הסופרליג :: יקרה או לא יקרה?

אני לא אתפלא עם כל התכנית מטרתה יותר להפעיל לחץ על אופא לתת יותר כוח לקבוצות הגדולות בליגת האלופות. אם בסוף כל הסופר ליג מטרתו איום ולא מימושו.
אני גם מקווה שכך יהיה, לא רוצה לנתק אף מועדון מהליגה שלו, ואסור לוותר על הצ׳אנס של הקבוצות הקטנות להתחרות מול הגדולות.
לחלק את התחרויות האירופאיות לליגות? מצוין, תומך מאוד. אבל בלי ענייני קביעות ועם יורדות ועולות.

למשל:
ליגה ראשונה - 2 בתים של 10 קבוצות כש4 הראשונות עולות לפליאוף בשיטת הצלבה.
הבתים יקבעו בשיטת הגרלה עם דירוג, כלומר שכן המזל ישחק תפקיד אבל לא נקבל את כל הטובות בבית אחד (למשל 2 דירוגים שכל אחד יתחלק בין הבתים ואז כל בית יכלול 5 מדרג א ו5 מדרג ב).
אפשר ליצור קביעות שהיא גלגל הצלה חד פעמי (קבוצה עומדת לרדת ליגה ואז הקביעות יורדת), או שהקביעות תהיה ל3 שנים נניח.
אפילו אם ירצו לתת יותר שיוויון לקבוצות ביניים ויותר עולות ויורדות, אז אפשר גם מתכונות של 4 בתים של 8 (או 7 או 6, לא קריטי המספר) עם 4 דרגים.

במילים אחרות ליצור טורניר של הקבוצות הטובות ביותר ולא של אלופות. הרי טוטנהאם קבוצה מעניינת בהרבה מבשיקטאש, אפילו אם השניה אלופת טורקיה.

אל תתפסו על המספרים:
אפשר 4 בתים של 8
אפשר 2 של 10
אפשר שלבי נוקאאוט שמתחילים מרבע גמר ואפשר שיתחילו משמינית. פשוט שיכללו את כל הקבוצות הטובות בעולם באמת ושנזכה לראות יותר משחקים גדולים.

בקיצור אפשר למצוא פה פתרונות שישאירו את כולם מרוצים ולרצות את האוהד יותר.
ליגת אלופות עם יותר משחקים גדולים, עדיין להשאיר את ענייני ההגרה שמעניינים, לא להוסיף הרבה יותר מידי משחקים ולהגדיל עניין וכסף.

גם אם מוריניו סירב לעלות לאימון (אני לא פוסל את האפשרות), הוא לא מטומטם. הוא יודע טוב מאוד שזמנו בטוטנהאם קצוב, וזו הזדמנות מצוינת לצאת גבר עם תירוץ טוב. הוא כשל בטוטנהאם כשלון חרוץ. כדורגל עלוב, תוצאות עלובות, יוצא על שחקנים. הפיטורין שלו היו עניין של זמן.

עריכה: האתלטיק מפרסמים שהפיטורין לא קשורים לתכניות הסופר ליג.

ברצינות, מי יצפה בליגה הספרדית בלי ריאל, ברצלונה ואתלטיקו? אפילו למשחקי הבית שלהן, שלא זו נגד זו, הקהל לא נוהר בהמוניו. הליגה הספרדית בלי ה-3 האלו לא שווה כלום, מוצר חסר ביקוש. זה נכון במידה כמעט זהה לליגה האיטלקית שגם ככה לא מעניינת אף אחד, ותישאר רק עם נאפולי (רומא משחקת במוזיאון גם ככה). הליגה האנגלית תיפגע אבל יכולה לשרוד. בכל שאר הליגות - הרחקת הקבוצות הגדולה היא גזר דין מוות לליגה.

