בטח שמתם לב ש...גירסת ריאל מדריד

image

רשימת הקניות של פלורנטינו פרס לקיץ 2019. וברצינות, במגזין הנחשב Four-Four-Two בחרו את 101 שחקני הכדורגל הטובים ביותר של הדור שלנו, קרי 25-30 השנה האחרונות, ולריאל מדריד יש נציגות נכבדת עם 21 שחקנים בסה"כ.

פרננדו היירו פותח את הדירוג עם המקום ה-95. אחריו: דאבור שוקר (91), צ’אבי אלונסו (81), ווסלי סניידר (77), קלוד מאללה (70), קלארנס סיידורף (60), רוד ואן ניסטלרוי (56), אריאן רובן (44), איקר קסיאס (40) - השוער הטוב ביותר חוץ מג’יאנלואיג’י בופון, רוברטו קרלוס (38), גארת’ בייל (37), דיוויד בקהאם (35) והקפטן הנוכחי שלנו סרחיו ראמוס (24).

ראול מדורג במקום ה-21, לוקה מודריץ’ קיבל את המקום ה-19, לואיס פיגו מתקרב לטופ 10 במקום ה-16, קאקא במקום ה-14 ופאביו קנבארו במקום ה-12, שחקן ההגנה עם הדירוג הטוב ביותר חוץ מפאולו מאלדיני.

בטופ 10? רונאלדו-פנומנו במקום הרביעי (רונאלדיניו מספר שהעריץ אותו, קוסטקורטה פחד ממנו, קאפו: "אם לא הברכיים - היו לו חמישה כדורי זהב), זידאן במקום השלישי (אומן הכדורגל לפני שכריסטיאנו ומסי הפכו הכל למע של מספרים) וכריסטיאנו רונאלדו במקום השני (לא ינוח עד שיהיה הטוב ביותר וישיג את מסי). מי שרוצה עוד קצת - לחצו כאן

ניתוח מעניין שהעלו ב-AS: רונאלדו-פנומנו נגד כריסטיאנו רונאלדו.

שתי אגדות עם סגנון משחק כל כך שונה, מה שכן קלאסי להגיד: הלוואי והיה לרונאלדו-נאזריו את התשוקה והמקצוענות של כריסטיאנו רונאלדו, או להיפך: אם היה לכריסטיאנו רונאלדו את הכישרון הבלתי נתפס של רונאלדו. אגב מרגיש לי שהציון הסופי די נמוך ביחס לשני שחקנים כאלה.

קטגוריית ה-‘פרסונה’ די מיותרת, הייתי מוסיף מהירות לדוגמא או משהו כזה. כריסטיאנו ירד מאוד ביכולת שלו ברגל שמאל לדעתי ורונאלדו-פנומנו תמיד סיים היטב בשתי הרגליים ובפינה הרחוקה. אני זוכר את רונאלדו הברזילאי עם מסירות יוצאת דופן וראיית משחק נפלאה, בזמן שהתחשק שלו, וגם כובש כמה שערים בכדור חופשי אבל באינטר ולא בריאל מדריד. מעבר לכך שהקריירה שלו מפוספסת ואשכרה זכה באליפות רק בעונה הראשונה אצלינו (ובליגת האלופות לא ממש התחבר להוציא את אותו השלושער מול מנצ’סטר יונייטד), אפשר לומר שבכל זאת הוא התגבר על אינסוף פציעות וזה ייאמר לזכותו.

בנזמה מדבר על ילדיו ומתרגש
https://twitter.com/Qofficiel/status/1129098423255339008?s=09

אני חושב שהבעיה העיקרית של שחקן כמו רונאלדו בראיה היסטורית היא העקביות וההתעקשות להשאר בטופ.
כיום כשאתם חושבים על רונאלדו נזאריו אתם חושבים על רונאלדו בשיאו נגד יונייטד. אבל למה לכריסטיאנו כרגע זוכרים הכל, את כל הקריירה ולא רק את רגעי השיא.
בסופו של דבר העקביות מדברת בעד עצמה ואם אני לא טועה העונה הכי טובה של נזאריו לא מגיעה לעונה ממוצעת של כריסטיאנו מבחינת תפוקה

זה מה שאתה זוכר מרונאלדו האמיתי, מי שראה אותו בזמן אמת זוכר שהוא ראה את השחקן הטוב ביותר ששיחק כדורגל מעולם, בשיאו כל כדור שרונאלדו היה מקבל מעבר לקו האמצע היה פוטנציאל גדול לגול.
לצערו ולצערנו פציעות בצולבות בשתי הברכיים לקחו ממנו המון שנים של הקריירה ומגיל 22-23 כבר היה מדובר ברונאלדו אחר, קטלני בהתקפה אבל לא אותו פנומן שהיה כל יכול על מגרש הכדורגל, רונאלדו של ברצלונה והשעונה וחצי באינטר היה השחקן הכי טוב שאי פעם דרך על הדשא.

