הסכסוך הישראלי פלסטיני

אבל אתה לא יכול להשאיר ילדים ונשים שם…

זה מצב יוצא דופן.

לא אכנס להכל כדי שלא נטחן מים אבל - השלב הראשון של כיבוש הרצועה אמור להיות מהיר. אחר כך מכסחת הדשא היא בלתי נגמרת וסיזיפית אבל זה שנתקענו בשלב הכיבוש זו בושה.

אני ממש מסכים עם ליאור. אין שום תסריט בעולם שהדבר היחיד שמעכב אותנו זה אילוצים מבצעיים / דיפלומטיים, מצטער. אנחנו חוטפים את כל האש של הג׳נוסייד גם ככה (יתכן ויותר, זה פונקציה של זמן לא פחות מאשר של הרוגים ונזק), ואם המגבלה היא ביכולת לכבוש את קופסאת הסרדינים הזאת בפחות זמן - אפשר לקפל את צה״ל.

משה:

1. אני מצטער מאד אבל ‘אחרי רפיח נחשוב’ זו לא מדיניות של ממשלה. בשום עולם. שלילת כל דרך פעולה אפשרית כי ‘הם טרוריסטים’ - ממש מידע חדש - היא לא דרך פעולה. כאמור, אם ההחלטה שלך היא אי החלטה אז סבבה. קח בחשבון שגם זו החלטה ואז ברירת המחדל מובילה אותך. הוקטור של ברירת המחדל הוא שומקום. אחרי מבצע ברפיח עדיין יהיה חמאס בעזה וזה אומר שלא השגת אף אחד ממטרות המלחמה. עכשיו מה? כאמור - לאף אחד אין בעיה עם פעולה ברפיח שתחסל כמה מאות או אפילו אלפי טרוריסטים ואף אחד לא שכח מהשביעי לאוקטובר. זה טיעון לא רלבנטי.
  2. בקשר לטור של ברגמן - לא סתם ציטטתי את מה שציטטתי. אתה בחרת להתייחס לעניין עסקת השבויים. עזוב אותה רגע ותתייחס לעיקר: נתניהו לא מוביל שום מהלך. לא שיוויון בנטל, לא כלכלה נורמלית, ערפל כבד על היום שאחרי. למה זה? איך אתה מעריך את תפקודו כרגע?

למה לא?

הקריאה שלי לבחירות מידיות זה מראה מה אני חושב על התפקוד שלו ושל הממשלה.

יחד עם זאת. האופוזיציה השמאל תקשורת וביידן עושים הכל אבל הכל כדי שינצח בבחירות הבאות.

ולכן אני שואל שוב - מה התוכנית שלך לעזה?

כתבת את זה, מכאן אני מסיק שאתה רואה דרך כלשהי להשגת מטרות המלחמה. נניח שעשית פעולה ברפיח גורמת נזק לחמאס. ברור שגם אחרי רפיח חמאס לא ‘נמחק’, נכון? אז מה מכאן?

כי ממשלה לא שולחת אנשים למות ואז שואלת למה

אם צהל יכנס לרפיח יבצע את העבודה שלו כמו שהוא עשה בצפון. חמאס אחרי המלחמה יחזור להיות כנופיה חמושה. אתה רואה את הקריסה של חמאס גם עכשיו, הרי זה לא צירוף מקרים שהם כמעט לא משגרים רקטות במיוחד רקטות ארוכות טווח, וכמות ירדה למינימום,

בפתח תקווה אני חושב שכבר שלושה חודשים לא שמעתי אזעקה. לפני המלחמה הסבירו לי שאין דרך לבלום את השיגורים במבצע צבאי קרקעי…

אני מהתחלת המלחמה אומר משהו אחד, אם אחרי המלחמה דף וסינואר ישרדו וימשיכו לשלוט בעזה+ חמאס ישאר כח צבאי משמועתי בעזה אז הפסדנו. ואם הפסדנו, אפשר להתכונן לשביעי באוקטובר הבא…

אחרי המלחמה, אפשר לשבת עם העולם ולשמוע פתרונות יצריתים מי ישלוט בעזה.

אני זוכר שזה בדיוק מה שכתבתי לך עוד לפני השבעה באקטובר. את שלטון חמאס צריך למוטט רות סוף.

אני מסכים עם השמאל, שביבי עושה פוליטיקה פנימית ונכשל ספוקטלארית, אני רוצה בחירות עכשיו מהסיבה הזו

אם הוא היה מתנהל כמו בהתחלת הכהונה שלו (ביבי שלפני 10 שנים עושה בית ספר לביידן) הוא לא היה מוציא עיינים לביידן. יש דרכים אלגנטיות ויותר עדינות להגיד לא למדינה פליסטנאית בלי לעצבן את האמריקאים. אבל ביבי כמו ביבי רואה את בן גביר ומתנהל חרא.

כאמור, ברור שיש הישגים לפעולה צבאית, אבל

1. חמאס ישאר אחרי רפיח אלא אם מישהו ידאג שמשהו אחר יקרה. לא רק שהוא ישאר - אם תתקיים עסקת שבויים הוא גם יתפס כמנצח
  2. ‘אפשר להתכונן לשביעי לאוקטובר הבא’ - זה בגדול נכון לכל תרחיש שהמלחמה תסתיים בו. לא נגמור עם הטרור אבל השאלה אם שינינו את המשוואה
  3. אם שנינו קטני אמונה בביבי כרגע אז מה הפתרון ולמה בעצם באים בטענות למי שמפגין?

אני אשמח אם תסביר לי במה זה שונה משאר המלחמות? בעולם ? בישראל? למשל דוגמא למלחמות בארץ, הכל התחיל כמלחמת קיום, אין ברירה ( כי תקפו אותך , או מתקפת מנע בששת הימים) ואז אחרי השתלטות על המצב, התחלת לתקוף ולכבוש שטחים בצד השני עד שהצד השני התחנן שתעצור.
למה הפעם זה אמור להיות שונה? למה לא עצרנו באף מלחמה במנע? למה המשכנו לתקוף? למה שלחנו אנשים למות ואז עצרנו ושאלנו למה? מה השגת בלבנון הראשונה? מה השגת בלבנון הראשונה? אפשר עוד להמשיך…

עיסקת חטופים, אני מדגיש חטופים. שבוים זה משתמע שיש שתי צדדים לגטימים במלחמה.

זה ההבדל בין לעשות עיסקה של חטופים שתסיים את מלחמה ועיסקה שרק תביא להפסקה קצרה וחזרה למלחמה.

הפסד פשוט יקרב את השביעי לאוקטובר הבא.

יש הבדל בין הפגנה לבין מה שעושים עכשיו, אין לי ספק שאם זה ממשלת שמאל והמפגינים היו מתנחלים במיוחד בזמן מלחמה. היו שוברים למתנחלים את העצמות .

דין אחד לשמאל דין אחר לימין.

ההפגנות לא פוגעות בביבי כמו שהם מרחיקות כל אפשרות לעיסקת חטופים. כל מי שיש לו טיפה ניסיון עם החמאס מבין את זה.

אתה מבלבל בין מה יהיה בעזה, לבין למה ישראל נכנסה לעזה.

יש מטרה להביס את חמאס וזה עובר דרך רפיח. לא משנה באיזה צורה יבחרו לפעול אחרי.

לא הבנתי מה תוכנית העבודה. עזוב חטופים. הסכמנו שגם בהישגי המלחמה לא מאד ברור כרגע מה קורה.

המטרה היא לא להביס את החמאס. המטרה היא מיטוט שלטונו. איך משיגים את זה? אין שום דרך לתת לזה מענה בדרך של ‘רפיח ואז נדבר’. האפשרויות ידועות: חמאס, רשות, ישראל, קואליציה בינ"ל. חמאס אמרנו שלא. מה כן ואיך, זו השאלה. זה ממש לא בהכרח עובר דרך מבצע ברפיח, וגם מבצע ברפיח הוא לא עומד בפני עצמו כי הוא תלוי בתנאים ובתזמון שיוצאים אליו.

סליחה, אתה טועה.

שרשור מצוין של אליאור לוי מכאן

"1. המו"מ לשחרור החטופים לא מתכנס. ניכר שבשלב הזה שישראל רוצה עסקה הרבה יותר מחמאס. הלחץ הצבאי ברצועה אפקטיבי אבל הוא ממוקד מדי ולא יוצר מנוף לחץ נרחב על חמאס להגיע לעסקה. בינתיים נראה שהמלחמה בצפון הולכת ותופסת משקל רב יותר מבחינת היוזמה הישראלית. >>