גם אם הליגות המקומיות ישתפו פעולה ואפילו אם ימצאו דרך להקטין את מספר המשחקים שכרגע נראה מופרך לחלוטין העניין בליגות המקומיות ייפגע באופן קשה מאוד.
כמה שזה לא מספיק מפואר כמו תארים, המאבקים על מקומות לאירופה הוסיפו המון דרמה ועניין בפרמיירליג. בטח כשלמשל בשלוש מתוך ארבע העונות האחרונות (כולל האליפות המתקרבת של סיטי) האליפות הוכרעה בשלב מוקדם בעוד שהמאבקים על הטופ 4 נכנסו ממש לתוך המחזור האחרון. עם סופרליג שבה ההשתתפות של הגדולות מובטחת אנחנו נראה ממחזור 25 את הגדולות שלא הלך להן בליגה מעלות את הנוער ולמעשה כמעט ולא יהיה בשביל מה לראות את הליגה ממרץ. בספרד אולי הסיטואציה קצת שונה כי גם בעונות חלשות מאוד שלוש הגדולות בלי בעיה מסיימות בטופ 4 אבל מבחינת חובבי הפרמיירליג והליגה האיטלקית מדובר בפיגוע רב נפגעים.

במאמר מוסגר מי אם לא הגלייזרים החמדנים יהיו ראש החץ לפרוייקט שיגרור את יונייטד לעוד שנים רבות של הצלחה פיננסית ודשדוש מקצועי.

מסכים בהחלט ! מעכשיו ליברפול תתן את כולה כדי להתמודד על הטופ4 ? זאת אחת מ 2 בעיות עיקריות לדעתי.

הבעיה הראשונה וכבר כתבתי אותה זה הכסף שיכנס לקבוצות הסופר ליג, זה ימנע לחלוטין אפשרות של קבוצות מחוץ למועדון הסגור הזה להתמודד על האליפות או להצטרף לצמרת הגבוהה של הכדורגל האירופי, לא שזה קורה הרבה אבל גם המצבים הנדירים כמו אליפות של לסטר כבר לא יהיו, היום זה עדיין אפשרי.

חייב לציין שאני בעד כל המהלך למעט אספקט אחד, וזה עניין הקביעות. אולי זה שמרנות יתר שעם הזמן תפחת (ראה ערך ה-NBA עובד מעולה בלי שטויות), אבל אני עדיין מרגיש שכל עוד רוצים לשמור על הליגות המקומיות אטרקטיביות (ורוצים נדמה לי), חייבים לשמור על הליגה החדשה פתוחה, קרי: מגיעים אליה באופן שנתי רק דרך הצלחות קודמות בליגה עצמה ו/או בליגות המקומיות.

כלומר, אין לי שום בעיה עם שינוי המבנה, המוסדות, וכו’, אבל אני עדיין מאוד הייתי רוצה שתיאורטית, אם מחר מכבי חיפה קונה את 11 השחקנים הטובים בעולם, שום דבר לא יעצור אותה מלקחת אליפות מקומית ולהעפיל דרך שלב מוקדמות (גם אם מאוד מאוד מאוד ארוך) לסופרליג בעונה שלאחר מכן. אפשר וצריך לצמצם את כמות הקבוצות החלשות, אבל היכולת התיאורטית להגיע לליגה דרך הצלחה מקומית חייבת להיות קיימת.

בהחלט, בלי זה כאמור לרוב הקבוצות לא יהיה על מה לשחק, וגם קבוצות כמו סביליה לא ישקיעו כסף, כי על האליפות אסור אפילו יהיה לחלום(בניגוד לעונה הנוכחית) ומקום שלישי או רביעי לא שווה כלום,אז יבנו סגל שיספיק להשארות בליגה, מי יבוא לראות ליגה כזאת ?

הבעיה היא כסף, ורוב הקבוצות המייסדות גם ככה משחקות קבוע בליגת האלופות, היו פשוט צריכים לבנות ליגת אלופות חדשה עם הפורמט שמתאים לקבוצות ולחלק לעצמן יותר כסף אבל להשאיר אותה פתוחה ותחרותית.

