דיון ההעברות והפנטזיות :: ארדה גולר כבר כאן, מה עם הצב? (חלק 1)

אין ספק שבדיעבד ובהסתכלות אחורה המדיניות הוכיחה את עצמה באופן חד משמעי. חוץ מרינייר ויוביץ’ כל שחקן צעיר לכל הפחות שמר על השווי שלו ולפחות ארבעה מהם הפכו לברגים חשובים מאוד בקבוצה.
אבל:

• מאז שויניסיוס פרץ ± הייתה אינפלציה עצומה במחירי הצעירים. אם הסכום ששולם עליו ( 45M כולל בונוסים אאל"ט) היה מטורף לטיינאג’ר, היום יש כבר לא מעט עסקאות של 30M ± על שחקנים בפרופיל נמוך מויני. סיטי וצ’לסי נכנסו חזק לשוק הזה ובהתחשב בזה שרשתות מועדונים הופכות יותר ויותר נפוצות, אני צופה שגם שאר הכוחות העולים דוגמת ניוקאסל וניס ייכנסו לשוק הזה.
    אנדריק כבר חצה את איזורי ה70M ואלו לא מחירים שרחוקים מאלה של שחקנים מוכחים.

• כפי שכתבו כאן, היו למועדון אחוזי פגיעה מדהימים אבל אי אפשר לדייק ב100%. אם אנדריק יסיים כמו רינייר, אני לא אהיה מופתע אם נראה האטה במדיניות הזו כפי שהיה במדיניות הרכש הנוצץ לאחר קיץ 19.

• אני לא יודע איך להסביר את זה בדיוק, אבל מרגיש לי שחלק מהשחקנים בסגל נותנים יותר ממה שהם שווים. רודריגו למשל, משחק עונה שלמה מחוץ לעמדה שלו, מגיע למרץ עם סטטיסטיקה מאכזבת והרבה זיופים במשחק שלו ומסיים את העונה על דאבל דאבל. לצורך העניין המספרים שלו לא רחוקים מאלה של בייל או די מריה, אבל מישהו מאיתנו היה לוקח את רודריגו על חשבון שני האחרים?
    יש כמה חברה שאני לא משוכנע שיכולים לתת כאן קריירה ברמת היכולת שהראו עד כה. קצת כמו וראן, הפתיחה המשוגעת שלו ב12-13 ואז הדעיכה עד ל(לדעתי) היותו החוליה החלשה בהרכב בגיל 28. כמובן ששחקנים צעירים נוטים להיות פחות יציבים ועדיין, יש מספר שחקנים שכביכול הוכיחו את עצמם ומבחינתי הם עדיין סימן שאלה עצום.

יש עניין שצריך לציין - הכדורגל השתנה לא רק במסגרת הוצאות המועדונים לטובת רכש ממועדונים אחרים או תשלום משכורות מתנפחות לעומת שנים עברו; מה לגבי הכנסות? באופן מתמיד ובגרף עולה, ספציפית ריאל מדריד הוא מועדון שמציג עלייה קבועה בהכנסות בלי קשר לאינפלציה שהזכירו כאן.

עד כמה המספרים מאוזנים? אין לי מושג, יש לנו בפורום ליטרלי מומחים שמסוגלים לבאר את הסוגיה מצוין. במקרה שלנו, אין בכלל ספק שהמומחים בוולדבבאס תומכים בגישת המשכורות המתנפחות (או לחילופין מענקים) לעומת הטרנד לרכוש ממועדונים זרים.

מפרסמים עכשיו שבאיירן רוצה 20 מליון על מאנה…
כדאי?
נראה לי אם אמבאפה לא מגיע זה אפילו ממש כדאי.

טוב, אז גם לדיון הזה אני אשמח להביא נתונים ממשיים, ולא לדבר באוויר.

[אמל"ק ומסקנות מרכזיות - בסוף ההודעה].

האמת שחשבתי על הנושא הזה לא מעט בתקופה האחרונה, וניסיתי לחשוב עם עצמי איך ריאל תצליח להמשיך ולשמור על רמה מקצועית כבעבר, לאור עליית המחירים הלא פרופורציונאלית, והטיעונים הנכונים שעלו כאן.

אז כפי שאורי כתב, מחישובי אינפלציה פשוטים ניתן לקבל את המחיר המעודכן של עסקאות גדולות בעבר, לפי העלות השקולה כיום. לדוגמה, נוכל לקבל את המספרים הבאים:

כריסטיאנו לריאל מדריד (2009) - 94 מיליון יורו בזמנו ← 128 מיליון יורו בימינו
זידאן לריאל מדריד (2001) - 77.5 ← 125
פיגו לריאל מדריד (2000) - 60 ← 99
הרנן קרספו ללאציו (2000) - 57 ← 94
קאקה לריאל מדריד (2009) - 67 ← 91
בופון ליובנטוס (2001) - 58 ← 85 (מי אמר שרק סיטי וליברפול מוציאים הון על שוערים)
ויירי לאינטר (1999) - 46.5 ← 78
דידייה דרוגבה לצ’לסי (2004) - 48.5 ← 73
פאבל נדבד ליובנטוס (2001) - 45 ← 72
רונאלדו פנומנו לריאל מדריד (2002) - 45 ← 71

אבל, כמובן, וכפי שאפשר להיווכח בבירור מהנתונים כאן - אינפלציה כללית היא לא הגורם היחיד שמשפיע על מחירי השחקנים כפי שאנחנו רואים אותם כיום, ואפילו לא המשפיע המרכזי. כניסה של שחקניות חדשות לשוק - בעיקר קטאריות, אמירתיות ואמריקאיות - לצד עלייה משמעותית בהכנסות, הובילו לכניסה של המון כסף חדש לכדורגל, מה שהוביל בתורו לעלייה הפסיכית שאנחנו רואים בשנים האחרונות במחירי השחקנים.

על-מנת לבודד את המשתנה של הכסף שנכנס כתוצאה מהשחקניות החדשות בשוק, רציתי לבחון עד כמה ההכנסות עלו בפועל לאורך השנים.
לצורך כך לקחתי שתי דוגמאות, בתקווה מייצגות:

• ריאל מדריד - גם כי מטבע הדברים היא קרובה יותר לליבי, וגם כי באופן די חריג היא שמרה על רמה מקצועית גבוהה ופחות או יותר אחידה לאורך 20 השנה האחרונות.
  • מנצ’סטר יונייטד - כדוגמה מייצגת של הפרמיירליג, שכידוע חוותה עלייה דרסטית במיוחד ברמת ההכנסות שלה בעשור-שניים האחרונים. פה היה לי קצת יותר קשה למצוא קבוצה ששמרה על רמה פחות או יותר אחידה לאורך 20 השנה האחרונות, כשקשה מאוד להשוות בין ליברפול ובוודאי סיטי של לפני 20 שנה, לאלה של היום. מהבחינה הזו יונייטד נראתה לי כמו האפשרות הטובה ביותר, כשעל-אף האכזבות המקצועיות, הצליחה לשמור על המותג שלה לאורך השנים.

ריאל מדריד:
לקחתי את המספרים מ-statistica.com, והשוויתי מעוד מספר מקורות רציניים - בין היתר forbes. המספרים פחות או יותר זהים, מה שמחזק את אמינותם.
ע"פ הנתונים הללו, ההכנסות מזכויות שידור ומפרסום פחות או יותר הכפילו את עצמם מאז 2009, מסדר גודל של 150 מיליון כ"א, ועד כ-300 מיליון כיום. באופן מעט מפתיע, ההכנסות ממחירת כרטיסים נותרו פחות או יותר על כנן (ואף ירדו מעט) ועומדות על סביב ה-130 מיליון - ככל הנראה כתוצאה מהשיפוצים בברנבאו, שלאחריהם הם צפויים לעלות שוב.
[אני לא בטוח היכן מסתתרות ההכנסות מפרסי הגביעים השונים - ליגה, צ’מפיונס וכו’ - ייתכן שמסתתר תחת הכותרת הכללית ‘פרסום’].
בסה"כ: מסך הכנסות של כ-450 מיליון ב-2009, לכ-800 מיליון כיום.
לצערי הנתונים באתר הולכים אחורה רק עד 2009, אז כדי לבחון נתונים ישנים יותר נאלצתי להשלים עם מספרים פחות מלאים בהרבה.
כך לדוגמה מצאתי ציטוט של Deloitte (אחת מחברות רואי החשבון הגדולות בעולם, ועל-כן אמינה), ש"בין 2003 ל-2009 ריאל מדריד הכפילה את ההכנסות שלה". כלומר, בסה"כ על-פני כ-20 שנה מאז 2003, ההכנסות של ריאל הכפילו את עצמם פי 4 - מכ-200 מיליון אז, לכ-800 מיליון כיום.
מובן שגם כאן צריך לכייל את המספרים לפי האינפלציה, ולכן נקבל בסה"כ הגדלה ריאלית של קצת פחות מפי 3 בהכנסות.

מנצ’סטר יונייטד:
באופן דומה בחנתי את הנתונים עבור יונייטד. כאן הנתונים באתר מגיעים עד 2005, אבל לא מפולחים לפי סוג הכנסה. השלמתי גם כאן מנתונים מאתרים אמינים מקבילים, וקיבלתי שבסה"כ ההכנסות של יונייטד הכפילו את עצמן פי 3.5 - מכ-200 מיליון בסה"כ ב-2003, ועד לכ-700 מיליון ב-2022 (עם עלייה פחות עקבית ויותר תנודתית מזו של ריאל, ככל הנראה לאור חוסר ההצלחה הספורטיבי. שוב, בניקוי של האינפלציה, נקבל הגדלה ריאלית של פי 2.5 בהכנסות.

ככל הנראה הסיבות לכך שההצלחה הכלכלית של הפרמיירליג* לא באה לידי ביטוי בהשוואה בין שני המועדונים, הן:
א. שוב, הפיחות ברמתה המקצועית היחסית של יונייטד.
ב. המרוויחות המרכזיות של ההכנסות של הפרמיירליג הן דווקא הקטנות, בגלל החלוקה השיוויונית יחסית שמתבצעת שם בזכויות השידור.
לצד זאת, יש לציין כמובן את הניהול המופתי של ריאל ע"י פרז ושאר חברי ההנהלה, שהצליחו להשאיר את ריאל ברמה הפיננסית (והמקצועית) הגבוהה ביותר שיש - באופן יחסי ואבסולוטי כאחד - על-אף הפערים ההולכים וגדלים.

*תזכורת קצרה לנתונים שדימיטרי הביא כאן יותר מפעם אחת -
בעוד סך ההכנסות של הליגה הספרדית או הגרמנית עלו פי 1.75 בעשור האחרון, מכ-2 מיליארד יורו ב-2012 לכ-3.5 מיליארד כיום ; הכנסות הליגה האנגלית בזמן הזה הכפילו את עצמן פי 2.3 - מכ-3 מיליארד אז, לכמעט 7 מיליארד כיום.

כלומר, אם הדוגמאות שלקחתי אכן מייצגות, קיבלנו בסה"כ שהכנסות המועדונים הגדולים הכפילו את עצמן פחות או יותר פי 2.5-3 לאורך 20 השנה האחרונות.
מכיוון שמדובר על הכנסות ברוטו, ולא על רווח (תפעולי או אחר) - אי אפשר לגזור מכך ישירות את ההשפעה על עלות השחקנים.
עם זאת, בהחלט ניתן לקבל מכך סדרי גודל, ולהבין שאם עלות שחקנים הכפילה עצמה פי 1.5 על-פני עשור (מה-128 של כריסטיאנו (בשקלול האינפלציה), ל-200 מיליון של אמבפה כיום), או פי 2 על-פני שני עשורים - ההכנסות בהחלט צמחו בהתאם, אם לא יותר מזה, על-אף כניסת השחקניות החדשות לשוק.

במילים אחרות - אני אופטימי. אם פרז ידע להוציא כמעט 80 מיליון על זידאן עם הכנסות כוללות של בקושי 200 בשנה*, או כמעט 100 מיליון על כריסטיאנו וקיץ כולל של כמעט 300 מיליון עם הכנסות של 450 - אנחנו לגמרי יכולים להמשיך ולהתחרות גם בכיסים העמוקים של סיטי ופריז, עם שיטת ניהול הרכש הנכונה והגמישה שלנו.

*אגב, על הרקע הזה אורי לגמרי צודק בהבחנה שלו, ובאופן יחסי הקנייה של זידאן היא המשוגעת ביותר בהיסטוריה. בפער.

• אם נוציא פחות על רכישות נוכל לשלם יותר משכורות.

• למועדון יש הכנסות גבוהות ועובדים על תשתיות נוספות כדי להגדיל הכנסות, כך שתהיה אפשרות להוציא יותר.

אני לא דואג מהבחינה הזאת, כל עוד שחושבים לטווח הארוך ולא מתפרעים עם סכומי עתק על שחקנים בינוניים או מבוגרים העתיד יהיה בסדר. בנוסף לתשתיות שלנו, אנחנו נוכל להישאר תחרותיים ברמה הפיננסית בגלל הסגל האיכותי. הכסף שהוא יעלה יחזור בחזרה בצורת חסויות, הכנסות מתארים וכן הלאה. החלק הקשה הוא לשים את היד על השחקנים האלה ולנצח מועדונים אחרים במאבק, ואת זה אנחנו עושים בצורה יפה מאוד בינתיים.

מה ש- @EJB מדבר עליו הוא קריטי. צריך להבין שמדברים הרבה על הרכישות הגדולות בהיסטוריה ולכאורה נראה שרכישות הגלאקטיקוס כבר רחוקים מהטופ. אבל במציאות זה כמובן לא המצב. הרכישה של זידאן הייתה הזויה בכל קנה מידה ובאופן ריאלי (ביחס לאינפלציה ולהכנסות המועדנים) ביי פאר הרכישה היקרה ביותר בהיסטוריה. והיום זה בכלל מוזר לחשוב על זה כי הוא נרכש בגיל יחסית מבוגר, מה שלא מאוד מקובל כיום.

הציגו פה את הפן הכלכלי בצורה יפה, רפרפתי ובערב אני אקרא את זה בכובד ראש ובטוח שאחכים בנושא, מה שכן, המשכורות בעבר היו הרבה יותר נמוכות. גם אם זינדין זידאן לצורך העניין עלה כל כך הרבה כסף, הוא לא הרוויח את מה שלוקה מודריץ’ מרוויח היום. ראול היה במשך שנים השחקן עם השכר הכי גבוה בספרד בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 (קראתי את זה בכמה מקורות וגם במגזין ‘שם המשחק’ - פיל בול) והוא הרוויח חמישה מיליון יורו.

דיברו על הגיל המבוגר של העסקאות, אבל כשאתה מביא את זידאן בגיל 29 אתה מקבל שחקן שסיכוי טוב מאוד שהוא לא ייכשל. שחקן שכבר היה אלוף אירופה ואלוף העולם עם צרפת, הצליח לפחות חוץ מהעונה האחרונה - בליגה קשה כמו הסרייה א’ ועמד בלחץ. לדעתי הסיכוי שג’וד בלינגהאם ייכשל (הוא שחקן נפלא אבל עדיין שיחק בבונדסליגה ובורוסיה דורטמונד זו לא אותה רמת הלחץ+ תג המחיר) או לא יעמוד בציפיות הוא הרבה יותר גבוה ביחס לכישלון אפשרי של זידאן בעבר.

*אני גם זוכר שפלורנטינו פרס אמר באיזה ריאיון עד כמה הוא לקח הימור גדול עם רכישתו של זידאן

פאק איזה שוד,היום על אמבפה דורשים מינימום 200,רונאלדו אז כבר היה עם צמפיונס וכדור זהב ונמכר ב 128.

איך לכתוב לי “לא קראתי מילה אחת מההודעה שלך”, בלי לכתוב את זה במפורש :slight_smile:

נ.ב. קיבלתי לייק מ @Oleguer23 . אני יכול לפרוש בשקט.

דבר ראשון הודעה מעולה! תודה על ההשקעה.

רק להוסיף על דבריך, הקבוצה שירש פלורנטינו הייתה שרויה בחובות, בעלת סגל בינוני, אחרי שנים בינוניות. מי היה לנו אז בסגל? סניידר ורובן היו היחידים שתפקדו, בזמן שהם לא היו פצועים. הסגל שלנו היה עמוס בכל מיני דיארה, גאגו או דרנטה, ובכל מיני כוכבים שכבר היו אחרי שיאם כמו ראול או גוטי. השחקנים היחידים שנשארו לנו מאותה הקבוצה היו פפה ראמוס והיגוואין. את כל השאר היינו צריכים להחליף ולהפוך מציאות.

איפה זה לעומת איפה שאנחנו היום…

חבל שאי אפשר לעשות לייק פעמיים

מה בדיוק לא הבנתי? ה 94 של רונאלדו בזמנו שווים ל 128 היום,על אמבפה דורשים מינימום 200 בכסף של היום ורונאלדו של אז יותר טוב ומעוטר מאמבפה של היום ועדיין עלה לנו משמעותית פחות(בכסף של היום😁) ולכן זה שוד,מה פספסתי?

קראתי כל מילה מההודעה שלך ובאתי אפילו לבקש שתמשיך עם עוד העברות זה מעניין,אולי פספסתי משהו.

פספסת את זה הנקודה המרכזית, והיא שאי-אפשר לתרגם מחירים של אז להיום בשיקולי אינפלציה בלבד, ולהסתפק בזה. חייבים להתחשב גם באינפלציה הייחודית לעולם הכדורגל, שנובעת מהגדילה בהכנסות, ומכניסה של כסף חיצוני חדש - מה שייצר מעין ‘בועה’ פיננסית של עולם הכדורגל, שבה הכסף איבד מערכו יותר מהר מאשר בעולם שמחוץ לבועה הזו.

ולכן, אי אפשר באמת להסתכל על ה-94 מיליון ששולמו על רונאלדו, ולתרגם אותם ל-128 מיליון במונחים של היום.
לצורך העניין, ובקווים גסים בלבד - ה-94 של אז הרבה יותר קרובים ל-200 מיליון במונחים של היום.

האמת שאני לא לגמרי בקיא במאזנים הפיננסים של ריאל בכל שנה ושנה (אפשר אולי לשלם לדימה שיעבור צד לרגע ויעשה עבורנו סקירה קצרה), אבל אני יודע שעלו אז טענות כנגד פרז שהוא “מבזבז” בקיץ אחד חסכונות שנחסכו בעמל רב לאורך שנים, בזכות מדיניות רכש שמרנית. ושפרז עושה זאת מטעמים פוליטיים ציניים, כדי לזכות בתהילה מהירה מיד אחרי שנבחר מחדש לנשיאות.

מצד שני, אאל"ט הטענות האלה עלו בעיקר מצד הנשיא הקודם והכושל על גבול הפושע קלדרון, אז כדאי לקחת אותן בעירבון מוגבל. מה גם שבראיה היסטורית לאחור - המדיניות של פרז לגמרי הוכיחה את עצמה, ופרז עצמו הוא אולי הנשיא הגדול והמצליח בתולדותינו ; בעוד קלדרון הוא פסיק קטן בהיסטוריה המפוארת שלנו, כזה שאנחנו בעיקר מנסים לשכוח.

בסופו של דבר אנחנו יודעים איך ההיסטוריה התפתחה. הסיפור הזה מוכיח שהכוח השיווקי שלנו, בעזרת ניהול נכון ומדויק, יכול להספיק לא רק כדי להשאיר אותנו בטופ אלא גם להחזיר אותנו לשם.

לקראת השנים הבאות אנחנו מגיעים עם שלד טוב, ותשתיות פיננסיות ומקצועיות משופרות לאין ערוך ממה שהיה ב2009. אמנם היום התחרות יותר קשה על השחקנים, אבל כל עוד מצליחים לשים את היד עליהם והם מגיעים, הכוכבים הגדולים האלו שעולים המון כסף מכניסים גם המון כסף. על העיקרון הזה התבסס הפרויקט הראשון, על העיקרון הזה התבסס הפרויקט השני בתחילתו, והעיקרון הזה עדיין מהווה חלק נכבד מהתפיסה הנוכחית היום.

בלי להתעמק בדוחות של ריאל, זה מה שיש לאיש הכי חזק ברשת בפוטבול פייננס להגיד:

כדאי להסתכל על השורה של net debt ולא על הגרף עצמו.

ואת זה לקחתי מהאתר הרשמי של הקבוצה.

אגב, ב 2022 הייתם באיזור מסוכן של 66% של יחס הוצאות להכנסות.
אני יודע שהיו עזיבות וחיזוקים, אבל כל זה מתגמד ליד המשכורת המפלצתית שאמבאפה ידרוש. לא יודע אם זה פיזיבילי בכלל.
אופ"א דורשת 70% גג, וצ’פרין לא יעשה לכם הנחות כמו שהוא עושה ל PSG. הוא יחפש את ריאל ביתר מרץ, בגלל הסופרליג.

במידה ואמבפה יגיע לכאן בסוף, ועם כל הרכש החדש והמסקרן שלנו הקיץ - נחשף ההרכב שאנצ’לוטי מתכוון להעמיד בשנה הבאה, כך שכל השחקנים החשובים יהיו בפנים, ותוך ניצול מיטבי של האיכויות של כל אחד מהם:

ריאל פירסמה את התוצאות הפיננסיות של עונת 22\23

דו"ח טוב מאוד בסה"כ. שיא הכנסות, רווח קטן, משכורות עומדות על 54% בלבד (בניגוד לשנה שעברה).
המספרים יותר טובים מהבאדג’ט בתחילת השנה.
הדו"ח מחשב בנפרד את ההוצאות של חידוש האיצטדיון.

משהו שאני מתקשה להבין.
כל הסכומים בענף הזה אסטרונומים, רכישת שחקנים במאות מליונים, רווחים מכל ניצחון בליגה אלופות של עשרות מליונים, ספונסרים במאות מליונים ואיכשהו בסוף הרווח מסתדר לאיזה סכום חמוד וקטן של 12 מליון, זה קורה כל שנה.

מתקשה להבין איך עם כל ההוצאות וההכנסות בסופו של דבר הרווח/ הפסד מתכנס לסכום כזה קטן ונזיל.
לשם דוגמא, הפסד בסופר קופה/ אליפות העולם לקבוצה והיינו בהפסד השנה?

לסיוע הכלכלנים אודה.

אני אנסה להסתכל אח״כ אבל רק אציין שגם רווחים לא תמיד מספרים את כל התמונה. בStatement of cash flows מצויינים כל מקורות ההכנסה וההוצאה כשבסוף בסוף לוקחים את הסכום הסופי של שנה שעברה, שהוא הופך לסכום ההתחלתי של השנה הנוכחית, ואז ההפרש שבין אותו סכום לסכום הסופי של השנה הנוכחית נותן לך בתכלס כמה כסף יש לחברה ביד - שזה סופר קריטי. תיאורטית יכולות להיות חברות עם רווחים מאוד גדולים אבל בפועל אין להן כסף נזיל ביד.

אין לי מושג אם זה נכון, אבל הייתי חוטף אותו

:rotating_light: West Ham are targeting a move for Leon Goretzka to replace Declan Rice!

Bayern want between €40M and €50M to sell the German.

Thomas Tuchel wants a new number 6.

https://twitter.com/DeadlineDayLive/status/1681223701507743744?t=wphD2DeXw7Yus3n871EAqA&s=19