הסכסוך הישראלי פלסטיני

לא חושב שקיבלנו איזשהי תמיכה בהקשר הזה
חכה יופ יומיים והתמונות מעזה חוזרות לפרונט ושוב פעם קוטלים אותנו על מה שקורה בעזה, אם מבחינת העולם הפלסטינים לא קשורים לחמאס אז מה הם יגידו על הקשר שלהם לאיראן?

אני בספק אם בכלל תהיה לנו תמיכה בינלאומית לתקיפה באיראן, אז בטח שלא בעזה ולבנון כתגובה לאיראן. כולם משלמים מס שפתיים אומרים קצת נו נו נו לאיראן ואני בטוח שאם ישראל תגיב חזרה השפה כלפינו תהיה הרבה יותר חריפה

להבדיל מהתגובה של איראן לארה״ב אחרי חיסול סולימאני, שם איראן תקפה בסיסים אמריקאיים בשטח זר, פה איראן פשוטו כמשמעו פתחה במלחמה ותקפה מדינה ישירות.

הצגתי את המצב יותר משהבעתי דעה.

נשים את עזה בצד, חיזבאללה הוא פרוקסי די רשמי של איראן. סיכוי טוב שלישראל תהיה יד חופשית מולם בימים הקרובים.

אם תשאל אותי, צריך לעבוד מול איראן בגישת הטיל תמורת טיל. שיגרתם טיל ישיר נגדינו תקבלו טיל ישיר נגדיכם. חבל שלא עשינו זאת כשהטילים באוויר ובדרך אלינו. ההמתנה הזו מיותרת ורק מורידה את הלגיטימציה שלנו.
אם כשהטילים היו באוויר הייתה לנו לגיטימציה של טילים בדרך לישראל, היום הלגיטימציה היא האיראנים לא עשו נזק בפועל.

בכל אופן, צריך להסתכל על המטרה הגדולה וכמובן שלהגדיר אותה.
בניגוד לחמאס, כל תקיפה באיראן צריכה להיות מחושבת באופן קר ומעבר לאקט נקמני.
כמובן שיש ערך להרתעה, אבל יש עוד ערכים רבים כשמסתכלים על התמונה הגדולה. צריך לנחש מה כל פעולה תגרור, ואילו ערכים אסטרטגיים נשיג.
כמובן שגם זה לא יקרה בחוסר תלות למלחמות שלנו בצפון ובדרום, ולא אופתע כלל אם זה נעשה כדי להסיט את תשומת הלב שלנו משם.
לכל דרך בה נפעל יש צידוק אסטרטגי כלשהו, לכן כדי לקבל החלטה מושכלת צריך מידע שאין לי אותו (וטוב שכך)

הדבר היחיד שאני לא מבין אותכם, זה ההפתעה שלכם.

זה כל כך צפוי…

אותי לימדו שצריך לעשות לימונדה מלימון, צריך לעשות עיסקה עם ביידן, רפיח תמורת אי תקיפה באירן (בהנחה שארהב תבלום בכח תגובה נגד אירן…)

ביידן קורא ליירוט של מאות איומים ‘‘ניצחון’’.
:person_facepalming::person_facepalming::person_facepalming:

מעבר לכל הדברים שהוצגו כאן, אני חושב שיש בתקיפה אירנאית תקדים מאוד מסוכן של תקיפה כנד כל תקיפה שמבוצעת נגדם. כרגע, האיראנים בכוונה תוקפים בצורה שלא מייצרת פגיעה בשלב הזה כך שהם מנרמלים את התקיפה שלהם כנגד המערב וישראל בפרט ומשתשמים באוזלת היד המערבית. שלב הבא, ולאחר שכבר ביססו את זכותם לתקוף הם באמת יתחילו לייצר נזק.
ואם נחבר את שמות שניים מספר של דאגלס מרי: המוות המוזר של המערב: כיצד לנצח בעידן של חוסר הגיון.

איזה יופי איך כולכם אוכלים את הספין… היו לכם בערך 40 שנות שלטון לטפל באיום האיראני ועכשיו ביידן אשם כי התלות שלנו באמדיקה הפכה להיות מוחלטת? מה חשבתם שקורה כשמזניחים את כל הגזרות ונמנעים מקבלת החלטות וביצוע צעדים?

ביידן אשם כי ישראל לא יכולה לתקוף איזור רגיש כזה בלי אישור של האמריקאים.
לא היום ולא לפני 30 שנה בעיראק.

הטיעון שמדובר בבעיה שנובעת ממדיניות ממשלת ישראל היא לא נכונה.

ביידן פה רק 4 שנים ונתניהו פה כבר נצח…

ליאור צודק חלקית. האחראים למצב הנוכחי, זה ההנהגה הישראלית (מדינית צבאית ומודיענית) שהפקירה את האזרחים שלה מול חמאס ואירן במשך 12 שנים

ליאור גם טועה שהוא מסרב להבין את הביקורת נגד ביידן. ולמה בגלל מדיניות המופקרת שלו העולם היום יותר קרוב מאי פעם למלחמת עולם שלישית…

שתי הדברים יכולים להיות נכונים באותו מכה…

מישהו ציפה שישראל תתקוף באיראן על דעת עצמה ב-30 שנה האחרונות?

איראן תקפה עכשיו. ביידן פה עכשיו. ספין מרשים שלך, לא אשקר. אלא אם היית בעד מתקפת מנע באיראן, כאמור.

שחזור די מדהים של מה שקרה עם אובמה, רק על ספידים. לא תראה אותי מגן פה על ביבי, אבל עם כל הכבוד לו, לחוסר מעשיו ולטעויותיו (ויש) הוא פיון במשחק גדול בהרבה. טראמפ לא היה צדיק גדול, אבל ביידן/אובאמה עשו ועושים נזק לדורות במזה״ת עם ההזיות האוטופיסטיות שלהם.

זה לא רלוונטי בעד מה הייתי כי לא הייתי בשלטון אף פעם וחשוב מכך, מעולם לא נחשפתי למידע וליכולות.

הטענה היא שנתניהו בחר לריב עם חצי אמריקה עוד בתקופת אובמה ואיבדנו את אמונם. הם עוזרים לנו להתגונן אבל הם לא סומכים עלינו בתקיפות. כשטראמפ היה בשלטון ישראל לא ניצלה את האשראי שכביכול היה לה (ואני בספק אם היה).

אה, שוב ביבי. הבנתי.

איראן היא הבייבי שלו לא? הוא עשה מזה קריירה פולטית לא?

זה רלוונטי כי זה כל הדיון… אתה מבקר את ביבי על מה שעשה או לא עשה שהוביל לזה. סימן שיש לך דעה אחרת בעניין.

לטעמי להימנע מתקיפת איראן בשטחה זו הטקטיקה הנכונה. זו עדיין האופציה הפחות מסוכנת. תקראו לזה קונספציה או וואטאבר, בעיני בתרחיש סטייל המלחמה הקרה זה הוכיח את עצמו כאלטרנטיבה העדיפה ולהערכתי גם פה.

אבל: רק בתנאי שהם לא תוקפים אותנו, בצורה מאסיבית להחריד, משטחם לשטחנו. זה הכי act of war שאפשר.

העובדה שביבי אשם חלקית לא סותרת את העובדה שיש כאן דירקטיבה ברורה מאד של מדיניות חוץ על פני שני נשיאים ו-12 שנה שאתה מטאטא מתחת לשטיח, ויש לה השפעה עצומה על האזור.

זה סוג דיון לטוויטר. יש הרבה טרוליזם כזה שם.
אני לא אבזבז זמן.

יש דברים שצריך לטפל בהם כשהם קטנים. התחושה היא שנתניהו השתמש באיום האיראני למטרות פוליטיות במקום לטפל באיום האירני עצמו.

האינטרס הפוליטי לצד חוסר יכולת לקבל החלטות הביאו את ישראל למצב של טו לייט. האמריקאים שמבינים שהגרעין האיראני הוא עובדה מוגמרת רוצים עכשיו להמנע ממה שעלול לצאת משליטה.

אני חושב שיש חוסר אמון מוחלט בין נתניהו לביידן ולכן הם לא יכולים לעבוד יחד. מאחר וישראל תלויה בארה"ב אין לנו פריוילגיה לזה…

אתמול איראן הגיבה באופן יוצא דופן לפעולה שאנחנו עשינו. במצב עניינים רגיל הייתי אומר שכשמדינב תוקפת מדינה אחרת מדובר בהכרזת מלחמה אבל מה שאיראן עשתה אתמול זה בדיוק מדיניות ההכלה שישראל מנהלת כבר שנים ואני חושב שנתניהו הוא אבי מדיניות ההכלה.

אנחנו נירה בכם בדיוק כמה שמותר לירות בכם כדי שתבליגו.

כמה דברים על התקיפה האיראנית:
(דורן שפריר)
איראן נכשלה בפגיעה ישירה בישראל, אבל השיגה כמה דברים חשובים.

1. איראן ממשיכה להיות “מדינת ההתנגדות” ולאסוף את אהדת העולם האסלאמי בתור היחידה שמתנגדת לישראל ולסדר המערבי
  2. איראן עברה את ה"קו האדום" ותקפה ישירות את ישראל משטחה. זה לא היה צריך באמת לפגוע, אלא רק להתקיים. מהיום כולם ידעו שזו אפשרות שנמצאת על הפרק כשישראל פועלת נגד איראן.
  3. איראן יודעת שארה"ב לפני בחירות ולא תפתח מולה במלחמה. היא תעדיף לרסן את ישראל אפילו יותר מרגיל כדי לרצות חלק מהשמאל האמריקאי. לכן חופש הפעולה האיראני פה היה (ועודנו) יחסית רחב.

איראן הצליחה לקחת עוד צעד בקידום המהפכה האסלאמית שלה גם מבלי לפגוע ישירות בישראל.

מתוך עמ’ הפייסבוק של המשחק הגדול:

"חשיבות אירועי ליל אמש נמצאת לא ברמה הצבאית כי אם ברמה המדינית. התגובה הישראלית, אם ישראל רוצה להגיב באופן חכם, צריכה גם להיות בעיקר ברמה המדינית.

כדי להבין זאת, ננסה לנתח את המצב ברמה המדינית: עברו כמעט שבועיים בין התקיפה ״השבדית״ בדמשק ובין התגובה האיראנית. בשבועיים הללו איראן מצד אחד הבטיחה התקפה, מצד שני הרגיעה את האמריקנים שאיראן אינה מעוניינת במלחמה אזורית (בדיוק מה שהאמריקנים רוצים לשמוע). כלומר האיראנים הכינו את האמריקנים לכך שהם יגיבו, מורידים את הסיכוי לתגובה מצד ארה״ב.

למה זה חשוב? אם אירועי ליל אמש יסתיימו ללא תגובה אמריקנית משמעותית (מעבר לגינוי דיפלומטי וסנקציות), וושינגטון בעצם מכירה בכך שלטהרן יש את הלגיטימיות לתקוף ישירות בעלת ברית אמריקנית בתיאום עם ״ציר ההתנגדות״, רשת הפרוקסי שאיראן בנתה. ארה״ב מכירה שזו זכותה של איראן להעניש מדינות אחרות באזור, כראוי למעצמה אזורית.

עד היום איראן השתדלה לטשטש או להכחיש את השליטה שלה בפרוקסי באזור. כשלחצו אותה על פעילות החות׳ים השיבה טהרן שהחות׳ים הם שחקן עצמאי ולה אין קשר אליהם. עד היום האיראנים הכחישו את הקשר כדי לא לחשוף את עצמם להתקפה ישירה.

אבל מהיום הם לא צריכים לחשוש: הם יכולים לתקוף ישירות עם הפרוקסי ולא תהיה תגובה. הם רק צריכים את העילה המתאימה. כל מה שקרה כאן בשבועיים האחרונים הוא שאיראן השיגה מארה״ב הסכמה להעניש אותנו, מוודאים שהדבר לא ישבור את הכלים. והאמריקנים השלימו עם הדרישה.

ההשלכות עלולות להיות דרמטיות: באבו-דאבי וריאד רואים את ההתנהלות האמריקנית ותוהים עד כמה ההגנה האמריקנית תהיה אפקטיבית לאור הקרבה שלהן לאיראן והיעדר מערכות הגנ״א מתקדמות ומיומנות כמו אלו של ישראל. הן גם תוהות מה זה אומר על האינטרסים האמריקנים באזור, כשארה״ב מכירה בטהרן כמעצמה אזורית.

מה צריכה להיות התגובה הישראלית? תגובה צבאית ישראלית לא תשנה את המשוואה ותחשוף את ישראל לעוד התקפות מצד איראן. למה ישראל אמורה לסכן את עצמה בגלל ההתנהלות של וושינגטון? תגובה חכמה יותר תהיה להפעיל קמפיין לחץ גלוי וסמוי על ממשל ביידן בתיאום עם מדינות נוספות באזור, כמו ערב הסעודית, איחוד האמירויות, בחריין וירדן. טענת היסוד של הקמפיין תהיה שארה״ב מפקירה את המזרח התיכון לאיראן ושללא תגובה אמריקנית נחרצת, ההשפעה האמריקנית באזור תחוסל.

תנו לחברי קונגרס להדהד את המסר, למגזינים המשפיעים בארה״ב, לפרשני חדשות. ממשל ביידן צריך להבין שהוא עשה טעות חמורה והוא צריך לתקן זאת.

שתי הדרכים הכי אפקטיביות לעשות זאת הן:

1. הודעה סעודית על השעיית המו״מ לברית הגנה והדלפה לתקשורת שההתנהלות הפאסיבית של הממשל היא הסיבה.

2. שיחות טלפון של אבו-דאבי, ריאד וירושלים עם בייג׳ינג, ברמת ראשי מדינה.

המטרה אינה לנטוש את ארה״ב, אלא אלו שתי הדרכים שיאותתו הכי טוב לממשל ביידן שהוא מתנהל לא נכון.

ברמה הצבאית, המיקוד הישראלי צריך להישאר בלבנון ועזה. חילופי מהלומות בינינו לאיראן יכלו את מאגר המיירטים וישחקו את חיל האוויר. אנחנו כן צריכים להיות מוכנים, במקרה שממשל ביידן לא מגיב לקמפיין (נאמר, בטווח של חודש), להיות מוכנים לתקיפה תקדימית באיראן, שתכין את הקרקע למערכה אווירית עתידית במדינה, אחרי שנטפל בחיזבאללה ונסיים את הטיפול בחמאס. המטרה לא תהיה להעניש את איראן, אלא לקבוע מצב חדש: ישראל תוקפת כרצונה בשטח איראן, מבלי שהדבר יביא למלחמה.

ברור לי שהאסטרטגיה הזו פחות אטרקטיבית מאשר מתקפה רחבה נגד איראן. המטרה היא לדחוף את ארה״ב לטפל במצב שהיא יצרה, של איראן אגרסיבית ובטוחה בעצמה במזרח התיכון. האמריקנים שברו, שהאמריקנים יתקנו. לישראל יהיו מספיק הזדמנויות להגיב לאיראן בזמן ובמקום המתאימים לנו."

זה ממש נראה ש(שוב) כל פרשני הטוויטר למיניהם מבינים היטב מה קורה, ורק לתקשורת הממסודת המרכזית עדיין לא נפל האסימון. מה שקרה הלילה הוא לא “ניצחון” לקואליציה המערבית אלא השלמה של הקואליציה הזו עם כך שאיראן יכולה לתקוף את ישראל ושלישראל אסור להגיב בחזרה.

אם באמת ארה"ב מסרבת לכל הפחות לתמוך בתקיפה ישראלית חזרה באיראן, אנחנו חוזים במה שייתכן מאוד והוא תחילת הסוף. אובמה התחיל וביידן סיים, והתקשורת הישראלית אשכרה מוחאת לו כפיים. חבורה של מטומטמים שלא מסוגלים לראות מעבר ליום אחד קדימה.