בטח שמתם לב ש...גירסת ריאל מדריד

העובדה שהכישלון של הזאר לא פגעה יותר מדי בריאל מדריד לא מאוד רלוונטית כי היא באמת מעידה על מדיניות מחוץ לרכש עצמו. לטעמי אין בכלל ספק שהזאר הוא הרכש הגרוע בתולדות הכדורגל. קוטיניו וגריזמן בכלל לא בלבל הזה, ובוודאי שלא דמבלה וניימאר שתרמו לא מעט ושיחקו לא מעט במועדונים שלהם.

הזאר נרכש בתור השחקן הטוב ביותר בעולם ולאורך 4 שנים בקושי שיחק. אני לא זוכר משהו דומה לזה, זה סיפור פסיכי ברמות אחרות.

אני מקווה שהאיש שאמר אז שקוטיניו מגיע להחליף את אינייסטה כבר לא מקבל כסף על שירותיו בעולם הכדורגל.

בשום רגע הוא לא היה השחקן הטוב בעולם. לטעמי אפילו לא בטופ 5.

בלי קשר שאני מסכים שהוא הרכש הכושל ביותר אי פעם ובפער.

מי היו הטופ 5 שלך בקיץ 2019?

בעיני לא חשוב אם הוא טופ 3, 5 או אפילו רק 10 באותה עת.
הוא נקנה בסכומים ששמורים היו (ועדיין) לשחקני על מבחינת ריאל, ובגיל של שיא הקריירה, כשאתה יודע מה תקבל משחקן כי לא יהיו המראות או נפילות משמעותיות משנה לשנה.
ריאל ציפתה שיחד אתו היא חוזרת לימי אמצע העשור, והייתה מוכנה לשלם הרבה (וגם הרבה סכומים במשתנים כך מסתבר). רק מה- הגיע שחקן שבע תרתי משמע, שלא ייחס חשיבות לשמירה על הכלי שמשרת אותו, וגם הסביר למה לא הטריד אותו להופיע לתחילת הקדנציה הריאלית במשקל עודף, ומעבר לכל, גם בראיה לאחור לא מצטער על ההתנהלות ולא היה משנה אותה, כי הוא ענה לשאלה בנושא ובהשוואה לכריסטיאנו שהוא לא רצה להיות כמוהו ולהקפיד כמותו (תזונה, כושר, סגנון חיים) - זה פשוט לא מתאים לאופי שלו.
כשאני שומע על התשלום הזה לצ’לסי, ברור לי שחשיבת המשורר הייתה שחייבים לשלם סכומים על הישגים שהזארד מוביל אליהם, ושטריביאלי שזכיה תוך 5 שנים בוודאות תהיה עם מניות רבות לבחור, ולכן זה שלא סייגו את התשלומים באיזשהו מדד שיהיה מובהק שהזארד תרם להישג מלמד שריאל לא האמינה שתהיה קרובה להישג כזה בלעדיו.
מה יותר מזה מלמד על עוצמת המועדון, בהתחשב בהרכב של 2019?

לא זוכר מי היה בכל רגע נתון. אבל הוא לא היה טוב מאמבפה, מסי, רונאלדו, לבנדובסקי, ואן דייק.

רק כדי לשים דברים בפרופורציה, הזאר בעונתו האחרונה בצ’לסי שיחק מעל ל3800 דקות ונתן 38 מעורבויות. לשם השווה, אסנסיו המוגבל שנה שעברה שיחק 2000 דקות ונתן 20 מעורבויות. אמבפה שעדיין היה טינאייג’ר באותה עונה, נתן 39 שערים ו-17 בישולים ב3500 דקות.

אין בינו ובין תואר הטוב בעולם שום קשר למציאות. היה דריבליסט טוב, הכל סבבה, לא הטוב בעולם. זה שבמועדון מכרו לנו אותו כיורש של רונאלדו ונתנו לו את המספר של הפורטוגלי לא אומר שהוא באמת היה ברמתו.

ברור שלא, סתם אופטופיק, אני מסכים לחלוטין שהוא הרכב הכושל ביותר שאני ראיתי. גריזמן וקוטיניו בכלל לא באותו איזור חיוג.

מחזק. הזאר היה כוכב, אחד הטובים בזמנו והשחקן הכי טוב שיכלנו להביא באותו קיץ. אבל לא חושב שבשום שלב בקריירה הוא היה הכי טוב בעולם.

נ.ב.
אם אלה הדיונים שהגענו אליהם אז הקבוצה באמת במצב טוב.

קל לדבר בדיעבד, אבל בעידן פוסט מסי ורונאלדו היה מאוד הגיוני לחשוב שהזאר יהיה מבין השחקנים המובילים בעולם יחד עם אמבפה נניח. זה לא שהמועדון מכר לנו אותו ככזה וזה לא ששילמנו סכום כזה כי קיבלנו 200 מליון יורו מקטאר ועשו לנו כיפה אדומה. קנינו שחקן ששיחק 7 עונות מלאות בפרמיירליג, ונתן שם ממוצע מעורבות של קצת יותר משער כל שני משחקים. זו לא הליגה הצרפתית וגם לא הגרמנית, עם כל הכבוד. זה הדבר הכי מוכח שאתה יכול להביא, בשום פנים ואופן לא איזה ניסיון מכירה של המועדון כאילו הביאו פה כוכב אבל זה בעצם חתול בשק.

אגב, גם אני לא חושב שהוא היה השחקן הטוב בעולם בשום שלב. אבל בטח טופ 5 ולדעתי גם טופ 3 לפרקים.

שתי האליפיוות של אדן הזאר בצ’לסי רשומות יותר מכל על שמו, והם לא היו קבוצת התקפה מבריקה. הוא היה שחקן שמשחק בכל עונה לפחות 35 משחקי ליגה, כלומר זה שלא הייתה קיימת עננה של פציעות או סימן שאלה. ביחס לפרטנרים שלו ובכלל הוא היה שחקן מדהים שיוצר מים מהסלע. בן זונה גדול על מה שעולל לנו, הגיע בטטה בלי מוטיבציה אבל לחלוטין הוא בטופ5 בקיץ 2019, רכישה מוצדקת.

לא רק בדיעבד, לשמחתינו ב2019 כבר היינו בפורום הזה ואפשר לחזור לאותה תקופה בקלות.

לא שכל מה שאמרתי באותו הקיץ התברר כבינגו, בטח לא שהיה שווה להמר על פליקס, אבל לפחות אני עקבי בקו שלי וכבר באותו הקיץ התנגדתי לרכישה של הזאר.

ממש לא, על זה אנחנו לא נסכים בשום אופן. הוא מעולם לא היה אחד השחקנים המובילים בעולם או איך שלא תנסח את זה. זה כמו שהיום תקל למשל את בוקאיו סאקה. שחקן טוב והכל, לא שייך לרשימה של הטובים בעולם.

לא יודע חנן אני קורא כאן חלקי משפטי כמו אדן הזאר לא ייתן תשובה לליאו מסי - אז מי כן? או שזו הייתה רק הגדרה ממש כללית. כשאתה מציב את וירג’יל ואן דייק וכו’ ברשימת השחקנים זה נראה שאתה קצת מתחמק, אז אני אחדד - חמישה שחקני התקפה גדולים יותר מאדן הזאר? לא יודע אני מעריץ כריסטיאנו רונאלדו מספר אחת ובאותו השלב הרגשתי שהזאר מסוגל ‘ליצור’ יותר ממנו לדוגמא. קיליאן אמבפה כמובן אחרי ליאו מסי ונניח קווין דה בריינה, את ארלינג הולאנד אז אף אחד לא הכיר.

היו כאלה שאמרו שאולי הוא לא סקורר מספיק גדול אבל מבחינתי דריבליסט בחסד, קוסם, גם רואה משחק, מסוגל להשאיר שחקן מול שוער…

בעונה האחרונה שלו במועדון הוא כבש 21 שערים ובישל עוד 17, אם נתפקס על הליגה המספרים הם 16 ו-15, ב-37 הופעות, הוא תמיד משחק. אני מסתכל רגע על ההרכב של צ’לסי בגמר הליגה האירופית. אוליבייה ז’ירו חלוץ החוד, פדרו בכנף ימין וזה פדרו אחרי השיא. אל חושב שהיו לו פרטנרים מדהימים בהתקפה למשל. וויליאן עלה מהספסל והיה שם אחד גונסאלו היגואין שדעך…

אכן לא מצאתי הודעה שבה התנגדתי בצורה נחרצת לרכישה שלו, למרות שאכן הייתי, אבל כאן אפשר להבין בקלות שהייתי נגד הרכישה שלו, וזה היה עוד אחרי שנרכש.

בסך הכל הדעה שלי לא השתנתה מאז, צריך להשקיע בצעירים בלבד, אין קיצורי דרך. הרכש של הזאר לא היה נכון ולא היה טוב, סתם רכש פאניקה להשתיק את האוהדים שלא קיבלו תחליף לכריסטיאנו. בפועל מי שהציל את המצב היה ויני.

תשמע גם לואיס פיגו וזינדין זידאן הגיעו בגיל הזה ובסכומים מטורפים ואז פלורנטינו פרס גם לקח סיכון הרבה יותר גדול מבחינת המצב הכלכלי. בוא נעשה הפרדה בין האם הוא היה שחקן כל כך גדול מה שאתה אומר שלא - לבין אם כדאי לצרף אותו. אני הייתי בעד הבאתו של הארי קיין הקיץ לצורך העניין. פיגו נתן שלוש עונות נהדרות לדעתי, העונה הראשונה בכלל פסיכית, על זידאן לא צריך להרחיב אני חושב. הרכישות האלה של כריסטיאנו רונאלדו וגארת’ בייל בגילאי 24 ולעשור זה המשהו הפחות נפוץ בהשוואה לפעם.

אגב גם יש כאלה שלא יאהבו, אני אפילו הגזמתי ואמרתי בואו נשחק בנדמה לי - שימו את אדן הזאר בברצלונה עם ליאו מסי ולואיס סוארס ואנדרס אינייסטה בשיאם ואת ניימאר שהיה שחקן גדול - בצ’לסי עם הבינוניים האלה ועד כמה הפערים בין שניהם תהומיים? הרי צ’לסי של אז לא הייתה קבוצה כמו ליברפול של יורגן קלופ שנוח לפרוח בה התקפית ואפילו פיליפה קוטיניו נתן חצי עונה פסיכית שם…

מה שכן אפשר לברך עליו זה שהרווחנו את ויניסיוס ג’וניור הגדול בגלל שהזאר היה באמת פח אשפה ובכל פעם שהוא התראיין לתקשורת התבאסתי אפילו עוד יותר.

אי אפשר להשוות בין התקופות. בתקופתם פיגו וזיזו היו הברקה גאונית מהבחינה השיווקית, לאחר מכן כל עולם השתנה וקבוצות ניסו להעתיק את השיטה. בתקופה המודרנית כבר זה לא יעבוד מכיוון שקבוצות הבינו שהערך הכלכלי של מספר כוכבים שנמצאים ביחד הוא עצום והמחירים עליהם השתנו בהתאמה.

היום לרכוש שחקן בגיל מתקדם בכסף משמעותי זה לזרוק כסף לפח, אלא אם הוא החלק החסר בפאזל שבשל לקחת תיארים. אני חושב שהמדיניות הזאת הוכיחה את עצמה אצלינו, והרכש היחיד שחרג מהמדיניות הזאת כשל בכל קנה מידה אפשרי. אני זוכר שלאורך כל השנים אתה לא היית מרוצה ממדיניות הרכש שלנו, ואפילו עד לקיץ האחרון הבעת תסכול ממנה ואפילו רצית שנקח דוגמה מברצלונה. אבל אני חושב שבסופו של דבר המציאות מוכיחה לך שטעית.

הזאר כמו כל שחקן רכש מבוגר לא משתלם, והראיה שהצלחנו להתארגן על הסגל הטוב בעולם גם בלי כאלה.

אני לא חושב אבל שזה נכון להשוות בין המקרים כלומר לפסול את הארי קיין שבן 30 כי אדן הזאר הבטטה נכשל. אם ג’וד בלינגהאם לא היה כובש כל כך הרבה שערים בחצי הראשון והוא היה הפתעה נעימה אז ייתכן שגם אתה היית מתוסכל שלא הגיע חלוץ. לא כל כך זוכר מה אמרתי על ברצלונה בעבר, אני חושב שעוסמאן דמבלה לא התאים בכלל לסגנון שלהם. אנטואן גריזמן היה רכש מטופש מראש, לגבי פיליפה קוטיניו לדעתי פחות הזוי. אני גם לא משוכנע שלא לנסות בכלל ולקבל את המצב כגזירת גורל זה תמיד טוב יותר מאשר לנסות ולטעות. גם עם קאקה נפלנו לצורך העניין.

