מחזור 18: תיקו מאופס ואפור מול בילבאו לפני הפגרה

בנתון היבש של כמות מצבים לעומת היריבה בארסה וריאל היו מסיימות כל עונה עם 100+ נקודות. זה לא עובד ככה.

המצבים של ויניסיוס לא טובים כי הוא לא יודע להבקיע מהם, קרוס זה המצב הכי מקרי בעולם והאחד-על-אחד של בנזמה הוא גם קשה וגם סופר מקרי - הכדור הלך לבלם שלהם. שוב, יספיק ב70 אחוז מהמשחקים. עובדתית כרגע הספיק ב6 מתוך 9 משחקי בית מול היריבות הפחות טובות של הליגה. שזה לא מספיק.

עדיף לעקוץ אליפות או מקום שני עם כדורגל מפואר?
כרגע אנחנו עם סגל שיכול רק לעקוץ אליפות, מה רע בלנסות? הרי אי אפשר לשחק כדורגל כמו שריאל חייבת לשחק, יקח זמן לעשות את השינויים הדרושים, אם תוך כדי עם כדורגל לא מהמשובחים אפשר לקחת אליפות למה לא? למה לנסות דברים שלא יכולים ולגמור עונה באוקטובר?

גיא, אני מדבר מבחינה אובייקטיבית- ייתכן שמסי עם שני שחקנים על הרגל מחוץ לרחבה יבקיע יותר מאשר ויניסיוס מול שוער, עדיין המצב של ויניסיוס ללא זהות הבועט הוא מצב אובייקטיבית הרבה יותר טוב.

לכן אמרתי שאפשר להלין ובצדק על איכות המסיימים, אבל על איכות המצבים אני לא חושב שיש מה להתלונן היום (בניגוד למסטאייה או לקלאסיקו).

אפשר לבנות אחלה תקציר מהמצבים האלה אבל צריך לראות את כל המשחק כדי להבין את התמונה הגדולה. 90 אחוז מההתקפות היו חסרות פוטנציאל ונגמרו בכדור סתמי לרחבה. לקבוצה גדולה יש 2-3 משחקים בעונה שהיא לא מנצחת בגלל החמצות, אבל כשמתלוננים פה כל שבועיים על ניצול מצבים ברור שהבעיה יותר עמוקה.

גם יש הבדל גדול בין החמצה שמגיעה מקרן לבין החמצה אחרי מהלך התקפי אמיתי. זה ששניהם נספרים בסטטיסטיקה אותו דבר לא אומר שהם מעידים אותו דבר על ההתקפה.

אגב ויניסיוס. אם הוא יהיה פה עוד שנתיים אני אהיה בשוק.

עדיף לעקוץ ולהודות שאתה עוקץ מאשר לעקוץ ולחלק מחמאות לכל עבר. מילא אוהדים שעושים את זה בפורום ישראלי, הבעיה היא שאחר כך האנשים במועדון מתאהבים בעקיצות האלה.

אני לא אובייקטיבי, המצבים מעניינים אותי רק ביחס לקבוצה. אבל גם אובייקטיבית לא הייתה פה כמות מצבים היסטרית… המינימום כדי לנצח. וגם לבילבאו היו 2-3 מצבים באותה רמה אם כבר מדברים.

אני לא חושב שמישהו כאן באמת חושב שלעלות למשחק ליגה חשוב עם שני ילדים מברזיל זה מתאים לריאל מדריד.
אבל להגיע לחצי עונה כשאתה 2 נקודות ממקום ראשון כשחצי מהמשחקים אתה עולה עם ילדים מברזיל זה גם הישג ומגיע מחמאות למי שאחראי, אבל זה לא אומר שלא צריך להביא 2 שחקנים בטרליון וחצי יורו כל אחד.

זה לא נכון שלבילבאו היו מצבים באותה רמה, אבל כמו שאמרתי אם מתייחסים ביחס לקבוצה שלכם לגמרי מסכים עם התלונות שאין מספיק שחקנים (אם בכלל) שישימו את הכדור ברשת באופן רציף.

אבל ובנוסף גם שני השחקנים שיכולים לייצר הכי הרבה מצבים בקבוצה שיחקו פחות מ40% מהמשחקים כל אחד, זה מצב קטסטרופלי, אבל אנחנו עדיין בחיים.

מה הישג בזה בדיוק? אתם ריאל מדריד ויש לכם את המשאבים והמוניטין להביא שחקנים הרבה יותר טובים.

אם מי שאחראי על כך שעם ילדים בהתקפה אתם שתי נקודות בלבד מהפסגה (וגם רק 3 נק מעל קבוצה צנועה כמו סביליה, שלא לדבר על המרחק מחטאפה) גם אחראי על כך שזה הסגל אז הוא ראוי יותר לגנאי מאשר למחמאות.