נראה לי שלקחתם את עניין “המועדון הסגור” רחוק מדי.
זה רק אומר ש 12 המייסדות יישארו תמיד, זה לא אומר שקבוצות אחרות לא יכולות להצטרף.
אם סביליה נניח תראה שהיא מסוגלת להתמודד עם הגדולות כמו שהיא מראה עכשיו, אני בטוח שישמחו לצרף גם אותה.
בסה"כ רוצים להחליף את ליגת האלופות במשהו יותר אטרקטיבי ויותר משתלם לקבוצות הגדולות. מדברים על 350-400 מיליון יורו מזכויות השידור, כאשר היום מקבלים 90-100 מיליון. זה לא הגיוני שקבוצה גדולה מקבלת רק רבע מהכסף הפוטנציאלי שהיא מייצרת.

לגבי העומס, אף אחד לא רוצה לראות שחקנים נופלים מהרגליים. זה לא מעניין את הצופים, לא מכניס כסף ולא כלכלי. או שיהיו סגלים רחבים יותר, כי יש יותר כסף, או שהקבוצות יוותרו לא רק על ליגת האלופות אלא גם על הגביעים ועל הרבה משחקי ידידות מיותרים של הנבחרות.

אני מבין את השיטה הסוציאליסטית שבה החזקים תומכים בחלשים. אבל יש גבול. אם לוקחים 70% מההכנסות של החזקים, זה יגרור מרד.

המשפט הזה רחוק מהמציאות כי בתכלס בשל הפערים הכלכליים יותר הגיוני שהקבוצות במעגל הסגור יעדיפו לקחת את הכשורונות של קבוצות בצמיחה שמחוץ למעגל מאשר לשתף אותן ולתת להן חלק מהכסף.

ברגע שיש קבוצות גדולות שרוצות לחלק את הכסף ביניהן ושאין דרך להוציא אותן מהמפעל מדובר על מעגל סגור בעייתי שמגדיל את הפערים והחוסר שיוויון שיגדל בין הקבוצות. אני חושב על קבוצות כמו לסטר, לידס, סביליה, ויאריאל, אייאקס, אטאלאנטה רומא ועוד שככל הנראה לא יהיו עוד לאור הקמת ליגה כזאת. כשיש החלטה ידועה מראש לגביי סטאטוס של קבוצות שמונע בעיקר משיקול פוליטי או כלכלי לספורט כבר אין ערך והוא סוג של “מכור מראש”.

לצערי זה לא המצב. בתכל,ס לאף אחד לא אכפת מהמצב הפיזי של השחקנים. מהטיסות שלהם מסביב לעולם, ממשחקי ידידות מגוחכים, מניהול קדם עונה מזעזע, או מריבוי מפעלים ללא סיבה. מה שמעניין את כולם זה אם ישחקו כן או לא, והם צריכים להצדיק את כל הסכמי החסות שלהם. כל עוד הקוף יכול לרקוד שימשיך, אם הוא יכול לרקוד תעיפו את הקוף ועכשיו תכניסו את הדבר הבא. זה הקרקס של הכדורגל.

זה היה סוציאליסטי אם היינו רוצים שהקבוצות הקטנות יקבלו הטבות מיוחדות כדי שיוכלו לשחק עם הגדולות,אבל זה לא המצב. האמת שמה שאנחנו מדברים עליו הוא יותר קפיטליסטי במהות שלו: שלכולם תהיה ההזדמנות לשחק אם הם טובים מספיק, לא כי קוראים להם “ארסנל” או “מילאן” או “טוטנהאם” והיה להם הסכם מראש. זה שהרבה כסף מעורב פה לא הופך את זה בהכרח לקפיטליסטי, זה הופך את זה בעיקר לקרטל בתוך מערכת קפיטליסטית.

שלא תטעה, ההסכמים צריכים להיות אחרים, והקבוצות צריכות לקבל יותר על זכויות השידור מאשר שאופ"א שומרת לעצמה. אבל הפתרון הזה הוא אולי כביכול “צודק” עבור הגדולות, אבל הוא לחלוטין פוגע בכדורגל ככלל.

כאילו שהם בכח רוצים לספק עילה ולגטימציה לסופרליג:

החליטו להגדיל את מספר הקבוצות ל36

הפערים ולקיחת כישרונות זה מה שקורא עכשיו. התכוונתי להגיד שאם סביליה, למרות זאת תציג יכולת טובה שתעניין את הקהל, גם היא תכנס לסופרליג.
אם יהיה עניין כלכלי, ימצאו דרך לשתף גם 50 קבוצות.

מה שאתה מתאר זה המצב הנוכחי. הרבה משחקים לא מעניינים. רוצים לשנות את זה, למה אתה נגד?
ברור לי שינצלו את השחקנים עד תום. זה אומר גם לתת להם מנוחה כדי שיראו את היכולת. שחקנים עיפים משמע משחקים משעממים, והצופים יברחו, וזה לא כלכלי.

מה שקורה עכשיו זה שהגדולות מממנות את הקטנות. זה לא סוציאליסטי?
אני קפיטליסט ואני מוכן לתת חלק לחלשים, אבל עד גבול מסוים. אופ"א לוקחת 70% מההכנסות של הגדולות כדי שכמה שיותר מדינות ישלחו נציגות למפעלים האירופיים. זה לא הגיוני ה 70% האלה.

תגדיר “כדורגל ככלל”. אם קבוצה כמו פרנצוורוש עלתה לאלופות וגרפה כמה מיליונים, זה אומר שכל ילד במחלקת הנוער שלה קיבל מדים ונעליים חדשות? או שזה אומר שחשבון הבנק של הבעלים תפח עוד קצת?

בדיוק על זה אני מדבר. מגדילים עוד יותר את כמות המשחקים, מינימום 10 לכל משתתפת! ואף מילה על חלוקה שונה של הכסף.
הם בעצם מחמירים עוד יותר עם הגדולות ויודעים רק לאיים על השחקנים.
העיקר מדברים בססמאות.

את המתנגדים אני לא מנסה להבין. את החוששים כן.

אנשים קמים באמצע הלילה ל-NBA כדי לראות כדורסל ב7 ברמה הכי גבוהה שיש. ואני עדיין רואה פה השוואות ליורוליג.

אנחנו מדברים על הכדורגל הכי איכותי שהיה אי פעם. 12 מועדוני פאר שמייצרים 6 משחקי על כל שבוע. למי אכפת בכלל מהליגות המקומיות? מי רוצה סינדרלות?

אנחנו נראה סכומי כסף שמעולם לא שולמו בכדורגל העולמי, וקבוצות גדושות כוכבים שיצטרכו להתחרות בפאקינג 11 מועדונים אחרים על אליפות.

מי שבאמת אוהב את המשחק, לא צריך לפחד. מי שאוהב קבוצות של גרזנים שבאות לשבור רגליים ולבנקר 90 דקות כדי להצליח להיות “סינדרלה” זה כבר משהו אחר.

מעניין כמה המחיר של האלנד ואמבפה עלה עכשיו?

לא בהמון. החל ממחיר כלשהו, קבוצות יחכו לשנה הבאה ויביאו אותו ב75 מליון.

ברור שזה המצב עכשיו, אבל עם תחילת הליגות הזאת הפערים האלו יגדלו עוד יותר עד כדי חוסר יכולת גישור. המצב כרגע הוא כבר עובד לטובת הקבוצות העשירות, אבל עדיין לקטנות יש סיכוי לצמוח בתוך הבלאגן הזה. נכון גם למצב הגופני של השחקנים, כל זה קורה, אבל יש פה עלייה של כמות המשחקים שנעשית ללא בקרה (הסתכלות שמבחינתי גם מגנה את ההחלטה הנוכחית של אופ"א).

מה שקורה עכשיו זה כן קפיטלסיטי כי קבוצות מקבלות מענקים בהתאם להצלחה שלהם במפעל, ובנוסף יש הבדל אם אתה מהליגה האנגלית, הספרדית, האיטלקית, ההולנדית או הישראלית. לא כולן מקבלות תמיכה סוציאליסטית, אלא הפוך, פה הולכים לקראת הרמה הגבוהה יותר. הקטע של הכסף שנשמר במקום אחד ולא ניתן למי שמגיע לו זה לא סוציאליסטי, אלא סתם שחיתות.

