הסכסוך הישראלי פלסטיני

למה פינו אותם? כתבת את זה ברצינות עכשיו?

לא היה היגיון בפינוי רחב כל כך. בטח לא בצפון. חיזבאללה מפציץ עכשיו ישובים ריקים בגלל שהם ריקים.

בדרום, חוץ מהישובים שחדרו אליהם - למה היה צריך לפנות? וגם אם פינו, למה אחרי חודשיים לא החזירו אותם? אין ולו חצי איום מעזה.

אתה לא יכול להאשים אותו שהוא שואל אחרי שבמשך שנים הרגילו אותם שזה בסדר שיורים עליהם ושזו השגרה.

מסכים לגמרי על הצפון.
חיזבאללה לא מעוניין להסלים ורואים את זה בכל צעד שלו.

הוא מכוון לבסיסים וחיילים ופחות לאזרחים ולכן קל לו מאוד לחרב את מטולה ומנרה השוממות וכן את היישובים האחרים על הגבול.
אני חושב שדי ברור שהוא לא היה יורה ככה אם היו שם תושבים.

אגב, אחת הדוגמאות הטובות זה הר מירון.
בתקשורת פחות מדברים על זה אבל בשבועות האחרונים הקבר שם עמוס במתפללים מדי יום גם בזמן ירי טילים לבסיס בהר מירון. אם חיזבאללה רוצה הוא בקלות מכוון עוד טיפה ופוגע באזרחים שם אבל הוא לא רוצה.

לגבי הדרום,
זה נכון עקרונית אבל אחרי כזאת טראומה התושבים פחדו להישאר עד להסרת האיום באופן מוחלט ואפשר להבין אותם.
כרגע עדיין יש אזעקות בעוטף מדי פעם.

אותם אני יכול להבין. את הממשלה שמבזבזת את כספים על זה שאנשים נמצאים מחוץ לבית שלהם, ופוגעת בכך בחוסן הנפשי שלהם ובחוסן הלאומי של כולנו.

גם ב-20 השנים האחרונות. ואם לא נישאר ברצועה, אז גם ב-20 השנים הבאות.

האמת, במובן מסוים, אני קצת שמח מההחלטה של בית הדין בהאג להפסיק את המבצע ברפיח (אם כי נשמע שזו החלטה לא לגמרי חד משמעית).

בשבועיים האחרונים ישראל די הוכיחה שהרעש סביב רפיח היה מנופח לחלוטין: כמעט מליון איש כבר פונו משם תוך פרק זמן קצר מאוד, כמות ההרוגים שם יחסית מאוד נמוכה, ובכלל עיקר המאמצים של ישראל כרגע הם בכלל בצפון הרצועה ושם גם רוב ההרוגים. ועדיין - בית הדין הורה על עצירת המבצע ברפיח. זה כמעט מצחיק וזה לחלוטין מנותק מהמציאות בשטח, המצב הרע ברצועה כרגע הוא בפירוש לא ברפיח. מילא היו אומרים ג’באליה…

החלטה הזו בעיקר מוכיחה את מה שלנו כמובן היה ברור, אבל אני מקווה שזה יפתח את העיניים קצת גם לחוצניקים עם קצת ידע: הכל שם זה פוליטיקה ויחסי ציבור, וכלום שם בכלל לא מתקרב להיות קשור לצדק.

מי שאישר הלילה את התקיפה במתחם האוהלים ברפיח הוא חתיכת אדיוט מדופלם מפגר עוכר ישראל שצריך לשלוח אותו לאבחון פסיכיאטרי.

תחת אווירה עולמית כזו, כשכולם עם מליון עיניים על רפיח, כשבית הדין בהאג הוציא את הצו שהוציא, וכשאירופה כולה מתחילה להכיר במדינה פלסטינית, זה היה הזמן לתקוף אוהלים עם עקורים כדי להרוג איזה 2 מחבלים של חמאס שהם אפילו לא מאוד חשובים כרגע למאמץ המלחמתי בעזה?

תגידו מה אתם פסיכיים?

זו ממשלה של פסיכים שגוררת מדינה שלמה למלחמה של חודשים בלי תכלית ברורה. המבצע הזה ברפיח - אגיד ככה - ממה שאני שומע דרג השטח כבר לא מאמין לממשלה

המבצע הזה כנראה יביא את הסוף של המלחמה. האמת,אפילו אני שהתחילה המלחמה, לא האמנתי שגם הפעם זה הסתיים כך. אבל שאני רואה את הצפון, אי אפשר להמשיך כך יותר. די או שתכבשו את כל רפיח או שתסימו את המלחמה.

בעיקר צריך להחליף ממשלה ואת ראשי מערכת הביטחון.

