דיון ההעברות והפנטזיות :: ארדה גולר כבר כאן, מה עם הצב? (חלק 1)

אני לא אומר מה קרה, אני אומר מה לדעתי צריך לקרות.
בכל אופן, מריאנו היה יופי של שחקן להמר עליו, גם מבחינת גיל (23) וגם מבחינת ביצועים (27 שערים בליון, 7 שערים ב300 דקות בעונה לפני כן בריאל, 28 שערים בעונה לפני כן בקאסטיליה). הבעיה היא שהימרו עליו במחיר גבוה מידי ולמעמד נמוך מידי. אחרי עונה שלמה שהתייבש על הספסל הגיוני שהמוטיבציה ממש תרד וחבל שלא חיפשו כבר אז למכור אותו או להשאיל אותו.
זה כאילו שפרז עובר מ0 ל100. אולי שצריך 3 חלוצים ואסור להשאיל את מריאנו שבמומנטום טוב למרות שיש לנו את בנזמה ומוראטה, או שאין צורך במחליף לבנזמה והכי הרבה נסתדר עם רודריגו שהוא לא חלוץ.

מצד אחד חבל, לטעמי היה יופי של קיצוני רביעי להיררכיה. מצד שני, הוא תפקד כקיצוני השלישי בהיררכיה ולתפקיד הזה הוא לטעמי לא מספיק טוב.
הוא לא היה שחקן שאני מתמלא ציפיה כשהוא עולה להרכב והוא לא היה שחקן שאני מצפה ממנו ליותר מלתת מנוחה לרודריגו.
האמת, שאולי אפילו טוב שעזב, ככה פלורנטינו יהיה חייב להביא קיצוני חדש, אולי דיאבי מלברקוזן או צ’וקווזה מוויאריאל?

כמובן שבמקרה הלא כל כך הזוי שהמועדון יחליט שיחד עם פדה וואסקז אנחנו לא צריכים רכש לאגף ימין, העזיבה שלו היא רעה. מאוד.

ייתכן שזו תמונה של ‏‏‏אדם אחד‏, ‏משחקים פוטבול‏‏ ו‏משחק כדורגל‏‏

אסנסיו נפרד? | לפי העיתונאי סנטוס רלבו, מרקו אסנסיו הודיע לריאל מדריד שהוא דוחה את הצעת החוזה החדש (שהונחה על שולחנו כבר מספר שבועות) וייפרד בקיץ אחרי שבע עונות בסנטיאגו ברנבאו. הקשר הספרדי רואה את עתידו מחוץ לספרד, ככל הנראה בפריימרליג שם אסטון וילה מעוניינת בו ויש לו גם ביקוש באיטליה. גם מריו קורטגנה מהמארקה שנחשב מקורב למועדון - מצטרף לדיווח אם כי מעט זהיר יותר: “אמור לעזוב” ו"עם רגל וחצי מחוץ לריאל מדריד". השחקן נפגש לא מזמן עם המנכ"ל חוסה אנחל סאנצ’ס ולא שמע את מה שרצה לשמוע. העונה רשם אסנסיו 12 שערים ושמונה בישולים ב-1,964 דקות משחק. תעשו לבד את המתמטיקה. אבל שוב, השער החשוב שלו באמת היה נגד צ’לסי במשחק הראשון ברבע גמר ליגת האלופות. כמובן שנטען שוב שזה לא עניין של כסף אלא המעמד בקבוצה, הוא לא שיחק במשחקים הגדולים באמת. במארקה העלו סקר אוהדים, כמעט 5,000 הצביעו. 61% חושבים שזו טעות שאסנסיו לא נשאר, הוא שחקן מגוון מאוד שיכול להוסיף לתחרות; 39% חושבים שמוטב להיפרד, תקופתו במועדון הסתיימה והוא לא הצליח להפוך לחשוב מדי.

