הסכסוך הישראלי פלסטיני

מאחר והשאיפה היחידה של חמאס היא שנצא משם ומאחר שה"ערובות" של ההסכם יהיו לשני הצדדים כל רקטה תיחשב להפרה של ההסכם ותאפשר לישראל לחזור לסיים את העבודה. כלומר האינטרס של חמאס הוא שקט והאינטרס שלכם הוא שחמאס יפר את ההסכם.

100% מסכים. כנ״ל כל סרטוני הזוועה וכו׳ שלא שחררנו וכעת כבר אין שום משמעות.

נשמע בעבר בהתנתקות. צריך להיפרד מהפנטזיה הזאת, לא תהיה לנו את הלגיטימציה.

מעולם לא חיפשתי לגיטימציה. זה פיקציה.

אז לא לגיטימציה, זה לא העיקר. זה פשוט לא יקרה עם הציבור הישראלי, משרתי הציבור שהם השתקפות של השקפותיו ועם התנאים שמסביב (חימוש וכו׳ בין היתר). בדיוק כפי שלא קרה אחרי ההתנתקות. זו פנטזיה, מסוג ״x אמיתי לא נוסה אף פעם״.

ברור שלא יקרה. פשוט שאלו מה אני הייתי עושה

או, עכשיו אנחנו כבר מתקדמים לאנשהו.

קודם כל, השוויתי בין שני המקרים בין היתר כדי לחשוף את הצביעות והמוסר הכפול, שטענת שלא קיימים.

דבר שני, הלחימה בין סעודיה לתימן לא הייתה בעצימות גבוהה מתחילתה (כפי שקורה במלחמה אצלנו), ולא בוצעה כנגד כל שטח ואוכלוסיית תימן (כפי שקורה אצלנו).

דבר שלישי - 50 אלף זו הערכה מאוד מקלה של כמות ההרוגים שם, וההערכות הנפוצות מדברות על מאות רבות של אלפי מתים כתוצאה מההרעבה והמשבר ההומניטרי שיצרו הסעודים.

ודבר רביעי - אפילו אם כן נלך לשיטתך, וניקח את המספרים כפי שהם (חצי שנה לעומת שנתיים וחצי, 2 מיליון לעומת 35 מיליון), נקבל שהיו צריכים להיות בעזה לפחות 500-600 הרוגים כתוצאה מרעב (ומחלות). זה סדרי גודל יותר ממה שקורה כרגע בעזה.

הטיעון הזה רק מחזק עוד יותר את הטענה שלי.

א. דווקא בגלל שמדובר בפעולה מתמשכת, אם הפסקת אותה באמצע אז לא ממש עשית כלום. אם הכנתי עוגה בחושה והפסקתי אחרי שבללתי את המרכיבים ביחד, ולפני שנתתי להכול לתפוח ולפני שהכנסתי לתנור - האם הכנתי עוגה?
ב. בית הדין בהאג וקולות בעולם מדברים עכשיו על ההרעבה שאנחנו מבצעים בעזתים. אם הפסקנו אותה מזמן, מה הם רוצים מאיתנו עכשיו, ולמה זה לא עלה בפעם הקודמת שהמלחמה נידונה אצלם? איזה מידע חדש התקבל?

אני מסכים כמובן לחלוטין, ובעיניי זה עוד עיוות מוסרי שהמערב הביא עלינו (ואנחנו סייענו ללבות). אני כנראה ארחיק לכת יותר ממך ואומר שבגלל זה כל המושג של “בלתי מעורבים” הוא לקוי מאוד, וכבר כתבתי על זה כמה פעמים בעבר.
כשדיברתי על הרג החמאס מתול האוכלוסייה האזרחית, דיברתי על נטרול אמצעי הכוח של האוייב - הזרוע הצבאית של חמאס - למעשה על שלילת היכולות של האוייב לפגוע בך, גם אם הרצון עוד שם.

אני שמח שמבחינתך סיום המלחמה בעזה, היה מרגיע אותך מספיק כדי לחזור להיות שכן של חזבאללה. כ-100 אלף תושבי הצפון לא מסכימים עם האופטימיות שלך.

