מחזורי סיום העונה :: הפסד טיפוסי לעונה מול בטיס

די מאריה שחקן נהדר ואני מאוהדיו, אבל הוא לא היה ווינגר טוב מבייל בשיאו. והוא גם לא קשר מרכזי שאפשר לבנות עליו.

אחרי הדסימה הוא הרגיש גלקטיקו והוא אף פעם לא היה כזה, לא אצלנו ולא אחרינו. העריך את עצמו הערכת יתר.

• בין כריסטיאנו לבייל לדי מאריה יש כמה רמות.
  • תמיד שאלו על כריסטיאנו כי בייל, לפחות בהתחלה, היה באמת ווינגר וכריסטיאנו כבר שנים הוא רק רגל מסיימת.

אז היית חכם בדיעבד מוקדם מאחרים, ועדיין בדיעבד.

שורה תחתונה: מבין כל שחקני האגף שלנו בעידן רונאלדו, מי היה הטוב ביותר? די מריה, בייל, אסנסיו, חאמס, ואסקז, קאייחון, אסנסיו (תוסיפו עוד אם שכחתי).
אני הולך על די מריה

זאת לא השורה התחתונה. היו שנים שמיגל טורס היה המגן הכי טוב שלנו גם בשמאל וגם בימין, והוא עדיין לא היה טוב.

ולשאלתך: גם בייל וגם חאמס שחקנים טובים מדי מאריה. יש מצב טוב שגם אוזיל. בלי להיכנס להתפלפלויות על מי שחקן אגף טבעי ומי נפצע יותר או פחות.

לא טענתי שהוא היה טוב יותר מבייל בשיאו. בייל בשיאו היה שווה 2-3 שערים במשחק. הבעיה שבייל היה בשיאו לא הרבה זמן ובניגוד לארגנטיני שהשקיע 200% בכל דקה שהי על המגרש - בייל החזיק בגישה שחצנית ומזלזלת.

די מריה באגף נתן מספרים סבירים. משהו כמו 10 שערים ו15 בישולים בעונה. כשהוא שיחק קשר בעונתו האחרונה (בייל היה באגף) הוא מיצא את מלוא הפוטנציאל שלו.

עלתה טענה שהוא שיחק באגף שמאל באותה עונה. הרבה מאוד פעמים הוא באמת ברח לאגף כי רונאלדו רץ לרחבה, זה נכון, אבל עמדת המוצא שלו היתה באמצע. ושמה הוא היה שחקן אדיר. עושה הגנה והתקפה.

אני הראשון שיגיד שהוא מספק את השירות הזה של ‘ההוא שעושה בלאגן מול הגנה עומדת’ ואף טוב במתפרצות, אבל די מאריה לא מספיק טוב, יציב וכשיר להרכב שלנו. בתור שחקן סגל כן אבל אז מה שגיא אמר בקשר לאיך שהוא מעריך את עצמו. אם ישימו את השכל שלו במקום זה של טוני קרוס הוא יתחיל להתמסר עם השופט

אוקיי אם קשר שעושה הגנה, נותן תמיד את כל מה שיש לו, מבשל 25 וכובש 11 לא מספיק טוב ויציב בשבילך, תביא אחד שעושה יותר מזה. יש לך מישהו כזה? אשמח לשמוע עליו.

בכל אופן זה דיון ישן וכבר ממש לא רלוונטי. די מריה כבר לא אותו שחקן והוא כבר לא משחק בריאל מדריד.

ועזבו, השאלה היא לא אם הוא מספיק טוב נקודה, השאלה היא אם הוא טוב משאר שחקני האגף שהיו על האגף שלנו (אגב בייל והוא חלקו את ההרכב אז אפילו זו לא תחרות מולו אלא מול חאמס, אסנסיו, וואסקז)

לאינטלגנציית משחק יש כמה וכמה היבטים.
לא הייתי מגדיר את די מאריה כשחקן טיפש. יש לו בעיה של ראש בקיר ולעיתים פעולות חפוזות, אבל מנגד הוא שחקן שיודע לתת מסירה חכמה ולא צפויה.
קרוס הוא סוג של ההפך. מאוד מחושב, מאוד רגוע, אבל גם מאוד שבלוני.
אי אפשר לעשות לאינטלגנציית משחק רדוקציה לעיקרון פשוט ובהיר. היא באה לידי ביטוי באופנים שונים אצל שחקנים שונים ובמרחבים וסיטואציות שונות במגרש.

