סרחיו ראמוס :: נפרדים מהקפטן המיתולוגי

אם ימציאו שיטה מצליחה שמביאה תארים שבא בלמים עולים להתקפה אעדיף את ראמוס על פני כל בלם אחר, אבל מה לעשות שאין שיטה כזאת והבלם שלך מחליט שיש לו נפש של חלוץ ועוזב הכל ועולה להתקפה?

יציאה של מגן להתקפה זה משהו שמתרגלים כל אימון מהיום שמתחילים לשחק כדורגל בגיל ילדים, גיבוי לבלם שעולה מתי שהוא רוצה זה משהו שלא מתרגלים ולכן יותר קשה לעשותו.

לא, אי אפשר אפשר להשוות תועלת של הצטרפות של כל בלם בעולם( וגם כל מגן בעולם) מול התועלת ההתקפית של מרסלו, בשיאו מרסלו מעמדת המגן היה אחד השחקנים ההתקפיים הטובים בעולם.

בוא נחשוב על זה רגע.
מה עליה של מגן נותנת לנו? ריווח בהתקפה על חשבון קשר שנשאר לסגור מאחורה.
מה עליה של בלם תתן לנו? את ההפך. כלומר צמצום המשחק לאמצע על חשבון משחק האגפים.
בוא נסתכל עכשיו על מגנים ובלמים. בלמים לרוב גבוהים וחזקים בשביל הצורך להתמודד עם הרמות. לכן לרוב הם פחות מהירים ופחות טכניים.
מגן נמצא מתוקף עמדתו פחות במרכז הרחבה ולכן היותו גבוה וחזק חשובה פחות, לכן אפשר במקרה הזה לתעדף תכונות כמו טכניקה ומהירות ולקבל שחקן שתרומתו להתקפה גבוהה יותר. שחקן שפשוט התקפית יהיה טוב יותר.
בכללי בכדורגל היום הבלם כבר עולה יותר, פשוט מתקרב לעמדת הקשר האחורי ונותן לקשרים לעלות יותר. לעלות יותר מכך דורש חיפוי של הקשר האחורי (או המגן) ואז בלבול בירידה להגנה.
בנוסף זה גם דורש כושר מטורף מהבלם כי הוא יצטרך לרוץ כמו קשר רק להתחיל למטה יותר ולסיים למטה יותר, וקשר כבר היום הוא השחקן שרץ הכי הרבה. זה יגרור חילופים בהגנה במהלך המשחק (עקב עייפות) שיגרמו לבלבול וחורים.
כל זאת לשחקן שגם ככה סטטיסטית יהיה בכושר פחות טוב (גדול יותר וכבד יותר עקב דרישות ההתמודדות עם כדורי הגובה).
בקיצור יש הרבה סיבות למה בלם עולה פחות ממגן. אני יכול לנסות לתת ניתוח עמוק יותר אבל לדעתי פגעתי בהן מספיק.

אז אין פה עניין של לחרוג ממגבלות התפקיד, אלא פשוט היגיון של המשחק.
ובכל אופן, פליפה לואיז משחק בתקופה בה הדרישה ההתקפית ממגן גבוהה מבלם אז זה לא משנה מה יכול היה להיות. בסוף תסכים איתי שמרסלו (כשהיה שחקן) ווראן תורמים להתקפה יחד יותר מפליפה לואיז וסאביץ׳. (מתוך ההנחה שאתה רוצה שהמרן יישאר למען עליה של הבלם).
או מרסלו וקאסמירו לעומת פליפה לואיז והקשר האחורי של אתלטיקו.

לא יוצא לי להגיב כאן הרבה אם בכלל, אבל הפעם טיטי אתה מגזים וזה נהיה כבר מביך.
איך אתה משווה בלם שנתן עונה וחצי טובות ואחריהם בילה עונה שלמה בפציעה (נכון שזה גם מעט נאחס) אבל בסהכ נתן כעונה וחצי טובות אם אחד המאמנים הטובים שבאירופה אם לא הטוב שבהם (ואני מדבר מבחינת טקטית, ולא הכנות למשחק בודד כמו זידאן) לראמוס הכל יכול שאפילו שחקני הגנה מפחדים שהם שומעים את השם שלו.
נכון שהוא לפעמים לא השחקן הכי אחראי בהגנה לפעמים, אבל החוכמת משחק שלו והקראית משחק שלו הדברים שהוא עשה. צריך לדעת לפעמים להכיר תודה גם.
ודרך אגב רק שתדע לא כל שחקן שמחשק בליברפול ישר הופך לעילוי …

מדהים שהוא היה אגדה עוד לפני שהוא הסתפר (התוודענו לשינוי ביורו 2012?). כמה זמן עבר מאז וכמה הישגים.

אפרופו פפה - בדיוק הפוך. יותר טוב ככל שיש לו יותר שיער.

יש עניין לא פתור לגבי הקשר בין שיער ויכולת… ראול, איסקו, עכשיו אתה אומר לי גם פפה.