הבעיה שלי לא הייתה עם תוכן או פרטי העסקה שהצגת כאן, אלא בדיוק עם החלק שהדגשתי כאן - הריאליות שלה. אין עסקה כזאת על השולחן כרגע (מבחינת הצד הפלסטיני), ולכן אין טעם לדון עליה. בדיוק כמו העסקאות שאנשים בישראל נהנים לדמיין שהיו באיזשהו שלב, לשחרור כל החטופים.
זאת הייתה הבעיה שלנו הישראלים מאז ומתמיד - אנחנו מכלים את עצמנו בדיונים אינסופיים על עסקאות דמיוניות והיפותטיות עם הצד השני, ואפילו נלחמים עליהן בתוך עצמנו, בזמן שבצד השני הן לא קיימות ולא רלוונטיות, ואין להם שום כוונה לחתום (ובוודאי שלא לקיים) משהו בסגנון.
זה נובע מאובר אופטימיות ומהשאיפה האדירה שלנו לחיות ולשלום, אבל זה פשוט הורג אותנו.

בוודאי שלחזור לשישי באוקטובר עם שיפור גיאופוליטי ביחס לאיראן וחיזבאללה. אבל גם כאן - זאת לא אפשרות בת קיימא. השביעי באוקטובר קרה כבר, על תוצאותיו ועל המלחמה שבאה בעקבותיו, ולכן שום חזרה מלאכותית ליום שלפני לא תוכל להתבצע לעולם. לנסות לחזור עכשיו לשישי באוקטובר מול החמאס, כאילו שום-דבר לא קרה - משמעותו הזמנה מיוחדת של 7.10 פעם נוספת.

נשמע מוכר, הלכתי לבדוק אם ראיתי את זה כבר איפשהו.

אוקיי, אז אם אנחנו מסכימים שזה לא תסריט ריאלי (אני אגב כן חושב שזה עניין של לגיטימציה), יוצא שהצעדים שאתה ממליץ עליהם כרגע הם רעיון גרוע מאוד.

בגדול, מתחילת המלחמה ישראל טעתה 2 טעויות אסטרטגיות ענקיות: ניהול המלחמה כאילו אין מגבלת זמן (ובתוך זה אני שם גם יותר מדי דגש על הניסיון העקר להחזרת החטופים), ואי ההתעסקות ביום שאחרי.

עדיף מאוחר מאשר אף פעם, ולכן אם אני במקבלי ההחלטות אני מצהיר קבל עם ועדה שאני מודה בטעויות הללו של המדינה, ושאני מחליף דיסקט. מגייס מילואים שוב ומבטיח שהפעם זה ייגמר הרבה יותר מהר, ונכנס בו זמנית לכל עזה במטרה לסיים את כיבושה המלא בפרק זמן מהיר כמה שאפשר - ללא עצירות שמטרתן לנסות למצות עסקת חטופים. אני לא הולך לסכן את עתיד המדינה כדי להחזיר את ה-30-40 חטופים שנשארו בחיים, זה טירוף מוחלט (אני כן מנהל בשמחה משא ומתן תוך כדי תחת אש, אבל כל עצירת מלחמה תהיה אך ורק למען עסקה מהירה וחד פעמית, בלי פעימות וקשקושים).

במקביל, כל אזור שטוהר בפועל אני כבר מתחיל ליישם בו את תוכנית היום שאחרי, ובמצב שנוצר זה אומר להכניס את הרשות הפלסטינית לצד מדינות ערב המתונות, אין באמת ברירה אחרת. היו דיבורים בעבר על זה שזה יהיה מותנה ברפורמות בתוך הרשות, אז אני מנסה למצות מה שאפשר מתוך הרפורמות האלו.

התוכנית הזו אמורה תוך מספר שבועות די קצר אני מאמין לסיים את המלחמה ולגמור את חמאס בפועל. התסריט הכי סביר של התוכנית הזו הוא שיגיע השלב שבו נסגור על המנהרה הרלוונטית שבו מוחזקים עיקר אנשי ההנהלה של חמאס והחטופים, וניתן יהיה לטפל באירוע הזה בנפרד כמו כל אירוע של לוחמה בטרור ובני ערובה, במקביל לטיפול בשאר עזה כמו שתיארתי למעלה.