כל הפסקה הזו מזכירה לי כמה אהבתי את זידאן כשחקן. נונשאלנט אבל רוצח.
…oh, the good old days

בייל רוצה להיפרד על הדשא מהברנבאו ביום ראשון.
בשפה היחידה שהוא מבין אומרים be careful what you wish for

מגיעה לו פרידה הולמת, מקווה שלא יביישו אותו.

שישימו על הדשא לפני המשחק את ארבעת גביעי ליגת האלופות שהוא זכה בהם איתנו, ונראה מי יעז לשרוק לו בוז. סך הכל התקופה של בייל פה לא הייתה נוראית. מאכזבת כן, כי הוא לא מיצה את הפוטנציאל עד הסוף, המון פציעות, איבד את הרעב ולא נראה מחובר כ"כ לשחקנים ולאוהדים. למרות כל זה הוא הוסיף המון ווינריות לקבוצה ובלעדיו אין לי ספק שלא היינו זוכים בארבעה גביעי אלופות. גם את הגביע הספרדי על הראש של בארסה הוא הביא לנו במו רגליו. תמיד היה אפשר לסמוך עליו בגמרים.

צריך להיפרד מבייל ועדיין מגיע לו לעזוב בצורה יפה. זידאן חייב לתת לו לפתוח והאוהדים צריכים לתת לו כבוד.

אי אפשר לדעת מה קורה מאחורי הקלעים, מניח שהעובדה שהוא נשאר מחוץ לסגל לא קשורה לזה שהוא שיחק פחות טוב.
לצאת בהודעה לתקשורת שהוא רוצה לשחק פעם אחרונה בשביל להיפרד יפה לא באמת משרת אף אחר חוץ מאת עצמו.
בסוף הוא צריך לבוא ולהתנצל מול זידאן.

אם את מה שהוא עשה בגמר האחרון הוא היה עושה בגמר הדסימה, היו בונים לכבודו פסל בברנבאו.
אבל כשאתה מבקיע מספרת ניצחון בגמר השלישי ברצף מתייחסים לזה כאילו מדובר בגביע הטוטו… עולם אכזר.

גם אני חושב שמגיעה לו פרידה יפה יותר כמובן.

לגמור את זה יפה

הוא מעולם לא עמד בציפיות, סבל מאינסוף פציעות והשנה האחרונה הייתה קטסטרופה. במיוחד. אבל בייל היה חלק מקבוצה גדולה, ואמנם מעולם לא היה השחקן המוביל אבל בטח לא שחקן משני. דור רומנו רוצה שזידאן ייתן לוולשי אפשרות לפרידה ראויה והסנטיאגו ברנבאו יעצור את שריקות הבוז לפחות לפעם האחרונה

האמנם, אתמול היית שונה ? לצערינו, אי אפשר להשתמש בשורה המרגשת “אם זה ייגמר - נגמור את זה יפה” (שימי תבורי), כי זה לא יקרה, ומעבר לכך ברור שזה גמור: גארת’ בייל נמצא בימיו האחרונים כשחקן ריאל מדריד. נראה שלקהל בסנטיאגו ברנבאו ששרק לו בוז לא אחת, על אחת כמה וכמה העונה, יש רק דמות אחת יותר שנויה במחלוקת - קארים בנזמה. הימים בהם ריאל מדריד התפארה ב-B-B-C נראים כה רחוקים.

מה משותף לגארת’ בייל וזינדין זידאן? שניהם כבשו את השערים הכי יפים בגמר ליגת האלופות. אם ליד גביע ה-“לה-נובנה” חרוט דיוקנו של זידאן מניף את הרגל בצורה מושלמת, הרי שליד הגביע ה-13 במספר נראה בייל עם הגב אל השער, והשאר היסטוריה. הזעם על ספסולו הפך לטירוף, ובייל, שחקן שתמיד היה ידוע במהירות האדירה שלו - מעולם לא רץ כלכך מהר כמו בשניות לאחר השער ההוא, אפילו לא בשער ההוא בגמר הגביע. זידאן היה שחקן עבר גדול, והוא בטח זוכר את ה-7 במאי 2006, יום ראשון: הברנבאו לבש חג במשחק הבית האחרון של עונת 2005/06 נגד ויאריאל. המשחק לא קבע דבר, אבל אלה היו 90 הדקות האחרונות של זינדין זידאן במקדש.

