דיון ההעברות והפנטזיות :: ארדה גולר כבר כאן, מה עם הצב? (חלק 1)

זה עניין של סיכונים, להביא שחקן עם ניסיון בפרמייר ליג זה יותר בטוח מאשר שחקן מבחוץ מהרבה בחינות. על פחות סיכון משלמים יותר.

עסקה טובה עם רגילון, לפי מארקה גם הוא עצמו דחף ל-buyback כלומר גם לו בראש יש שאיפה לחזור אם זה יהיה על הפרק. לצערי טוטנהאם לא נראית כמו קבוצה בכיוון טוב וזה יוסיף קושי להצליח. אגב יש שמועות שהם ניסו לדחוף לנו את דלה עלי וסירבנו

זה כמובן נכון אבל אני לא חושב שזה כל הסיפור. הפערים גדולים מדי מכדי להיות מוסברים בעדיפות לשחקן שמכיר את הפרמייר ליג, לא מדובר על אחוזים בודדים אלא על עשרות אחוזי פער.

אני חושב שיש פה באמת אלמנט של בועה. האנגלים מאוד מאוד מאמינים שהליגה שלהם הקשה והטובה ביותר ולכן שחקנים שנראים שם טוב > שחקנים שנראים טוב בכל מקום אחר. לדעתי זה האלמנט המרכזי וגם הסיבה שהקבוצות האנגליות, יחסית לחוזקה הכלכלית שלהם, די כושלות.

סיכונים כמו שהם תופסים אותם, אני לא אומר שזה מוצדק.

אגב אני חושב שזה עובד הפוך, כלומר גם מי שקנה את מגווייר לא חושב שהוא בלם כזה חריג. אבל יש להם ספק אם קוליבאלי למשל יצליח באנגליה (גם ברמת ההתאקלמות האישית מחוץ למגרש). זה נכון לכל ליגה אבל רק שם יש את היכולת הכספית לשלם את הסכומים האלה אז הבועה מתנפחת. סביליה לא ממש יכולה לקנות את הבלם של בילבאו או את אוירסבל, מלכתחילה האפשרויות שלה הם ילדים מצרפת ודרא"מ.

היינו כחולמים

אומרים שטוטנהאם תישא בכל עלות השכר של הגולפאי, וריאל מדריד תקבל תמורה רק בהתאם למשתנים. כלומר לא תקבל תמורה.
מזכיר שהסינים כבר הסכימו לעסקה דומה לפני שנה וריאל התעקשה בסוף לקבל כסף על ההעברה עצמה.

חלק משמעותי מהסיפור הוא הברקזיט ועניין הויזות, כרגע פשוט לא ידוע איך זה ישפיע על שחקנים זרים, לכן הגיוני לקבוצה אנגלית להשקיע יותר כדי להיות עם ראש שקט.

הכוונה להישגים על מגרש כדורגל או על מגרש גולף? ראוי שנדרוש דמי השבחה אם הוא יגיע בסוף לאיזה מאסטרס או אליפות בריטניה הפתוחה.

אגב גם בלי קשר לבייל, להכניס לטוטנהאם משתנים על זכייה בתארים זה לוותר מראש על כל סיכוי לקבל אותם.

שחקנים אנגלים תמיד היו יקרים בהגזמה ובלי פרופורציות לרמתם, גם לפני שברקזיט היה באופק. אפשר להסתכל על אנדי קארול, גלן ג’ונסון או לוק שואו שכולם עלו הרבה הרבה יותר מרמתם או הפוטנציאל שלהם, רק כי הם אנגלים. הלאומיות שיחקה ומשחקת תפקיד משמעותי בכדורגל האנגלי.

נדמה לי שגם זרים שעוברים בתוך הליגה מתומחרים דיי גבוה (ואן דייק, לוקאקו, סיגורדסון, בנטקה, מאחרז). אצל האנגלים זה יותר קיצוני כי חלקם באמת בינוניים מאוד

גם בארסה נתנה את ראקיטיץ’ ווידאל חינם תמורת משתנים, ורוצה באותה צורה להיפטר מסוארז ואומטיטי.
אתם לא לבד.
בייל כמו סוארז, שחקן הרבה מעבר לשיא, ודרישות שכר גבוהות מאוד יחסית ליכולת.

יש שחקנים שקבוצות אנגליות קונות בהרבה כסף גם מחוץ לאנגליה - האברץ, וורנר, ואן דה ביק, רודריגו. גם זרים כמו נתן אקה שעברו בתוך הליגה בהרבה מאוד כסף.

האמת שלעומת צ’ילוול, נתן אקה שהזכרת וכו…שבאמת נרכשו במחירים מוגזמים ומצדיקים את מה שדיברנו על כך ששחקנים אנגלים ושחקנים בתוך הפריימרליג נרכשים במחירים מוגזמים למדי, צ’לסי הביאו רכש במחירים די הגיוניים.
ורנר זה חלוץ במחיר מציאה, גם זייש הגיע בזול, האברץ כוכב עולה (בדומה לפליקס בשנה שעברה למשל עליו אתלטיקו שילמה יותר). ואן דה ביק ב40 מליון זה גם בסדר גמור.

