הסופרליג :: יקרה או לא יקרה?

קאנטה גמור, נבס כנראה כבר לא יגיע לקבוצה גדולה וקוליבאלי בקבוצה הכי מבולגנת בעולם וגם כבר לא צעיר.
אני דווקא אבין הרבה יותר שחקנים “צעירים” שעוברים לשם כשעדיין יש להם מה להוכיח בשביל חוזה גדול באירופה. כשמציעים לך משכורת פי 10 יותר גדולה, שתשנה לך מהותית את החיים, מבלי לעבוד קשה מדי, זה מפתה.
אני לא מבין דווקא את רונאלדו, שה-200 מיליון האלו לא ישנו לו את החיים בשום צורה. מה הם כבר יקנו לו שלא יכל לקנות קודם לכן? הם לא יהפכו אותו לאילון מאסק או אפילו למייקל ג’ורדן, והנינים שלו והנינים שלהם כבר מסודרים מזמן. סתם להעביר את המשפחה שלך למדינה בה היא לא יכולה לחיות בנוחות, עם שפה ותרבות כל כך שונים שאי אפשר להתרגל אליהם בלי להמיר דת, ועל הדרך לחרבן את המורשת שלך ככדורגלן מקצוען. לא מבין את זה.

אלה שחתמו שם עד עכשיו הם רק הסנוניות הראשונות. קשה להצביע כבר מעכשיו על מגמה מסויימת.

אתה רציני ? רוב הסיכויים אלה השחקנים הכי אהובים שם, השחקנים שכל הקהל שם הכי רוצה לראות, הכי הגיוני שהם יהיו הכי מבוקשים על ההתחלה.

כאילו שמישהו כאן היה במצב של לקבל הצעות של מאות מיליונים ולסרב.

תסלחו לי ועם כל הכבוד לשניכם זה סתם בלבולי מוח לדרוש ממישהו לוותר על מאות פאקינג מיליונים כדי להוכיח כמה הוא ספורטאי ומקצוען, בעולם שלי שחקן כדורגל שיוותר על מאות מיליונים הוא מטומטם.

הסעודים הורסים את הכדורגל, אבל מבין לגמרי את כל השחקנים שיחתמו שם, גם את אלה שלא יקבלו מאות מיליונים אלא סתם הכפלה של החוזה הנוכחי.

אמרתי שאני מבין, אבל לא את רונאלדו. תסביר לי איך ה-200 מיליון האלו משפרים לו מהותית את החיים ואשתכנע.

לא יכול, כי אף פעם לא הייתי שם, לא יודע ו/או מבין איך אנשים במצב כזה חושבים, אבל אני רואה שאנשים שיש להם המון כסף גם במיליארדים עושים הכל כדי שיהיה להם עוד מיליארדים, ורונאלדו לא שונה מהם.
אני ואתה אומרים תן לנו 10 מיליון דולר ולא נעבוד יותר כי לא צריך יותר מזה, אבל עובדה שמולטי מיליונרים ומיליארדרים עובדים יותר קשה מכולם ועושים הכל להגדיל את הערך שלהם.

בסדר, זה חסר הגיון מבחינתי. אני יכול להבין את נבס שיקבל פי עשר משכורת ועכשיו במקום להיות סתם עשיר יהיה מגה-עשיר, שזה באמת הבדל גם אם לנו שגרים בפתח תקווה זה נראה אותו דבר. אבל לא מבין למה הבן אדם הכי מפורסם בעולם, שהשווי שלו לפני חתימה בסעודיה הוא לפחות חצי מיליארד, עם חוזים פרקטית לכל החיים בחברות הכי גדולות, צריך לעקור את המשפחה לכזו מדינה ולפגוע בתדמית של עצמו בשביל חוזה שבשבילו הוא לא סיפור גדול.

אציין שאם מישהו מכיר מישהו שיכול לסדר לי חוזה של 200 מיליון לעונה בסעודיה אשמח.

עובדתית, כשאני עובר על השמות הגדולים שחתמו שם, אלה שחקנים מוסלמים ושחקנים שמנדש דחף בקלות. בתור הסנונית הראשונה, מדובר בסגנון מאוד ספציפי של שחקני טופ שהם הצליחו להחתים כרגע.

טוד בוהלי צריך למכור, ובתקופה האחרונה מדווחים על קשרים שהוא יצר שם בסעודיה. לא מפתיע שהשחקנים המוסלמים של צ’לסי הלכו לשם אחד אחד.

אז מה אתם אומרים,הנהירה לסעודיה תהיה הדבר שיצית מחדש את מיזם הסופרליג או שהלשון של האנגליות תקועה עמוק מידי בתחת של צ׳פרין שמרסק את הכדורגל האירופי?

