מי יותר גדול? השוואות בין כדורגלנים

‘זידאן הוא אחד השחקנים הכי אוברייטדים אי פעם’ הוא אולי הדל"פ הכי פופולארי שיש כיום בכדורגל.

בפועל, הדיון המודרני על זידאן בפרפסקטיבה לאחור, הוא לא הוגן. הבעייה מתחילה קודם כל בכך ששופטים אותו בפרמטרים של היום, כשהתפקיד שהוא מילא בזמנו כבר לא קיים כיום. זה מה שמביא בין היתר אנשים כמו סנטיאגו, שהיו ילדים בזמן שזידאן היה שחקן, לרוץ לראות כמה סרטונים ואת השורה הסטטיסטית הלא כ"כ מרשימה, ולטעון שכנראה לא היה כזה גדול.

זידאן היה קשר ‘10 קלאסי’, שמשחק במרכז המגרש עד למאחורי החלוצים, יחסית משוחרר ממשימות הגנתיות, ומארגן ומסדר את ההתקפות - מזיז את המשחק מצד לצד כשצריך, משחרר מסירות ופקקים, מזין את החלוצים, וכן - גם מהווה אופצייה נוספת של איום על השער. לשחקן בעמדה הזו הייתה השפעה גדולה מאוד על המשחק, עד כדי מכרעת. הוא קבע את קצב משחק ההתקפה - או אם בכלל יהיה קצב ומחץ להתקפה.

מהבחינה הזאת, זידאן הוא אולי הקשר ‘10 קלאסי’ הדומיננטי בתולדות המשחק.

לרדד את זידאן ל’אלגנטיות וטאצ’ ראשון אלוהי’ וזהו - זה לחטוא באופן גס לאמת. היו הרבה מאוד שחקנים אלגנטיים עם טאצ’ ראשון מדהים, אף-אחד מהם לא מתקרב לדיונים על הגדולים אי פעם. ולא, זה לא רק בגלל צמד בגמר המונדיאל. רמת ההשפעה של זידאן על המשחק הייתה אדירה, ואוהדי הכדורגל בכל העולם ראו זאת בעיניים.

ולצורך העניין:

אני לא מבין איך דווקא אוהד של הקבוצה של צ’אבי ואינייסטה יכול לכתוב דבר כזה. כאילו התרומה וההשפעה של שחקן על המשחק מסתכמות בשורה הסטטיסטית היבשה שלו.

כמו כן, אני לא מבין למה קבעת ש’בלתי עציר’ הוא הקריטריון הבלעדי לקבוע עד כמה שחקן היה גדול. כאמור, לשחקן כדורגל עשויה להיות המון השפעה על המשחק, שלא קשורה רק ליכולת הישירה שלו לחלוף/לכבוש על-פני שחקנים. ואגב, גם בקטגוריה הזאת - היה קשה מאוד עד בלתי אפשרי להוציא לזידאן את הכדור מהרגל, וכמות האיבודים שלו הייתה קטנה מאוד.

ולסיום:

מודריץ’, צ’אבי ואינייסטה הם כנראה 3 מתוך 10 הקשרים הגדולים אי פעם, ככה שלא לגמרי ברור לי למה הטענה הזאת אמורה להוריד מזידאן.

ואגב, אם כבר מדברים על אינייסטה - קצת מצחיק שאתה מזכיר אותו בנשימה אחת עם זידאן, כשאינייסטה לא רק שמעולם לא היה השחקן המוביל של קבוצה גדולה, אלא אפילו לא היה הכינור השני שלה. אז קצת פרופורציות.

אני שואל את עצמי האם בגלל שהייתי ילד הערצתי אותם או שהם היו באמת כאלה טובים. כשהייתי ילד נהגתי לחשוב שהשחקנים של אותה קבוצה הם כל כך טובים שלעולם גם לא יהיו שחקנים טובים מהם. אבל זה כאמור מחשבה של ילד. היום בהסתכלות לאחור אני פותח את הקלפים מחדש.

