דבר התקשורת :: Rueda de prensa

טוני קרוס: “ההחלטה להגיע לריאל מדריד הייתה הטובה בחיי”| את הקשר הגרמני תמיד מרתק לשמוע. הוא לא יגיד לכם דבר לגבי עתידו ונמשיך להמתין בסבלנות ולדעת האם זו עונת הפרידה שלו מריאל מדריד ומהכדורגל בכלל. בינתיים הוא סוקר את הקריירה שלו:

“ההחלטה להגיע לריאל מדריד הייתה הכי טובה שיכולתי לעשות. אבל זה לא היה קל בהתחלה. זה היה צעד גדול הן בקריירה והן בחיים האישיים שלי. הייתי בן 24, רק נולד לי בן, לא דיברתי ספרדית כמובן. הגעתי למועדון הגדול בעולם והיה עליי לתפקד ולהיות טוב כמעט מיד. הייתי צריך גם לארגן את החיים הפרטיים והמשפחתיים וגם להיות מעולה על המגרש כאילו אני כאן עשר שנים. תודה לאל שזה הצליח. זה הדבר הכי טוב שיכל לקרות לי”.

יש לו שבחים לפלורנטינו פרס: “אני מאוד קרוב אליו, הוא אדם עם לב טוב. מהיום הראשון הוא נתן לי תחושה שהוא שמח בשבילי ושאני שחקן חשוב במועדון יוצא דופן כמו ריאל מדריד. הייתי כאן שמונה עונות ולרגע אחד הוא לא חשב למכור אותי או לוותר עליי. ריאל רכשה אותי ב-25 מיליון יורו ובוודאי הייתה יכולה להרוויח עליי כלומר למכור אותי בהרבה כסף”.
“התאהבתי במועדון מיד. בנשיא, בקבוצה ובשחקנים, באוהדים. אז אני גם לא אעזוב”.

עוד הוא אומר: “אסור לעולם לסתור את הדעה של הנשיא שלי!”, הוא צוחק כשנשאל על הסופרליג: “ברור שהרעיון נכון וקיים, עדיין קיים, לדעתי ייקח זמן להביא את זה לידי ביטוי וליצור את המפעל הזה וכנראה שלא אהיה בזה כשחקן פעיל. אני כן מאמין שזה יגיע”. על הפרמיירליג: “עליונות? היא לא זכתה בשום תואר השנה. כספי הטלוויזיה גבוהים מאוד ועדיין האנגליות לא השתלטו על אירופה. ברוך השם לא כל השחקנים מסתכלים רק על הכסף”. על כריסטיאנו רונאלדו: “הוא לא הגיע לפסגה משום שהשם שלו הוא כריסטיאנו רונאלדו אלא משום שהוא עבד כל כך הרבה. הוא סוס עבודה. זו הדרך היחידה להגיע לשם”. מעבר לכך הוא אומר שהוא ממש לא מתחרט על הפרישה מנבחרת גרמניה.

לא הייתי אף פעם מאוהדיו ולא אפתח את זה. תענוג לשמוע אותו, הוא גם עשה מהלך לא מובן מאליו של לתת ברקס לבאיירן מינכן, הוא עזב אימפריה. זו צריכה להיות העונה האחרונה לדעתי אבל מודה שיהיה לי קצת עצוב, התרגלתי אליו. מקווה שהוא ייעדכן בטוויטר באופן קבוע כמו גוטי.

לוקה מודריץ’ הגיע למאה משחקים במדי ריאל מדריד בליגת האלופות| איזה ערב נפלא עבר עליו בסלטיק פארק. הקרואטי שמחר יהיה בן 37 - קיבל חולצה מיוחדת לכבוד המאורע הגדול - מלא אחר מאשר האגדה פירי (שהגיע עם המועדון למשחק בסלטיק פארק). עם קצת מזל, כבר העונה לוקה יוכל לחלוף על פני רוברטו קרלוס (109) ולהיות השחקן עם מספר ההופעות החמישי הכי גבוה במדי ריאל בליגת האלופות - מרגש. אם לא החילוף אגב ממש בדקה ה-90 בגמר האחרון נגד ליברפול הרי שלוקה היה השחקן היחיד בסגל שמשחק את כל הדקות בכל חמשת הגמרים ב-2014, ב-2016, ב-2017, ב-2018 וב-2022. בכל מקרה לכבוד המאורע בחרנו את עשרת הרגעים הגדולים שלו עם ריאל בליגת האלופות:

1. הקרן המושלמת היישר לראמוס בגמר הדסימה - אין מה להרחיב. החיים שלנו השתנו. המועדון יצא מחושך לאור והשתלט על אירופה.

2. הגול באולד טראפורד - עבר שחקן ובעט לקורה ופנימה בתזמון מושלם, 1:2 לריאל. עונת הבכורה הייתה לא פשוטה ומאז משהו השתחרר.

3. הבישול לכריסטיאנו נגד יובנטוס בגמר. מודריץ’ חטף כדור, רץ לשטח והעביר כדור רוחב מושלם, ה-1:3 הזה ריסק את האיטלקים לחלוטין.

4. הבישול לבנזמה נגד פריז סן ז’רמן. הוא חילץ את הכדור, דהר, דהר ודהר ולאחר מכן שלח מסירה גאונית. וגם חגג בטירוף בחדר ההלבשה.

5. הפאלש לרודריגו נגד צ’לסי - מסירה מדהימה שביטלה את כל ההגנה, רודריגו סיים כמו אלוף אבל רק היה צריך להתחבר לכדור נכון. משום מקום זה בא.

6. הקרן הנפלאה מול באיירן מינכן בחצי הגמר בעונת הדסימה - היישר לראש של ראמוס והנה ה-0:1 בדרך להצגה מטורפת.

