דיון ההעברות והפנטזיות :: ארדה גולר כבר כאן, מה עם הצב? (חלק 1)

אני יכול לתת לך דוגמאות הפוכות, למשל רונאלדו או אמבפה שעדיין ממשיכים להציע עליו כסף יפה. לא בטוח שהסיכון כאן הוא לא פרופורציונלי למחיר ההתחלתי.

את דנילו מכרנו בכסף שקנינו. את קובאצ’יץ’ ביותר. כלומר קיבלת פה שחקן שעלותו הכללית יחסית זולה, ומבחינת יכולת זו קטגוריית המוראטה: כיף מאד שהם אצלך מנהיגים את ריאל מדריד ב’ ופותחים פעם פעמיים בעונה במשחק גדול כלשהו. הבעיה היחידה היא שכיוון שהם יכולים לשחק יותר בקבוצה מובילה אחרת אז זו מראש רכישה עם תאריך תפוגה. בכל מקרה, שניהם לא יכולים להיות כישלון באותה קטגוריה עם רכישות כושלת לחלוטין כמו אודריוסולה או מריאנו.

נקודה נוספת היא הקונטקסט. נניח ויש לנו תקציב של 140 מיליון לשני שחקני חיזוק בהתקפה. שיחק מזלנו והראשון נקנה ב 30 מיליון כי היה שנה לסוף חוזה. את השני אפשר לקנות ביותר כסף. גם אם אני זורם על ההנחה שיש פה סיכון לקבל רכישה שהיא תמורה פחות טובה לכסף, לא בטוח שזה לא כדאי. מאזדה היא תמורה טובה יותר לכסף ממרצדס, אבל מה לעשות שריאל מדריד צריכה מרצדסים. גם אם בפרספקטיבה לאחור זו תיחשב כרכישה בינונית - כל עוד היא טובה מהאלטרנטיבה שלה אז המהלך הגיוני.

אני מניח שאתה יודע היטב ש’דוגמה נגדית’ היא לא אינדיקציה לשום דבר כשמדברים על סיכויים והסתברויות.
בכל מקרה, אני לא חושב שיש על מה להתווכח שבעסקאות בינוניות, הסיכוי למכור ללא הפסד (או אפילו ברווח) הוא גדול בהרבה מאשר בעסקאות גדולות. לצורך העניין, מתוך 8 העסקאות הגדולות הרלוונטיות שלנו, רק אחד נמכר בסכום דומה לזה שבו הוא נקנה. לעומת זאת, מתוך 7 העסקאות הבינוניות הרלוונטיות שפרטתי - 4 נמכרו בסכום דומה או ברווח. מן הסתם יש כאן הטיות אינהרנטיות (לדוגמה - עסקאות יקרות יהיו לרוב עבור שחקן בשיאו, ועד שיימכר השווי שלו בהכרח יירד, לעומת עסקאות בינוניות שעשויות בקלות להתבצע בראשית הקריירה של השחקן, עם מספיק זמן לעסקה בינונית-גדולה נוספת עבורו), אבל הנקודה ברורה.

כתבתי בהודעה הקודמת שלי שיש בעיה אינהרנטית בניתוח של עסקאות בינוניות - הן מצד הציפיות, והן מצד פוטנציאל המכירה, שעשוי לחפות על עסקה לא מוצלחת מקצועית.
לכן, הניתוח שלי לכישלון/הצלחה הוא במנותק מסכום המכירה של השחקנים. השאלה היחידה שעמדה לנגד עיניי היא לגבי ההצלחה המקצועית של השחקן בתקופתו אצלנו. וזאת על-מנת לענות על השאלה שדוד העלה בהודעה הראשונה בדיון - האם עסקאות גדולות הן ‘בטוחות’ יותר או פחות מעסקאות בינוניות?
כפי שאנחנו הולכים ומבררים לאורך הדיון - התשובה לשאלה הזאת לא כ"כ פשוטה, שכן אי אפשר באמת לנתק את שאלת הצלחת העסקה, מהסיכוי שלך לחפות על עסקה לא מוצלחת ע"י גלגול העלות שלה אל הקונה הבא. ולכן, אני בהחלט מבין את הטענה המקורית של דוד בשבחו של פרז מהבחינה הזו, שהבין את הנקודה הזו מוקדם, וניהל מדיניות רכש אחראית בהתאם לכך.

מצד שני, כפי שטענתי בעצמי עוד בהודעה המקורית שלי - אני הראשון שיטען שריאל לא יכולה לשחק רק במשחקי הון-סיכון עם סיכונים וסכומים מופחתים בלבד, וחייבת להסתכן גם בסכומים הגבוהים (על-אף תוחלת הנזק הגבוהה בסכומים כאלה), על-מנת להישאר בטופ.

