הסכסוך הישראלי פלסטיני

ההצעה שהציג ג’ק סאליבן לבכירים בישראל:

• נורמליזיציה עם סעודיה
  • מעטפת ביטחונית מורחבת של ארה"ב ומדינות האזור נגד איראן.
  • השקעה של מיליארדי דולרים בעזה עם השפעה של ישראל.
  • עסקת לשחרור חטופים (במסגרת סיום המלחמה)
  • קידום הסכם מדיני מול חיזבאללה בצפון.

מה ישראל צריכה לתת?>

בתמורה לעסקה הרחבה עם סעודיה וארה"ב ישראל נדרשת לתת:

• הפסקת המלחמה בשילוב עסקה לשחרור כל החטופים.
  • הצהרה של ממשלת ישראל כי הוא פעולת לייצר אופק מדיני לשתי המדינות.
  • הסכמה על מנגנון לניהול עזה שהוא לא ממשל צבאי ולא חמאס, אלא ניהול פלסטיני אזרחי עם שת"פ של מדינות האזור.

https://x.com/yanircozin/status/1792821072305475601

1. ‘הסכמה על מנגנון לניהול עזה שהוא לא ממשל צבאי ולא חמאס, אלא ניהול פלסטיני אזרחי עם שת"פ של מדינות האזור.’ - קצת מכובס. אם זה להעיף את חמאס אז לא הבנתי מה המוטיבציה שלו לחתום על עסקה, אבל אולי ישנה אחת כזו
  2. לא ברור מה זה אומר באשר ליכולת של ישראל לתמרן צבאית ברצועה במידת הצורך
  3. חיזבאללה - גם כן לא ברור

לא הבנת.

כהרגלו בקודש, המערב מתנהג כאן בפטרונות הקבועה שלו ומציע לישראל הצעה חד-צדדית, שחמאס (והפלסטינים בכלל) הם בכלל לא צד ב"עסקה" המדומיינת הזאת.
המערב יפעיל לחצים אדירים על ישראל לקבל את העסקה הלכאורה סבירה, תוך מתן ערובות שבריריות (“ברית הגנה אמריקאית” - ממליץ ללכת לראות מה ממשל בוש הבטיח לשרון לקראת ההתנתקות, ואיפה אנחנו נמצאים היום), ותוך הפגנת ויתורים כואבים במיוחד על כמה מהקווים האדומים שלה (אי הפסקת המלחמה, מתן פרס לטרור בדמות הכרה במדינה פלסטינית אחרי ה-7.10), רק כדי “לגלות” אח"כ שלחמאס ולפלסטינים אין שום כוונה ולא הייתה שום כוונה בשום שלב לקבל את ההצעה לעסקה - אבל בשלב הזה זה כבר מאוחר מידיי, כי ישראל כבר חשפה את הקלפים שלה וגילתה עד כמה גמישים הקווים האדומים שלה - מה שיוביל את הפלסטינים רק להקשיח עוד יותר את העמדות שלהם.

תסריט ידוע וקבוע מראש, שהמערב (וישראל) בתמימותם/רשלנותם הפושעת פשוט מסרבים ללמוד פעם אחר פעם.

מסכים לגמרי, ההצעה הזו (אם אמיתית) מתייחסת באופן מלא למה שמציק לאמריקאים (נורמליזציה, 2 מדינות) ולא מתייחסת כמעט בכלל למה שמציק לישראל (חמאס וטרור) או לפלסטינים (שלא יהיה ישראל).

כמובן, אין לזה סיכוי לפתור שום דבר, ואם לא נתעקש מראש על זה שהעסקה תכלול בתוכה הסגרה של ראשי החמאס, או לכל הפחות הגליה שלהם מעזה - היא רק תפגע בנו מהסיבות ש-EJB ציין מעליי.

אני לא ברשימה. אני לא חושב שיש סטנדרט כפול. אני חושב שה"עולם" מזהה אותנו כצד הכובש בצדק. ה7.10 היה מזעזע בכל קנה מידה אבל לא שם מתחילה ההיסטוריה. זה לא קרה בואקום. והעולם מה לעשות? זוכר…

ה7.10 בניגוד לתפיסה הישראלית, לא מצדיק הרעבת עם ולא מצדיק הפצצת עם. כך אני חושב וכך ה"עולם המערבי" חושב. התפיסה הישראלית כאילו הרעבה והפצצת אמוק הם הנשק האפקטיבי היחיד שיש שגויה בעיניי. להפך.

