מחזור 18: תיקו מאופס ואפור מול בילבאו לפני הפגרה

לגבי קורטואה, אני נהגתי להעביר עליו ביקורת לא מעט. לא בהכרח “אהבתי לשנוא” אלא הייתי מאוד מתוסכל מהיכולת שלו.

אני מאוד מרוצה מהשינוי שחל עליו. אמנם לקח לו איזה עונה ומשהו אבל הוא בהחלט שוער טוב שניתן לסמוך עליו. ההגנה שלנו הרבה יותר מסודרת העונה וגם בזה יש לו מניות ככל הנראה.

יש שוער בשער.

image

כל אלה שטוענים שהתסכול מההתקפה גורם לנו שלא להעריך את ההגנה: ריאל מדריד שמרה על שער נקי בתשעה מתוך 18 משחקיה העונה. היא ספגה רק 12 פעמים בליגה, הרקורד הכי טוב שלה מאז עונת 1987/88, ימי הקינטה דל בויטרה, כשפאקו בויו עמד בין הקורות. מריאנו גארסיה ראמון אחראי על רקורד זהה ב-1972/73 ורק פעמיים בעבר היה רקורד טוב יותר - ראמון עצמו, שנה קודם לכן, וארקוסוטיאן ב-1961/62. הרקורד הכי טוב כנראה מהעשור הזה הוא עונת 2010/11 כשריאל ספגה 14 שערים.

בחלומות הכי רעים לא הייתי מדמיין שרונאלדו ילך ויקח איתו את 50 השערים שלו קומפלט, בלי שיהיה פיצוי טבעי כלשהו. מטורף.
עם זאת, צריך להבין שאת 50 השערים שלו הוא גם לא העביר ליובה, שהבקיעה מספר שערים דומה לשלנו עד כה. לאורך השנים ריאל ובארסה היו יחסית חריגות עם כמויות הכיבושים, ויכול להיות שלא נחזור למחוזות האלו גם עם רכש נוסף.

אני חושב שצריך להתקדם מהמנטרה על הטעויות שנעשו בקיץ עם היעדר רכש נכון. זה מה יש כרגע, ובואו נראה מה אנחנו עושים עם זה. אף אחד לא מרוצה מהסגל הקיים, אחרת אמבפה לא היה על הכוונת כבר שנתיים וחצי, לא היו לחוצים להנחית את פוגבה וואן דה ביק על הראש של קרוס ומודריץ’ ואשארף ואודגור לא היו מועמדים לחזור כבר בעונה הקרובה. אני מאוד מסכים עם טיטי שאומר שלזיזו היה רק חלון אחד, וצריך לתת לו עוד שניים שלושה להשלים את התמונה. מעדיף לחכות לאמבפה מאשר להתפשר על איקרדי.

אני מאוד אשמח לעקוץ תואר העונה ולהמשיך להתחזק בקיץ הבא. ההתקפה די דומה לזו העלובה של שנה שעברה, אבל יש לנו הגנה טובה מאוד שלגמרי יכולה להספיק.
והדבר הכי משמעותי הוא שאנחנו משחקים כבר חודש (4 תוצאות תיקו) בלי שני שחקני ההתקפה היצירתיים היחידים שלנו. קצת יותר מזל איתם והדברים היו נראים אחרת.

אפשר להוסיף קשר חמישי להרכב במשחקים גדולים יחד עם איסקו, או לפתוח עם מיליטאו במקום קרבחאל כמו שמבקשים פה - אז בכלל לא נספוג. הגנה והתקפה הם לא דברים בלתי תלויים. מרסלו והזאר יעזרו מן הסתם, אבל גם איתם המצב לא טוב.

אפשר לשחק כדורגל התקפי יותר אפילו עם הסגל הזה, לעבוד על איזשהן תבניות התקפה שונות מאלה שכל העולם מכיר כבר 10 שנים. זידאן לא עושה את זה, ולא יעשה את זה גם עוד 14 חלונות העברות. הוא פרגמטי, בדיוק ההיפך מכפי שהיה כשחקן. את הגישה שלו כמאמן הוא גיבש ביובה לא במדריד. למזלנו שחקני כדורגל גומרים קריירה בגיל 35 אז מידיי פעם מקבלים רענון עם איזה ואלורדה.

הדבר היחיד שאני לא מרוצה ממנו במשחק הוא התוצאה.
הגענו למצבים טובים, 2 משקופים, קורה אחת. יש גם ימים כאלה.

ב-16/17, הוא שינה את התבנית של הbbc ליהלום עם איסקו וב17/18 הוא ניצח משחקים חשובים עם ה4 4 2 של לוקאס ואסנסיו.
העונה, הוא ניסה לשחק עם 3 בלמים במשחקי הכנה, מה שלא כל כך הלך (כמו כל תקופת ההכנה) ולצערי זה גרם לו אולי לזנוח את השיטה הזו.

זו מספיק גמישות לדעתי. מבחינתי, אם הקבוצה מגיעה פעם אחרי פעם לרחבת ה16 ומתחרבנת שם- המאמן בסדר והשחקנים אשמים, במיוחד כשאתה משחק מול קבוצה שמוותרת על הכדור וסוגרת חזק מאחור. כל כך הרבה פעמים הילכנו על קו ה16 ו2-3 שחקנים חיכו לאיזה כדור עומק מסכן שאף אחד לא ידע לתת. זו באמת איכות בסיסית שחסרה לנו.
בנוסף לויניסיוס, שעובר שחקן על הקו, נכנס פנימה ומוסר לעזאזל במקום לדייק ולייצר שער, חסרים לנו הזאר ומרסלו, שיודעים לשבור הגנה עם דאבל פסים/דריבל על שטח קטן.

הבעיה שככה נראים רוב הימים. מה עם כל המשחקים שאנחנו לא מגיעים כפייבוריטים ברורים? ולנסיה, אתלטיקו, בארסה? ומי אשם שאין מספיק איכות בהתקפה? עד כמה המצב באמת שונה עם מרסלו והזאר? אין לנו את הפריוויליגיה להגיד ‘נקסט’ ולקלל את אלילת המזל כאילו אנחנו קבוצה של 3 שערים במשחק. מת על זידאן ושישאר פה כל עוד הוא חפץ בכך, אבל אפשר לבקר אותו והעולם לא יחרב. היו לו 3 קיצים כדי לעשות את השינויים שזועקים לשמיים וזה לא קרה, וגם מהחומר הנוכחי אפשר להוציא קצת יותר בהתקפה.

אתם מציגים את המשחק אתמול כאילו הוא יוצא מן הכלל ולא הכלל. אם גיא לא פה, הייתי עלול לחשוב שכל השנים האחרונות הן רק חלום. כל הכבוד שאנחנו עדיין במירוץ וכל הכבוד להגנה, אבל אם זה נהיה הרף שלנו…

כתבתי תבניות התקפה. גם ביהלום רוב ההתקפות מסתיימות בהרמה של אחד המגינים (אפילו יותר מב4-3-3).

אגב, גם ליהלום הגענו רק כשבייל נפצע. זה לא שהייתה בעיה על המגרש חלילה…

אני יודע איך פפ, קלופ, קונטה וביילסה רואים את הקבוצה האידיאלית שלהם משחקת כדורגל. אתה יכול לומר איך זידאן רואה אותה?

התוצאות שלנו במשחקי החוץ הקשים בסדר גמור, הבעיה היא במשחקים האחרים. חלון ההעברות היחיד בו זידאן פספס הוא העונה, והאכזבה היא כפולה כי חשבנו שזו הסיבה שהוא עזב איי שם בקיץ 2018. מתי רצית לשנות? אחרי עוד זכייה בצ’מפיונס? עוד מחליף לחאמס או מוראטה לא היה עוזר לנו לזכות באליפות, כשרונאלדו היה פה ההתקפה עבדה בסדר גם אם לא כבשנו בקלות כמו ה-M-S-N. מישהו אמר על 2017/18 שנאבד עניין בליגה באוקטובר? אני לא חושב. גם רונאלדו הוכיח שאותה פתיחת עונה בליגה היא סטיית תקן, מותר לו אחרי עשור. פתחנו טוב מאוד, היו הרבה דברים. כמובן שהייתי מעדיף את הזאר עם רונאלדו ולא כביכול ‘במקומו’.

אני בכובע של ‘לגנוב אליפות’ כרגע ולא מדבר על המצב הנוכחי כאידיאלי כמובן. לא חושב שהזאר היה מנצח לנו את הקלאסיקו אבל זה כזה מופרך לחשוב שהיה עובר באחת מתוצאות התיקו? שתי פציעות של למעלה מחודשיים היעדרות זה רע, זה בטח לא עזר לנו. הוא בהחלט היה יכול להכריע את אחד המשחקים ואיתו גם ה-4:4:1:1 ייראה יותר טוב. לא כמו שאנחנו רוצים אבל יותר טוב. גם ההעדרות של מרסלו קטסטרופה, הוא לא שיחק גם בדרבי, גם במאסטייה וגם נגד ברצלונה (וגם בפיחואן אגב). שניהם ביחד זה הרבה מאוד. מישהו כאן לא חושב שבייל שחקן עבר?

לגבי המשחקים העונה - שוב, אני חושב שהמשחק נגד בילבאו יותר דומה ל-0:0 נגד בטיס בו היינו חסרי מזל. אבל היה שם גם ויאדוליד - 1:1 עלוב, ההפסד למאיורקה שלא מתקבל על הדעת בשום צורה ואם אתם רוצים לערבב גם את הצ’מפיונס אז המשחק נגד ברוז’ - משחקים בהם לא יצרנו מצבים. אני מיואש מההתקפה, את מכסת ה-‘חוסר מזל’ גמרנו כבר לעונה הנוכחית.

אתה מגזים ידידי, בקיץ הראשון הוא לא עשה כלום ולקח דאבל, בקיץ השני לא עשה כלום ולקח צ’מפיונס, בקיץ השלישי המצב היה שונה לגמרי הוא הגיע לחורבה, קודם כל הרחיב את הסגל כי הוא אוהב להשתמש ברוטציות וביקש 2 שחקנים שאמורים לעשות את ההבדל, הזאר שמתחילת העונה או פצוע או חוזר מפציעה ופוגבה שלא הביאו, ולמרות זאת אנחנו נאבקים על האליפות.
הזאר ופוגבה הם 2 השחקנים שהיו אמורים להפוך את ההתקפה שלנו ליותר יצירתית והרבה יותר מסוכנת, שניהם לא כאן כרגע, אבל אי אפשר לטעון שזידאן לא ניסה ולא רצה או יותר גרוע שהוא לא מודע לבעיות.

במקום מי פוגבה היה משחק אם החלום הגדול של זידאן היה מתגשם? שם את הבית שלי שבמקום אחד מהשלישיה הקדמית.

אנחנו נאבקים על אליפות כי בארסה גרועה. קצב של 78 נקודות לא לוקח אליפות בספרד באף עונה כבר הרבה שנים. המצב בטבלה לא רלוונטי לדיון.

במקום איסקו במערך של ארבעה קשרים.
פוגבה
האזרד בנזמה

אני לא עף על הגעה של פוגבה אבל אם זה מה שזידאן רוצה +קישור חזק מאחורי. לא נשמע לי רע כל כך התקפית

זה הדבר היחיד שרלוונטי, אנחנו לא מתמודדים על האליפות מול ברסה של פפ.

אנחנו לא משחקים רק בשביל לעקוץ אליפות פעם בחמש שנים. כבר כתבתי את זה קודם.

אנחנו משחקים כדי לזכות באליפות כל שנה, אם מה שאפשר לעשות במצב נתון זה לעקוץ אליפות אז נעשה את זה ונתקן מה יש לתקן תוך כדי תנועה.
עונה הבאה אמבפה כנראה ויגיע, הזאר יהיה פחות פצוע ופחות שמן ועם עוד איזה קשר יצירתי הדרישות ההתקפיות שלנו יהיו שונות.

ונעשה את זה תוך כדי העברת ביקורת לגיטימית ולאור התוצאות גם מוצדקת. זה מה שאני עושה.

זה אותו סגל הרבה שנים, מאמן שעבר פה יותר מחלון ההעברות אחד כמאמן ויותר מחצי עשור כדמות מקצועית בכירה במועדון. אין שום שריר קרוע של אף שחקן שמצדיק את מה שאנחנו רואים, למרות מה שאתה מנסה לומר. אם פציעות נכנסות למשוואה אז בלי ההעדרות של מסי מחמשת המחזורים הראשונים אנחנו כבר בים. אז כן, יש על מה לדבר גם כשאנחנו מתחרים על אליפות.

אגב, בשביל להתמודד עם העדרויות של שחקן ההתקפה הטוב בקבוצה - מרסלו - היה אפשר לרכוש מגן שיודע מה לעשות עם הכדור ולא רק להרביץ.

אם מול ולנסיה הייתי מסכים, אבל אתמול שיחקנו טוב, החזקנו בכדור והנענו אותו נכון ויצרנו 7 מצבים מצויינים לשער, לא חושב שאפשר לבקש יותר מזה, חוץ מכמובן לשים את הכדור ברשת.

מסי לא שיחק 5 משחקים בסדק, הזאר שהוא המסי שלנו לא שיחק כמעט, כך גם מרסלו השחקן ההתקפי הכי יצירתי שלנו, כך גם חאמס האיום העיקרי שלנו מרחוק, כך גם בייל, ואסנסיו בכלל גמר את העונה.

זה כמו ברצלונה בלי מסי, גריזמן, אלבה, ודמבלה.

הזאר הוא לא מסי גם כשהוא משחק, ובחאמס זידאן השתמש רק כמוצא אחרון. אתה מתייחס אליו כאילו הוא באמת שחקן מפתח פה וזה הזוי. היחס שלו לחאמס - שחקן שנתן פה פעם עונה של 17 שערים ו-18 בישולים מהעמדה של קרוס - מחזק את הטענה שלי.

לגבי הפציעות: גם אלבה וסוארז נפצעו לתקופות ארוכות השנה, דמבלה פצוע כרוני, לאומטיטי הלכה הברך באמצע הקריירה… אנחנו לא סובלים משום בעית פציעות מיוחדת, ובינוניים גם בהרכב מלא.

הזאר הוא לא מסי, כתבתי שהזאר הוא המסי שלנו, זה שהכדורים צריכים ללכת אליו כשאנחנו בלחץ ומחפשים מישהו שיחזיק את הכדור וירגיע, הזאר הוא שחקן שבמשחק כמו אתמול ומול ולנסיה בצפיפות היה מייצר עוד 2-3 מצבים טובים.

וחאמס לא שחקן מספתח אבל שחקן סגל חשוב, כך היה באליפות של זידאן וכך גם העונה כשיחק דקות רבות עד הפציעה, והיה לבטח מקבל דקות משמעותיות עם כל הפציעות. וזה שאני מזכיר אותו הרבה פחות הזוי מזה שאתה בכוח מנסה לגרום לנו לרוץ לאליפות מול ברצלונה של פפ.

כן גם לברצלונה היו פציעות, בתחילת העונה ל 2-3 משחקים, אצלנו זה מגיפה, כבר מעל חודשיים משחקים עם ההרכב השני כמעט.

ומה קשור קרוס לפה ? כבר טחנתם עד דק את הקלף של קרוס, לכל חור דוחפים אותו, כל דיון קרוס וקרוס, הקלף הזה שרוף מזמן.

מהירות היא פקטור חשוב.
אף אחד לא חולק על כך שבנזמה הוא שחקן עם הרבה איכויות. לצערי מהירות וקילר אינסטינקט אף פעם לא היו התכונות הבולטות שלו.

יש מצב שחלוץ מהיר שם את הכדור ברשת לפני שהבלם מספיק לחזור.

בכל מקרה גם אם היה לנו חלוץ מהיר עדיין צריך קשרים שמסוגלים לשלוח כדור לעומק ולנצל את המהירות של החלוץ. מה יעזור לנו אמבפה אם קרוס ימשיך למסור לרוחב? בשביל משחק של הגבהות מהאגף לא צריך את אמבפה. מה שאנחנו צריכים זה קישור שמסוגל לשלוח כדור קדימה בין שני שחקני הגנה באופן סדיר, ולא רק פעם במשחק. למודריץ’ יש את זה אבל לא מספיק. ואלוורדה גם מסוגל לתת כדורים כאלה. זה לא קורה הרבה ולא ברור לי אם זה בגלל שיטת המשחק של זידאן, או שפשוט הקשרים מיואשים מהאיטיות של בנזמה.

אגב נוח להפנות אצבע מאשימה לברזילאים הצעירים, רק שלדעתי עם חלוץ-על בשפיץ רודריגו מסיים עם 2 בישולים במשחק שקט. ויניסיוס החמיץ בשלומאליות 3 מצבים ועדיין הוא עובר שחקנים כמו מים ומצליח לייצר התקפות. שיחקנו פחות טוב אחרי שהם הוחלפו. זה לא מספיק, רק שבניגוד לבנזמה לפחות אצלם יש תקווה שהם עוד ישתפרו. לא שהייתי מוותר על החתמה של סאנצ’ו אם יש לנו הזדמנות לרכוש אותו…