נ.ב. בהערת אגב, אני לא מסכים שדנילו וקובאצ’יץ’ (ואולי אפילו מוראטה) נועדו להיות ריאל מדריד ב’, נוסח ואסקז/נאצ’ו כאלה. שני הראשונים לבטח יועדו להרכב הפותח בשלב כזה או אחר, וגם במוראטה תלו תקוות גדולות.

אלבארו מוראטה היה מדהים כחלוץ שני וזה משהו שהיה חסר לנו בכל כך הרבה שנים, אפילו בעונת הדסימה אולי בה כל שחקן התקפה הבקיע הרבה שערים. הוא גם נמכר לצ’לסי בהרבה מאוד כסף, זו עוד סיבה לעזיבתו. בנו עליו כ-‘9’ וחוד החנית של פרויקט חדש. אני חושב שם איסקו הוא הצלחה, לא הצלחה חלקית, ופשוט רף הציפיות ממנו היה בשמיים. הוא היה טוב בעונת הדסימה, בזו שבאחריה, בעונת הדאבל שהייתה הדומיננטית ביותר שלה וגם ב-2017/18 לא לחינם פתח בהרכב בגמר ליגת האלופות.

הדיון שהתפתח כאן הוא טוב מאוד, אפשר לדבר גם במונחים של “הצלחה ענקית” כמו ויניסיוס ג’וניור למשל, טיבו קורטואה, טוני קרוס.

https://twitter.com/madridxtra/status/1668268937568550917?s=46&t=R2lcA26gQA8WZ4TiG_SfKQ

מצוין,עכשיו רק נותר לקוות שיהיו לקרלו הביצים לספסל אותו ורק נרוויח ממנו עונה הבאה.

@EJB , @whykds אתם לדעתי סתם מתפלפלים, יש סיבה שהגדרתי מראש את הקריטריון להצלחה או כישלון שנראה לי הכי מעניין לדבר עליו, וזה בדיוק כדי להימנע מהפלפול המיותר הזה. נזכיר אותו שוב:

בהינתן המחיר (רכישה ומכירה אם וכאשר) והקריירה אצלינו, האם בדיעבד אנחנו מתחרטים על הרכישה או לא.

כשזה הקריטריון לדעתי די ברור שהרכישות הגדולות הן הרבה הרבה הרבה יותר מסוכנות, ורואים את זה גם אחרי שמסתכלים על הרשימה ש- @EJB יצר של עסקאות הביניים. וזה לא היה ברור מאליו לדעתי בכלל כי היחס לרכישות האלו הוא שבדרך כלל המחיר אמור לשקף בין השאר ירידה של פרמיית סיכון.

זה כמובן לא סותר את זה שלפעמים חייבים לקחת את הסיכון הזה, ונדמה לי שגם פרז החדש מבין את זה היטב. כשרונאלדו עזב, הזאר הגיע. כשבנזמה עוזב, נראה שקיין יגיע. לוקחים סיכון כי אין ברירה, ונקווה שהתוצאה לא תהיה דומה.

Real Madrid have no intention to pay big fee for Kai Havertz. He’s appreciated by Ancelotti but no plans to spend €60m plus add-ons requested by Chelsea. ⚪️ #RealMadrid

Negotiations currently off, could only change if price tag will be lower later in the window. pic.twitter.com/qJ5BN1DiSJ

— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) June 12, 2023

לא חשבתי האמת שהם יסכימו למכור ב-60 , זה עדיין הפסד רציני על מה שהשקיעו כשהביאו אותו .

מודריץ לפי כל הדיווחים דחה הצעה שסכומה הוא מה שהוא הרוויח בכל העונות שלו בריאל ביחד.
הבן אדם פשוט אוהב את המועדון וצריך להעריך כל רגע איתו, שילמד את הילדים, הוא יודע שהוא לא סוחב כבר 90 דק׳ כל שבוע. אין לו אגו גדול – פשוט הרווחנו.

או שמעבר מספרד לסעודיה גורר איתו מחירים נוספים שהוא לא רוצה לשלם, כמו ניתוק הילדים מהחברים ומהתרבות בה גדלו

או גם וגם

לחובבי הז׳אנר:

Yep. That shit is on again.

פבריציו מצטרף. אוי הטרלול שהולך להיות הקיץ.
אני בעד הצעה של 80 מיליון יורו שתעצבן את הקטארים קצת.

רק צריך לראות אם ריאל אורבת ואם הקטארים יסכימו למכור לריאל.

אם הם כל כך נחושים למכור ואמבפה רוצה ריאל, אני לא רואה מה האופציות שלהם כל כך.

אני רק מקווה שלא נרד על הברכיים עבורו. בפעם השלישית. אינאף איז אינאף ועם כמה שאני רוצה לראות אותו בקבוצה הזאת אני עדיין רוצה לראות אותנו שומריםמעל הכבוד העצמי שלנו.

אני מאוד מקווה שיש איזשהם הבנות עוד מהקיץ שעבר. אם הוא מוריד אותנו שוב פעם על הברכיים כדי להמשיך בפסז’ עם חוזה משוגע עוד יותר, אני באמת אתחרפן. מבין את השאיפות של המועדון אבל צריך להיות ריאלים, אסור שאף שחקן יעשה לנו ככה.

הסיבה היחידה שפאריז תרצה למכור כבר הקיץ זה כדי לא להתמודד עם הפאדיחה שיעזוב בקיץ הבא בחינם אחרי כל המאבק שלהם עליו. כלומר, הם ימכרו הקיץ רק אם זה סכום כסף מאוד מאוד מאוד משמעותי. אני לא רואה את פלורנטינו מוכן לשלם סכומי עתק אחרי מה שקרה, ואני גם לא רואה סרט שפאריז תסכים לשחרר אותו באיזה 100 מליון או פחות.

אם כבר, זה אולי פותח פתח למועדון אחר שכן יהיה מוכן לשים את הסכומים.

סליחה מראש, אבל זה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לנו…
לא יעזור שום דבר, אם השחקן הזה נוחת אצלנו אנחנו מיידית קונטנדר #1 לכל תואר.
מצטער שוב, הרבה לא יסכימו כנראה מהכעס ומהמחשבה על לעשות צחוק מעצמנו שוב, אבל זה שחקן של פעם ב30 שנה.

אני חושב שהאגו שלהם מסוגל לגרום להם להושיב אותו ביציע כל השנה ולהתאמן עם הנוער עד שיחדש חוזה.

מבחינת מחיר אני רואה אותנו שמים בין 150 ל200 עליו בשקט. כמובן שזה יצטרך להתקזז עם החוזה שלו, בין אם במענק החתימה, השכר או התנאים.

הוא שווה את הכסף בכל כך הרבה רמות. שיווקית, מקצועית, תדמיתית. אנחנו חייבים אותו וכמה שהוא יעלה שיעלה.

לגבי האם הוא יגיע אלינו ועד כמה אנחנו קשורים לזה, אני חושב שזה תלוי באיך הסתיים הקיץ הקודם מהבחינה הזאת. יכול להיות שהיו הבנות בין אמבפה למועדון, ראינו גם כמה סימנים כמו הריאיון היום של נאצ’ו או המילים המפורשות של פרז אתמול שאמר שיביא את אמבפה. מצד שני, לכו תדעו האם זה סתם דיבורים. אני מאוד מקווה שדברים יותר מסודרים מאחרי הקלעים.

לא יודע. זה חותם מראש את האפשרות שהלאנד יגיע, והלאנד הרבה, הרבה יותר מתאים לנו. איפה בדיוק אמבפה ישחק? תביא שחקן ב-200 מליון כדי לשנות לו את העמדה? ועוד כאשר בכל זאת קיים סיכוי שאם נחכה הוא פשוט יגיע בשנה הבאה בחצי מחיר (נניח החצי השני זה פער מענק החתימה).

לא בטוח שהוא צריך, אם השחקן רוצה להגיע רק אלינו. זו הסיבה שאני זהיר עם הידיעה הזו, לא יודע אם הכל פול אינטו פלייס או שזה קל מידי. גם פבריציו דיווח, אופטימיות זהירה (ואני עדיין לא יודע מה אני חושב על ההעברה הזו מקצועית).

@dkaro האלאנד צעיר, למה שלא יעשה 3-4 שנים בסיטי? הם יוכלו לשלם לו כמה שירצה

אנחנו לא יודעים עד כמה הלאנד באמת זמין. הכל באמת תלוי בהבנות שיש למועדון עם השחקנים האלה. הלאנד כרגע מאושר בסיטי ואנחנו חייבים מישהו להתקפה.

ראינו הרבה סימנים גם שיש משהו עם הלאנד אבל במועדון כנראה לא בונים על זה. ייתכן וזה יקרה בדנים הקרובות אבל לא עכשיו.

גם פה כנראה הדעה שלי לא פופולרית - אני מעדיף את אמבפה על האלאנד, במעט אבל מעדיף.
אני אישית בכלל מעדיף את אמבפה כחלוץ מרכזי, זה שחקן שבכל עמדה בחוד לצד ויני יהיה סופר קטלני.
הדינמיות של השיטה הזאת תהייה בלתי עצירה, אם יתרגלו חילופי מקומות תוך כדי משחק בינו לבין הברזילאים זה יהיה מדהים.