בטח שמתם לב ש...גירסת ריאל מדריד

אוקיי עכשיו אני בכלל אופטימי (יום סגירת חלון הכי עצוב שאני זוכר).

בטח שמתם לב שלברקוזן של צ׳אבי אלונסו אחרי 3 מחזורים נמצאת עם מאזן מושלם ויחס שערים של 11-3.
עכשיו אני מבין שמדובר בליגה הגרמנית וזה רק 3 מחזורים ובאיירן ייקחו אליפות לא משנה מה,אבל מעודד לראות שהיכולת מעונה שעברה ממשיכה ואולי אפילו משתפרת,הם נראים קבוצה סופר מאומנת,מסודרת,עם שיטת משחק מודרנית ומהנה,שרק ימשיך ככה ונקווה לראות אותו על הקווים בברנבאו בקרוב מאוד.

אני חושב שלמעט הרומנטיקנים שמעדיפים את ראול, והמזוכיסטים שרוצים בזידאן, כל שאר האוהדים מקווים שצ׳אבי אלונסו יהיה המאמן הבא של ריאל.
הוא היה מאמן עוד כשהיה שחקן, והוא מהשחקנים האלה שמיד היה ברור לכולם שיהיה מאמן.
אני בציפיה רבה שיגיע כבר, והלוואי שזה היה קורה כבר העונה

הוא משחק עם 3 בהגנה, לא? זה יתאים אצלנו?

נראה לי קצת התרגלת מידיי לאנצ’לוטי.
זה היופי כשיש מאמן מודרני, עם גמישות מחשבתית - הוא יכול, איך הולכת המילה הזאת? אה כן - לגוון.
כרגע חומר החומרים שיש לו מתאים ל-3-4-3. בהינתן חומר שחקנים אחר, הוא יידע לשחק גם אחרת (בעצמו בתור שחקן הוא חווה לפחות 5 סגנונות משחק שונים, בין ריאל, ליברפול ונבחרת ספרד).

זה משפט יפה, אבל כבר הוכח פעם אחר פעם שלא עומד מאחוריו יותר מידיי. הרבה שחקנים שהיו ‘מאמנים על המגרש’, מתבררים בפועל כמאמנים בינוניים ביותר על הקווים, אם לא פחות מזה.

וזה היופי אצל צ’אבי אלונסו. הוא לא צריך להיות ‘מאמן על המגרש’. הוא כבר מאמן מעולה על הקווים.

והאוהדים שמקווים לצ’אבי אלונסו הם לא רומנטיקנים ?
אני לא עוקב באדיקות אחרי לברקוזן אבל נראה שבתקופה של אלונסו הם הצליחו מתחת לממוצע שלהם בשנים האחרונות, או בגלל זה שפתח את העונה ב 3 מ 3 הופך אותו למאמן על ?
מחכה שיגמר הסיבוב ואז נראה.

אני כתבתי לא פעם שלא אתנגד לאלונסו כמאמן אבל להפוך את זה לבחירה הכי הגיונית ? רחוק מהמציאות ! במיוחד שכמזוכיסט ידוע אני מעדיף את זה שלקח 3 צ’מפיונס רצוף ו 2 אליפויות נגד מסי עם סגל שנראה שגמר את הסוס מזמן.

אלונסו קיבל בעונה שעברה את לברקוזן במחזור השמיני כשהקבוצה הייתה במקום ה17 והלפני אחרון, הוא סיים את העונה במקום השישי ובחצי גמר הליגה האירופית והעונה זה נראה עוד יותר טוב בינתיים.

אלאבה משחק בשלישיית בלמים בנבחרת,רודיגר עשה את השנים הכי טובות שלו כבלם שמאלי בשלישיית בלמים של צ׳לסי.
יחד עם מיליטאו זה יכול להיות מעניין,הבעיה שאין לנו מגנים תוקפים ברמה גבוהה שירוצו על הקווים (למרות שמאוד הייתי שמח לראות ניסוי כזה עם פדה וקמא באגפים).

בקשה מכולם, תרשמו בבקשה את הקבוצה האחרונה שהצליחה עם שיטת 3 הבלמים שכולם אוהבים כאן להזכיר אותה כל יום.

מכבי תל אביב של פאולו סוזה?

צ׳לסי?

בריאל מדריד אני לא זוכר משחק אחד שזה עבד בו. זידאן ניסה פעם או פעמיים וחזל"ש מהר מאד.

אגב, אני האחרון שנגד באופן עקרוני. תוהה אם יש לנו בסגל בלם שאפשר לסמוך עליו כאמצעי שמנהיג את ההגנה.

זה מערך שנכשל בערך ב-9 מתוך כל 10 קבוצות שניסו אותו, וגם ה-1 שזה כן מצליח לה כמעט תמיד תהיה קבוצת תחתית בליגה שלה. אין שום סיבה שבעולם לחשוב שזה יעבוד לנו ובטח ובטח שאין שום סיבה לבנות עליו מראש.

בסוף, אחרי כל אבולוציית הכדורגל, למדנו שאפשר לשחק בהרבה דרכים (שליטה בכדור או לא, לחץ או לא, מתפרצות או לא, הגנתי, התקפי, וכו’ וכו’), אבל כן יש קונצנזוס (או לפחות צריך להיות לכל אדם שראשו על כתפיו) לגבי המערך: 4 בהגנה, מינימום 2 בקישור האמצעי.

בגדול, נדמה לי שכמעט כל קבוצה מצליחה שראיתי ב-20 שנה האחרונות שיחקה בוריאציות שונות של 4-3-3 או 4-5-1 (שהוא בעצמו סוג של וריאציה של 4-3-3). אני כן אוסיף שלדעתי לעיתים יותר חריגות יכול לעבוד גם 4-4-2 (לא יהלום!), בין אם שטוח של LM-CM-CM-RM ובין אם עם 2 ווינגרים של LW-CM-CM-RW (שזה כמעט אותו דבר, פשוט שחקני הקו מעט יותר התקפיים), אבל זהו.

כל שאר הניסיונות זה של טמבלים שמנסים להתחכם ושכחו שהם טמבלים. אנצ’לוטי לגמרי שייך לקבוצה הזו.

השאלה היא כמה מאמן ששיחק רק במערך של שלושה בלמים יכול לשחק עם 4 בלמים בלי הרבה שכר לימוד, כי יש המון עקרונות שונים.

צלסי לקחה את גביע האלופות עם שלושה בלמים. אינטר הגיעה שנה שעברה לגמר האלופות כך (פפ כמעט תמיד מתקשה מול המערך הזה. גם במפגשים שונים מול קונטה)
גם לברקוזן של אלונסו עושה שימוש במערך הזה. לא שהליגה הגרמנית יכולה ללמד יותר מדי אבל בכל זאת כדאי לציין שהולך להם לא רע.

ולזה תוסיף בלם קש"א (סטונס) או בלם בשלושה בלמים שבהתקפה משחק מגן

אלונסו הוא ממש לא איזה חסיד של 5-3-2.
לצורך העניין בקבוצות הקודמות שאימן בנוער שלנו ובסוסיאדד ב’ הוא ממש לא שיחק ככה.
בלברקוזן ספציפית יש לו את ג’רמי פרימפונג שהוא גם השחקן הכי טוב שלו בקבוצה, הוא משחק כווינג בק טהור אז המערך הזה מוציא ממנו הכי הרבה, זה הכל.
אלונסו אדם ומאמן סופר אינטיליגנט, הוא יתאים את השיטה המתאימה לשחקנים שלו.
גם להסתכל רק על התוצאות שלו לא יהיה נכון- גם בסוסיאדד וגם בלברקוזן הוא שיחק פתוח, התקפי, יפה וגם רואה תוצאות על הדרך.
ולא פחות חשוב מזה- הוא איש של המועדון שלנו, הוא מכיר את הלחץ והוא פיגורה מספיק גדולה כדי לקבל את הכבוד בחדר ההלבשה.
אני אף פעם לא אתנגד לזידאן שיכול מבחינתי בכל יום להגיע אלינו עם חומר השחקנים הנכון אבל צ’אבי אלונסו הוא בלי ספק הבחירה שלי כרגע.

אני לא מעודכן יותר מדי בבאייר לברקוזן ברמה הטקטית, בהחלט עוקב אחריהם אחרי התוצאות. הכל עניין של סגל השחקנים, צ’אבי אלונסו כל כך חכם כדי להשתמש היטב במה שיש לו. אני לא רואה איך זה רלוונטי. המשחק שרובינו זוכרים עם שלושה בלמים היה ההפסד 2:1 נגד סביליה בפיחואן בעונת הדאבל, משום מה, היה אנטי כדורגל, הובלנו 0:1 מפנדל ואיכשהו חטפנו שני שערים הזויים. עוד משחק היה ה-0:1 ב-2020/21 בשמינית הגמר עם הגול של פרלאן מנדי אבל לא היו לנו ממש שחקים.

אני מודה שהראש אומר צ’אבי אלונסו אבל הלב אומר ראול. זה כאילו מרגיש לי שראול בריאל מדריד - זה חייב להצליח ואני חושב שהאוהדים כן יתנו שקט. ואם התקשורת לא שחטה את קרלו אנצ’לוטי על אשתקד, אז את ראול?

אלאבה יכול להיות הבלם/מגן הזה וטשואמני הקשר/בלם.
אני חושב שהשאלה הרצינית היא היכולת של הקבוצה להיות דינמית ומתואמת, בעיקר מאחורה.

הקבוצה היחידה שמצליחים להזכיר שהצליחה במערך של 3 בלמים היא צ’לסי שהצליחה ב 20/21 לקחת צ’מפיונס, אבל לא הצלחה מלאה, היא לא הצליחה בליגה, למרות שהיה סגל סופר איכותי והמון שחקנים שהם אתלטי על הקבוצה לא הצליחה בשום שלב לאיים על האליפות מה שבסוף גרם לפיטוריו של טוכל.
אם אנחנו מחפשים להיות צ’לסי ולגנוב גביע פה ושם אפשר 3 בלמים, אם רוצים להיות קבוצה שמשחקת כדורגל מודרני שמאיים על כל התארים עדיף לנו לשחק עם 4 בהגנה.

לא טוען שאלונסו ישחק עם 3 בלמים בריאל, רק שכל פעם מעלים את האפשרות הזאת של ה 3 בלמים וזאת השיטה שאני אישית הכי לא סובל בכדורגל העולמי, אולי חוץ מהשיטה המוזרה שאנצ’לוטי התחיל איתה את המשחק האחרון.

מעבר לסטטיסטיקה החד-משמעית שהועלתה כאן לגבי מידת ה’הצלחה’ של מערך 3 הבלמים ברמות הגבוהות - כבר כתבתי את זה כמה פעמים בעבר: אין שום סיבה הגיונית לעבור למערך של 3 בלמים, שהיא לא עיבוי ההגנה. שום סיבה.

מדובר במערך ש’גונב’ שחקן מהקאדר הקדמי - קישור + התקפה - לטובת תוספת בלם (תוספת שכשלעצמה לרוב לא מוכיחה את עצמה, כי היא יוצרת המון בלבול וחוסר תיאום במרכז ההגנה, עקב הצורך לתאם בין 3 שחקנים במקום בין שניים). תפקידי המגנים נשארים בדיוק אותו דבר, רק עם אשליה שיש להם יותר חופש מקדימה. בסופו של יום, ברמות הגבוהות באמת בכל מקרה מצופה מהמגנים לתמוך בהתקפה באופן משמעותי, ובכל מקרה הם יידרשו לחזור להגנה - גם במערך של 3 בלמים (כי אי-אפשר להשאיר את שלושת הבלמים להתמודד לבדם עם כל התקפת היריב).

לכן, בשורה התחתונה מדובר במערך שמנמיך ציפיות מהמגנים ומהקישור ההגנתי (או חמור מכך - נותן אשליה של הנמכת ציפיות), פוגע בצורה חמורה במשחק ההתקפה (בדמות של שחקן אחד פחות מקדימה), ואפילו ביתרון היחידי שהוא אמור לספק - עיבוי וחיזוק ההגנה - הוא בד"כ נכשל, בגלל כל ה-blind spots שנוצרים בין שחקני ההגנה המרובים (אלא אם הקבוצה קומפקטית ומצופפת במיוחד. לא רלוונטי לנו כמובן).
כמעט תמיד כאשר נעשה שימוש במערך הזה באופן קבוע ברמות הגבוהות, זה יהיה בעקבות בניית סגל לקויה שלא מאפשרת הרבה ברירות אחרות (זה עיקר הסיפור גם אצל אלונסו, שחלונות ההעברות הצנועים של לברקוזן בשנים האחרונות גורמים לחלונות שלנו ושל בארסה להיראות כמו צ’לסי על סטרואידים).

וכאמור - הסטטיסטיקה רק מוכיחה, את מה שהניתוח הפשוט וההיגיון מכתיבים ממילא.

ומתוך הנחה סבירה שאין לנו שום רצון לעבות את ההגנה שלנו באופן קבוע (וגם לא ב’אירועים מיוחדים’, לצורך העניין) - אין שום סיבה לעבור למערך כזה.