קורונה :: הדיון של הקוביד

שאלה של תם, יש מידע על כמות המתים של הוריאנט החדש בעולם? אנחנו כבר יותר משלושה שבועות (מרגע שהוא הגיע לישראל) אם אני זוכר טוב. אמור להיות כבר מידע.

שאלת ברגע המושלם משה:
מת הפציינט הראשון בעולם עם אומיקרון לפני 6 דקות (כך כתוב בכתבה… לא ברור אם זה בגלל או סתם עם אומיקרון).
אז אחרי חודש של חיפוש סופר נרחב אחרי מוות כזה מצאו אחד, בואו נראה מה יקרה מפה.

וזו כתבת הגארדיאן מלפני יומיים… בואו נשמור אותה ונראה אם התחזיות הנוראיות האלה יתממשו.

אז רגע… את מי מעודדים?

לא יודע אם ענית לי אבל תשמע, אני רועד מפחד מהאומיקרון. אסביר למה: אנחנו חיים בדיקטטורה באיטליה תחת ממשלה שלא נבחרה ששולטת פה בעזרת decrees ולא חוקים נורמליים והורסת כל חלקה טובה ומוכרת חלקים גדולים מאיטליה לגרמנים שכובשים פה כל חילקה טובה.

איך הם יכולים לעשות את זה? יש פה מצב חירום שנותן כוח מוגזם לממשלה.

עכשיו, לפי החוקה האיטלקית מצב החירום יכול להימשך 12 חודשים פלוס עוד 12. שנתיים. ואנחנו בסוף החודש ה24.
אז הם פשוט לא יכולים להאריך את מצב החירום בגלל הקורונה. צריך אסון טבע חדש שנותן אפשרות להארכה בשנתיים של המצב הקיים.
אז לפני בערך חודש, קצת לפני הופעת האומיקרון, הממשלה פה אמרה שאם נגלה וואריאנט חדש זה ייחשב כאסון טבע חדש וזו תהיה סיבה מספקת לעוד שנתיים (!!!) של מצב חירום ודיקטטוריה פשיסטית.

אז אתה מבין ליאור למה אני באמת ובתמים רועד מפחד מוואריאנט חדש? מאותה סיבה שבגללה המון אנשים מתחסנים שהזכיר @titi_camara: נוחות ועבודה, ולא פחד מהמחלה… אני מפחד מהמשך רמיסת הזכויות בחסות הווארינט הזה

זו הייתה בדיחה כמובן🙂

לעזאזל בריאות הציבור. במקור לאתר מדביקים ניצור שרשראות הדבקה כדי שיהיה מה לקטוע. @dkaro קצת מזכיר את קיינס לא? עבודות יזומות

האמת לא הבנתי את הרפרנס לקיינס. קיינס דיבר על המצאת עבודות חסרות משמעות רק כדי לספק עבודה לאנשים (טמטום מוחלט בעידן קורונה ובכל עידן שהוא לא משבר ביקושים חריף, וגם שם כנראה שיש דרכים הרבה יותר טובות לטפל בזה). איך זה קשור לכאן?

נראה יותר כמו מקרה של חוק צ׳יץ׳.

כל מערך קטיעת השרשראות לפעמים מרגיש כמו סוג של עבודה יזומה חסרת משמעות. מוותרים על אמצעי איתור יעיל כמו בדיקות מהירות, אבל בינתיים MyHeritage לבדם אחראים לעשרות אלפי בדיקות ביום.

זה כמובן בהומור בגלל האבסורד

https://twitter.com/DrEliDavid/status/1470140496450404363

:clown_face: :clown_face: :clown_face: :clown_face: :clown_face:

אל תדאג, משרד הבריאות יפתרו את הבעיה הזאת בהקדם, משבוע הבא הסטטיסטיקות יספרו שלא מחוסנים חולים פי 57 באומיקרון ממחוסנים, פחות חכמים, פחות מפותחים ובנוסף גם מכוערים.

דוקטור שמציין נתון כזה מבלי לציין מה חלקם היחסי של המחוסנים באוכלוסייה הוא שרלטן.

אבל 90 אחוז הגנה…

טיטי - כבר הסבירו לך בנימוס מספר פעמים שאתה עושה טעויות סופר בסיסיות בסטטיסטיקה. נמאס ללעוס את זה, תקרא קצת ויקיפדיה על הטיות סטטיסטיות.

לא אני לא, 90 אחוז זה 90 אחוז, איזה הטיות יכולות לגרום למצב שבמדינה שלפי הסטטיסטיקות 50 אחוז מחוסנים מלא ויש להם 90 אחוז הגנה ו 81% מהחולים בויריאנט החדש הם מהמחוסנים?

כשהסטטיסטיקה לא תואמת את המציאות אז ממציאים שטויות.

אני שוב חוזר, זה פאקינק 90%, איזה פאקינג הטייה?

אבל אל תדאג, משרד הבריאות יגרמו לסטטיסטיקות להתיישר, רק תן להם זמן להתארגן

מה זה “90 אחוז זה 90 אחוז”? המשמעות של המשפט הזה יכולה להיות מניעת הדבקה ב-90% מהאנשים, מניעת הדבקה ב-90% ממקרי המגע הישיר עם חולה, מניעת מחלה קשה ב-90% מהחולים, וכו’. לכל אחד מאלה משמעות שונה מאד. זה כמו שתגיד לי שבנזמה מדייק ב-90% מהבעיטות, ואני אתן לך את אחוז הדיוק שלו במסירות עומק כדוגמה נגדית. אבל הרבה יותר קל לחשוב שמשקרים לך מאשר לעשות את העבודה הקשה ולדייק בפרטים, או לחלופין להודות שאתה לא מבין.

מספרים לי שהחיסון מונע הדבקה ומחלה קשה ב 90%, לא אני קבעתי.
אם החיסון מונע הדבקה באחוזים כל כך גבוהים שגורם לכך שלא מחוסנים לא מקבלים תו ירוק ולא יכולים להיכנס למסעדות ומפטרים אותם ממקום עבודה אני מצפה שהסטטיסטיקה של התפשטות הוריאנט החדש תראה שלא מחוסנים חולים הרבה יותר.
אבל אם 81 אחוז מהחולים הם מ 50 אחוז בעלי התו הירוק אז משהו לא מסתדר. וכל מי שיש לו קצת הגיון יגיע למסקנה שמשקרים לו.
אבל הרבה יותר קל להמשיך לשקר לעצמך שזה גשם עם סיפורים על הטיה סטטיסטית.

מאד קשה לך להישאר ענייני ועל נקודה אחת אז אתה מרסס לכל הכיוונים. לא חדש, לא מפתיע. ויקיפדיה מומלץ מאד, כאמור. לא בושה ואפילו להפך. דיוק זה דבר חשוב למרות שהרבה יותר קל לפזר את הדיון ולהרגיש חכם עם עצמך.

בוא ותביא ציטוטים לנתוני ה-90%, תסביר לי בדיוק מה אתה מבין מכל אחד מהם, ואז תסביר איפה הסתירה עם נתוני ההדבקה. להגיד “היגיון” ולא לפרט לא ממש משכנע או רציני.

אבל זה בדיוק העניין לא? לא טיטי המציא את האמירות המפגרות האלה… הן תלויות על בילבורדס ברחבי הארץ, הן מצוטטות על ידי מגישי חדשות ועסקני קורונה. החיסון מגן ב90%… מגן על מי, מגן על מה, מגן מפני מה, למשך כמה זמן. מה זה משנה… 90 אחוז. זה בטח טוב.

ברור שהמסרים לציבור הרחב שטוחים ופשטניים. מה הפרטים שכתובים במחקרים שעל בסיסם הסיסמאות האלה? אנחנו מנסים לנהל דיון יותר רציני פה, ככה נדמה לי. המדע זה מה שחשוב ולא ערוץ 12/פוליטיקאים/דוברים של משרדים.