קורונה :: הדיון של הקוביד

מה שלי לא מובן בכל הסיפור הוא מה היא תכנית היציאה מהקורונה.
אנחנו כבר שנתיים לתוך המגיפה וכל הפתרונות המדעיים כבר קיימים - בדיקות, חיסונים ואפילו תרופות. המדע עוד ייעל את הפתרונות, אבל מבחינת משני משחק - כולם כבר כאן.
אף על פי כן, אין לשום ממשלה בעולם, אבל הן לא מעניינות אותי לכן אתמקד בישראל, תכנית יציאה ברורה. רוב האוכלוסייה התחסנה, ומי שלא התחסן עד כה לא יתחסן. סביר שמתישהו ידבק ויגיע גם ככה לאותה תוצאה של חיסון. אף על פי כן - אנחנו נעים בחשש מהגבלה להגבלה, בין הגבלות קלות כמו מסכות, לחמורות יותר כמו הגבלות על יציאה לחו"ל או סגירת בתי עסק ובתי ספר.

לא ברור לי מה הציפייה של הממשלה לפתרון המצב הזה. וריאנטים ימשיכו להופיע כמו שוריאנטים של שפעת ממשיכים להופיע כל עונה. אנשים שלא מתחסנים ימשיכו לא להתחסן. החסינות של המחוסנים תמשיך לדעוך אחרי כמה חודשים. אם החשש העיקרי הוא העומס על מערכת הבריאות, למה עברו שנתיים ואין תכנית להגדיל משמעותית את הקיבולת של המערכת? כל יום של סגר עלה למשק כמה מיליארדים, ואת הכסף הזה אפשר היה ‘לבזבז’ על הצלת חיים במקום על להרוס לאנשים את הפרנסה ולדור העתיד את החינוך. לא יודע איך ילד בכיתה א’ יכול להסתדר במערכת בה יום אחד הוא לומד ושבועיים לא כי ילד מהכיתה שלו נשא של וירוס שלא גרם לו אפילו להשתעל.

מתישהו חייבים להחליף דיסקט ולהתחיל לחיות. מי שרוצה יתחסן, מי שלא - לא. מי שחולה ישאר בבית ומי שלא - לא. מי שרוצה ישים מסיכה ומי שלא - לא. כל הפתרונות כבר קיימים, העובדה שיש עדיין הגבלות אומרת שהן לא יוסרו לעולם, וזו מחשבה מאוד מטרידה.

מה גם שמתוך ה 200 אלף האלה 75% ומעלה הם בקבוצות הסיכון, ואם היו משקיעים את כל המאמצים וכל הכסף שבוזבז סתם למטרה של הגנה על אלה שנמצאים בקבוצות הסיכון כנראה וההצלחה מול הקורונה הייתה הרבה יותר גדולה ושאר התושבים היו ממשיכים את חייהם רגיל.

רופא ומנהל מחלקה בבית חולים בישראל שטען כך פוטר מתפקידו.

צר לי אבל נראה שהעץ גבוה וקשה מאוד לאנשים ששנתיים מטפסים עליו לרדת ממנו. בשבדיה רגוע בינתיים כבר חצי שנה.

שמעתי יותר ממישהו אחד ממשרד הבריאות שמדבר על זה ש"צריך להפנים שהחיים כפי שהכרנו אותם לא יחזרו".

השאלה למה ב- 2021 התמותה העודפת גדולה מ- 2020, וזאת אחרי שחלק גדול מהפגיעים כבר מתו מהוירוס פלוס נוספו חיסונים שמונעים 90% מהמחלה הקשה. אם אתה אומר שההבדל בין 2021 ל- 2020 הוא זניח אז אתה בעצם אומר שההבדל בין 2019 ל-2020 גם כן זניח, כלומר שאין באמת תמותה עודפת ניכרת עקב הקורונה.

יש כל מיני ספקולציות.
למשל - הוירוס ייצר מוטציות יותר מדבקות אך פחות קטלניות, ואז הלחץ על מערכות הבריאות ירד. בשילוב של עייפות, חיסונים והדבקה קודמת - זה יהיה פייד איטי עד שנחזור לשגרה.

אני מניח שב2020 התחילו לספור קצת יותר מאוחר כי ההתפרצות באירופה אם אני זוער נכון התחילה במרץ בערך לא? מצד שני ב2021 כבר היו יותר מחוסנים אז אני מניח שזה מתקזז בערך.

אני גם מניח שהתחזית ל2021 קדמה לקורונה ולא תוקנה (אם אתה מתקן את המודל ומכניס אליו קורונה כבר לא תקבל תמותה עודפת) לפי 2020 מן הסתם (תחזיות תמותה הן לא משנה לשנה אלא תחזית לעשורים הקרובים).