היה לי דיון כזה לא מזמן כאן לגבי זידאן. בסופו של דבר כן, אני שופט אותו בסטנדרטים של היום אם אני משווה אותו לשחקנים של היום. הכדורגל היום השתנה ונהיה תובעני יותר, וכדי להצליח היום ברמות הגבוהות צריך הרבה יותר מאשר בעבר. אז שמעתי טענה ש"אם זידאן היה שחקן היום הוא היה מתאים את עצמו לכדורגל המודרני ומציג יכולת כמו אז", טענה שאני לא פוסל, אבל מצד שני גם קשה לי לקחת אותה בחשבון כשאפשר לטעון את זה על כל שחקן עבר. אפשר לקחת את פלה ששיחק מול שחקנים חצי מקצוענים ולהשוות אותו ליריבים בני ימינו? האם פלה היה מצליח באותה הרמה אם היה משחק בימינו? אני בספק, כי פלה של היום היה נתקל יריבות קשות עשרות מונים.

מאז שזידאן פרש עברו הרבה מים בנהר, למרות שהפערים מתקופתו לא עד כדי כך גדולים כמו מהתקופה של פלה. אף על פי שאין לי ספק שגם היום זידאן היה נחשב לשחקן מוכשר ולבטח אחד הטובים בעולם, לכדורגל של היום הוא היה צריך להביא הרבה יותר ממה שהביא אז בשביל להיכנס לרשימה של הגדולים באמת. יכול מאוד להיות שהיה מצליח לעשות את זה, אבל זה כבר נכנס חלק מתיאוריה ולא מציאות ולכן לא נדע.
זידאן היה 10 קלאסי שמשוחרר ממשימות הגנתיות לרוב. בימינו אתה יכול לתת למקסימום שני שחקנים את החופש הזה, ולכן שחקן 10 הוא שחקן התקפה לכל דבר, ומשחקן התקפה אני מצפה למספרים. בסופו של דבר בראש ובראשונה בזה נמדדים שחקני התקפה.

ככלל, בגלל שהכדורגל נהיה תובעני יותר, אני חושב שככל שאנחנו מתקדמים הכוכבים החדשים שחקנים טובים יותר מהקודמים, רק שהיריבות גם התקדמו ונעשות קשות יותר.
ובכלל, צריך לשים את הדיון בפרופורציה. השאלה היא לא האם זידאן שחקן כדורגל, אלא האם הוא נכנס לדיון על הכדורגלן הטוב בהיסטוריה של ריאל מדריד והכדורגל בכלל.

חבר, אתה מרדד את הדיון כשאתה מייחס לי את הנאמר.

זידאן הוא קשר גדול והיסטורי, אני טוען שהטאצ והאלגנטיות שלו שבהן הוא אולי הגדול בהיסטוריה, בעיניי, לקחו אותו עוד קצת קדימה כשאנחנו מדברים על כמה טוב הוא היה באמת.

לגבי אינייסטה וזה שלא היה כינור ראשון- בנבחרת ספרד ביחד עם צ’אבי הוא היה כוכב הנבחרת המצליחה בכל הזמנים. בבארסה הוא שיחק כל הקריירה שלו לצד השחקן הטוב בכל הזמנים בשיאו (במצב שכזה, זידאן היה גם כן כינור שני).

ועדיין, למרות זאת, יש מן האמת במה שאתה אומר ולכן זידאן מעל אינייסטה אצלי. אבל הוא בשולחן של אינייסטה הרבה יותר מבשולחן של מסי, כריסטיאנו או נזאריו, במיוחד כשאנחנן מדברים על פיק ויכולת שיא מבחינת כדורגל נטו (מוציא מנהיגות וכו)- מכאן התחיל כל הדיון כשהתבקשנו להשוות בין מסי של המונדיאל האחרון (שחקן בסדר הגודל של זידאן), לעומת פריים מסי שזאת רמה אחרת (שרק נזאריו בשיאו מתקרב אליה, ואחריה כריסטיאנו ורונאלדיניו- זידאן לא בקטגוריה הזאת מבחינתי).

זה יהיה ממש נחמד אם תפסיק לומר דברים שלא אמרתי, אחרת הדיון ממש מאבד טעם.

@SantiagoBernabeu, אין צורך להשוות את זידאן לכדורגל של היום, גם בתקופתו ובתקופות של לפניו, כשאנחנן מדברים על פיק, הוא לעולם לא היה קונצנזוס כשחקן הטוב בעולם או שחקן שנמצא ברמה אחרת משאר השחקנים בעולם. מראדונה שהיה לפניו, נזאריו בתקופה מקבילה ורונאלדיניו לקראת סוף הקריירה שלו היו, אז אין טעם לתהות רק לגבי הכדורגל של היום.

כשמתייחסים לזידאן צריך להתייחס גם לעניין של האסתיקה של המשחק, הפרגמטיות של התהליך. זידאן תמיד עשה את הדבר הפעולה הנכונה גם אם שאר השחקנים לא הבינו את זה. זה בדיוק הפער שמבדיל בין גווארדיולה השחקן לפפ המאמן.
ומעניין לעניין באותו עניין. מודריץ’ גדול ממנו. אבל מבחינתי מודריץ’ הוא גדול הקשרים…

על זה אפשר להתווכח, לי זכור שחקן שהיה נחשב להכי גדול, באותה רמה של רונאלדו ורונאלדיניו. אבל כאמור אני זוכר את התקופה כילד בן 12, וההסתכלות שלי היום היא הסתכלות של בנאדם בוגר שחי בשנת 2023, ולכן קשה לי לבחון את השחקנים של אותה תקופה כאילו אני חי באותה תקופה. זה כדורגל אחר לגמרי.

הוא היה נחשב כאחד השחקנים הגדולים בעולם תמיד- בגלל שהוא הבקיע צמד בגמר המונדיאל וזכה בו והיה במשך עשור שלם שחקן טופ (ייאמר לזכותו) וכי הוא היה באמת שחקן מעולה וסופר אלגנטי.

אבל לא הייתה לו נקודה ספציפית בקריירה שאתה יכול להצביע עליה שזה היה “זידאן וכל היתר בלי תחרות” מבחינת דעת הקהל העולמית, כי באמת לא הייתה נקודה כזאת.

לא שזה מדד אבסולוטי אבל סתם אנקדוטה- כדור הזהב היחיד שזכה בו היה על מונדיאל 98 (שהיה אגב חלש בו עד לגמר). וכפי שאתה יודע, כדור זהב שניתן עבור מונדיאל לא ניתן כי אתה בהכרח השחקן הכי טוב בפער בעולם (כמו מסי השנה, רונאלדו של 2002 שזכה בכדור השני שלו אחרי שיאו האמיתי לעומת 97 בו זכה בכדור הזהב כי היה השחקן הכי טוב בעולם בקלות, קנבארו ב-2006…).

גם מודריץ’ ואינייסטה שחקנים ענקיים- האם יש נקודת זמן בקריירה שלהם בהם אחד מהם היה השחקן הכי טוב בעולם באופן כל כך ברור ומעל כל השאר? התשובה היא לא.

אני לא יכול להיכנס איתך לדיון על זה מכיוון שאני לא בטוח במה שאני זוכר ובנכונות הדברים שאני זוכר מאז. אני לא אשקר, מכיוון שמיוחס לו התואר גדול הקשרים ששיחק בריאל מדריד מפתיע אותי לשמוע את מה שאתה אומר, אבל שוב אני לא פוסל.

גם צ’אבי ואינייסטה הם גדולי הקשרים של ברצלונה והכדורגל הספרדי. שחקנים ענקיים והיסטוריים וזה עדיין לא סותר את מה שאמרתי.

הולך לישון, נמשיך מחר :slight_smile:

הטורניר הטוב באמת של זינדין זידאן היה ביורו 2000 אבל לואיס פיגו בלט יותר במדי ברצלונה וגם עבר לריאל מדריד, גם הוא הציג יורו מעולה עם שער בלתי נשכח. אבל כדור הזהב היה פוליטיקה גם בימי קדם. רונאלדו זכה ב-2002 בשל קאמבק מרגש עם מונדיאל מרהיב אבל בחודשים אחרים ב-2002 היה קצת פצוע והפסיד אליפות עם אינטר במחזור האחרון.

שוב אני חוזר, רונאלדיניו היה בלתי ניתן לעצירה במשך שנתיים ובעונה הכי טובה שלו ברמת ההישגים הקבוצתיים הוא היה חלש מאוד בשני אירועים גדולים. אגב בדיוני ספורטאנטר והפורום של ריאל שהיה פעם “ייחודי” לנו אני זוכר עוד כותבים שאומרים שסמואל אטו לא פחות מטריד אותנו מרונאלדיניו.

לא יודע אם דיברת ספציפית על קשרים, אבל בנבחרת ספרד היו שניים שלא מדברים עליהם מספיק - דויד ויאה שהבקיע הרבה, בעיקר ב-2010 במוד הבונקר שלנו עם צ’אבי אלונסו כקשר אחורי נוסף וכשפרננדו טורס כמעט פרש מכדורגל, וכמובן איקר קסיאס שהדף בכל משחק איזה מצב משמעותי כמו זה של אריאן רובן.

אני גדלתי על ריאל מדריד של הגלאקטיקוס וחושב שזו לא רק אהבה והערצה של ילד בן 8 שחושב שכל שחקן הוא אלוהים ועד היום קורא כך לראול כי גיא לימד אותי. כן זו קבוצה שהפסידה עשרה משחקי ליגה ב-2002 ושנה לאחר מכן עשתה רק 78 נקודות ועדיין הייתה לה הילה מטורפת ולדעתי מוצדקת, הגלאקטיקוס, שחקנים שלא חוזרים כל יום.

עיקר המחלוקת שלי איתך היא פיצול הקטגוריות. זינדין זידאן ורונאלדיניו חד משמעית באותו השולחן, את ליאו מסי אני שם במקום אחר.

אם אני זוכר נכון, זה קצת משקר כי בזמנו הייתה הבחנה בין שחקן השנה בעולם (שהיה תואר נחשק יותר מהיום) לבין כדור הזהב, ונדמה לי שבשחקן השנה בעולם זידאן זכה יותר מפעם אחת.

לעניין הקונצנזוס - זה קצת לא הוגן כי מה שקרה בעשור וחצי של מסי הוא החריג, זה דבר די צפוי שלא יהיה קונצנזוס על מי השחקן הטוב בעולם. וזה שזידאן תמיד היה מוזכר ברשימה של הטופ 3 - לצד שחקנים מתחלפים - לאורך עשור שלם, זה לכשעצמו דבר ראוי להערכה ולגמרי שם אותו בשורה ההיסטורית.

אני אגב כן נוטה להסכים שהאסתטיקה כנראה נתנה לו עוד איזה חצי צעד קדימה בדיון הזה, אבל לגמרי מדובר באחד מ-10 השחקנים הטובים ביותר ששיחקו את המשחק. הדירוג הפנימי שם הוא כבר עניין של טעם אישי, למעט ליאו מסי שכל דירוג שלא שם אותו במקום הראשון הוא דירוג מגוחך.

כן זינדין זידאן זכה שלוש פעמים בתואר שחקן השנה בעולם - ב-1998 לאחר המונדיאל, כך שזו בעצם זכייה כפולה, ב-2000 אחרי הזכייה ביורו עם נבחרת צרפת וגם ב-2003 אחרי עונה די טובה שלו וזכייה באליפות עם ריאל מדריד, אולי העונה הטובה ביותר בקריירה שלו ברמת הקבוצות. זידאן סיים שלישי ב-1997, ב-2002 ושני ב-2006, בכדור הזהב הוא סיים שלישי ב-1997, שני ב-2000.

רק כדי לסכם את הדיון הדי מעגלי הזה- אני לגמרי מסכים עם רוח הדברים שלך ולרגע לא אמרתי שזידאן הוא לא שחקן היסטורי כי הוא בהחלט כן. גם הגדלתי ואמרתי שבגלל שהוא היה בטופ לא מעט שנים הוא גדול בעיניי מרונאלדיניו ככל הנראה.

מה שאני עדיין טוען זה שלא היה לזידאן פיק יכולת כדורגל ברמה בטח של פריים מסי, אבל בעיניי גם לא ברמה של נזאריו בשיאו, כריסטיאנו ורונאלדיניו.