לעניין הדיון. מבלי להביע דיעה על מי יותר טוב - ראמוס או פפה או ואן דייק - ב"כדורגל נטו", לדעתי זה לא נכון להפריד בין זה לבין תכונות אופי, כי תכונות אלו מגדירות את סך טיב השחקן. חלק אינטגרלי מהיכולת של כדורגלן על הדשא הן גם תכונות כגון קור רוח (נו, תפרידו את תכונה זו מקרוס כאשר אתם מנתחים אותו), ביטחון עצמי, עמידה בלחץ, היכולת להניע אחרים, מנהיגות ועוד. באופן דומה כשממיינים לוחם ליחידה מובחרת לא בוחנים רק את הכושר הגופני שלו.

ראול אחד השחקנים הטובים בעולם - עד 2003:

ראול שחקן כבוי לחלוטין שאיבד את עצמו:

image

אני חושב שזו גם סטייה מהדיון אבל יש טעם לשים את קנבארו בכלל על שולחן הניתוחים? ואני אחד שאוהב אותו וישר קונה חולצה שלו והוא אולי הקראק ההגנתי הראשון שהגיע אלינו. כשהוא בא חשבנו שראמוס יילמד מהבלם הטוב בעולם ובפועל סרחיו היה זה שתיקן את הפאשלות שלו. אני לא אהיה ליצן ואגיד שאני זוכר עדיין את אוצ’ה חוגג עליו ורקראטיבו נותנת לנו שלישייה בברנבאו אבל הוא לא שחזר את היכולת מיובנטוס, לפרקים בלבד.
ובכלל, אם יש הייפ זה סביב קנבארו. הוא רשם את החודש הכי מדהים שראיתי וגם אראה בחיי משחקן הגנה, המונדיאל, הבלון ד’אור זה אחלה וכן אני מכיר את הסיפור שהוא לעג לחלוצים שמספיק שיבקיעו פעם אחת בעוד בלם צריך לנצח 100% מהקרבות. אבל זה שקנבארו לא היה עם שגעון גדלות זה לא מספיק? הוא היה פח אשפה בעונה האחרונה באינטר ושיקם את הקריירה ביובנטוס של קאפלו, העונה האחרונה שלו אצלנו הייתה לא טובה בכלל. הוא התדרדר עם פארמה לתחתית בחלק מהזמן. הייפ מונדיאל. מדבר על מקומו בראייה היסטורית ביחס למספר שנים אמיתיות בטופ ולא על הפיק של קנבארו.

עברתי פה על הפוסטים האחרונים וראיתי שציינו גם את ריקרדו קרבאליו, נו באמת, בלם שעשה פה עונה אחת יפה על אף שהגיע הרבה מעבר לשיאו. אולי נריץ בגוגל את כל הבלמים ששיחקו בריאל מדריד מאז שנות ה-2000, גם איבן קאמפו טוב מראמוס וגם ראול אלביול לא לוקח סיכונים ומה עם וולטר סמואל? אפשר להשוות בלם ששיחק לידו עם ג’ון טרי ובקישור האחורי מקאללה ואסיין לעומת ראמוס שבחלק מהזמן נשען על הגרזנים אמרסון ומהמאדו דיארה וליידי גאגו? נו באמת.

לא מבין איך לקח לך יומיים שלמים עד שהבאת את ראול… :wink:

בטח שכן ! הנדרסון לדוגמא הוא השחקן הטכני ביותר ששיחק את המשחק ב 3 העשורים האחרונים.

אני לא מדבר על שיטת משחק שלמה שבה הבלמים הם כלי משחק התקפי יותר מאשר הגנתי (כמו שאנחנו רואים עם מגנים או ווינג באקים בקבוצות רבות), אלא על מהלך טקטי שרואים לעתים רחוקות, בעיקר ביציאה למתפרצות או כשהמשחק מבולגן והעמידה של הקבוצה היריבה לא מסודרת. זה מהלך שכבר ראינו אצלנו מצליח לא פעם מצד ראמוס ואפילו מצד פפה (מהראש אני זוכר שער מול בטיס בחוץ במתפרצת, לדעתי ב2017). להגיד שראמוס מצטרף להתקפה מתי שהוא רוצה זה לעוות את המציאות ולזלזל קשות באינטליגנציה של השחקן.

לא הבנת, התכוונתי שאפשר להתווכח האם הצטרפות של מגן או בלם להתקפה שווה את הנזק שעלול להיגרם בהגנה כתוצאה מכך. ברור שבמשחק שוטף מרסלו תורם להתקפה יותר מראמוס, ש-99% מהתרומה ההתקפית הישירה שלו בריאל (משחק הרגל המעולה תורם בעקיפין בהתאם לסגנון המשחק שלנו) הגיעה ממצבים נייחים.