את סיפור המשחק הזה אתם זוכרים היטב. ביום שבת הקרוב (בשעה 13:00, רק מראה עד כמה הקבוצה כבר לא מעניינת), מול בטיס - סביר להניח שלא נראה ילדים, זקנים, נשים וטף בוכים לאחר שריקת הסיום כשבייל יסמן להם ‘להתראות’. לא נראה דגל פריסה יוצא דופן, וביציע עצמו יהיו יותר אוהדים לא רק עם חולצות של סרחיו ראמוס או כריסטיאנו רונאלדו (עדיין) אלא גם של קארים בנזמה, איסקו ואפילו מרקו אסנסיו. אף אחד לא יוציא את שורת גביעי אירופה ויערוך לו טקס לקראת המשחק, אבל בייל חייב לשחק, להיפרד. בטוח שהוא רוצה. ואם זידאן לא יאפשר לו זאת - הוא יהיה נקמן קטן ולא הוגן. השארתו מחוץ לסגל של בייל בשני המשחקים האחרונים הייתה מפתיעה, היא באה ללמד לקח, ואין ספק שהוא לא תרם כלום מקצועית, והוא לא יוכל להחזיק את ריאל מדריד בביצים ביחד עם סוכנו. אבל יש להעביר מסר, כפי שקורה בתקשורת - ויש רוע לב.

ועדיין, גם אם בייל לא היה מה שציפו ממנו ולעולם לא יהיה - הוא היה. הוא היה חלק מקבוצה מטורפת שהשתלטה מחדש על ליגת האלופות וזכה בסה"כ ב-14 תארים. הוא בהחלט היה יותר מקאקא. הוא מעולם לא היה הגיבור הראשי אבל גם ממש לא שחקן משני. כי הוא עדיין כבש את השער הזכור בתולדות גביע המלך וכריסטיאנו רונאלדו מעולם לא נראה צוהל מכך משער שהוא לא שלו. וזידאן בהחלט תפס את הראש, חודש וחצי אחרי שעשה זאת עם ה-‘צילנה’ (מספרת) של כריסטיאנו בטורינו, הפעם זה היה במעמד גדול הרבה יותר. וכן, הוא גם עמד במקום הנכון בזמן הנכון בליסבון, במשחק בו רשם החמצות מזעזעות אך לא הפסיק לנסות.

כי בזמן שמדובר במשחק האחרון - צריך לזכור את הטוב - והיה טוב. היו ימים בהם בייל ‘היה שווה לריאל מדריד מאה מיליון יורו’(שגיא כהן), והוולשי היה חוגג עם תנועת הלב. גם האוהדים צריכים להפגין בגרות ולא להוציא תסכול של עונה שלמה. לא מגיע לבייל לצאת מהדלת האחורית ולהיפרד כנטע זר. אני אפילו אשמח לראות אותו מבקיע. קצת אמפטיה, מיסייה זיזו. תן לקהל בברנבאו להיות השופט והבורר ולהחליט איזה רגע הם לוקחים מבייל. כל כך הרבה שחקנים גדולים עזבו בטריקת דלת מכורח הנסיבות וכמובן שהיה מדובר גם בטיימינג עליו למועדון לא הייתה שליטה. וזה בדיוק לנצל את הרגע להפוך את היוצרות וגם להגיד לבייל: תודה. ובהצלחה.

ריאל מדריד תיפרד מחר מעונת 2018/19 האיומה עם משחק בית נגד בטיס בשעה המרגשת 13:00 בצהריים. זינדין זידאן היה תקיף במסיבת העיתונאים ואמר: “אם לא ייתנו לי לעשות מה שאני רוצה - אקום ואעזוב”, והוסיף שהוא האחראי לכל ההחלטות המקצועיות - שחקני הרכש וההרכב, יחד עם המועדון. זידאן אישר שגארת’ בייל יכלל בסגל (נופה בשני המשחקים האחרונים) אך לא הוסיף מעבר ולגבי קיילור נאבאס אמר: “אני לא יודע אם זה משחקו האחרון, אני לא חושב על זה. יש לו חוזה”. בינתיים המאמן הצרפתי ניצח בכל משחקי הבית מאז הקאמבק. אם ריאל לא תנצח מחר היא תשיג את מספר הנקודות הנמוך ביותר מאז עונת 2005/06, עונתו האחרונה של זידאן כשחקן. קארים בנזמה זקוק לשלושער כדי לשבור את שיאו האישי בקריירה. הקפטן סרחיו ראמוס שנעדר מאז ההפסד במאסטייה, שוב לא התאמן ולא ישחק. כמוהו גם המושעים קאסמירו וחסוס ואייחו (כרטיס אדום), והפצועים אלברו אודריוזולה, מריאנו והפצוע הטרי - דני סבאיוס.