אבל בגדול, אין ספק שהפריימרליג מאיימת ברצינות על קבוצות הלה ליגה, העובדה שכל פולהאם יכולה לרכוש שחקן ב20-30 מליון ליש"ט בלי למצמץ מקשה מאוד על הסיפור.

דרך אגב, שלא תחשבו שהמכירה של חאמס לאברטון הייתה מקרית.

השלמתי עם זה שלא יהיה לנו רכש הקיץ. בהתחשב במשבר הקורונה זה גם מובן. מה שעודד אותי היה שגם בלי רכש נוכל לרענן את הסגל ולהוסיף שחקנים רעבים וכשרוניים כמו אשרף, אודגור ורגילון. בסוף העדפנו לעשות קופה על אשרף ורגילון, ואילו אודגור סובל מפציעה טורדנית בברך שמונעת ממנו להתאמן יותר מיומיים ברצף.

קיוויתי גם שהזאר, יוביץ’ ואסנסיו ייכנסו לעניינים העונה ויתנו תרומה משמעותית. איכשהו שלושתם שוב התחילו את העונה פצועים.

נו לפחות אם בייל וחאמס מוצאים קבוצה חדשה הקיץ זה סוג של הישג. החיסכון על המשכורת של שניהם זה יותר ממה שקיבלנו על אשרף.

אני לא חושב שמישהו כאן העביר ביקורת איי פעם על היחס של זידאן לבייל או חאמס. גם כשבייל היה תותח בסיום 2017/18 ההחלטה לספסל אותו בגמר הייתה נכונה מאוד - השיטה הקבועה עם איסקו ביהלום, קבוצה מעולה ממול, גם הספרדי היה לא רע בכלל, וחאמס? בגדול זה היה בשביל קאסמירו.

סתם נקודה למחשבה: ואם רגילון לא יחזור? אז בסופו של דבר 30 מיליון יורו זה מחיר נמוך מדי מה גם שטוטנהאם די נואשת וזו כן קבוצה עם כסף. מאיפה אתם כה בטוחים שמנדי למשל לא יהיה המגן הבכיר ובעוד שנה או שנתיים לא ינסו להביא עוד ילד מתרוצץ מברזיל שבחיים לא יהיה רבע מרסלו אבל נראה להאמין שכן, או שחקן בסגנון אודריוסולה לצד שמאל?
מרבים להחמיא לקבוצה על העסקאות שהיא עושה, זה לא מדויק, הרי גם כל שחקן שהגיע עלה הרבה כסף: מיליטאו+מנדי=מאה מיליון יורו. אפילו ברצלונה זרקה למשל את פאוליניו בהרבה מאוד כסף. אגב, נניח שאשרף היה נעול על עזיבה - מה היה בהול למכור אותו בשלב כל כך מוקדם שהיו עוד איזה חודשיים לחלון ההעברות? אני לא מתיימר להבין כלכך בכלכלה אבל אני מניח שגם התזמון משמעותי. 40 מיליון יורו על אשרף אחרי שנתיים מעולות בדורטמונד (וגם העובדה שיש לו ריאל מדריד ברזומה זה יפה), כל כך צעיר ו-ורסטילי - זה כלום. וזה לא שקיבלנו זכות ראשונים על לאוטרו או משהו כזה [לא הייתי רוצה אותו].

סבבה שיש כסף, צריך גם להוציא אותו מהכיס… משהו שלוי לא כל כך אוהב לעשות בלשון המעטה. אנחנו מדברים על קבוצה שלא עשתה רכש במשך שנה וחצי(תחת פוטצ’ינו). בנוסף הרכישה של רגילון היא בטופ 5 יקרות שלה בהיסטוריה! אז 30 מיליון לשחקן סולידי בסה"כ ועם סעיף חזרה זה מצויין לדעתי.

על אשרף אנחנו נבכה בוודאות.

דניאל לוי הוציא לנו את המיץ על גארת’ בייל בעבר, כמובן שזה לא אותו סדר גודל, אבל אתה זוכר את המו"מ המתיש על מודריץ’? הקשר אמר בעצמו שלוי הבטיח לו משהו ושינה את דעתו כמה וכמה פעמים (“פחדתי שריאל מדריד תחתים קשר אחר”) הוא גם היה סגור כבר בצ’לסי. מעבר לכך יש תחרות - מנצ’סטר יונייטד גם רוצה את רגילון, היא פשוט סירבה לסעיף הזה של הרכישה בחזרה. אתם לוקחים את זה כמובן מאליו שאשרף יחזור, זן נקודת המוצא שלכם, אני לא בטוח בזה בכלל. זה קרה עם מוראטה אבל עם הרבה שחקנים זה לא קרה. אולי אנחנו נרצה שוב מגן מברזיל? אולי רגילון יהיה בינוני בלבד? אולי בימי קורונה היה עדיף לחלוב את יונייטד ולדרוש עליו 50 מיליון יורו לדוגמא.