7. ההופעה המאה המרגשת נגד סלטיק במהלכה כבש שער יפה מאוד וזכה לתשואות גם מהקהל המקומי - לא מובן מאליו.

8. הופעת הבכורה במדי ריאל במפעל היוקרתי - נכנס כמחליף ל-17 דקות נגד מנצ’סטר סיטי במחזור הפתיחה ב-2012/13 - ניצחון 2:3 דרמטי.

9. השער נגד שחטאר דונייצק ב-2020/21 בבעיטה סמוך לחיבורים - שער שצימק את התוצאה גם אם לא עזר לנו.

10. הבישול לבנזמה נגד צ’לסי בלונדון, השער השני של הצרפתי בנגיחה, האנגלים נכנסו להלם פשוט.

ולסיום, אסור לכם לפספס: שתיים וחצי דקות של תענוג - הקליפ הרשמי של המועדון לכבוד מודריץ’. לא מעט ממה שנכתב למעלה וגם הנפות הגביע, החיוכים ועוד.

טוב, אז ראיתי סוף-סוף את הסרט של נטפליקס על ההעברה של פיגו. ולמרות המיני-דיון שהתפתח בת’רד הסרטים והסדרות, רציתי להגיב בכוונה פה (ובהיעדר ת’רד על הנהלת ריאל, השתמשתי בזה של התקשורת).

קודם כל מדובר במסמך אנושי מרתק. על יחסי התן-וקח של השלטון-תקשורת, והקלות בה קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות יכולים להלעיט את התקשורת במה שירצו ; על תקשורת הספורט והתקשורת בכלל, והקלות בה היא יכולה להמציא ולהלעיט את הציבור הרחב במה שתרצה ; ועל כמה קרובים היינו, למרות קור הרוח והמקצוענות הבלתי רגילה של פלורנטינו, להגיע למצב של אמבפה #2 (או אמבפה #1 ליתר דיוק)*.

[*אגב, בסרט פרס אומר משפט די מדהים: הוא אומר שבכל 20+ שנות הקריירה שלו מאז, הוא לא חזר על התרגיל המפוקפק של חוזה חתום מראש, כפי שעשה עם פיגו ועם הסוכן שלו (ואני אוסיף - על-אף ההצלחה האדירה של התרגיל, כאשר הוא כן נוסה). משמע - גם עם אמבפה לא היה חוזה כזה, כפי שטענתי כשהסאגה התפוצצה. אבל לא על זה נפל הסיפור עם הצרפתי לדעתי, אלא על ההבדל המרכזי בין שני המקרים (שבשניהם הגיבורים הראשיים גילו הפכפכות יוצאת דופן) - חוסר הקוהרנטיות של הפמליה, ובייחוד של הסוכן. או ליתר דיוק - אבא של אמבפה לא היה מחושק אצל פלורנטינו, כפי שהיה הסוכן של פיגו בזמנו.]

אבל לא על זה רציתי לדבר. יש משפט, כמעט סתמי, שחורחה ולדאנו (‘הפילוסוף’, המרתק!) אומר די בתחילת הסרט - ותפס אותי: “מבחינת פלורנטינו, כדורגל זה משחק של גיבורים”.

אוהבים לדבר הרבה - גם בתקשורת הספורט באופן כללי, גם פה בארץ בפרט, וגם פה בפורום אגב - על פילוסופיית הכדורגל של קרויף. אני יכול להבין את זה. יותר רומנטי לדבר על ה’טוטאל פוטבול’ (למרות חילוקי הדעות הרבים מה זה אומר בכלל), על מין פילוסופיה מסתורית שמדברת על כדורגל “מושלם”, שלומדים אותה מגיל קטן בקבוצות הילדים והנוער של קטלוניה, חבל הארץ המדוכא, שהביאה למועדון הצלחות ספורטיביות בעבר היותר רחוק, ושהגיעה לשיאה בעבר הקרוב עם התלכדות נדירה של המאמן הנכון, שעבר את המסלול הנכון, תחת הנשיא הנכון, ועם דור השחקנים הנכון (ובעיקר - השחקן הנכון).

אבל מרגיש לי שחוטאים לאיש פלורנטינו, ולא מדברים מספיק על הפילוסופיה שלו למשחק הכדורגל. המשפט הזה, ‘כדורגל זה משחק של גיבורים’, שינה לי והבהיר לי המון ממה שראיתי מהאיש הזה לאורך השנים. בתור ילד שנחשף לעולם הכדורגל בפעם הראשונה, גדלתי על האתוס הזה, שהתקשורת ידעה לפמפם יפה, של איש העסקים המצועצע ואולי גם קצת מלוכלך (שהרי כסף הוא תמיד מלוכלך, נכון?), שבונה קבוצת ‘גלקטיקוס’ - כשהמסר הוא ברור. הכסף קונה הכול, כולם שכירי חרב, ולשם ‘גלקטיקוס’ יש קונוטציה פלקטית משהו - נוצץ מבחוץ, אבל בלי שום ערך (מקצועי ורגשי כאחד) מבפנים. וכמה כיף כשהפרויקט הזה אכן נופל מקצועית בגלל ויתור על קשר אחורי אחד, קצת אפור, מה שמראה שככה לא בונים קבוצת כדורגל.