הפגיעים מתו במדינות שונות אני מניח… בכל זאת אירופה יבשת גדולה והנגיף לא מתפשט סימולטנית באופן שווה בכל מקום. אגב אם יש גלים משהו גורם להם וכרגע לא ברור מה… בהתחלה הניחו שטמפרטורה ולחות וגובה ושות’ ונראה שלגיאוגרפיה תפקיד סופר משמעותי אבל מעניין מאוד מה גורם לגלים.

הגיוני.
יתכן אף שההסבר פשוט - זה לא יעיל ב- 90%.
יש שלל דיווחים על בעיות מתודולוגיות במחקרים וכו׳. עכשיו, ידוע כי לא מתחסנים נמצאים בסיכון גבוה יותר למות מכל סיבה שהיא בהשוואה למחוסנים. אומרים שהמספר הוא פי 1.3. אם נניח לשניה שזה נכון, מה זה אומר על יעילות החיסון?
זאת כמובן ספקולציה. מניח שכשהעשן יתפזר יתגלו דברים מעניינים.

מה? לא חושב שהבנתי מה אתה אומר…

מאוד מדאיג, וואו

לא יודע חברים… כל יום זה נראה יותר ויותר הגיוני שהמון דברים שפעם קראו להם קונספירציה יהפכו לאמת מוחלטת:

אג’נדה 2030 (you will own nothing and be happy) של הWorld Economic Forum;
הBuild Back Better האהוב על כל כך הרבה פוליטיקיאים;
הביטוי השנוא עליי New World Order שאפילו האפיפיור המתועב ביותר בזמנים האחרונים העז להשתמש בו.

יש כבר שני microchips, עם רעיון מפחיד, בפיתוח שאמורים להיות הנורמה בשנה המקסימה 2030.
אאל"ט אחד שוודי ואחד ממומן על ידי ביל גייטס שאפשר לשלוט בו דרך אפליקציה כדי למנוע היריון. לא רעיון מפחיד בכלל ובטוח מאוד ובלתי אפשרי לנצל את זה לרעה כמובן.
באוניברסיטה ברומא כבר מגייסים סטודנטים לרפואה כדי לנסות את הדבר הזה עליהם

וכנראה המצב באוסטרליה באמת קשה אם כבר מדברים כך:

משווים לא פעם את יעילות החיסון בין קבוצת המחוסנים לקבוצת הלא מחוסנים. אם מחוסנים מתים ב- 90% פחות אז זה כביכול מוכיח את יעילות החיסון *. נניח שהמספרים מסתדרים, כלומר החיסון יעיל ב-90% במניעת מחלה קשה ומוות. הבעיה היא שקבוצת הביקורת, לא מחוסנים, היא מראש מוטה. מצאו שלא מחוסנים הם בסיכון גבוהה יותר למות בכל מקרה. סיבות אפשריות: חולים סופניים שמפחדים שהחיסון יהרוג אותם, קשישים שלא רוצים לצאת מהבית וכו׳. לכן זה משפיע על המסקנה לגבי יעילות החיסון. יתכן והוא לא יעיל כפי שנטען.

*נעזוב לרגע שחישוב אחוז התמותה הוא מראש בעייתי במצב שאתה לא בדיוק יודע כמה נדבקים יש

איפה יש מחקר שמוכיח את זה? אני רץ להתחסן.

עוד קונספירטורית הזויה שאני מסכים עם כל מילה שלה.

אני מניח דווקא שרוב הלא מחוסנים הם אנשים בריאים וצעירים שלא מתחסנים כי לא מפחדים מקוביד. והם דווקא הרבה פחות בסיכון למות מאוכלוסיית המחוסנים שהם דווקא הקשישים ובעלי מחלות הרקע.

לא חושב שרק
https://edition.cnn.com/2021/10/22/health/covid-vaccines-death-rates/index.html

אתה צוחק?

יש אינספור מחקרים של גופים שונים בעולם שמראים את זה. המחקרים הללו עברו ביקורות עמיתים, ביקורות של ה-FDA, ביקורות של כל העולם בערך. אם פייזר אומרים לי שהחיסון יעיל, אם ה-FDA אומר לי, אם מכון המחקר של כללית אומרת לי את זה, אם משרד הבריאות אומר לי את זה, אם מחקרים שמפורסמים באוניברסיטאות הכי נחשבות בעולם אומרות לי את זה, אז לעזאזל טיטי אבל אני מאמין להם, לא לך. רוץ להתחסן, המלצה חמה.

החיסון יעיל במעל 90% במניעת מחלות קשות, זו עובדה מדעית. מי שמתכחש לזה הוא קונספירטור לכל דבר ועניין. צריך הרבה מאוד דימיון כדי לחשוב שכולם משקרים.