כשקיליאן אמבפה לא הגיע אלינו בקיץ 2017 אמרתי אין דבר יש לנו את כריסטיאנו רונאלדו וזכינו בליגת האלופות בכל זאת. בקיץ 2021 כשהמועדון הציע 200 מיליון יורו על שחקן, טוב ככל שיהיה, שיש לו שנה בחוזה - הייתי מרוצה.

בכל מקרה אני חושב שאתה לא מעריך את אדן הזאר של צ’לסי כפי שמגיע לו ומכאן סלע המחלוקת בינינו.

לא, אני לא מסכים איתך. אם נחזור שנה אחורה אז גם שלא בדיעבד אני לא קונה את קיין. גם מבלי לדעת שחוסלו ירביץ 20 או לא יודע כמה שערים, שברהים יפציץ ושג’וד יתברר כמבקיע שערים סדרתי. לא קונה את קיין. יש דרך, והדרך חשובה יותר מעוד כמה גולים או עוד אליפות.

אתה אומר שאנחנו לא מנסים, אני אומרים שהדרך של המועדון היא בשלב של אחרי הניסיון, היא בשלב של ההצלחה. אנחנו לא צריכים לשים כסף על שחקנים מוכחים אם התכנון של הסגל הוא לטווח הארוך טווח ושקול בצורה נכונה. בסופו של דבר אם תסתכל אחורה אתה תראה שבתקופה שבה הסגל עדיין נבנה ואין רכש עדיין לקחנו אלופות, עוד שבועיים עוד אחד כנראה, היינו בטופ של הטופ ולא ירדנו ממנו כמו קבוצות אחרות שניסו לדחות את התקופה של הבניה עם רכשים מפוצצים.

אגב הזכרת את קאקה, הוא והזאר אאלט היו הרכשים המבוגרים ביותר לאורך כל תקופת הפרויקט השני.

זה שאנחנו מעריכים את הזאר של צ’לסי בצורה שונה זה ברור ומובן מאליו.

אני כביכול אומר הכל בדיעבד, אבל אפשר למצוא הודעות שלי מ2017 שאני אומר בדיוק את אותם הדברים, אחד לאחד. אני לא מאמין בדרכי קיצור, ברכש מפוצץ, רק בניה מחושבת ואיטית לאורך זמן, כזאת שמתפרסת על כמה עונות ועושה שינויים נקודתיים רק במקרי הצורך.

אין לי בעיה לא להסכים על זה. השוואת פה את הזאר של 2019 לסאקה של היום. שוב, שחקן של 7 עונות בפרמיירליג עם ממוצעים נהדרים, שחקן מפתח והשחקן הכי טוב ברוב העונות שלו בקבוצת טופ 4 בפרמיירליג וקונטנדרית לגיטימית לאליפות, לשחקן שפרץ לתודעה בעונה שעברה. זה לא אותה ליגה בכלל, על מה אתה מדבר?

זה פשוט מראה שלא הערכת את הזאר עוד לפני. ראית אותו כעוד סאקה או משהו. זכותך, אבל זו לא דעה נפוצה, בלשון המעטה. מפה ועד לאמירות שריאל סתם שיווקה את זה כרכש נוצץ… איפה תלך

אכן דעתך לא השתנתה מאז, זה לא אומר שהיא נכונה - אז או עכשיו.

להשקיע בצעירים בלבד זה אילוץ, לא אידיאל. הסיבה היחידה שאנחנו קונים את הוויניסיוסים והרודריגואים, ומשקיעים שנים יקרות ושכר לימוד יקר לא פחות בפיתוחם - היא שאנחנו כבר לא יכולים לעמוד במחירים שקבוצות הנפט מעמידות עבור שחקנים מוכחים. אז אנחנו קונים ברזילאים צעירים בזול (וגם זה כבר לא ממש זול, ע"ע אנדריק), מהמרים עליהם, משלמים שכר לימוד יקר כאמור - ואז נהנים מהפירות אחרי כמה שנים טובות.