רוצים לא להסכים על זה? זכותכם כמובן, את אותם הדברים אני חושב גם על צ’אבי, אינייסטה ומודריץ’ שזידאן טוב מהם בקצת בשיאו מבחינתי.

אבל להמשיך לומר לי שזידאן הוא שחקן היסטורי ושהוא היה כמה שנים יפות בטופ והצטיין במעמדים גדולים- הרי שאני מסכים וזה לא סותר את שאמרתי.

נזאריו זה בכלל תעלומה ופספוס עצום. אני חושב שהוא היחיד שהראה דברים שיכולים היו להתחרות עם הגמד ומי יודע מה היה קורה אילולא הפציעות. יש מצב שהדיון פה בכלל היה מסי או רונאלדו נזאריו.

אני יכול להרגיע אותך שלא רק מי שראה את זידאן כילד שם אותו בדיונים של הטובים אי פעם. גם אוהדים ומומחים ותיקים מכל המינים והסוגים שמים אותו שם.

לגבי שאר ההודעה שלך - אתה צודק בהכול, רק לא ברורה לי המסקנה הסופית שלך. מה שתיארת זה בדיוק מה שקראתי לו ‘שיפוט לא הוגן של זידאן בפרמטרים של היום’, רק שמשום מה במקרה של פלה ברור לך (ולכולם) שהשינוי באופי המשחק לא יכול להכריע באופן חד-משמעי שפלה לא היה כזה גדול, אבל במקרה של זידאן אתה נוטה לשפוט אותו לחומרה. מבחינתי שני המקרים די דומים - לעולם לא נדע מה היה קורה אילו זידאן היה משחק כיום (אני סבור שהוא היה מספיק מוכשר כדי לעשות את האדפטציות הדרושות, אבל כמובן שאין לי איך להוכיח זאת), אבל במקרה הגרוע אני פשוט אגיד ש’אי אפשר להשוות בין תקופות שונות’.

בהקשר של הדיון על זידאן כאחד הגדולים אי פעם, זה בפירוש מה שכתבת:

כנ"ל במקרה הזה:

מה שכתוב בפסקה הזאת זה בפירוש הסתכלות על השורה הסטטיסטית היבשה (שערים, בישולים, איומים ישירים על השער), והתעלמות מההשפעה הרכה והמכרעת שעשויה להיות לשחקנים על המשחק - השפעה ששחקנים כמו צ’אבי ואינייסטה הם השם הנרדף לה.

אם אתה לא רוצה שאתווכח איתך על טיעונים שגויים, אז פשוט אל תרשום אותם.

אפשר להתווכח גם על נבחרת ספרד, אבל בכל מקרה כדורגל נבחרות הוא קצת פחות מעניין לצורך הדיון. בברצלונה הוא היה לכל היותר כינור שלישי למסי ולצ’אבי. אני לא מבין בכלל את ההשוואה לזידאן בריאל (כינור שני למי? לראול? גם כשרונאלדו הגיע לריאל הוא בוודאי לא היה הכוכב הבלתי מעורער של הקבוצה, עם כל בעיות ההשמנה והכשירות), או גם בנבחרת צרפת לצורך העניין.

זה פשוט לא נכון. החל מ-99-00, אחרי הפציעה של רונאלדו פנומנו שהשאירה אותו חצי מהשחקן שהיה לפני כן, ועד לפריצה של רונאלדיניו ב-2004 - זידאן בפירוש היה השחקן הטוב בעולם - וגם הגיע ככזה לריאל, תמורת סכום שיא בזמנו. השאלה היחידה הייתה על האם הסכום הזה שווה את התמורה, לא על האם מדובר בשחקן האחד שאולי שווה את זה (שקול לקבוצה שתשים כיום 250 מיליון על הלאנד/אמבפה).