עונה ממוצעת של רונאלדו בקריירה זה 0.72 שערים למשחק, הממוצע של כרסטיאנו זה 0.76, ויש להזכיר ולהדגיש שרונאלדו שיחק בתקופה שבא היו מכסחים אותו חופשי, עם החוקים של היום היו מרחיקים 3-4 שחקנים בכל משחק של רונאלדו.

סתם לשם השוואה כדי שתבין רונאלדו בריאל מדריד 83 שערים ב- 127 משחקים 0.66 שערים למשחק בממוצע, כרסטיאנו 311 שערים ב 292 משחקים 1.06 שערים למשחק.
אבל…כריסטיאנו בעט את כל הפנדלים של ריאל בתקופתו כאן, רונאלדו רק שערים בודדים מפנדלים, כריסטיאנו לקח כל כדור חופשי בריאל, רונאלדו לא בעט חופשיות למרות שהוכיח באינטר שהוא בועט חופשיות יותר טוב מכריסטיאנו.
אם מנטרלים את הפנדלים ושערים מכדורים חופשיים זה כמעט שוויון בממוצע שערים למשחק, אבל יש להדגיש ולציין שרונאלדו של ריאל היה אחרי שתי ניתוחים בשתי הברכיים והגיע אחרי שאיבד המון מהאתלטיות שלו וכבר היה שחקן הרבה יותר כבד, ויש להדגיש שרונאלדו שיחק בתקופה שהליגה הייתה הרבה יותר שוויונית מהתקופה של כריסטיאנו.

שוב, אם לא הפציעות לא היו מזכירים את כריסטיאנו בנשימה אחת עם רונאלדו.

רק להיזכר שרונאלדו וזידאן שיחקו ביחד בריאל מדריד ! זה כמו שכריסטיאנו ומסי ישחקו ביחד באותה הקבוצה, ועוד היה לנו את פיגו וראול יחד איתם בהתקפה…
רק חבל שתקעו אותם עם פאבון והלגרה כבלמים וגרבסן כקשר אחורי, אם פרז לא היה כזה *** והיה משאיר את מקאללה היו זוכרים את הגלאקטיקוס כקבוצה הכי טובה שאי פעם שיחקה את המשחק.

לגבי הפסקה האחרונה אני מסכים, תקופת הזידאנס פאבונס. אבל זה לא קשור למה שאמרתי לגבי השוואה בין הרונאלדואים.
אפשר להגיד אם לא הפציעות, אבל בפועל זה השחקן, אם עכשיו אני צריך לקחת מישהו לקבוצה שלי אני לוקח את כריסטיאנו מבלי למצמץ.

אגב, אם מחפשים סיבות לטובת הברזילאי אז יש גם סיבות לטובת הפורטוגלי:
כריסטיאנו שיחק בתחילת התקופה שלו בריאל כממש קיצוני ורק בסוף עבר לחלוץ אגב ומעולם לא היה חלוץ חוד.
לכריסטיאנו לא היה זידאן מאחוריו ופיגו באגף (ויסלחו לי בייל וואסקז) ולכן הוא קיבל 100% מתשומת הלב של ההגנה.
אתה מדבר על כיסוחים, אך ההגנות היום הרבה יותר חזקות וטקטיות וסוגרות, קבוצות מצופפות הרבה יותר טוב פשוט.

רונאלדו היה ממש קיצוני בשנים הראשונות ביונייטד, שהיה רץ באגף ומגביה המון מאז הוא ממש לא “ממש קיצוני”. מאז הוא שחקן אגף שנכנס הרבה לאמצע, משחק בהרבה חופשיות, ומנסה למצוא את המקומות שיש שטח. האמת שגם היום הוא משחק ככה הוא פשוט פחות משחק עם הכדור, יותר בנגיעה.