זו בעיה גדולה מאוד כי אסנסיו כשחקן ספסל הוא נהדר. כמובן שהוא לא מספיק טוב כדי לפתוח בהרכב. אבל ברהים דיאס אם יחזור לבטח לא טוב ממנו ואני סומך על המועדון שלא יביאו אף אחד ויחזירו את לוקאס ואסקס לעמדה המקורית - קיצוני. בקיצור - דיכאון. שכחתי יש לנו את הקיצוני פדה ואלוורדה…

מריו קורטחנה מצטרף לדיווח, זה כנראה סופי. הפסד גדול שלנו. שחקן שיודע לשנות משחק, בלתי צפוי, יכול לאיים מכל מרחק, לסדר מצב מכל נקודה במגרש. אני יודע שהוא לא כל כך פופולארי פה אבל הסטטיסטיקות שלו העונה מעולות בכל קנה מידה.

יהיה קשה לנו להחליף אותו. השם הראשון שעולה לראש הוא מוסא דיאבי, אבל הם לא אותו קליבר בכלל. לא התאים לו מעמד השחקן המשלים ואפשר לכבד את ההחלטה שלו. הוא עושה טעות לדעתי, יכול להיות חלק משמעותי מקבוצה היסטורית.

שיהיה לו בהצלחה. חבל לנו ולו.

חבל, מבין כל מסיימי החוזה הוא מהיותר נחוצים.
נשארים בשנה הבאה עם התקפה של בנזמה, וינסיוס, רודריגו והזאר. ולא ברהים לא מלהיב אותי בכלל ואני מעדיף שימכר.
מדאיג מאוד.

ברצלונה לא משחקת עם 10 פלסטרים. להיפך, אני טוען שיש לה הרבה שחקנים צעירים שעונים על ההגדרה שלך של שחקנים לעשור. ההבדל בינינו שאתה חושב שהם לא מספיק טובים, ואני חושב שהם כן.
נכון לעכשיו, הפלסטר היחיד בהרכב הוא לבנדובסקי. אם מסי ו\או גונדוגן יגיעו, אז גם הם.
שחקן כמו איניגו או אובמיאנג הוא שחקן ספסל מובהק, אין שום בעיה להביא כאלה בחינם 3 כל שנה.

יכול להיות שהוא יחזור חזק שנה הבאה, אך מבחינתי אני רואה שחקן שפה כבר כמה שנים טובות, לא ילד, ונתן 3-4 חודשים של קשר על בלבד. אני מאוד אוהב את השחקן ומקווה שיפתיע לטובה אך כרגע הוא צריך להוכיח שהוא מסוגל לתת תפוקה למשך תקופה ארוכה ויציבה.

אני יכול לומר לך שההרכב שלי לעשור הקרוב נראה כך:

מגן שמאלי, בלם, מיליטאו, מגן ימני

בלינגהאם, טשואמני, פדה

ויני, חלוץ, תוקף ימני

כשבנוסף יש לי את רודריגו וקמא.

מה ההרכב שלך לעשור הקרוב? שחקנים שכבר נמצאים במועדון (לא רכש שאולי יקרה) ואתה סגור עליהם שהם יכולים להחזיר את המועדון לימי הזוהר שלו?

אני רואה רק את אראוחו ופדרי, באלדה בסימן שאלה, דה יונג אם מתעלמים מהנטל הכלכלי.
גאבי בינתיים הוכיח יותר שלא מאשר שכן לדעתי.
אפשר להוסיף את דמבלה אם מניחים שהוא לא קם על רגל שמאל…

אין דבר כזה “הרכב לעשור”.
קח סגל של כל קבוצה, ריאל, בארסה, סיטי, באיירן, וכו’, ותבדוק כמה שחקני סגל נשארו מאז 2015 נניח.
בנוסף , תבדוק מה היה המעמד שלהם אז ועכשיו.
אני בטוח שלא תמצא יותר מ 1-2 כאלה בכל קבוצה.
תעשה אותו תרגיל עם 5 שנים אחורה, וגם אז לא תמצא יותר מ 3-4 שחקנים.
רמז - קרבחאל או סרג’י רוברטו או מולר לא נספרים. הם היו בהרכב הפותח לפני 5 שנים בצדק אולי , אבל היום הם כבר לא שחקני הרכב, או מקבלים את המקום שם שלא בצדק.

נכון, שחקנים עוזבים, לפעמים יורדים בכושר והסטטוס שלהם משתנה, אבל השאלה ששאלתי אותך באה להמחיש למה אני חושב שהשלד הצעיר שלנו פשוט יותר טוב.