אבל זה לא הסיפור האמיתי של פלורנטינו. הסיפור של פלורנטינו זה סיפור של חלומות, סיפור של גיבורים. מבחינת פלורנטינו, כדורגל זה משחק של אנשים. ואנשים אוהבים סיפורים, אנשים רוצים לחלום, אנשים רוצים גיבורים. זה נכון מאחרון האוהדים, שכל שחקן שרק יכלו לחלום עליו פתאום נמצא בהישג יד - ועד השחקנים הכי גדולים, שרוצים להרגיש כמו גיבורים, להיות שותפים לחלומות הכי גדולים שיש - וגם לממש אותם. ככה פלורנטינו הצליח לשכנע בסוף את פיגו להגיע, וככה הוא הצליח פעם אחרי פעם להביא את השחקנים הכי גדולים בעולם.
ההצלחה המקצועית באה יד ביד עם הגישה הזאת. קודם כל כי כמעט תמיד הדרך הטובה ביותר להצלחה מקצועית היא להביא את השחקנים הגדולים ביותר, לא משנה איפה ומה הם עשו לפני זה. אבל יש פה עוד עניין. הרתימה של האנשים סביב הסיפור האחד - אם אלה האוהדים הסקרנים שרוצים לדעת מי הכוכב הבא, ואם אלה השחקנים עצמם שרוצים להיות חלק מפרויקט גדול - מביאה כמעט בהכרח להצלחה כלכלית וכתוצאה מכך גם מקצועית. פלורנטינו הביא את המיתוג, את ה’קוקה-קולה’ לעולם הכדורגל, רק שבמקרה הזה יש לקוקה-קולה פרצוף, יש לה שם פרטי ויש לה שם משפחה.

גם את הכשלונות של פרס יותר קל להבין דרך הפריזמה הזאת. מאקללה לא היה גיבור, הוא לא היווה סיפור מעניין, אז פרס חשב שהוא פשוט עוד גלגל שהוא יוכל להחליף בקלות בהמשך. בדיעבד הוא הבין את חשיבות שרירי הליבה, גם אם הם פחות סקסיים מהדו-ראשי או משרירי החזה, וגם למד מכך לפעם הבאה.
גם הסיפור עם אמבפה - זה לא רק עניין של חיסכון כלכלי לקראת רכישה גדולה. יש פה בנייה הדרגתית של הגיבור הגדול הבא של הכדורגל העולמי, והמתנה וציפייה היא חלק כמעט אינטגרלי מהסיפור.

במידה רבה, הוא שינה את הכדורגל יותר מכל אדם אחר בעולם ב-20 השנה האחרונות. לא סתם דיברו אז על ‘העברה שלא נראתה כמותה’, והיום כל שני וחמישי שיאי העברה נשברים. קצת כמו עם סטיב ג’ובס ואפל, פלורנטינו המציא את הגלגל - והשאר מנסים לשחזר את ההצלחה. מנסים לבנות את הסיפור הגדול הבא. נחכה ונראה מי יהיה הבא בתור, שידע להמציא את הגלגל מחדש.

את הלייק כבר נתתי אבל אני חייב לפרגן שוב, כתבת יפה מאוד.

תשכחו מרודריגו, ויש כבוד, מנאצ’ו המדרידיסטה או מלוקאס ואסקס. אנטוניו פינטוס הוא השחקן ה-12 של ריאל מדריד. ספק אם יש עוד מאמן כושר כה מוערך (לפחות במועדון) בכל אירופה. במארקה העלו כתבת צבע מרתקת על האיש ופני הרס"ר הקשוח שהוא אחד מאבני היסודות להצלחה של ריאל מדריד.

מאיפה אתם רוצים להתחיל? משאגות הטירוף שלו והקפיצה על השחקנים בחגיגות של השערים הגדולים בליגת האלופות? (השלישי של קארים בנזמה נגד פריז סן ז’רמן וכן הדרמה נגד מנצ’סטר סיטי)? אולי מהאנקדוטה האחרונה (“הרבה פעמים כשאני משחק עם הילדים שלי, אני חושב על טוני קרוס ולוקה מודריץ’. אשתי צריכה להגיד לי: ‘אנטוניו - תישאר איתנו, עזוב את ריאל מדריד לרגע’”). ואפשר גם עם גמר 2017. מיד לאחר הניצחון 1:4, מלך ספרד ירד לחדר ההלבשה ושאל את זינדין זידאן: “איפה פינטוס? הוא היה מאוד חשוב, זה בזכותו”.

“התמונה הייתה עוצמתית. לוקה מודריץ’ נישק את הקרחת של אנטוניו פינטוס בזמן שהוא פונה למצלמה בתוך חדר ההלבשה אחרי שריאל זכתה בליגת האלופות נגד ליברפול”, נכתב במארקה. “למעלה! ‘מתודת פינטוס’, ‘מתודת פינטוס!’”, חייך הקרואטי. מאמן הכושר שלא אוהב את אור הזרקורים, הפעם היה חייב לקבל את נתח התהילה המיוחד שלו. השלישית בשיא האיטלקי.

גם בגיל 60, ושלא תעזו לדבר איתו על כך - הוא רץ 9 ק"מ בכל בוקר בשדרות וולדבבאס לפני שהחבר’ה יבואו לאכול חצץ (לא באמת). פלורנטינו פרס ‘הסתער’ ולקח אותו מליון ב-2016 תמורת פיצויים. הוא עזב לאינטר וחזר בקיץ שעבר, וכמה הוא היה חסר.

בנו של עובד פיאט בסרדיניה, פינטוס, הוא היום אחד מהמנופים הבלתי מעורערים של הצלחת ריאל מדריד. הוא הצליח להתאים את הידע שלו לקבוצה הבולטת שמתמודדת מדי עונה עם למעלה מ-50 משחקים שזה עומס אדיר. כל השחקנים, גם המוכשרים ביותר ועם הגוף המרשים ביותר – יודעים כי על פיו יישק דבר.

“הוא מצליח כי יש לו מערכת יחסים מאוד מיוחדת איתם, מאוד קרובה”, אומרים בקבוצה, “הוא אדם נהדר, עם חיוך תמיד על הפנים”, מגלה מיגל גוטיירס, המגן הצעיר שעזב הקיץ לג’ירונה. פינטוס עצמו מתעקש שאין ‘שיטת פינטוס’, ואם ישנה, התמצית שלה היא פשוט תשומת לב אובססיבית לעבודה ולכל פרט קטן.

"הרבה פעמים אני משחק עם הילדים שלי ואני חושב על קרוס ומודריץ’. אשתי צריכה להגיד לי, אנטוניו, עזוב אותם עכשיו, שחרר, איתה איתנו “, אמר ל"לה רפובליקה” בתחילת הקיץ. עד כמה שהוא מחובר לריאל מדריד, הוא יודע להסתגל מיד לכל מקום. באנגליה - הוא היה עם צ’לסי, סנדרלנד, ווסטהאם - האינטנסיביות חשובה מאוד; בצרפת - מונאקו ומארסיי - מה שהוא עשה זה להתחיל חזק עם אימוני חדר כושר ואז להכניס את הכדור; באיטליה (יובנטוס, אודינזה, פאלרמו ואינטר), “מעל לכל ניתנה חשיבות לשרירים”. הוא טוען לגבי פעילות ספורטיבית, בהסבר על קוביה, שהתוצאה הסופית היא לא הסכום המבודד של האלמנטים אלא שכל פעולה שמבצעים צריכה לחשוב תמיד גם על הצדים האחרים.

הוא מייחס משקל כבוד מאוד לאתלטיקה. הוא יודע שחייב להיות סינכרון מלא עם קרלו אנצ’לוטי שהוא ראש הפירמידה, הפיזיותרפיסטים, הרופאים וכן הלאה. הוא אהב אתלטיקה יותר מכדורגל. הוא אהד את קליארי בגלל ג’יג’י ריבה, וראה אותה מנצחת את טורינו 0:4 ב-1970 וזוכה בסקודטו היחיד.

בצעירותו הוא היה רץ למרחקים בינוניים של 800 ו-1,500 מטר. חבריו זוכרים שמעל הכל הוא היה זה שסבל את הריצות הרבות ביותר לפאתי טורינו, שם הוצב אביו. ידע כזה באתלטיקה היה מבורך עבורו ושימש אותו בכתיבה בעבודת דוקטורט שעסקה במרתון המודרני. כמו כל מה שהתיק שלו משקף, זה היה מבריק: הוא קיבל את ההצטיינות הגבוהה ביותר מהוועד האולימפי האיטלקי (CONI), הגוף שמגן על הספורט במדינה זו.

ב-1991 הוא חתם ביובנטוס, התמקד בעיקר בקבוצות הנוער אבל עד מהרה זכה לאמונו של קלאודיו גאודינו מי שנחשב לגורו הכושר של איטליה. הוא היה אחד המנטורים הגדולים שלו. “כמו אנצ’לוטי, הוא גאון. הוא אחד מסוגי הבוסים היחידים שמוצאים את הנקודה המדויקת - לשמור על עקרון הסמכות ובו בזמן של אמון וידידות. עד כמה שזה נשמע מוזר – זה הדבר הכי קשה בעולם המקצועי”.

“הוא באמת מאמן כושר מוביל”, מודה גוסטבו פוייט, האורוגוואי שעל הקווים של נבחרת יוון ופגש אותו ב-1998 כשנחת בצ’לסי. “כשחקן הוא גרם לי להרגיש כל כך טוב פיזית, שכשהייתה לי ההזדמנות להביא אותו לעבוד איתי לקחתי אותו לסנדרלנד”. נראה שהתכונה הזו שלטה בחלק גדול מהקריירה שלו: רוב המאמנים שרצו לצרף אותו לצוות שלהם – היו שחקנים שהתאמנו תחתיו. בעולם של חוסר אמון עצום, המחווה היא עוצמתית. לפיכך, ג’אנלוקה ויאלי הציע לו את האפשרות לבצע את הנסיעה לפרמיירליג. “האם אתה מעז?” הספיק כדי לשכנע אותו ולעזוב את יובנטוס, שבשנתיים האחרונות, אם כי ללא הצלחה מסחררת, הפגישה אותו עם זינדין זידאן, דידייה דשאן ואנטוניו קונטה, שלושה שחקנים נוספים שתבעו את שירותיהם עבור ריאל מדריד, מונאקו (הגיעה תחתיו לגמר הצ’מפיונס ב-2004 עם פרננדו מוריינטס) ואינטר. ג’אנפרנקו זולה, בתקופתו בווסטהאם, משלים את רשימת הכוכבים שהפקידו בידי פינטוס את ההכנה הפיזית של השחקנים שלהם. “איתו היו מעט מאוד פציעות”, נזכר תיאו הרננדס, המגן של מילאן שבילה עונה אחת בקבוצה.

image

אנקדוטה נוספת מסכמת את דמותו. זה קרה בגמר הסופר קאפ האירופי של 1998, זה בין צ’לסי לריאל מדריד. שחקני המועדון הלונדוני סבלו מהקדם העונה הקשה של פינטוס, שזכה לכינוי ‘השוט’. “אחת מאותם קדמי עונות שאתה אף פעם לא שוכח. הוא נתן לנו מכות אמיתיות”, אומר פוייט. המאמן הגופני בקושי היה איתם חודשיים. בחגיגת השער, בראשות הכובש, כולם עשו מעגל ותפסו את הקרסול, מרימים את הרגל לאחור, התרגיל שעושים למתוח את הארבע ראשי. “הוא התעקש מאוד על מתיחות וזו הייתה סוג של הקדשה מבודחת עבורו”, נזכר פוייט.

היד הקשה של פינטוס שלא מתפשר על דבר, זה עניין מפורסם מאוד. שנתיים קודם לכן, זידאן נחת ביובנטוס. דשאן, חברו לקבוצה, הזהיר אותו ממה שהוא עומד למצוא. “אני חייב להקיא”, חשף זיזו בראיון. למדריד הוא הגיע בשלב השני שלו עם משימה עדינה. הקבוצה, עם גרגורי דופונט הצרפתי, דורגה במקום הראשון בלה-ליגה במספר הפציעות (62) – מפוקפק מאוד, ובמועדון עם שחקנים ותיקים זו הייתה סכנה אדירה. הבעיות הפיזיות הצטמצמו משמעותית, לפי נתונים שפרסם ‘אל מונדו’. הקבוצה כבשה 34 שערים בחצי השעה האחרונה וזכתה בדאבל – אליפות ספרד וליגת האלופות, כנגד כל הסיכויים. הדעה פה אחד הייתה שפינטוס היה השחקן 12.

