קורונה :: הדיון של הקוביד

אני שם לב שיש שתיקה פתאום.

פתאום מתברר המחיר שקורה למדינה שמדרדרת במידרון החלקלק לעבר פשיזם .

זה בדיוק למה אסור בשום פנים להתחיל לחייב חיסונים וסנקציות נגד אנשים שלא רוצים להתחסן. ויותר מזה, זה בדיוק הסיבה שאני מפחד בין היתר מבירוקרטים כמו ד"ר שרון אלרעי פרייס. כמו במשרד המשפטים, שמעניקים לפקידים כח ללא הגבלה וביקורת זה בד"כ יגמר מאוד רע.

אני מניח שגם שם בהתחלה חשבו שזה בסדר לפטר מורים שלא רוצים להתחסן ולא לשלם להם אבטלה, ושמי שמתנגד ומפקפק ושואל שאלות הוא הזוי שמדבר מהתחת, ועכשיו הם במצב תחת.

אנקדוטות, גם כאלה קשות, הן לא קרקע יציבה למדיניות. זו בדיוק הסיבה שאני לא משתמש בסיפורי מוות קשים למדי של אנשים בקו הבריאות ומתחת גיל 60 שאני מכיר באופן אישי כדי לבסס את טיעוניי. אני מעריך את רביע ואת דעותיו בשלל נושאים, אבל גם הסיפור שלו אנקדוטלי לבסוף, ואני גם לא מסכים שהוא הראה בו איזשהו סוג של “כפיית חיסון”, וגם אם כן - הוא איש צוות רפואי וזה מקרה מיוחד. ישנם סיפורים קשים מאד של רופאים מתחילת המגיפה על ניתוק אנשים ממכונות אקמו בשל עומס יתר, וגם בארץ יש לא מעט כאלה.

מה שכן, הפאניקה ממדרון חלק לעבר טוטלריות היא אינסטינקט טוב אבל מופרזת מאד לטעמי. ומשה + רביע - אתם יודעים שבהקשרים שמחוץ לקורונה אני כנראה אסכים איתכם על 90% מהנושאים הללו מבחינה ערכית ומבחינת מדיניות כאחד. זה דומה בהרבה לנסיגות בחירות הפרט סביב מלחמות גדולות, למשל. זו מגמה זמנית, ואפילו מתונה מאד בהשוואה לזו שציינתי. זה לא אומר חלילה שאי אפשר לתהות\להעביר ביקורת.

בנוסף, חלק גדול מהדיון הזה נמצא במרחב של קביעות מוקדמות מדי בתוספת חוכמה בדיעבד. המגפה טרם נגמרה, וניתוחים רציניים ויסודיים של הדבר הזה לוקחים זמן. הרבה ממה שידוע לנו היום על יעילות מדיניות מסויימת לא היה ידוע מלכתחילה (כמובן שהיו מי שטענו כבר אז לטובת צעדים לכאן ולכאן, אבל היתה אי וודאות גדולה מאד ועדיין יש). כל זה כמובן חל במישור התוצאתני ולא המוסרי-ערכי, וההעדפות של כל אחד בייחוס חשיבות לכל אחד מהם היא מרכיב חשוב ב-“צד” שתופסים בסוגיה הזו.

אם לפני כמה חודשיים או שנים לפני הקורונה, הייתי מתאר לך מציאות כמו באוסטרליה של היום בכנות, היית קורא לי “קונספריטור” איש הזוי תואם אלכס גונס הישראלי (למי שמכיר). ובצדק גמור, כי זה בדיוק מה שאני הייתי חושב עליי.

למעלה, יש לך את דניאל שמספר על שרוצים לבטל לו ולמשפחה שלו את האזרחות אם הוא לא מתחסן… אם הייתי מתאר מילה במילה בהודעה של רביע על המצב של אוסטרליה אבל משנה את זה לזמבביה או מדינה דומה, כולנו פה היינו מסכימים לחלוטין שאותה מדינה היא לא מדינה דמוקרטית יותר… אבל זה אוסטרליה.

