סרחיו ראמוס :: נפרדים מהקפטן המיתולוגי

כמדומני שהעניין פה הוא לא ואן דייק אלא הצפה של נקודה שבתכלס (בדומה לראול בזמנו) הרבה אוהדי ריאל מדריד יודעים טוב טוב בתוך תוכם: ראמוס אגדה והכל, אבל בשום שלב הוא לא באמת היה הבלם הטוב בעולם. בתכלס, ספק גדול אם היה שלב כלשהו בו היה אפילו הבלם הטוב בריאל מדריד.

לראמוס יש כל מיני תכונות שאפשרו לכוכבו לעלות. כמובן שהדרכון לא הזיק והעובדה שהוא בהחלט אחד שיודע להבקיע שערים יותר משחקני הגנה אחרים (וזה נכון גם בלי הפנדלים). והשיער, והזקן, והפוזה. הדברים האלו מתחברים יחדיו לכדי תדמית שהופכת אותו לאגדה בעיני אוהדי ריאל רבים. ובצדק כמובן.

אבל איכות נטו? אוברייטד. כן, הוא היה תותח על כשהוא הגיע מאופס (וכשזה קרה, לגמרי שייך לרמות הגבוהות ביותר), אבל בלם שלא מאופס ב-90% מהעונה לא יכול להיחשב לטופ של הטופ מבחינה איכותית.

העזיבה שלו היא ככל הנראה אחד הדברים הכי נכונים שפלורנטינו עשה בקיץ הזה. אין לנו כסף מיותר לשלם לבלם מזדקן בן 36 שכבר בקושי מסוגל להשלים כמה משחקים רצוף בשם הרוח. אני הייתי דורש ממנו גם הרבה יותר מ-10% קיצוץ, הוא פשוט לא שווה את הכסף הזה. העובדה שהוא העז לדחות לאורך העונה את ההצעה הזו רק מדגישה את החוצפה שלו (בעונת קורונה, כשהוא פצוע גם ככה, וכשהמחליפים שלו עושים עבודה לא פחות טובה ממנו). כששומעים את השמועות על הדרישות שלו מהקבוצה הבאה (לא יודע אם זה נכון) מבינים כמה הבחור הזה פשוט לא מחובר למציאות.

כנראה שלא הכל דופק כמו שעון בקבוצה אם גם זידאן עוזב די בבושת פנים והחליט שנשבר לו ממה שקורה פה, רק אומר. קצת כבד עליי בקיץ אחד גם הוא וגם המיסטר. פרס פישל לא אחת בשנים האחרונות, גם עליו ניתן להעביר ביקורת. בין אם הוא זה שכפה את יוביץ’ על זיזו ובין אם לאו, שרשרת הילדים מברזיל כי אנחנו קסטיליה אבל ג’יידון סאנצ’ו אחד לא היינו מסוגלים להביא ‘בזמן’. ראמוס פצוע והיה חרפה העונה, בסה"כ כמה חודשים קודם לכן הוא רשם 35 הופעות ליגה שזה שיא הקריירה שלו מבלי לקבל אדום אחד.

אין בעיה שהדיון זז ימינה ושמאלה ועובדה שאף אחד לא מחק פה הודעות מן הסתם ואני שמח שהדיון זז, אבל 100 פוסטים על זה שואן דייק אלוהי בכמה דרגות מעליו (כמעט שליש דיון) כי הוא עזר לליברפול לזכות באליפות אחרי 30 שנה וכל מי שחושב אחרת אז חבל שהוא רואה כדורגל וכאלה…ומי שהעלה פה את השם הזה ראשון עונה לי בתגובה “ומה קרה העונה, גם העונה היה להם משחק לחץ?”. הטיעון שלי הוא אותו טיעון - ראמוס התמודד חלק ניכר מהזמן עם מפלצות ובקבוצה לא ממש מאומנת גם אם מלאה בסטארים בכל עמדה. לא מאופס 90% מהעונה זו הגדרה פרועה, השתן עלה לו אחרי הדסימה בערך, את שתי האליפויות שלנו עם קאפלו ושוסטר אני מניח שראית, משום מה הגולים שלו פה הפכו ללעג. ומתנצל אני לא מעדיף את פפה על פניו. כאילו הוא הלך להציל את המולדת מ-2007.
לא הבנתי מה קשור “הזקן” ו"הפוזה", אני מדבר מקצועית, לא ציינת גם את הקעקועים שלו. תסרוקת הוויקינג שלו מכוערת לדעתי ועוד ב-2005 בפורום הישן טענתי שהשיער הארוך זה המנחוס של ראוליטו.

אגב, אני ראיתי ליברפול שמתבססת על שלישייה אימתנית מקדימה הרבה יותר ב-2017/18 למשל, עונת גמר הצ’מפיונס, מאשר על הגנה, ולא שאני ממעיט בערך השינוי שלו. ואחרי הבטחת האליפות ראיתי את אותה ליברפול סופגת רביעיות נגד מנצ’סטר סיטי ולא ממש מצליחה לשמור על שער נקי. אז ואן דייק לא אלוהים, סבבה?

לסרחיו ראמוס יש משחק רגל טוב יותר משל פפה ו-וראן ביחד, תכונה קריטית לבלם בריאל מדריד ומה שהופך אותו למתאים יותר למועדון מואן דייק, קנאברו ו-ודאי שמרפאל וראן. לגבי האחרון אני לא חושב שיש ספק מי חשוב יותר לקבוצה מקצועית נטו כולל בעונה האחרונה, למרות שוראן מהיר יותר חזק יותר וסוגר אלכסונית טוב יותר. יש עשרות דוגמאות למשחקים בהם ראמוס שיחק בלי וראן ולהיפך. במאה אחוז מהמקרים ההעדרות של ראמוס השפיעה יותר מכל בחינה.

לגבי ההשוואה לפפה, בשנים בהן שניהם שיחקו יחד במועדון ראמוס שיחק 30-40% יותר משחקים מפפה, שהיה שחקן פציע ביותר. לכן גם אם שמים בצד את גדולתו של ראמוס כמנהיג ואחד שמתעלה במאני טיים - אין שום תחרות לגבי התרומה והחשיבות של כל אחד מהם לקבוצה.

ראמוס הוא חד משמעית הבלם הכי גדול מקצועית וגם היסטורית בתולדות המועדון. אין שום בלם בעולם ב20 השנים האחרונות שאם היה משחק במקום ראמוס היינו טובים יותר. כשרואים שחקנים כל שבוע בקבוצה שאוהבים תסמונת הדשא של השכן מתחזקת. ההשוואה לואן דייק שלא מזמן שיחק מול הפועל באר שבע בסאותהמפטון מביכה.

אני חושב שההייפ סביב ראמוס והסטייל של שחקן מסוגו גם מייצר הרבה יותר אנטיגוניזם סביבו וגורם לאנשים לפעמים לשפוט אותו לרעה ולחפש אותו בכוח גם כשאין סיבה מוצדקת. לא מצליח להבין איך אפשר אובייקטיבית להגיד שב-90% מהעונה ראמוס לא מפוקס.

אם שופטים לפי יכולת נטו, פיליפה לואיז בשיאו הוא גם מגן שמאלי טוב יותר ממרסלו על הנייר. לפעמים הערך המוסף ששחקן מביא לקבוצה, שחורג מההגדרה היבשה של העמדה שבה הוא משחק, משפיע הרבה יותר מאשר סגירה אלכסונית נכונה או ספירנט מהיר יותר.

נו באמת…חוץ מזה שלראמוס אולי אבל ממש לא בטוח שיש משחק רגל יותר טוב מואן דייק, בכל שאר הפרמטרים של בלם כולל מנהיגות כולל הכל ההולנדי עולה על הספרדי בפער לא קטן.
זה שוב מקרה ראול מחדש, ראול שלא היה טוב מבנזמה הפכתם לחלוץ הטוב בעולם לתקפותו, ראמוס שהיה נחות מפפה הוא הבלם הטוב בהיסטוריה של ריאל והטוב בעולם, נו באמת…

מה??? מה!!!