אפשר לומר רק מילים טובות על אנטוניו. מדובר בבחור מתודי, שמתכונן לעונה הרבה לפני כן. בקיץ הוא ביקש שנפעיל את המירוץ המתמשך כדי להגיע לקדם העונה עם הרבה עבודת רגליים. ואז כשאתה כבר כל כך בכושר ורואה את הכדור, אתה מרגיש שתמיד תוכל להשיג אותו, שאתה חזק במירוץ", מודה שחקן בסגל שמשום מה נשאר בעילום שם.

כבר בעונה שעברה פינטוס השתמש במסכות היפוקסיה שמגבילה את כניסת החמצן – כדי לאמן את השחקנים ולהגביר את ההתקדמות וכן את היכולת האנאירובית. זו המצאה לא ממש חדשה, מקורה כבר ב-2009, אך היא שימשה בעיקר בענפי ספורט יחידניים תחרותיים כמו רכיבה על אופניים, טריאתלון ועוד.

הביצועים של הקבוצה של אנצ’לוטי בספרינט האחרון של המשחק מאשרים את החידוש הזה. “בסנדרלנד, למשל , זו הייתה הפעם הראשונה שראיתי GPS. עכשיו זה נפוץ. אבל אנחנו מדברים על תקופה של לפני שמונה שנים”, מסביר קרלוס קוייר.

עם זאת, לא הנתונים הקרים האלה מעניינים אותו. הוא לא שם לב רק לכמה כדורגלן רץ במשחק, אלא ‘לאיכות הריצה’, למהירות הממוצעת והשיא של כל אחד מאותם קילומטרים. אומרים שהוא לא משאיר אף כדורגלן מאחור, למרות שהוא נאלץ להתמודד עם כדורגלנים עצלים כמו גארת’ בייל. לשם כך, הוא משתמש בעבודה ספציפית עבור קבוצה קטנה של הסגל, מאחד עד שלושה כדורגלנים, בכל מפגש. כולם על העליונה. לא מפתיע שהמלך אמריטוס, כשירד לחדר ההלבשה בקרדיף ב-2017 כדי לברך את הקבוצה על הניצחון ה-12, שאל את זידאן: “איפה פינטוס? זה מאוד חשוב”. כשהגיע לצדו, אמר לו: “הם השתפרו מאוד בזכותך”.

image

הייתי מגיב בת׳רד של הסדרות אבל כבר התחיל שם דיון אחר אז אני ארשום פה שגם לי יצא לראות את הסרט (ובכלל אני ממליץ לכל חובב כדורגל לראות סרטים כאלה, זה בדר״כ ממש מעניין). אני דווקא לא אתמקד בפרז שבאמת יצא ענק ומחוספס כמו שרק הוא יודע, אלא בפיגו.

לאחר הסרט השתנתה דעתי על פיגו. לא ידעתי שהוא הגיע אלינו בכזו צורה למען האמת. ידעתי שלא סבלו אותו בברצלונה, כמובן שידעתי על ראש החזיר שניזרק, אבל פשוט חשבתי שהסעיף שיחרור שלו הופעל ובזה זה הסתיים. וכמובן שהסרט מביא ראיות חדשות ודיי מרתקות לסיפור מהאחורי הקלעים.

באיזשהו מקום, תמיד חשבתי שפיגו רצה להגיע לריאל. כנראה פשוט לקחתי את זה כמובן מאליו. אחרי הכל, קבוצת הגלקטיקוס הייתה אחד הדברים הבאמת יותר מרגשים שהיו אי פעם — ולדעתי האישית אם ראול היה זוכה בכדור הזהב זה רק היה מוסיף לזה.

ופתאום בסרט, מגלים צד אחר של פיגו. כזה שנראה תמים, כאילו לא מבין מה נחת עליו, אחד שממש לא רוצה להצטרף לריאל ושהמניעים שלו לא ברורים (רק כסף? לא יודע בכנות). כל ההגעה שלו אלינו, הפנים שלו כשהציגו אותו, ההתבטאויות, ההתלבטויות, ומה לא, סוג של הורידו לי או שינו לי את התפישה לגבי מה שחשבתי. בקיצור - חייתי באשליה של ילד תמים. לא ידעתי שפיגו היה כזה מחובר לברצלונה ולערכים. בכנות, אני חושב שהיה עדיף לו אם לא היה עובר. למה לעשות לעצמך את זה? זכית בתארים עם ברצלונה, היית אחד השחקנים הכי טובים בעולם (זכית בבלון דאור), אפילו שיחקת כקפטן, אז למה לעבור ועוד לריאל מדריד? האם זה באמת רק בגלל הסוכנים שלו? לכן אני מרגיש קצת באסה כי זה התנפץ בפנים. הבנאדם נראה ממש עצוב באותו יום שהציגו אותו.

אבל הסרט הזה פתח לי תיאבון לעוד, במיוחד לההעברה ההפוכה של לואיס אנריקה מריאל לברצלונה. אמנם ההייפ סביב אנריקה לא מתקרב לזה של פיגו אבל בכל זאת היה מדובר בשחקן מעולה ואני מקווה לראות סרט דומה עליו.

