על חינוך וכל זה

לא מכיר ‘מחקרים’ על חרדים. זה גם לא מעניין אותי, כי בְּתוֹךְ עַמִּי אָנֹכִי יֹשָׁבֶת, אני מכיר את החרדים העובדים ואני רואה מי מצליח ומי לא.

לפני כמה שנים שהשלמתי את הבגרויות הייתי שואל את אחותי שהשלימה תואר בפתוחה במדעי המחשב והיום היא אלגוריתמיקאית בהייטק שאלות במתמטיקה בסיסית והיא לא בדיוק זכרה את הנוסחאות או איך לפתור אי אלו בעיות. למה? כי היא מזמן לא שם ואין לה בראש משוואות ריבועיות…

העניין הוא כזה, על הנייר באמת שהשיטה הטובה היא לימוד קצת בגיל צעיר, לחזור ולשנן, ללמוד עוד נדבך, שוב לחזור וכן הלאה, רק בגלל שאני מכיר את השיטה בפועל שזה לא ללמוד ולזרוק זין ולהגיע שבועיים לפני הבחינה ולפתור מבחנים ולקוות לטוב - אז אין שום הבדל בין להשלים את זה תוך שנה. לא רק זה, אם תשאל אותי מה עדיף חוסר רצינות של 12 שנה או רצינות של שנה אחת בגיל 20 אני בוחר בקלות באופציה השניה.

כשתצליח שרוב תלמידי הבתי ספר + תיכון יוציאו בגרויות בציונים מעולים - דבר איתי על יעילות. כרגע זה לא קרוב.

כבוגר העולם החרדי אני יכול לספר שהקושי הגדול באמת היה לקום וללמוד. במשך שנים עבדתי במאפיה שכונתית והרגשתי שיש פער תהומי ביני ובין לימודי האקדמיה, ממש כמו שיש פער ביני לבין מחר לחתום בריאל מדריד עם הספרה 7. כשאזרתי את האומץ למדתי הנדסאי, ורק אחרי שסיימתי את הלימודים בהצלחה יתרה קיבלתי את האומץ ללמוד לתואר מהנדס. הלימודים עצמם לא האישיו כמו המחסום הפסיכולוגי.

קח בחשבון שלפני 10-15 שנים זו הייתה בושה ללמוד - בטח לגברים. היום כהחרדים מבינים שבעלי תארים = כסף = תומכים לעולם הישיבות ועוד, הם אמנם לא מעודדים אך מחזיקים ידיים לכל חרדי עובד ששבר את המחסום של לא להיות בישיבה.

אכן יש שינוי משמעותי בנושא הזה.

אמנם אופ-טופיק אבל אותי מאוד מעניין לאחרונה איך המחאה נגד הרפורמה המשפטית תשפיע על העולם החרדי. יש לי הרגשה שמחלחלת אצלם ההבנה שחשוב להחזיק בתפקידי מפתח ולהיות שותף במשק. אם מחר הציבור החרדי שובת - זה לא מזיז לאף אחד.
מעניין לשמוע איך אתה חושב שהשבועות האחרונים ישפיעו על הציבור החרדי, אם בכלל.

אני מקווה שאתה מבין שאין איך לנהל דיון רציני מול עמדה כזו. ממצאים אנקדוטליים יש לכל אחד ולכל כיוון.

גם אני מתכנת ולא זוכר אפילו עשירית מהחומר לבגרות/מבחנים באוניברסיטה היום. השאלה כמה ידעתי אז. אתה ואחותך לא מייצגים בעליל, הלוואי וזה לא היה נכון אבל לרוב האנשים פשוט בלתי אפשרי להשלים מתמטיקה מ-0 בגיל 20.

שאלה פילוסופית כמעט:
אם הציבור החרדי שובת מחר - האם בכלל ניתן להבחין בכך?

#סליחה

אם במשך השנים במאפייה גם אכלת את התוצרת של המאפייה, אתה עונה בול על הקריטריונים של מספר 7 הנוכחי בריאל מדריד.

אני אומר דבר אחד. קשה לקחת פילוג של ‘חרדים’ באוניברסיטה. תבין, חלק גדול מהנרשמים בכלל לא יודע מה זה לימודים, מנסה איזה קורס או רישום לשנה אחת ופורש אחרי חודשיים. למה? כי מתכונת הלימודים האקדמאיים שונה מאוד מהאופן בה גדלנו בתוך הישיבות, וזה קשה לעשות סוויץ’ בכזה גיל. אבל זה בכלל לא קשור ללמידת מתמטיקה בגיל צעיר שאגב בהחלט למדנו ביסודי רק לא את המתמטיקה של התיכון.

מה שאני מכיר ורואה, זה חרדים רציניים שסגורים על עצמם ויודעים מהם לימודים, קפצו למים והצליחו מאוד. אולי זה קשור לזה שלמדתי בישיבה נחשבת מאוד וכך אני חשוף לחתך של חבר’ה יותר כשרוניים אבל חבר’ה השלימו תארים יופי טופי.

המחקרים על הציבור החרדי כוללים מאות מבולבלים שלא יודעים לשבת על התחת ובכלל כל שנה עברו מישיבה אחת לשניה ורק רוצים לעשות כסף מהר ובקלות. הכשלון שם בלימודים (גם אליו נחשפתי, כשהתחלתי את לימודי) גדול כי אין להם תחת וכי הם חבר’ה חלשים כשרונית ו/או חסרי יכולת למידה.

שורה תחתונה, כל אחד שילמד ברצינות שנה אחת ישלים 5 בגרויות במתמטיקה, אנגלית ופיזיקה. אתם בכלל לא חשופים לעולם המכינות בגלל שלכולכם לשמחתם יש בגרויות ואתם מתחילים תמיד בשלב הבא. אבל מכינה הכי רצינית היא שנה. סה טו.

ראשית, רק אני. אחותי באמת עילוי אדיר והיא כבת השלימה בגרויות בגיל התיכון. הפיגור אצלנו זה אצל הגברים מרגע כניסתנו לעולם הישיבות.

בלי קשר, כמו שאמרתי אתה כמעט ולא חשוף לעולם של הבורים כי אתה בסביבה חילונית שרובה המוחלט השלים בגרויות לפחות 3 יחידות. אבל מלא חברים שלי טובים פשוט ישבו שנה אחת ותקתקו את הכל. זה לא כזה קשה כמו שזה נראה, פשוט דורש תחת לפתור מלא תרגילים כמו החננות של התיכון. רק אז היה בא לנו לראות כדורגל ולצאת עם החבר’ה לעיר, והיום אנחנו יותר רציניים ובוגרים לתת את המקסימום להצלחה שלנו כי אנחנו יודעים את המשמעות.

מה שאתה מתאר פה מאוד קיצוני לצד אחד, והקיצון הוא אף פעם לא טוב. אין שום סיבה לחכות עד גיל 20 ולבזבז את השנים בהן המוח הרבה יותר גמיש לקבלת מידע חדש ועיבודו, בדיוק כפי שאין סיבה לבזבז 12 שנה במערכת החינוך הקיימת (שמלמדת 90% זבל ששוכחים יום אחרי הבגרות).

אני מפריד בין מבחני בגרות לבין לימוד בפועל, כי אנגלית ומתמטיקה אלה מקצועות שחובה לכל ילד, מתמטיקה מפתחת חשיבה אנליטית וחשיבה מופשטת (נכון, לא ברמת 3 יחידות. צריך לעשות משהו עם הילדים האלה, משהו אחר לגמרי ממה שקורה כיום) ברמה שאתה לא יכול לוותר עליו. לא סתם כל תארי המדעים, הנדסה וסייבר מפוצצים מתמטיקה. ויתקנו אותי כל המהנדסים והמתכנתים פה, אבל אני לא חושב שהם השתמשו בטורי פורייה פעם אחת מאז שסיימו את הלימודים שלהם.

ניל דה-גראס טייסון מסביר את זה קצת יותר טוב:

הבעיה האמיתית היא שבכנות לאף אחד לא אכפת.

האם התוכניות של שאשא ביטון הייתה מושלמות? אין לי מושג, נשמע לי כמו הרבה כאב ראש. אבל היא רצתה לעשות טוב. חוץ ממנה, תסתכל על שרי החינוך בכל הממשלות בתקופת חייך. כל פעם משרד החינוך נשאר אחרון ואז מגיע אליו, מלא בבוז, מישהו שנאלץ להתפשר כי זה לא מעניין אותו בשיט, אבל כמובן שזה פחות גרוע מלהיות ח"כ ולעבוד למען האזרחים.

זה שאני לא תומך בשיטת השוברים (בעיקרון הייתי מוכן לנסות אותה, אבל אין ממנה דרך חזרה) לא אומר שאני חושב שהמערכת הנוכחית טובה. היא חולה וצריך להרוס אותה ולבנות מחדש מ0. אבל הדבר היחיד שיותר גרוע, זה מה שקורה במגזר החרדי שבו גם מבזבזים לילדים את מיטב שנותיהם וגם שולחים אותם בלי כלים מינימליים לעבר האקדמיה ושוק העבודה.

אני לא יודע לאיזה חלק בדיוק בהודעה אתה מתייחס אבל לגבי המתמטיקה, זה לא מקרה קיצוני לצד אחד.
כל החרדים, שאין להם לימודי ליבה בכלל, ולומדים תארים, משלימים מתמטיקה בכלום זמן (מקסימום שנת מכינה וברוב המקרים הרבה פחות).

אכן יש לנו מערכת חינוך מזעזעת שלא מלמדת שום דבר ובטח ובטח לא מחנכת. אין כבוד לשום דבר ובמיוחד לא למורים.
צריך הארד ריסיט למערכת רקובה מהיסוד.

אבללל לפחות הStrong independent waaamen מטפלות בדיוק בבעיות הכי קריטיות במערכת הזו. מעייפות.
יהיה בסדר.

כן, כל החרדים. בדוק. כי מתמטיקה זה שטויות, וברגע שהם מחליטים הם פשוט לומדים הכל. ברור שלא בשנה, תוך שלושה ימים. יום אחד לומדים מת יום שני לומדים מטי ויום אחרון קה. ככה פשוט.

תראה כמובן שלא כולם מסוגלים לעשות את זה, אבל מי שמוכשר לעשות את זה בתיכון יהיה מסוגל להשלים את זה בשנת מכינה. אז נכון, לא כולם מסוגלים, לא כולם ילמדו בטכניון או באוניברסיטת תל אביב, אבל זה בסדר שלא כולם מסוגלים להיות מהנדסים או אנשי הייטק. חלק יהיו עורכי דין וחלק יהיו אנשי הוראה או שאר מקצועות החרטא.

עם זאת, זה אפשרי לגמרי להשלים חמש יחידות מאפס עם טיפה מוח. ולא רק להשלים מתמטיקה בזמן הזה אלא גם פיזיקה. מניסיוני האישי, אלה שניסו והשקיעו גם הצליחו.

ואגב משהו חשוב מאוד בעודנו מדברים על זה. שמעתי לאחרונה שהמלג שינה את ההנחיות, ולמי שאין ציון של 85% בבגרות ב3 יחידות מתמטיקה, לא יוכל להתקבל למכינה, החל מהשנה הבאה. פשע לגמרי עבור בוגרי החינוך החרדי, ממש סוגרים להם את הדלת ולא מאפשרים להם שום סיכוי להכנס לעולם ההנדסה.

אני לא חושב שאתם מבינים מה כמות החילונים הבינוניים ומטה שלומדים תארים ריאליים ומכניסים כמויות כסף גבוהות פי כמה מהחרדי הממוצע. זה לא אותו משחק. אתם מדברים איתי על ״מוכשרים״, האתגר הוא במאסות. כמובן שלא כל אחד יכול להגיע להייטק/מקצועות עם הכנסה גבוהה, אבל להעמיד פנים שהדבר היחיד שעומד בין החרדי הממוצע לקריירה בהכנסה גבוהה הוא החלטה בודדת בגיל 20 זה הזוי. שלא לומר - סותר כמעט את כל הממצאים.

אני חושב שאתה קצת מגזים. לא כל חילוני הוא עובד הייטק, לפחות לא אלה שגרים מחוץ לאיזור המרכז. יש לך כמות נכרת מהנוער שלא מתקדם הלאה ללימודים אקדמיים (בני עדות המזרח בעיקר), ובערך חצי מהמדינה למדה מדעי החיים או מדעי התחתונים וכדומה.

אני לא טוען לרגע שאין שום בעיה וכל חרדי שרק ירצה יכול להוציא כל תואר שיבחר. אין ספק שהדרך שלו, לפחות בהתחלה, תהיה קשה יותר. בנוסף, כמו שפירטתי בהודעה מוקדמת יותר את הקשיים שהיו לי וכמו שדן הוסיף על דבריי, הקושי העיקרי הוא לקבל את ההחלטה הזאת ואין לי ספק שלולא המחסומים הפסיכולוגיים והחברתיים, היינו רואים עוד הרבה חרדים באקדמיה.
אני חושב שאם רוצים לתקן את הבעיה, צריך קודם כל להראות לחברה החרדית שיש להם מקום בעולמות ההנדסה וההיי-טק. שיש דרך שבה גם הם יכולים להגיע לשם.
במצב הנוכחי שרוב הציבור החרדי אינו דובר אנגלית, אין לו מושג במתמטיקה, וגם אם הוא רוצה ללמוד מלבד מכון לב אין לו מקום לימודים שמתאים להלכותיו, ובנוסף יש את הסטיגמה החברתית שמי שפונה לאקדמיה למעשה “התקלקל”. כל אלו הן הסיבות העיקריות שמרחיקות חרדים מהאדמיה, ולא הקושי בלהשלים את המתמטיקה.

ושוב, איני מומחה בתחום, אבל עם זאת אני מדבר מניסיון. אני חרדי לשעבר שעבר את הדרך הזאת, הכרתי אנשים שעברו את הדרך הזאת, להשלים את המתמטיקה או הפיזיקה בפועל לא היה הקושי האמיתי. אם כי אני חייב להיות כנה ולומר בגילוי נאות, שאצלי זה היה בהדרגה ועשיתי הנדסאי לפני שהתחלתי את המהנדס (לא שזה תרם יותר מדיי, המתמטיקה שם הייתה 3 יחידות בלחץ).

זה לא מה שכתבתי, אפילו לא קרוב. אבל תהנה לך עם הסגנון ובעיקר תמשיך לשלוח את הילדים ללמוד 15 שנה מתמטיקה 5 יחידות.

אני לא כ"כ מבין את הטענה כאן של האגף ה"חרדי".
נניח שאכן השלמת המתמטיקה והפיזיקה הוא לא המחסום העיקרי בדרך לתואר, או אפילו לא מחסום בכלל. מישהו כאן חושב שזה רעיון טוב לא ללמד ילדים כמעט שום דבר רלוונטי במשך 20 שנה, ואז לתת להם לנסות להשלים את הכול במשך שנה? לכתחילה??

כפי שכבר הוסבר כאן - אי-אפשר לקבל החלטות ולקבוע מדיניות על-סמך אנקדוטות ו"אני מכיר מישהו ש-". כבר סבלנו מהמחלה הזאת מספיק בקורונה, בכל העולם, אחרי שרופאים איטלקים סיפרו לכולם ש’אתם לא מבינים מה זה, אנחנו יודעים הכי טוב כי אנחנו רואים כאן מקרוב בדיוק מה קורה’.
אני מקווה מאוד שגם כולם כאן מבינים ש’למה, אני מכיר מישהו ש-', זאת לא הפרכה בשום צורה לטענה של ‘רוב המקרים הם x’. א-ב של סטטיסטיקה (שאגב, זהו אחד הנושאים הראשונים שהייתי מכניס חזק למערכת החינוך בכל הרמות, במקום חפיפת משולשים שלא תורמת כמעט לאף-אחד).

נכון, כולנו יודעים טוב מאוד שיש המון מה לשנות ולתקן במערכת החינוך הישראלית, ויש המון הנחות יסוד ואקסיומות שכדאי וצריך לאתגר. אבל באף עולם שפוי סגנון החיים החרדי לא יכול להיות ולא צריך להיות אלטרנטיבה.

איך הבנת את זה? אני חושב שניסית להבין משהו בין השורות שלא באמת מסתתר שם. כמובן שבוגרי החינוך החרדי מסיימים את גיל התיכון עם חסך בידע, על זה אין דיון, ולא רק שאנחנו לא סותרים את הטענה, אלא אף טוענים שהפער הרבה יותר גדול מאשר סתם לא לדעת מתמטיקה, מכיוון שהפער הוא בעיקר ברמה הפסיכולוגית והחברתית.

במילים אחרות, מה שאתם חושבים שהיא הבעיה, זה החלק הפחות בעייתי בתמונה הכוללת.

למי שרוצה קצת לצחוק/לבכות לגבי איכות המורים שלנו, יש עמוד פייסבוק בשם “ממים של מורים”.
מוזמנים להתרשם מהרמה של מורי ישראל, כפי שהיא מתבטאת למשל בתגובות לפוסט הבא שם:

רקע: יש מורה בשם טל. יש לו עמוד בשם “יומנו של מורה” והוא המייסד של “מורים מובילים שינוי” שזה בגדול בגדול אומר מורים קפיטליסטים (כלומר חברים של המרושעים מפורום קהלת לכלכלה). ומסתבר שכחלק מהעיצומים של ארגון המורים הם החליטו לא לבדוק מתכונות. והוא שובר שביתה וכן בודק מתכונות. והתגובות אליו… טוב, כמו שאמרתי, מצחיק או עצוב תלוי כמה ילדים יש לכם.

@Shusaku (וכל מורה אחר פה) איך אתה לא משתגע מלעבוד עם אנשים כאלה?

טוויטס בעלילה - הוא הוא המורה בשם טל המדובר.

חייב לציין שהעיצומים הם לא שלא בודקים מבחנים, אלא שלא נותנים ציונים. זה עלול להישמע הבדל טכני, אבל בפועל מדובר בהבדל מהותי. את העבודה (הסיוטית יש לומר, אתם לא יודעים כמה נורא זה לבדוק מבחנים וכמה זמן זה שורף) אנחנו עושים בפועל ומה התלמידים צריכים לשפר הם יודעים בסופו של דבר. מה שהם לא יודעים זה את הציון שקיבלו. מעצבן. אפילו מאוד. אבל בפועל אין פגיעה בתהליך הלמידה שלהם.

על כן המורה המדובר הוא די פופוליסט.

האם אני אוהב את העיצומים הללו? התשובה היא לא. אבל… היה יותר טוב אם ארגון המורים היה בוחר בדרך של לאיים בשביתה בדיוק בתקופת ההכנה לבגרויות? ומה היה קורה אם לא היו נענים לאיומים שלו? אז שביתה ושהתלמידים באמת יפגעו? נעשה פה מהלך שהמטרה שלו היא בעיקר לעשות רעש ולעלות את הנושא לדיון ציבורי, עם מינימום פגיעה בתלמידים. אני חי עם זה בשלום, והתלמידים שלי יגיעו אולי מבלי לדעת ציונים, אבל מאוד מוכנים לבגרויות.

אישית, אני לא צריך להאמין בארגונים כמו ההסתדרות או ארגון המורים, כדי להיות ציני ולקחת בו חלק. אני לא חושב שהמדינה שלנו בשלה למשהו אחר, ובסיטואציה הנוכחית זו כנראה האלטרנטיבה בטובה ביותר שלי. בדיוק כמו של אותו פופוליסט שבוחר ולהיות חבר ארגון. לא אוהב את ארגון המורים - אל תהיה חבר ארגון, ותעשה מה שבראש שלך. בניגוד להסתדרות, אף אחד לא מחויב להיות חבר בארגון המורים. להיפך, אנחנו משלמים על זה כסף. ככה שלא מבין את הצורך שלו להיות חבר ארגון (המון הגיבו לו את זה, הוא לא התייחס לאף אחד מהם) וללכת נגד.

נ.ב. יש האומרים ש"המתכונות שלי קשות מדי, ועדיף לא לדעת את הציון" :laughing: