טניס :: אליפות ארה"ב 2023

The undisputed GOAT!!

שנאמר- אין מילים לתאר מה שהוא השיג, משיג ועוד ישיג.
סינר הגיע כרוח רעננה וניצח את כולם בדרך לגמר טורניר סוף העונה. אבל חייבים להודות שהוא היה סופר ספורטיבי, כי יכל היה להפסיד לרונה בשלב הבתים וכך להדיח את נולה מהמשך הטורניר ולעשות לעצמו וליתר התחרות חיים קלים, אבל שיחק על הנצחון. ונולה כמו נולה, מספיק בקושי בשלב הבתים, תמיד עם מערכה שלישית מכרעת, מעלה הילוך ומנצח (שלא לומר מביס) את אלקראז וסינר בשביל התואר, כ"א בשתי מערכות מרובות שבירות בלי להישבר.
חייבים לטעמי לסייג את עניין ה GOAT, ולומר שאין דרך ממשית להשוות מול תקופות שונות, גם סוגי המגרשים עברו שינוי עם השנים, באוסטרליה פעם שיחקו על דשא, בארה"ב למיטב זכרוני שיחקו בעבר על חימר, הרפואה לא הייתה כזו משופרת לסייע לקשיש לקחת תארים בגיל +36 ויש טענה שהמגרשים עברו שינוי כדי להקטין את מהירות הדשא ולהגדיל את המהירות על חימר כדי לעזור למי שאינו מומחה טבעי למשטחים אלה, ולכן גם אם בהשוואה תוך דורית אין דרך להגיע למסקנה שמישהו אחר מהשלישיה הוא ה GOAT, אבל בהשוואה בין דורית תמיד יהיה ספק.
והכי מפחיד שהמחבט עוד נטוי, וכך גם נוכח ההתרגשות הגדולה משיבתו הצפויה של נדאל (והשד יודע באיזה כושר) קשה לי לראות מי יכול להאט את נולה (לעצור אותו רק הוא עצמו יכול).
ומי שאוהב טראש טוק, נולה התחיל במסיבת העיתונאים לאחר המשחק עם אלקראז, כשנשאל על אלקראז והדימיון לנדאל הוא ענה שאלקראז הוא השחקן השלם יותר משניהם. מצפה להתפתחויות בגזרה (למי שמכיר את תקציר הפרק הקודם על מה שנדאל אמר עליו)

היה צפוי, במיוחד למי שעקב אחריו כבר קרוב ל 20 שנים, אבל מרגש לדעת שהשור ממאיורקה, רפא נדאל הודיע אתמול בטוויטר שהוא מתכוון לחזור להשתתף בטורנירים כבר בקרוב, נקווה שלא קרוב מידי, בטורניר בריסביין שיהיה בשבוע הראשון של 2024 (שבועיים לפני תחילת אליפות אוסטרליה). אמנם טורניר של 250, אבל יהיו בו מתחרים מעניינים (כרגע- רונה, שלטון, דמיטרוב, מארי).
נדאל יגיע עם דירוג הכי נמוך שלו לדעתי כבר 18 שנים (664), כלומר כבר מהסיבוב הראשון הוא יכול לפגוש בטניסאי מהצמרת. ומאוד מעניין יהיה להעריך את הכושר שלו שבועיים לפני הגראנד סלאם הראשון של השנה, אבל כנראה שהמטרה היא לצבור קצת קילומטראז’, להוריד חלודה ולהתמקד יותר בחימר (לא מאמין שהוא ינסה מזלו בצמד הטורנירים הראשונים של המאסטרס שיהיו בארה"ב).
כבר לא יכול לחכות למפגש ה 60 עם נולה (כמובן הכי הרבה בהיסטוריה למספר משחקים בין שני טניסאים, הבא זה נולה-פדרר עם 51), כשהם הכי צמודים שאפשר. מעניין לא פחות זה איך הוא יתפקד על חימר, והאם עדיין “נשאר דלק במיכל” להעמיס עוד תארים במגרשים שהוא כה אוהב (רולאן גארוס, מונטה-קרלו, ברצלונה ורומא).
יש למה לחכות ונקווה שהוא לא חוזר מוקדם מידי.

סיבה לאופטימיות? היום נדאל חזר סוף סוף לפעילות במשחקי היחידים בטורניר 250 בבריסביין אוסטרליה, סיבוב ראשון מול כוכב עבר נוסף (תים שלא מצליח לחזור לכושר מלפני הפציעה הגדולה שלו), והיה קליל, בלי סיכון לשבירה. אולי מוקדם מידי לקבוע אבל נותן תקווה לאוהדים.
מצד שני הוא לא מפספס הזדמנות לעקוץ את ג’וקו ולפרגן לפדרר (רק פדרר ריגש אותו, ג’וקו לא היה צריך להחלים מפציעות כמוהו וכמו פדרר ולכן הלך לו קל). התקווה שלי- שיהיה השנה לפחות מפגש אחד ביניהם…
בינתיים נדאל נפצע שוב והפסיד, וסופסוף קיבלנו זוכה חדש וראוי (סינר) וראינו תואם מארי משונמך בלוזריות (מדבדב). אבל הכי חשוב - האם תחילת הסוף של ג’וקו?

ענק!!

אהבתי…
רובלב חורק, רוד גונח, מונפיס חסר קורדינציה (כל כך מוגזם שזה נראה כמוני…), הורקץ’ צוחק יותר מידי, רונה כילד מפגר, מארי כמסביר עם המבטא הסקוטי, ואפילו אלקרז שקיוויתי לשמוע מדבר אנגלית שוטף כמובן שלא הוציא מילה.
מעניין מה בתפריט לעונת 2024?

איזו פתיחת עונה מדהימה של סינר! מאוד מזכיר לי את פתיחת 2011 של נובאק, כי גם אז אף אחד לא ראה את זה בא, רצף משוגע שנעצר רק בבחצי הגמר של רולאן גארוס, כמו הרצף המדהים של סינר שהפסיד רק משחק אחד השנה (החצי באינדיאן וולס). הוא עם הרבה בטחון, שיפר מאוד את ההחזרות, ובעיקר אני אוהב את הזויות הבלתי אפשריות שלו כמעט מכל מקום. נראה איך החימר מסתדר לו, לי נראה שזה לא משטח מועדף שלולמרות שלרוב האיטלקים זה המשטח עליו הם התאמנו הכי הרבה.
לטעמי עד סוף עונת החימר הוא כבר אמור להעיף את נובאק מהמקום הראשון כי לנובאק יש הרבה יותר נקודות להגנה.
לגבי נובאק - לא הייתי מספיד אותו, גם אחרי סיום הקשר עם איבניסביץ (שבתקופתו הוא לקח חצי מהכמות של הגראנד סלאמים), ובינתיים הוא יקח ביום שני הקרוב עוד הישג שיא של פדרר: “הזקן ביותר שמדורג מספר 1”…