הסופרליג :: יקרה או לא יקרה?

שאלה למבינים.
בעצם ההתנגדות לסופליג היא בגלל הפערים שהיא תיצור (הכלכליים שיגררו מקצועיים).
האם הפרמייר ליג לא הייתה הופכת למעין סופרליג לכשעצמה? עם הסכמי השידור האדירים ונהירת השחקנים ההולכת גוברת לשם?

יכול להיות שהמצב שנוצר היה בלתי נמנע ורק התפאורה היא זו שהשתנתה?

לא בהכרח, היוזמה הזאת רוצחת את התקווה, למה לסביליה להמשיך להשקיע כספים וזמן כשמראש הסיכויים שלה נמוכים עד לא קיימים להיות חלק מהתחרות הכי גדולה באירופה?, מנגד מה הלגיטימציה של קבוצות כמו ארסנל להשקיע כספים ולהשתפר כשהבעלים יכול להבטיח לעצמו חצי מיליארד בשנה ללא קשר להישגים במפעל?, בכל מקרה הפרמיירליג לא באמת חזקה מותגית כמו בארסה וריאל, רק תסתכל על הדיווחים של השחקנים הבאמת מבוקשים ותראה לאן הם פוזלים למרות שהכסף שם יהיה קטן בהרבה ממה שהם יכולים לקבל.

לא. הקבוצות העשירות נמצאות בחובות אדירים. 12 הקבוצות שארגנו א הסופרליג נמצאות בחובות שבין 5 ל 7 מיליארד יורו (תלוי איך סופרים). אתה מכיר את המצב של בארסה, אבל אחרות לא במצב הרבה יותר טוב, וחלקן אפילו יותר גרוע.
אתה יוצא מנקודת הנחה שאלה קבוצות עשירות שרוצות להיות עוד יותר עשירות. בפועל הן בחובות ועדיין אופ"א רוצה שיממנו את כל השאר.
אתה מבין, לוקחים להם כסף ומחלקים לאחרים. תחשוב מה יקרה בישראל אם ההכנסות של מיליונרים יזכו ל 70% מס. כולם יברחו מפה, וזה בדיוק מה שקורה. אופ"א מאוד לא הוגנת.
אני די בטוח שאם אופ"א הייתה הוגנת יותר ולוקחת פחות, אף אחד לא היה מורד. כמו שאף אחד לא מורד נגד לה ליגה או נגד הפרמייר ליג.
צר לא אם האוהדים בישראל , בהונגריה או בקפריסין לא יזכו לראות את הקבוצות הגדולות באדמתם. אבל הקבוצות האלה מפסידות המון כסף בגלל אירגון מסריח, אז הן מצביעות ברגליים. גם אתה במקומם היית עושה כך.

אבל הן לא ממנות את כל השאר, אלא כל הסיפור הוא שהכסף נשאר אצלהם בתור כביכול “ארגון צד שלישי”. הקבוצות עשירות, והן פשוט זורקות את עצמן לחובות עתק ועושות מניפולציות מול הבנקים ומול חברות המס כדי לשמור על המספרים שלהם כביכול במאזן חיובי. בקצרה, זה שהן בחובות מטורפים לא מדאיג אותי כי ככה הן מתנהלות שנים, והן לא עושות הרבה כדי לאזן את המספרים שכן הפיירפליי ממזמן הוא סתם מושג ריק, מחירי השחקנים ממשיכים לעלות והעולם כמנהגו נוהג. לקבוצות מגיע נתח גדול יותר מאופ"א, אבל אני לא דואג להן לרגע, לו המצב הכלכלי שלהן היה מדאיג אותן ההתנהלות ככלל הייתה אחרת בכדורגל האירופי.

הקורונה הקצינה מצוקות כלכליות באשר הן, והקבוצות הגדולות רוצות כסף מהיר ועכשיו, לא אכפת להן על חשבון מי. זכותן לנסות לדאוג לעצמן, אבל אני לא מעוניין בפגיעה הכללית שזה יצור בענף.

זה שונה כי גם מבחינת הסיטואציה הזאת יש שיוויון הזדמנויות עבור יתר הקבוצות. אני לא כועס על זה שבארסה וריאל מקבלות יותר כסף על שידורים כי זה הגיוני, וזה תוצר ישיר לעובדה שהן משחקות, מציגות עקביות שנים ובעלות הסטוריה מפוארת, ולצורך העיניין באופן תיאורטי הן גם יכולות לרדת ליגה, אין להן מעמד מיוחד שימנע מהן תיאורטית לרדת ליגה. העובדה שיש קבוצות מכניסות יותר ומכניסות פחות זה הגיוני, אבל לתת להן מעמד עליון כי ההן עשירות, ויחד עם זאת למנוע לחלוטין מקבוצות תחתית לצמוח ולהעפיל לחלקים עליונים בטבלה הוא הנזק שמפריע לי פה.