מסכים ומוסיף שהנקודות שמעלה @whykds הן חשובות מאד, אבל כמובן שיש אליהן התייחסות במחקר. זה בסוף א’-ב’ של ניסוי מבוקר. כמובן שחסרות תשובות טובות מספיק לחלקן, אבל: 1. זה נכון בהרבה חיסונים ותרופות שלאף אדם סביר אין חשש/ספק לגבי האפקטיביות שלהן. 2. המחקר עדיין מתמשך והתשובות ימשיכו להשתפר.

אתה חוזר על השטות הזאת כבר פעם שלישית, יש לך פה גרף שמראה שרוב התמותה העודפת באירופה היא בגילאים 60 ומעלה, הגילאים האלה מחוסנים מעל 80%, אם החיסון מונע 90% מחלה קשה בקבוצה מצומצמת שמחוסנת במעל 80% למה אנחנו עדיין מדברים בכלל על הקורונה ? למה מתחילים לחסן אצלנו תינוקות מגיל חצי שנה ?
אם משהו עובד ב-90% למה צריך חישובי סטטיסטיקה כ"כ מורכבים כדי להוכיח אותו ? פאקינג 90% !

אני מקווה שנקבל תשובות אמתיות. כמו שכבר אמרנו, יש פה יותר מדי אינטרסים של אנשים חזקים מדי שרוצים שכל המצב הזה ימשיך.

כמו שכתבתי לפני כמה הודעות, כשהתקשרו אליי מהעבודה לפני ההשעיה אמרתי שאני חושש ממחלת לב כמו שקרה לאחותי, נתקלתי בזלזול קל (בכל זאת, לאירופאים חשוב לשחק אותה מתורבתים) ואמרו שאין שום מחקר שמוכיח שיש קשר בין החיסון למחלות לב… אההה, מחקר. מילת הקסם.

והנה תראו מה קורה ביפן:

https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/news/20211204_12/

שמח שהם שיפרו את מערכת הדיווחים על תופעות הלוואי של החיסון, וזה עכשיו גם 28 יום אחרי החיסון במקום רק 24 שעות.
אולי סוף סוף נתחיל לקבל מספרים אמתיים ומדויקים יותר.

חוץ מסקנדינביה, גם בטאויואן השעו את החיסון לצעירים בגלל בעיות בלב, אבל לא הבנתי אם זה מכל הסוגים או רק מודרנה.

אז מצוין, הממשלות חייבות להגיע למסקנה שהגענו אליה פה: החיסון מונע מחלה קשה, לא יעיל במיוחד במניעת הדבקה ויש לו תופעות לוואי חשובות. אז שכל אחד יעשה את ההחלטה שלו ואסור לכפות שום דבר על אנשים ובטח לא לעשות סגרגציה.
והלוואי, כמו שאמר אברהם, אם הם היו משקיעים את המיליארדים האלה בבניית מערכת חדשה לטיפול חולי הקורונה ובהגנה על קבוצות הסיכון.

ועוד מדינת ישראל, יש לך צבא. כבר שנתיים שאתה יכול לקחת אנשים ובהליך מהיר להכשיר אותם לטפל בקורונה. סוג של פרמדיק קורונה. אני מאמין שחצי שנה זה מספיק כדי להכשיר אדם צעיר לטפל בקורונה. מה גם שעקב הסיכון האפסי לאותו צעיר אפשר להציע גם טיפול רפואי הומני יותר ולא אנשים לבושים בחליפות חלל. הרופאים יקבלו יותר החלטות מלמעלה. ציוד כמו מכונות הנשמה, מיתות ואקמו הרי כבר קנו. יאללה תכשירו עוד 5000 איש ותפסיקו לאיים עלינו. נכון, לא רופאים ולעולם לא יהיו, אבל כל הטיעון הוא הרי שאיכות הטיפול כבר ירדה.

הטיעון של טיטי הוא שזה לא מתבטא במציאות. נניח שהמתודולוגיה נכונה, ניסוי הוא בסופו של דבר רק ניסוי. ראיתי טיעונים טובים לכאן ולכאן וכאמור אני הולך עם הקונצנזוס אבל אם ניהיה אמיתיים - כשאמרו לנו 90% ציפינו למצב טוב יותר בשטח.

הקטע הוא שבסוף כשחיסון יעיל אתה מצפה לראות את זה גם במציאות ולא רק במחקר. אני מניח כמוך שלאט לאט נתחיל לראות את זה גם במספרי המתים אבל כרגע עוד לא כל כך רואים. גם לא רואים ירידה בכמות המאומתים שזה משהו שבהתחלה נטען שהחיסון יעיל לגביו ולאט לאט מסתבר שהחיסון לא מונע הדבקה (ועדיין רבים טוענים שהוא מאוד יעיל במניעת הדבקה ואני כבר לגמרי לא בטוח).

בקיצור דוד, כרגע העולם בעצם מחכה שהמציאות תצטרף למחקרים, ואני ממש מקווה שזה פשוט קורה יותר לאט מהצפוי.