סרחיו ראמוס :: נפרדים מהקפטן המיתולוגי

אני יודע שאולי זה לא מעניין הרבה ואולי מדובר באירוע/פרס חארטה (תשפטו בעצמכם), אבל לפני כמה ימים ראמוס, באותו אירוע שבנזמה זכה בשחקן השנה, זכה בתואר שחקן ההגנה הטוב בכל הזמנים.

איפה אתם הייתם מציבים את ראמוס? לדעתי הבלם הכי טוב בכל הזמנים זו הגזמה רצינית. לא כי ראמוס לא אדיר, אלא כי היו כל כך הרבה בלמים מדהימים לאורך השנים - מבקנבוואר למלדיני, מקנאברו לוידיץ’, מפויול לפפה - שקשה לקבוע מישהו אחד. מה שכן, כנראה אין עוררין על כך שהוא הבלם הכי הישגי בהיסטוריה, לפחות משליפה קצרצרה.

*נראה שכל שנה מארגני האירוע שולפים תארים שלא באופן עקבי (שנה לפני בונוצ’י זכה בשחקן ההגנה הכי טוב של השנה, לא של כל הזמנים), אז אני מאמין שמשנה הבאה לא יהיה יותר פרס שחקן ההגנה הטוב ביותר, אבל מי אני שידבר.

אגב, אחלה אנגלית יש לראמוס. האמת שאני מופתע.

https://twitter.com/SergioRamos/status/1593320855651729412?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1593320855651729412|twgr^44ab33c80200e3e72fc5f0735641154e5717d423|twcon^s1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fen.psg.fr%2Fteams%2Ffirst-team%2Fcontent%2Fsergio-ramos-named-best-defender-of-all-time-psg-paris-saint-germain-globe-soccer-awards

שאלה, זה לא הטקס שמנדש ממן וכריסטיאנו זוכה בו בצירוף מקרים כל שנה בתור שחקן השנה?

זה באיחוד האמירויות. האם זה עונה על השאלה?

ה"הישגיות" (שבעיניי נובעת מווינריות) היא הסיבה בגללה רונאלדו לא נופל ממסי (לדעתי). היכולת שלך לבלוט בדקה ה94 כשהקבוצה שלך מפסידה בגמר המונדיאל… WELL, זה מגדיר שחקנים, זה מגדיר זוכות, זה מגדיר את ההיסטוריה. אני לא ראיתי את כל המועמדים ההיסטוריים אבל לשים את פפה באותו נשימה עם ראמוס, בהסתכלות על קריירה שלמה, זה מביך. ראמוס הבלם הכי גדול שלי, בכל אופן, יצא לראות. חד משמעית.

לא הייתי אומר שלשים את פפה עם ראמוס זה מביך. לפחות לא מקצועית. אין ספק שאם הישגים ותארים הם בשיכלול אז ראמוס כנראה קל הבלם הכי טוב בכל הזמנים. מצד שני יש ברשימה של הבלמים כל כך הרבה שמות קלאסיים ומיתולוגיים שזה כמעט בלתי אפשרי (ולא הוגן לדעתי) לבחור שחקן. זה כמו שבהתקפה יש לך שמות אגדיים כמו רונאלדו הברזילאי או רונאלדיניו אבל בראייה היסטורית כריסטיאנו נחשב יותר גדול מהם = יעני יותר טוב. זה אמירה שקשה לי איתה. בגלל זה אני לא כל כך אוהב השוואות וחושב שכבודו של כל שחקן מונח במקומו.

אבל כן, ראמוס מהגדולים שידע המשחק באופן כללי. ללא ספק השאיר חותם ומדובר בשחקן חריג בנוף שייזכר להמון המון שנים.

מקובל לחלוטין. בעיני
א. ההסתכלות כוללת המשכיות ותארים, אחרת רונאלדיניו היה נחשב גדול אולי אפילו ממסי וכריסטיאנו.
ב. להשוות בין שחקנים מתקופות שונות זה בעיקר לא רלוונטי.

אני חושב שהרבה מאוד בלמים של הדור הנוכחי הם שונים “מהישנים” כמו פאביו קנבארו, אלסנדרו נסטה, פאולו מאלדיני, כאלה שהגנתית היו יציבים ואף מושלמים. אני חד משמעית לא חושב שסרחיו ראמוס פחות טוב מריו פרדיננד משיאו וכן הלאה ועל הערך המוסף אי אפשר לדבר. אולי אני מדבר מאהדה ומצייר זווית כזו שנוחה לי - אבל ראיתי שחקני הגנה טובים מאיטליה - קנבארו עצמו, ליליאן טורהאם, ג’יאנלוקה זאמברוטה, גם וולטר סמואל שהיה ‘החומה’ ברומא - מאבדים את זה בספרד ונראים כמו עוד שחקנים לעתים. להיות בריאל מדריד וגם בברצלונה זו אנדרלמוסיה. זה לא הסדר והארגון והכיף ביובנטוס. אפשר לומר שזה לא רק השחקן סרחיו ראמוס זכה בפרס אלא המותג סרחיו ראמוס.