דרך אגב זה כבר לא רק אוסטרליה וניו זילנד (למרות שהם הכי במצב קיצוני) אלא גם קנדה ומתחיל לחלחל למדינות באירופה וארה"ב.

מדינה דמוקרטית שמדרדרת לפשיזם זה לא מתחיל ונגמר ברגע. זה תהליך. וזה תמיד מתחיל בשטח האפור “טובת הכלל מול היחיד” גו רוגן אומר בפודקסט שלו שנותנים לפולטיקאים כח הם בחיים לא יחזירו את זה בחזרה… שמותרים על החרות בגלל פחד, הדיקטטורה בפתח.

אי אפשר לכתוב לי ששמים עיר מסוימת באוסטרליה פאקינג 6 פעמים ,בסגר פעם אחר פעם, ולספר לי סיפורים שהמניע שם לזה הוא רפואי והצלת חיים. מצטער. אני לא קונה את זה.

הייתי חושב שאתה קונספירטור אם היית מתאר לי את המצב הזה בואקום ללא מה שהוביל אליו, בדיוק כפי שאם הייתי מספר לך את שגרת היום יום של אזרח בריטי בשנת 1942 ללא שהייתי מספר לך מהי השנה, זה היה דומה בהרבה לגרמניה הנאצית מאשר לבריטניה של היום. כנל ארהב עם כליאה של אזרחים יפנים ושיעבוד התעשייה כולה למכונת המלחמה.

מזכיר שלפני כמה חודשים אוסטרליה היתה מופת ותפארת לניצחון חסר פשרות על המגפה בנזקים מינימליים, כנ"ל ניו זילנד.

העולם המערבי שלפני הקורונה היה דמוקרטי וחופשי יותר משהיה אי פעם. המגמה הזו תימשך לאחר המגפה. אלו כוחות חזקים משליטים בודדים של מדינות, אפילו אם אלו רוצים לכונן משטר פשיסטי (ואני בספק שזה המצב באיזושהי מדינה מערבית).

תודה, ההערכה היא הדדית ואני חושב שאני ואתה נסכים על יותר מ90% מהנושאים :wink:
משה ענה לך מצוין בקשר למדרון החלקלק. מה שקורה עכשיו בעולם נראה לקוח מילה במילה מ1984…ואם היית אומר לי לפני שנתיים שזו תהיה המציאות במדינות שאמורות להיות הכי טובות בעולם הייתי באמת חושב שהשתגעת… Yet here we are.

תשמע, אני במתכוון נתתי את המספרים שלי בלי להסיק מסקנות, ברור שיש צורך במבט גלובלי לפני שמחליטים על מה הדרך הכי טובה לעשות דברים והסיפור שלי יכול להיות רק שלי, אבל באתי להגיד שההפחדה וההיסטריה לא תואמת את מה שקורה בשטח, את מה שאני רואה בעבודה רואים קולגות אחרים בכל איטליה, ופשוט מתחילים להבין שיש פה היסטריה מוגזמת מלמעלה.

הכפייה עליי הפכה לכפייה על שלל העם האיטלקי… פה הבלגן חוגג ויש מהומות בכל הערים הגדולות בגלל כפיית הGP ההשעיות מהעבודה והפיטורים. פשוט אנשים שתקו כשהכפייה הייתה רק על אנשי הרפואה ועכשיו זה הגיע לכולם.

יש לי גם כמה שאלות:
למה פתאום אין חופש בחירה ובהמון מדינות אין אפשרות לקנות אייברמקטין?
למה יש התעלמות מוחלטת ממה שאמרו הפתולוגים הגרמניים בקשר למוות בקרישת דם בעקבות החיסון?
למה זה לא במיינסטרים מידיה, לפחות באיטליה, על זה שעצרו את החיסון לאנשים מתחת לגיל 30 בשוודיה בגלל פגיעה בשריר הלב?
מה עם כל הצינזורה שהולכת בכל המדיה החברתית? נכון, יש כמה הזויים, אבל יש אנשי מדע לגיטימיים שעוברים צינזורה, כמו מי שמדברים על אייברמקטין. זה טירוף ומריח לא טוב.

אני באמת ובתמים לא חושב שזו מגמה זמנית. לא יודע אם בהיסטוריה קרה שממשלות וויתרו על כוח שכבר השיגו… למשל באיטליה כבר שנתיים שאין ממשלה דמוקרטית כי יש מצב חירום. לפי החוקה, מצב החירום יכול להימשך מקסימום שנתיים, אחרי זה יש לחזור לשלוטון נורמלי.
רק מה? ראש הממשלה כבר התחיל להכין את הקרקע לזה שימשיכו עם מצב החירום בניגוד לחוקה!! איך אתם שואלים? אז הוא אמר ש… בעיית ההתחממות הגלובלית היא היא הבעיה האמתית, היא הבעיה הקשה יותר ושהיא קשה יותר מהפנדמיה!! אז הוא הבטיח שימשיך “להילחם” בסכנות האלה בשביל “עתיד העם האיטלקי” והבטיח איטליה ירוקה יותר עד השנה הקסומה, 2030.
מישהו פה חושב שהתו הירוק לא ימשיך להיות איתנו בעתיד וגם בלי קשר לחיסון? כי במקום החיסון יהיה קשור למשל להתנהגות “ירוקה” יותר?
אגב, ראיתי איך בעיתון La repubblica צחקו וזלזלו בכל הקונספיראטורים שמדברים על הGreat Reset וכמה הזויים מטורפים הם, רק מה, אחרי כמה חודשים הם כתבו כמה הGreat reset שיקרה בלית ברירה אחרי הפנדמיה הוא דבר מצוין בשביל כולם… וזה עיתון מיינסטרים.
אני רואה יותר ויותר שהקונספרציה של אתמול היא האמת של המחר.

ראיתי מסיבות עיתונאים של אנשי הממשלה באוסטרליה שאמרו שיש מצב שיהיה צורך במסכות פנים לעוד שנים, בוסטר לעוד שנים והכי מעניין הם השתמשו בביטוי New World Order.

אני באמת ובתמים חושב שבמדינות האלה רוצים Social credit system כמו בסין. וזה פיילוט אחד גדול.

רגע למה אתה חושב שתקשורת המינסטרים הציגה אותם בתור הצלחה? אבל מתעלמת לחלוטין משבדיה? אולי יש פה מישהו שרוצה לגרום לך לחשוב שאין ברירה אלא להיות “אוסטרליה” ולא “שבדיה”.

איך הנוכל “עלאק ראש הממשלה” בנט אמר פעם “סגר זה כישלון” והנה שישה פעמים סגר על מלבורן. ניו זילנד נכנסה לסגר בגלל פאקינג אדם אחד שהתגלה בו הנגיף… זה נראה לך כמו מקרה הצלחה? ונזקיים מינמליים? אני חושב ששתינו נסכים שזה B.S אחד גדול…

ושוב, למה הדיוחים על אוסטרליה מגיעים מאנשים יקרים כמו דניאל? והבחור של רביע… זה לא התפקיד של כלי התקשורת המרכזיים? איך באוסטרליה מכניסים אנשים לכלא בגלל פאקינג פוסט בפייסבוק ושתיקה של צרצרים?

זה מפחיד. אלכס גונס צדק וצודק גם היום זה עצוב אבל זה נכון.

דרך אגב אני משקיע פה בגלל שאני חושב שאתה בניגוד לכמה שאני מכיר, בחור עם מחשבה חופשית. אם אני יגיד את הדברים האלו בפייסבוק יש כאלו שיתלוננו עלי בתור “hate speach”

מדברים על אוסטרליה והיא במצב הכי גרוע. אבל קנדה זה גירסה טיפה יותר מנומסת שלה. אבל בגדול גם שם יש ריצה בפול כח לדיקטטורה. וארה"ב ? ביידן הוא כל מה שהפייק ניוז הפחידו אותנו לגבי טראמפ. והמבין יבין.

טיטי, מה אתה חושב על ביידן והדמוקרטים? מתגעגע לטראמפ :joy:

האמת רציתי שטראמפ ימשיך.
עד עכשיו הצבעתי מר’‘צ, בחירות הבאות כנראה ולא מצביע. ואם מצביע אין סיכוי שזה מר’'צ.
ב ארה"ב הרפובליקנים הפתיעו אותי לטובה הרבה יותר מאשר הדמוקרטים הפתיעו אותי לרעה, וביידן הפתיע מאוד לרעה.

קבל מיליון לייק

קבל מיליארד לייקים

מוס וכולם, סלחו לי אבל האמת שכל ההודעה שלי הייתה בצחוק לחלוטין. הרגשתי צורך לשחרר קיטור עם כל השיגעון הזה שקורה בעולם. כנראה שאנחנו לא רחוקים מזה… :sweat_smile:

אני יגיד לך את האמת זה לא בסדר מה שעשית. עשית ממני צחוק והבכת אותי מול כולם פה וזה לא בסדר. גם לא יפה.

יום טוב

מזדהה מאד עם זה שגם אני מרגיש שישנה סתימת פיות. מהכרותנו עם אינטרסים כלכליים, היא גם לא מפתיעה (התחסנתי וכו׳, אין צורך לקפוץ). וזאת למרות שאני נוטה לחשוב כמו @Aviad - זה נראה לי כמו אחד החיסונים היותר בטוחים.

שני הסנט שלי - משפט שראיתי איפשהו והוא מרגיש לי המדוייק ביותר: אפידמיולוגיה איננה סטטיסטיקה חישובית. לקחו כמה מילים כמו ״אקספוננציאלי״, ״לשטח את העקומה״ וכו׳, תחזית שמדוייקת לכמה ימים במקרה הטוב (מישהו מכל המומחים האלה ידע לצפות מתי יגיע הגל? מתי הוא יפסק?) - והפכו את זה לבריאות הציבור. זה פי אלף יותר מורכב מזה. יש נוגדנים, חסינות תאית, חסינות צולבת וכו׳ - מושגים שלמדתי ואין לי מושג באמת מה אומרים - הם פשוט הבהירו לי כמה אני לא יודע כלום וכמה המסרים שמועברים אלינו הם כל כך פשטניים ורדודים.

אגב יש לי קרוב באוסטליה שמעיד על כך שהם מתחילים להבין את המדיניות ההזויה של עצמם ומחפשים סולם כדי לרדת מהעץ עם כמה שפחות נזק פוליטי.

בסוף שמתסתכלים על תמותה עודפת, המספר לא מתכנס ל 8,000. כנראה באזור ה- 5,000

לגיטימי לחלוטין ואתה צודק. אני לא חושב שאתה צריך להרגיש שעשית ממך צחוק כי המציאות לא רחוקה מההודעה שלי. אתה לא ׳אידיוט׳ או ׳תמים׳ בשום צורה ואני מצטער מאוד (!) אם כך גרמתי לך להרגיש. פשוט ההודעה מעליי על כל מה שקורה באוסטרליה גרמה לי לשוק ולכן הגבתי בצורה כזו. אם זה לא במקום אני מצטער.

המציאות שלנו פשוט הפכה לשיגעון עם כל הדברים שקורים בעולם בשנה שנתיים האחרונות, לא רק קורונה, שאני מרגיש שהרבה דברים נהפכים לקומדיה - על חשבוננו. וזה מטריף אותי.

שוב, סליחה.

בתור מצביע אדוק של מרצ (כל חיי) ושל המשותפת (פעם אחת) אני לגמרי עובר צד. הבעיה היא שבמפה הפוליטית של ישראל אין בכלל 2 צדדים כך שאין לי לאן לעבור. בקיצור אני קול צף או יותר נכון פתק לבן. אני לעולם לא אצביע למפלגה שתמכה באוטוריטניות של השנתיים האחרונות. מעניין איך יושפעו הפוליטיקות העולמיות. יש פה חתיכת קונפליקט שיוצא לחלוטין ממסגרות הויכוח הרגילות. פתאום השמאל הפך פאשיסט…

ציונות הדתית?

כשתמצא את התשובה הנכונה תודיע לי, בנתיים אני לא צף, פשוט לא מצביע.

כבר לא פעם ראשונה שזה עולה אז אשאל - מי מתעלם משבדיה? בארץ אני לא מפסיק לשמוע על המודל השבדי מהיום הראשון של המגפה, גם מכתבים בכלי תקשורת מיינסטרים לחלוטין.

אגב, מי שמצביע מרצ ומתפלא שהם תומכים במדיניות של הרחבת התערבות המדינה זה מאד משעשע. זה הטיקט שלהם כבר עשורים. השמאל הישראלי סמכותני בדיוק כמו הימין אם לא יותר (@whykds זוכר את הויכוח שלנו על זה מלפני שנה-שנתיים?). שמח שהתעוררתם, גם אם בסוגיה הנוכחית אני לא לחלוטין מסכים.

אגב, לגבי הבעייתיות שבצנזורה ברשתות אני גם מסכים. הסוסים האלה יצאו מהאורווה מזמן (וסופית עם הרחקת טראמפ). אין ספק שזה גם עוזר לתדלק את תיאוריות הקונספירציה.

פה הימין הרבה יותר צבוע מהשמאל. השמאל תמיד תמך במעורבות ממשלתית. הימין הליברלי (אין כמעט ימין ליברלי בארץ) תמיד תמך במינימום של התערבות ממשלתית. שהקורונה החלה, הכל נשכח.

גדולי הציצנים בימין הכלכלי בארץ הם מהתומכים הכי גדולים בסגר ובמגבלות. אכזבה מאוד קשה.

ובקשר לסיקור התקשורתי. במיינסטרים אין כמעט איזכור למודל השבדי בהתיחסות חיובית. אני לא מדבר על ציוצים או כתבות רקע.
וכמו שכתבתי, יש איזה איזכור למה שקורה באוסטרליה מבחינת זכויות האדם שם? מדינה מערבית וגדולה. שעושה את זה בגלוי. הם לא מסתירים את זה. שוטרים מגיעים לבתים של אזרחים עם דפים של צילומי פייסבוק לאור יום ואם מצלמות שמלוות אותם.

דרך אגב החשש הכי גדול שלי לגבי הארץ שבניגוד למה שקורה למשל בארה"ב ששם יש דיון מאוד סוער לגבי הקורונה ולפחות חלקים שם מאוד ביקורתים כלפי המימסד הרפואי, פה בארץ אין כמעט דיבור ביקורתי או ביקורת על נושא של ההגבלות. יש כאלו שיוצאים לידי חובה. לא יותר מזה. (אני מדבר על המינסטרים)

אני פותח הודעה חדשה כי אני מניח שאת זה ליאור וטיטי לא יאהבו לשמוע.

אבל למה אף אחד לא מדבר על ה"הפיל שבחדר" וזה המדינה שייצרה את הקוביד? ואני לא מדבר על באט מן או על העטלף אלא על המעבדה בסין. ולמה ארגון הבריאות העולמי עזר להם ל"טייח" את האחריות שלהם? ולא פחות חשוב “where is hunter?” המבין יבין… רמז הבן של ביידן.

אולי כי אף מערבי + גרטה האגדית לא מזכירים את סין כשמדברים על ההתחממות הגלובלית והאנרגיה הירוקה?

סין זה כבר באמת דיון אחר, הרפיסות של העולם מול המשטר הזה עוד יכול להביא עלינו אסון.
בקשר לקוביד עצמו אני האמת לא כל כך מאמין לכל הסיפורים האלה על מעבדות בסין, בהתחלה הראו לנו אנשים שמתים ברחובות בסין ועשרות אלפי מתים, שום דבר מזה לא קרה.
כלומר אפשר להאשים אותם באלף אחד דברים, לא חושב שהקוביד זה אחד מהם.

קצת הומור

Imagine if there was a 99.97% chance you won’t shit your pants, but you’re forced to wear diapers just in case.

Now imagine you’re to wear these diapers to protect your neighbor from shitting his pants.