@Gev, בגדול:

• מה שכתבתי בפסקה הראשונה לטיטי קמארה רלוונטי גם אליך, התכוונתי לניצול הצטרפות של בלמים כמהלך טקטי שקורה מדי פעם ולא כשיטה שלמה. לא מתווכח עם ההערות הטקטיות, אבל זה תלוי נסיבות ולפעמים יכול להוכיח את עצמו.
  • ממליץ לא להתקבע על תכונות שאמורות להתאים לכל עמדה גם אם זה לפי ההיגיון. לפעמים דווקא בלמים נמוכים עם מהירות סבירה הם אלו שיצטיינו ברמות הגבוהות (מסצ’ראנו ופויול בבארסה, אוטאמנדי בולנסיה וסיטי בהתחלה, אלאבה) ואפילו ינצחו ברוב המאבקים האוויריים בזכות ניתור, מיקום, לחימה ואלמנטים נוספים שלא קשורים לגובה. בריאל ובבארסה טכניקה והולכת כדור לפעמים חשובים יותר מגובה ומהירות גם אצל בלמים. זה רלוונטי אגב גם לשוערים שלא חייבים להיות 1.90 מ’, רק אצלנו בעשור האחרון הצטיינו שני “גמדים”.

אבל זה בדיוק מה שנכתב.
כתבו פה (לא זוכר אם אתה) שפליפה לואיז טוב כמו מרסלו כי שניהם כמו בלמים צריכים קודם כל להגן ואז היכולות ההתקפיות של מרסלו לא חשובות משל ראמוס. אני כתבתי שזה לא נכון.

כי אתה שוב הולך לגדולה ולא ליכולת.
מה ההבדל בין גדולה ליכולת? שים את ואן דייק בשיא במקום ראמוס, האם היינו נראים פחות טוב? לדעתי יותר טוב.
שים את דה בריינה במקום אינייסטה. אתה חושב שברסה של פפ הייתה מתפרקת? אני לא אתפלא (וגם מאמין) שהם היו נראים טוב יותר.

פיקה ייחשב כאחד מהבלמים הגדולים ששיחקו, בפועל אני יכול לספור לך 10 בלמים בתקופתו ששמם לא ייזכר בדפי ההיסטוריה שהיו פי 100 טובים ממנו לאורך רוב הקריירה שלו.

אף אחד לא משווה את ראמוס לואן דייק היסטורית, נטו בשיא.

איפה לא הכירו תודה? ראמוס בלם ענק.
אני גם מכיר תודה לרונאלדו על אף שמסי טוב ממנו לדעתי.
החלק הזה הוא בדיוק הסיבה שבגללה אני חושב שבשיא ואן דייק עדיף עליו, ואן דייק כן אחראי. חוכמת המשחק של ואן דייק לא נופלת מראמוס.

ואני חושב להפסיק להגיב בדיון. באמת שיש פה חוסר הבנה של מושג בסיסי שהוא גדולה מול יכולת. זה לרוב ילך ביחד, אבל תמיד יהיו נקודות קיצון.
קרוס ייזכר כגדול פי מיליון מדה בריינה, מישהו פה בטוח כל כך שהגרמני טוב ממנו?

מחשבה שעלתה לי לראש - תמיד כשמדברים על זה שבריאל לא יודעים לכבד אגדות, אולי זה מגיע בכלל מאיתנו האוהדים?
למשל, קשה לי להאמין שביום הפרישה של טוטי אוהדי רומא ניהלו דיונים על הקושי שלו בתרומה למשחק הלחץ הקבוצתי. או שבימים לאחר עזיבת ג’רארד, אוהדי ליברפול דנו ארוכות על כמה הוא בחיים לא התקרב לרמה של אינייסטה.

לפעמים נדמה לי שחלק מהאנשים כאן הם לא אוהדי ריאל אלא מבקרי ריאל. כשזה מגיע לאחר משחקי נפל זה חשוב, אני לא מבין למה זה נמשך גם בדיון פרידה מאגדה.

אתם רגישים מדי. האגדה עצמה משכה את ריאל באף עד הרגע האחרון במשא ומתן ולא בפעם הראשונה. אפשר לבקר אותו גם אם מתים עליו.

יש הבדל בין ביקורת על תהליך המשא ומתן לבין גימוד מקצועי של ראמוס. תסמונת הדשא של השכן גורמת לנו להמעיט בערכם של הגדולים ביותר כל פעם מחדש.
לא מעט שחקנים בעלי סט יכולות ורשימת הישגים פחותה משל ראמוס זכו למעמד ‘בלתי-נגיע’ בקרב האוהדים שלהם. תשאירו לאוהדי ברצלונה להתאמץ בלנסות לגמד את החשיבות של קפטן קבוצה שזוכה 3 פעמים רצופות בצ’מפיונס, לא צריך לקרוא את זה מאוהדי ריאל.

מי גימד את ראמוס או את תרומתו?
כתבתי במפורש שהוא אחד הבלמים הטובים בעולם בדורו, איפה הגימוד כאן? דווקא האחרים שבחרו בו כבלם הטוב בהיסטוריה הם אלה שניפחו אותו מעבר לכל פרופורציה.

לא הם לא, אבל מצד שני אני גם מאמין שלא בא אף אוהד ליברפול והשווה את ג׳רארד לזידאן מבחינת היכולת או למראדונה. כלומר תיארו אותו כפי שהיה. שחקן ענק, סמל, ווינר.

למה לבקר סותר אהדה.
אני ישראלי ואני ביקרתי לא מעט דברים שקרו במדינה. האם אני לא ציוני?

לחשוב שראמוס אינו הבלם הכי טוב ששיחק את המשחק זה לא הזוי ולא גימוד.
אני גם לא מגמד את מסי כשאגיד שהוא לא הנוגח הטוב בהיסטוריה.
אני מאוד מעריץ את ראמוס. אני פשוט חושב שאפשר לעשות את זה בצורה פחות עיוורת. אני חושב שראמוס מספיק גדול כדי שלא נצטרך להאדיר אותו מעבר למה שהוא.
יתר על כן, לנכס לו תכונות שאינן שלו לטעמי מוריד ממנו. הרי מי צריכים שיעלו את ערכם בדיבורים? רק השחקנים הקטנים. לא השחקנים שמחזיקים ב4 גביעי אלופות, 2 יורו, מונדיאל, ו5 אליפויות. שיראה את זה, מקומו בדיון של הגדולים ביותר מובטח. לא צריך להמציא שהוא טוב מואן דייק שמבחינה היסטורית כרגע לא באמת ייזכר (אולי בדיון עם אוהדי ליברפול, כמו שאוהדי ריאל יזכירו את פפה).

להעריץ את ראול זה דבר אחד, להגיד שהוא החלוץ הטוב ביותר ששיחק את המשחק זה לא יהיה משהו שאני מסכים איתו.
אז ראמוס לטעמי טוב מראול (בהקבלה לעמדת הבלם), עדיין זה לא אומר שאני חייב לחשוב שהוא מושלם. אם אנשים לא היו כותבים דברים כאלה עליו גם לא הייתי מגיב עליהם והדיון היה ממשיך נטו לכיוון האדרת ראמוס.

אתה מצליח להבין את ההבדל בין הערצה עם ביסוס לוגי להערצה עיוורת? בין להעריץ את ראול לבין להשוות אותו לרונאלדו מבחינת יכולת?
כצבתי לא פעם שלא הייתי מחליף את ואן דייק, אבל אמירות של ״ראמוס לא רואה את ואן דייק ביכולת״ הן פשוט לא נכונות בעיניי. וכמובן שהיסטורית ראמוס גדול בהרבה.

מה זה מעמד בלתי נגיע?
להעריץ אותו ולא משנה מה? אני בהחלט שם.
לחשוב ששחקן טוב מכל אחד אחר בעולם כי הוא סמל במועדון שלי? זה פשוט לא נכון. אני נהנה לראות את המשחק גם בצורה אובייקטיבית. להגיד שראמוס מלך וגם להגיד שהוא לא הבלם הטוב ביותר ששיחק את המשחק.
אני אגיד יותר מזה, זה בדיוק הקסם שלו, שהוא לא.
הקסם של ראמוס בא בזכות אותו פער בין היכולת כשהוא מרוכז לבין היכולת במשחקי צהריים מול גרנאדות. זה בדיוק הסיבה שהוא אחד השחקנים שהוציאו מאיתנו הכי הרבה רגש.
יש מוכשרים ממנו אבל אין כמותו. כמו ראול.

אני לא חושב שלתת לו יחס של ראול זה הורדה מערכו. מ2012 הוא היה אחד הבלמים הטובים בעולם בקבוצה הכי הישגית בהיסטוריה. אז אמרנו שהוא לא הבלם הטוב בהיסטוריה מבחינת יכולת, so fucking what?!?

אמנם זה לקח כמה ימים עד שהעצב ישקע אבל דור רומנו הצליח להשתלט על הידיים הרועדות ולכתוב טור פרידה מסרחיו ראמוס, הגראן-קפיטאן ואחד הגדולים איי פעם ובעיקר: אדון הדסימה.

עד הרגע האחרון, עד לדקה ה-92:48 כמו שהוא לימד אותנו – האמנתי שהסוף יהיה טוב, שסרחיו ראמוס וריאל מדריד זה לכל החיים. גדלתי על הגלאקטיקוס אבל אני כמעט לא זוכר את הקבוצה בלעדיו. גם ראול ואיקר עזבו אחרי 16 שנה בטריקת דלת – אולי זו קללה. עצם זה שהמועדון “משך” את ההצעה זה בלתי נסלח.

זה הפוסט שמעולם לא רציתי לכתוב. העצב הכי גדול הוא להיפרד משחקנים שגדלת עליהם והערצת כמו עיוור – אגדה, מיתוס, אלמותי. ראמוס שחקן היסטורי, של פעם ב-50 שנה, הרכש הכי טוב פרט לכריסטיאנו. ועזיבתו כואבת פי כמה. הוא הגיע כילד שבא לטרוף את העולם ופשוט הזיז כל מה שבדרך עד לאולימפוס. “היורש של היירו” הבטיח וגם קיים, החזיר את ריאל להיות המלכה של אירופה. כשראמוס דיבר בגרון חנוק ומירר בבכי – הלב נצבט ובכה. וכמה שלא הגיע לו להיפרד ככה. הוא הבטיח שיעזוב מהדלת הראשית, לא?
כבר בעונה השנייה במועדון זכה באליפות והיה אחד מהמנהיגים של 2007 המיתולוגית, כשהסגל היה כבר עמוס בפיגורות – ראול, בקהאם, רוברטו קרלוס, ואן ניסטלרוי ואיקר.