1. שימו לב כמה חיסולים משמעותיים יש לאחרונה בלבנון, כמעט בכל יום מתבצעת תקיפה בסוריה מדמשק ועד דיר א-זור ע"י מדינה עלומה - וכולם על הכוונת: חיזבאללה, איראן וצבא אסד. אבל עד מתי זה יוכל להמשך כשעשרות אלפי אנשים בצפון נמצאים בגלות במדינתם? אלא שמסתמן שיש אופק אפשרי. >>

2. הסכם הפסקת אש בעזה יסייע למתווכות להנדס הסדרה בלבנון ששני הצדדים - ישראל וחיזבאללה יוכלו לחיות איתה. לא משהו מושלם, אבל סביר. אבל פה גם טמונה הבעיה: חמאס לא ממהר ומרגיש שהוא במומנטום. מדוע? תשמעו מה אומרים לי מקורות שמקורבים לארגון:

https://twitter.com/i/status/1774744967698678204

1. ואם זה לא מספיק אז מגיע הטור דה טהרן שאיסמעיל הנייה ופמלייתו עשו בשבוע שעבר ובו פגשו את כל המי ומי בהנהגת איראן - ושם גם כנראה קיבלו רוח גבית, תמיכה והבטחות להמשך הדרך בזמן שבאותו זמן ישראל מקבלת מקלחת קרה מהעולם. אז למה שיבער להם באמת? >>

2. אז באין הפסקת אש - הלחימה מול חיזבאללה תמשך וכך גם הדשדוש בעזה (המבצע בשיפא הסתיים), נתניהו עומד בסירובו להראות לעולם איזושהי תכנית אסטרטגית לרצועה, הסמוטריצ’ים והבן גבירים כבר חולמים על גוש קטיף 2.0, החטופים נמקים בכלובים מתחת לאדמה. ומעל הכל מרחף האיום הקבוע - רפיח. >>

3. גילוי נאות: אני בעד כניסה לרפיח. בלי כניסה כזאת - חמאס יישאר השליט בעזה גם כשהמלחמה תגמר, ושעון החול לשבעה באוקטובר הבא יתהפך. אבל - במקום להכריז כל 10 דקות על זה שניכנס, כדאי לשתוק ולהתכונן. הלוגיסטיקה לפינוי האוכלוסיה דרומה תארך שבועות, לא ימים - וזה עוד טרם תחילת המבצע. >>

https://twitter.com/eliorlevy/status/1774744671815692589

והוא לא נחשב בלשון המעטה ביביסט

‘להשמיד את חמאס’, מה זה בדיוק אומר?
Eradicate, eliminate, destroy…
המטרה צריכה להיות שארגון שפוגע בנו כך לא נשאר בשלטון. שים לב לקישור שמשה העלה: ניצחון עבור חמאס הוא כל תסריט בו הוא ישאר בשילטון, ללא קשר למספר הרוגים וההרס.

@mos56 הסקירה נשמעת סבירה ביותר, לא חושב שיש כאן קשר לביביזם כן או לא.

שוב, אני פשוט לא מסכים.
זה נראה מאוד פשוט על הנייר, אבל בפועל לכבוש שטח עירוני צפוף מלא במוקשים, אזרחים, ומנהרות זו משימה מאוד מורכבת.

שבצורה בה כל אדם מסתכל, הוא יעדיף להציל אדם כעת מאולי מישהו לא ידוע בעתיד.

ברור שלא, השאלה אם הדבר היחיד שיכולנו ללמוד מה7.10 זה רק לא לשחרר מחבלים? האם אילולא שחרור מחבלי שליט, ה7.10 לא היה קורה?
לטעמי, אם יש לקח אמיתי שצריך לקחת זה להבין כיצד להגן על מדינת ישראל. לא לתת למחבלים להסתובב על הגדר באין מפריע ולא לקבל טיפטופי ירי. להפסיק עם מדיניות ההכלה.
שנית, מישהו פה בעד יחס של 1:1000? אני חושב שהמספרים המדוברים כעת הם בסביבות ה700 אל מול 60 בערך שלנו (סלחו לי אם לא זוכר מספרים מדויקים) כלומר יחס של 1:10 בערך.

אני ממש מקווה שלא נלך להגן על ישראל בעולם עם המשפט הזה.
בכל אופן, אני מסכים שלמשוחררי שליט יש אחריות בפעילות של חמאס, אבל הם רק חלק ממנה, חלק מ100 אלף פעילים (ועוד כמה עשרות אלפי ג’יהאד איסלמי).
ושוב, אחזיר אותך לשאלת השאלות, האם עסקת שליט היא הבעיה הגדולה אצלינו? האם מדיניות הגנתית שונה לגמרי לא הייתה משנה את אותו יום ארור?
יש כל כך הרבה דברים שהיו גורמים להכל להראות אחרת. הדרך בה הכלנו התקרבויות לגדר, האדישות שלנו להפלת המצלמות, ההתעלמות מנהלי כוננות בשעות הקריטיות ושחרור מאסיבי של חיילים לחג.

קפיצה מהירה מידי למסקנות.
אני חושב שה7 הבא לא יקרה רק כי סינואר בחיים. הוא יקרה אם לא נלמד מהטעויות שלנו.
אם נהרוג את סינואר ונמשיך לבצע את אותה מדיניות של ה6.10, מה עשינו פה?

לא נכון, צריך להתחיל כבר עכשיו ומצוין עושה ישראל שמחסלת את כנופיות החמאס שמנסות להשתלט על הסיוע ולהתחיל לנסות לחזק ארגונים אחרים.
הלוואי שהיה אפשר להביא שליטה סעודית, שליטה של האו"ם או ארגון אוהד ישראל באמת, אבל בינינו ידוע לכל שהרש"פ זה הכי טוב שנקבל. אני ממש לא אומר את זה בשמחה, אבל צריך להיות ריאליים.

חשוב לי להוסיף, אני לא תומך בעסקה ובטח שלא בכל עסקה, אבל קצת קשה לי מהניסיונות הפשטניים מידי לצייר את המציאות.
שחרור מחבלים לא שקול לרצח של עשרות או מאוד של יהודים כמו שמנסים לצייר פה.
לא נכון שה7.10 יחזור על אצמו אלא אם נהרוג את סינואר.
לכבוש שטח בו חיים 2 מיליון בני אדם, ממונהר בצפיפות גבוהה מפי 2 מהמנהרות של מנהטן בו יש בין 100 ל200 אלף פעילים של חמאס והג’יהאד האיסלמי (לא אופתע כלל אם יותר) זו לא משימה של מה בכך, על אחת כמה וכמה כשמטרתינו הלא פחות חשובה היא השמדת כל תשתית טרור, ואז אנחנו לא מתקדמים רק בקצב הקרב, אלא גם בקרב השמדת המנהרות והמתחמים.

בעקבות החיסול של האיראנים בדמשק (נראה כמו אחד האירועים הכי דרמטיים מאז תחילת המלחמה), אני רוצה לציין שוב, כמו שציינתי לאחר חיסול אל-ערורי, את ההתנגדות שלי להליכת שבי אחרי מדיניות העמעום של “לא שמענו לא ידענו לא ראינו”.

כן, יש יתרונות בשמירה על שקט בשגרה לאחר פעולות כאלו ואחרות על מנת לאפשר לאויב את מרחב ההכחשה שימנע את הצורך שלו להגיב, כנגד רצונו, ולהתדרדר להסלמה. אבל כעת, בעת מלחמה, כשלכולם ברור מי המוציא לפועל, זה חסר משמעות לחלוטין. איראן לא תפעל אחרת בין אם ישראל תקבל אחריות ובין אם לאו, ודווקא לשקט מהצד הישראלי יש 2 חסרונות בולטים:

1. שידור חולשה לצד השני של פחד מהתגובה. להפך, לאיים כבר מעכשיו שכל תגובה קשה של איראן תגרום לישראל לשבור את הכלים יקטין הרבה יותר את הסיכוי שאיראן תעשה משהו.
  2. הפקרת הזירה התקשורתית/הסברתית (שוב…). איראן כבר מכינה את הקרקע לתגובה נגד שגרירויות ישראליות ברחבי העולם, כאשר עכשיו זה הזמן של ישראל להצביע על חוסר הסימטריה: ישראל תקפה אנשי צבא שפועלים עכשיו, ובכל השנים האחרונות, להשמדת מדינת ישראל. יש לישראל הצדקה מלאה לפעולה נגדם. פעולה איראנית נגד דיפלומטים ישראליים איננה שקולה וצריכה להיחשב לאירוע טרור לכל דבר.

זה אומר בדיוק מה שזה אומר.
הריגה של כמה שיותר מתומכי הארגון, השמדת ההיררכיה שלהם, מיטוט התשתיות ופירוז היכולות הצבאיות שלהם ושל הרצועה. השמדה.
בשביל זה נכנסו. לא בשביל לפרוס שטיח אדום לארגון טרור אחר.

מדברים על היום שאחרי?

הנה האמיריות הם אופציה