אתמול חמאס ירה את כל מה שנשאר לו לתל אביב. הוא בלחץ משקר בצורה פתטית על חטיפת חילים. גם הוא מבין שהפעולה ברפיח אם תגיע לסיומה קריטית להישרדות שלו.

שום דבר שנעשה ברפיח הוא לא גיים צ׳יינג׳ר באשר להישרדות חמאס. זה מופרך לחלוטין. מטרת המלחמה צריכה להיות בראש ובראשונה שחמאס לא ישאר בשלטון, ואת זה היה אפשר לעשות מזמן, עם הרבה פחות נזק וכשאנחנו משאירים סיכוי הרבה יותר גדול להחזיר את החטופים.

לגבי החטופים - גם אני חשבתי שיתכן ויש קשר בין לחץ צבאי להשבתם אבל עכשיו אני מבין שזה פשוט לא נכון

ברגע שתסיים את העבודה ברפיח. מבחינה צבאית חמאס ירד לרמה של כנופיה. רפיח זה גם אומר השתלטות על פילדלפי.

ברגע שתצא מעזה , אם חמאס ישאר בעל כח צבאי רציני הוא תמיד ישאר בשלטון.

אפשר לדבר על כח ערבי או אפילו לתת לרשות להכנס. רק ברגע שתביס את חמאס צבאית.

אני באמת רוצה שמישהו יסביר לי, איזה כח צבאי בינלאומי יכנס לעזה כל עוד חמאס מבחינה צבאית קיים שם?

את הרשות חמאס הבריח מעזה שהוא היה מיעוט והם היו הרוב (מבחינה צבאית) ונוסף עם מימון אמריקאי. אז מי ישלוט בה ביום שאחרי אם חמאס ישאר לו כח צבאי משמעותי?

היה לחץ צבאי בחצי שנה האחרונה לדעתך?

אתה באמת קונה את זה? נשארו עשרות אלפי חמאסניקים ויש להם הרבה מצבורי נשק שצצים גם איפה שכבר טיהרנו. המתקפה ברפיח לא ‘תביס את חמאס צבאית’, ממש לא. על סמך מה אתה כותב דבר כזה?

מהיום הראשון כל האנרגיות שלנו צריכות היו להתרכז סביב להעיף את חמאס מהשלטון בחוכמה ולא אללה באב אללה.

מי שישלוט יהיה הרשות בתמיכה כלשהי.

למשל: היה איום להיכנס לרפיח שלפי דיווחים הכניס את חמאס למו"מ. כולם אמרו שזה רק בגלל לחץ צבאי. ראינו איך זה הסתיים. בנוסף אני שומש יותר ויותר קולות כאלה ומתחיל לחשוב שזה היה ווישפול טינקינג.

רק בשביל הרקורד. מה אתה מציע? בלי לחץ צבאי, לשחרר חטופים זה אומר לסיים מלחמה לצאת מכל עזה ולתת לסינואר להיות מוחמד של העולם הערבי.

רק אל תספר לי שנשחרר מאות ואלפי מחבלים נצא מעזה ונחזור ללחימה אחרי זה כי זה לזלזל באינטלגנציה שלי.

במציאות, סינואר לא ישחרר אף אחד חי לפני שהוא מקבל ערבויות לשרידות שלו וסוף מלחמה כולל נסיגה מכל עזה.

חמאס רק שהיה ברור, בהצעה שהוא הסכים או יותר נכון קימבן עם המצרים ביחד, בשתי השלבים הראשונים של הפסקת האש לא מתחייב לשחרר חטופים חיים, משמע שהוא ישחרר רק גופות. הוא מתחייב לשחרר (בלי לנקוב במספר) חטופים חיים רק בסיום הפסקת האש שצהל מחוץ לעזה החמאס חוזר לצפון עזה, וישראל מכריזה עם ערבויות אמריקאיות על סוף מלחמה.

רק אז חמאס ישחרר חטופים חיים. כמובן שאתה לא יודע את מראש את המספר. הוא מתחייב עד השלב השלישי לשחרר 33 חטופים כמה מהם יהיו בחיים.

מי שזוכר את חיזבאללה על הגבול עם הגופות של השבוים אז (גולדווסר ורגב) וזוכר איזה טקס השפלה הוא העביר אותנו זה מה שחמאס מתכנון לעשות כל יום במשך הפסקת האש.

קודם כל זה שאתה שואל אותי ‘מה אתה מציע’ זה אחלה - אבל אני לא ראש הממשלה ובתור אזרח זכותי להגיד שמה שאני יודע הוא שעכשיו לא טוב. זה קודם כל. שנית, כתבתי כבר המון פעמים מה אני מציע. שמונה חודשים הם מספיק זמן בשביל לעשות מעשה מדיני משולב עם צבאי ולצאת מהאירוע הזה בלי חמאס. זה היה האינטרס של כוווווללללםםם וזה היה קורה אם לשם היינו מכוונים. הייתה לנו שעת כושר לרתום את אמריקה, אירופה והעולם הערבי. כולם מתים להיפטר מהם. כרגע - מחטיאים מול שער ריק. מקווה מאד שזה יתוקן, עדיין נותרה בי תקווה.