פפה בריאל מדריד:

25 הופעות בעונת הבכורה (זוכרים פה את ה-5:3 שחטפנו מסביליה בברנבאו)| ראמוס: 45 משחקים
32 הופעות ב-2008/09 - הורחק בגלל התקרית עם קאסקרו…| ראמוס: 42 משחקים
17 הופעות ב-2009/10- גמר את העונה בדצמבר אחרי קרע ברצועה הצולבת נגד ולנסיה| ראמוס: 40 משחקים
38 הופעות ב-2010-11| ראמוס: 46 משחקים
45 הופעות ב-2011-12 עונת האליפות| ראמוס: 51 משחקים
42 הופעות ב-2012-13 - פציעונת ואז ואראן שיחק במקומו| ראמוס: 40 משחקים
48 הופעות בעונת הדסימה 2013-14, לא היה כשיר לגמר| ראמוס: 51 משחקים
38 משחקים בעונת 2014/15| ראמוס: 42 משחקים
31 הופעות ב-2015-16 - עונה טובה שלו, פתח בגמר בסן סירו והיה אלוף אירופה עם פורטוגל| ראמוס: 33 משחקים
18 הופעות ב-2016-17 - עוד פציעות, סיום טראגי| ראמוס: 44 משחקים

הפערים של המשחקים גדולים מדי לעומת ראמוס, אי אפשר להשוות. גם בעונה הכי מחורבנת של ראמוס, עם הפציעה הארורה בכתף, עד לעונה הזו - הוא שיחק יותר מפפה.
השתכנעתי, ואן דייק “גם במנהיגות והכל כולל הכל” עולה על ראמוס. ואתה אוהד ליברפול שרוף זה לא ממש שם אותך אובייקטיבי בעניין הזה אגב.

מה מה?
פיליפה לואיז בשיאו מהיר יותר, חזק יותר וסוגר טוב יותר הגנתית ממרסלו. בדיוק כמו ואן דייק וראמוס.

כמו שראמוס צריך להיות “קודם כל בלם אחראי ששומר על המיקום שלו בהגנה”, כך גם מרסלו כמגן שמאלי, לא?

אני חושב שאם מדברים מקצועית נטו אז פפה טוב מראמוס כשחקן הגנה בכל דבר חוץ מלתת גולים ומשחק רגל (שלא הייתי מזלל בזה בקבוצה כמו ריאל). מעבר לזה, אם משקללים תרומה למועדון, מנהיגות, כשירות וכו’ אז בסופו של דבר אין מה להשוות. גם מארקז מקצועית עלה על פויול רוב התקופה שלהם ביחד בבארסה ועדיין מבחינת השפעה זה לא אותה ליגה. אני גם חושב שאצל שחקני הגנה ענייני המנהיגות ו"הנוכחות" מקבלים ערך מוסף רציני בניגוד לשחקני התקפה שאצלם זה טיפה אוברייטד בעניין התרומה (כמו אצל ראול נניח).

ראמוס בלם גדול יותר מכל בלם שראיתי עבור ריאל מדריד כמו שפויול הוא כזה עבור בארסה, גם אם מקצועית לפרקים עברו במועדונים בלמים שמקצועית היו טובים מהם בתקופות מסוימות.

וכדי טיפה להרוס נראטיבים, אני לא מסכים שראמוס איבד את הראש באופן כה תכוף כפי שמתואר כאן ואני זוכר מספיק משחקים גדולים שבהם זה כן קרה לו. כמו כל שחקן היו לו ימים טובים יותר וטובים פחות וזה הגיוני כשאתה משחק כמעט 20 שנה בטופ במועדון כמו ריאל מדריד.

ובנימה אישית, הרגע הזה שריאל מדריד בתיקו/בפיגור ויש קרן לזכותכם בדקה ה-90 ואתה לא מבין איך אין חמישה שחקני הגנה ששומרים על ראמוס, מסוג החוויות כאוהד שאזכור גם עוד עשרות שנים. אחד היריבים המהותיים בהיסטוריה.

לא. התרומה ההתקפית המצופית ממגן גבוהה מבלם.

נכון. אבל לא על זה הדיון.

איך העובדה שהוא שיחק מול הפועל באר שבע קשורה?
אם האלאנד הגיע להחליף את מונאס דאבור אז על מה כל ההייפ סביבו?
אני אגיד לך על מה ההייפ סביב ואן דייק והאלאנד.
האלאנד - כבש המון, בקנה מידה היסטורי, עבר לקבוצה גדולה יותר ורק הגביר קצת, כל זה כשהוא בן 19. חלוץ עם יכולת טכנית, מהיר מאוד, חזק מאוד, וחד ברמה שלא נראתה. כל זה למרות שמדובר במחליף של מונאס דאבור.
ואן דייק - הגיע מקבוצה בינונית ועשה קפיצת מדרגה מטורפת. ייצב הגנה מאוד בעייתית והפך את ליברפול לקבוצת הגנה מאוד חזקה.

עכשיו מה אתה בא לעשות? השוואה של 20 שנה מול 20 שנה?
ברור שראמוס גדול יותר. זכה בהכל והנהיג במשך יותר שנים משואן דייק שיחק.
קודם כל בוא נהיה הוגנים. ואן דייק בן 29 לעומת ראמוס שבן 36. ראמוס בגילו בדיוק זכה בצ׳מפיונס הראשון שלו. לא רפרטואר עשיר משל ואן דייק (צ׳מפיונס אחד).
אני לא מחשיב תארים בין לאומיים כי בסוף העניין הוא מזל לאיזה לאום נולדת.

אבל הדיון פה הוא על כמה שראמוס היה טוב.
ואן דייק בשיא טוב מראמוס בעיניי.
אני לא הייתי מחליף אותם כי ה16 שנה של ראמוס שווים לי יותר. גם יש את עניין הרגש והמנהיגות שלטעמי ראמוס מנצח שם. אבל לא הזוי לטעון ששחקן כלשהו טוב ממנו.

אני גם לא חושב שהזוי לטעון שלא מעט שוערים היו טובים מקאסיאס. שהיה נהדר אבל גם אותו נזכור הרבה יותר כסמל.
לצורך העניין רוב הקריירות שלהם, בופון נחשב לגדול מקאסיאס. ואני חושב שטר שטגן לא נופל מהם.

בכל אופן הדיון קצת נמאס עליי. ראמוס אולי השחקן האהוב עליי. זה פשוט לא הופך אותו לשום דבר יותר מהאהוב עליי. את הרמה המקצועית שלו אני אני שופט אובייקטיבית יותר.

לא הבנתי איך מונאס דאבור קשור.

לואן דייק יש שנתיים בקריירה ברמות הגבוהות, וכמו שזה נראה כרגע כך זה יסתיים. גם בשנתיים האלה אני לא רואה איך הוא בלם טוב יותר מראמוס מקצועית נטו. יש הבדל בין קבוצה לוחצת בפיק היסטורי שלה לשחקן שעבר כמעט 20 שנה בשלל סגנונות, עם המון שותפים ותמיד ברמה הכי גבוהה שיש.

ההשוואות הכי טובות הן מול השותפים של ראמוס בהגנה לאורך השנים. קנאברו שיש קונצנזוס בעולם שהוא בלם טוב יותר מראמוס (לדעתי גם לא בצדק, יש הייפ מטורף סביבו וסביב נסטה) נראה כמו חסוס ואייחו בריאל מדריד. וראן נראה לידו כמו ילדה קטנה עם קוקיות. לגבי פפה אני נוטה להסכים עם הקונצנזוס כאן שמדובר בבלם חריג ביותר. לא בושה להיות קצת פחות טוב מפפה כשהוא בפיק. עדיין מעמיד את ראמוס כאחד מהגדולים ביותר מקצועית נטו. ועם כל המסביב - הכי גדול שהיה במועדון אם לא בכלל.

גיא אתה קצת לוקח בהודעות האחרונות את הדיון הזה לאן שנח: עניין ה"גדולה".

מבחינת איכות נטו, למעט משחק רגל ומשחק התקפי (בשניהם הוא ודאי עדיף על כל בלם אחר שעבר בריאל מדריד ב-20 שנה האחרונות), ששניהם פחות רלוונטיים למשחק הגנה נטו (משחק רגל קצת רלוונטי), אתה באמת חושב שהוא עדיף על שותפיו לדרך בריאל מדריד?

המרכזיים ששיחקו לידו היו בעיקר פפה (שכבר הודית שעדיף), וראן (לטעמי בלם טוב יותר עד השנתיים האחרונות), ואולי גם אפשר לומר קרבאליו, שגם כן טוב יותר לטעמי מראמוס. וזה רק בריאל מדריד.

ראמוס מנהיג ולבטח בעל ביטחון עצמי עדיף בהרבה משל וראן (שמשלשל במכנסיים בשנתיים האחרונות, לא יודע מה קרה לו), אבל לא צריך לכתור לו כתרים לא לו. בלם שאין קונצנזוס על זה שלאורך תקופתו הוא היה הבלם הטוב ביותר בקבוצה שלו הוא, וודאי שלא יכול להיות קונצנזוס על זה שהוא אחד הבלמים הטובים בעולם בכלל או בהיסטוריה כולה.

אתם לוקחים כל דיון כזה לרזולוצית הסגירה האלכסונית ושמירה על קו נבדל. רק שבמקרה הזה אתם טועים אפילו ברזולוציה הזאת כדי להרגיש מיוחדים.

ראמוס קורא ומבין משחק יותר טוב מכל הרשימה הזאת בפער משמעותי. פפה ו-וראן אתלטים גדולים שמתבססים רק על פיזיות. כאלה יש ועוד יהיו. הבעיות הבולטות של ראמוס הן אלימות יתר ושחצנות (שחצנות דיי מוצדקת כשאתה הטוב ביותר).

מונאס דבור קשור להאלאנד.
בנזמה היסטורי בכמה רמות מהאלאנד ועדיין אעדיף את הנורבגי.
שום זו השאלה של איך תסתכל. אתה מסתכל על הקריירה כממוצע אז ברור שראמוס טוב מואן דייק.
אבל אם אתה מסתכל על פיק אז אני לא מסכים עם הקביעה הזו.
פיק של שנתיים וחצי הוא לא פיק קצר. הוא לא פיק שיגרום לי להחשיב אותו לטוב בהיסטוריה אבל בהחלט פיק שיגרום לי לקחת אותו ברצינות כשנדבר על השחקן הטוב יותר.
כמו שפה אנשים מדברים על רדונדו כקשר האחורי הטוב ביותר שהם ראו ככה אולי יזכירו את ואן דייק אם מחר הוא פורש.

זה שוב הדיון הקבוע של גדולה אל מול רמה.
גדול - ראמוס.
טוב - ואן דייק. ואם דייק בשיא עולה על ראמוס בשיא. עכשיו נשאלת השאלה של כמה זמן השיא הזה יחזיק כדי לדעת אם מדובר בפריצה רגעית שתשכח מהר מאוד או במשהו מעבר לכך.

אבל אין שום סיבה להפוך את הדעה הזו להזויה, עובדה שסטטיסטית הוא עדיף על ראמוס בכל קטגוריה שאינה קשורה בכיבוש שערים (מהסטטיסטיקות שטיטי הביא).

ועדיין אני לא אחליף את ראמוס בואן דייק. מה שראמוס הביא לנו שווה יותר מואן דייק.
מדברים גם על שתן שעלה לראש. ואן דייק בטופ שנתיים, לכו תדעו כמה מקצוען הוא יישאר כשהוא יהיה על גג העולם כמו ראמוס.

רק לא הבנתי באיזה קטע ראמוס מאבד את הראש כל שני וחמישי ופפה מה? אתם לא באמת טוענים ליציבות גדולה יותר נכון?

אז נשארנו עם ‘מי יותר טוב בפיק’ - מי שלא זוכר תצוגות מושלמות של ראמוס כשהוא מוביל את הקבוצה ולוקח תארים בעצמו אז אני באמת לא מבין מה ראה.

שלא יובן לא נכון - מת על פפה, שאמר לפני עזיבתו ‘אחכה לריאל מדריד עד השנייה האחרונה’ בלי דרישות כספיות כלשהן.

@titi_camara סתם הערה: לא חושב שאפשר לייחס את ייצוב ההגנה של ליברפול בלי לתת משקל שווה לאליסון

ככל שממשיכים הדיון נתלש יותר מהמציאות.

בעניין הדרכון - גם נאצ’ו וואסקס עם אותו דרכון, הם לא חלק מדיוני הטוב בהיסטוריה. גוטי הוא אגדת מועדון ושחקן סביר, ראול אגדת מועדון וסיים לשחק בגיל 27 לערך ואלו לא דברים שמישהו יתווכח איתם. ההשוואה לראמוס מגוחכת.

כשמנהיגות של שחקן גורמת לקבוצה לעבור משחקי נוק אאוט, לנצח יריבות ולכבוש תארים, טענת ה"דרכון" מגוחכת. מדובר בחלק ממכלול תכונות של שחקן. אצל ראמוס היכולת הזו כל-כך חזקה שהוא הוביל את הקבוצה להרים את הראש ולנצח במשחקים בהם נולדות אגדות. אפשר לספור סטטיסטיקות עד מחר, צריך זוג עיניים וטיפה ניסיון בעבודת צוות כדי להבין. ואן דייק יכול לתקל עד מחר, מנהיהגות עילית בקבוצה אגדית שכתבה היסטוריה אין לו כרגע ולכן ההשוואה מגוחכת. ושלא יהיה ספק, הוא לא השתרבב לשם במקרה, הוא זה שהוביל את הקבוצה שכתבה אותה.

ועוד דבר על הכדורים על 60 מטר שכל כל מציקים פה לכל מי שרוצה את הבלמים שלו צמודים לשוער - הוא מצוין בהם והוסיף מימד של קשר נוסף כששיחק.

אולי כדאי שאגדיר למה אני קורא פיק.
פיק מבחינתי זה לא משחק או חודש אלא תקופה של ממש.
אם נהפוך את זה למשחק אז מספיק שאביא לך את החמישיה של לבנדובסקי לכל טענה של השוואה בינו לבין מסי או רונאלדו.
אם נהפוך את זה לחודש אז לא חסר שחקנים שנתנו חודש מושלם.
אני מתכוון לכן ממש לשנה ואפילו ליותר.
השנתיים וחצי של ואן דייק בליברפול הן מרשימות בכל קנה מידי ולטעמי טובות מכל שנתיים של בלם אחר שראיתי.
עונת 2015-2016 ו2014-2015 של פפה היו מטורפות ואחראיות.
ראמוס מעולם לא היה שחקן כזה.
הוא מעולם לא היה ביזיוני כמו שפפה היה בפרקים רבים בקריירה, ומעולם לא היה שחקן שתהו האם הוא היה מעל סטותהמפטון. אבל הוא גם מעולם לא באמת נתן עונה היסטורית מבחינה הגנתית.

ראמוס כשחקן כמעט תמיד הגיע זחוח למשחקים קלים על הנייר אבל ברגע ששמע את המנון ליגת האלופות הוא לא נפל מואן דייק.
אז מה ההבדל? שבשנתיים וחצי שלו בליברפול, ואן דייק הוא ואן דייק גם במשחקי הליגה ולא רק באלופות. ראמוס מנגד משחק ככה רק במשחקים הגדולים. בקטנים הוא לא פעם איבד לנו נקודות, מה שאני לא חושב שאפשר להגיד על ואן דייק, בטח שלא באותה כמות.