גם השחקנים שלא נשארים, אם הם טובים מאוד ובהנחה שלא סבלו מפציעות או ירד להם הכושר, מכניסים המון כסף למועדון כשעוזבים.
קח את וראן, די מריה, אוזיל, קסמירו, היגוואין או רונאלדו, כל אלא לא סיימו עשור במועדון, אבל היו שחקנים טובים וכשרצו לעזוב הכניסו למועדון סכום נאה שאפשר למועדון להמשיך הלאה לשחקנים הבאים, מעבר לתרומה שלהם להצלחת המועדון בזמן ששהו במועדון.
היו גם שחקנים דוגמת ראמוס, מרסלו, כמובן מודריץ’ בנזמה וקרוס באמת נשארו במועדון עשור ותרמו רבות לו רבות.

כמובן שיש גם “נפילות” עם שחקנים שהפיק שלהם היה קצר, דוגמת איסקו בייל או קרבחאל, אבל כל אלה מקרים נקודתיים. בפועל הרווחנו המון מה"שחקנים לעשור" ולכן זו המדיניות של המועדון.

לכן אני אשאל אותך שוב מי מהשחקנים הצעירים שיש לכם היום אתה רואה כשחקנים שבאמת יכולים להצעיד את המועדון קדימה, כאלה שיכולים להביא עוד גביע אלופות למועדון? אני באמת שרואה רק את פדרי ואראוחו, ובלדה לא ממש בשל שאי אפשר לדעת למה הוא יתפתח. דמבלה שמתנדנד במועדון, ופרנקי שהחוזה שלו מאוד כבד ולא תואם את היכולות הנוכחיות של המועדון.

אני איתך פה, וכתבתי על כך כשטשואמני הגיע. אני חושב שחסר לפדה משהו. בראיה עתידית אני חושב שההרכב הפותח שלנו יהיה טשואמני, קמא ובלינגהם. כמובן שפדה יהיה חזק בתמונה ויעשה רוטציות שם, אבל לדעתי עונה הבאה במשחקים הגדולים זוהי השלישיה שנראה.
אגב, חשוב לי לציין שהוא השחקן האהוב עליי בריאל, אני מנסה להיות אובייקטיבי כאן.
הוא נוטה להעלם ממשחקים, הוא לא פורץ מספיק, והבעיטות שלו מרהיבות, אך נדיר מאוד שהן מביאות לנו משהו. הטכניקה שלו על שטח קטן טובה, אך רחוקה מהטופ.
אני לא רואה בכך בעיה, קבוצה צריכה יותר מ3 קשרים טובים, ולהיות סופרסאב בריאל מדריד זה כבוד גדול. מקווה שהוא לא ישתעמם וירצה לחפש אתגר באיזו מנצ’סטר. הוא ישחק אצלינו מספיק אחרי הכל, במיוחד כשאנחנו לא פעם נוטים לשחק עם 4 קשרים וכאשר אנו נאלצים לחלטר עם קשרים בעמדות המגנים לא פעם.

הייתי מוסיף גם את כריסטנסן (רק בן 27) שבהחלט יש לו איזה 5 שנים נוספות בטופ, את דה יונג שהיה צריך להכנס לפני כל שחקן אחר לרשימה הזו, וגאבי שגם אם לא יהפוך לקשר פותח הוא יהיה סופרסאב מאוד מעניין. גם באלדה בעיני מאוד מרשים.

לא בא להגיד שהמצב של ברסה עדיף על שלנו, רק שהם ממש לא קבוצה של פדרי, אראוחו וזהו.

בסוף לא באמת מסתכלים על עשור קדימה, רק על מי השחקנים שאפשר לבנות סביבם את השלד. כריסטנסן למשל הוא לגמרי שחקן שאפשר לבנות סביבו את השלד.

וואלה לא יודע מה מצאו בכריסטיאנסן. הוא בלם טוב, אבל לא אחד כזה שאני אחשוש להתמודד מולו. כשאנחנו משחקים מול ברצלונה שחקן ואני חושב על ההגנה שלהם אני ישר חושב על אראוחו, ואם לא הוא אז קונדה. בעיניי הצרפתי טוב יותר טוב ממנו.

ערכתי מיד לאחר הפרסום של התגובה והכנסתי את דה יונג ודמבלה, אבל סביב שניהם יש לי ספק. פרנקי מחזיק בחוזה שלא תואם את היכולות הכלכליות של המועדון שנמצא בצרות וזקוק לכל גרוש.

אצלינו כן, ולכן לא תראה שחקנים מבוגרים שמגיעים אלינו בכסף משמעותי, ועיקר ההשקעות שלנו הוא בשחקנים צעירים, לפעמים צעירים מדיי דוגמת ויני רודריגו או אנדריק. ברגע שעברת את גיל 24, הסיכוי שלך להגיע לריאל מדריד שלא כשחקן חופשי כמעט ולא קיים. היחיד שהמועדון עיקם בשבילו את הכלל הזה היה הזאר ויש למועדון אינסוף חרטות לגביו.

אין פה נכון ולא נכון. זה כמו כל נושא בכלכלה, המחיר אמור להיות מגולם בציפיות מהשחקן.
בכלכלה יש תאוריה שנקראת “השערת השוק היעיל”. לפי השערה זו הציפיות מהמניה (המחיר העתידי שצופים לה) מגולמים במחיר שלה.
אפשר סוג של לחלק את הפרמטרים בדיוק כמו כלכלה, לתוחלת וסיכון. כמובן שנרצה מקסימום תוחלת ומינימום סיכון. המחיר צפוי לעלות ככל שהתוחלת עולה או שהסיכון יורד, ולרדת ככל שהתוחלת יורדת או שהסיכון עולה.

אם נקנה שחקן צעיר שכבר בטופ נשלם המון כי ההצלחה שלו יחסית בטוחה (סיכון נמוך) וגם נרוויח ממנו המון שנים ונוכל אפילו למכור אותו בכסף בסיומם (תוחלת גבוהה).
אם נקנה שחקן צעיר ופחות מוכח, הוא יעלה פחות (הסיכון גדל).
אם נקנה שחקן מבוגר יותר הוא יעלה פחות כי יש לו פחות שנות שיא לתת (תוחלת יורדת), אם הוא יהיה מוכח הוא יעלה קצת יותר (הסיכון יורד).
בקיצור, כמו כל דבר כלכלי, המחיר מגולם במוצר.
אז מה שאני טוען זה שאין פה נכון ולא נכון.

מצד שני, שוק השחקנים בכדורגל הוא אינו יעיל לגמרי, אני לא חושב שהמודל הכלכלי שתיארתי תקף פה בצורה מדויקת. יש לכך מספר סיבות:

1. בכדורגל קשה לכמת את הנתונים הללו, לא נוכל באמת לתת ערך מספרי אבסולוטי לתוחלת או לסיכון של המוצר, זה לא פיפא שאתה רואה בדיוק מה הרמה של השחקן ומה הפוטנציאל וכו’ וגם הגיל משפיע על כל שחקן בדרך שונה.
  2. לאורך החוזה ולשכר ששחקן מקבל יש השפעה גדולה על המחיר.
  3. גם לרצון השחקן יש השפעה גדולה, לא במקרה לנו כריאל מדריד יותר קל להביא כוכבים מלצ’לסי.

בכל אופן, באתי להגיד שלא בכל מצב אני אעדיף ילד בן 20 על שחקן בן 30. הכל תלוי ברמה, בצורך, במחיר, בשכר ובהמון גורמים נוספים.
לצורך העניין, האם עדיף להביא שחקן בן 20 ב150 מיליון על פני גונדוגאן ב0? גונדוגאן לא יתן עשור, אבל יכול לתת שנתיים בהחלט מעולות ללא שום עלות (מעבר לשכר שאזניח כי גם הזנחתי את השכר של בן ה22).
בכל אופן, לא אמרתי הרבה בהמון מילים, בעיקר רציתי להגיד שאני לא חושב שיש דרך נכונה, הכל תלוי שחקן, מחיר וצורך.

אני חושב שככה או ככה היינו מקבלים שחקן התקפה הקיץ.
בנוגע לברהים-אסנסיו, אני מנסה לחשוב על משחקים חשובים שאסנסיו ניצח בשנים האחרונות ובקושי עולה לי משהו לראש. העונה הוא כבש מלא מהספסל אבל לתחושתי זה היה בעיקר השער השלישי והרביעי.