התכוונתי למוסר כפול במובן, לדוגמה, שצווי מעצר הוצאו לביבי/גלנט ולא הוצאו לאסד, פוטין וכו׳.

מה זה אומר? כל הפצצה שהיא או סוג/נפח מסויים של הפצצות? שאלת המשך - איך התפיסה של ״הפצצת אמוק״ מסתדרת עם give or take הרוג אחד פר פצצה?

אף אחד לא חושב אחרת. כולם היו שמחים להפציץ רק את חמאס. אבל חמאס מודע למוסר המערבי שהוא עצמו לא חולק, ומתחבא ביודעין בתוך אוכלוסיה אזרחית כך שגורלם קשור זה בזה לחלוטין. לישראל אין שום אפשרות לפגוע רק בחמאס, ולכן האפשרויות העומדות בפניה הן או לא לעשות כלום או לעשות את מה שעשתה. כמובן שההפצצות היו מוגבלות, כי אם לישראל הייתה טיפה עניין בהשמדת עזה כולה המלחמה הייתה נגמרה בבוקר של ה-8.10.
לעמוד מהצד ולצקצק בלשון זה קל. לאף אחד אין פתרון פרקטי. מה ישראל הייתה אמורה לעשות בדיוק שיהיה יותר ‘מוסרי’?

ליאור הפלסטינים זה עם ללא מהות אמיתית. זאת חתיכת קרקע שנקראה פלסטין והיא לאורך ההסטוריה הייתה יישות קולוניאלית ותו לא שהכילה מוסלמים ממקור מצרי וירדני וגם- יהודים. הם קיבלו מספר הזדמנויות לקבל הכרה לצד ישראל מספר פעמים לאורך ההסטוריה והם בחרו שלא כי הם לא מעוניינים להכיר בישראל.

עכשיו שה"קונטקסט" הובהר, אין לחמאס הצדקה להתחבא מאחורי ילדים ולקרוא לנו בתגובה "רוצחי ילדים ומנגד להמשיך עם סבבים של הפצצות ותכנון הטבח הבא על אדמת ישראל. פה נכנס העיניין המוסרי, כי גם אם יכנס הסיוע במלואו האזרחים אליהם המזון מיועד מגיע אליהם במקרה הטוב אחרון. אז נשאלת השאלה מה נכון? להכניס סיוע בידיעה שרובו המוחלט יגיע לחמאס ובקושי לאזרחים, או למנוע סיוע במטרה להכריע את חמאס. פה באמת אפשר לדבר הדיסונאנס והקושי בין ההחלטות כי בכל זאת יש אזרחים שסובלים בעזה ואובייקטיבית זה בעייתי מבחינת החוק הבינ"ל, והסיטואציה קשה ומורכבת מכדי להחריג אותה כי קשה להפריד בין עזה לחמאס כי גם עבורם זה צבא העם.

אני חושב שכן הוציאו צו מעצר לפוטין לא? לגבי אסאד לגמרי מוסר כפול (היה דיבור אבל משנו מנע את זה לא זוכר מה)

אני לא מומחה צבאי אבל להבנתי הפצצות שישראל השתמשה בהן פצצות מאוד גסות ועצירת העברת הנשק האמריקאי התייחסה בעיקר לסוג הזה.
כשמסתכלים על ההרס העצום בעזה אי אפשר לטעון שמדובר במשהו נקודתי. לגבי הרוג פר פצצה - מאיפה הנתון הזה? ומה הוא מוכיח אם הוא נכון? הרי הפכנו יותר ממיליון בני אדם להומלסים רעבים…

אני לא חושב ולא טוען (וגם ההוא מהאג לא טוען) שישראל ניסתה להשמיד את עזה כולה. אני כן טוען שישראל ניסתה בהתחלה להרעיב את עזה והפציצה באופן חסר הבחנה ומוגזם.

האם צבאית אין דרך אחרת? ברור שיש היא פשוט לא מעניינת את ההנהגה הפוליטית שלנו שלא באמת מנסה לפתור את בעיית החמאס בעזה אלא מנסה לפתור את בעיית ההישרדות הפוליטית של עצמה. עצם העובדה שעד לרגע זה אין בכלל תכנית צבאית לכיבוש עזה מעידה על הכוונות שלנו.

