הסכסוך הישראלי פלסטיני

לא מדויק: ישראל הציעה הצעה שעומדת בסתירה לעמדת הממשלה המוצהרת ושדומה מאוד (!) להצעת החמאס מלפני 3 שבועות.

אחרי שיראל הגישה את ההצעה היא הפעילה על ההצעה צנזורה כך שישראלים לא יוודעו אליה. ביידן החליט לצאת בשידור חי ולעקוף את הצנזורה הצבאית ולפרט בדיוק מה ישראל הציעה ולמה ישראל הסכימה.

למה הוא עושה את זה? כי הוא מבין שנתניהו שקרן ושאם הוא מגיש הצעה שהוא יכול בהמשך להכחיש - זה מה שהוא יעשה.

שני הצדדים. גם הערבים מערבבים אותו הלוך וערבוב. נמאס לו והוא צריך נורמליזציה והסכם ויש לו בחירות.

בנושא אחר, פורסם ההמנון החדש של מי שערבה לביטחוננו, קטאר:

אני דווקא לא חושב שהפעם חמאס יסרב, ההצעה הזו, לפחות כך נשמע אלא אם כן יש איזו עז בפרטים, די עומדת בדרישות שלו: החזרת חטופים תמורת הפסקה מוחלטת של המלחמה. עצם ההתחייבות מראש לכך שארה"ב ערבה לזה שישראל לא תמשיך להילחם כל עוד המשא ומתן נמשך, כל מה שצריך זה להמשיך את המשא ומתן ובסוף העסקה תיחתם.

זה די נשמע שארה"ב מתחייבת שהמלחמה תיפסק אחרי שלב א’. ביידן בוגד בצורה הכי מלאה ופומבית בישראל והעיתונאים הישראלים מוחאים לו כפיים.

כן אבל בואו… אל תהיו תמימים כן? נתניהו עדיין תלוי פוליטית במי שמתנגדים לעסקה ולכן לא תהיה עסקה. יש לו מיליון דרכים עוד לטרפד וזה מה שהוא יעשה.

מצוין.
נקווה שכך יהיה.

כן חטופים זה איכסה

חטופים שיביאו לסיום המלחמה זה בדיוק מה שחמאס רוצה ולמה הוא חטף אותם. מי שמתפשר על זה גוזר את דינם של עוד הרבה לא חטופים אחרים.
כל עסקה שתעשה עכשיו תהדהד לעשרות שנים קדימה.

אפשר לחשוב גם איזו טובה הם עושים לנו אחרי שרצחו את רובם.

בדקת עם החטופים אם מתאים להם להישאר בעזה לכבודך? המדינה חייבת קודם כל להציל אותם ואחר כך לטפל בשכנים שלה.

איזה חמוד זה לחשוב שאם תעשה עסקה עם חמאס אז יתנו לך לטפל בהם אחר-כך.

אני יגיד את הדבר הבא, אי אפשר לחשוד בי בשמאלנות, אבל אם להמשיך במלחמה זה בשביל שביבי ימשיך לעבוד עלינו בעינים אז מספיק. חיזבאללה משמיד את הצפון לאט לאט הכלכלה קורסת ומירי רגב חוגגת ומהפלגות החרדיות בוזזות את המדינה.

לציבור הוא אומר עד הניצחון המוחלט ובחדרי חדרים הוא מציע הצעה שתסיים את המלחמה אבל תיתן לו אפשרות לבלבל את המח שהמלחמה נמשכת… יש לו את ערוץ 14 בשביל זה.

אתה לא קורא נכון את הסיטואציה. המרדף אחרי תמונת ניצחון גורר את ישראל לאבדון. העסקה שנעשה עכשיו יכולה הייתה להיעשות חודשים אחורה עם הרבה יותר חטופים בחיים.

אתה סומך על צה"ל? על סמך מה? אין לנו יכולת כרגע להגיע למצב של ממשל צבאי או שהיה צבאית קבועה בעזה וטיפול ארוך ארוך במנהרות ובאיומים. לא כוח אדם (ועוד איבדת סדר גודל חטיבה), לא לגיטימציה וחימוש, לא מוכנות צה"ל לאיומים שמסביב מהצפון ואפילו מירדן, לא טכנולוגית - התמודדות עם מנהרות ולא כלכלית. ומי ילחם? אותם מסכנים שמקבלים צו 8 שלישי תוך תשעה חודשים ואי אפשר לעשות את המינימום עבורם וזה להעביר את החוק שמסדיר את ההכבדה בנטל? על שיוויון בנטל אני אפילו לא מדבר.

ישראל צריכה לעצור, להעביר שיוויון בנטל כי עוד כוח אדם הוא צו השעה ולהתחיל להסתכל בעיניים לאיומים שנשקפים. אתה רואה יותר מדי ערוץ 14.

בדקת עם תושבי הדרום והצפון איך זה ירגיש להם לחזור הביתה? מהם לא אכפת אני מניח.

עם הרוב מתים מה עשינו בזה? יתרה מזאת, מה מונע מכל הסיפור הזה לקרות שוב? אני לא מדבר על תמונת ניצחון, אני מדבר על השמדת חמאס. אין פה ניצחון, רק למנוע מהזוועות הללו לקרות שוב.

המתווה הזה לא רק הפסד עבורינו, אלא ניצחון כפול של חמאס. הם עוד יחגגו על הראש שלנו.

לא יקרה. האירוע נגמר, פשוט עוד לא סיפרו לך. מחפשים איזה דרך החוצה שתיתפס טוב בציבור.

צבאית אתה לא ערוך לזה. כתבתי למה. אפילו לא מדבר על הסיבות האחרות. קשה מאד לשמוע אבל מה שישראל צריכה לעשות עכשיו זה צעד אחורה בשביל להיות מסוגלים לעשות צעדים קדימה. עשינו להם נזק שהם לא ישכחו אבל כאן עוברת מגבלת הכוח והרבה יותר מזה לא יהיה.

בדקת איך בשבילם לא להיות בבית גם שנה הבאה? מהם לא אכפת אני מניח

אם בסוף יוצא מזה שזה זמני והמטרה להוריד מהם את האיום הביטחוני אז הם יוכלו לחזור הביתה. סיטואציה בה הם לא בבתים שלהם כמעט שנה, ואתה מחזיר אותם כשהם חשופים לאותן סכנות זה התרחיש הרע ביותר.

אני אחלק את התשובה ל2:

1. אתה צודק לגמרי. כל עוד מהות הממשלה היא מסמוס ואי קבלת החלטות זו המציאות והיא גרועה.

2. יציאה מעזה תוביל להפסקת אש מול חיזבאללה ומול חמאס. חיזבאללה לא באמת רוצה מלחמה וטוענת באופן עקבי ביותר שברגע שישראל תצא מעזה היא תחדל. חמאס מחויב להפסקת האש בדיוק כמו ישראל ואם הוא ישבור את הפסקת האש לישראל תהיה כל הלגיטימציה לחזור להילחם (ותירוץ מושלם לחזור לסיים את העבודה)

ליאור, אין לנו לגיטימציה לכלום. בתגובה הראשונה שלנו יוציאו תמונות שלא קרו ב ai וישקרו עם מניין הרוגים. אין למילה "לגיטימציה " משמעות. כולם (כולל אתה בלא מעט הודעות) נפלו למלחמה הפסיכולוגית של חמאס.

מה שלא קרה אחרי השביעי באוקטובר לא יקרה אחרי אף סבב. גם בשיא המשבר והטבח נתבקשנו להגיב באופן “פרופורציונלי”. למה שפתאום הרוחות ישתנו אחרי עוד טיל מעזה? פתאום יפסיקו עם הנראטיב שכולנו כובשים קולוניאליסטים מאירופה? יפסיקו לדקלם שקרים על ההסטוריה? יפסיקו להביא ידיעות שקריות שהמקור שלהן מאל ג’זירה?

האוניברסיטאות מורעלות, הרחוב במדינות כמו אנגליה, שוודיה, ספרד וצרפת אמרו את דבריהם. שום דבר לא ילך לטובתינו גם כשראשי חמאס עומדים מאחורי הציניות של המעשים שלהם. גם כשהבן של ראש חמאס אומר בפה מלא שהכל חלק מתוכנית ברורה של ראשי החמאס והם משתמשים בכל כלי אפשרי לנצח אותנו תודעתית זה לא משנה.

עזוב ליאור, אתה עוד בטוח שיש מקום לתת לרשפ להמשיך לשלוט בעזה ולנסות לחתור למדינה פלסטינית. מה שלא ישכנע אותך, לא ישכנע מערביים מנותקים.

הנה אנחנו מסכימים על משהו… מילה ריקה מתוכן. מדינה לא צריכה לגיטימציה כדי להגן על עצמה ולהסיר איומים.

מה שהפריע לנו אלה לא הפרופורציות אלא ההנהגה שהשתמשה במלחמה ככלי פוליטי פנימי.

היחידים שישלטו אזרחית בעזה בטווח הארוך הם פלסטינאים. בין חמאס לג’יהאד לפת"ח אני וישראל מעדיפים את פת"ח.

לגבי המערבים המנותקים - פשוט תפסיק לנסות לשכנע אותם… הסברה היא בזבוז זמן.

נכון, זה חלק מהעיניין.

לצערי אנחנו תלויים בהתנהגות הללו. אנחנו תלויים מהמון בחינות במדינות העולם. נשק, מסחר, כלכלה you name it. כשבנט אמר דברים דומים צחקו עליו (בצדק לטעמי) שהוא לא מציאותי. ישראל בכמעט שום נושא לא ממש self sustained. אתה צריך את הקשרים עם חו"ל ואנחנו צריכים הכרה הלגיטימציה שלנו להיות ולחיות פה.

אין לנו ביטחון גם עם הפת"ח. אף אחד מהצדדים הפלסטינים לא היו מעולם מוכנים לשיח שהוא מעבר ל from the river to the sea. זה הרגע בו צריך לקום ולהגיד שאין פרטנר ללא תלות מאיזה ארגון הוא.

אנחנו תלויים ויש לנו מרחב תמרון נדיב למדי וזה הכל עניין של איך טתה מנהל את מרחב התמרון ואת היחסים עם המדינות בהן אתה תלוי. אפילו תחת הממשלה הנוכחית, שדרדרה את מעמדנו בקרב חברותינו לשפל חסר תקדים, קיבלנו מרחב תמרון ענק ואשראי מטורף. זה שלא ניצלנו אותו להישגים ממשיים… על זה אנחנו יכולים לבוא רק אל עצמנו בטענות.

אין ביטחון מלא בכל מקרה. מדינה מוקפת אויבים לא מגיעה לעולם למצב בו האיום הוסר לחלוטין. השאלה איך אתה מנהל את האיום. זה שתגיד ‘אין פרטנר’ לא יקדם אותך במציאות כי זו סתם אמירה. מישהו צריך לנהל את החיים האזרחיים בעזה? עדיף שזה יהיה החלק היותר מתון? עדיף שזה יהיה זה שיש לך איתו שיתוף פעולה בטחוני?

שים לב שלא מדברים פה על שיח עם ישראל - מדברים על מי בעזה מחלק את המזון ואת המשכורות? מי מנהל את השיקום ואת מערכת הביוב? את מערכת הבריאות והחינוך?