אני לא רוצה “סופר-סאב” שאפשר להכניס רק מול חטאפיות וגם מולן הוא עושה טובה. כל פעם שהוא משחק מול קבוצה אתלטית שלוחצת הוא כמו שחקן פחות.

אם ברהים מודל 2023 הוא גרסה אפויה יותר של השחקן מ2020 אני לגמרי מעדיף אותו. לפחות זה עוד שחקן זריז שיכול לעשות כאב ראש ולא עגלה שיש לה רק רגל שמאל.

בכל מקרה התקווה העיקרית לשיפור במשחק ההתקפה בעונה הקרובה זה שבליגנהאם יביא ערך מוסף מהקישור. בתחילת העונה כל עוד וואלוורדה נתן את זה(גם אם בתור חצי שחקן התקפה) כמעט ולא איבדנו נקודות.

בהודעה שלך לא לקחת בחשבון שני גורמים. הראשון הוא שלרוב יש זמן התאקלמות בקבוצה, בעיקר כשהשחקן לא דובר את השפה, והשני זה שהתחלופה הזאת לא בריאה.

אתה לא יכול להחליף כל שנתיים שחקנים משמעותיים. זה לא עובד כך. איזו קבוצה שהגיעה להישגים משמעותיים אתה זוכר שהחליפה כל תקופה קצרה שחקני הרכב? תחשוב על הקבוצות שבאמת הצליחו, עד היום אתה יכול לדקלם את ההרכבים שלהם בעל פה. בברצלונה אתה לא זוכר את השחקנים ששיחקו שם.

אני עדיין תקוע על הפסקה הזאת…
באיזה עולם בדיוק מציעים לך את רודריגו ואתה מסתפק בקראסקו??
בכלל רודריגו שחקן שכל כך תפור על “המשחק הברסאי” שאתם כל כך רוצים שיחזור שלפעמים אני חושב שפרז קנה אותו רק כדי שלא יגיע אליכם.
הוא חכם מאוד, עושה מלא תנועה (תמיד אופציה למסירה), טכניקה אדירה, השתחררות מלחץ, דריבל קטלני ויעילות מול השער.
בגדול הוא כבר עכשיו כל מה שחלמתם שפאטי יהיה לפני הפציעה אז… :man_shrugging:

זה היה השער השלישי או הרביעי כי בדרך כלל הקבוצה כבשה שניים לפני כשהוא עוד ישב על הספסל.
זה ממש לא מוריד מהערך שלו והתרומה שלו.
וזה לא שחסר לו שערים קריטיים בפעמים המעטות בהן קיבל את המפתחות בהרכב.

שער ניצחון ב1-0 על חטאפה ב14 למאי.
שער (ראשון) ובישול ב2-0 על סלטה בתאריך 23 לאפריל.
שער שני מול קאדיס ב16 לאפריל.
שער שני מול צ’לסי ב13 לאפריל
שער ראשון מול ולנסיה בשני לפברואר
בישול לשער הראשון מול בילבאו ב22 לינואר
בישול שער הניצחון מול ויאריאל ב19 למאי

השמטתי פה שערים ובישולים לא משמעותיים. עדיין תרומה אדירה כשחקן ספסל.

מעבר לשערים והבישולים שלו לא אחת הוא נכנס למשחק ושינה את מאזן הכוחות.

להשוות אותו לברהים דיאז זה באמת עלבון לשחקן הזה. ברהים דיאז לא קרוב להיות ברמה של ריאל מדריד. לשמחתנו מילאן מוכנה לרכוש אותו.

אני לא צופה בבראהים אז באמת שאני לא יכול לשים את האצבע ולהגיד “וואלה, הוא טוב \ גרוע מאסנסיו” אבל, בכל הנוגע למספרים יבשים יש לו סטטיסטיקה די דומה לאסנסיו וגם אצלו יש מעורבות יפה בשערים קריטיים, אז אני לא רואה כאן איזה עלבון. לאסנסיו יש שמאל ולברהים יש יכולת לרוץ עם הכדור, כל אחד ומה שיש לו.

אולי, אבל בהרבה משחקים הוא גם הרס כל סיכוי להתקפה נורמלית וכמעט בכל פעם שפתח בהרכב זה נראה רע מאוד.
התרומה של אסנסיו בטוח גדולה ממה שזכרתי(אם כי לספור מעורבות בשער שמכפיל את היתרון כ"שער קריטי" זה מעט נדיב, זה לא שאנחנו כובשים שישייה כל משחק) ועדיין מדובר בשחקן שהוא סרטן לשטף המשחק. אני לא זוכר באיזה משחק זה היה(אולי מול צ’לסי), ממש מעט לפני השער שלו הייתה מתפרצת שלו כשההגנה של היריבה דלילה והוא פשוט עצר את ההתקפה לגמרי. זה לא משהו חריג עבורו.

אגב זו הייתה עונה טובה מאוד שלו מהספסל אבל גם מאוד חריגה. הוא לא התקרב ליחס מעורבות שערים \ דקה כזה מאז שהיה שחקן מבטיח ב2018 וזה לא שהוא לא שיחק מאז. נוח להתעלם מ4 עונות עם זמן העדרות משמעותי וחרא של יכולת בשאר הזמן.

זה מבלי לדבר על זה שהוא… לא מוכן להיות שחקן ספסל מובהק וכל פעם שזה קרה הוא התחיל עם הפרצופים והכאסחים.

אסנסיו ב1960 דקות - 20 מעורבויות.
ברהים 2531 דקות - 13 מעורבויות.

אוי זה כל כך לא נכון. איזן את המשחק לא אחת והשבר את השבלוניות של המשחק שלנו שהלך רק לשמאל. תמיד הוא משחק מהר ועושה פעולות אינטנסיביות. אני לא יודע מאיפה הבאת את זה.

הבעיה הגדולה איתו זה שאין לו את המהירות הדרושה להתמודד מול קבוצות הטופ של אירופה. למשחקי הליגה הוא מעולה. הוא לא מוכן לקבל את זה ולכן הוא בחר לעזוב אבל זה לחלוטין הפסד שלנו.
אה, והוא גם יכול לרוץ עם הכדור.

לקח לו המון זמן לחזור מהפציעה ולגבש את המשחק שלו. אבל הוא חזר, ועכשיו הוא מגלה יכולת מעולה. הוא בגיל טוב ויש לו עוד המון שנים קדימה.

סורי, יש דברים שאפשר לדון בהם ויש כאלה שלא. אני לא יודע באיזה עולם אסנסיו משחק מהר, וגם אם נגיד והיה משחק מהר יש לו אתלטיות של קרוס כדי לפצות על זה.

לגבש את המשחק זו ססמה. הוא משחק באותו הסגנון כמו ביום שחתם ממאיורקה מינוס מהירות ודריבל שכבר אין לו.

אסנסיו הוא עוד שחקן עם בעיטה ומסירה טובה בעולם מלא בשחקנים כאלה. תקרא לו אסנסיו, תקרא לו סראביה, תקרא לו איסקו ואם ממש בא לך תקרא לו קוטיניו. שיהנה באסטון וילה או במילאן לתת את ה15 מעורבות בשערים שלו כשחצי מהם מגיעים בתחילת העונה וחצי בסיומה. תוך שלוש שנים הוא מחליף בברצלונה או אתלטיקו.

ברהים בן 23, מסוגל לעבור קונוס בדריבל ולא יעשה לך רגשי אם יעביר עוד עונה עם 2000 דקות.

אגב- כל זה לא אומר שלא הייתי רוצה לראות אותו ממשיך בתנאים הנכונים. אבל זה לא כזה אובדן גדול אם ישכילו להביא מחליף נכון ולא ישתמשו בהאזר לסתום את החור.

בעולם שאנחנו חיים בו. הוא אמנם לא רץ מהר, אבל את הפעולות שלו הוא עושה מאוד מהר ולא מתמזמז עם הכדור.

זה לא, שחקנים לרוב עד אמצע שנות ה20 לא הכי יציבים ונטים לתנודות ביכולת. זה טבעי ולגיטימי. בגיל של אסנסיו שחקנים מגיעים לשיאם.
מה בדיוק סיסמה בזה?

אבל עזוב, אנחנו לא משדרים על אותו תדר, נראה שאנחנו ראינו שחקן אחר לגמרי. לא יכול לעשות דריבל? נו באמת.