נדב הבעיה שזה לא מתכתב עם המציאות. הרי החמאס התכונן ואגר לעצמו את מה שהוא צריך. עד שההרעבה תגיע לחמאס קודם ימותו כל החפים מפשע. הטרגדיה היא שכשישראל כן נתנה לאספקה לעבור היא נתנה לחמאס לחלק אותו ובכך ביססה (וממשיכה לבסס) את שלטון החמאס.

תשימו לב שהאמריקאים מדליפים את זה בשביל לתת לקטאר כח על חשבון המצרים.

אפילו בזה הם מוכחים לי את הבגידה שלהם בישראל. כל ההדלפה נועדה לזרוק את המצרים מתחת לאוטובוס בשביל קטאר.

“אבל ביבי ביבי ביבי”

אם כל הכעס והזעם שלי על ביבי רק בשביל להבין כמה קישקוש זה כל הספין של “ביבי חוסם עיסקה”

לפי האמריקאים בעצמם,

" לפי הדיווח, את השינויים ביצעו המצרים כשבוע אחרי שמשלחת מקהיר ביקרה בישראל, בסוף אפריל, על מנת לסכם את פרטיו הסופיים של המתווה שגובש, מתווה שבו הסכימה ישראל לפשרות גדולות הרבה יותר מאלו שהסכימה להן בעבר: שחרור פחות חטופים, בתמורה ליותר אסירים ביטחוניים וגם חזרה בלתי מוגבלת של פליטים פלסטינים לצפון הרצועה.

בארה"ב תיארו אז את ההצעה כ"נדיבה מאוד" מצד ישראל. אולם אחד הגורמים אמר שכאשר המצרים שבו מישראל והתייעצו עם חמאס, התברר שארגון הטרור עדיין לא יכול לקבל את מה שישראל הסכימה לו - ולכן נעשו השינויים בהצעה."

פצצות ״גסות״ הן פשוט פצצות ללא מנוע/יכולת הנעה לאחר הפלתן. למיטב הבנתי ארה״ב הפסיקה להעביר פצצות כאלו וגם חכמות, ובכל מקרה - קטונתי גם אני, אבל זה טעון הוכחה שפצצות טיפשות הורגות יותר אזרחים, מצדיק דיון עד כמה זה מצדיק את הפער במחיר (בוא לא נהיה תמימים, יש מחיר גם לדבר הזה) וכו׳ וכו׳.

ראיתי בהרבה מקומות, אבל למשל פה:

בהנחה המרחיקת לכת (מאד) שתקיפה = פצצה אחת, אנחנו בפצצה לשני הרוגים. מה הוא מוכיח? שאין כוונה להרוג אזרחים במספר גדול באופן מכוון (או שחיל האוויר מאד גרוע בעבודתו). הומלסים+רעבים זו נקודה שאפשר לדון עליה, אבל זה לא ״למקסם דם״ כפי שנדמה היה שטענת מקודם.

הפצצות שישראל משתמשת בהן הן פצצות מאוד-מאוד לא גסות, ואנחנו משלמים הרבה מאוד כסף על להפוך אותן למדוייקות וללא גסות - גם ישירות, בגלל המחיר הגבוה של פצצות מדוייקות (כ-80% ממחיר הפצצה הוא הקיט שהופך אותה למדויקת), וגם בגלל כל התהליך הארוך שעוברת כל מטרה שנתקפת, דרך הרבה מאוד אנשי מקצוע (יקרים…) שמעורבים בתהליך. אנחנו משלמים על כל זה גם כדי להביא הישג טוב יותר בכל תקיפה (ארגוני הטרור מולם אנחנו מתמודדים בנו את עצמם כדי לנטרל את היתרונות שלנו, ולכן אנחנו זקוקים למודיעין ולתקיפות מדוייקות במיוחד על-מנת להשמיד את היכולות שלהם), אבל גם כדי למזער נזק אגבי (משלוש סיבות, אגב: א. לגיטימציה. ב. זה לא בהכרח תורם לנו אסטרטגית להרוג המוני אזרחים, במקום להפנות אותם כנגד חמאס. ג. כן, שיקולים מוסריים).
זה שצריך להסביר את כל זה לישראלי שחי בארץ, שרואה את הדיווחים על תקיפות שהופסקו בגלל בלתי מעורבים, שרואה את הקושי שלנו להתמודד כבר שנים עם גופי טרור חלשים מאיתנו בסדרי גודל בגלל ההגבלות המוסריות שאנחנו מטילים על עצמנו - זה עצוב בעיניי.

הפצצות הללו גסות רק במובן שבכל זאת מדובר בסדר גודל חצי טון עד טון של פצצה, מתוכו כמחצית הוא חומר נפץ, שמטילים בלב שכונות אזרחיות. אבל תחת כלל המאמצים שתיארתי לעיל, האופן שבו עושים שימוש בפצצות האלה, ומאמצי הפינוי שנעשו מתחילת המלחמה - מדובר בתקיפה הכי פחות “גסה” שאפשר לדמיין, בהתחשב בנסיבות.

ובשורה התחתונה, כפי שאורי כתב בצדק (ואפילו הוא החמיר מאוד) - במבחן התוצאה אנחנו נמצאים במצב של פחות מהרוג אזרח אחד לכל שתי פצצות “גסות”. הטלנו על עזה כ-40 אלף חימושים עד עתה, וע"פ הספירה האחרונה של האו"ם בעצמם - נהרגו עד עכשיו כ-15 אלף “בלתי מעורבים”.

לגבי שקר ההרעבה -

אני בטוח שהמצב ברצועה היום קשה יותר מאשר לפני ה-7.10, וטוב שכך. זאת המשמעות של הכרזת מלחמה על מדינה שכנה (אם אתה מפסיד בה), וגם האוכלוסייה האזרחית צריכה להבין את זה - בפעם הבאה שיחשבו לחגוג פלישה קרקעית לישראל. יש לזה חשיבות קריטית במאזני כוחות ובמערכת התמריצים של מנהיגים ושל יחסים בין יישויות מדיניות.

אבל מפה ועד להרעבה שיטתית ומשמעותית, שמייצרת “משבר הומניטרי” של ממש - המרחק גדול מאוד. אנחנו מעבירים עשרות ואף מאות משאיות של סיוע הומניטרי לתוך הרצועה, משטחנו; אנחנו מאפשרים הצנחות של סיוע הומניטרי בשטח אווירי ריבוני שלנו, שהוא שדה קרב ושטח צבאי סגור לכל צורך ועניין; אנחנו אפשרנו וסייענו הקמה של אזורים בטוחים ברחבי הרצועה, שם האוכלוסיה האזרחית יכולה לחיות בבטחה יחסית, ותוך הבנה שסיכוי גבוה שחמאס משתמש באיזורים הללו לצרכיו, לבטחונו, ולכרסום יתרוננו היחסי; אנחנו סייענו להקים מזח אמריקאי שמתספק את האוכלוסייה המקומית, ואף מאבטחים את כל המאמצים הנ"ל באמצעות חיילינו, תוך לקיחת סיכון ממשי.

אגב, בהקשר הזה גם הביקורת על צה"ל שמאפשר כביכול את השתלטות חמאס על הסיוע ההומניטרי היא לא נכונה ולא ראוייה בעיניי. אפשר לדבר הרבה על מנגנון הניהול והשליטה החלופי לחמאס שלא קם/הוקם עד עתה, אבל אין שום סיבה שחיילינו יסתכנו (יותר ממה שהם עושים ממילא), פיזית ותדמיתית כאחד, ויספקו בעצמם את הציוד והמזון לאוכלוסיה העזתית, תוך חשיפת עצמם למתווי פיגוע שונים של חמאס (שטמוע עמוק בלב האוכלוסייה האזרחית), או תוך נטילת אחריות לגורל העזתיים. בפעם הבודדת שצה"ל עוד ניסה לעשות זאת, אח"כ הוא הואשם ע"י כל העולם בבלאגן שהלך שם.

ושוב, אם נלך למבחן התוצאה - לפי הנתונים הרשמיים, עד עכשיו אחרי חצי שנה של “הרעבה” - מתו בסה"כ 32 אנשים כתוצאה מרעב (מתוך למעלה מ-2 מיליון איש ברצועה). אלה מספרים מגוחכים. אני אפילו לא בטוח שזה יותר מאשר שנה רגילה ברצועה הנחשלת הזאת.
לצורך העניין - ככה נראית הרעבה שיטתית של מדינה יריבה על אוכלוסיה אזרחית בעת מלחמה. אפרופו מוסר כפול - מעניין שהמדינה המרעיבה שם, היא אותה סעודיה שעכשיו ארה"ב כל-כך ששה ולחוצה לנרמל בכל העולם, ובפרט עם ישראל “הרעה”.

אני אגיד יותר מזה - אני אפילו לא בהכרח מסכים עם איך שמדינת ישראל מתנהלת מבחינה הזאת, בשני המישורים: ההימנעות מנזק אגבי, וסיפוק הצרכים ההומניטריים של תושבי עזה כאחד. בעיניי זאת הזייה שאנחנו צריכים להתאמץ כל-כך, גם בכסף וגם בנפש, ולסכן את טובי אנשינו וחיילינו על-מנת לדאוג לאוכלוסייה שצהלה וחגגה כשטבחו בנו ואנסו בנו, ועד היום מסייעת לחמאס להמשיך ולפעול, ולהסתיר את חטופינו האזרחים.
אבל עצם העובדה שישראל עושה מאמצים אדירים כאלה בכל אחד מהתחומים, באופן שאינו בר-השוואה בכלל לאף מדינה ואף מלחמה אחרת בהיסטוריה, ובכל זאת חוטפת קיתונות כאלה של ביקורות מכל העולם (כולל מתוכה עצמה, מסתבר) - מוכיח לי יותר מכל דבר אחר עד כמה זה מאמץ עקר, כמעט.

אם השתמע שזה מה שטענתי אז סליחה. ישראל לא רוצה להרוג באופן מכוון את העם הפלסטינאי ואם הייתה רוצה הייתה יכולה בקלות לעשות את זה. מה שישראל כן עשתה וזה מה שהתכוונתי לטעון זה להרוס את עזה ולהפוך את הפלסטינאים לפליטים בארצם.

זה לא עצוב זה מתבקש כי במלחמה הנוכחית השתנו הרבה דברים ביחס לעבר. מה שעצוב בעיניי זה לטעון ש:

מבט חטוף על עזה מספר מציאות שונה לגמרי אבל זה בדיוק הפער. אתה משוכנע שזכותה וחובתה של ישראל לכתוש את עזה ואני טוען שלא.

לא הכרזת מלחמה על מדינה שכנה הכרזת מלחמה על גטו שמצוי במצור ושאתה והמצרים שולטים על כל הכניסות והיציאות שלו. זה לב הפער בין התפיסה הישראלית לתפיסה ב"עולם".

זה יתברר בבית המשפט אבל יש להם חתיכת קייס. בחודשים הראשונים של המלחמה היה ניסיון ברור ומוצהר לעשות בדיוק את זה. ואגב, זה שישראל לא הצליחה להרעיב בגלל לחץ בינלאומי כבד לא מנקה אותה מהניסיון.

מבט חטוף ושטחי אולי כן, מבט מעמיק - כמו זה שניסיתי להזמין אותך לעשות איתי, באמצעות מעבר על נתונים ממשיים תהליכים מבצעיים ועוד, אבל התעקשת להתעלם מהם לחלוטין - מראה שהמצב הוא כפי שתיארתי.

אני לא חושב שיש זכות וחובה לישראל לכתוש את עזה, אני חושב שיש לה זכות וחובה לכתוש את חמאס. הדרך אל חמאס, מה לעשות, עוברת דרך עזה. אם יש לך פתרון טוב יותר לעשות אחד בלי השני, או בצורה יותר מובחנת ממה שצה"ל עשה ועושה (שכאמור - היא המוצלחת ביותר בהיסטוריה של המלחמה המודרנית), ולא ברמת הסיסמאות - אני אשמח לשמוע.

אתה צודק. לא הכרזנו מלחמה, ולא טענתי שעשינו זאת. עזה הכריזה עלינו מלחמה.
כל מה שתיארת אחרי זה לא סותר את עצם הכרזת המלחמה. הוא פשוט מסביר למה זאת הייתה הכרזת מלחמה מטומטמת לחלוטין מצד חמאס ועזה, ואידיאלית מבחינתנו. במלחמת העולם השנייה בעלות הברית עבדו מאוד-מאוד קשה כדי להפוך את גרמניה ל"גטו" דה פקטו, וכך ניצחו למעשה את המלחמה. העובדה שלנו “אסור” להשתמש בכל היתרונות הטבעיים האלה, הוא חרפה וצביעות מוסרית, ולא מוכיח שום-דבר על עצם פעולת הכרזת המלחמה מצד חמאס.

על הפער בתפיסה בינינו לבין שאר העולם דיברנו כאן מספיק, והוא נובע מהכול חוץ מאשר עובדות. החלש צודק ומסכן מעצם היותו חלש, ואין לו שום אחריות למעשיו. זהו הפער בתפיסה, ולא שום-דבר אחר.

הצחקת אותי. בית המשפט הזה הוא מופע קרקס פוליטי מהמעלה הראשונה, וכל קשר בינו לבין “צדק” או אפילו טיעונים משפטיים מקרי בהחלט.
לצורך העניין, נביא דוגמה אפילו מהצד השני של הסקאלה, רק לשם ההמחשה - ארה"ב מאיימת עכשיו על התובע בסנקציות בגלל צווי המעצר שהוא מתכוון להוציא לנתניהו ולגלנט, סנקציות שיוטלו עליו ועל משפחתו, ואיכשהו מדובר בצעד לגיטימי מבחינת העולם. באיזה עולם משפטי אחר אפשר לאיים ככה על תובע משפטי, ומדובר בצעד לגיטימי ורגיל בהליך? רק בעולם שבו “בית המשפט” הוא בסה"כ כלי כוח נוסף בידי מעצמות העולם, ולא מקום שבו באמת אמורים לברר את האמת.

השאלה היא מה כן.
כלומר, זה שהמצב עם הפלסטינאים גרוע - ברור. לא נפתור הכל בפעם אחת. השאלה איזו עסקה ריאלי שנוציא שבכל זאת תשים אותנו במצב טוב יותר צופה פני עתיד. כמובן בהנחה שאת הכל לא נקבל.

אני חושב, אגב, שכמה שהאמריקאים מתגלים ברפיסותם - ההפך הנכון לגבי ישראל. המלחמה הזו היא איתות ברור לסביבה שלנו שאפשר לסמוך עלינו ושאנחנו מתכוונים לעבוד עם מי שיעבוד איתנו ולהגן על עצמנו בכל מחיר. זו בהחלט הזדמנות שנוצרה.

לצורך הבריינסטורם, ולא אומר שזה בהכרח המצב - אבל נניח שאתה צריך לבחור בין חזרה לשישי לאוקטובר מול החמאס אבל שיפור המצב הגיאופוליטי מול איראן וחיזבאללה - או להפך. במה אתה בוחר?

סליחה אבל אין שום דבר מעמיק במה שעשית. סתם לשם הדוגמה:

טענת שמתו “רק” 32 אנשים (מתוכם 28 ילדים) מרעב נכון ל1.4.24.

בחרת להשוות מלחמה של חצי שנה למלחמה של יותר משנתיים וחצי בתימן (נכון לסוף 2017).

בחרת להשוות 50000 ממדינה של 35 מיליון (שמתו כתוצאה של רעב ומחלות) ל32 ממדינה של 2 מיליון (שמתו רק כתוצאה מרעב).

הרעבה כידוע היא לא דבר שקורה תוך רגע.

אתה גם משום מה מתעלם מהעובדה שציינתי שבחודשים הראשונים ישראל פעלה בדרך מסוימת שנזנחה ולכן מן הסתם תוצאותיה נמוכות משמעותית וטוב שכך.

בכל מקרה, אחת הבעיות העיקריות בדיונים על המלחמה זה הפרדה הדי מלאכותית שאנחנו מנסים לעשות בין חמאס לפלסטינאים. תארו לכם לשם המחשה שמדינה אויבת הייתה מנסה לחסל את מפא"י ואת כל המפאיניקים. ברור שאין דבר כזה. מלחמה מתרחשת בשטח מסוים בין האנשים שפיזית נמצאים באותו שטח. מלחמה לא יכולה להבחין בין מפאיניק לליכודניק. הטענה שישראל נלחמת בחמאס ולא בפלסטין היא משוללת כל יסוד.

כשהבנתי את מימדי מה שקרה ב7.10 (ולקח לי יומיים כי הייתי בשוק מהעליבות הבטחונית שלנו) אמרתי לאשתי שתאכלס זו הפעם הראשונה שמעקצץ לי להצטרף למלחמה (מי ייקח משתמט כמוני?). לישראל הייתה זכות מובהקת מאין כמותה להגיב ולהגיב חזק. אבל היא לא עשתה זה. היא בזבזה המון המון המון זמן ושחקה את כל הקרדיט העצום שניתן לה.

בשלב מסוים (אחרי חודש וחצי בערך אני חושב) הגעתי למסקנה שאין פה שום תכנית. שזה רק נקם והישרדות פוליטית. באותו רגע חשבתי שאין הצדקה למלחמה. כי להרוג ולכתוש סתם בלי תכנית לאחר כך - לזה לא יכולה להיות הצדקה. ישראל תיתקע בעזה כמו שהיא נתקעה בכל מקום שהיא כבשה ולא תלמד לקח.

ישראל כנראה מכוונת שיקרה בעזה מה שקרה בגדה אחרי חומת מגן. מבצע ארוך ואחריו שנים של מלחמה בטרור. המצב לא זהה, אין שום ספק, אבל זו כרגע התוכנית.

השאלה מהי ההצעה שלך (אני יודע שזה נשאל פה איזה אלף פעמים בעבר)

אני רואה שרק עכשיו פרסמו את הסרטון של החטופות בגלל אישור ההורים. מעניין כמה סרטונים כאלו יש שכרגע מבקשים לא להציף ולפרסם.

כל כך הרבה קרה, כולם מדברים על עיתונאים ואנשי תקשורת שנחשפו לסרטונים ספציפיים, ואני תוהה עוד כמה שיט כזה יש שלא נחשף.

דגלאס מרי אמר שאחד הדברים הראשונים שהוא עשה כששמע על הטבח הוא להגיע לזירת הפשע, כי הוא יודע שיהיה מי שינסה להעלים ולטייח את זה. המידע הזה חשוב ואני מקווה שיפתח, כי מכחישים את זה בכוח.

כרגע? אחרי שהקונספציה של ניהול הסכסוך קרסה?

מגיע להסכם לשחרור חטופים בתמורה להפסקת המלחמה. זה בתורו מוביל לחזרת אזרחי ישראל לצפון. חותם על הסכם שלום עם סעודיה ומפעיל את כל קשריי הבינלאומים כדי לשקם את עזה בתמורה לשקט בלתי מתפשר בו כל תקיפה של רקטה נחשבת להכרזת מלחמה. כמובן מחליף את ההנהגה בישראל ואז נכנס למלחמת חורמה בחמאס, מלחמה שמהותה ביסוס וטיפוח שלטון פתח ברצועה. בתמיכת מצרים ירדן סעודיה ארה"ב גרמניה צרפת אנגליה וכל מי שמצטרף. זורק כסף על אבו מאזן. מחלק לו ולאנשיו בקלאוות על בסיס יומי.

והכל בשם איזה מוסר מעוות ומתקרנף של התקשורת הישראלית העלובה

ומה יקרה אם תהיה רקטה אחת או אפילו 7/10 שוב ותגלה ששוב העולם לא איתך?

עזוב את הדובר שאתה בטח לא מחבב, תתייחס לתוכן והעובדות שהוא מביא

את הסיפורים האלה ׳ניתן להם X ואז אם הם רק יעיזו נראה להם מה זה׳ הוכחו כחסרי ביסוס.

תיאוריית ה’‘רקטה אחת’’ לא נכשלה בכל פעם שניסו אותה?
להיכנס למלחמה בגלל רקטה אחת זה האמ והאבא של ה-''לא פרופורציונלי".

אי אפשר לצאת מעזה. לא משנה בשביל מה או בשביל מי.
ההתנתקות נכשלה טוטאלית, טיפשי לחזור על אותה טעות.
הדרך היחידה לחלץ חטופים זה בידיים שלנו או בכיבוש כל-כך עמוק שסינוואר יהיה חייב להתפשר על הגלייה.