היריבה בטיס היא אחת מהאכזבות הגדולות של העונה, כשאיבדה מזמן סיכוי להגיע לאירופה, ולמען האמת נחלה נסיגה טוטאלית לאחר ההדחה האכזרית בחצי גמר הגביע נגד ולנסיה. חסה רודריגס חוזר שוב לברנבאו, וחואקין המרגש דפק גולאסו לחיבורים נגד הואסקה במחזור הקודם (ניצחון 1:2 דרמטי) במשחק הבית האחרון. המאמן קיקה סטיין לא יודע הם ימשיך או לא: “יש לי חוזה לעוד עונה” והסכים לומר שהסיבוב השני היה מאכזב. הקבוצה מאנדלוסיה הפסידה העונה בעשרה משחקי חוץ. מנגד, רק נזכיר שהקבוצה ניצחה אשתקד בסנטיאגו ברנבאו עם שער של סרחיו לאון בדקה האחרונה, וקטעה את רצף 73 המשחקים הרצופים בהם ריאל מדריד כובשת.

רגע מהעבר: עונת הדסימה, הופעת הבכורה שלו בסנטיאגו ברנבאו - ואיסקו כבש שער ניצחון מרגש עבור קרלו אנצ’לוטי מול בטיס(1:2) בדקה ה-86, בנגיחה(!) אחרי הרמה של מרסלו. מסוט אוזיל עוד פתח בהרכב לפני שנמכר לארסנל. בנזמה כבש את השער הראשון לזכות ריאל.

המשחק הזה הרבה יותר ממשחק ליגה. בטח שהרבה יותר ממשחק ליגה חסר חשיבות. המשחק הזה הוא המשחק שיסגור סופית ורשמית את פרוייקט הגלאקטיקוס השני. הפרוייקט שנלחם בשחקן הכי טוב בהיסטוריה. הפרוייקט ששבר כל היגיון בכדורגל המודרני עם ארבע זכיות בחמש שנים בליגת האלופות. הפרוייקט שהציג, לדעת רבים, את הקבוצה הכי גדולה ששיחקה במדים הלבנים אי פעם.

רבים מהשחקנים שעשו את העשור הזה כבר לא משחקים בריאל מדריד, או לא משחקים בכלל. מאותו קיץ שבו נחתו רונאלדו, קאקה, אלונסו אלביול וארבלואה, רק בנזמה שרד. שחקנים נוספים שהגיעו בהמשך וכתבו את שמם בספרי ריאל מדריד לא ימשיכו לעונה הבאה. אחד מהם הוא בייל.

הוולשי ביקש לפי הדיווחים להיפרד יפה מהברנבאו היום. אבל אנחנו לא נפרדים רק ממנו, אנחנו נפרדים ממה שהוא ייצג ביחד עם רונאלדו. נפרדים מהפרוייקט הזה. בשנה הבאה אנחנו נראה קבוצה אחרת, פרוייקט חדש. המשחק היום לא סוגר לנו עונה, הוא סוגר לנו תקופה, שבה נלחמנו נגד ברצלונה אחת שהיתה יכולה למרר לנו את החיים הרבה יותר ממה שמיררה, לולא היה לנו את החבורה הזאת.

אז נכון העונה הם לא משחקים כדורגל, אבל זו ההזדמנות האחרונה לראות את הפרוייקט האדיר הזה משחק כדורגל בפעם האחרונה.

נבאס
מרסלו נאצ’ו וראן דני
ואלוורדה יורנטה מודריץ’
ויניסיוס בנז ברהאים

אם נעשה אנאלוגיה ללהקות אז המשחק היום הוא כמו ההופעה ההיפותטית האחרונה אי פעם של הביטלס, כשבפועל מדובר ברינגו ששמר את הזכויות וגייס שלושה אלמונים להופיע איתו. ולרינגו יש שבר באצבע. וההופעה ב-13:00 בצהריים בפארק הירקון.

ועדיין זו ההופעה הרשמית האחרונה של הביטלס.

רק בגלל שיש על זה את המיתוג והתווית הרשמית של הביטלס לא משנה את המציאות, לא הופך הופעה סטנדרטית של רינגו למשהו מעבר ולא מוציא את הביטלס מהקבר בו הם נמצאים כבר 50 שנה. אתה נפרד מרוח רפאים.