קורונה :: הדיון של הקוביד

למה אתה כזה קונספיראטור??? אחי, תראה את זה

https://twitter.com/EducatorsHuman/status/1448332981018497031?t=w5wnKJCgO91Af95MctDDJQ&s=19

https://twitter.com/spitzer_simone/status/1449197936491974658?t=qsvQXPd6yoFuofQW1hQbtA&s=19

אז הילד הזה מת מסרטן במוח. הם עשו לו בדיקת קורונה 2 ימים לפני שמת!!! ומיד יצאו עם כותרת מפוצצת שילד בן 14 מת מקורונה!! לא ייאמן… וזה כמובן במקרה.
מזל שאחותו תיקנה אותם, וכשהם נתפסו הם היו חייבים לבקש סליחה. יפה נכון?

אני כבר חליתי בקוביד וכמו שאמרתי לבוס שלי, אני מעוניין לסמוך על המערכת החיסונית שלי.

מדהים שאנשים חושבים שאין לי זכות כזאת על הגוף שלי.

העיקר ביקשו סליחה…

התנגדתי לסגר הראשון. טענתי שאין למדינה זכות להגביל את החופש של אזרחיה. התנגדתי לחובת מסיכות. אין למדינה זכות להכריח בני אדם לשים על פניהם דבר מה בניגוד לרצונם.

אם יש איום אמיתי אנשים יישארו מרצונם בבית ויעטו על עצמם גם מסיכות אב"ך. אם יש איום אמיתי אנשים יהרגו כדי לקבל חיסון. כל המגיפה הזו מלווה באיזו סדרת חינוך דוגמטית אליה התגייסו מחצית מאזרחי העולם וכל כלי התקשורת.

אין דבר כזה תמיכה חלקית או סלקטיבית בסגרים. או שאתה מאמין בזכותם של אנשים להיות אחראיים על גופם ובריאותם או שאתה לא. מי שהכשיר את הסגר הראשון אחראי לסגר השלישי והרביעי.

בטח שיש.
אני אישית לא תומך בסגרים, אבל אם מסיכות במקומות ציבוריים עובדות אז למה לא?
ברור שזה לא נוח, אבל גילו עובדתית שזה מקטין את סיכויי ההדבקה.
לא לשים מסיכה במקום ציבורי כי זה מפריע לך שווה ערך לרופא שיסרב ללבוש כפפות (או מסכה). זה מסכן אנשים אחרים ולא אותך. התמזל מזלך לא להיות בקבוצת סיכון, אבל לא כולם מחוץ לקבוצת סיכון ובמקום להגיד להם לא לצאת מהבית אני חושב שיותר הוגן להגיד לך לשים מסכה.

על החיסון אני יכול לקבל טענות. לא אסכים עם חלקן אבל יש פה באמת אלמנט של הכנסת חומר לא ידוע לגוף. אני חושב שהחיסון בטיחותי בהרבה מהקורונה עצמה אבל אני חושב שכן יש פה טענה לגיטימית מצד מתנגדי החיסונים גם אם אני לא מסכים איתה.
מסכות מצד שני רק מציקות לנו. אין פה שום פגיעה באיש.
גילו שזה עובד? אז שימו מסיכה.
איך הייתם מגיבים אם במסעדה הטבח היה עובד בלי לשטוף ידיים כי זה נוח לו יותר?

אתה מפספס לגמרי את הנקודה. אני אתעלם לגמרי מהטענה השגויה שלך לגבי האפקטיביות של המסיכות כי זה לא הנושא. הנושא היא חירות הפרט.

המדינה לא יכולה לקבוע עבורי מה לשים על הפנים שלי ומתי מותר לי או אסור לי לצאת מהבית. ב92 ההורים שלי עשו חדר אטום בבית עם צלוטייפ על החלונות, עם סמרטוט רטוב בחריץ של הדלת וכל פעם שהיתה אזעקה הם לבשו מסיכות אב"ך. אני לא זוכר אף שוטר שחילק קנסות. אנשים עשו את כל הדברים הללו כי הם חשבו (וטעו כמובן… בני אדם הם יצור היסטרי) שזה יציל אותם.