הזאר היה רכש סופר נכון וטוב, מוכח (כפי שהדגימו כאן בהרחבה), שחקן השנה בליגה החזקה בעולם, ובדיוק מה שהיה חסר לנו בעידן שאחרי כריסטיאנו (גם אם לא בדיוק באותה רמה, כמובן). לצורך העניין - רכש הרבה יותר מוכח ו"בטוח" מבייל, לדוגמה, שנתן בעיקר עונה אחת טובה לפני זה.
אם הדברים היו מתפתחים כפי שהיו אמורים להתפתח - היו לנו היום 2 אליפויות יותר וליריבות שלנו 2 פחות.
מה שקרה איתו הוא לא מדד בשום צורה לטיב הרכש כאשר הוא בוצע. מדובר בחריגה סטטיסטית מטורפת, חסרת תקדים לחלוטין, ולראיה - הדיון (והנתונים) שמעלינו.

ויניסיוס “הציל את המצב” רק שנתיים-שלוש ארוכות אח"כ. באותו שלב בעיקר קיללנו אותו.

בוא תגדיר לי מה זה נהדרים. שחקן התקפה שלא עובר את ה20 שערים בעונה בכל המסגרות אני יכול להשיג גם בלי לשלם 120 מיליון יורו.

אתה לא צריך לקרוא בין השורות ולהבין משם שלא הערכתי אותו כמוך, הבאתי לפה הודעה שאומרת את זה במפורש. הזאר היה שחקן טוב, כזה של כ35 מעורבויות בעונה, בהחלט שחקן טוב, אבל היו לא מעט טובים ממנו. אפילו ביקשת וקיבלת שמות של ה5 שזרקתי בשלוף שהיו טובים ממנו באותה תקופה. אתה חושב שהוא היה טוב מאחד מהשחקנים שציינתי?

בסופו של דבר המועדון הולך בדרך הזאת והיא משתלמת לו. קונים רק צעירים וזה משתלם, אנחנו מתחרים על הטאלנטים הטובים והמבוקשים ביותר (רק לאחרונה היו טשואמני אנדריק בלינגהאם ואמבפה) ומנצחים את כולם. אם צריכים לשלם אז גם יש יכולת לשלם, הכל טוב. כשזה לא תואם לדרך של המועדון, כמו למשל במקרה קיין, אז לא משלמים. זה מאוד פשוט.

תקרא שוב פעם את ההודעה שצירפתי למעלה, כבר אז כתבתי שתהיה לנו תקופה של בינוניות שלאחריה יבוא הטוב. ויניסיוס הוא חלק מהדרך הזאת, אפילו מסמל אותה בצורה מעולה.

כמובן, אני לא חושב שלבנדובסקי וואן דייק באיזור חיוג בכלל, וספציפית ב2019 אני גם לא חושב שכריסטיאנו היה טוב מהזאר, כשחקן באוברול ברור שאין מה לדבר, אבל הזאר בשיא ורונאלדו כבר היה חודאי פר אקסלנס.

לבנדובסקי לא יכול להכנס לרשימות האלה מבחינתי אף פעם כי באיירן כקבוצה זה אוברייטד אחד גדול, ו-ואן דייק עם כמה שאני מעריך אותו (ואני מעריך מאוד) הוא עדיין בלם.

ולגבי דיון הסטטיסטיקה - הבאתי אותה רק כדי לתמוך בטענה, לא כאיזה הוכחה מוחצת, כי הוכחה מוחצת אין בדיונים כאלה. הזאר היה דריבליסט טופ 3 בעולם כמעט לאורך כל הקריירה שלו, זה לבד מספיק לי כדי להחשיב אותו כענק גם אם הוא לא כובש מעל 20 גולים בעונה כקיצוני. אגב, אפשר לחשוב שהיו 10 שחקנים כל עונה שעושים את זה. חוץ משני החייזרים 20 גולים לעונה מקיצוני זה הטופ של הטופ.

זה באמת לא כזה מסובך, אתה לא הערכת אותו עוד כשחקן צ’לסי, אני כן. אין טעם לחפור מעבר לזה לדעתי. הכל ברור.