על חינוך וכל זה

למישהו כאן יצא ללמוד תואר מדעי כלשהו באוניברסיטה הפתוחה?
הרבה שנים אני רוצה ללמוד תואר אמיתי (הראשון והשני שלי מקושקשים בעיניי), וחשבתי להתחיל בקרוב. אני חושש מהקורסים המתמטיים, ולא יודע אם זה באמת ריאלי ללמוד תואר תובעני במצב בו אני נמצא כרגע. מצד שני, עם הגיל זה לא יעשה יותר קל וזו מטרה שאני רוצה להגשים מתישהו.
בקיצור, טיפים, המלצות וכו’ יתקבלו בשמחה.

אני למדתי תואר פסאודו מדעי בפתוחה…

דיסקליימר, לא למדתי בפתוחה.

ההרגשה שלי שהקושי של הקורסים ה"כבדים" של המתמטיקה (והפיזיקה) דיי תלוי בסטודנט. יש כאלה שקולטים מהר יותר, והקורסים האלו סבירים עבורם, ויש כאלו שזה על סף הבלתי אפשרי עבורם. הרוב נמצאים איפשהו באמצע והקונצנזוס הוא שאלו אכן קורסים לא פשוטים.

אני לא יודע מה הרמה של המתמטיקה שלך, אבל בהנחה שהיא ברמה של 5 יחידות (כרגע, לא לפני עשור) הייתי ממליץ לך לקחת קורס או שניים, נגיד אינפי 1 וליניארית, ותנסה לראות איך אתה מסתדר עם זה. במקרה הגרוע לא עבד, לא נורא וממשיכים הלאה, במקרה הטוב אתה עף על זה ואז תמשיך. אם אין לך רמה של 5 יחידות, הייתי אומר שכדאי שתתחיל בלהשלים לפחות את כל הקטע של הפונקציות האלמנטריות, איך הן מתנהגות וכו’, וגם קצת וקטורים שתפגוש אותם בקורסים המתמטיים וכדאי להכיר אותם לפני.

אל תחשוב על לסיים תואר מדעי ב3-4 שנים כשאתה צריך גם לעבוד ויש לך משפחה לפרנס ולדאוג לה. תפרוס את זה כמה שאתה יכול. זה לא קל ודורש המון כח נפשי והשקעה.

מה חשבת ללמוד?

יש לי 5 יחידות אבל לפני עשור. לכן חשבתי להתחיל בקורס אשנב למתמטיקה שנותן נ"ז, אחרי רענון עם הסרטונים של צנזור (הפקה מטורפת של הטכניון אני מצדיע להם). אם זה ילך בסדר להמשיך לחדו"א בסמסטר הבא ולהתקדם משם לאט לאט.
התואר שחשבתי ללמוד הוא פיזיקה כך שמלבד מתמטיקה גם כל שאר הקורסים קשים, פחות או יותר. אין לי ספק שזה לא יגמר ב-4 שנים, אבל אני גם לא רוצה להתייאש אחרי שני סמסטרים.

@Ganjo מה למדת ואיך היו לך הקורסים המתמטיים שם מבחינת השקעה נדרשת וניהול זמן?

צנזור תותח. הלוואי היו עוד מרצים כמוהו.

אם אתה לומד פיזיקה אז שכח מכל מה שאמרתי כי המתמטיקה שלך תהיה הרבה יותר עמוקה משלי. המון בהצלחה, קטן עליך!

עשיתי שם תואר ראשון בפסיכולוגיה (פעם רציתי להיות פסיכולוג). הגעתי לשם רק עם 10 שנות לימוד (בלי בגרות ובלי פסיכומטרי). תוך כדי לימודים עבדתי למחייתי אז זה לקח 5 שנים.

הקורסים המתמטיים היו פשוט הקורסים בסטטיסטיקה. מאחר והידע שלי במתמטיקה הוא נמוך מאוד אלה היו הקורסים היחידים שהתקשיתי בהם. ניגשתי אליהם רק במטרה לעבור. הייתי צריך ללמוד סדר פעולות בחשבון… סתם שתבין

אתה מתכוון ללמוד פיזיקה כי סתם בא לך, או שאתה מתכוון להתפרנס מזה?
זה לא מקצוע שאפשר להתפרנס בקלות, ואתה מראש בעמדת נחיתות עם התואר מהאוניברסיטה הפתוחה.

סתם מתוך עניין. אני יודע שלא כל שלב שם מעניין וזה תואר לא קל ואני לא חי בסרט אבל מפריע לי שאין לי את הידע הזה.

עניין של טעם, אבל אם כבר אתה מכוון לאזורים האלו, הייתי הולך על מתמטיקה-מדעי המחשב. הרבה יותר מעניין, אלגנטי, נקי. כמובן שאין קמצוץ של קשר למתמטיקה הטכנית מהתיכון - אותה אתה פוגש דווקא בתארים שמשתמשים בה ככלי. סטטיסטיקה, ביולוגיה וכו’.

אגב, לא יודע אם זו דלפ או לא, אבל עם כל הקושי הידוע לשמצה, מדעי המחשב (לגמרי ענף במתמטיקה) הוא תחום מעניין בטירוף. לא AI וכל הבאז וורדס, ואפילו בלי קשר לכך שתכנות זה ממש כיף. חישוביות, אלגוריתמים, גרפים, תורת המשחקים. סט הכלים שצריך כדי לעבוד על בעיות/תרגילים מעניינים הוא יחסית מצומצם, לפעמים ברמה של חידה.

לא למדתי בפתוחה, אבל לגבי הקורסים הבסיסיים שאתה לוקח - הייתי מוודא שאלו חדוות ואלגברות “אמיתיות”, ולא קיצורי דרך של כל מיני מדעים עם דפי נוסחאות וכו’ - הקורסים ה"אמיתיים" יותר עמוקים ושלמים וההבנה שתרוויח שם תלך איתך תמיד, ולדעתי הם אפילו יותר קלים בגלל זה.

“בסדר, בוא נאמר שאני מבינה מה ההתנגדויות להפרטה, אבל התקדמנו. העולם הולך קדימה, אז למה להיתקע על עבודה מאורגנת כשאנחנו כבר באמת לא שם?”

“ועוד איך אנחנו שמה. בואי נסתכל מה קורה בארצות הברית, יש אנשים שישנים ברחובות, אין ביטוח רפואי, אין כלום. כל אחד לעצמו. האם אנחנו רוצים את זה גם בישראל? האם כל אחד ואחד הוא טוב? יש גם בינוניים, לא כל אחד הם טובים מאוד. עכשיו, מה גורלם של הבינוניים? להיות סמרטוט, אסקופה נדרסת?”

תפריטו, תפריטו את המערכת.

הבנאדם המושחת הזה, שלא מעז לקיים בחירות על התפקיד שלו כבר שנים, מוביל את המערכת הציבורית הכושלת ביותר בישראל ואולי את הגרועה ביותר במערב. רק שלא יהיה פה כמו ארה״ב, חלילה… איזה סמרטוט.