אני לא מבין ממה כולם מופתעים פה.
כל משחק היינו מדברים על הטעויות של ראמוס. זה שהוא פרש לא אמור למחוק לו את זה.
כל משחק דיברנו על שהשחקנים צריכים להגיע ב״מוד צ׳מפיונס״. ראמוס הוא מנהיג אותם שחקנים שצריכים את ההמנון כדי לשחק כדורגל טוב ולא להתעורר אחרי ספיגה.

ריאל הייתה תלויה בראמוס, אבל ראינו העונה כמה ליברפול תחויה גם בואן דייק.

להגיד שואן דייק בפיק של שנתיים עדיף על כל שנתיים של ראמוס זה לא הזוי ולא מוריד מראמוס. גם מסי טוב מרונאלדו זה לא אומר שרונאלדו רע.

מרגיש שעניתי על זה בהגדרת פיק. ואם אתה לא מסכים איתי אז אשמח לתצוגה של מסי שמתעלה על חמישיה של לבנדובסקי ב9 דקות מהספסל.

אתה לא טועה, אבל זה לא שלראמוס אין פרטנרים מעולים ושוער שהציל אותו לא פעם. גם אותם שערים מטורפים הגיעו בגלל שכמעט תמיד היו לנו את המרימים אולי הטובים בעולם (אלונסו, קרוס, מודריץ). בסוף זה לא שמאחורי ראמוס שיחק קאריוס מתישהו אלא קאסיאס, נבאס וקורטואה.

כנ"ל לגבי הכדורים הארוכים שפפה ממשיך לשלוח עד היום למרות שהוא לא יודע איך בועטים בכדור. כל אחד נתפס פה על משהו קטן בשחקן שהוא “נגדו” ומתעלם מדברים מהותיים במי שהוא “תומך” בו. בסוף יש מבחן אחד: איך יזכרו את ראמוס ואם בכלל יזכרו את ואן דייק. הגדולה של ראמוס מול השאר מבוססת על כדורגל בסוף, לא על שירה ואפילו לא על הגול בדסימה. הוא היה אגדה גם לפני כן.

עוד עניין הוא שפפה ו-וראן ביחד היו פחות טובים כצמד מאשר ראמוס עם כל אחד מהם בנפרד. כי הוא בבסיסו בלם מספיק טוב ומגוון לצד כל שותף, אבל להם יש לקות רצינית עם הכדור שבלתי נסבלת בקבוצה גדולה.

לא! פשוט לא!
זה המדד לגדולה, לא ליכולת.

אשמח לדעת למה לא התייחסתי.
יודע מה? קח לך שנתיים רצופות כלשהן של ראמוס בקריירה ותביא את הסטטיסטיקה שלו משם.
נשווה לסטטיסטיקה של ואן דייק בליברפול ונראה האם כזה הזוי לטעון שואן דייק טוב מראמוס.

כל הזמן מערבבים בין גדול לטוב.
יש פה כל כך הרבה פרמטרים. תחליט למה אתה מתכוון.
את רוצה להגיד שראמוס יזכר הרבה יותר? מסכים.
אתה רוצה להגיד שראמוס בטופ יותר זמן? מסכים.
אתה רוצה לשאול האם אני אקח את הקריירה של ואן דייק על הקריירה של ראמוס? כמובן שלא.

אני טוען משהו אחר. השנתיים האלה של ואן דייק עולות על כל שנתיים של ראמוס. לא על 16, רק על 2

תפקיד מגן בכדורגל המודרני במיוחד בקבוצה כמו ריאל זה לא אותו תפקיד משנות ה 90, מדן אמור לתקוף יותר אפילו מקשרי 50/50, אז נכון ששם התפקיד הוא מגן אבל בקבוצות העילית התפקיד שלו ברוב המשחקים יותר התקפי, בניגוד לתפקיד הבלם(והקשר האחורי).
לא סתם המגינים הבכירים של העשורים האחרונים הם מגינים סופר תוקפים(מרסלו, קרבחאל, אלבה, דני אלבס, אלכסנדר ארנולד, לאם ועוד הרבה אחרים), מגן כן צריך לדעת גם להגן כמובן אבל אם בוחנים מגן מסתכלים גם התקפה וגם הגנה, אצל בלם אם הוא לא מצויין הגנתית אין לו מה לחפש בקבוצה גדולה.

מחזיר אותי אחורה לימי ערוץ 5 העליזים ושגיא כהן ההזוי מפרשן את ריאל מדריד…
פפה הוא אחד הבלמים הכי חכמים, הכי רואי משחק, הכי שקולים והכי טובים ששיחקו את המשחק בעשורים האחרונים, חוץ מתסרוקת,זקן, פוזה ודרכון עולה על ראמוס בהכל.

לא, כי אליסון שיחק העונה ובקושי ועם הרבה מזל נכנסנו לטופ4, עם ואן דייק ושוער אחר היינו לוקחים אליפות.

אתה מתעקש לא להבין ? לא כל ספרדי הוא אגדה בריאל, שחקן מצויין כמו ראמוס כן הופך לאגדה ונחשב להרבה יותר טוב ממה שהוא היה באמת, כלומר מסתם בלם טוב הוא הופך לטוב בהיסטוריה.

הוא לא מצויין בהם, הכדורים שלו גבוהים מדי ואיטיים מדי, הם מדוייקים אבל בכל המקרים המגן מצליח לחטוף את הכדור לפני שמגיע ליעד ומתחיל התקפה מתפרצת, בניגוד גמור לכדורים של קרוס למשל שהם בעוצמה הנכונה ונוחתים על החזה של השחקן שלנו לפני שהמגן הצליח בכלל לחשוב על חטיפה.
וחוץ מזה אם יש לך את קרוס לידך למה אתה צריך לתת כדורים על 60 מטר ?

ועוד דבר שמציק לי, הטענה שבגלל שראמוס מנהיג וענק ההגנה קרסה כשהוא לא שיחק, ולא כך המצב, זאת הסתכלות של נערה בת 12 שמסתכלת על אליל הנוער התורן, בהסתכלות מקצועית יש הסבר פשוט, ראמוס הוא בלם בצד שמאל, שזה אחד התפקידים עם הכי פחות שחקנים ברמה הגבוהה בכדורגל העולמי, כשהוא לא שיחק לא היה לנו שחקן ברמה המתאימה כדי למלא את המקום, לרוב וראן המסכן היה חייב לשחק בצד שלא נוח לו והוא קרס, ואילו כשוראן לא שיחק היה תמיד פפה שיחליף אותו ולהיפך.
העונה כשנאצ’ו התעלה בתפקיד הבלם השמאלי פתאום לא התגעגענו כ"כ לראמוס, אף רצינו שלא יחזור וההגנה הייתה לא פחות טובה מההגנה עם ראמוס בשיאו, בלי ראמוס המנהיג הכל יכול.
לא סתם השחקן שמחליף את ראמוס הוא אלאבה, בלם בצד שמאל.

זה כבר דיון אחר לגמרי, אבל יש רק דרך אחת לשחק כדורגל? למה אנחנו מספיק מודרניים כדי לאפשר למגנים להשתתף במשחק התקפה ככל העולה על רוחם אבל כשזה מגיע לתפקיד הבלם אסור לחרוג מהגדרה מקובעת ושמרנית?

מן הסתם בכדורגל המודרני מגנים נוטים להתקיף יותר מבלמים ויש המון סיבות שונות לכך, אבל זה עניין של שכיחות ולא של מה אסור ומה מותר. כמו שקאסמירו/קרוס/אלונסו/חדירה התרגלו לחפות מאחור על החורים של מרסלו, אני נוטה להאמין שהם ידעו לעשות זאת בפעמים הספורות כשראמוס החליט להוליך כדור קדימה או להצטרף למתפרצות (שלא לדבר על מצבים נייחים). אפשר להתווכח על הערך והתועלת מול הנזק הפוטנציאלי שיש בהצטרפות להתקפה של ראמוס לעומת מרסלו, אני אישית לא מסכים עם הגישה שלמגן שמאלי מותר להפקיר לכאורה את ההגנה בעוד שאצל בלם זה ייהרג ובל יעבור.