לגבי פפה או ראמוס - אז היה כאן את הדיון הזה ובעבר הצגתי את המספרים. אי אפשר לדבר על ראמוס כטיפש וחמום מוח ולשכוח לפפה את מה שעשה נגד קאסקרו גם אם התפלק לו. לבנדובסקי חגג עליו, הוא פישל נגד רומא ב-2008, עשה את הפנדל נגד באיירן ב-2012. והוא בלם אדיר, אבל אף אחד לא מושלם. ראמוס שיחק בצורה מדהימה עם כל פרטנר, התעלה במשחקים הגדולים תמיד, זה עוד לפני הבונוס ההתקפי. מעבר לכך, פפה היה שחקן פציע ברוב הזמן, ראמוס בכל עונה היה משחק איזה 10-12 משחקים יותר ממנו. גם בעונה הכי גרועה של ראמוס מבחינת הכשירות, זו עם הכתף הארורה ב-15/16 - הוא שיחק יותר מפפה (31 הופעות לפורטוגלי, 33 לספרדי).

וואו! סרחיו ראמוס הודיע על פרישה מנבחרת ספרד בלב כבד כשהוא טוען שקיבל שיחת טלפון ממאמן הנבחרת הנכנס, לואיס דה לה פואנטה, “הוא אמר לי שהוא לא ייזמן אותי לסגל ושאני לא נחשב עבורו ולא חשוב איזו רמה אני אציג”. מי שהיה חלק מתור הזהב של הנבחרת עם הזכיות ביורו-מונדיאל-יורו ב-2008-2012 והוא כמובן שיאן ההופעות, פירסם הודעה רשמית באינסטגרם על רקע עשר תמונות מרגשות מהופעת הבכורה ודרך כל הרגעים הגדולים.

"הגיע הזמן, הזמן להיפרד מהנבחרת, האדום היקר והמרגש שלנו. הבוקר קיבלתי טלפון ממאמן הנבחרת הנוכחי שאמר לי שאני לא נחשב ושהוא לא יסמוך עליי, בלי קשר לרמה שאני יכול להראות או איך נמשכת קריירת הספורט שלי. בצער רב, זה סוף מסע שקיוויתי שיהיה ארוך יותר ושהוא יסתיים עם טעם טוב יותר בפה, בדומה לכל ההצלחות שהשגנו עם לה רוחה שלנו.

"אני מאמין בענווה שהמסלול הזה היה ראוי להסתיים בגלל החלטה אישית או בגלל שהביצועים שלי לא היו מתאימים למה שמגיע לנבחרת הלאומית שלנו, אבל לא בגלל גיל או סיבות אחרות שמבלי ששמעתי אותן הרגשתי. מכיוון שלהיות צעיר או צעיר פחות זה לא סגולה או פגם, זה רק מאפיין זמני שלא בהכרח קשור לביצועים או ליכולת. אני מסתכל בהערצה ובקנאה בלוקה מודריץ’, ליאו מסי, פפה… המהות, המסורת, הערכים, המריטוקרטיה והצדק בכדורגל. לצערי זה לא יהיה ככה בשבילי, כי כדורגל הוא לא תמיד הוגן וכדורגל הוא אף פעם לא רק כדורגל.

"על כל זה, אני מניח את זה בעצב, שאני רוצה לחלוק איתכם, אבל גם בראש מורם ואסיר תודה על כל השנים הללו ועל כל התמיכה שלכם. אני לוקח איתי זיכרונות בל יימחה, את כל התארים עליהם נלחמנו וחגגנו יחד, ואת הגאווה האדירה להיות השחקן הספרדי עם הכי הרבה משחקים. המגן הזה, החולצה הזו והמעריצים האלה, כולכם, שימחו אותי. אמשיך לעודד את המדינה שלי מהבית ברגש של האדם המיוחס שהצליח לייצג אותה בגאווה 180 פעמים. תודה מקרב לב לכולכם שתמיד האמנתם בי!