בין רונאלדו של יונייטד לרונאלדו של יובה היה קצת זמן. אתה יודע כמה ימים בודדים בהם הוא שיחק בריאל מדריד…
רונאלדו לטעמי עשה הסבה ממש לחלוץ אגף חופשי ב2014, עם היווצרות הbbc.
לא טענתי שהיה שחקן אגף קלאסי, אבל הוא כן שיחק יותר רחוק מהשער מרונאלדו הברזילאי במספר שנים בריאל. וכשמדברים על ממוצעים צריך לקחת זאת בחשבון בדיוק כמו שאמרו שאת רונאלדו הברזילאי היו מכסחים יותר ושהוא לא בעט חופשיות. בדיוק כמו שאני טוען שההגנות היום חזקות יותר והמשחק טקטי יותר וצפוף יותר.

הטענה העיקרית בתגובות שלי היא חוסר ההוגנות בשיפוט שחקן עבר לעומת שחקן הווה. את שחקן העבר אנחנו זוכרים רק מרגעי השיא שלו, את שחקן ההווה אנחנו זוכרים לפי הכל.
אז כן אתם זוכרים את רונאלדו הברזילאי וכל מה שעשה, אך מישהו נזכר בהשוואה הזו איזה פנומן היה כריסטיאנו? איזה בלתי עציר הוא היה? עבר את מי שרצה, כל בעיטה מכל טווח הייתה מסוכנת וכו. זה לא רק רונאלדו הסקורר אלא רונאלדו העושה מה שהוא רוצה על המגרש. רונאלדו של עד 2015.
אולי אם רונאלדו היה נפצע ב2015 היו אומרים עליו את אותם דברים של נזאריו (השחקן הכי טוב שראיתי, אם לא הפציעות…) אבל רונאלדו התמיד, והזדקן, והמציא את עצמו מחדש בהתאם ליכולותיו ולטעמי זה פלוס ענק לגביו ולא מינוס, כי זה מרגיש לי שבראיה היסטורית אצל אנשים מסוימים זה מינוס.

יש לי טענה נוספת שהיא כבר באופן כללי, אנשים אוהבים נוסטלגיה! כל שחקן טוב של לפני 20 שנה יוזכר במעמד הרבה יותר גבוה משחקן טוב של היום. זה לא באמת משהו בר השוואה, אלא הרגשה כללית שלי.
איפושהו זה שילוב של אהבת הנוסטלגיה והזיכרון רק של הדברים הטובים משחקני עבר ואת כל המכלול של שחקני ההווה, לבין האגו שלנו כאוהדים של להגיד לכל הילדים “אתם לא מבינים כלום, אני בזמני ראיתי שחקנים אמיתיים וטובים בהרבה”.

גם בשנים הראשונות של ריאל מדריד רונאלדו היה שחקן חופשי שנכנס המון לאמצע, ההבדל הוא שהוא היה שחקן יותר צעיר-יותר אנרגטי-יציאה מהמקום טובה יותר לכן היה עושה יותר פעולות עם הכדור באגף אבל הוא היה שחקן קילר שמחפש המון את השער ומנסה לא לפספס שום הזדמנות כדי להיכנס לאמצע לעמדת כיבוש גם אז. למעשה הכל התחיל מעונת 06-07 שרונאלדו התחיל להתמכר לשערים. אתה לא זוכר כמה דחיקות היו לרונאלדו וכמה הוא היה נמצא ברחבה כדי לשים גול?
היו לו אז כמות שערים מטורפת זה לא שהוא עשה את זה בתור שחקן אגף, והיה כמו רובן שחותך לאמצע וכובש 60 שערים. כל הגדולה של רונאלדו זה הורסטיליות ביכולת הכיבוש לכן הוא תמיד ניצל את זה, ולהגיד עליו “שחקן אגף” זה שקר, הוא היה עושה כל מה שצריך בהתקפה ונמצא איפה שצריך כדי לכבוש.

ההגנות חזקות היום יותר מפעם? לא יודע, אבל אל תשכח שזה שהטקטיקה טובה יותר מפעם זה גם תורם לשחקני ההתקפה, הקבוצתיות היום טובה יותר, הפרטים הקטנים “משובחים יותר” וזה המון פעמים עושה את ההבדל. יש לך טיפה חופש ברחבה ישר מזהים את זה ואתה מקבל כדור לגול.

