכריסטיאנו במחצית הראשונה, ממש מסירה מצד לצד. הוא עשה סחרחורת לדניאל אלבס.

המשחק הטוב של מרסלו, כך משוכנעים בכלי התקשורת, הוא זה שהביא את הפאניקה לאוני אמארי שהחליט להוציא את קאבני ולהכניס את מונייר כדי שיתחזק את האגף. ‘היה בלתי-ניתן לעצירה’, כתבו עליו במארקה, ‘הטוב בעולם בתפקידו ללא ספק’. ב-AS גם כן דיברו על המפתחות לניצחון וכתבו - ‘ללא ספק, מרסלו חזר להיות מרסלו’. כריסטיאנו נשאל אתמול לאחר המשחק על מרסלו ואמר - “השער שלו היה חשוב מאין כמוהו, מגיע לו, הוא שיחק נפלא”.

מרסלו שכבש את השער החשוב והמשיך לתת ערך מוסף בנוק-אאוט(אשתקד הוא בישל לכריסטיאנו נגד באיירן בהארכה ובגמר לאסנסיו), מיהר לגלוש יחד עם אסנסיו לכר הדשא ואחר-כך סימן ממושכות על הסמל של ריאל מדריד, כמו שעשה אחרי הדסימה. והוא רץ למאמן שלו(‘עשינו משחק נפלא, אנחנו תמיד רוצים לשחק טוב, אנחנו עם זידאן עד המוות, אני מקדיש לו את השער’), נישק את הקרחת, ואחרי הרבה זמן - כל ריאל מדריד חזרה לחייך.

בנושא אחר: ב-AS פירסמו נתונים מעניינים לאחר המשחק. ריאל מדריד רצה 15 ק"מ יותר מהממוצע העונתי שלה. ריאל רצה אתמול 123.644 קילומטר, לעומת הממוצע העונתי שעומד על 105.7. עד אתמול דווקא המשחק החסר חשיבות נגד דורטמונד בברנבאו, במהלכו ריאל ניצחה 3:2(שיחקה ‘עם הצעירים’) היה המשחק בו היא רצה הכי הרבה. טוני קרוס הוא השחקן עם הכי הרבה קילומטראז’ - 13.362. גארת’ בייל הספיק לרוץ, פחות מ-3 קילומטר ואסנסיו רץ רק 1.89 אבל מה זה חשוב אם בישל פעמיים. הסגן של קרוס הוא מודריץ’ עם 12.003, אחריו איסקו עם 11.491 ק"מ, כמו נאצ’ו. ראמוס עם 11.385. כריסטיאנו גם רץ יותר מבדרך-כלל עם 10.749 ק"מ. בנזמה עם פחות מ-10 ק"מ אבל לא סיים 90 דק’.

המשבר של בנזמה

ריאל מדריד עשתה רמונטדה נגד פאריס סן-ז’רמן, אבל בעיצומו של הניצחון הגדול של זידאן, יש עדיין בעייה ממתינה: קארים בנזמה, שבמילים עדינות לא היה חלק, למרות שסחט את ההדיפה שהביאה לקרן לפני ההכשלה על קרוס. זידאן ספג ביקורת על האשראי הבלתי-נגמר לבנזמה גם במשחק כזה ולמרות התמיכה ללא תנאי מצד המאמן, בנזמה סובל ברמה האישית והמספרים מדברים בעד עצמם. את האשראי מהקהל הוא איבד מזמן וכל אוהד ריאל מדריד היום מקווה לראות חלוץ ‘9’ אחר חותם בקבוצה בקיץ ומוביל את ריאל מדריד בעונה הבאה.

בנזמה מעולם לא היה סקורר גדול באמת, להוציא את עונת האליפות עם מוריניו ב-2011/12 אז כבש 32 שערים בכל המסגרות, וכן את עונת הבכורה של זידאן בה הבקיע 28 שערים במס’ משחקים נמוך, אבל אם לאורך רוב התקופה בריאל היה כובש בערך שער בכל שני משחקים וכך הגיע למקום השביעי בטבלת כובשי המועדון בכל הזמנים - העונה זה לא כך. יש לו רק שישה שערים ב-26 משחקים. הוא לא הבקיע ב-21 מ-26 המשחקים בהם שיחק, מספרים איומים עבור חלוץ של ריאל מדריד. ‘הכישוף’ ממשיך לפגוע בזידאן, כישוף רע של 13 חודשים. קחו עוד נתון מאז ינואר 2017 הוא שיחק 54 משחקים וכבש רק 15 שערים. ב-41 מהמשחקים הוא לא כבש.

“קארים, כמו כולם, יכול וצריך לעשות יותר, אבל אני מרוצה ממנו. אני לא מסתכל רק על הגולים. כמובן שאנחנו רוצים שהוא יכבוש יותר אבל הוא עושה דברים חשובים עבור הקבוצה”, זוהי המנטרה של זידאן שוב ושוב. זידאן מגן עליו גם מבחוץ - כלפי התקשורת, וגם בפנים. בנזמה סופסל העונה רק בשלושה משחקים - אחד בגביע ועוד שניים בליגה. השער האחרון שלו אגב היה בגביע נגד לגאנס, שער שיוויון שלא הספיק במשחק בו ריאל הפסידה והודחה. בליגה הוא לא כבש מאז המשחק נגד מאלגה בנובמבר, כמעט שלושה חודשים.

לחלוץ יש גם את הגיבוי של חדר ההלבשה ברגע הקשה של הקריירה שלו. ראמוס תמך בו בפומבי וכריסטיאנו תמיד מדבר על שיתוף הפעולה הטוב ביניהם. בתקופה של זידאן בריאל מדריד, קארים כבש 37 שערים ב-93 משחקים. החשובים שבהם - שער השיוויון נגד בארסה בקלאסיקו בקאמפ-נואו בעונת 2015/16 במספרת, וכן השער נגד נאפולי השמינית גמר הצ’מפיונס אשתקד. ומה עם היתר? כריסטיאנו למשל כבש 93 שערים ב-99 משחקים עם זידאן כמאמן. לבייל יש 29 שערים ב-64 משחקים, ממוצע של 0.45 שערים למשחק.

מי שיודע טוב מאוד מה עובר על בנזמה והתראיין לכתבה במארקה הוא פרננדו מוריינטס, ה-‘9’ של ריאל מדריד במשך שש עונות. “הייתי גם במצבים כאלה וזה מאוד מתסכל מה שקורה לו”, אמר מוריינטס. “הקבוצה כובשת ומשתפרת ואתה לא - זה קשה”. מוריינטס אמר שגם הוא לא תמיד כבש המון שערים אבל הוא וראול עזרו אחד לשני ושיתוף הפעולה שלהם כמובן זכור לטובה בריאל מדריד. “אני לא הסתכלתי רק עלך השערים ולא לקחתי ללב את הביקורת, כי ידעתי שאני משחק טוב גם אם אני לא כובש. לפעמים ראול נעזר ברווחים שלי כדי לכבוש ולהפך”. עוד הוסיף מוריינטס בניפת הקטשופ - כששער אחד יגיע בנזמה יחזור. האמנם?

ניתוח מעניין של צ’אבי:

“הדבר הכי גרוע הוא שהם יכולים לעשות לך נזק מכלום. מתפרצת, קרן…זה מספיק להם בשביל לנצח. זה בלתי ניתן להסבר, ריאל מדריד לא משחקת - היא מנצחת”.

“במחצית השניה היה רגע שבו פס"ז שלטה בבירור במשחק. בדיוק ברגע הזה פס"ז הייתה חייבת להבקיע את ה2-1. הם לא עשו את זה, והתוצאה הייתה שהם קיבלו שני שערים”.

“את אותו דבר חוויתי בבארסה. אתה אומר לעצמך ‘אנחנו משחקים טוב יותר, ומגיעים למצבים ואתה אומר לעצמך איי איי איי, איך הכדור לא נכנס?’. אין לך הרבה זמן להצטער על כך כי מדריד כבר הבקיעה לך שער במתפרצת. איתם אין זמן להצטער. אם אתה לא מפרק אותם הם מפרקים אותך. כבר שלושים שנה הם ככה: מסתכלים עליך בעיניים ומאתגרים אותך - אתה רוצה לתקוף אותנו? בבקשה, אבל אם אתה לא תבקיע אנחנו נבקיע”.

“ההבדל בין פס"ז למדריד הוא שמדריד יכולה לנצח גם כשהיא רעה או לא טובה יותר מהיריבה שלה. בארסה לא יודעת לעשות את זה, למשל. כשהיא רעה היא מפסידה וכשהיא רגילה היא מסיימת בתיקו. בארסה צריכה לשחק טוב כדי לנצח. מדריד שונה. האם הם היו עדיפים על פס"ז? מבחינתי לא, אבל זה לא מעניין אותם אם הם עדיפים, שולטים במשחק או נשלטים. הפילוסופיה שלהם היא לנצח. זה מה שהופך אותם לקשים מאוד להכנעה כי הם יכולים להתחרות בכל מיני דרכים”.

יש פה הגזמה כי כל קבוצה גדולה מנצחת כשהיא רעה או מבקיעה שערים מכלום, אבל אני חושב שאצל ריאל מדריד זה יותר בולט בעשרים השנים האחרונות.

אני לא לוקח את זה כמחמאה דווקא אלא כמרמור של צ’אבי שהיה שחקן גדול אבל אוהב לטנף עלינו בתקשורת, זו אובססיה שקשה לו להשתחרר ממנה. משפט שהוא אמר פעם ואותו אני דווקא כן ‘לוקח’ - “רק ריאל מדריד מסוגלת לסיים עונה כזו עם גביע אירופה”(והוא מדבר על 2015/16).

ספציפית העונה אני חושב שכמעט כל משחקי ה-50\50 הלכו לרעתינו, זו דעתי, אבל הלוואי שהמזל הגיע בדיוק ברגע הנכון. בגומלין הכל יכול להתהפך.

אני בשליפה מעלה מהארכיון כמה קלאסיקוס שבארסה לא היו טובים יותר וניצחו אותנו, למשל בקאמפ-נואו ב-2014/15, הם כבשו בכדור ארוך ובמצב נייח(מאתייה) ואנחנו הנענו כדור נפלא והגענו למצבים. גם הקלאסיקו הראשון של פלגריני ועוד ועוד ועוד. צ’אבי חושב שהכדורגל התחיל מאז שפפ הגיע או נניח מתקופת רונאלדיניו. היו שנים שהם היו אנדרדוג מובהק ואנחנו היינו הגלאקטיקוס.

כן, היו משחקים מכל הסוגים, אבל כמגמה הוא צודק.

תקופת הגלקטיקוס לפני 15 שנה לא ממש רלוונטית לדיון אבל דווקא אז זה בלט הרבה יותר: ריאל מדריד אף פעם לא הפסידה קלאסיקו שהתנהל כמו ההוא בחצי גמר ב2002. יש איזשהי אגדה שבאותה תקופה ריאל מדריד שלטה במשחקים ודרסה קבוצות, אבל זה ממש לא היה כך. מה היה בגמר נגד לברקוזן? שתי עקיצות, בונקר גרוע וחואניטו.

בחזרה רגע לצ’אבי, תחושה שלי שגם אם הוא רוצה לברך זה יוצא שהוא מקלל, יש לו אנטי נגד ריאל מדריד. ראול תמיד היה הרבה יותר פוליטיקאי ממנו בתקשורת ולא שאני מצפה שיהיה ראול אבל קצת יותר ריספקט ממנו לא יזיק.
צ’אבי מכיר רק סגנון משחק אחד, גם אם במשחקים מסוימים לא נגענו הרבה בכדור זה לא אומר שלא יצרנו מצבי הבקעה או שהיינו נחותים.

‘האגדה’ הזו אולי התעצמה בזכותי :slight_smile: וברצינות - זה קורה כתוצאה ממשחקים שנצרבים ממש חזקים בתודעה, בעיקר שני משחקי רבע הגמר נגד מנצ’סטר יונייטד ב-2002/03. המשחק הכי איכותי למשל שאני ראיתי מבחינת כדורגל. והגומלין מצד אחד דל-בוסקה לא עלה עם שני חלוצים אפילו ויונייטד איימה המון על השער, מצד שני הגול השני שלנו אם אתה זוכר היה אחרי משהו כמו 20 מסירות, מצד לצד, והקבוצה פשוט כבשה שלישייה שם בהליכה.

אגב, משהו אחר, בארסה לא פעם נתנה לנו בראש, בעוד אנחנו חוץ מהפאסיו ההוא עם שוסטר - לא ממש עשינו את זה גם כשיכולנו, גם כשיצרנו מצבים, גם כשהיינו דומיננטיים. הסופר-קופה עם מוריניו זו הדוגמא שהכי חרוטה אצלי בזיכרון בהגדרת ה-‘פספוס’.

אנסה להגדיר את זה ככה, קלאסיקוס שלא היינו צריכים להפסיד:
2009/10 - קאמפ-נואו
2013/14 - בברנבאו.
2014/15 - קאמפ-נואו.

אפשר לפתוח ת’רד נוסטלגי ולהלל את הגלאקטיקוס? :slight_smile:

אני חייב לצדד בדור. דווקא בעשר השנים האחרונות זה מרגיש לגמרי הפוך(הכוונה לקלאסיקוס) כשהם היו טובים יותר הם דרסו אותנו. כשאנחנו היינו טובים יותר, במקרה הטוב ניצחנו אבל הרבה פעמים גם הם ניצחו.

מצד שני זה נטו הרגשה ולא בדקתי את זה משחק משחק.

המפגשים הישירים בין ריאל לבארסה הם פחות העניין, אבל גם אם כן הנימוקים לא משהו - דוגמאות ספציפיות או הרגשה הן לא מגמה. ההרגשה שלי בכל קלאסיקו היא שאנחנו קבוצה נחותה שצריכה להתאים את עצמה ליריבה ולמעמד כדי לנצח. בכדורגל רגיל של שתי הקבוצות נפסיד. כמגמה בארסה הרבה יותר טובה נגדנו במפגשים הישירים מכפי שהתוצאות מראות. דור יכול לעבור ולהביא דוגמה-דוגמה ונספור משחקים.

הטיעון הוא שריאל מדריד מסוגלת לנצח משחקים גדולים גם בלי לשחק טוב יותר מהיריבה. לא רק מסוגלת, אלא מנצחת בפועל משחקים כאלה באחוזים גבוהים משמעותית מקבוצות גדולות אחרות. ריאל מדריד זכתה ארבע פעמים בליגת האלופות בעונות ליגה גרועות (98, 00, 02, 16). זה קרה גם לקבוצות אחרות כמו צ’לסי, אבל באופן כמותי-עקבי אין מועדונים שעשו משהו דומה.

וברצינות - זה קורה כתוצאה ממשחקים שנצרבים ממש חזקים בתודעה, בעיקר שני משחקי רבע הגמר נגד מנצ’סטר יונייטד ב-2002/03.

נכון, גם משחקים בודדים שנצרבו בתודעה (ומדובר פה על שני משחקים ב5 שנים, כן?), וגם משחקים שנצרבו בתודעה בגלל שערים ספצפיים כמו הגול ההוא שתיארת מהאולד טראפורד. מי שזוכר את המשחקים יודע שגם במשחק הראשון - ללא ספק המשחק הכי גדול של ריאל מדריד בעשור הקודם - ריאל נלחצה לשער מחצית שלמה והתוצאה הייתה 3-1 רק בגלל ניצול מצבים, לא הכמות שלהם. כך גם במשחק השני.

עצם זה שתמיד אנחנו מדברים על “רוח”, והברנבאו, וחואניטו, והחיבה של המועדון לצ’מפיונס, והקארמה של רונאלדו - אומר דרשני. הרוח היא מפלטם של אלה שלא משחקים כדורגל גדול.

אני מסכים עם הטיעון שלך, הרגשתי ‘פייבוריט’ בקלאסיקו מעט מאוד פעמים בשנים האחרונות, וזה קרה דווקא בעיקר עם מוריניו. אבל בנוגע למה שאמרת, סתם תהייה - או.קיי, עונת 1999/00 הייתה חרא של עונה בליגה ולא לחינם קיבלנו 5 מסראגוסה וסיימנו במקום החמישי בליגה. אבל היכולת שריאל מדריד הציגה בליגת האלופות לא שייכת. האם את מנצ’סטר יונייטד ובאיירן מינכן עברנו בפוקס? או למשל גמר חד-צדדי נגד ולנסיה… אני חושב שאת אותו הדבר אפשר לומר על הזכייה של יופ היינקס ממה שראיתי ומודה שפה אתה יכול להתפז"ם עליי מה שנקרא. ב-‘לה נובנה’ אני זוכר את תחילת ‘אגף שמאל המיתולוגי’ כדבריו של ארתור עם קרלוס-סולארי-זידאן. זה לא היה בגמר אלא עוד נגד באיירן ואפילו הקהל הגרמני מחא כאפיים. בשני המשחקים נגדם נתנו הצגה.

לא נעבור משחק-משחק כי אין טעם כי אני מסכים עם הנקודה שלך, אבל ספציפית לגבי המשחק ההוא(הגומלין) - הקבוצה שיחקה בהליכה וכבשה מתי שרצתה, זה בסדר. אולי אם היה לנו באמת על מה לשחק היינו יותר טובים…כנראה שגם במעמדים האלה לפעמים קשה לרוץ בטירוף כשיש לך יתרון כל-כך בטוח.
דיברת על הרגשה ותחושה אישית שלך וזה אחלה, התחושה האישית שלי הייתה אז באותם ימים, אולי גם בגלל שהייתי ילד וילד תמים - שכל נוק-אאוט תלוי בעיקר בנו. היום זה לא המצב. גם בדסימה זה לא היה כך, שיקשקתי מבאיירן מינכן.

כמו שאמרתי, יש במה שאתה או צ’אבי אומרים הרבה מן האמת, אבל כנראה מפריע לי שזה בא ספציפית ממנו.

דוגמאות הצ’מפיונס שלך הן עיוות עצום של המציאות. אני לא אגיד פוקס, אבל גם 99/00 וגם 01/02 היו הזכיות הכי קרובות לפוקס של איזשהי קבוצה איי פעם למעט צ’לסי עם די מטאו. נתנו “הצגה” אולי במשחק בודד בכל קמפיין, דיי דומה לזכיה בעונה שעברה האמת: 15 דקות גדולות בגמר ייצגו קמפיין שלם שהיה הרבה פחות מרשים. ולפני שנתיים אפילו 15 דקות כאלה לא היו.

את המשפט הזה:

הקבוצה שיחקה בהליכה וכבשה מתי שרצתה

נכון יותר לכתוב אובייקטיבית כך: הקבוצה שיחקה סביר, היריבה שלטה וטיילה באזור הרחבה שלנו והחמיצה, ואנחנו ניצלנו 2 מצבים להבקעת 3 שערים.

זה אפילו לא בונקר וניצול מצבים כירורגי נוסח איטליה: אנחנו גם לא באמת מתגוננים טוב. כאילו, יחסית להפקרות הרגילה של ריאל מדריד אנחנו מתגוננים טוב יותר במשחקים גדולים, אבל זה לא שאנחנו מצליחים להרחיק את היריבה מהשער. כשיובה הדיחה אותנו לפני שלוש שנים היא לא שלטה בכדור או הגיעה להמון מצבים, בסוף גם הם עקצו, אבל אי אפשר להגיד שישבנו להם השער והכדור לא נכנס. הם ניצחו דרך ההגנה, אנחנו מנצחים דרך ה…דברים שצ’אבי אומר.

אני לא יודע לדבר על הקמפיינים של תחילת המאה כי לא בדיוק ראיתי אז כדורגל באופן רציף, אבל אני כן יודע להגיד שחד משמעית הטענה שלך גיא על הקלאסיקוס בעשור האחרון פשוט לא נכונה.

ריאל מדריד אולי הייתה צריכה להתאים את עצמה, אבל זה מדד לכלום. אם השאלה היא איזו קבוצה השיגה תוצאות פחות טובות במפגשים הישירים ביחס ליכולת על הדשא אזי התשובה היא בלי שום צל של ספק שאנחנו. אני חושב שהבעיה היא פסיכולוגית (בתקופת מוריניו קצת השתחררנו מזה), אבל באופן די עקבי ריאל מדריד מציגה תוצאות רעות בקלאסיקו למרות שהיכולת באותו משחק נקודתי הייתה שוויונית לכל הפחות.

חד משמעית לא מסכים איתך. אתה כותב מהפוזיציה של אוהד ולחלוטין לא אובייקטיבי.

איך אתה מנתח את הקלאסיקו האחרון? היה שוויוני לדעתך?

שני הקלאסיקוס בעונה שעברה? באחד הוצאנו נקודה בדקה 90 ממצב נייח שאולי הגיעה לנו, בשני הפסדנו בצדק גמור בעיניי אבל לכל הפחות היה משחק מאוזן. אני לא זוכר קלאסיקו אחד שהיינו טובים בבירור ולא ניצחנו.

יכולתו המופלאה של צ’אבי כקשר, היא כאין וכאפס לעומת כישורי השלכת הרפש שלו על ריאל מדריד והשנאה היוקדת שלו כלפיה, עוד בהיותו שחקן ברצלונה וביתר שאת לאחר מכן, כשהשעמום החל להכות בו.

לגופם של דברים, יש בהם לא מעט אמת. אבל מצד שני, כמו שכבר ציינו לפניי, זורק הבוץ הבלתי נלאה שוכח לדבר על כך שבשנים האחרונות, גם כשריאל מדריד הצליחה סוף סוף להסתכל לבארסה “בלבן של העיניים” ואף התעלתה עליה במספר לא מבוטל של קלאסיקוס, היא אף פעם לא הצליחה לתרגם את העליונות לתבוסות משפילות כדוגמת אלו שבארסה הנחילה לנו בשנים האחרונות, למרות כמה הזדמנויות מצוינות, ואין שום הסבר הגיוני לזה.

גיא אני חושב שהמשפט הזה שלך קצת עושה עוול לקבוצה:

לריאל מדריד כן היה כדורגל גדול פה ושם, אבל להבדיל מבארסה אין לה עקביות והיא בעיקר לא מצליחה לשמור על מומנטום ולצמוח ממנו, כפי שיכלה וצריכה היתה לעשות למשל בסוף העונה שעברה.