נכתב במקור אתמול:

סרחיו ראמוס הגדול חוגג יום הולדת 37, מי היה מאמין. השחקן שהגיע אלינו כילד שאפתן לטרוף את העולם - והאפיל על פרננדו היירו. חצי שעה לסגירת חלון ההעברות, אחרי שסביליה עשתה שריר - פלורנטינו פרס ‘שם על השולחן’ את סעיף השחרור של הבלם - והשאר היסטוריה. אחד הווינרים הגדולים ביותר איי פעם, כנראה הקפטן הכי גדול שהיה לריאל מדריד, קפטן שלוש הזכיות הרצופות. היום בו עזב היה אחד הימים הכי קשים שלי כאוהד כדורגל. גיבור הדסימה, כמובן, השחקן הכי חשוב שלנו בכל זכייה וזכייה במפעל להוציא את כריסטיאנו רונאלדו. ראמוס מדורג רביעי במספר ההופעות בריאל מדריד עם 671 והוא כבש לא פחות מ-101 שערים! תמיד אמרתי שראמוס, השחקן השלישי שאני הכי אוהב בכל הזמנים, הוא שחקן אחד בתחילת העונה - ובערך במרץ הוא מעביר הילוך. המנייה הבטוחה, הכי גדולה שיש, במשחקים הגדולים. שחקן שסימן עידן. לא בטוח שבעוד 50 שנה יהיה עוד סרחיו ראמוס.

ועוד עשרה דברים נוספים על ראמוס:

-ראמוס כמובן השחקן השלישי האהוב עליי. במקום הראשון: ראול. במקום השני: כריסטיאנו רונאלדו
-לנצח נזכור את השער שלו בדסימה, שגרם לי, כאחד שהיה שם בגמר בליסבון - לבכות. הוא שם מאחור את מנחוס חצי הגמר, החזיר אותנו לשלוט באירופה, זה היה שער מושלם ברגע הכי חשוב שיש. זה הרגע הגדול ביותר בחיים שלי. אני עדיין עם עור ברווז כשאני צופה בשער הזה. הוא גם גרם לי להאמין שכל קרן היא חצי גול. העליתי סטורי באינסטגרם של הגול הזה וכמעט בכיתי באמצע יום העבודה. לאחר אותו גמר, בערך שבוע שהייתי מתעורר בבהלה באמצע הלילה כדי להבין האם זה אמיתי.
-תראו את התמונה למעלה, איך הוא נכנס לחגיגות בסנטיאגו ברנבאו עם כתר של מלך. שחצן, שאנן, חושב שהוא הכי טוב שיש ושם *** על כולם. וזה מה שאנחנו אוהבים בו.
-אוף טופיק לא ממש חשוב: התחפשתי לראמוס באחד מחגי פורים האחרונים. בגדי משחק כמובן יש - חולצה ומכנס, וגם מדלייה מגמר ליגת האלופות, סרט קפטן, גרביים, מגיני זיעה ו…מסכה.
-היו לנו קפטנים כל כך גדולים, כמו ראול, כמו היירו, יש גם את איקר קסיאס, מנואל סאנצ’יס לפני, אבל ראמוס לדעתי - הדמות, כוח ההרתעה שלו, העמידה בלחצים, עצם זה שהיה תותח עם כל בלם לידו וכבר מהרגע הראשון - הוא הקפטן הגדול ביותר.
-ראמוס הוא אחד שייבעט לעננים נגד באיירן מינכן בדו-קרב הפנדלים ב-2012 וכעבור חודשיים עם וובוס וקרח בוורידים - יעשה פאננקה בחצי גמר יורו 2012 בדו-קרב. באמת משהו שמתמצת אותו.
-בעונת השיא שלו, 13 שערים ב-2019/20, כשמבחינתו סוף סוף היה הפנדליסט - הוא היה הכובש השני שלנו אחרי קארים בנזמה.
-עונתו השנייה במועדון. פאביו קאפלו מסיט אותו בקלאסיקו לעמדת המגן הימני וראמוס מרים כדור מושלם לראול כבר אחרי שלוש דקות. באותה עונה חשבנו שאלוף העולם פאביו קנבארו ‘יילמד’ את ראמוס. אבל את ראמוס לא צריך ואי אפשר ללמד כלום. ראמוס היה הבלם הטוב משניהם ו’הציל’ את האיטלקי לעתים.
-ב-2011/12 נגמרו ‘המשחקים’. ז’וזה מוריניו החזיר אותו לעמדת הבלם ויחד עם פפה, כמו שהיה גם לפני - הם יצרו את הצמד הטוב ביותר שהיה לריאל איי פעם. גבוהים, חזקים, לא פראיירים, מלוכלכים כשצריך, גם מהירים (פפה עדיין כזה, ראמוס היה כך בשיאו), כאלה שמפחידים את היריבים.
-כנראה שמספר 16 הוא קללה. כמו ראול, כמו איקר, ראמוס, בעיקר בגללו - עזב את ריאל אחרי 16 שנה. בכיתי יחד איתו כשזה קרה. אבל אין דבר. אני ‘סולח’ לו על השטויות שעשה בחודשים האחרונים אצלנו. אני בטוח שסגירת המעגל תתרחש. לא כשחקן, אבל הוא עוד יחזור לריאל מדריד, הבית שלו, עם כל הכבוד לסביליה. אולי גם ריאל וגם ראמוס למדו ‘להעריך’ עוד יותר אחד את השני כשהם התרחקו. אני בטוח שהוא שמח כמדרידיסטה אחרי הזכייה אשתקד בליגת האלופות, וגם קצת התבאס - ‘למה עשיתי את זה?’. ובריאל הבינו שעם כל הכבוד לדויד אלאבה.

בונוס שלי: חוזרים לדף הראשי של אתר המארקה רגעים לאחר הזכייה בלה דסימה

הקפטן הכי גדול שהיה לנו מאז שאני רואה כדורגל. כריזמה, ביטחון, כוח, לעיתים שחצנות, לעיתים אדישות. ריאל מדריד.

:crown:

בפברואר 2024 הוא מגיע לאל נואבו ברנבאו - כשחקן יריב. סרחיו ראמוס חזר הביתה לסגירת מעגל בסביליה 18 שנה אחרי שעזב. כמו שהוא אוהב - בדקה ה-NoventaYRamos, וחתם לעונה אחת כשחקן חופשי (חלון ההעברות הרי כבר נסגר) כשהאנדלוסים שינו את דעתם, אולי בשל פתיחת העונה הרעה, שכן קודם הם אמרו שהוא לא בתוכניות. הכסף הגדול של ערב הסעודית ייחכה…

“שלום אוהדי סביליה, היום הוא יום מאוד מיוחד עבורי, מאוד מרגש. אני סוף סוף חוזר הביתה ואני מצפה לרגע הזה של להרגיש שוב את החולצה של סביליה ולשים את המגן הזה על החזה שלי. עברו 18 שנים מאז שעזבתי וטוב, אני חושב שעשיתי טעויות ואני רוצה לנצל את ההזדמנות להתנצל באופן אישי ולהתנצל בפני כל אוהד סביליה שהרגיש פגוע מדברים ומדברים שיכולתי לעשות באותו זמן (הוא כביכול עזב בלי להיפרד). אני חושב שאנחנו כולם באותו מצב, באותה ספינה, כולנו מאותה משפחה ויש לנו יותר מדי אנשים בחוץ כדי להילחם בנו”, פותח ראמוס באומרו.

“רק כדי לומר שאני עוד אחד, שאני בא לתת הכל, לחתור לאותו כיוון ואני מצפה ללבוש שוב את מגן סביליה, לעלות לראמון סאנצ’ז-פיחוואן ולפגוש שוב את כולכם. זה היה לא רק חוב שהיה לי עם עצמי אלא גם עם המשפחה שלי, עם סבא שלי, שהפך אותי לאוהד סביליה מאז שהייתי קטן, עם אבא שלי ובשביל אנטוניו פוארטה ז"ל. אני מקווה לראות אתכם בקרוב מאוד”.

הכסף הגדול של ערב הסעודית ייחכה עוד עונה, גאה בראמוס על העניין הזה למרות שאני לא תמים עד כדי כך, הליגה הספרדית חייבת דמויות כמוהו. הוא מנהיג, הוא ווינר והוא בלם טוב מאוד גם בגילו. אבל צר לי שהוא לא חוזר הביתה - והביתה זה ריאל מדריד (לא ציפית שיגיד אחרת כעת ואני מבין את החיבור לסביליה, ועדיין, הוא העביר כאן 16 שנה), שאף אחת מאגדות המועדון לא פורש כאן. ראמוס עשה המון טעויות, אין ספק בכך. גם היום הוא בלם טוב יותר מדויד אלאבה לצורך העניין ומעניין אותי מה היה קורה אם…האם ראמוס היה מוריד מהאגו שלו ומהשכר שלו ומגיע כדי להיות בלם מחליף נניח כשאדר מיליטאו נפצע…
בכל מקרה לנצח תישאר גיבור הדסימה בשבילי והאיש שאחראי לרגע הכי יפה בחיים שלי, תשע וחצי שנים כמעט עברו מאז ושום דבר לא היה דומה, אולי רק היום בו הוצאתי את הספר.