אני כן אסיים בפרז ורק אגיד שאני מבין למה הוא לא השתמש בתרגיל הזה יותר. נראלי שגם הוא הבין שאיך ההגעה קורית זה משהו חשוב. כלומר, אם שחקן לא רוצה לשחק בריאל אז שלא יבוא בכוח, זה לא נראה טוב לתדמית של המועדון הכי גדול בעולם. לא רואה עוד סיבה למה פרז לא השתמש ב״תרגיל״ הזה יותר חוץ ממה שציינתי.

בקיצר, לכו לצפות👌

ופיגו, היה כיף לראות אותך על המסך ולהיזכר בכמה שחקן ענק היית. איזו תקופה מטורפת זו הייתה של כמות פסיכית של שחקנים היסטוריים.

למה שלא יעבור? הוא היה זה שפתח את עידן הגלאקטיקוס וזכה בסופו של דבר בליגת האלופות, התואר היחיד שחסר לו, ובשתי אליפויות ספרד ויצא לו לשחק עם זינדין זידאן ושוב עם רונאלדו. הגלאקטיקוס סיימו כבדיחה אבל בשלוש השנים הראשונות זו הייתה הצלחה מסחררת. ברור שהוא נכנס לגיהנום מסוים, אבל “אף שחקן כדורגל לא חווה דבר כזה ש-90 אלף איש מקללים אותך”. לא יודע אם היה דבר כזה. והיה גם שלט לפחות במשחק הראשון שחזר לקאמפ נואו לדעתי - “אנחנו שונאים אותך כל כך כי אהבנו אותך כל כך”.

לא אכפת לי אם פיגו נראה בשוק במסיבת העיתונאים וכן הלאה או אפילו עצוב, זו ארשת הפנים הדי רגילה שלו. הוא היה ענק בעונת הבכורה שלו, נפצע ב-2001/02 וחזר לשחק מוקדם מדי והיה מעולה גם ב-2002/03. לדעתי הוא גם היה סביר גם בישורת האחרונה של עונת הקיירוש בה כל הקבוצה הרימה ידיים.

אגב, פיגו, לפחות הידוע לי ובהתבסס גם על הכתבות הישנות של המגזין האגדי ‘שם המשחק’, חתם למשל בעבר על חוזים בפארמה וביובנטוס ולכן ‘הושעה’ מהכדורגל האיטלקי. הוא היה פזיז. לכן גם הגיע לברצלונה.

ברמת העיקרון אין סיבה שלא לעבור לריאל מדריד. אבל כשאתה שחקן של ברצלונה ואוהבים אותך כל כך כמו שאהבו אותו, זה צעד ממש מסוכן, טעון, ומלא אמוציות. זה לא מעבר קל ולכן אני חושב שבאיזשהו מקום הוא אולי טעה - במיוחד אם, לפי הסרט, הוא לא כזה רצה לעבור ודיי נראה סובל בהצגה שלו. מאמין שאח"כ כן נפתחו הצ’אקרות והוא כן נהנה מהפרוייקט האולי חד פעמי הזה (מבחינתי הפרוייקט הזה > קיץ 2009 מבחינת השחקנים שהיו בקבוצה).

בסופו של יום קשה להסתכל אחורה ואני מסכים איתך בזה שהוא זכה פה בתארים כמו ליגת האלופות שהיה חסר לו. אז מקצועית אני לא חושב שזו טעות בהכרח. אבל אולי כל המסביב. ושוב, קשה לדבר בדיעבד אבל אני חושב שממש באותם רגעים לפני החתימה והכל היה נראה עדיף שלא לחתום אצלינו. זה יותר מדי פשוט.

נראה לי שבדיעבד ובגילו ובמעמדו כבר לא ממש מזיז לו מה חושבים עליו אוהדי ברצלונה,הבן אדם זכה בתארים,כסף ותהילה וגם נשאר לגור עם משפחתו במדריד,לא חושב שביום יום זה משפיע עליו יותר מידי…

אנטוניו רודיגר בריאיון סופר מרתק ל-“ספורט1” הגרמני - על מיליטאו, פפה ואנצ’לוטי|. שימו לב: “כשאני מסתכל על אדר מיליטאו אני בהחלט רואה את עצמי בגיל 24. תמיד רציתי להיות כמו פפה, הוא היה המודל לחיקוי הכי גדול שלי בריאל מדריד. הוא השחקן היחיד שחיכיתי שעה עבורו כדי להשיג את החולצה שלו. הייתי צופה בסרטונים רבים שלו ורציתי להראות לכולם, כבר בגיל צעיר - שגם אני יכול להיות כה קשוח. יחד עם פפה, גם סרחיו ראמוס וטיאגו סילבה הם השחקנים שאני גאה שיש לי חולצה שלהם, אגדות מוחלטות”.

“בקיץ היו שתי אפשרויות בלבד מבחינתי - להישאר בצ’לסי או להגיע לריאל מדריד, זהו-זה. אחי תמיד דיבר איתי על ריאל מדריד. הוא היה משוכנע שאשחק שם יום אחד, גם כשהייתי בשטוטגארט בתחילת דרכי. ‘רודי, יום אחד אתה תגיע לריאל’, הוא אמר לי ואני הייתי מסתכל עליו בפליאה. ועכשיו זו המציאות”.

“באף קבוצה שהגעתי אליה לא היה לי כל כך קל להסתגל. אנחנו נהנים מאוד כקבוצה, אני מרגיש בנוח. אני מסתכל על בחורים כמו טוני קרוס, לוקה מודריץ’ וקארים בנזמה, הם כל כך רגועים. משחק גמר מבחינתם זה הדבר הכי נורמלי בעולם. אני חושב שהקבוצה כבר שמה לב, החבר’ה בחדר ההלבשה - שאני בחור משוגע אבל בפן החיובי”.