מהצד, אנחנו פשוט unworkable. גם השותפים שלנו ומי שבעדנו מתקשה להבין לאן אנחנו הולכים ולמה. לא עוזרים למי שרוצה לעזור לנו, לידידות הכי טובות שלנו.

תשמע כאן חצי דקה, 41:15. אפילו לא מסוגלים לעשות כאילו.

דבר אחד אני לא מוכן - שימכרו לי שאם רק נסיים ברפיח אז העבודה תסתיים.

תסתכל מתי כתבתי את זה. ההיסטוריה בסך הכל חוזרת על עצמה.

לא טענתי שלא. אבל צריך לשמוע מה האלטרטיבה. ואני גם חושב כמוך שאנחנו בדרך לכישלון. לא מהסיבות שאתה חושב.

לא תסתיים, אבל ברגע שתפרק את הגדודים ברפיח תחסל את ההנהגה הצבאית. יהיה לנו יותר קל.

ואתה יודע מה? גם כח ערבי או בינלאומי יוכל להכנס לעזה שחמאס מבחינה צבאית מוכה וחלש.

אני גם מסכים איתך שמדיניות של ביבי של "לא לדבר על היום שאחרי " זה מזיק לנו נורא.

אני לא חושב שאי פעם נקבל שקט מוחלט או שניפטר מחמאס בצורה מוחלטת. אבל אפשר להוריד אותו לרמה של כנופיה. זה כל מה שאני רוצה +הראשים של דף וסינואר. (והחזרת החטופים)

אם אפשר להחזיר חטופים חיים הביתה אני מוכן לשלם מחיר קשה בשביל זה. אפילו לחזור על עסקת שליט. אבל לתת לחמאס לעשות מאיתנו קרקס ולהחזיר גופות ואז לסיים את המלחמה. לא, לזה אני לא מוכן.

משה תהרוג אותי אני לא מבין מאיפה אתה מביא את זה. על סמך מה? מה זה הגדודים האלה - יש להם בסיסי קבע עם נגדי רכב ומשקיו"ת ת"ש? זה חמאסניקים שחלקם שמים על עצמם אזרחי ועוזבים עם המשפחות שלהם עד יעבור זעם. עוד חלק מהם במנהרות. וחלק מסויים מאד צה"ל מחסל. איזה לפרק.

זה מה שהצבא טוען. הוא טוען שיש להם עוד 3 4 גדודים ברפיח. זה לא ביבי…

ושוב רפיח זה לסתום את המנהרות זה הכי חשוב.

אני לא אמרתי ניצחון מוחלט. חמאס ישאר. אבל היה חלש משמעותית מאם לא תכבוש את כל רפיח.

שוב, לא נכנסים לרפיח מסימים את מלחמה, בוא תסביר איזה אדם שפוי שהוא לא חמאס יכנס לשם אם חמאס ישאר בתור כח צבאי חזק? הרשות? מצרים? מי?

אז הוא אומר.
האום עדכן את הערכת המתים שלו לאזור ה 13,000. יש אנשים שהיו מתים גם ככה ממחלות וכו’. יש ‘נזק אגבי’. היו 30,000 חמאסניקים לפני המלחמה. אנחנו לא שם… את הקלישאות של ‘עוד מעט שומעים את הקנאק’ כבר שמענו מספיק.

אני לא חושב שרפיח הוא משהו שמשנה עבור מי שהחליט או לא החליט להיכנס לעזה. יש לנו קואליציה/ברית/גוף כזה? פעולה ברפיח איננה ‘סיום העבודה’ אלא מה שיגידו לנו שהוא סיום העבודה.

איזו הודעה אופטימית.
מי מת להיפטר חמאס? קטאר שמאכלסת את המנהיגים שלה? הממשל הדמוקרטי בארה’'ב שאחד היועצים הבכירים שלהם טען פעם שהם ''לא משוגעים, יש להם רציונאל"? מצרים שמעלימה עין משנים של הברחות נשק?

לפעמים אני שואל את עצמי אם החבר’ה פה באמת קולטים את הסיטואציה.
אין לנו חברים במאבק הזה, והמדינות הבודדות שאמורות להיות שותפים לחזון המערבי שלנו עוברות השתלטות ליברלית-איסלמיסטית.

שמונה חודשים זה לא רלוונטי. אנחנו בעזה עם כוונה לא לצאת. זה לא רק להפיל את החמאס, זה לדאוג שאף אחד לא יוכל לבנות שוב בסיס טרור בכל הרצועה.