בקרוב לקראת החורף אני אוציא מהארונות הגבוהים את בגדי החורף של הילדים שלי כדי שלא יהיה להם קר כשהם יוצאים מהבית. כשאני נכנס לאוטו אני מדליק אורות כדי שמכוניות אחרות יראו אותי. בני אדם רוצים לחיות ורוצים שאחרים יחיו. בני אדם רוצים להיות בריאים ושבני אדם אחרים יהיו בריאים. אין שום צורך בממשלה או מדינה שיאמרו לי מה עליי לעשות בכדי להישאר בריא או בחיים. זה אינטרס שלי.

עכשיו אני הולך לאכול ארוחת בוקר. אף אחד לא הכריח אותי. כזה אני. אורגניזם חי שמשמר את חייו. שורד ואף משגשג.

דרך יפה “להתעלם” מהטענה ועדיין לקרוא לה שגויה. מסיכות עובדתית מונעות מהרוק שלך להגיע לכל מיני מקומות כשאתה נושם/יורק/משתעל וכו’, גם אם המסיכה לא מונעת מגיפות להתעלם מהעובדה שהיא מונעת מחיידקים לעבור בין אדם לאדם גם בסקייל קטן זה מגוחך. יש סיבה שרופאים לובשים מסיכות בסביבות סטריליות.

לגבי זכויות הפרט, זה דיון פילוסופי בדיוק כמו הדיון למה אוכלים פרה ותרנגולת אבל לא סוס וכלב. הכל שאלה של איפה הקו שלך ומתי הוא מופיע.

המדינה בהחלט יכולה לקבוע לך מה לשים על הפנים אם צריך, ע"ע החובה להתלבש במקומות ציבוריים. המדינה גם יכולה לקבוע לך שאסור לעשן במסעדות ואתה תקבל קנס על זה. היא גם יכולה לקבוע לך שאסור לעשן וויד ועל הדרך לקבוע לך שאסור לך לצאת מהבית כי נתפסת מעשן (ע"ע מעצר בית).
אם כל הכבוד לדאגה שלך לאזרחים אתה מדליק אור ברכב בחורף כי אם לא היית מקבל דוח כנל לגבי חגורה. ואם לא אתה אז אלפי אחרים.

שוב, אם לא תלביש את הילדים שלך בחורף אז הם יהיו חולים וזה יחשב התעללות. הממשלה תבוא ותתערב ויתנו לך דוח.

הממשלה מכריחה אותך לחסן את התינוקות שלך, לשלם מס ביטוח בריאות, לשלם מיסים וללכת למות בצבא.

אבל מסיכות על הפנים? פה אמרתי די, חייבים להלחם על זכויות הפרט.

הנקודה היא שבשביל שכל אחד יחליט על עצמו צריך ערבות הדדית ובגדול… 90% מהאנושות הם סתומים רצח ואני לא סומך עליהם.

אבל זה העניין שלמען טובת הכלל אפשר!

מי היא המדינה שתחליט בשבילי שאני לא יכול לנהוג בלי רישיון? רישיון נהיגה מונע תאונות? יש סביבות ה600 הרוגים בשנה ורובם המוחלט בעקבות נהגים עם רישיון. אז הנה הוכחה חד משמעית שרישיון נהיגה לא מונע תאונות.
אז למה אסור לי לנהוג בלעדיו?
אני יכול לעשות את אותו דיון על אלכוהול ונהיגה, יש נהגים פיכחים שעשו תאונה ונהגים שיכורים שהגיעו בשלום.

למה זה?
כי יש דברים שהם לא אבסולוטיים. לא הכל שחור ולבן.
גם אין הוכחה חד משמעית לגבי השפעת הרישיון על מספר תאונות הדרכים.

לגבי מסיכות מישהו בדק ומצא שזה כן עוזר להדבקה. לך זה לא משנה אבל לסבא שלי כן. פה מדובר בעניין שפוגע לא רק במקבל ההחלטה ולכן כן אפשר להגיד לך מה לשים על הפנים. בדיוק כמו להחליט לך על רישיון נהיגה.

מה תגיד על אנשים שצריכים משקפיים לנהיגה? אם אני חייב לנהוג עם משקפיים אבל זה לא נוח לי, לגיטימי מבחינתי להחליט שאני נוהג איך שבא לי כי מי יחליט לי מה לשים על הפנים שלי?
לא! כי אני מסכן אנשים סביבי ולא רק את עצמי.