ולסיום הוא מספר לנו על החשיבות של קרלו אנצ’לוטי בהגעה שלו: “הייתי בבית שלי ולפתע נקישה בדלת. אני פותח וזה אנצ’לוטי. הייתי בהלם. הוא יושב ליד השולחן שלנו, אכל איתי ופגש את המשפחה. מאוד לבבי ואנושי. במשך שעתיים אנחנו מדברים על הכל. מעולם לא חוויתי דבר כזה עם מאמן. והנה הוא עשה את זה בשבילי ורצה להכיר אותי מעבר למגרש. אחרי חודשים ספורים איתו אני כבר חייב לומר. כשזה מגיע לניהול סגל והתעסקות עם שחקנים - אין כמו אנצ’לוטי”.

מנגד, ב-AS נכתב “רודיגר פוגע בקיר”, הגרמני שהגיע לריאל מדריד כאחד הבלמים הטובים באירופה, שיחק היטב בדרבי לאחר שעלה מהספסל. על אף היכולת שלו, על אף המקצוענות וההשתלבות המהירה בחדר ההלבשה - הוא עדיין לא הצליח להפוך לשחקן הרכב. “כשכולם זמינים - אין שאלה מבחינת קרלו אנצ’לוטי”, נכתב. הוא הולך עם רביעיית ההגנה שזכתה בגביע ה-14. רודיגר אמנם מדורג במקום ה-11 מבחינת מספר הדקות - 430 אך הוא פתח רק ארבע פעמים, ובשני משחקים זה קרה כאשר אדר מיליטאו לא היה זמין. הוא השחקן שמנצח בהכי הרבה קרבות אווירים ועל יתרונותיו אין עוררין. מעניין מתי זה ישתנה, בעונה עם מונדיאל באמצע…

כמה מילים על רודיגר, וגם על מנדי (בעקבות הדיון שהתפתח בפורום המקביל).

קודם כל רציתי לכתוב בלי קשר שהחיבור המהיר שלו למועדון די מדהים, מזכיר קצת את החיבור של אלאבה שנה שעברה. חשבתי אולי שזה הסגנון של השחקן (והבן-אדם) - אני זוכר אותו מתלהב גם בצמד המשחקים מולנו בצ’מפיונס - אבל מעניין לראות שהוא מדבר על זה במפורש בעצמו.

דבר שני, אני מרגיש צורך לשבח שוב את אנצ’לוטי על ההתנהלות פה (אני הופך את זה כבר להרגל, צריך לבדוק שהכול בסדר איתי…), הלא מובנת מאליה בכלל, ושהבטיחה שרודיגר יסגור אצלנו בסוף. אמנם התנהגות קלאסית של “סבא טוב”, שלא פעם היא דווקא בעוכריו, אבל מה ששלו שלו. נראה כמה זמן הקרדיט של הפגישה הזאת יחזיק אצל רודיגר, בזמן שהדון מייבש אותו כמגן שמאלי מחליף.

דבר שלישי - לעניין של רודיגר מול מנדי:
במשחק האחרון (בדרבי), פספסתי את החילוף של מנדי, ולכן לא שמתי לב בהתחלה שזה רודיגר באגף השמאלי ולא מנדי. אני יודע, קצת יורם ארבל מצידי, אבל להגנתי אגיד שראיתי את המשחק באיכות לא מדהימה, המספרים שלהם על הגב דומים, ובכל זאת מדובר בחילוף לא נפוץ (מגן שמאלי כשאין פציעה).
בכל מקרה, לענייננו: בגלל שלקח לי כמה דקות לשים לב שזה לא מנדי, הופתעתי מהפעולות הטובות של “מנדי” פתאום - גם בהתקפה אבל גם בהגנה. זהו. אם אפילו שחקן שלא נמצא בעמדה שלו, עם הרגל הנגדית, נראה יותר טוב ממנדי - גם בהתקפה וגם בהגנה - אז נגמר הסיפור. אין הצדקה למחירים שאנחנו משלמים על זה שהוא בהרכב שלנו.

עוד בנושא-
אני חושב שהאשלייה שיש לנו פה שיום אחד המועדון יתפכח ופתאום אלאבה יהיה המגן השמאלי הפותח שלנו צריכה לרדת מהפרק אחרת אנחנו צפויים לאכזבה.

ולא רק מהסיבה הברורה שהיא- אלאבה דורש לשחק בלם כדי להאריך את הקריירה שלו, אלא גם כי ממה שנראה לי לאוסטרי אין היכולת הפיזית כדי לשחק בתפקיד הזה כבר.
במשחקים שהוא כן פותח מגן, הוא מתקשה בהגנה ונגמר לו האויר אחרי 60 דקות שם הוא מתחיל להיות מבולבל גם בהתקפה.

כיום יש לי אשלייה חדשה שהמועדון יתפכח ויתן לבלם הכי טוב בליגה הספרדית בפער להפוך לשחקן הרכב קבוע בריאל מדריד.

גם לי. אבל אני חושב שזה יהיה על חשבון מיליטאו ולא ע"י הסטה של אלאבה.

האמת שהיום אני כבר מעדיף שזה יהיה על חשבון מיליטאו ולא על חשבון מנדי.

מסכים, הוא ממש מבולגן בהתקפה והוא די מאכזב שם.

האמת שאני לא עף עליו גם כבלם, אם הוא היה משחק רק נגד קבוצות בינונית ומטה זה היה סבבה אבל גם מול (העגלות של) אתלטיקו הוא התקשה מאוד.
אין לו משחק גובה, המיקום מאוד לוקה בחסר והוא אוהב לדפוק ריצות להתקפה. יש לו הרבה תכונות חיוביות אבל בכנות אין לי מושג איזה תפקיד מתאים לו.
כבלם הוא לא אידיאלי והוא לא ה-בעיה אבל הוא חלק ממנה לא פחות ממיליטאו הנאחס(והאהבל) והמגנים המעופפים. ההגנה נראת רע.

*גם רודיגר לא קנה אותי לגמרי, בניגוד לאלאבה יש לו מהירות ובניגוד למיליטאו יש לו פיזיות אבל המיקום שלו off לגמרי בינתיים. אין ספק שהוא נראה טוב בצ’לסי ואני מניח שזה עניין של זמן עד שהוא בהרכב ונשאר רק לקוות שהוא אכן ישתפר. הוא בכל זאת שיחק בקבוצה עם הגנה יציבה ובמערך שונה.

לכל מגן התקפי יהיה קשה לבוא לידי ביטוי ליד וניסיוס, כי וניסיוס הוא מסוג הקיצונים שאוהבים את הקו ולא משאירים למגן נתיב פריצה, לכן המגן נאלץ להיכנס למרכז ולשחק מעין קשר 50-50 שמאלי, במקרה כזה מנדי הוא עוד יותר מיותר, לאלאבה יש יכולות מסירה ובניית משחק משובחות יחסית למגן, וכשאלאבה ישחק מגן שמאלי שעוזר בניהול ההתקפה מצד שמאל אז גם כבר לא צריך כל כך את קרוס שזאת העמדה שלו ואפשר להכניס את קמאבינגה שישרוף את הדשא.

אז אתה… מסכים איתי. לא טענתי שהוא לא דומיננטי(הוא מאוד דומיננטי) אלא שהפעולות שלו לא מדויקות וגם בשמאל היכולות שלו לא באות לידי ביטוי. במשחקים שהוא שיחק מגן שמאלי חלק ניכר מהכדורים הלכו אליו והוא לא הוציא מהם כלום- המסירות שלו הלכו לשום מקום, הקרוסים לא יצאו ודריבלים לא היו.

זה בטוח עדיף על מנדי שמשחק איזה פיבוט אידיוטי ומאבד כדורים בסיטונאות אבל אלאבה לוקח על עצמו הרבה יותר ועדיין לא מקיים, אם הבחירה היא מבין שניהם עדיף שאלאבה כבר ישחק על העמדה של קרוס כמו שהצעת ולא יפריע בהתקפה- לצערנו נראה שיש לו שגעון התקפי א-לה ראמוס. הוא לא מוכן להשאר מאחור.

קמאבינגה לא צריך לראות הרכב כרגע, הוא לא משחק טוב מקרוס וזה שיש המון שחקנים אנגרגטיים ומהירים על הדשא לא מתורגם למשחק לחץ טוב מהצד שלנו. עם כל הסלידה שלי ממנו אני חושב שהאידיאל זה שאסנסיו ישחק בימין ופדה ימשיך בנסיקה המפלצתית מהעמדה האמיתית שלו. שקמאבינגה ימשיך להיות אחלה סופר סאב ולהתפתח, יש לו עוד הרבה זמן.

חותם על כל מילה. בעיקר מה שרשמת על רודיגר שמעבר לבעיית המיקום שכנראה תפתר עם ההתאקלמות והתיאום, יש לי בעיה עם זה שהוא המון פעמים בוחר ללוות את השחקן התוקף ולא ליזום מגע. זה בד"כ מאפיין של בלמים שלא בטוחים ביכולת הפיזית שלהם לתקן אם עברו אותם. אני דיי בטוח שזה לא המקרה פה ולכן אני סבלני גם בהקשר הזה.

כרגע, אם אני שופט לפי מה שראיתי עד כה, רודיגר דיי מאכזב.

לגבי אלאבה - בשום דקה שלו כמגן שמאלי הוא לא הוכיח שהוא קרוב לרמה הנדרשת. גם בלם הוא לא. מצד שני הוא שחקן חיובי ומנהיג. סוגיה רצינית.

אותי אישית רודיגר לא אכזב, כי זכור לי גם מצמד המשחקים מולנו, שאפילו ההתקפה הלא מבריקה שלנו הצליחה להביך אותו יותר מפעם אחת. מה שכן - הוא בכל מקרה הבלם הטוב ביותר שלנו בסגל, אז לא אמורות להיות שאלות מיוחדות מידיי לגביו.
ולגבי ההסתייגות שלו מליזום מגע עם השחקן התוקף - אני חושב שזה נובע יותר מהסתגלות לליגה חדשה ולרמת הפיזיות המקובלת בה (בעיקר מצד שחקן פיזי כמוהו). דווקא מבורך בעיניי, שלא יחזור פה מקרה וולטר סמואל.

באופן כללי גם הציפיות שלי מבלמים בד"כ קצת נמוכות יותר משלך - אני יכול לספור על יד אחת את כמות הבלמים הבאמת עילויים שראיתי בריאל במשך למעלה מ-20 שנות אהדה - בגדול פפה, שלהי היירו, ווראן בשנים הטובות=המוקדמות שלו. לראמוס (כמו להיירו אגב) היו לא מעט מגרעות בהגנה, וכמו שאמרת - לפעמים הדמות שהוא מביא למגרש יותר חשובה/מחפה על זה. רודיגר לגמרי אמור להיות מספיק לצרכים שלנו.

לגבי אלאבה - זה נכון שזה לא בדיוק זה - לא סתם הוא הועבר לעמדת הבלם, ולא סתם באיירן לא היססה יותר מידיי לפני שמכרה אותו (ופה לא היה סיפור של חוזה גבוה שלא רצו לשלם, כמו שהיה עם קרוס לדוגמה). אני זוכר היטב את התלונות לגביו כשהוא עוד שיחק שם, ויכולנו לראות גם במשחקים מולנו לדוגמה. אבל שוב - אני בסה"כ סבבה איתו, משילוב של הדמות שהוא מביא למגרש והעובדה שמבחינתי הוא מספק לרוב הצרכים. ובכל מקרה מה שחשוב לי שיביא, זה את הערך המוסף בהתקפה - שגם שם הוא מזייף בינתיים - אבל הייתי רוצה שננסה את זה עוד לפני שאנחנו חותמים על זה את הגולל סופית.