ספורט זו מערכת מוחלטת של סיבה ותוצאה יחד מערכת של רווח והפסד. אתה טוב-> אתה מנצח → רוצים לראות אותך-> אתה עושה כסף → אתה משתפר → אתה מגיע להישגים-> אתה עושה יותר כסף וכן האלה. המצב הזה הוא הגיוני ומאפשר לכל קבוצה להצליח. מנגד, המצב של הסופר ליג זה: אתה מותג גדול-> אתה מכניס כסף-> אין משמעות לאם אתה טוב או לא-> אתה עושה כסף. זהו. זה כל מה שיש פה. ברור לי שחלק גדול מהקבוצות הן טובות וכיף לראות אותן, אבל אני רואה לחלוטין איך המודל הזה יוצר סטגנציה, כשהוא על הדרך פוגע השאיפות של המועדונים האחרים.

דווקא עם הטיעון הזה אני לא מסכים ב100%

אמר כבר מי שאמר: ״כמה אפשר לאכול סטייק אנטריקוט?!, מדי פעם צריך פרוסה עם שוקולד״
היום שיש כמה פעמים בשנה מפגש בין גדולות, זה מרגש ומעניין, אם זה יהיה על בסיס שבועי, הבאז באופן טבעי יפחת וגם יגיע למיצוי.
תיזכר בשנה ההיא שהיו 4 קלאסיקו רצופים.

יש את ארסנל על תקן השוקולד.

וברצינות, אלה הן הטענות של המתנגדים שנקלתי בהם:

1. הבאז יירד. אני לא מסכים שזה ייקרה, כי אנשים אוהבים כדורגל. זה כמו להגיד שהבאז יירד מהליגות המקומיות כי הכל חוזר על עצמו. ובפועל הכל חוזר על עצמו. אותן קבוצות זוכות, אותן קבוצות לאלופות, ליורוליג, ואותן קבוצות מתחרות על ירידה. יוצא מן הכלל יש פעם בעשור, אם בכלל. הבאז הוא אותו באז כי כל קבוצה מביאה את הקהל שלה.

2. עניין הבלעדיות של קבוצות העל. בואו ניזכר מתי זכה סוס שחור במפעל, לעולם. אולי פורטו של מוריניו, שגם היא בעצמה אלופת פורטוגל וסביר להניח שאם לא תתנגד למפעל החדש, סיכוי טוב שתוזמן. השאלה היא האם זה באמת שווה לא לבצע את המהלך כדי לשמור על אפשרות כזו?
    ראיתי ברשת תגובה בסגנון: “שים איקס על חלום שמכבי תשחק מול קבוצות על”. האם זה מה שבאמת מניע אוהדי מכבי? אם מכבי תשחק מול באיירן, מי יראה את המשחק חוץ מ3 האוהדים של מכבי? (ביחס לעולם). מה הסיכוי שמכבי כן תצליח לזכות, או אפילו להתקדם? משחקים מהסוג הזה הם בדיוק הסיבה לשעמום ולרמה הירודה בשלב הבתים.

3. אקרא לזה עניין “עקרונות הכדורגל הטהור”. נו באמת, פיפא וויפא הם ארגונים רבחיים שמגלגלות מיליארדים ושולטות בענף הכדורגל באופן בלעדי. אני מרגיש שכל המתנגדים מדברים בסיסמאות רגשיות ופחות באופן פרקטי.

ובנושא שונה, מעניין התזמון של ההכרזה, למה דווקא עכשיו, יום לפני ההכרזה על השינויים של ויפא?

ורוקנו מנכסיהן בשנייה שנפתח חלון ההעברות.

לא פוסל אפשרות שזה יקרה אם ההייפ של השנים הראשונות יתחיל לרדת.

אני די בטוח שאלופת הצ’מפיונס תוזמן בכל שנה להשתתף בסופרליג. אפשר אפילו להסתכל על ליגת האלופות בתור פלייאוף עלייה ולהזמין את ה4 שמגיעות לחצאי הגמר. הפתרונות קיימים.

עשיתי לך לייק בעיקר על זה, כל כך צודק. ובתור אחד שבאמת יושב על הגדר כל הדמגוגיה הזאת על “מות הכדורגל” “מלחמת האור בחושך” ועוד בלה בלה בלה רק גורמת לי לחשוב שאולי הסופרליג זה לא רעיון רע כל כך אם זה רק יגרום להם פחות לחפור בפריים טיים…

זה לא מאבק בין טוב ורע אלא מאבק אימתני בין אופ"א למועדונים החזקים והעשירים באירופה. המניע פה הוא לא צדק ושויון לא בצד של פלורנטינו ושות, ולא בצד של אופ"א. זה הכל עניין של כסף וכח. אוהדים לא מעניינים אותם בכלל . לא את הקבוצות ולא את אופ"א. אנחנו סתם “פיונים” עבורם. אין פה שום קשר לרומנטיקה או משהו כזה.

יש פה המון עניין של שמרנות וקושי עם שינויים. לטעמי אם משהו יפיל את הסופרליג זה לא ממש התנגדות אופ"א ופיפ"א (להן אין ממש שיניים) אלא ההתנגדות המסתמנת של עולם הכדורגל עצמו. אם תצליח לקום מחאה אפקטיבית המונית מצד האוהדים זה כבר יפגע אנושות בפרוייקט.

וחבל, כי הכיוון הוא נכון. נעשתה טעות קשה לדעתי בעובדה שמדובר בליגה סגורה, אבל כל שאר התהליך הוא נכון מאוד וחבל יהיה אם בסוף זה לא ייצא לפועל.

אני לא בהכרח מתנגד לסופרליג, קשה לי להחליט אבל אני כן שומע טענות נגד שאני מתחבר אליהן.

א. לא כל-כך הבנתי את ההשוואה.
ליגה זה דבר מגוון ועם 24 מפגשים שונים (בליגה הספרדית למשל) מתוכם כ4 מפגשים גדולים.
תזכר מה היה בעונת ה4 קלאסיקו רצוף, אחרי השני האווירה היתה אחרת.
נכון, עדיין דיברו ודנו אבל זו לא היתה אותה ההתלהבות כמו בראשון.
אם כל שבוע יהיה משחק גדול, עם הזמן יתקשו למכור את זה כי אנשים יתרגלו.

ב. קראתי תגובה של פרגוסון (אם אני לא טועה), שקבוצה כמו אברטון (לדוגמא) משקיעה 500 מליון פאונד בבניית איצטדיון חדש במטרה לשחק בליגת האלופות ולבנות קבוצה גדולה ולנסות לבנות מסורת. הסופרליג גודע את זה.
תחשוב על קבוצה כמו מכבי ת״א, גולדהאר משקיע על מנת להגיע למפעלים האירופאים הבכירים, אם אתה חוסם את זה, אתה גורם למשקיעים כמוהו לא להשקיע בכדורגל.
זה ייצור בידול גדול מדי בין העשירות לשאר.

ג. נכון שפעם אחרונה שהזכייה היתה אנדרדוג זו היתה פורטו (אם כי גם שצלסי זכו זה לגמרי היתה זכיה אנדרדוגית), אבל לשלבים הגבוהים מגיעות בדרך קבע, בזכות ולא בחסד, קבוצות שנחשבות קטנות ולא נמצאות בסופר ליג.

ד. אולי זה 12 הקבוצות העשירות ביותר אבל בהכרח לא הטובות ביותר. ארסנל? טוטנהאם? מילאן? נובמת.
אפילו יובנטוס בשנים האחרונות יפה מול פורטו וליון ולא כי הם עשו בונקר סטייל אינטר של מוריניו.

מה שמטריד אותי באמת זה כמה כסף גוף שידור ישראלי ייצטרך לשלם כדי לשדר את הסופרליגה, וכמה אנחנו הצרכנים ניפגע.

• כדאי מאד להפקיע את הכדורגל מהניהול הגרוע של וופ״א. פלורנטינו ואניילי יעשו עבודה טובה הרבה יותר, אין שאלה
  • הפגיעה בתחרותיות היא נוראית. הפגיעה בכדורגל המקומי היא משהו שאין להקל בו ראש. אל תיקחו לנו את כל היופי של הכדורגל. ספורט שדומה יותר ל- wwf בו מועדונים זזים בין ערים רק כי יש יתרון כלכלי - את זה יש בנ.ב.א, לא צריך להביא את זה לאירופה.
  • אני לא שולל שכל המהלך תכליתו/סיומו בשיפור עמדות מול וופ״א. אם מועדוני הענק מתאחדים והמהלך עובר ציבורית, הרי שסך הכל מדובר במשא ומתן בו כל אחד יקבל מה שהוא שווה. במצב העניינים הנוכחי מועדוני העל מקבלים פחות ממה שהם שווים.

הסוציאליזם הנוכחי לא משהו, הקפיטליזם שיחליף אותו כנראה יהיה עדיף בהרבה דברים אבל לא ברומנטיקה.

פער מדהים בין ההיסטריה והלכלוך של ראשי אופ"א אתמול לבין הדברים השקולים, המנומקים והענייניים של פלורנטינו היום.

זה גם יקרה בסופר ליג, אבל לפחות אשכרה ראית אותן מגיעות עד החצי גמר כשהן מדיחות קבוצות כמו סיטי, ריאל ויובה.

מסכים במיליון אחוז. לאופ"א מגיע שיוותרו עליה כארגון צד שלישי מושחת.

מסכים עם הכל חוץ מהמשפט האחרון. אם הקבוצות היו לוקחות את העיניינים לידיים ומקימות אלטרנטיבה פתוחה לצ’מפיונס שם הקבוצות רואות רווח ישיר מזוכויות השידור שלהן זה היה לחלוטין קפיטליזם מול שחיתות. כרגע בגלל האופי הסגור של הסופר ליג זה שחיתות מול קרטל. פה נמצאת הבעיה של כל העולם מול הסופרליג. אם זה לא היה מועדון סגור כולם היו מריעים לצעד האמיץ של הקבוצות ולא יוצאים על ראשי המועדונים בכל פלטפורמה אפשרית.

למה זה אמור לרגש אם לא יכולה להיות לזה המשכיות גם היום? אני אראה את ריאל, סיטי ויובה מדיחות אחת את השנייה עם סגלים חזקים פי כמה וכמה ממה שיש להן היום.

יש משהו נכון במה שאתה אומר. מצד שני, תסתכל על פורמט הגביע בצרפת בו ניתן יתרון מובנה לחלש. דבר כזה לא יקרה ב׳קפיטליזם׳ (אולי עדיף למצוא מונח אחר).

הרבה מהעובדה שהכדורגל כבר פחות רומנטי ורווי הפתעות היא בכלל העובדה שהפך למקצועני ומדעי יותר, כלומר העידן שאנחנו חיים בו ולא הניהול. השאלה היא כמה אפשר לשמור על הכדורגל תחרותי ועדיין להמשיך לעשות כסף. לדעתי התשובה היא, בגדול, שאפשר.

פלורנטינו אמר במפורש היום שסופרליג היא ליגה פתוחה. קבוצות אטרקטיביות יוזמנו אליה. היא תחליף לליגת האלופות, לא לליגות מקומיות. הוא גם הבטיח שקבוצות הסופרליג ימשיכו בליגות שלהן, והשחקנים ימשיכו בנבחרות.
אני בטוח שפלורנטינו ושות’ יידעו לנהל את הסופרליג הרבה יותר טוב ממה שאופ"א עושה. אני מעדיף קרטל על פני השחיתות, כי הקרטל הזה לא כזה נוראי, ושחיתות כבר מזמן עברה כל גבול. לא ייתכן שיקחו לקבוצות הגדולות 70% מההכנסות מגופי שידור כשהן בחובות אדירים.
ולמי שלא יודע, אני אוהד בארסה. עדיין מעדיף את פלורנטינו על כל פקיד של אופ"א , שלא לדבר על פיפ"א.

הראיון של פלורנטינו (תורגם לאנגלית)

הוא גם שיקר שהוא אמר שהוא לא הזמין את פסז… הוא הזמין. הוא גם ישב וסיכם דברים עם אופ"א ואז “עקץ” אותם והקים את הסופרליג מאחורי הגב שלהם.

זה נבלה וזה טרפה מבחינתי.

ובקשר לברצלונה אם אני לא טועה הוא רמז שההסכמה שלנו מעונגת בהסכם חוזי . השאלה שאני שואל את עצמי זה האם לאפורטה הסכים להכנס “למיטה עם פלורנטינו” זה בגלל הרצון שלו או עוד ירושה של ברתומאו. מאוד מדאיגה אותי השתיקה שלו.

ברצלונה לא היתה צריכה להכנס לזה במעמד של “עוד קבוצה”

אני מעדיף שהוא ישקר ושהקבוצות יקבלו יותר כסף , מהמתכונת הנוכחית של אופ"א.
כל דבר עדיף על זה, אולי חוץ מהכנסת שלנו.

אותי זה גם לא מעניין, אבל צריך להיות מאוד זהיר מלעשות איתו עסקים. לא סומך עליו. ושוב תשים לב איזה מעמד ברצלונה בסופרליג. “סתם חברה” . ארסנל היא סגנית . אני חוזר ארסנל מעמד יותר חשוב מהקבוצה שלנו . לא נראה לך מוזר? שואל ברצינות.

לא מבין איך נשיא של קבוצה שיש לה אינטרס במפעל הוא הבוס. באמת שלא מבין איך זה יעבוד בשקיפות ובניקון כפיים.

אתה חושב שאוהדי ריאל היו מסכימים לבוא לארגון שלאפורטה הוא הנשיא שלו? אם ברתומואו רוסל היו הנשיאים לא היתה להם בעיה כי ברתומאו ורוסל היו הנשיאים הכי טובים של ריאל בכל הזמנים אבל לאפורטה?