אני אישית לא ממש עקבתי אחרי רונאלדו הברזילאי אז, אז אני לא יודע להגיד אם הוא טוב יותר מכריסטיאנו רק ברור לי שכריסטיאנו שחקן הסטורי ואחד הגדולים אם לא הכי גדול לא רק לפי מה שאומרים אלא לפי ההישגים והווינריות והעקביות המטורפת לאורך שנים.
אבל נראה לי גם הנוסטלגיה שאתה מדבר עליה גם עובדת עליך, כשרשמת שכריסטיאנו רונאלדו היה בלתי עציר והיה עובר את מי שהוא רוצה עד הרונאלדו של 2015. רונאלדו 2011-2014 היה בשיאו ואין ספק שעשה דברים מדהימים בשילוב של קטלניות מטורפת, אבל משחקים רעים היו לו כמו לכולם (גם ברמה של להסריח מגרש) וגם תקופות לא משהו, ודריבליסט מטורף שעובר כל מי שהוא רוצה הוא לא היה באמת קרוב לזה (יוטיוב זה שקר) היו דריבליסטים טובים ממנו בקבוצה. עדיין היה שחקן ייחודי ויוצא דופן בשיאו שאין ספק כבר אז היה בשבילי שחקן על חלל שאני אזכור כל החיים.

רונאלדו של אחרי הפציעות הוא עדיין המספר 9 הכי טוב שידע המשחק, זה לא סתם עוד שחקן שאנחנו זוכרים שהיה מצויין ושאם לא הפציעות היה הופך לאגדה…רונאלדו היה אגדה כבר בגיל 22 ! מדובר באחד מגדול שחקני הכדורגל שידע העולם, הוא ענק ומקומו מובטח, וזאת למרות כל הפציעות שמנעו ממנו להיות הכי טוב בהסטוריה.
בדיוק כפי שאתה מאשים אותנו בנוסטלגיה ובהאדרת רונאלדו הברזלאי אפשר לטעון שבגלל כל האינטרנט היוטיוב והתקשורת האלקטרונית ניפחו את כריסטיאנו מעל לכל פרופורציה…

אי אפשר לטעון שבגלל שרונאלדו שיחק חלוץ וכרסטיאנו קיצוני היה יתרון לברזילאי בהבקעת שערים, זה תלוי איך הקבוצה עובדת ועבור מי היא עובדת ואין כל שחקן אוהב להבקיע את השערים שלו, כריסטיאנו אוהב לנצל את השטחים שחלוץ מפנה לו כדי להשתחל לשם ולהבקיע, תשים אותו חלוץ 9 ולא תקבל את אותה התפוקה, רונאלדו בכל מקרה היה הרבה יותר מסוכן מכרסטיאנו בכל איזור במגרש, הוא היה לא פחות אתלט ומהיר מכרסטיאנו אבל עם הרבה יותר טכניקה ויכולת אישית, חוץ מהנגיחות רונאלדו עולה בכל פרמטר על כרסטיאנו.

ורונאלדו לא תמיד שיחק עם פיגו וזידאן וכאלה, בסוף פיגו עזב, זידאן הזדקן והתחיל לבזות את נעוריו וראול הלך ונשחק, הוא שיחק המון משחקים עם גרבסן, בפטיסטה, סולארי, רוביניו וכאלה, ובתקופה שהליגה הייתה הרבה יותר שיוויונית, מאז ברצלונה וריאל מדריד פתחו פער ענק על שאר הליגה בזכות זכויות השידור.
בייל, אלונסו, מודריץ’, קרוס, חאמס איסקו, ובנזמה הם חלק מהשמות שעשו הכל כדי שרונאלדו יבקיע כמה שיותר.

בכל מקרה, גם עם ברכיים דפוקות אני לוקח את רונאלדו שהגיע למדריד ב 2002 על פני כריסטיאנו.

עוד 20 שנה כשירכיבו את ההרכב הכי טוב בהסטוריה של המשחק רונאלדו יהיה שם, כריסטיאנו לא. ושלא תבין אותי לא נכון, אני מאוהדיו של כריסטיאנו ועוקב אחרי יובנטוס רק כדי לראות אותו, אבל הוא רונאלדו רק בשם.

אתה אומר שפנדלים וחופשיות שווה חצי שער למשחק? הפער הוא עצום - כמעט פי 2 שערים ואתה משווה את זה כאילו זה נורמלי. מה גם שכריסטיאנו עשה את זה למשך יותר זמן.

גם בקשר לחופשיות - עד שנפצע, כריסטיאנו היה בועט החופשיות הטוב בעולם. מה יש להשוות אותו בכלל לרונאלדו הברזילאי בתחום הזה? רק תסתכל על הנתונים שלו בחופשיות.

כל השוואה בין ה-2 היא דיי מיותרת לדעתי - אין פה תחרות. גם הציונים שנתנו לרונאלדו ב"אס" עם 6 על בעיטה ברגל שמאל ו-7 בנבחרת כדי שתהיה תחרות כלשהי הם לא רציניים.

אני אומר שאם בנזמה היה בועט הפנדלים הקבוע של ריאל בתקופת כ.רונאלדו הוא היה מבקיע פחות או יותר כמו כ.רונאלדו, זה בין 9 ל 12 שערים בעונה, תכפיל ב-8 עונות וזה עוד 100 שערים לרקורד.
פנדלים ובעיטות חופשיות לא אומרים כלום כמה שחקן הוא גדול, לרונאלדו באינטר היה אחוז ניצול מצבים נייחים יותר טוב מכריסטיאנו, כרסטיאנו בשיאו היה אולי הבועט השלישי הכי טוב בסגל של ריאל.

כפי שכתבתי כבר:

תשמע, אני בדר"כ דווקא מחבב מה שאתה כותב, אבל “רונאלדו בשיאו היה הבועט השלישי הכי טוב של ריאל” - באמת? אתה ראית בכלל את העונה הראשונה שלו בריאל שהוא כבש משהו כמו 10 חופשיות?
ואיך בכלל הכנסת לפה את בנזמה? רונאלדו הבקיע בעונה ממוצעת יותר מפי 2 ממנו.

ועל הפסקה האחרונה - אני דיי בטוח שהמצב הוא הפוך. כריסטיאנו הוא בלי ספק בכלל אחד מ-4/5 השחקנים הכי גדולים ששיחקו אי פעם. אין לי ספק שיזכר כגדול יותר מהברזילאי, למרות חוסר האהדה כלפיו ולמרות שהתמודד עם מסי באותם שנים.

בייל, חאמס, קרוס ואפילו די-מריה ואוזיל בועטים יותר טוב כדורים חופשיים, רונאלדו בעט כ"כ הרבה חופשיות וכמעט מכל מצב שברור שהוא יבקיע המון, הייתה לו עונה אחת שהוא הצטיין אבל מאז הוא בירידה, בניגוד אליו מסי לדוגמא שהתחיל כבועט חופשיות חלש במקרה הטוב התפתח לאחד הטובים בהיסטוריה בקטגוריה הזאת.
אני לא טוען שרונאלדו לא היה צריך לבעוט, כוכב בסדר גודל שלו אמור לקבל עדיפות בפנדלים וכדורים חופשיים רק כדי לספק את האגו שלו, אבל הוא לא בועט חופשיות מצטיין, אבל זה לא כ"כ חשוב, הדיון התחיל בזה שמישהו טען שעונת שיא של רונאלדו הברזילאי לא מתקרבת לעונה ממוצעת של כריסטיאנו, הראיתי לו ששניהם פחות או יותר כבשו אותה כמות שערים, וההפרש הוא בעיקר בפנדלים וכדורים חופשיים.
והדוגמה של בנזמה…נניח שהממוצע של רונאלדו 32 שערים לעונה, בנזמה 12 שערים לעונה, רונאלדו מבקיע בממוצע 9 פנדלים, אם בנזמה בועט את הפנדלים הוא מבקיע בממוצע 21 שערים וכרסטיאנו 23, מבין ? האם זה אומר שבנזמה טוב כמעט כמו רונאלדו ?

להיפך, כריסטיאנו(וגם מסי) יקבלו הרבה נקודות הסטוריות דווקא בגלל כל התחרות ביניהם וההשוואות הבלתי פוסקות והסיקור התקשורתי, אבל עדיין רונאלדו יזכר כיותר גדול מכרסטיאנו, כי הוא באמת יותר גדול.

רק שבמציאות לרונאלדו 50 שערים לעונה בריאל ולבנזמה 20 שערים בעונה.
תוריד לכריסטיאנו 50 שערים, עדיין יש לו 400 שערים ב-438 הופעות. משהו כמו 0.92 שערים למשחק. לעומת הברזילאי עם 0.66. עדיין דומה?

לכריסטיאנו יש 601 שערים ב 805 משחקים בקריירה, תוריד 100 גולים זה 501 שערים שזה 0.62 למשחק…פחות ממוצע הקריירה של רונאלדו גם אם מורידים לרונאלדו את הפנדלים.

אפשר לשחק עם המספרים איך שתרצה, רונאלדו היה מבקיע שערים יותר טוב מכרסטיאנו, רונאלדו הוא בין היתר הפינישר הכי טוב ששיחק את המשחק, בין שאר השחקנים שראיתי רק מסי ברמה שלו בעניין הזה.

אבל למה אתם מדברים על סטטיסטיקה של שערים כאילו זה מוכיח מי יותר גדול?
בתכלס כל הקטע של “הכי גדול” זה בלוף, יש כאלה בשבילם אבי נמני הכי גדול או ראול הכי גדול כמו מישהו פה בפורום וכו’ וכו’…
בגלל שזה משחק קבוצתי ואי אפשר למדוד באמת מי יותר גדול זה נתון לפרשנות זה נטו עיניין של דעה.
לגיטימי לחשוב ששניהם הכי גדולים, הכל זה וויכוחי סרק. אני בשבילי כריסטיאנו רונאלדו השחקן הכי גדול ומסי השחקן הכי טוב אבל מבוזבז מבחינת גדולה בגלל אופי לא מי יודע מה בוא נגיד ככה… אבל יש כאלה חושבים שמסי הכי גדול מה אני יכול להגיד להם? תמיד יהיה מה להגיד גם לצד השני. אחד מביא תארים והישגים השני יגיד אבל הוא יותר ריגש והיה יותר כיף לצפות בו וההישגים שלו היו ככה וככה וזה עשה ככה וכו’ וכו’…

רונאלדו נזאריו הוא הרבה יותר קוסם ומוכשר מכריסטיאנו, אין על כך ויכוח. מה שדפק אותו היו לא רק הפציעות אלא האופי שלו שהיה הרבה פחות יציב משל הפורטוגלי.
כשהייתי ילד שיחקתי דום ואם הייתי כותב idclip הייתי מתחיל לעבור דרך קירות. זו התחושה שהייתה לי כשראיתי את רונאלדו פנומנו.

האופי היה דפוק יחסית, אבל הצולבות בשתי הברכיים הלכו בגיל 22 ועדיין אצליח לקחת גביע עולם ולתת שנים קסומות בריאל וכמעט אליפות הסטורית עם אינטר שרק שופטים מושחתים לקחו ממנו.

לחזור משלוש ניתוחי ברכיים(שתיים בימין ואחת בשמאל) ולהשתקם ולקחת גביע עולם ולככב בקבוצת גלאקטיקוס כמו ריאל אומר משהו גם על הווינריות שלו, ולצערו סיים את הקריירה האירופאית עם עוד קרע בצולבת וחזר גם ממנה לשתי עונות פרישה בברזיל.

הויכוח הזה כל כך תיאורטי.

רונאלדו שחקן מוכשר ברמה בלתי רגילה ופציע ברמה בלתי רגילה. אין פה אם, זה מה שהיה רונאלדו כשחקן. למה טכניקה פחות טובה נחשבת לחולשה של שחקן ותכונה להיפצע בקלות לא נחשבת?

בפלייסטיישן הייתי לוקח את רונאלדו הברזילאי. במציאות את רונאלדו הפורטוגלי. התשוקה שלו, המקצועיות שלו, הווינריות והמחויבות שלו כלולים באותה חבילה עם היכולת הבסיסית שלו לשחק כדורגל.

צריך להבין שעם כל החסרונות של רונאלדו הפורטוגלי, הוא עדיין הצליח להיות מלך השערים של ליגת האלופות בכל הזמנים (לפחות זמנית עד שאתם יודעים מי יעבור אותו). הוא עדיין זכה באינספור תארים אישיים וקבוצתיים. ואם מסתכלים עליו בראייה היסטורית, צריך לזכור לו גם את שנותיו הראשונות בהן הציג מהירות יוצאת דופן, טכניקה ודריבל.

לא ניתן להפריד את הפציעות של רונאלדו הברזילאי מהיכולת שלו על כר הדשא, בקיצור.