אבל אותו אחראי קיבל קבוצה גמורה והוא כאן רק חלון אחד, ועדיין יש קבוצה תחרותית, אם יתנו לו זמן ושקט לעבוד ויביאו לו את מי שהוא רוצה אז גם הכדורגל הטוב יגיע.

xg של ברצלונה בליגה - 31
xg של ריאל בליגה - 39

כמה כבשו בפועל?
ברצלונה - 47
ריאל - 33

וזה כל ההבדל. אין טעם לבכות על שיטות משחק ואיכות הכדורגל כשבמילא השחקנים שלנו לא מסוגלים לשים כדור ברשת. מה זה משנה אם הם יחמיצו מצבים טובים שנובעים מכדורגל מקרי, או שיחמיצו מצבים טובים שבאו אחרי כדורגל מרהיב. קודם שיהיו מסוגלים לשים כדור ברשת.

אגב בנזמה עם כל ה-12 שערים שלו לא מביא ערך מוסף מבחינת xg. הוא כבש את אותה כמות של הxg.

חסרים לנו שחקנים שיכולים לכבוש מחצאי מצבים. חסרים לנו שחקנים שכובשים גול משום מקום. אבל לפחות שהשחקנים שלנו יכבשו מהמצבים הטובים שהם כן מגיעים אליהם. כשכל זה לא קורה אין לנו שום סיכוי לזכות בתארים. אין לנו גם שום תשובה בסגל לבעיות האלה. רק רכש איכותי ישדרג את ההתקפה האנמית שלנו.

למה אין, הזאר וחאמס יכולים לספק לך מצבים ושערים, כך גם מרסלו, אבל הם רוב העונה פצועים, אבל בכל מקרה גם חייבים עוד מישהו בינואר, קשה להביא כוכב על באמצע עונה אבל חייבים לנסות.
אגב, חאמס מביא גם משהו שמאוד חסר לנו המון זמן, שערים מכדורים חופשיים

אני אוהב את חאמס אבל הוא נפצע יותר מידי כדי לבנות עליו, ובכל מקרה זידאן לא ממש סופר אותו.

הזאר שחקן מצוין שיכול לפתוח הגנות ולייצר מצבים, עדיין צריך שחקנים שיסיימו אותם.

שנה שעברה זה היה packing, העונה זה xG… מה היה רע כשפשוט קראו לזה כדורגל

מסכים! חד משמעית, כדורגל אמור להיות כדורגל וצריך לחלק אותו ל3 חלקים, לא לספוג, ליצור מצבים לשער ולכבוש שערים. אם לא כובשים שערים נשארים עם דיונים על איכות וכמות המצבים, פוטנציאל כיבוש, קצב נקודות או כל מני מדדים מומצאים שעוזרים להציג טבלאות יפות של מה היה יכול להיות. כרגע, אין בקבוצה הזו מי שישים כדור ברשת. ונראה לי שלבלון החדש “קארים יצא מהצל של כריסטיאנו”, קצת יוצא האוויר…אולי ילמדו את הברזילאים להיות מכונות שערים, אולי יקנו את אמבפה, אולי יתנו ליוביץ דקות ויקבלו חלוץ רוצח אולי יגדלו אחד בנוער, עד אז נשאר עם הרבה מחמאות על כמות מצבים ופוטנציאל כיבוש

בפעם הראשונה מאז שנות ה-90 ריאל מדריד לא כובשת בארבעה משחקים מהחצי הראשון של העונה (בעצם יש גם את הקולוסיאום בחטאפה, עוד מגרש לא פשוט), זה לא קרה לנו גם בעונות חלשות הרחק-הרחק מהאליפות, עוד מעט כשיהיה לי זמן בעבודה אני אחפש.

אגב אני לא אהפוך את זה לעוד דיון כריסטיאנו, אבל אני בהחלט משוכנע שאיתו בחוד, העונה, עם קבוצה טובה יותר מהחרפה בעונה שעברה (ואלוורדה לדוגמא, קרוס שנראה טוב יותר) - היה שינוי גדול, אחלה קבוצה, ואולי עם אחד כזה גם היינו עולים ב-4:3:3 כמעט תמיד. אפילו הזאר ורונאלדו נשמע טוב.
השנה הראשונה המלאה בלי רונאלדו (2019) הסתיימה עם 100 שערים ב-54 משחקים - 1.85 שערים בממוצע למשחק. פה אגב יש גם את ממוצע השערים.

דבר אחרון - בשלב הזה של העונה הייתי מניח שאדן הזאר וגארת’ בייל יהיו עם מספר השערים של רודריגו (6) ולא להיפך ואם כבר חאמס נשאר ציפיתי ממנו ליותר. בייל שחקן עבר.

פתחנו את העונה כאשאסנסיו אמור לשחק את רוב הדקות באגף ימין, הזאר באגף שמאל, רודריגו בקאסטייה וויני קיבל חולצה לגיטימית של ריאל מדריד כשעה שעתיים לפני מועד סגירת חלון ההעברות כשכבר היה מאוחר להביא עוד קשר לסגל, עד אז היה עם חולצה מס’ 28, ורשום בקאסטייה.

מי שציפה שאתמול נדרוס את בילבאו בהרכב תלאים, משלה את עצמו. אנחנו תמיד יורקים דם מולם וכך גם אתמול. בניגוד להרבה מאוד משחקים שההרגשה שגם בעוד שעתיים של משחק לא נצליח להבקיע, אתמול זה היה אחרת. הגענו למצבים, והשוער שלהם קיבל את תואר איש המשחק.

אין ספק שיש בקבוצה בעיות, בטח בהרכב שעלה אתמול היו בעיות, ואם תעלו למעלה לתגובה שלי אחרי שהתפרסם ההרכב, תוכלו לראות שלא הייתי אופטימי עוד לפני המשחק. אבל זה כרגע מה שיש לקבוצה להציע וזה היה הכי טוב שהקבוצה היתה יכולה לעשות. אם ויני היה בועט בנגיעה מול שער ריק במקום לעצור את הכדור, אם בנזמה היה מכוון את הכדור 7 מעלות יותר טוב מול שער ריק, אם הכדור של יוביץ’ או נאצ’ו היו 3 סנטימטר מדוייקים יותר, או אם הריקושט שהכדור של קרוס קיבל מסימון פחות חד ופוגע ברשת במקום בקורה, זה בדיוק הshit happens. העלנו אתמול ילדים בהתקפה ושילמנו שכר לימוד עם ויני ורודריגו.

מסכים שיש לנו בעיות בסך הכל בניצול המצבים! מול ולנסיה, ברצלונה ובילבאו היינו צריכים לנצח אם לשפוט לפי כמות המצבים שהגענו אליהם לעומת הקבוצה היריבה או לפי איך שהמשחק התפתח. הבעיה היותר גדולה היא שאם בנזמה לא מצליח לכבוש, אין אף אחד אחר שיעשה זאת. אנחנו אפילו בבעיה יותר גדולה מברצלונה והתלות שלה במסי, שם לפחות יש את סוארז וגריזמן שיכולים לכבוש שערים.

נקווה שהחיזורים אחר אמבפה יניבו פרי ונצליח להביא אותו.

קשה לבוא בטענות לשחקנים אחרי משחק כזה. באמת שנהנתי לראות אותם. גם אי אפשר להימנע מהשואה לעונה שעברה במחינת הגישה. שחקנים שכולנו כבר אמרנו שכבתה בהם האש חזרו לתת בראש בלחימה, ברצון, בלחץ, על היריבה וברעב לנצח.
הבעיות כמו שכבר הזכירו לפני הן אותן בעיות שהיו ידועות בקיץ. אין לנו חלק התקפי מפחיד ודורסני מספיקף התרומה ההתקפית של המגינים היא קריטית וחיסרון או כושר ירוד של אחד מהם ישר נותן את אותותיו וכו’.
בפתיחת העונה ולאור הגישה של השחקנים הייתי מאוד פסימי שנצליח (בלי לצרף קראק של 30+ שערים בעונה) להיות תחרותיים.
את השינוי אני זוקף לזכותו של זידאן. ואיזה מזל שהקלאסיקו נדחה ועמו סכנת הפיטורין שלו דאז.

לדעתי אתמול כן היו מספיק מצבים לגול וגם המשחק נגד בטיס הוא מהסגנון הזה, אבל היו גם משחקים כמו ויאדוליד שאמנם איימנו על השער בלי סוף אבל זה משקר, לא היו מצבים איכותיים. גם במאסטייה לא הגענו למצבים וראיתם עד כמה אומללה ולנסיה כמה ימים לאחר מכן כשבנס לא הפסידה לויאדוליד. גם על הקאמפ נואו אני פחות מעביר ביקורת אלא על יתר המשחקים. בתחילת העונה האמנתי שאפשר לנצח משחקים כמו נגד מאיורקה גם בהרכב שני.

קשה לי לדבר על אסנסיו אחרי העונה שעברה בה כבש שער ליגה אחד בלבד, זה משמעותי. ציפיתי שבשלב הזה בקריירה יתרום מספרים, אפילו לכיוון ה-15 גם בלי מהירות ודריבל מדהימים.

אגב, ביקורת נשמעת כאן שאני לא מסכים אבל יכול להבין, אבל אף מילה על קורטואה ? האיש שכולם אהבו לשנוא ? עוד משחק מצויין שלו ! ההצלה המדהימה שלו בדקה ה94 הביאה נקודה, נכון ששרקו לנבדל אבל מהילוך חוזר אם זה היה נכנס ה VAR היה מאשר את זה כי לא היה נבדל.
רק שימשיך ביכולת הזאת ! הוא כמעט לבד הביא אז אליפות לאתלטיקו.

כן, אבל לא בהרכב השני שנוצר עכשיו עקב הפציעות, הרכב שני שלנו זה חאמס, איסקו, יוביץ’ ואחד מוניסיוס ורודריגו, כרגע ההרכב הראשון זה וניסיוס ורודריגו.