אני אפילו לא יורד לרזולוציה הזאת, אלא היכולת של פרוייקט לזכות באור הזרקורים. תלכיד שחקנים מדהים, או מאמן ברמה גבוהה או מועדון שעובד נכון ככלל יכול וצריך לקבל את אור הזרקורים אם הוא באמת טוב. זה חשוב לכדורגל ככלל בתפיסה שכל אחד יכול לקבל הזדמנות כלשהי להצליח ללא תלות אם הוא מגיע מברצלונה או מכפר ליד איינדהובן או מברטיסלאבה.

מסכים במאה אחוז, אני לא תומך אפילו קצת במה שעושים באופ"א. הם אירגון מושחת ומנותק וחייב ללכת. צריכה להיות אלטרנטיבה, אבל אני לחלוטין לא בעד תכנית הסופרליג.

אני מת על הטיעונים האלה. מה אני אגיד לך, כל אחת מהמעגל הזה היא באיירן מינכן, וכל קבוצה חדשה באלופות היא חטאפה. בפועל קבוצות כמו סביליה שממשיכות להיבנות בהדרגה, או קבוצות כמו אייאקס של לפני כמה שנים או מונאקו של אמבפה שהדהימו את אירופה הן “אוסף של גרזנים שבאים לשבור רגליים”, ולא יוכלו להיכנס למפעל הזה כי… ככה, ונוכל לראות את אתלטיקו ההתקפית מול טוטנהאם הנוכחית. מה אני אגיד לך, כדורגל איכותי מובטח בכל משחק, שלא לדבר על זילות הקלאסיקו שהספיקה עונה אחת של של איזה 5 מפגשים בשביל להתיש את האוהדים.

אם אתה יכול להאשים אותי שאני כביכול “לא אוהב כדורגל” כי אני נגד המהלך הזה, אני יכול להגיד שאתה “לא באמת אוהד ברצלונה” כי הגישה שאתה מתאר היא לחלוטין הפוכה מהרבה דברים שיוהאן קרוייף דיבר עליהם בעודו בחיים. אין לזה באמת קשר

לא פה הבעיה.
בסוג של סופר ליג אני תומך בהחלט.
אבל למה קביעות?
בכדורגל צריך גיוון ושינוי. צריך קבוצות שיביאו איתן דם חדש.
אני לא רוצה ליגה של השמות הגדולים, אני רוצה ליגה של הקבוצות הטובות!
אני גם לא רוצה קדם עונה מעאפן של גארבג׳ טיים. שתהיה תחרות.
שיהיו עולות ויורדות. שכל מי שלא תגיע לפלייאוף על התואר תגיע לפליאוף על עליה וירידה לפי דירוגים. אם ריאל תהיה חלשה היא תרד.

אני גם אוהב את עניין המזל, לא בא לי שלא יהיה ריגוש ממשחקים, שיהיו 2 ליגות או אפילו 4, שלא כל הקבוצות גשו כל עונה, ומכל הליגות הראשונות יעלו לפליאוף.

במילים אחרות, אני רוצה ליגת אלופות עם בתים גדולים יותר שיגררו משחקים גדולים יותר, ושהעליה לליגה תהיה לפי יכולת.
אופא לא מציעים את זה אך גם הסופרליג לא. לכן אני לא תומך עדיין

אגב, הnba בדיוק בגלל זה מאזן בין הקבוצות עם תקרת שכר ודראפט. היות שזה לא יקרה פה אנחנו נקבל הגמוניה ברורה.

שאלת תם: איך מתבטאת השחיתות של אופ"א?
לאן הולך כל הכסף מליגת האלופות? האם הבעיה היא רק בחלוקה לא הוגנות של ההכנסות בין המשתתפות החלשות והחזקות?

נדב באמת הכל טוב ויפה ורומנטי.

אני נגד שתי הדברים, המצב הנוכחי הוא גרוע אבל המצב שהם דוחפים אליו זה גם מרתיע אותי. כל מה שכתבת אני מבין. אבל באמת אתה באמת ואני שואל באמת, חושב שזה מלחמה בין האור והחושך?

הכל מאבק בין שתי כוחות שכל מה שמעניין אותם זה להגדיל את כסף והכח של עצמם. אין פה מאבק בין טוב ורע. יש פה מאבק בין שתי גופים חזקים ולדעתי גם שיכורי כח ומלאי שחיתות. אנחנו בתור אוהדים, לא מענינים אותם. הנה סתכל מה אופ"א דוחפים עכשיו , עוד קבוצות עוד שעמום ועוד עומס.

הכדורגל לא הולך להסתיים עכשיו ולדעתי הסופרליג לא יקום אלא מין פשרה בין שתי הניצים. תן לי לעשות לך ספוילר, הפשרה לא תקדם את הכדורגל או תוסיף עניין וצדק. רק את הכיסים של קבוצות חזקות ותוריד טיפה כח מאופ"א.

אני לא פרו אופ"א או פרו הקבוצות. הטיעונים נגד אופ"א מוצדקים כמו גם שהבעייתיות בסופרליג עדיין קיימת. אני לא טוטאלי, ואני יודע שלכל כיוון שנלך העשירות ירוויחו, ככה העולם עובד ואין לי בעיה עם הקפיטליזם, יש לי בעיה עם קרטלים ודריסה ישירה של קבוצות אחרות.

תן לקבוצות הגדולות את הנתחים שמגיעים להם, תגדיל את המפעל ותקטין את הליגות בשביל להעלות את הרמה (לגיטימי לחלוטין בעיניי), אבל לתת מעמד מיוחד לאיזה 15 קבוצות? סתם מסריח ופוגע בתחרותיות.

אופא או פיפא יכולים להאשים רק את עצמם. מזמן הם היו צריכים להוביל בעצמם רפורמה אמיתית.

זה לא מהיום הדיבורים על הסופרוליג. אני נגד כי מבטלים למעשה את הליגות המקומיות. שאין סיכון וכל הופעה מובטחת מראש זה משעמם.

דרך אגב. אם הארוע יסלים, אתם חושבים שיש מצב שאופ"א ינקטו בצעדים כבר השנה? למשל איך שחקני ליברפול יעלו למשחק היום שהם יודעים שיכול להיות ששנה הבאה אין ליגה.

אתה יכול להיות רגוע, כמאמר הקלישאה גם הפוך ה נכון
הקבוצות הגדולות זה הלחם והחמאה של הליגות המקומיות.
האפשרות שהליגות ירחיקו את הקבוצות הגדולות לא בטמת קיימת, דבר ראשוןן שיקרה זה שגופי התקשורת יפסיקו התקשרות ואולי במקרה הטוב יכנסו למשא ומתן חדש.
שלא תטעה המהלך של הרחקתם זה המעשה הנכון, כי אם לא תהליך הגסיסה גם ככה יחל ועוד מספר שנים העניין של הקבוצות הגדולות בליגות ייעלם. אבל בעולמנו אנו חיים ואנשים מעדיפים את הכסף עכשיו ולנסות להינצל מהתהום מאשר שכל העסקנים יפסידו כספים ומקומות עבודה.
כבר בעוד כמה ימים אני מנחש שנתחיל לשמוע מנטרות שונות הן מהקבוצות שעדיין לא הצטרפו והן מהליגות המקומיות, היחידים שיילחמו ב"גבורה" זה אופא ופיפא (מי אמר שרובין הוד מת?) , כי כולנו מכירים את הדחף שלהם להגן על החלש, ולא אל תגידו לי שיש להם מטרה סמויה, הם פשוט באמת ובתמים מאמינים שקטאר זו מדינת כדורגל אמיתית, עם זכויות נשים ולהטב ואף אחד איננו סובל שם, סתם איסלמפוביה מיותרת.