קורונה :: הדיון של הקוביד

הנה, קבל את התגובה הרשמית של משרד הבריאות מלפני חודש בערך -

תתרכז בעיקר בסעיף 5.2 , מסכה זה אקט חינוכי והשפעה פסיכולוגית, לא יודע אם לצחוק או לבכות.

אין הוכחה מדעית שהמסיכה הורידה תחלואה הם כותבים, אבל העיקר שפירסמו בכל מקום שהסיכוי להידבק יורד ב95% אם שני הצדדים חובשים מסיכה…אני צריך דחוף לעבור קורס מזורז של פייק ניוז אצל משרד הבריאות, אני רואה שיש לי עוד הרבה לאן להתקדם.

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/science/science-briefs/masking-science-sars-cov2.html

:person_shrugging:

תסביר את זה למשרד הבריאות, הם כותבים שהמחקרים בנושא ברמה מאוד ירודה ואין בסיס מדעי… :wink:

המסמך הזה מסכם פגישה בסוף מרץ זה נראה, אכן רוב המחקרים האיכותיים שיצאו בנושא הגיעו ברבע האחרון של השנה.

הסיבה שהמחקרים לקח זמן לייצר, זה כי זה מאוד מסובך ליצור תנאי ניסוי אמינים למציאות כדי להראות נתונים אמינים. אתה לא יכול פשוט לקחת מאה אנשים בחדר עם מסכה, ומאה בחדר בלי ולהסיק מסקנות. ישנם פקטורים סוציאקנומיים, התנהגותיים, מזג אוויר ועוד מגוון משתנים שצריך להתחשב. אז זה לקח זמן.

עכשיו יש כבר כמה. והפלא - מסכות עובדות ועוזרות.

אבל זאת לא הנקודה, אתה מתעלם מהפיל, בפגישה בסוף מרץ משרד הבריאות טוען שלא היו מחקרים ברמה מספקת כדי לתת בסיס מדעי לחייב את הציבור בחבישת מסיכה. למרות זאת ורק בגלל שזה אקט חינוכי לדעתם הם כן חייבו את כלל הציבור במסכה, ואם זה לא מספיק הם ביזבזו עשרות מליוני שקלים מכספי הציבור על פרסום שלא מתבסס על שום בסיס מדעי שמסכות מגנות ב 95% מהדבקה כששני הצדדים חובשים אותה.

עכשיו למחקרים שאתה הבאת שלדעתך מוכיחים ללא צל של ספק מבחינה מדעית שמסיכה עוזרת, יש מחקרים גם לצד השני ואין קונצנזוס מדעי שזה עוזר, יש קונצנזוס בתקשורת, אבל זה משהו אחר לגמרי.

מסיכות להגנה מ-infection לא הומצאו לפני שנתיים. הן קיימות ועבדו גם לפני, זה היה אך הגיוני להשתמש בהן להגנה מהדבקה של קוביד, היה רק חסר מחקרים על יעילות ספציפית לקוביד 19. עכשיו גם זה יש, וקסם - הם מצביעים על מה שהיה הגיוני להניח גם לפני על התפשטות של וירוס שמועבר טיפטית בעיקר.

מחקרים נגדיים - תביא. בוא נראה מי ומה.

לא צריך, קודם אתה תביא, כל מה שהבאת זה מה שמשרד הבריאות כבר קבע שהם מחקרים ברמה ירודה ואין בסיס מדעי.
אז בכפרים בבנגלדש הסבירו לתושבים שצריך לשמור מרחק לשמור על הגיינה ולא להתאסף וגם לשים מסכות, ואז כשהגל ירד זה מוכיח שהמסכות עובדות.

הבאת מסמך ממרץ שטען משהו. הבאתי לך מחקרים חצי שנה אחרי שמעדכנים את העמדה הזאת.

אתה טוען שיש מחקרים שטוענים טענה נגדית. תביא.

הבנתי שסיימנו עם דיון עובדתי. אני לא ממשיך לשיח חרשים בלי קשר לכלום.

טיטי יקירי זה לא רציני

לגבי מסיכות: לדעתי זה מאד תלוי בסנריו. נגיד שאני יודע שאני נכנס למעלית למשך 20 שניות עם בנאדם שיש לו קורונה. האם אני מעדיף ששנינו נעטה מסכה? לדעתי כן
אם אני בתוך חדר ישיבות קטן וסגור עם שלושה אנשים למשך שעה, האם יש הגיון למסכות? נראה לי שלא ממש

אני קורא שקט של הת׳רד הזה כבר תקופה(ובכללי של הפורום כבר למעלה מ10 שנים) וקצת חבל לי שזאת התגובה הראשונה, אבל התרד מעניין ואני אוהב את רמת הדיונים פה סך הכל

מודה ומתוודה שבנושא המסיכות אני בור, לא קראתי יותר מדי מחקרים בעד או נגד כך שאני באמת שואל מתמימות

אתם באמת חושבים שהם עוזרות ב95%?
אולי בתנאי מעבדה סטריליים אני יכול לראות את זה קורה, אבל בעולם האמיתי שבו אנשים מורידים מסיכה ושמים אותה חזרה, בעצם לובשים את אותה מסיכה וממחזרים אותה למשך 24 שעות(או יותר), נוגעים במסיכה עם הידיים שנגעו באלף ואחד חיידקים וזיהומים, למרות כל זה המסיכה באמת מגנה או שהיא מגנה רק בתנאי מחקר אופטימליים?

באמת באמת שואל מתמימות, מההתחלה לא לקחתי את עניין המסיכות ברצינות(ובכל זאת אני שם מסיכה בכל מקום ציבורי שצריך, כדי לכבד את האנשים סביבי שפוחדים) נטו בגלל שרוב רובם של האנשים סביבי ממחזרים מסיכות ושמים אותם נטו לפרוטוקול, איך זה שומר על סטריליות וממה זה בדיוק מגן עליי?

מההיגיון המאוד בסיסי שלי נשמע כמו גן עדן לזיהומים וחיידקים כל עוד לא מחליפים מסיכה בתדירות גבוהה ושומרים באמת על סטריליות מוחלטת

הבאתי מסמך שמעיד שללא בסיס עובדתי ומדעי משרד הבריאות חייב את כלל הציבור לחבוש מסכה ויצא בקמפיין ענק שמסכות מגנות ב 95%, ואתה טוען שבדיעבד זה התברר כנכון ולכן אין בעיה עם זה, אני אישית מצפה שמשרד הבריאות שלי יקח החלטות מבוססות מדעית, ואם לא אז לפחות שיודיע לכלל הציבור שזה לא מבוסס מדעית.

בעיה שנייה זה שאתה חושב שכרגע יש הוכחה מדעית שמסכות כן עובדות ושיש קונצנזוס כשאתה מתבסס על מחקרים שמשרד הבריאות היה מגדיר כמחקרים ברמה ירודה ולא היה מתבסס עליהם גם היום.

אתה מתעקש על מחקר נגדי, אז הנה המחקר הדני

שקובע שמסכות לא עוזרות, גם המחקר הזה כמו המחקרים שהבאת לא משהו שאפשר להתבסס עליו.

תמשיך לשים מסכה ולחנוק את עצמך, אני אמשיך לנשום אוויר נקי ולרסס על שכמותך רסיסים :joy:

למה לא רציני? שפעת זה מאוד רציני, חוויתי זאת בשרי, מנסים בתקופה האחרונה לגמד את השפעת כדי שיפחדו מהקורונה, רק רציתי לציין ששפעת יכולה להיות לא פחות קשה מקורונה שמתפתחת למחלה קשה.

המחקר מצא שבנסיבות של שמירה על social distancing ובאוויר הפתוח - המסכות לא מייצרות אפקט עצום. יופי.

🤷

🤷🤷

טיטי אתה יודע שאני יותר קרוב אליך בנושא הזה, למרות שלפעמים אנחנו לא מסכימים. אבל קח את זה כביקורת בונה, תנסה טיפה פחות עוקצנות ולנסות פחות להתגרות בצד השני.

חבל. כי בבסיס למרות שאתה מקבל הרבה זילזול והתנשאות מהצד השני אתה צודק לא מעט.

ובמחקר שהבאת בבנגלדש הסבירו והמליצו לכפריים לשמור על מרחק, על הגיינה, ולא להתאסף ולשים מסיכות, ואז הסיקו שהמסכה היא שעזרה. אתה מבין?

והנה אפילו הסמיילי שאתה אוהב :person_shrugging:

לא יכול, אפילו ההורים שלי התייאשו בסוף מלהעיר לי על זה :joy:
אבל מה שכן, אני אף פעם לא עוקץ ראשון.

רק המחקר הראשון שצירפתי מציין 9 מקורות דאטא לניתוח שלו, ביניהם בנגאלדאש, שלמיטב ידיעתי גם שם גרים בני אדם.

הביאו לך מחקרים, התלוננת שיש מחקרים אחרים, ביקשתי שתביא - מה שהבאת חיזק עוד יותר את העמדה שהצגתי. עכשיו זה אשמת בנגלאדש.

די, סיימתי. תתוכח עם עצמך או עם מי שבא לך. זה בזבוז אוויר.

עד לפעם הבאה הכוונה?

המחקר העיקרי שמתבססים עליו בין רשימת המחקרים שאתה מציין זה בבנגלדש, ולכן הוא בראש הרשימה, והמחקר הזה הוא לא רציני ולא אמין מספיק, למה שאמשיך להתעמק במחקרים הבאים אחריו? :person_shrugging:

טיטי כמות הפעמים שלאורך הדיון פה ביצעת הנחות עצלות לצורך חיזוק הצד שלך גובלת בפשעים כנגד האינטרנט.

מבחינתך, משרד הבריאות לא מפרסם נתון מסוים מעיד על כך שהנתון הזה תומך בצד שלך, מאמרים אקדמיים שמפרסמים הרבה מקורות דאטה שאחד מהם בנגלאדש מעידים על כך שכל שאר המקורות הם זבל, מחקרים שמביאים לך הם מחקרים שהחלטת שאם משרד הבריאות היה בודק היה מעיד שהם לא שווים, ועוד ועוד.

כל הפוזיציה שלך מלאה בהמצאות מפה ועוד הודעה חדשה. כשזה היה ויכוח עם תוכן עוד מילא, כל אחד ודעתו. אבל אתה מתקרב לרמת הטרלה והספמה שבסוף כבר לא יהיה טעם להמשיך לאפשר לדיון איתך להתנהל. גם אנשים שיותר קרובים לדעתך כאן גם רומזים לך כבר מדי פעם שאתה מגזים. תוריד את האף ותתחיל להקשיב, לא יזיק לך.

לא ידידי, זה שמשרד הבריאות מפרסם נתון שניתן להטות אותו כמה שאתה רק רוצה ולא נותן לך את הכלי כדי לזהות את ההטייה, ומסרב בתוקף לפרסם נתון שהוא אולי הכי אמין מעורר בי חשדות, בניגוד אלייך שיונק הכל מהפיד של משרד הבריאות והכל דבש.

מספר הנדבקים היומי מפולח לפי מחוסן/לא מחוסן שמשרד הבריאות מציג לראווה כתומך בעמדה שהחיסון יעיל ב94% שווה לנייר טואלט משומש אם לא מצרפים לי כמות בדיקות יומית מפולח לפי מחוסן/לא מחוסן.
אם לא נותנים לי את הנתון הכי אמין וזה אחוז בדיקות חיוביות מפולח לפי מחוסן/לא מחוסן אני בטוח שמשקרים לי.

אם מספרים לי שחיסון עובד 94% ולא רואים זאת בפועל בשטח זה במינימום מעורר חשד סביר שהנתון לא נכון.

ניסיתם כל טענה אפשרית כדי להעמיד אותי על טעותי כששמתם לב שהטענות שלכם לא מחזיקות מים התחלתם עם התקפות אישיות ברמה הכי נמוכה שיש,גם זה לא עזר לכם.

הבעיה שלך זה שאתה מאמין שאתה מבין גדול ושאני הזייה ושאני מפרסם רק פייק ניוז, אבל מתוסכל שככל שהשירשור הזה מתקדם יותר ויותר אנשים פתאום נוטים לכיוון הלא רצוי מבחינתך, זה מתסכל אותך, מאוד מתסכל אותך.

ההתבססות העיקרית של המאמרים היא על הניסוי בבנגלדש, שהמקסימום שאפשר להגיד עליו שהוא לוקה מאוד בחסר, אם המחקר העיקרי שמתבססים עליו לא אמין למה שאמשיך לקרוא את המחקרים הבאים אחריו בהיררכיה?

כמה מכם מכירים את הניסוי הזה?

תחשבו כמה האפקט היום גדול יותר עם כל הרשתות החברתיות והקיטוב הנוראי שעובר על החברה החולה שלנו.

באחת ההודעות למעלה כתבתי שהייתי בהלם מהדברים שקראתי בקבוצות רופאים בפייסבוק ולא רק בקשר לקורונה: כולם כולל כולם מתכנסים לדעה אחת וקול אחד ואז מנסים להקצין כמה שהם רק יכולים בתוך הדעה הזו, רק כדי להיות חלק מהקבוצה ולא לעמוד מול כיתת יורים ווירטואלית (אם הם מעיזים להיות בעלי דעה שונה).

ואם אנחנו בעניין, אז אני ממליץ לכולכם, בלי קשר לדעות שלכם, לראות את הסרט האלמותי Twelve Angry Men.

הבעיה היום היא לא רק הצליבה הפומבית בפייס למי שלא כורע ברך והולך עם הנרטיב הנבחר אלא שהאנשים האלה מושתקים בצורה בוטה וחסמים כי כפי שהראה הניסוי הזה, אם יש לך פרטנר לדעה שלך אתה תעמוד על שלך.

החזרת אותי לילדות :joy:
בכיתה ו’ המורה שלנו עשה עלינו את אותו הניסוי, שלח אותי למזכירות להביא גירים וחזרתי וכבר היו קווים על הלוח, אמר לשאר התלמידים שאם אני עדיין אבחר את הקו הנכון בניגוד למה שהם בחרו לצחוק בזילזול כדי להשפיע עליי, לא הצליחו, המשכתי להתעקש :wink: