מי יותר גדול? השוואות בין כדורגלנים

בלי קשר לדיון שם את זה פה. איזה שחקן הוא היה…

יותר התכוונתי למעמד גדול, גם מול ברצלונה היה נראה טוב כששיחק, בדרבים מול אתלטיקו גם אם אז היא עדיין היתה פאתטית
הוא היה תמיד מנסה לשחק קדימה, מאוד ישיר ובדיוק השחקן שאתה רוצה כשצריך לתקוף והכל תקוע

בסוף, נכון, הפריים שלו היה קצר ובאמת חבל.

לא בזמן או אמת או עכשיו אני מבין מה ניסה לעשות איברה.

אם זה מעמד גדול אז לדה בריינה יש אינספור הופעות גדולות במשחקי עונה בליגה האנגלית, גם כמה בליגת האלופות בין היתר ובמונדיאל במשחקים מול יפן וברזיל ב2018.

חוץ מה3 חודשי פיק של קאקה ב2007 (רמה שאני מסכים שדה בריינה לא הגיע אליה) אני לא רואה את קאקה עולה עליו בכלום למען האמת.

לקאקא’ היו פריצות עם הכדור שמעט מאוד שחקנים היו מסוגלים לייצר. שחקן אלמותי.

דיברתי על קריירה, מבחינת אלמנטים במשחק בהחלט יש, וגם הפוך כמובן.

קאקה שחקן ענק, לדעתי KDB פשוט יותר.

כדור זהב!!! (צוחק, הייתי חייב)

מקבל את הדברים שאתה אומר בנושא הזה, כי האמת דה בריינה עצמו פחות זכור לי לדוגמה מהמשחק מול ברזיל ב2018, מהקמפיין הזה אני בעיקר זוכר את האכזבה שלי בפעם השלישית מבלגיה, ושדווקא מול צרפת מי שהכי ניסה היה הזאר

אבל עדיין נשאר אצלי הקסם שקאקא הביא איתו
שמחתי יותר כשהוא הגיע לריאל מאשר כשכריסטיאנו הגיע, למרות שבדיעבד …

בלי קשר לדיון, אבל אם כבר דה בריינה - אני דווקא מאוד הייתי רוצה לראות אותו תחת קלופ, במיוחד תחתיו בליברפול. אני חושב שזה יכל להיות אפילו יותר מפחיד

הבעיה עם קאקא היא שהייתה לו נטייה לאבד את הראש במעמדים גדולים, להסתבך עם שופטים ולקבל כרטיסים צהובים שטותיים שהיה חייב לדעת איך להימנע מהם מראש:

שמע טל, יש לך טיעונים ענייניים, ואז אתה בא והורס אותם עם הגזמות פרועות. לא יודע לגבי כדור הזהב של מסי, אבל כדור הזהב של בנזמה הוא מהמוצדקים והראויים אי פעם. גם גדולי המבקרים שלו הודו בזה בפה מלא. הבנאדם נתן עונה - יכולת, מספרים, הנהגה ומה שלא תרצה - שלא הייתה מביישת את הגדולים ביותר בהיסטוריה, והוביל כמעט לבדו את ריאל לאליפות ספרד ולאליפות אירופה משוגעת.
על מה יש לדבר כאן בכלל?

סיטי היו גדולים עליכם בכמה מידות, ועליתם רק אחרי שדה בריינה יצא. הוא היה השחקן הכי טוב של הקבוצה הכי טובה בעולם, שהייתה כזאת בזכותו. טיטי יסביר לך איזו אליפות מטורפת הם לקחו בפרמייר ליג. קצת יותר מרשימה מהאליפות שלכם בעונת הפוסט מסי המסוייטת. להזכירך לקחתם אליפות עם הכי מעט נקודות מזה 15 שנה.

לא טוען שכדור הזהב של בנזמה היה מופרך, ועדיין דה בריינה היה צריך לזכות בו.

אם בנזמה לא היה תומך חמאס הייתי טורח לכתוב פה כמה מילים. אבל מבחינתי הלואי שיקחו לו את כדור הזהב ויזרקו לפח .

אבל דוגרי, עשה עונת שיא ופרש אחרי זה מכדורגל.

קארים בנזמה עשה הכל ב-2021/22 כשוויניסיוס ג’וניור התחיל להיות הפרטנר שלו אבל זו עדיין קבוצה שהתחננה לעוד שחקנים התקפה טובים. ולמרות האירוע המביך נגד גלדבאך כשבנזמה ומנדי אמרו ‘אסור למסור לו’ - לבנזמה יש הרבה מניות בהצלחה ובהתקדמות של ויניסיוס. זו עונה שבנזמה כאילו מישהו נגע בו, התחבושת, הגול נגד סיטי דווקא באיתיחאד בשיא המומנטום שלהם, ברגל שמאל, בלי לראות עם לחץ של הבלם וכדור מהאוויר - וואו. בנזמה עשה שם עונה ביחס לפרטנרים שלו והמשחקים הגדולים על גבול הכריסטיאנו.

המקום הזה הוא גם נחשב דעה לא פופולארית? אני איש נוסטלגי אבל אלך עם קווין דה בריינה ולא עם קאקה שבאמת היה פחות שנים בטופ ונתן פארטידזו בקלאסיקו הראשון שלו (סידר 3-4 מצבי הבקעה מעולים!) אבל פרט לכך היה שחקן 12-13 בריאל. בכל מקרה, דה בריינה היה חלש בגמר נגד צ’לסי עד שהוחלף ובבלגיה תמיד ראיתי אותו בצל של אדן הזאר בנבחרת. אין טעם להפוך אותו למנייה במשחקים גדולים. אגב בגומלין בסנטיאגו ברנבאו הוא לא היה קטסטרופה אבל בטח לא שיחק טוב. כאילו החלטה הזויה של פפ - שמתאימה לו - להוציא אותו, אבל הוא לא שיחק טוב.

טוב אני אנסה לזרוק שמות אחרים בדיון נראה אם תשתפו פעולה: ראול או אלסנדרו דל פיירו - מחזיר אותי לוויכוחים של כיתה ו’ עם דן לוסקי החבר לשעבר שבזכותו אני אוהב כדורגל. אני ריאל, הוא יובנטוס. אני ראול, הוא דל פיירו.

רק להבהיר - זו לא בהכרח נקודה לזכות בנזמה. אם כבר, להפך.
כמו, להבדיל, שאף אחד לא ציפה ששחקן צ’לסי יזכה בכדור הזהב אחרי הזכייה שלהם באלופות ב-2012.
וגם אליפות ספרד של אותה עונה הזכירה יותר את אליפויות איטליה, גרמניה וצרפת, לצערנו.

בכל מקרה כמו ששוסאקו כתב - בנזמה היה מצוין והזכייה שלו מוצדקת.
גם זכייה של קורטואה הייתה יכולה להיות מוצדקת בעיניי - שניהם נתנו עונה אישית פנומנלית.
וגם זכייה של דה בריינה. לא נפל מהם לא בכדורגל ולא בתארים.

לפי כל תקדים אפשרי - כל החלטה חוץ מבנזמה היתה פשע באותה עונה. הנוקאאוט שלהם בצ׳מפיונס לא בר השוואה בכלל. לצפות מקארים ליותר בעונה הזו, עם הקבוצה שהייתה מסביבו, זה לצפות ממנו להיות מסי. אם צ׳לסי היתה נסחבת על ידי שחקן התקפי אחד עם מספרים כאלה אז ברור שהוא היה זוכה.

לצפות מדה בריינה לעשות יותר בעונה הזו זה לצפות ממנו להיות בנזמה של העונה הזו. דה בריינה שחקן טוב יותר, אבל אם היינו מעניקים רק לפי זה, אפשר לעצור בחצי גמר הצ׳מפיונס בחצי מהעונות.

ואף אחד לא יכול לחשוד בי בתור מעריץ קארים.

לדעתי יש פה טיפה recency bias כי אמנם קאקא הגיע לשיא התודעה בתקופה שאתה מתאר, אבל הוא היה סופרסטאר מהרגע הראשון שדרך במילאנו. בקבוצה שזה עתה זכתה בליגת האלופות ושהעמדות בהן שיחק היה מכוסות בשחקנים איכותיים.
כבר בעונה הראשונה נבחר לשחקן העונה של ליגה איטלקית הרבה יותר קשוחה ואיכותית מהיום.
וכן, גם כיכב בצורה שלא כל אחד מצליח לעשות בליגת האלופות, כולל הופעה נהדרת במחצית בגמר מול ליברפול ב-2005, וריצה מטורפת לשחקן בודד ב-2007.

אני לא בא לטעון שהוא או קד’'ב עדיפים כי לדעתי זה צמוד, רק שצריך לזכור את השיא של הברזילאי בצורה קצת יותר מפוארת בכמה חודשים בודדים.
אם אומרים על הבלגי שבקבוצה אחרת היה זוכה בכמה כדורי זהב, אז גם המורשת של קאקא הייתה פי כמה יותר גדולה אם היה משחק באותן קבוצות.

לא אמרתי שהשיא של קאקה היה כמה חודשים בודדים, טענתי שהשיא שלו שאליו ניתן לטעון שדה בריינה לא הגיע, היה חודשים ספורים ב2007.

מעבר לאותו פיק, קאקה היה שחקן ענק אבל בעיניי לא יותר מדה בריינה שבסוף עשה קריירה טובה יותר גם בעיניי.

תחליף את קאקה ברונאלדיניו או גילי ורמוט

אני לא מבין על מה אתם מדברים בכלל.

בנזמה סיפק את אותה כמות בישולים שדה בריינה נתן, כשאצל הבלגי זאת אמורה להיות המומחיות שלו. רק שבנוסף לזה, בנזמה כבש 44 שערים, לעומת 19 בלבד של דה-בריינה. מתוך כלל השערים של בנזמה, 10 (!) היו בנוקאאוט של הצ’מפיונס, מתוכם 3 שערים ובישול מול אותה מנצ’סטר סיטי. לדה בריינה יש בסה"כ 2 שערים ו-2 בישולים בכל הנוקאאוט.

אפילו היה קרב ישיר בין שתי הקבוצות, בלי שמישהו יוכל להסתתר מאחורי טיעונים של ‘אם הייתה הגרלה אחרת’ - ודה בריינה הפסיד בקרב הזה לבנזמה. בנזמה כבש 3 שערים ובישל עוד אחד בשני המשחקים (תרם באופן ישיר 2 שערים בכל אחד מהמפגשים), בעוד דה-בריינה עם שער ובישול, במפגש בודד.
מנצ’סטר סיטי לא “הייתה גדולה בכמה מידות” מריאל מדריד בשני המפגשים, אחרת היא לא הייתה מודחת בסיכומם, ולא הייתה סופגת מריאל 6 שערים בשני משחקים. כל אחד משני המשחקים נגמרו עם הפרש xg של פחות מ-1, כל פעם לטובת קבוצה אחרת. גם שאר הסטטיסטיקות יחסית שקולות - בעיטות לשער ולמסגרת, מצבים מסוכנים, וכו’ - גם אם נטו מעט לטובת סיטי.
הטענות החוזרות האלה על המקריות בכדורגל הן נחמדות והכול, אבל מתישהו זה לא מספיק. בסוף בספורט תחרותי יש מנצחים ויש מפסידים, ומי שהפסיד שיבוא בטענות לעצמו, ושלא יצפה לקטוף פרסים כמו המנצח. המטרה העליונה במשחק הזה היא לשים את הכדור בתוך השער יותר פעמים מהיריבה, לא רק להביא את הכדור עד לסביבת השער. ואם לא הצלחת לעשות את זה, תאשים את עצמך ואת השחקנים שלך. ומהבחינה הזאת - אין שאלה שדה בריינה בצד המפסיד כאן, מבחינה אישית וקבוצתית כאחד.

אם דה בריינה היה לוקח את כדור הזהב באותה עונה, אחרי שהגיע לפחות תארים קבוצתיים חשובים, היה אחראי לפחות שערים באופן ישיר, היה שחקן פחות חשוב בקבוצה שלו באופן יחסי למועמד השני, וגם הפסיד קבוצתית ואישית בקרב הישיר שהיה בין שני המועמדים - זה היה מחדל שאין כדוגמתו.

אוקיי הבנתי. עד הדקה ה-91 במשחק השני דה בריינה ניצח בקרב הישיר שהיה בין שני המועמדים, אבל אז הגיע שער של רודריגו מבישול של אסנסיו ועכשיו בנזמה הוא זה שניצח בקרב הישיר בין שני המועמדים.

לגבי שאר התוכן - אתה עושה השוואה מספרית לא מוצלחת בין שני שחקנים בעמדות שונות. אני לא מוצא סיבה להוריד לא מבנזמה, לא מדה בריינה (האלוף ושחקן העונה בליגה הטובה בעולם - אז האמירה “הגיע לפחות תארים קבוצתיים חשובים” קצת מוזרה) ולא מקורטואה - כולם נתנו עונות אישיות פנומנליות. כמו שכתבתי, אני חושב שבחירה בכל אחד מהם ניתנת להצדקה, ומשם זה כבר יותר עניין של טעם אישי. והטעם האישי של מרבית הבוחרים אכן היה בנזמה :slight_smile:

יפה, אני שמח שהבנת איך הולכים החוקים של משחק כדורגל ואיך קובעים את זהות המנצחת.

וקצת יותר ברצינות - בדיוק באותה מידה שאילולא השער של יוהן ויסה מברנטפורד בדקה ה-81 מול ליברפול, ממשחק שהתקיים עוד בספטמבר 21’ - פתאום ליברפול הייתה מסיימת את העונה עם 94 נקודות, והיא זו שהייתה לוקחת אליפות ‘בליגה הטובה בעולם’, וסלאח היה זה שזוכה בשחקן העונה של הליגה (עם נתונים טובים יותר ומרשימים יותר משל דה בריינה, באותה ליגה).

אפרופו מספרים - עשיתי השוואה מצויינת. השוויתי גם בין מספר הכיבושים, ששם אמנם קשה להשוות בגלל התפקידים השונים (אבל המספרים גם לא באותה סקאלה בכלל), אבל גם בין מספר הבישולים - ב"מגרש הביתי" של דה בריינה שגם נמצא בתפקיד מתאים יותר, ובכל זאת בנזמה השתווה לו.
זה שאנדר החליט פתאום שבישולים זה לא מדד, כמות שערים היא רלוונטית רק כשמדובר בחלוץ, ניצחון במשחק הוא מקרי ולא משקף, וניצחון בטורניר הוא משמעותי רק כשמדובר בליגה (גם אם נוצחה בהפרש של נקודה), ורק אם מדובר בליגה לבחירתו של אנדר - לא אומר שעכשיו צריך לשנות את חוקי הפורמט.

ולא, הזכייה של בנזמה בכדור הזהב היא לא “טעם אישי”. היא קונצנזוס כמעט מוחלט שמעטות הפעמים שנראו כמותו מאז התחילה התחרות.