ראמוס היה נחשב לאגדה בכל מקרה אבל מה עוד נגיד על ה-24 במאי 2014? השער המושלם הזה, החשוב בהיסטוריה של ריאל - גרם לאוהדים לצאת מגדרם ופתח את עידן ההצלחות. ואז באו שלוש זכיות ברציפות, ארבע בחמש שנים. “עבור מיליוני מדרידיסטאס שמעריצים אותך - תמיד תהיה אדון הדסימה”, אמר לו הנשיא ואני לעולם לא אשכח את השער הזה - הייתי שם. לפעמים הייתי מתעורר בבהלה ובודק שזה אמיתי ולא חלמתי. הוא שינה לנו את החיים, היה הקפטן הגדול בתולדות המועדון. כל הפעמים האלה בהן הבקיע בדקה ה-90 – זה לא מקרי. אני מקווה שיזכה לפרידה הולמת ובברנבאו החדש בכל דקה רביעית ישירו לכבודו. בחצי הגמר, אגב, הוא כבש צמד אימתני נגד באיירן, שנתיים אחרי שהלב שלנו נשבר עם הפנדל לעננים. היותו “בלם עם נפש של חלוץ” כנראה טשטשה את הזיכרון – איזה שחקן הגנה נפלא הוא היה. המהירות, הפיזיות, קריאת המשחק. ילד שהיה בוס מהרגע הראשון. ובחזרה למשחק – כל אחד היה מסתפק בשער וזהו. אבל ארבע דקות אחר כך הוא שוב הופיע מאחור והימם את מנואל נוייר. “אנחנו כאן ואנחנו ריאל מדריד ואנחנו לא סופרים אתכם”. 0:4 ויאללה לגמר.

מאז אותו יום קסום בדסימה, ראמוס פשוט גרם לי להאמין שכל מצב נייח יהפוך לגול. Noventa Y Ramos. תמיד הוכיח שאסור להספיד אותו. עונת הדאבל נפתחה עם 2:3 דרמטי על סביליה. אם היו משחקים עד הדקה ה-87 ראמוס היה נקטל בגלל הפנדל השטותי שגרם. והנה לוקאס מגביהה בקשת וראמוס אורב לטרף ומשווה.

בחגיגות הדאבל נכנס בסטייל עם כתר והצטלם עם הגביע הכה מזוהה עמו. הוא היה שחקן פורץ גבולות – 101 שערים, בקבוצה שלעגה להיסטוריה. “אנשים דיברו יותר מדי וטענו שאי אפשר לזכות פעמיים בליגת האלופות. והנה אנחנו כאן חוגגים איתכם בברנבאו את הזכייה השלישית ברציפות”.

ההתעלות שלו במשחקים הגדולים הייתה עצומה. רק בדיעבד יעריכו את גדולתו. מתי יגיע שחקן שיהיה רק דומה לו? לא משנה כמה אכתוב - זה לא היה מספיק. הפעם באמת מתחיל עידן חדש בריאל מדריד. אני עדיין לא מעכל וכל כך מתגעגע. תודה על הכל ובעיקר על הדסימה. הלכתי לראות יוטיובים כמו משוגע ולרכוש עוד חולצה לאוסף. אין ולא יהיה כמוך, סרחיו ראמוס. Hasta Pronto. הטור המלא - לחצו כאן

עשרת הרגעים הגדולים של ראמוס במדי ריאל מדריד - בסדר כרונולוגי:

הרגע הראשון : היורש של היירו - אי אפשר לבחור אחרת. אחרי עונה אחת גדולה בלבד בליגה הספרדית, כהצטיין בסביליה ואפילו כבש גולאסו נגדנו - ריאל שילמה את סעיף השחרור של ילד הפלא של אנדלוסיה וגרמה למונצ’י לבכות. ההעברה נסגרה ממש “עם הבאזר”, בדקת הראמוס מה שנקרא. חולצה מספר 4 כבר הייתה מוכנה.

הרגע השני: אליפות בעונתו השנייה בקבוצה - ראמוס היה מהשחקנים החשובים בקבוצה. השלים 90 דקות ב-12 מ-13 המשחקים האחרונים וגם בימיו כילד פרוע הורחק רק פעם אחת. השתלט היטב על עמדת המגן הימני ובלט בקלאסיקוס. היה לו שער ניצחון חשוב נגד ולנסיה בישורת האחרונה של העונה, הוא כבש גם נגד דפורטיבו וכמובן הבישול לרוד נגד סראגוסה.

הרגע השלישי: ברגל שמאל נגד דורטמונד מכל הלב : השער בדקה ה-87 אמנם לא הספיק אבל הברנבאו רעד כשגילה את חואניטו של המאה ה-21, שער אחד נוסף וריאל עושה את זה ומוחקת את ה-4:1 העצוב. ראמוס, עם סרט הקפטן כמובן, הציג את אחד ממשחקיו הגדולים וסיםי על כר הדשא בבכי. הוא נאלץ להמתין רק עוד שנה אחת כדי שהסוף יהיה טוב. מי זוכר בכלל שמוריניו ספסל אותו בסדרת חינוך למשחק הפתיחה נגד מנצ’סטר סיטי בעונה ההיא 2012/13.

Lewandowski ready for rough Ramos battle | MARCA in English

הרגע הרביעי: הצמד נגד באיירן מינכן : הנקמה הושלמה כעבור שנתיים, ראמוס לא רק הציג משחק הגנה מושלם אלא גם רעב וכוח התקפי מדהים. עד למשחק הזה היו לו שני שערים בלבד, הוא סיים את אותה עונה עם שבעה. בדקה ה-16 הוא נגח בעוצמה אחרי קרן של מודריץ’ וכעבור ארבע דקות הגיח משום מקום והשלים צמד אחרי הסטה של פפה מכדור חופשי של די מאריה. “אנחנו כאן, אנחנו ריאל מדריד ואנחנו לא סופרים אתכם”.

Champions League - Bayern Munich vs Real Madrid: Ramos set for another big Bayern battle | MARCA in English

הרגע החמישי: השער בדסימה : דווקא הבלם היה זה שהציל את המולדת בדקה ה-92:48. לא רונאלדו, לא בייל, לא אף אחד אחר, כשנגח מכל הלב ובשביל כל המדרידיסטאס. השער החשוב ביותר בהיסטוריה של המועדון הזה. גם מיליון מילים לא יטיבו לתאר את התחושה שלנו ועוצמת הרגע הזה. “אדון הסימה” לנצח-נצחים.

הרגע השישי : כובש במספרת נגד סביליה - אולי השער היפה בקריירה שלו. ריאל של בניטס הגיעה לפיחואן עדיין ללא הפסד כשהיה נראה שהעסק דופק וההגנה עובדת. ראמוס, שאתם יודעים כמה חשוב לו לכבוש נגד האקסית ועוד בפיחואן - ביצע מספרת נפלאה בדקה ה-15. לצערנו הוא נפל על הכתף הארור שעוד תגרום לבעיות והוחלף.

הרגע השביעי: גמר 2016 בסן סירו - קסיאס הבטיח לראמוס בזמנו כי בפעם הבאה הוא יהיה זה שיניף את הגביע. כעבור שנתיים ראמוס כבר עשה זאת לראשונה כקפטן. הוא העלה את ריאל ליתרון במחצית הראשונה אחרי בישול של בייל וגם כבש בדו קרב הפנדלים המצמרר נגד אתלטיקו בסן סירו, שנתיים אחרי שהיה הגיבור באצטדיון האור והשיג את הראשון מבין השלושה.

Sergio Ramos Goal vs Atlético Madrid (1-0)

הרגע השמיני: איש הדקה ה-90 : ריאל של הדאבל הייתה קבוצה עם סגל מפלצתי, זוכרים את מוראטה וחאמס וריאל מדריד ב’? בכל מקרה, היה לה גם את ראמוס לעת צרה, הנשק הכי טוב. חודש דצמבר היה מרהיב במיוחד. ב-3.12 הוא השווה ברגע האחרון בקאמפ נואו בנגיחה נהדרת וגרם לקיילור לדהור מהשער שלו עד הסוף, בריצה, ועם ה-1:1 הזה מנע הפסד שהיה מסבך את הטבלה| וכעבור שבוע בדיוק, בתוספת הזמן - כל העולם הרגיש וידע שהוא יבקיע בנגיחה אחרי הקרן של קרוס. היה לו גם, אגב, צמד נגד מאלגה ושער ניצחון נגד בטיס בנגיחה, איך לא. ובקיצור: Noventa Y Ramos.

Ramos strikes in 90th as Madrid draws 1-1 at Barcelona 丨 Sports

הרגע התשיעי: גמר 2018 - אוהדי ליברפול כנראה לא יסלחו לעולם ויטענו שראמוס פצע את סלאח בכוונה. בכל מקרה, הקפטן הציג משחק הירואי יחד עם ואראן וחבריהם והוביל את ריאל לזכייה שלישית ברציפות בליגת האלופות וה-13 בתולדותיה. הישג חסר תקדים. שוב התואר שלנו. ראמוס היה גם היה שם במשחקים הקשים נגד פ.ס.ז’, יובנטוס (0:3 יחד איתו וקטסטרופה בלעדיו) ובאיירן. תראו איזה דרך ריאל עשתה.

הרגע העשירי: אליפות 2020 - זו הייתה האליפות שלו וגם התואר האחרון שלו. דווקא לעת זקנה, בגיל 34, רשם ראמוס את שיא ההופעות בליגה בעונה אחת - 35. הוא נעדר ממשחק אחד בשל פציעונת ומשניים נוספים בגלל השעיית צהובים - אפס כרטיסים אדומים, ניחשתם נכון. ריאל התבססה על הגנת ברזל וראמוס נראה במיטבו. הוא כבש שמונה שערים מהמחזור -ה-24 ואילך, רובם בפנדלים כמובן ואחד בכדור חופשי נגד מאיורקה. בקלאסיקו הראשון בקאמפ נואו הוא הציל שער מהקו.

Why winning the Super Cup was important to Real Madrid

המספרים. זה רק לפרוטוקול בלבד כי ראמוס גדול יותר מכל שיא כזה או אחר, ועדיין:

• 671 משחקים במדי ריאל מדריד – רביעי אחרי מנואל סאנצ’יס (710), איקר (725) וראול (741), והוא מדורג רביעי גם במשחקי הליגה; בליגת האלופות ראמוס מדורג שלישי אחרי איקר וראול אם כי בכל 129 המשחקים שלו הוא פתח בהרכב ומעולם לא הוחלף, ואם כבר צ’מפיונס, הוא כבש פעמיים בגמר ויש לו 15 שערים – שחקן ההגנה המוצלח ביותר יחד עם ג’רארד פיקה; עונת השיא של ראמוס הייתה עונת האליפות האחרונה 2019-20 עם 13 שערים.

• 101 שערים כאמור (וגם 40 בישולים), מדורג במקום ה-12 עם איבן זאמורנו. יש לו 72 שערים בליגה, 15 בליגת האלופות, שבעה בגביע המלך, שלושה באליפות העולם למועדונים, שניים בסופרקופה הספרדי ושניים בסופר קאפ האירופי.

I. Casillas and Sergio ramos and Raul on We Heart It

• איך הוא כובש? 55 שערים הגיעו בנגיחה (54.4%), איך לא, 38 ברגל ימין, שבעה ברגל שמאל ושער אחד נוסף. 22 שערים כבש ראמוס מפנדל ושניים בכדור חופשי – נגד ויאדוליד ב-2014 ונגד מאיורקה בעונת האליפות האחרונה.

• הוא היה רחוק רק תואר אחד מהשוואת שיאו של פאקו חנטו. ראמוס, בדומה למרסלו, מדורג שני במספר התארים במועדון – 22. ארבע זכיות בליגת האלופות, שלוש מהן ברציפות (הקפטן היחיד שהניף את הגביע שלוש פעמים ברציפות), חמש אליפויות ספרד, שתי זכיות בגביע המלך ועוד ועוד.

• הכי הרבה משחקים רשם ראמוס בעונת האליפות עם מוריניו ב-2012 וכעבור שנתיים עם אנצ’לוטי בדסימה – 51 הופעות.

• שחקן ההגנה הזה נהג לא פעם לאבד את הראש ולראייה הוא ספג לא פחות מ-26 כרטיסים אדומים – שיא כל הזמנים במועדון.

• השחקנים ששיחקו איתו הכי הרבה: קארים בנזמה – 416 משחקים, מרסלו – 405, קסיאס – 373, כריסטיאנו רונאלדו – 340 ולוקה מודריץ’ – 282.

• המאמנים תחתם שיחק הכי הרבה – זינדין זידאן – 174 משחקים, ז’וזה מוריניו – 137 משחקים, קרלו אנצ’לוטי – 93 משחקים.

• ראמוס נפרד כשיאן ההופעות של ריאל בקלאסיקו מאז ומעולם – 45 משחקים, הוא חולק את השיא הכללי לצד מסי שיעבור אותו בעונה הבאה. עוד שיא שייחודי לשניהם – כבשו בכל 17 העונות האחרונות של הליגה הספרדית.

• היריבה שסבלה ממנו הכי הרבה היא דווקא האקסית סביליה נגד כבשה שבעה שערים. מול אתלטיקו מדריד הוא כבש שש פעמים, כולל פעמיים בגמר ליגת האלופות, וכן כמות זהה נגד אתלטיק בילבאו. במשחקי הקלאסיקו יש לו חמישה שערים וגם ולנסיה, מלאגה ולגאנס ספגו ממנו חמש פעמים.

לינקים:

Sergio Ramos bids Adios to Real Madrid, after 16 fantastic years! | TV9News

רומא וליברפול של אז בקושי זכו במשהו (רק ליברפול) אז אי אפשר בכלל בכלל להשוות את הסיטואציה.

אולי החברים מהפורום השכן יוכלו לשתף את הביקורות (אם היו כאלה) שהיו להם על צ’אבי, אינייסטה, פויול, ואלדז, דני אלבס לפני שעזבו…

דבר ראשון יכול באמת להיות שאני אובר רגיש לסיטואציה כרגע, העזיבה הזו פגעה בי באופן אישי.
גב, ההודעות שלי לא מכוונות ישירות כלפיך. הן כלליות כלפי מספר משתמשים כאן שממעיטים בפגיעה המקצועית שנגרמת לנו בעזיבה הזו. ‘ראינו שנאצ’ו ומיליטאו לא פחות טובים’ למשל, זה גימוד מזעזע של הבלם הכי טוב בהיסטוריה של המועדון.
דרך אגב, אותה התופעה בדיוק שררה כאן בעזיבה של כריסטיאנו (זכור לי מישהו שלא מבין למה אנחנו לא מחליפים אותו במלקום או גדש), וממש לא מזמן עם זידאן כמאמן.
ריאל מדריד הגיעה להישגים חסרי תקדים בעשור האחרון, בעיקר בזכות שלושת האנשים האלה. בלעדי כל אחד מהם אני בספק שהיינו מגיעים לאותם ההישגים. כל מה שאני מבקש זה לתת להם את הכבוד הראוי, בטח כשזה עוד כלכך טרי.

טיטי - לטעון שראמוס בשיאו לא התקרב לרמה של ואן דייק זה גימוד. יכול להיות שאתה פשוט עדיין כועס על מקרה סלאח?

לא, זה לציין עובדות, בדיוק כפי שציינתי כשג’רארד עזב את ליברפול שהוא עשה זאת 2 עונות מאוחר מדי, וג’רארד היה טוב מאינייסטה.

יום אחרי שהוא נגח את הגול בדקה ה93 בגמר רשמתי בפורום הישן שזה בדיוק הזמן לתת לו ללכת בשיא וכך גם נרוויח עליו הכי הרבה, אז ראוליטו והשאר מיד השתיקו אותי, כלומר זה לא דברים שחשבתי עליהם אתמול.

ואף אחד לא מגמד את ראמוס, אגדה מדרידאית ואחד הבלמים הטובים בדורו, לא יודע מה מגמד בזה.

וראמוס בשיאו בלם פחות טוב מואן דייק, גם זה לא מגמד, זאת פשוט עובדה.

רונאלדו בתקופתו אצלנו היה השחקן הטוב בעולם, זידאן המאמן המצליח והטוב בעולם, ראמוס לא ברשימה הזאת.

הדבר שיהיה לי הכי קשה בעזיבה של ראמוס הוא חוסר השקט.

תמיד כשהיה נגדו שחקן באחד על אחד בדרך לשער הייתי נשאר רגוע מהידיעה שאו שראמוס יפרק אותו או שיחטוף.

יהרוג את הסבתא שלו לפני שייתן שיבקיעו שער. ווינר.

לא נכון. אם היה מדובר על ראמוס בשיא זה דבר אחר אבל מדובר בראמוס בן ה36.
אין שום בעיה בלהשוות בלם טוב לבלם היסטורי אחרי השיא בגיל 36.
לצורך העניין, כששאלו אם רוצים להחזיר את רונאלדו, מה הייתה דעתך? האם להחזיר בכל מחיר, גם במחיר של אי הגעה של אמבפה? הרי רונאלדו השיג פי מיליון מאשר אמבפה. אבל ההשוואה היא של אמבפה בן ה20 וקצת (לא זוכר כמה) לרונאלדו בן ה36.

אתה מפספס את הכוונה. קודם כל ברור שעזיבת רונאלדו הייתה טעות, אבל זה לא היה מתוך חוסר כבוד לעבר של רונאלדו, אלא הבנה שבגילו המזדקן הוא כבר לא שווה וויתור על 100 מיליון ותשלום משכורת אסטרונומית. זאת יחד עם רצונו לעזוב כמובן.
הייתה הרגשה (שגויה) שרונאלדו גמר את הסוס ורצו למקסם את הרווח עליו. רונאלדו הוכיח שהיה יכול לתרום עוד כמה שנים,
מצד שני אתה תהיה מוכן לקבל אותו הקיץ בעד משכורת גדולה (שתמנע הגעה של אחרים)?
בכל אופן זה לא מתוך חוסר כבוד אלא מתוך הבנה ששחקנים גדולים מזדקנים וצריך לדעת מתי לחתוך כדי להמנע ממקרה בייל 2 (או 3, או 4, או 5)

מה אתה חושב על מרסלו מול מנדי? ברור לכולם שמרסלו של 2017 לא רואה את הצרפתי, אך האם זה תקף גם למרסלו של 2021?
בהנתן בחירה, היום, אתה לוקח את מרסלו בשכר גבוה או מנדי בשכר סביר (לעונה הקרובה, לא לעונת 2017)

לא התקרב זה בהחלט גימוד קל (אם כי זו סתם הקצנה קלה בדיבור), אבל פחות טוב זו בהחלט דעה לגיטימית.
העובדה ששחקן זכה בתארים קבוצתיים לא עושה אותו טוב ממי שלא. בסוף אי אפשר להגיד שכל שחקן בצ׳לסי טוב מכל שחקן של ריאל כי צ׳לסי זכו בתואר.
ראמוס גדול מואן דייק פי מיליון. טוב זה נושא אחר שבהחלט אפשר להביע דעה שונה.

שוב אביא את דה בריינה.
איפה הוא ייזכר מבחינה היסטורית לצד אינייסטה/ג׳רארד/קרוס? כנראה שלא ייזכר ולא יזכו לרבע מהתהילה שלהם עוד 20 שנה. עדיין אני לוקח אותו על חשבון כל אחד מהם לכל קבוצה שהיא.