אני טענתי לא מעט פעמים שאני בעד הסופר ליג יותר בגלל עניין לצופה. אבל אחרי שאני רואה את כל ההתפתחויות האחרונות, אני יותר מבטוח שהסופר ליג זה אחד הדברים המשמעותיים שיכולים להציל לא רק את הכדורגל האירופאי, אלא את הכדורגל בכללי.

הסופרליג מתה, יש גבול לאופטימיות. שאוהדי הכדורגל המטומטמים יאכלו את הדייסה שבישלו לעצמם.

על מה אתה מדבר? בבקשה תפרט

אני גם מאמין שכל עוד הסעודים משמשים לאנגליות מקום טוב להיפטר מהזבל שלהם זה לא יעניין אותם,אבל ביום שהם יתחילו לגנוב מהם שחקנים משמעותיים בשיא בגלל כסף יהיה יום מעניין.

האנגלים דפקו את הסופרליג זה מעצבן נורא אבל להם יש אינטרס לבלום אותו. זה שהספרדים האיטלקים והגרמנים דפקו אותו זה יותר גרוע כי להם יש אינטרס עליון בסופרליג. מבחינתי הכי גרועים זה באיירן. הם מהראשונים שתקעו סכין בגב…

הפרימיר ליג תיפגע מהסופרליג. את הסעודים הם יוכלו “להכיל”. מה שאני לא מבין זה את הליגות שנגד הפרימיר ליג למה הם חיבלו בזה.

מה שכן, מהקמפיין שנוהל נגד הסופרליג, צריך ללמוד איך אפשר לשטוף שכל בעזרת תקשורת ורשתות חברתיות לאנשים ולגרום להם לעשות מה שבעלי הכח רוצים לעשות.

אבל הנה, סלאח שחקן סופר משמעותי והוא פוזל לסעודיה. כן, לא אתגרי לו בגיל 31 לא לתת את המכה של החיים שלו. יש לו צ’מפיונס, יש לו ליגה אנגלית, זהו.

ברגע שהם לוקחים שחקנים כאלו - גם בגיל 31 שזה לגמרי לא סוף קריירה כיום - הסיפור גמור.

השאלה מה יותר מזיק להם בטווח הארוך סלאח הולך לסעודיה? פרויקט ספורטיבי וכלכלי מצליח שיחזיר לחיים את הליגות של המדינות שמתחרות בהם בתוך אירופה או הסעודים.

אם הסעודים לא יפסיקו (נראה לי הם טיפה איבדו גבולות) אני לא פוסל שאופ"א תנסה להגביל אותם.

ועדיין לא הבנתי איך הסופר ליג תלחם בסעודים ותמנע מכישרונות לזלוג מהפרימיר ליג לסעודיה? כמו שלמדנו עם הקטארים, שיש לך באר נפט משלך אין לך בעיה להזרים כמה כסף שאתה רוצה .

סופרליג מתה.
גם אם הייתה מתקיימת, זה עדיין מיזם עיסקי וסעודיה לא. גם בסופרליג לא היו משלמים לשחקן 100 מיליון לעונה. ואם כן, הסעודים היו מעלים ל 200.
אין מה לעשות נגד הדבר הזה.
מה כבר אופ’‘א יכולה לעשות? סעודיה לא באופ’'א.
אולי ההתאחדות האסיאטית יכולה להכניס חוקי פייר פליי כאלה ואחרים כדי להגביל את הסעודים, אבל אין להם שום סיבה לעשות את זה.

גם הנשיאים המטומטמים אוכלים אותה עכשיו.
הם לא ניסו לשמור על הכדורגל האירופאי, הם ניסו להבטיח לעצמם ורק לעצמם הכנסות גדולות יותר.

אני חושב שהסופרליג רעיונית היה חייב להתרחש, אבל הוא היה מסריח ביותר בצורה בה העלו אותו.
חבל לי על אוהדי הכדורגל המפגרים שבמקום להלחם על לשנות את המתכונת של הסופרליג, נלחמו כדי לבטלה, אבל גם על פרז ושאר הנשיאים שבמקום לנסות להקים ליגה שתתן מענה אמיתי לבעיות של עולם הכדורגל הם בחרו בליגה סגורה שכל מטרתה הוא לתת להם עוד כוח.