באופן כללי אני חוזר לנקודה המרכזית שהפריעה לי בהודעות המקוריות שלך על זידאן כאוברייטד, ושמההודעה האחרונה שלך אני מבין שבעצם אנחנו לא חולקים בה.
מסי, מראדונה, פלה וכריסטיאנו, וכנראה גם רונאלדו פנומנו בפריים - הם 5 השחקנים הטובים אי פעם, בלי עוררין.
אחריהם, יש עוד 5-10 מקומות להשלמת תמונת 10-15 השחקנים הגדולים בכל הזמנים. זידאן בעיניי לגמרי שם (יחד עם צ’אבי ומודריץ’ אגב). זה שהוא לא הכי טוב אי פעם (מה שאף-אחד לא טען מעולם, ובטח לא בדיון הזה) - לא הופך אותו לשחקן לא היסטורי, או לעוד דה-בריינה תורן. הוא נמצא בדיונים האלה לגמרי בזכות ובצדק, ולא בגלל שיפוט מקל.

ההיפך, במקרה של פלה אני טוען שהוא לא יכול להיזכר כהכי גדול כי הוא שיחק מול יריבות לא יריבות. אני לא יודע כמה טוב הוא היה נחשב היום אם היה מביא בדיוק את אותם יכולות למגרש המודרני. במקרה של זידאן דווקא לדעתי הספק קטן יותר מאשר לגבי פלה, כי הוא שיחק בזמנים שהכדורגל כבר היה מקצועני לגמרי.

בסופו של דבר אני שואל את עצמי איפה אותם אגדות עבר היו מתמקמים היום בכדורגל עם אותם סט יכולות שהציגו אז. בלי תיאוריות איך הם היו משנים את סגנון המשחק כדי להתאים אותו יותר לימינו.

אנחנו מדברים על אותו זידאן שעישן לאורך רוב (כל?) הקריירה?

הכל יחסי בסופו של דבר, פלה היה לחלוטין ״מקצוען״ במובן של זה שלא היה לו מקצוע אחר, למרות שכמובן שלא כל השחקנים מולם התמודד (אם כי כן הבכירים שבהם). מי שראה אותו בלייב נשבע שהיה מצטיין גם בכל תקופה אחרת (אני בספק, כמוך, אבל אין איך להכריע). אתה כמובן מתכוון לרצינות האימונים, טכנולוגיה וכו׳. אבל גם כאן - רפואת ספורט ותזונה למשל השתכללו בקנה מידה מטורף מאז שזידאן פרש (יותר מאשר בין פלה לזידאן לדעתי. מועדון כדורגל גדול מכיל היום איזה חברת הייטק או שתיים בתוכו). זה דיון עתיק ללא דרך להגיע להסכמה, אבל מי אמר שדווקא להצליח עם טכנולוגיה, רפואה ומעטפת טובות יותר, שבתורן מייצרות גם יריבים וגם חברים לקבוצה טובים יותר, בריאים יותר, בכושר טוב יותר וכו׳, זה ״המדד האמיתי״?

אוסחף רק שנקל קטן לדיון שרץ פה
אתחיל ואומר שפלה מעצם היותו בתקופה צריך להיחשב פחות גדול כי תקופת הכדורגל הייתה פחות מקצוענית ומאסיבית אבל יש גם לציין שהמדד שלו על כך שלא שיחק באירופה לא צריך להיכנס למשוואה.

עד אמצע-סוף שנות ה-80 תחילת שנות ה-90 מעטים היו השחקנים הדרום אמריקאים שיצאו מהיבשת, היה פחות נהוג .
אפשר לראות את זה בסגלים של ברזיל וארגנטינה משנות ה-50-60-70-80, גם האלה שזכו שהיו 3-2 שחקנים בגג בכל סגל ששיחקו מחוץ ליבשת בניגוד להיום.

הצד השני של המטבע הוא שהקבוצות האירופאית היו טובות פחות ובוודאי שלא בהכרח טובות יותר מהגדולות של ברזיל ומסנטוס בפרט. הרי נבחרת ברזיל היתה הטובה בעולם במשך המון זמן, כל זה בזמן ששחקניה שיחקו כולם באמריקה. זה דיון אקדמי לגמרי ולחלוטין אין לי דעה, אבל ״לא שיחק באירופה״ זה נקודה לרעת פלה רק בהנחה ששם שיחקו הקבוצות והשחקנים הכי טובים.

תראו לגבי רונאלדו-פנומנו ברור שהוא היה חצי שחקן אבל אני הרגשתי בשנתיים הראשונות שלו בריאל מדריד בהן הייתה קבוצה טובה ושהוא רצה לשחק - שהוא ‘9’ מפלצתי לחלוטין וכן מסוגל להתגבר על שני בלמים תמיד. הוא כבש כמעט בכל משחק בסיבוב הראשון של העונה ב-2004 וזה בלי פנדלים שלואיס פיגו לקח. 14 שערים ב-17 המשחקים הראשונים, וממחזור אחד הוא נעדר. אני חושב שהוא לא היה “מעוניין” להיות ליאו מסי בעניין הזה שתמיד העדיף את היכולת האישית שלו, הוא לא היה משחרר את הכדור הרבה. ראיית משחק מדהימה בהחלט הייתה לו.

ברור לי שאפשר להביא קליפים מדהימים לדיון הזה וזו לא המהות שלו ועדיין:

זה רונאלדו “החצי שחקן שהיה” ב-2003-04, אגיד כמובן שאתלטיקו מדריד של אז קבוצה בינונית מאוד עם פרננדו טורס שברור שיהיה בטופ ודייגו סימאונה הכסחן בסוף הקריירה, ועדיין. זה לא רק השער הראשון שבתנועה אחת הוא ביטל את כל ההגנה. המהלך למשל עם ראול שהוא דוחף את הכדור ברגל אחת, מעביר לשנייה ובועט חד כל כך לקורה, הדריבלים שלו - וואו.

רק אוסיף לגבי זינדין זידאן שהוא בעצמו אמר במסיבת עיתונאים ב-2020/21 כששאלו אותו על ויניסיוס ג’וניור לפני “המפץ הגדול” כמובן ובמטרה להחמיא לו שגם הוא - זיזו - היה שחקן גדול אבל לא כבש מספיק שערים. הוא יותר קרוב לעמדה של אנדרס אינייסטה מאשר לעמדה של רונאלדיניו. זה לדעתי לא מספיק עניין אותו. ב-1998 המונדיאל נתן תנופה אבל הסרייה א’ הייתה חזקה מאוד והוא תמיד היה בשיח על השלושה-ארבעה הכי גדולים עד שהגיע אלינו.

אפשר להרחיב את הדיון ולדבר על אותם עשרה נניח שהם ברשימה המוחלטת, רשימת הזהב, את אלה שראינו במו עינינו, נניח אולי…שנות ה-90?

דור, ישבתי עכשיו לצפות במשחק המלא כי באמת רציתי לראות את הכדורגל ששיחקנו אז ולגבש דעה קצת יותר רצינית מאשר לדבר מזכרונות של לפני יותר מ20 שנה.

דבר ראשון ראיתי רק מחצית ראשונה. למה? כי כאבו לי העיניים. עזוב שהמשחק עצמו לא התעלה לרמה גבוהה, והיום כמעט כל משחק מרכז טבלה נראה פי כמה יותר טוב מהמשחק הזה, גם אתלטי חנקו אותנו לאורך הרוב המוחלט של המחצית, והשערים שהגיעו מהברקות של שחקנים היו מפעולות ההתקפה הבודדות שלנו לאורכה.

לגבי זידאן ספציפית, הוא היה נוראי. איבד המון כדורים ולא עשה פעולות משמעותיות.

על משחק כזה היום היינו שוחטים את הקבוצה, את השחקנים, את המאמן (למרות שהוא חוטף גם היום עם או בלי קשר), ובצדק!

המשחק הזה רק חיזק לי את ההרגשה שאנחנו מתלהבים מאותם שחקנים כי הם היו הכוכבים הראשונים שלנו (כמובן מי שבאותה שכבת הגיל הזאת - ילידי איזור תחילת שנות ה90 שיש הבה מהם בפורום). משחק באמת ברמה נמוכה, ואם זה היה השואו של הגלאקטיקוס אז וואלה שאפו לפרז בפעם המיליארד שהצליח לשווק ככה את הקבוצה.