אי אפשר לחיות את החיים בחוסר אמון בכל החלטה של המדינה. אני לא מסכים עם המון דברים שקורים, אבל חלק מהעניין של לגור במדינה ובקהילה זה לקבל חוקים שפחות מוצאים חן בעיניי.
תצא להפגנות, תקרא נאומים, תצביע למי שלדעתך מתאים, אבל אם אתה אזרח פה במדינה - תכבד את החוקים.

יכול להיות שאתה לא טועה, אבל אי אפשר לנהל מדינה ולנהל חיים כלשהם בלי שאנשים מכבדים את החוק.

גם אני שונא מסיכות, גם אני שם אותן בחוסר רצון. הזכות שלי לחופש בחירה לא עולה על הזכות של אחר לחיים.

אני בכלל לא בטוח שזה נכון. כלומר כל אחד רוצה לחיות, אבל אתה חושב שללא חוק היינו חיים טוב יותר? בחייאת אפילו עם חוק אנשים עדיין גונבים, רוצחים ומסכנים אחרים.
אתה חושב שלא יעשו זאת בלי חוק?!?

תראה כמה אנשים נוהגים שיכורים או ללא רישיון למרות שהם יודעים שאם הם נתפסים הם כנראה בכלא למספר שנים. אתה חושב שללא התמריץ הזה לא היה משתנה דבר?

ברור, כי זה אינטרס שלך.
הבעיה מעולם לא הייתה לגביי האינטרסים שלך, היא הייתה מאז ומעולם לגבי האינטרס של האחר.
כשאתה לא שם מסיכה אתה דואג לאינטרס שלך. אתה מתעלם מהאינטרס של האחר.

אני מבין שנשארתם עם מיזנתרופיה כטיעון היחידי שלכם להתערבות ממשלתית? אני מדליק פנסים במכונית שלי גם בקיץ. לא בגלל קנס של חורף. אני מרכיב משקפים בנהיגה כי בלעדיהם או אני או אתם מתים. בלי שום קשר לחוק. אני מחסן את הילדות שלי למחלות שהחלטתי לחסן ומעולם המדינה לא הכריחה אותי לחסן אותן. אני מן הסתם מעודד אותן להשתמט אבל זה כבר נושא לדיון אחר. אה וכשאני שותה אשתי נוהגת. לא בגלל חוק. פשוט יצר הישרדות בסיסי (למרות שלפעמים אני תוהה את מי אני מעדיף מאחורי ההגה את אשתי או את עצמי שיכור… )

אני שם מסיכה בחללים סגורים וליד אנשים יותר מתוך תחושת חובה ונימוס וגם מתוך שמירה על החוק.

אבל אני מציע לכולם לבדוק את האימילים הודלפו לתקשורת של ד"ר פאוצי הפרוקיטור של ארה"ב לקורונה לגבי יעילות המסיכות ואז תחזרו אלי עם כל הקלישאות שלכם. (זה אותו אחד שרצה שאזרחי ארה"ב יכלו עם שתי מסיכות בזמן שהוא אומר לחברים שלו שהיעילות של המסיכות מוטלת בספק) שלא לדבר שיש חשד ממשי שהוא היה בקשר עיסקי וכלכלי עם המעבדה שהדליפה את הנגיף בסין. טוב לפחות חשודה בזה.

ופה מתחיל הSLIPERY SLOP … כן טובת בכלל במקרים מסוימים אכן קובעת. אבל איפה קובעים מתי זה מתחיל ומתי זה מסתיים? במיוחד ברגע משברי. הגישה הזאת עם הקנאות הזו לאפס נדבקים בשילוב הפחד של חלק מאיתנו יכולים להוביל אותנו אותנו לאיבוד החירות.

לא. זה טיעון אחד קטן בתוך דיון עמוק הרבה יותר, ושוב השאלה היא איפה עובר הקו שלך.
אז יופי, אתה אחלה בנאדם ושומר והכל ואני שמח שאתה מה10% שדיברתי עליהם. אני יותר מפחד מה90% שכן היו עולים שתויים על ההגה (וככה זה היה לפני שהיה חוק).

נקודה אחרת שמעניינת אותי.
מבין כל התומכי חיסונים/סגרים/תו ירוק/איך שתקראו לצד הזה, אם אומרים לכם שזה המצב שאנחנו צריכים לחיות ככה עם הקורונה מעכשיו. עם המסיכות במקומות סגורים, תו ירוק ובוסטר כל חצי שנה/שנה.
כמה חושבים פה שהחיסון השלישי היה האחרון?
כמה מכם מסכימים לחיות ככה?
ומי שלא, כמו שאמרנו מקודם, איפה עובר הקו שלכם? לכמה זמן אתם מוכנים לחיות ככה?