זה מה שישראל הייתה צריכה לעשות מלכתחילה, וחבל מאוד מאוד מאוד שלא עשתה את זה כבר בנובמבר. היתרון כרגע לפחות הוא שאם אז היה נדרש לזה כמה חודשים, עכשיו כנראה מדובר בכמה שבועות פשוט כי את רוב העבודה כבר עשינו.

אהבתי את כל ההודעה בגדול, אבל הסתברות של 0 עגול שהם מרוכזים כולם במקום אחד (או אפילו במקומות סמוכים), וזה לא צפוי להשתנות גם אם נכבוש את הרצועה מהר. האירוע הזה מבוזר בהרבה מאיך שאנשים מדמיינים אותו. מה שכן יכול לקרות הוא שהם יאלצו להזיז אותם תכופות בהרבה, ואז ההסתברות לאיזושהי חתימה מודיעינית שאפשר לזהות גדל (יחד עם עליה גדולה בהסתברות שימותו, מן הסתם).

אתה צודק, אני התכוונתי בזה בעיקר למנהרה של סינואר והחטופים שסביבו, אולי יש 2 כאלו של עוד אחת עם דף וחטופים נוספים. בגדול, ברגע שהרגת את השניים האלו, ואת הנייה ומשעל בחו"ל (ולאחר החיסול של ערירי ועיסא), די גמרת את הנהגת חמאס.

זו מן הסתם שאלה היפותטית שמטרתה להבהיר סדר עדיפויות. אותו דבר לגבי העסקה - לא כתבתי שהיא על השולחן.

עכשיו - ברור שחמאס לא יחתום על המוות של עצמו. לעומת זאת - להחזיר את החטופים תמורת זה שהוא ישאר בשלטון - זה דווקא יש מצב כלשהו שיקרה. אבל זה מבחינת ישראל ‘לחתום על המוות של עצמה’. לכן אין הסכם

לא להחליט זה אומר שהמציאות מחליטה בשבילך. לכן החוכמה היא תמיד להגיד מה כן ולא רק מה לא. מה שלדעתי הולך לקרות לפי המצב הקיים הוא:

• סיום הפעולה ברפיח, במצב כלשהו, לא באמת משנה
  • ארה"ב מצילה אותנו מהאג
  • עסקה עם הסעודים
  • נסראללה מפסיק לירות ומוכרים לנו שקר כלשהו על השבת השקט

עכשיו נשאר-

• אין חטופים ומצב פוסט חומת מגן בעזה / החלפה כביכול (חצי שקרית) חמאס כחלק מהדיל
    או
  • חטופים תמורת המשך רשמי של שלטון חמאס

עזוב שלא תיהיה לגיטימציה למה שאתה כותב, אבל עם הדם במוח לפני כמה חודשים אף אחד לא היה מסוגל לדמיין את זה והיחידים שטענו זאת היו יריב אופנהיימרים

אני לא חושב שהלגיטימציה לזה תהיה פחותה מהלגיטימציה שהייתה לפעולה ברפיח. אם כבר, להפך - חלק מהאי לגיטמציה שהייתה לנו היה בשל אי תוכנית ליום שאחרי (ובצדק). אם ישראל מכריזה מראש שזו התוכנית שלה אני חושב שחלק לא קטן מהעולם המערבי - בטח בהנהגה שלו - יהיה איתנו.

מה גם שאפילו אם לא, המלחמה בתוכנית הזו תיגמר הרבה יותר מהר מאשר כרגע, ולכן בכל מקרה נהיה במצב יותר טוב מהשטות של היום.

ניהול המלחמה שלנו הוא אחת מהטרגדיות הגדולות.

מרגיש כאילו כל מה שאנחנו עושים הוא גול עצמי.

הדבר הכי מרתיח הוא חוסר הקוהרנטיות וחוסר ההחלטות, שאולי לא אמור להפתיע כבר.

או שהולכים על כיבוש הרצועה ולחץ צבאי מקסימלי, או שהולכים על עסקה בכל הכוח(טעות לטעמי). התחושה שלי היא שכבר חודשים הממשלה מנסה להלך בין הטיפות על מנת לרצות את כל הקהל במדינה, כשבפועל כל ההתנהלות היא גול עצמי.