מעבר לכך כל הקיץ הזה השאלנו והשאלנו והשאלנו. לבייל יש שכר עתק לדוגמא אז אנחנו רק מחכים שקבוצה תיקח אותו, אבל למה לא למכור את סבאיוס? אין בו יותר מדי. מישהו צופה לברהים דיאס עתיד בריאל מדריד? גם מריאנו עדיין תקוע ובורחה מאיורל חזר. העסקה היחידה שאני מרוצה הקיץ לגביה - חאמס. נמכר במחיר סביר בשנה אחרונה לחוזה אחרי עונה מהגיהנום, השכר הסביר שלו נחסך…

למה לדרוש על רגילון רק 50? למה לא 80?

המניות של ברהים וסבאיוס לא גבוהות כרגע, יש לנו רק מה להרוויח מהשאלתם. מיוראל (ורגילון, אשרף, מוראטה, אוסקר ועוד) הם דוגמאות טובות להצלחה של המדיניות. שלא לדבר על אלה שאשכרה הרווחנו לסגל

ההתעקשות של ריאל על הסעיף אומרת שהם כן מאמינים בו במידה מסויימת ולא רוצים לסתום את הגולל, גם אם ירוויחו עוד 15-20 מיליון. למה זה לא קרה כך עם אשרף אני לא יודע.(לטעמי פוטנציאל גבוה בהרבה מרגילון).

אני בהחלט צופה לסבאיוס וברהים עתיד, זה פשוט לא חייב להיות בריאל מדריד. במידה ויממשו את הפוטנציאל אפשר לעשות קופה(ע"ע מוראטה). ואם העמדה לא מאויישת גם להחזיר אותם להרכב. יעמדו במקום? תמכור במחיר עלות.

למה?
כי אתה לא מוכר אף פעם במחיר שאתה דורש בהתחלה
כי יש כאן מאבק בין שתי קבוצות פאר באנגליה
כי באנגליה יש הרבה כסף ונהוג לשלם, אפילו בקיץ הזה.

הרי זה לא סוד שלעולה חדשה בפרמיירליג לא מעט פעמים יש יותר כסף מזומן מאשר קבוצה כמו סביליה לדוגמא. הסכומים משתוללים כל הזמן גם אם הקבוצה היא לא צ’לסי של רומאן.

מה אפשר להרוויח מהשאלתם של ברהים וסבאיוס? זה הרע במיעוטו. מישהו חושב שהם יחזרו לריאל מדריד בשנה הבאה? אני אולי בדעת מיעוט אבל לא ראיתי כלום מסבאיוס, גם לא בארסנל, זה לא שיש לו גם שכר מי יודע מה שאנחנו חוסכים.
גם לנקודת הזמן יש משקל לטעמי, שוב לגבי אשרף. אם היה נמכר ב-40 מיליון יורו באמצע ספטמבר אז הייתי אומר ניחא, אבל מה בער לנו למהר?
אודריוסולה עלה לנו יותר ממה שנרוויח על רגילון וזה אחרי עונה אחת טובה בליגה הספרדית וזהו. רגילון היה בסדר גמור והרשים לדעתי כבר אצלנו והעונה שלו בסביליה הייתה נהדרת גם במשחקים גדולים בליגה והספרדית ובליגה האירופית.
ההתנהלות של המועדון מצוינת לדעתך?

איך אתה יודע כמה ביקשו בהתחלה? מה היה במו״מ? כל מה שיש לך זה תחושת בטן שהסכום הסופי נמוך. בעיניי 30 מיליון על רגילון זה מעל ומעבר, שווה חצי לפי ספר השמאות שלי.

על סבאיוס וברהים מוריינטס כתב. הם לא יהיו שווים הרבה פחות בעוד שנה, וככל הנראה יותר. אגב לא בטוח שמישהו רצה לקנות אותם במחיר שבעיינך טוב, ושהם בכלל מוכנים לעזוב. זה לחלוטין לא תלוי רק בריאל מדריד. לברהים יש חוזה לא פרפורציונלי לרקורד שלו בקריירה עד היום.

לגבי ברהים ורגילון? כן. לגבי קרוס? לא

עברו לא מעט תגובות בלי להתייחס לזה, אבל למה שטוטנהאם תרצה לוותר עליו? לא שאני מחזיק ממנו, אבל לקבוצה כמו טוטנהאם הוא סוג של נחוץ.

היה פעם, הוא לא ממש בעניינים כבר שנתיים. הנה מוריניו מסביר לו את מצבו: