על חינוך וכל זה

כל ההודעה הזאת היתה רלוונטית אם מישהו היה מציע לקצץ בשכר המורים הוותיקים, אבל זה ממש לא המצב. אף אחד באוצר לא מציע להעלות את השכר של המורים החדשים על חשבון שכרם של המורים הוותיקים, אף אחד. יותר מזה - מציעים תוספת גם לוותיקים, אבל מבחינת יפה בן דוד (או יותר נכון - האלקטורט שלה) - זה לא מספיק. באופן אירוני, היא מכריזה שהיא לא מוכנה שיהיו פערי מעמדות בחדרי המורים בזמן שהיא נלחמת על שימורם/הגדלתם.

אדם חזק שיוצא לעשייה עם ססמאות צדקניות, בדרך כלל מנסה לדפוק אותך לטובתו/טובת קבוצת אינטרס כלשהי. ״כל דבר עדיף על אי עשיה״ זו גישה שתוביל אותך לאבדון במהירות שיא. יפה בן דוד לא מציעה שום פתרון אלא עוד מאותו הדבר, ממש אחד לאחד כפי שנראו כל מאבקי המורים מקום המדינה ועד היום. אנשים פשוט לא זוכרים, לא מוכנים ללמוד היסטוריה, ולא מבינים עקרונות בסיסיים מאד באופן התפקוד של וועדי עובדים בתוך שווקים סגורים ללא תחרות.

לא פותרים בעיות מבניות ללא שינוי מבנה התמריצים. לא בחינוך, ולא בשום תחום.

גב חבר יקר, כשאומרים לך כאן לפעמים שאתה לפעמים מלא בטרחנות מתכוונים להודעות כאלו :kissing_heart:

כל ההודעה שלך לא רלוונטית פשוט כי כפי שאורי אמר, היא מניחה משהו שהוא לא נכון בעליל, ואז מנסה להסביר לנו את המסקנות הנובעות ממנה. האמת היא הפוכה בדיוק: משרד האוצר מציע פתרונות, ויפה בן דוד מסרבת ופשוט אומרת “לא” להכל. הסיבה שהיא אומרת לא היא שהיא לא מעוניינת בפתרונות לבעיות של החינוך, היא מעוניינת אך ורק לסחוט כמה שיותר כסף מהציבור תוך כדי שימור המצב הקיים. בכך כמובן שהיא עונה לאלקטורט שלה.

ולכן הבעיה היא לא בה (היא סתם אדם בזוי ומאפיונר לכל דבר ועניין), אלא במערכת במדינה שמאפשרת לה להתנהל ככה. ובראש ובראשונה בציבור הרחב שלא מבין שעושקים אותו. עובדתית, איכות החינוך בישראל במקומות האחרונים במערב, ועובדתית שכר המורים (ביחס לשכר הממוצע במשק) במקומות הגבוהים במערב. כלומר, לבצע את מה שבן דוד מבקשת זה לשמור על כל החרא ולהמשיך לשלם עליו המון, רק הרבה יותר. כל בנאדם במדינה שאינו מורה עם ותק שתומך בזה הוא או בור או מטומטם. אין הסבר אחר.

האמת היא, שאם ילכו לכל הורה בנפרד במדינה ויציעו לו לקבל לידיו את תקציב החינוך שמוציאים על הילד שלו (כמה עשרות אלפי שקלים בשנה) שיוכל להשתמש בו לחינוך פרטי, אני לא חושב שיש הורה אחד במדינה שיסרב לעסקה כזו. או במילים אחרות, בתכלס, כל ההורים מבינים שהחינוך שלנו חרא והיו שמחים להפריט אותו. אבל ההורים כאן לא מאורגנים ואין להם כח פוליטי. הם… לא מיוצגים. הם אמורים להיות מיוצגים על ידי משרד החינוך, אבל משרד החינוך מועל בתפקידו. ההבנה הזו בעצם שומטת את הקרקע מתחת לכל ההצדקה העקרונית לארגוני עובדים מלכתחילה (שהיא איזון הכח ולאפשר לקהל לא מיוצג להיות מיוצג).

ממש ככה. למורים, כמו לחקלאים, לרופאים, לעובדי משרד הבטחון ולכל יתר העובדים המאוגדים במדינה, יש שני וועדים - אחד - רשמי, ואחד - משרד ממשלתי. אולי אפילו שלושה, אם סופרים את התקשורת. לאזרחים הבורים והתמימים יש לפעמים את משרד האוצר שנאבק על האינטרס שלהם, וגם אז חוטף עגבניות מציבור ענק שאוכל בכפית את הנרטיב של כל ׳לוחמי הצדק׳ שממהרים לפזר את הכסף שלו בצורה פושעת ובזבזנית.

קודם כל, מקבל ואקרא כדי לרענן את הידע שלי במקומות בהם לא דייקתי.
אעדכן את הידע שלי בנוגע להצעות של האוצר, קיבלתי את הרושם ששכחו את הוותיקים משום מה.

כפי שכתבתי, אני לא חושב שיפה בן דוד צודקת, אפילו כתבתי זאת שחור על גבי לבן, פשוט ניסיתי להסביר את הסיבה שבגינה לדעתי הציבור עצמו הולך אחריה.

נגיד מה שנגיד, אם נסתכל על המצב מנקודת המבט של המורים אז המצב היה חרא ואז יפה בן דוד הגיעה ופתאום מדברים על העלאת שכר. מבחינתכם היא הרעה בסיפור בגלל הצעה רעה, אבל ההצעה הרעה הזו עדיפה על המצב הקיים ועל כן מבחינתם היא הגיבורה בסיפור.

אני מאוד מסכים עם הדעות שלכם בנושא אבל אני רואה את הסיטואציה גם מנקודת המבט של המורים ולכן מבין למה הם הולכים אחריה.
הדרך לגרום למורים ללכת אחרי הצעות נכונות יותר היא לא להפנות את המאבק כנגדם ולקרוא להם טיפשים, או כנגד הבחורה היחידה שעמדה לצידם שעד שהגיעה איש בממשלה לא שם את הנושא על סדר היום בכלל.

הציבור עצמו, כפי שאמרתי, מאוד מושפע מהדעה של המורים משום שכמעט לכל אחד ואחד מאיתנו יש קרוב משפחה שהוא מורה, ולכן זהו מאבק עם פן אישי הרבה יותר לכולנו בניגוד לשביתות של אנשי מקצוע אחרים.

איש קש קלאסי

אני תומך עקרונית בכל ההודעות האחרונות של אורי ודוד אבל זו באמת פרייסלס.
למסגר ולתלות. מדינת ישראל - קווים לדמותה.

ובנושא החינוך (והפוליטיקה…) - המאבק של ליברמן ביפה בן דוד (ובשרת החינוך היקרה) מרגש ברמות. עם כל החששות שלי ממנו (בקצרה - מחליף רעיונות פוליטיים כמו גרביים), באמת מגיע לו תגמול על הקדנציה הזו באוצר. אם ימינה לא תרוץ אני מאמין שאצביע לו.

אז… חודש לפתיחת השנה מורה מהצוות שלי עזבה.

הייתה אמורה ללמד 3 כיתות מתמטיקה (ולהגיש את שלושתן לבגרות), וכיתת חינוך. למצוא במקום מורה טוב/ה זה לא סביר בתקופה הזאת, ובהתראה כזאת זה בכלל לא אפשרי. שאר הצוות כבר מעל 100%, ככה שלא ריאלי שאנחנו ניקח את הכיתות שלה. הפתרון המסתמן הוא לייבא מורים מהחטיבה, ללא ניסיון הגשה לבגרות.

זהו, סתם מעדכן. אין קשר ליפה בן דוד שאחראית על יסודי וחטיבות. המצב של המערכת בזבל :slight_smile:

בשביל הקונטקסט - כמה שעות שבועיות זה 100%? האם סביר להגדיל את זה? האם אין למורים אינטרס להגדיל את זה כדי לקבל יותר שכר (באותה פרופורציה אני מניח)?

יש שוני במשרה בין יסודי, חטיבה ולתיכון. משרה של 100% בתיכון אומרת:

• 24 שעות פרונטליות (שעות בהן אנחנו מלמדים בפועל בכיתות).
  • 6 שעות פרטניות (שעות בהן אנחנו לוקחים קבוצות של 1-5 תלמידים לתגבורים).
  • 10 שעות שהייה (שעות בהן אנחנו מחויבים להיות בבית הספר ולשרוף זמן).

כל השעות כמובן קבועות במערכת מסודרת, ככה שהן חייבות להתבצע. יש ערים שבהן המורים צריכים ממש לחתום שעון כשהם מגיעים וכשהם יוצאים מבית ספר כדי לוודא. יש ערים (כמו אצלי) בהן בא ארגון המורים ואמר לרשות המקומית או שתדאגו למרחבי עבודה רציניים או שתוותרו על הדרישה לשעון. בחדר מורים בלתי אפשרי לעבוד, ורוב בתי הספר בארץ ישנים ולא מכילים מספיק חללים כדי שמורים יוכלו לעבוד בשקט*. בפועל מתוך 10 שעות שהייה, בערך חצי יוצרות לי “חלון” במערכת, וחצי ממוקמות אחרי יום עבודה ככה שאני הולך הביתה לעבוד. לא יודע איך זה אצל אחרים.

*היו מקרים בהם נוצרו לי 3 שעות חלון רצופות, אז הבאתי איתי מבחנים כדי לנסות לנצל את הזמן. ההספק שלי היה בערך עשירית ממה שאני מספיק בבית.

הבעיה באחוזי משרה נוצרת כשכל מקצוע מקבל מס’ שונה של שעות שבועיות, וגם בתוך כל מקצוע הקבצות שונות מקבלות מס’ שונה של שעות. אצלנו במתמטיקה: 3 יחל מקבלים 4 שעות שבועיות, 4 יחידות מקבלים 6 שעות שבועיות ו5 יחידות מקבלים 7 שעות שבועיות. בנוסף מקבלים חצי שעה על כל כיתה שמגישים** לבגרות של 3 יחל, שעה אחת על כל כיתה שמגישים לבגרות של 4 יחל ושעה ורבע על כל כיתה שמגישים לבגרות של 5 יחל.

**רק תלמידי 3 יחל ניגשים לבגרות בכיתה י’. תלמידי 4-5 יחל ניגשים לבגרות החל מיא.

אם תנסה לשחק קצת עם המספרים תגיע למסקנה שבלתי אפשרי להגיע בדיוק ל100% משרה, ככה שאו שתתפשר על משהו בין 90% ל-100% (ותרוויח פחות כמובן) או שתהיה עם יותר מ100% משרה. מה שקורה בפועל.

יש 3 בעיות עם מעל 100% משרה:

1. יש הגבלה על אחוז המשרה המותר. אם אני לא טועה, בין 106% ל-125% צריך לקבל אישור מיוחד, ומעבר זה אסור.
  2. זה לא משתלם מבחינת שכר. השעות הנוספות שאתה עושה הן פרונטליות בלבד, וזה יוצא לא משמעותי בכלל בתלוש.
  3. ואולי החשוב ביותר - זה אומר עוד כיתות. אני אלמד בשנה הבאה חמש כיתות שונות, ואגיש ארבע מהן לבגרות. י, יא, יב, 3, 4, 5. הכל מהכל. זה כמות לא פרופורציונלית, והעומס הוא עצום. תנסה לחלק את השעות הפרטניות שלך לכל כך הרבה כיתות, כשבכל כיתה יש מתקשים ששעה בודדת בשבוע לא תספיק להם. מעבר לזה שזה אומר כמובן להכין 5 מבחנים שונים בכל חודש (לפני מועדי ב…) ולבדוק 100+ מבחנים. ועוד המון דברים שאני יכול לפרט, אבל לאף אחד לא אכפת. לך תוסיף לזה עוד כיתה ו-:gun::slight_smile:.

דרכים נוספות להגדיל את השכר:

• לצבור ותק. כרגע אני עם ותק של 6 שנים, וזה לא משמעותי. אולי ב7 אני ארגיש שיפור. סתם לא.
  • לעשות השתלמויות. מעבר לזה שהן משעממות וריקות מתוכן, ושהמורה הוא זה שמשלם על ההשתלמויות האלה, צריך לעשות 120 שעות בשנה, כדי לקבל 1.2% זעומים לשכר (כלומר תוסיף 6 שעות שבועיות של החרא הזה). אם עשית יותר מ120 שעות, ניתן לצבור עד 30 שעות לשנה הבאה. ככה שצריך 19 שנים רצוף להמשיך לסבול.
  • לעשות תואר שני. שמוסיף 5% למשכורת. כמו סתום עשיתי שנתיים הרחבת הסמכה*** שנתיים במקום תואר שני. חבל.
  • לקחת תפקיד. הדבר הכי נורא ברשימה. תפקידים נותנים עד 10% בשכר, והם מוסיפים עוד איזה חצי משרה מבחינת עבודה. לפני שנתיים הייתי רכז צוות מתמטיקה, ולא היה לי זמן לנשום. לא היה לי יום חופשי, מיליון ישיבות, מליאות, קשר עם המורים, קשר עם ההנהלה, קשר עם תוכניות חוץ-בית-ספריות. אני מאשים בסטרס של התפקיד והעומס את האפנדציטיס שהיה לי. אשכרה יצאתי מבית חולים, ישר למרתונים לקראת הבגרות. שנה שעברה רצו אותי שוב בתפקיד. סירבתי.

***כדי ללמד 5 יחידות מחויבים לעבור לימודים של שנתיים באחת האוניברסיטאות. מתוך 8 קורסים, הרוב זה קורסים אקדמאיים (ליניארית, בדידה, אנליזה, סטט’ והסתברות) ורק שניים באמת עוסקים בתוכנית הלימודים. זה טיפשי כי לרוב המורות הקורסים האקדמיים היו קשים מדי, והן לא קיבלו מספיק פרקטיקה בתוכנית הלימודים. לי הקורסים האקדמיים היו קלים ועדיין לא קיבלתי מספיק פרקטיקה בתוכנית הלימודים. כמובן שבגלל שזה הרבה יותר מ120 שעות, אני לא מקבל יותר מ1.2% על כל שנה. האבסורד? שאם הייתי עושה תואר שני, לא הייתי מקבל אישור רשמי ללמד 5 יחל.

סתום שכמוני. כמובן שרק אחרי שאני אכתוב הכל, אני אחשוב ללכת לחפש דף מידע מרוכז.

בנוגע למורים הוותיקים שגב דיבר עליהם אתמול. רק אחרי שסיימתי לקרוא את כל ההודעה שלי (וקראתי על עוד משהו שכבר אכתוב פה) נפל לי האסימון איזה מרתון החרא הזה. לא שזה משהו שלא ידעתי. הסבירו לי להתחיל לעשות השתלמויות כבר משלב די מוקדם, אני יודע כבר איזה מסלול אני רוצה לתואר שני, הותק מצטבר לאט לאט… אבל עכשיו אני מבין גם שאני אהיה חייב לקחת תפקידים בשנים הקרובות.

ממה שקראתי, תפקידים נותנים נקודות (לדוגמה מחנך 2, רכז צוות 3), ועל כל 10 נקודות שצוברים, מקבלים 1.67% לשכר. אפשר לצבור מקסימום 40. כמובן שגם אם עושים כמה תפקידים במקביל, אז מקבלים כל שנה רק על אחד מהם. יש לי רק 3… אני מיואש…

בכל אופן, תחשבו שאתם מורה עם ותק של 20 שנה, עשיתם תואר שני ו-19 גמולי השתלמות, מילאתם תפקידים שונים ובאופן כללי עבדתם כמו חמור בשביל כל שברי האחוזים האלה, ואז באים ומספרים לכם שהמתחילים יקבלו בוסט רציני ואתם תקבלו 400 שקל. ברוטו. הייתי מתפוצץ מזעם.

נכון שיש הבדלים בין היסודי והחטיבה (הסתדרות המורים) והתיכון (ארגון המורים), אלה שני הסכמי שכר שונים (למרות שגם איתנו האוצר לא חותם בינתיים. היור, רן ארז, איים בשביתה אתמול), להם אין הרבה דברים שאצלנו יש, כמו הגשה לבגרות ובאופן כללי השכר אצלנו גבוה יותר. אבל אני מאמין שבתהליך ההתקדמות בשכר שלהם אוכלים לא פחות חרא. אולי הצבע שונה.

לא בא להצדיק שום צד, ברור לי שהכל יוצא מכספי המיסים שלי. רק אומר שאם אני בנעליים שלהם, אני מארגן שביתה עד 2029.

אבל זה בדיוק העניין - הם עבדו כל השנים האלה בשביל שברי האחוזים האלה, לא בשביל העלאת השכר החיצונית הזאת. את שברי האחוזים הם יקבלו, רק שהמורים המתחילים גם יקבלו משהו - אחר, שלא מוריד מהם שום דבר. לתקוע את כל המערכת כי מישהו אחר קיבל משהו, זה ילדותי, והייתי אומר אפילו - לא חינוכי…

כשהתחלתי צבא לוחם קיבל 700 שקל בחודש, ג’ובניק 350. עד שסיימתי, לוחמים קיבלו כבר קרוב ל-2000 (וג’ובניקים חצי מהם). למישהו נראה סביר שהחיילים הוותיקים ישבתו, כי מישהו צעיר מהם זוכה בתנאים טובים יותר ממה שהם קיבלו?
אני יכול להבין ולהתחבר לתחושת אי הצדק הזאת, באמת שכן. אבל תיקון עיוותים של שנים יכול לעבוד רק ככה. צרות העין הזאת היא אחת המחלות הקשות של המדינה שלנו.

אתה מבין שעם הגישה הזו, בלתי אפשרי לחלוטין לצמצם את פערי הוותק בין המורים, כן? בוא נדבר מספרים. תוספת 400 ברוטו לכמה? כמה מקבל מורה עם מקסימום וותק והכשרות בהשוואה בינלאומית?

רמז: אם בממוצע אנחנו במקום גבוה יחסית ב-OECD, והמורים המתחילים מקבלים שכר מביש…

שים לב שפסגת השכר די הרבה מעל פינלנד, שאותה הזכרת מוקדם יותר בדיון הזה כדוגמה ומופת. הנה תרשים עם מיון לפי משכורת מורים מתחילים, שמכיל גם את הנתונים על השכר לאחר 15 שנה והשכר במדרגה העליונה:

אגב, אתה לא טועה בניתוח הכללי שלך. זה בדיוק המיינדסט של וותיקי המערכת והסיבה שיפה בן דוד מקבלת את הלגיטימציה שהיא מקבלת מאותם וותיקים, שהם האלקטורט העיקרי שלה (ולא מורים כמוך). דור א׳ דופק את דור ב׳ מתוך תחושת הצדקה מוחלטת ולא מזדון או מרצון לדפוק את הצעירים. בפסקה הזו תיארת בדיוק, אבל בדיוק, למה הסוגיה הקריטית היא שבירת המנגנון ההסתדרותי במערכת החינוך, ולמה מזל שליברמן ומשרד העוצר מנהלים את המו״מ הזה מתוך גישה שאיננה פופוליסטית.

מסכים ומוסיף,
וגם כשקראתי את ההודעה של גב,
זה בעיקר מזכיר לי הונאת פירמידה. בשביל שאלו שכבר נמצאים בתוך ההונאה יוכלו להרוויח את שלהם, צריך למשוך פראיירים חדשים לתוך הפירמידה.

כששוברים פירמידה יש דור שנדפק.
אני מקווה שידעו איך לחלק את כלל העוגה בצורה נכונה והוגנת ככה שהמורים שכבר בפנים יידפקו רק ברכיב הבאסה אבל לא בשכר. בסוף אם המערכת תהיה טובה ומתגמלת למורים הצעירים, זה ייטיב גם עם המורים הוותיקים שתהיה להם יותר עזרה, לא?

ימינה - הכוונה הרוח הציונית?

מדובר באמת בקדנציה יוצאת דופן של ליברמן באוצר. לדעתי, הכהונה הזאת תיזכר ברמה ההיסטורית, בדומה לקדנציה ההיא של ביבי ב-2003. בזמן שכל העולם הולך לאינפלציה חריפה, אחרי שנות קורונה ופיזורי כספים על ימין ועל שמאל (וגם מימין ומשמאל פוליטיים), גירעונות ענק - משרד האוצר הצליח לא רק לשמור על הקופה הציבורית ולצמצם את הגירעון בצורה מעוררת השראה, אלא גם להעביר שורה של רפורמות סופר חשובות ומשמעותיות - תוך מאבק בלתי מתפשר בקבוצות לחץ ולעיתים גם בדעת קהל (ותקשורת) פופיליסטיות עוינות. שאפו עצום.

גם אני, למרות הסלידה העמוקה שלי מהאדם הזה, שוקל להצביע לליברמן. למרות שהוא לא עשה פה כלום בערך במשך 20 שנות כהונה ציבורית, למרות שהוא אחד האשמים המרכזיים בפיאסקו הבחירות הבלתי נגמרות שלנו, ולמרות שאני לא סומך בגרוש על האינטרסים שלו ועל מה מניע אותו - אני חושב שאם אחרי קדנציה כזאת, הוא יקבל בוסט של 5 מנדטים, שגם לא משתקפים כרגע בסקרים ויהפכו להיות הפתעת הבחירות - זאת תהיה אמירה סופר-משמעותית לנבחרי הציבור שלנו. זאת תהיה אמירה שמאסנו בקשקושי ימין-שמאל ביבי-רל"ב שלא מובילים לשום מקום, ואנחנו מעוניינים שיתעסקו בחיים שלנו עצמם - ואנחנו גם יודעים מה הדרך שאנחנו רוצים שיעשו זאת. הגברת התחרות, לחימה בקבוצות לחץ, אי הקשבה לפופוליזם זול. אז נכון שיש מצב טוב שליברמן יקח אחרי זה את התוספת 5 מנדטים הזאת ויעשה איתם מה שהוא רוצה, אבל לפחות תהיה פה קריאת כיוון ליתר הפוליטיקאים. זה לא ש-5+ ההצבעות האחרונות שלנו השפיעו יותר מזה.

לא תרמית פירמידה. אלה אנשים שחתמו על הסכם ארוך טווח שישתפר עם הזמן. קצת כמו פריסת התשלומים של דה יונג אם תרצה.
תרמית הפירמידה היא תרמית כי לרוב היא מבוססת על כלום ושום דבר, לה זה מבוסס על תפקיד משמעותי וחשוב.

בנוסף, מדובר בהסכם ממשלתי (או הסתדרותי, תחליטו מה שתחליטו). לא איזו חברה פרטית שנתנה הצעה שונה מהקיים ושאנשים הלכו אחריה למרות שהיו להם אופציות שונות.

בצדק גמור הדור שיידפק לא רוצה להיות הדור הזה. זה לא הוגן עבורו. הוא עכשיו מרוויח כסף טוב והוא ירוויח גם אם יידפק, אבל זה כלום בראיה אחורה של כל מה שהוא נתן בשביל הכסף הזה.

ברור שלכם זה נראה קטנוני כשאתם מסתכלים על זה ברמת המיקרו, תסתכלו על זה מלמעלה. בא בן אדם ועמל כל השבוע ורוצה להנות מזה בערב שישי, זו זכותו.

תודה @Shusaku, היה מרתק לקרוא! :slight_smile:

אני מסרב להשתמש בשם המגוחך הזה (שני רק למחנה הממלכתי), אבל כן.
וכן, כל מה שאמרת לגבי ליברמן, הטוב והרע, זו בדיוק המחשבה שלי גם.
בנוסף, אם ימינה לא תרוץ, ביבי ולפיד כל כך מעצבנים אותי, שאני ממש מחפש תירוץ להצביע למישהו אחר…

לגבי זה, הזכיר לי קטע מפוסט של עידן ארץ שקראתי אתמול. מסביר קצת למה בכלל הלכו היסטורית לכיוון של ותק:

במגזר הציבורי זה אחרת, והשכר בהכרח הולך ועולה ככל שנהיים ותיקים יותר. למה? כי בעבר הייתה נהוגה פנסיה תקציבית, שניתנת על סמך השכר בשנתיים האחרונות. לכן, בכל הסכמי השכר הייתה דחיפה להעלות כמה שיותר את השכר האחרון, גם על חשבון שאר הקריירה - ובכך להבטיח פנסיה רחבה לפורשים. היום אנחנו משלמים על זה מחיר כבד מאוד.

אבל המצב חמור מכך: גם במגזר הציבורי עוברים מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת. ובפנסיה צוברת, דווקא ההפרשות מוקדם בקריירה הן חשובות יותר, כי הן מספיקות לצבור יותר תשואה, שמתגלמת ליותר פנסיה. 1,000 שקל שהשקעתם לפני 10 שנים שווה פי כמה מ-1,000 שקל שהשקעתם היום.

מודל השכר שמוטה לקראת סוף הקריירה נבנה עבור פנסיה תקציבית, והוא דופק את מי שחוסך לפנסיה צוברת. הוא ישאיר פנסיה נמוכה מאוד ביחס למה שהיה יכול להיות, ולא יאפשר למורות ומורים לפרוש בכבוד.

אתה לא מסתכל על זה נכון.
מה זו ה"הנאה" הזו שאתה מזכיר? לא מדובר פה שהבן-אדם עמל כל חייו ועכשיו הוא לא ייקבל את השכר שמגיע לו, אלא שהוא כן יקבל את השכר שמגיע לו אבל בנוסף אלו שלא עמלו כל ימיהם יקבלו תוספת שכר משמעותית.

אז מה ההנאה שנחסכה מאותו אומלל? ההנאה בלראות איך אחרים עובדים את העבודה הסזיפית שהוא עבד במשך שנים בשביל לקבל את הפרס הנכסף בסופה ממש כמו מסכת הייסורים שהוא עבר. ממש הנאה… איך אמא שלי הייתה אומרת? “תוציא לי את שתי העיניים, העיקר שתוציא גם לו עין”. ממש חסידי אומות העולם.

אם המורים שלנו הם כל כך קטנוניים וצרי עין כלפי חבריהם וכלפי המערכת אז אוי לנו שהם אלו שמחנכים את ילדינו.

מצער גב, אני מוכן לוותר על ה"הנאה" שבלראות את האחרים סובלים את הסבל שאני סבלתי בכל יום נתון. אני מוכן להיות סולל דרך ופורץ דרך במה שאני מסוגל לתת, אבל בשום פנים ואופן לא להיות צר-עין על שכניי. זה לא בריא לאף אדם להיות צר עין.

ושוב, לא מדברים על זה שהמורים עם הוותק ירוויחו פחות ממה שמגיע להם. תוציא מהראש שלך את דה-יונג, צפוף שם מדי ויש לו בית מספיק מרווח בברצלונה, זה לא אותו מקרה. פה מדובר על זה שעליית השכר למורים הצעירים תהיה כזו שהמורים עם הוותק לא נהנו ממנה כשהם היו צעירים. מעין יישור קו “לא הוגן” כלפי אלו ש"טרחו במשך כל השבוע".

ואגב, תקרא את הפוסט שאנדר שיתף מעליי. בסוף היום המורים נדפקים מהמסלול מוטה הוותק ברמות אחרות בפנסיה שלהם. אבל הם לא נמצאים שם מספיק בשביל להבין את זה - כמו שרובינו לא.

לא מבין מה הבעיה… שמשרד האוצר יעשה מה שלאפורטה עושה… שיבקש מהמורים להפחית בשכרם ובמקביל יקנה מורים חדשים ממש יקרים ולמורים שלא מסכימים לקצץ בשכר יעשה שיימינג בתקשורת.

תיקנתי לך…
בבקשה :slight_smile:

קודם כל, הפתרון שכתבת הוא הפתרון שהצעתי.
פתרון שאמרתי שאני לא מקבל הוא פתרון בו הכסף יגיע מהמשכורות הגבוהות של הוותיקים כלפי הצעירים.
הכוונה שלי הייתה שלמשל את בעבר מורה צעיר היה מרוויח x וותיק 2x אז שאם בהסכם החדש מורה ירוויח 1.5x במשך כל התקופה אז שהוותיקים ימשיכו לקבל את ה2x ולא יורידו להם ל1.5x.

לאחר מכן הוסבר לי שמלכתחילה זה היה המצב ולכן החלק הזה מההודעה לא רלוונטי ועזבתי את הנושא.