תבחין בין ‘לפני המודעות’ ל’לפני החוק’. אני מניח שבעבר כשעוד לא לגמרי הבינו את ההשפעות של אלכוהול על תפקוד המוח רבים חשבו שאין בעיה לנהוג ולשתות כי פשוט לא הבינו שמה שאלכוהול עושה זה מאריך את זמני התגובה (שבנהיגה יכולים להיות קריטיים). אתה טוען בעצם ש90% מהאוכלוסיה הם משוגעים שלא מפחדים או לא אכפת להם לפגוע בעצמם או באחרים ושהחוק הוא זה שגורם להם לא לנהוג תחת השפעת אלכוהול. תוכיח.

כל עניין החוק הוא סוג של מיזנתרופיה, לא?
הרי בעולם מושלם בו כל האנשים בעלי מוסר זהה לא תהיה פה בעיה כזו.
אבל עובדתית לא כל האנשים כאלה. אני יכול לתת לך אינסוף מקרים של פשעים שבוצעו בעולם למרות שאני לא ביצעתי אותם.

צריך חוק בעולם, אין מה לעשות. לא תמיד אתה תסכים עם החוק אבל צריך לפעול לפיו.

שים לב למילה שחזרה על עצמה הכי הרבה פעמים בפסקה הזו: אני.
אתה אדם טוב, אין לי ספק בכך. אתה חושב שכולם כמוך?
אני מעולם לא רצחתי, אבל יש רציחות בעולם.
אני מעולם לא נהגתי שיכור, אבל יש נהגים שיכורים בעולם.
אני יכול להמשיך…
יש אנשים שיודעים לשים לעצמם גבול ללא חוק ויש אנשים שלא.
שכרות היא גם לא מצב בינארי של שיכור או לא שיכור. זה גרף שעולה לאט לאט כתלות בכמות האלכוהול בדם. אתה כנראה שלא תהיה שיכור אחרי 2 כוסות, אבל אתה כנראה פחות מפוקס מאשר כשלא שתית כלל.

גם יש הבדל תרבותי בין אנשים. דברים שלך ברורים מאליהם לא ברורים לאחרים.

אני יכול לתת לך אינסוף דוגמאות להבדלים בין מוסר של אנשים שונים. בסוף הבדלים אלה הם הסיבה שצריך בכלל חוק. הרי בעולם אידיאלי אנשים פשוט יקומו ולא ירצו לבצע שום פשע כי לא יהיה להם צורך בכך.

ולמרות שהם היו בניגוד לחוק…

אנשים מסוכנים יהיו תמיד. החוק תפקידו לשמור עלינו מפניהם. הבעיה מתחילה כשההגדרה ל’סכנה’ אינה מוסכמת וכשהחוק מנסה להתעמת על דברים שהם לא מסוכנים אלא סתם מהווים אי נוחות עבור חלק. יש לי בעיה בשני מקרים:

1. כשמחוקקים חוקים שמתעסקים בקקי של כלבים, או בקמינים, או ברעש, או בלבוש וכן הלאה. אלה דברים של טעם אישי. כן אני מעדיף לחיות בעולם בו כולם לבושים ובעולם בו כלבים עושים קקי בשיחים ולא על המדרכה, אבל אלה לא עניינים לחוק. סתם אדיבות אנושית בסיסית. וכן, לא כולם תמיד יכבדו אותה כמו שאני מכבד אותה.

2. כשמחוקקים חוקים שנשענים על סכנה שאני לא מסכים איתה. אני מתנגד למשל לחוק שמחייב אנשים לחגור חגורת בטיחות באוטו. החיים של אדם הם לא דבר קדוש באופן אבסולוטי ואם מישהו לא מקדש את חייו אני לא צריך לכפות עליו לעשות זאת. אותו כנ"ל לגבי שימוש בסמים. אני לא נכנס כאן לטיעונים כלכליים כי אני מדבר באופן כללי. סגר מוחלט ימנע באופן הרמטי כ-300 מתים שנתיים מתאונות דרכים והחופש לנוע גובר. כלומר המחיר לחופש התנועה>300 מתים. אין דיון על הגבלת חירות בלי תמחור. באיזה מחיר אתה מוכן לוותר על פנים חשופות ולהשתעבד למסיכות? כמה מתים בשנה מצדיקים אי עטיית מסיכות? תן מספר שיצדיק חוק.

ליאור אני חושב שבאמת עלו על נקודה אותה אתה כנראה מתקשה לקבל במאה אחוז.

למרות שאיפות מאוד גבוהות שלך מהחברה, החוקים, החוזים וכל מסמך משפטי כלשהו נכתב בעוד הוא מנסה למנוע מקרי קיצון ולגדר את רוב האוכלוסיה שהוא ברובו לא מודע במקרה הטוב או לחלוטין טיפש או אפילו אגואיסט באופן טוטאלי. הקונספט של “אדיבות אנושית בסיסית” הוא ממזמן לא ערך ואלידי ואסור לחוק להתחשב בו.

החוק לא מתחשב בליאור שיודע לעשות את האבחנות שלו לבד מה בטוח ומה לא עבורו חיבור המשפחה שלו.

החוק לא בהכרח חושב על רביע הרופא באיטליה שיודע איך להתנהל עם הנגיף כי יש לו המון ניסיון.

החוק מכוון לחוליות הכי רעות בחברה שלנו שביל שיהיה להם אכפת מאחרים צריך לחשמל אותם עם טייזר. זאת ישראל, זה העולם וזה הטבע האנושי מול החוק. קשה להפוך את החוק או ההתנהלות איתו לדינאמית כשהרוב פשוט מסכן את היתר בלי להתבלבל.

כלומר החוק מגביל את חירותו של האדם הנורמטיבי על סמך מקרי הקיצון הלא נורמטיביים שממילא לא נשמעים לחוק. זה טיעון נטול כל היגיון.

בשבדיה אסור למנוע את חופש התנועה של אזרחים ולכן סגרים ובידודים שם הם בניגוד לחוק. לא שמעתי ששבדיה סובלת מפשיעה מטורפת.

ליאור למרות שאני בצד שלך בקוביד, אני מרגיש שאתה קיצוני מידי, שזה הכל או כלום בשבילך, אני חושב שהסגר הראשון היה חובת המציאות אבל מה שבא בהמשך זה פשע.

אתה לא מרגיש צורך להתפשר לפעמים. יש לפעמים מצבים שלמדינה אין ברירה והיא צריכה להתערב.

השאלה זה המינון…

מוש סגר זה הדבר הכי קיצוני שמדינה יכולה לעשות. שום דבר בקוביד בשום שלב לא הצדיק סגר. מהרגע הראשון היה ידוע שזה סימפטומטי אצל פחות מ2% מהמאומתים, שזה פוגע בעיקר באוכלוסיות בסיכון עם מחלות רקע וכמעט לא פוגע באנשים מתחת 50.

אני חושב שכשיש איום אמיתי אין צורך להכריח את האנשים להישמר לנפשם. הם פשוט נשמרים.

מצטער, אבל הפער התרבותי גדול מידי. אותם “מקרי קיצון” הם הרוב. אם אתה חושב שהרוב מכיל אנשים הגיוניים, מתורבתים ואכפתיים, אז… אתה טועה. הרבה אנשים ינהגו שיכורים, כי זה פשוט מה שהיה בא להם, הרבה אנשים בודדים, כי לא בא להם לשלוט בעצמם, הרבה אנשים מעדיפים לברוח בין הטיפות כי הם לא רוצים להיות פראיירים. מה לעשות שבמדינות כמו גרמניה או שבדיה ברמה התרבותית אשכרה ישמרו על החוק, גם אם הוא מטופש או מינימלי כי ככה חינכו אותם.

זו המדינה שאתה חי בה. מדינה בה זורקים כיסאות כתר אחד על השני, מדינה בה סייעות מתעללות בתינוקות, מדינה בה יש מספר עצום של תאונות דרכים וכמובן מדינה בה יש על שום מה לאף אחד לא אכפת אם מי ששומר לנו על הכסף או לוקח החלטות עבור עתידנו הוא אסיר לשעבר, מואשם בפלילים או מתעדף מניעים פוליטיים על הגב של האזרחים.

אין לי שום טענה לחוקים נוקשים הואיל וברור לי איפה אני חי. מדינה בה החינוך בנסיגה, ובהתאם התרבות ההתנהגותית והשיח בה.