עוצרים את הלחימה בשביל עסקה שברור לכולם שלא תקרה(אשכרה בערך רבעון היינו סטטיים לגמרי) תוך כדי שאומרים שלא עצרנו(על מנת לרצות את מי שרוצים עסקה בכל מחיר, ולא לעצבן את המתנגדים) וגם עכשיו כשחזרנו ללחימה, זה תמיד עם קריצה לתומכים בעסקה.

ההתמסמסות וההתמזמזות עושה לנו נזק בינלאומי, נזק פנימי, שוחקת את הציבור, שוחקת את הכוחות.

ונראה שההתנהלות הזו הולכת להימשך. פשוט טרגדיה.

על זה אמרו רבותינו, תפסת מרובה לא תפסת.

סלח לי אבל הודעה מטופשת. עזה זה לא דרום לבנון, כמות התושבים והצפיפות לא קרובים בכלל, ו2024 זה לא 1982.

משטר צבאי זה פתרון זמני ומה שהוביל אותנו ל7.10 (מלבד צבא מסואב וכו) זה צורת החשיבה הזאת של לבעוט את הפחית קדימה הלאה כל הזמן ולהתמודד אחכ.

אני בעד שסוף סוף נהיה נחושים (ולא מקבל את זה שאי אפשר לחסל אפקטיבית את חמאס), אני בעד להמשיך עם הלחימה עד הסוף ואני גם בסדר עם ההבנה שיכול להיות שנצטרך להיות סבלניים וזה יכול לקחת שנים של פעולות נקודתיות. העיקר שזה יהיה לתכלית כלשהי.

בטוח שבית המשפט יתייחס לזה כאל נסיבות מקילות אבל זה טיעון לעונש ולא טיעון לחפות.

לא קראתי את כתב האישום…

אל תפיל עליי את 15 שנות שלטונו של נתניהו. אין שום דבר מרגיע בשכנות לחיזבאללה… אבל אני אגלה לך סוד - כשתושבי הצפון יחזרו לבתיהם חיזבאללה עדיין יהיה שכן שלהם וכשתושבי הדרום יחזרו לבתיהם חמאס עדיין יהיה שכן שלהם. זו המציאות הקשה של ישראל שרק החמירה בשנים האחרונות של היעדר מעשה מדיני. צבא הוא לא פתרון יחיד ובלעדי אף פעם.

בהינתן נתניהו הדבר הריאלי היחיד הוא שקיעה צבאית בבוץ העזתי לנצח נצחים. אבל מחשבה אחרת לא נובעת מאופטימיזם חסר תקנה.

דוד התסריט שאתה מתאר הוא התסריט שאליו הסכמתי להתגייס לפני 8 חודשים אבל הוא פחות ריאלי מהתסריט שלי בשלב זה. ישראל בזבזה את המלחמה ואתה חייב לשאול את עצמך למה. אני משוכנע שיש 2 סיבות:

1. נתניהו (ואין לי כוח להיכנס לזה).
  2. הצבא הישראלי לא מסוגל לבצע את מה שאתה רוצה ממנו. אנחנו גדלנו בתחושת כזב של אומניפוטנטיות של הצבא שלנו וזה התרסק לנו מול הפנים. יש לנו צבא כושל שמנוהל על ידי מצביאים כושלים. צריך להודות באמת,

יש?

ברור שיש… כמה זמן נראה לך סביר שתושבי הצפון והדרום לא יגורו בבתים שלהם? כמה זמן סביר לדרוש מאנשים להיות במילואים? כמה כסף יש למדינת ישראל להשקיע במלחמה?

בצפון המלחמה בקושי התחילה.
בדרום אני משער שאין כוונה להוציא את צה’'ל מהרצועה, אז אני לא יודע אם יש איזו הגבלת זמן משוערת. המציאות מכתיבה את המצב.

למה בכלל פינו אותם? רק על ההחלטה הזאת צריך לפתוח ועדת חקירה ולהכניס את הממשלה הזאת לכלא.