אני יודע שזה נשמע אולי שאני מתנגד לסופרליג, אבל אני לגמרי בעדה, אני פשוט חושב שזה עיוורון להתעלם מהטעויות של הנשיאים ולהפיל הכל על האוהדים. יותר מזה, אני חושב שהנשיאים מטומטמים אפילו יותר. רוב האוהדים בעולם הלכו סך הכל עם האינטרס שלהם. הנשיאים היו צריכים לפחות לדאוג לרעיון להראות שהוא תומך באינטרסים שלהם.
אני לא מדבר אפילו על קבוצות כמו מכבי חיפה שפתאום תמצא את עצמה מחוץ למפעלים האירופיים לא משנה מה, אני מדבר גם על קבוצות כמו נאפולי או אייאקס שפשוט יעלמו.

לא יודע מה איתכם, אם אני רוצה לשכנע אוהד נאפולי לתמוך בסופרליג, אני צריך לעשות קצת יותר מלספר לו על שנקבל יותר מפגשי ריאל-באיירן…
בסוף, יש יותר סיכוי שאני אדליק את הטלויזיה כדי לצפות בריאל-בילבאו מאשר במילאן-אינטר, וזו בדיוק הנקודה, אנחנו כולנו באים מפוזיציה עבור הקבוצה שלנו.

הסופרליג תייצר הכנסות גדולות יותר לקבוצות הכדורגל ובכך יהיה להם קצת יותר כסף כדי להלחם בסעודים.
בסוף זה לא ששחקנים בחרו ב100 מיליון הסעודי במקום ה99 מיליון האירופאי, הם בחרו ב100 מיליון הסעודי על פני ה10 מיליון האירופאי. אני לא בטוח בכלל ש100 מיליון הסעודי היה משכנע אותם אם מנגד היו מציעים 30 מיליון אירופאי.

גם צריך להבדיל בין 2 סוגי רכישות. שחקנים מזדקנים שאין להם מקום באירופה (בנזמה, רונאלדו ושחקנים כמותם) לבין שחקנים שעדיין יש להם מה לתרום (ניימאר, סלאח) ולבין שחקנים שרק פרצו (וייגה).
סיכוי טוב שהראשונים עדיין יבחרו בכסף הסעודי, אך אני בספק שהשניים יבחרו בו ובטח שלא הצעירים. תחשבו גם שבסוף אפשר להסתכל על משחק באירופה כהשקעה. סיכוי טוב שאם וייגה היה ממשיך באירופה עוד שנתיים-3 בבשכר נמוך הוא היה מקבל הצעה הרבה יותר נדיבה בסעודיה שבסוף מתעניינים במותג שלו יותר מאשר ביכולת.

ממש לא בטוח.
קודם כל, עדיין יכול להעשות מהלך שיתחיל ללא האנגליות למשל. הוא פשוט יצטרך לבוא לצד פיפא ולא במקומה בהתחלה.
לצורך העניין, הנה 16 הקבוצות הכי גדולות שנשארו מחוץ לאנגליה לדעתי:
ריאל, ברסה, אתלטיקו, סביליה, באיירן, דורטמונד, לייפציג, בנפיקה, פורטו, אייאקס, נאפולי, מילאן, אינטר, יובנטוס, פריז, מונאקו.
בהחלט אפשר לייצר עם זה יופי של טורניר. ומאמין שמהר מאוד גם האנגליות ירצו לקחת חלק.

לליגת האלופות יש 2 בעיות עיקריות:

1. מעט מידי משחקים באופן כללי - 6-13 סה"כ. זה בכלל דפוק כשבהסתברות גדולה מאוד 6 מהם לא מעניינים כלל.
  2. פורמט בעייתי ששם דגש גדול מידי על שלב בתים לא מעניין ודגש קטן מידי על המשחקים בין הגדולות. רק 2 קבוצות משחקות יותר משחקים בשלב הפליאוף מבשלב הבתים.

כדי לפתור את הבעיות האלה לא צריך לשבור שום כלים. אפשר פשוט להתעסק מעט עם הפורמט הנוכחי.
אגב, יותר משחקים = יותר כסף. תכפיל פי 2 את כמות המשחקים בין הגדולות וכנראה שנכפיל גם את ההכנסות של ליגת האלופות, ושל הקבוצות בה.

אז נכון, הסופרליג חטפה מכה חזקה וכנראה שלא יקרה דבר בשנים הקרובות, אבל קשה לי להאמין שעוד 10-15 שנה נשאר בפורמטים הנוכחיים.

אגב, אני גם לא פוסל שנראה איחוד של ליגות. למשל ספרד ופורטוגל בתור התחלה (נוח גאוגרפית). זה לא יהיה שונה מקבוצות קנדיות בספורט האמריקאי למשל. ככה נקבל יותר כסף עבור הגדולות וליגות מעניינות יותר. כלומר, בעיקר נקבל שוק גדול יותר לכל ליגה.
אולי נקבל איחודים קטנים בתור התחלה, אבל זה כמובן שיישמע לנו טוב יותר עם הזמן.

אגיד גם יותר מזה, לדעתי הפריצה הסעודית תחזק בצורה דרמטית את התמיכה באיזושהי סופרליג.
הסעודים יעוררו את האירופאים להבין שחייבים לפעול ולשנות את המצב הקיים.

אתה לא למדת כלום מנפילת הסופרליג.
אתה עדיין חושב על טובת הכדורגל, כשבפועל אופ"א נלחמה בשביל השליטה שלה בכדורגל האירופי. אתה כאילו חושה שהבעיה הייתה בפורמט ולא בעצם ההקמה של ליגה מתחרה.
אופ"א ניצחה לצערי, ולא השתנה שום דבר בשנתיים האחרונות. האירופאים ביבשת לא יכולים לשלם סכומים שהאנגליות משלמות, ושום בלינגהם או קיין לא משנים את המגמה הזאת.
הדבר היחיד החדש זאת הכניסה של הסעודים. זה גם לא ייגמר בסעודיה, תיכף קטאר והאמירויות יצטרפו. אין מה לעשות נגד מישהו שמוכן לשלם 100 מיליון לעונה, או 200 או 500. כמה שצריך כדי לפתות שחקנים.

למדתי שהנשיאים זלזלו באופ"א למשל.
מה הם ציפו, שאופא לא תלחם חזרה? למה לעזאזל לספק לה תחמושת לשם כך? איזה מזל שהציעו ליגה סגורה, כאילו לא הבינו מראש שעל זה הולכים להיות המאבקים.
כשמייצרים משהו חדש, חשוב מאוד למכור אותו ללא רבב.

ברור, גם הנשיאים של המועדונים נלחמו עבור הכסף לכיס שלהם ולא היה אכפת להם מהכדורגל העולמי.
אני לא חושב שאופ"א הם הטובים בסיפור חלילה.

גם לצערי.
אני ממש לא בעדם, אני פשוט חושב שבעוד שאופ"א התנהגה כמו שציפיתי שיתנהגו, המועדונים שמובילים את הסופרליג התעקשו לסדר לעצמם פריבילגיות על חשבון הסופרליג עצמו, כאילו שעצם נקודת הפתיחה שלהם לא מספיקה, וכאילו שלהיות חלק מהפרויקט בשנה הראשונה שלו לא ייתן להם גם נקודת פתיחה טובה…

הסופרליג בעיני נפל על נראות. בסוף זה לא שאוהדי המועדונים הקטנים חושבים שיש להם סיכוי לזכות בסופרליג או אפילו להשתתף בליגה הבכירה של הטורניר, אבל הם רוצים להרגיש שבהנתן ניהול נכון וקצת מזל הם כן יוכלו. כמו קבוצות ישראליות באלופות למשל. מישהו חושב שקבוצה ישראלית תאבק על זכיה, או אפילו תגיע לפלייאוף? כמובן שלא, אבל כולנו שמחים שהקבוצות מקבלות צ’אנס ושאחת לעשור מגיעים פה לארץ שמות גדולים.

הנשיאים הם אלה שאשמים בעיני בנפילת הסופרליג. היו יכולים למכור אותו בצורה משתלמת הרבה יותר ולהוציא מאופ"א את כל העוקץ בהתנגדות שלהם. הם שכחו שלא כולם הם אוהדי ריאל וברסה כנראה, ושמי שכן ואינו ספרדי לא בטוח שאוהד ריאל יותר משהוא אוהד קבוצה מהמדינה שלו. הרבה מהחברים שלי אוהדים ברסה או ריאל אחרי שהם אוהדים מכבי או הפועל למשל.

יכלו כנראה לעשות פורמט שונה . אז מה? אתה חושב שהתוצאה הייתה שונה?
אני לא חושב. אופ"א וצ’פרין היו מגיבים במלחמה ושטיפת מוח בכל מקרה. זה איום גדול מאוד בשליטה שלהם. הם היו מוציאים את המועדונים ואת השחקנים מחוץ לחוק, כמו שהם איימו לעשות. היו מפלגים את הכדורגל האירופי רק כדי לא לאבד שליטה.
אני בעד הסופרליג גם אם אירופה הייתה מפולגת לסופרליג ואופ"א. אבל אני חושב שרוב האוהדים ורוב השחקנים לא היו מסכימים לזה.

אני טוען שהסופרליג מתה. אולי בעוד כמה שנים יבוא מיזם חדש שינצח. אולי הזליגה של שחקנים למדינות המפרץ תזיז משהו. אולי הסינים יחליטו להעלות את רמת הליגה שלהם ויגדילו את הזליגה, ואז באופ"א יתחילו לזוז. עד אז אני לא מצפה לשום שינוי.