הסכסוך הישראלי פלסטיני

“שראל שינתה את תוכנית הלחימה שלה ברפיח בעקבות דיון אינטסיבי שניהלה עם גורמים אמריקנים, במטרה להימנע מ"הקו האדום” שהציב ממשל ביידן - כמו גם מערעור היחסים בין המדינות. כך פורסם ב"וול סטריט ג’ורנל" האמריקני, שציטט גורמים בארה"ב ובישראל. על פי הדיווח, ישראל גנזה את תוכניתה המקורית, שכללה פשיטה של שתי אוגדות בעיר הדרומית. בבית הלבן חששו שמבצע כזה יוביל להסלמת הסכסוך ולעלייה משמעותית במספר העזתים ההרוגים, ובישראל התמקדו בתגובה בגבול בין עזה למצרים ובפעילות מצומצמת יותר ברפיח."

זה לא מלחמה זה סתם פעילות כמו שיש ביהודה ושומרון.

בלוף אחד גדול, רק להזכיר שיותר ממיליון פלסטינים עזבו את רפיח. אין שום מניעה הומנטירית לכבוש ולפרק את כל רפיח.

חבל שבמדינה שלנו הכל מתרכז בכן ביבי לא ביבי, אפשר בקלות להרים פה מפלגת מרכז מדינית ימין כלכלי ליברלי שתהיה יותר טובה מכל המפלגות שיש עכשיו. אני למשל מוצא את עצמי מסכים אפילו עם ליאור בנושאים מסוימים. כן זה די מוזר.

כל האנסים והרוצחים של הנוחבה של 7 באוקטובר ישוחררו.

תשימו לב שכתוב שאם חמאס אין לו 33 חטופים חיים הוא ישלים את זה מאלו שלא בחיים.

אין וטו לישראל על רשימת המשוחררים. חמאס יוכל לבחור את מי שהוא רוצה.

זה לא הסכם חטופים זה הסכם כניעה.

מהיום החתימה שלי פה תהיה:

פאק גו ביידן. 4 בנובמבר לא יכול להגיע מוקדם מידי.

ברור לך שביידן הציג את המתווה של נתניהו נכון? מדהים איך ספינים עובדים בישראל. ההצעה היא הצעה ישראלית ונתניהו מנסה להפוך אותה להצעה של ביידן.

ישראל יוצאת פה שקרנית ומטומטמת במקביל. מציעה הצעה זהה כמעט להצעה של החמאס שהיא דחתה לפני 3 שבועות. לא מגלה שהציעה ואז מתנגדת להצעה של עצמה.

אז אני יתקן כי כנראה לא הייתי ברור כי אני כבר כמה חודשים פה מקלל את ביבי.

אם ביבי יסכים לזה סופית את זה אני גם יקלל אותו כפליים.

מה שמדהים, שאתה לא מבין שאתה לא תקבל חטופים חיים בתמורה להסכם הכניעה הזה. אתה תקבל את הרוב בגופות כי ההסכם אומר לחמאס “אל תהיו פריאירים, זה לא משתלם לכם לשמור עליהם בחיים, תקבלו אותו דבר גם עבור גופות רק תשמרו על איזה כמה חיים שהיו אפודי מגן לסינואר ודף”

נו באמת ליאור, לא נראה לך מוזר שביידן במשך 10 דקות מנסה לשכנע ולאיים על ישראל לקבל את ההצעה שלכאורה היא עצמה הציעה? הספין הוא לא שלנו אלא של ביידן.

יש רק הסבר אחד הגיוני למה שקרה פה: ההצעה הישראלית היא אכן כמעט מה שחמאס ביקש לאורך כל הדרך, וכנראה שיש איזה עניין מטושטש אחד קטן שנשאר סביב הסיפור של מה יקרה אם המשא ומתן בין שלב 1 ל-2 ייכשל. ביידן בגדול מנסה לחשק את ביבי פה למשהו שביבי עצמו לא בהכרח התכוון אליו מלכתחילה, ולא לאפשר לו להפיל את העסקה לאחר שלב 1 (שזה התסריט הלכאורה אידיאלי שלנו).

זה ההסבר ההגיוני היחיד ללמה ביידן מנסה לשכנע את הישראלים להסכים לעסקה שהישראלים הציעו. הנאום שלו גם עסק בעיקר בנושא הזה: אין דבר כזה ניצחון מוחלט (ודאי שיש, המערב הפך לפח אשפה), לא סיפרו לכם אבל חמאס בעצם כבר הפסיד כי הוא לא יכול לבצע כרגע את ה-7 באוקטובר (אני צריך להסביר למה זה הטיעון הכי מפגר אי פעם?), ושארה"ב ערבה לביטחונה של ישראל.

בגדול, ישראל הסכימה ל-99% ממה שהצד השני דרש, וביידן פה מכריח אותה לקבל גם את ה-1% הנוסף. למחוא לו כפיים או להגיד שהוא ידיד ישראל גדול זה להיות הבת יענה מטומטמת שיש, וזה בדיוק מה שעושה 95% מהתקשורת הישראלית. אבוי לנו.

אני אקצין בכוונה, אז מזהיר מראש, אבל ביידן גם מציל את ישראל מעצמה. הסיטואציה המבצעית היא כרגע דד אנד. אתה נכנס, יוצא, חמאס נכנס, אתה נכנס שוב. כמות המנהרות עצומה ואת כוח האדם שאתה משמיד להם הם משחזרים מהר מאד. אני כנראה לא צריך להסביר את המשמעות של קרוב למיליארד שקל ליום שהסיפור הזה עולה. אנחנו רוצים לקחת עוד הלוואות ועוד להסתכן בזה שדירוג האשראי ירד עוד יותר? ומה עם חוסר המוכנות לכל תרחיש שהמלחמה תתפשט מעבר לעזה?

אתם יוצאים מנקודת הנחה שאנחנו כל יכולים אבל האמת היא לא כזו.

מדינה שמתחילה עם כל הלגיטימציה שבעולם פלוס תעודת ביטוח בדמות הצי האמריקאי ומצליחה לחרבש את העסק זה משהו מיוחד. במונחי כדורגל אנחנו כבר כמה מחזורים מתחת לקו האדום ועוד מעט ירידת הליגה הופכת לרשמית.

ואחרי שסיימתי להקצין - והקצנתי מאד בשביל הרטוריקה - יהיו למלחמה הזו הישגים רבים שיתבררו והזדמנויות יווצרו. נכון לעכשיו, להגיד שבהמשך הלחימה הנזק עולה על התועלת זה דבר בסדר גמור גם אם האגו שלנו נפגע קצת.

אין ויכוח שחירבנו את המלחמה הזו עד הסוף ושחייבים שינוי כיוון, אני הראשון שיחתום על זה. יש כל מיני אלטרנטיבות שאפשר לחשוב עליהן (בעיקר בעולמות העיסוק ביום שאחרי), אבל יש רק אלטרנטיבה אחת שגרועה מהמצב הנוכחי, וזו האלטרנטיבה שביידן מנסה לגרור אותנו אליה.

אם היה מישהו אחד במערכת הפוליטית שאפשר לסמוך עליו הייתי בעד הגישה של ליאור: לסיים את המלחמה, ובפעם הראשונה שהם יורים איזה רקטה מסכנה - להחריב חצי עזה עם עשרות אלפי הרוגים בתמורה.

היינו צריכים לעשות את זה ב-8 באוקטובר כשעוד היה לנו קרדיט מדיני. ביבי יזכר לנצח כראש הממשלה שהצליח לגרום לעולם להיות נגדנו במלחמה הכי מוצדקת שהייתה אי פעם למישהו.

אם מישהו לפחות ילמד מהכישלון הטוטאלי, אז זה גם רווח קטן. צריך ללמוד שאסור לנו להיגרר למלחמות ארוכות. עדיף לגמור את זה בכמה ימים עם כמות הרוגים לא פרופורציונלית מאשר למתוח את זה כמו מסטיק ולשמור על חיי האויב. השני הרבה יותר מסוכן לנו גם מבחינת התגובה של העולם. העולם מטומטם.

זה מאוד מאוד מאוד נכון. זה לא רק העולם אגב, גם מבחינה חברתית וכלכלית מדינת ישראל כמו שניתן לראות היטב לא באמת יכולה להרשות לעצמה לגרור מלחמה לאורך חודשים ושנים, בטח ובטח לא כאשר הצפון לא שקט כל עוד הדרום לא שקט.

זה בסדר להגיד שייקח לנו שנים למגר לחלוטין את החמאס (בדיוק כמו שבמובנים רבים מיגור הטרור ביו"ש עדיין בעיצומו עד היום), אבל את שלב המלחמה העצימה עם כוחות רבים שנלחמים מעל הקרקע, הדורשת מילואים, ולא מאפשרת להתחיל את היום שאחרי - היה צריך לסיים בחודשיים הראשונים. זה אומר הרבה יותר כוחות בפנים והרבה יותר הרוגים - לשני הצדדים. המצב הנוכחי גרוע לאין ערוך יותר.

כמובן שהתרחיש הסביר הוא שיתחילו טפטופי רקטות והמצב לאט לאט ידמה לקדמותו באספקט הזה

היית מחלק את עזה לכמה אזורים ועושה רצועת ביטחון על חשבון השטח שלהם ואף אחד לא היה מצייץ. אבל הפיתוי לנקמת דם היה גדול

רק כדי להבהיר, זה אומר לא להתמודד עם המנהרות

אף אחד לא יכנס למלחמת חורמה על רקטה מסכנה.
השקט זה תמיד הדבר הכי חשוב עבורנו. הם יודעים לנצל את זה.

אני חושב שאפשר לעזוב בכיף את הרצועה עם חמאס הריבון שם, כל עוד מנתקים אותם מצינור ההנשמה של מצרים. שליטה על ציר פלדלפי ו/או הריסתו לכל תוואי הגבול - זהו הניצחון הכי גדול שאפשר להשיג.

אם כבר מצור - עד הסוף.

אז מה עשית ברגע שעזבת הם יבנו הכל מחדש…

לצערנו ההתמודדות עם איום היא בפרופורציה לנזק. ציני ועצוב אבל זה ככה. אתה גם לא משקיע עוד מיליארדים במשטרה חזקה למרות שברור לך שאתה יכול לחסוך חיי אדם. וכן, עצוב מאד - אבל דין תל אביב לא כדין הדרום. ככה העולם עובד

אני לא מבין לא קיבלנו “שביעי באוקטובר” בגלל קונספציה הזו?

הבסקים ירו רקטות על איזה כפר בספרד אתה חושב שהספרדים יגידו “דין מדריד לא כדין x”

הקונספציה הזו קיימת רק בארץ. אף מדינה ריבונית אחרת לא מאפשרת כזו נוסחה.

לא עוזבים… את הגבול עם רצועת עזה אתה עוזב? אז גם לא את ציר פלדלפי. צריך לגרום למצור להיות אפקטיבי כדי שהם ירדו על הברכיים. בלי זה, החיים נמשכים יופי דרך המנהרות.

דר עינת ווילף בטויטר בדיוק מה שאני @dkaro כתבנו פה

"האמריקאים יכולים להאמין בסנטה קלאוס. אנחנו לא. מדיניות ממשל ביידן במזרח התיכון בכלל, ובהקשר הפלסטיני בפרט, היא אסון מתמשך כבר כמה שנים (למשל השבת המימון לאונר״א ולפלסטינים, עצירת המומנטום של הסכמי אברהם, היחס הדו-קוטבי לסעודיה - כתבתי על זה בעבר), אבל האמריקאים יכולים לעשות טעויות. שכנתם הצפונית היא קנדה וגם הצרות ממקסיקו הן נסבלות. הם מאכלסים את אחת היבשות העשירות בעולם. הם מופרדים מהעולם על ידי שני אוקיינוסים. הם לא באמת צריכים להבין ביחסי חוץ.

מרווח הטעות האמריקאי הוא לא מרווח הטעות הישראלי, ובוודאי לא היהודי. האמריקאים יכלו להצטרף למלחמת העולם השנייה בשלב מאוחר ואחרי שהבריטים והסובייטים עשו חלק משמעותי מהעבודה, ולקטוף את פירות הניצחון. היהודים והיישוב פחות יכלו לחגוג את הניצחון…

וזה מה שכואב ביחס לממשלה וההנהגה הנוכחית. הם נכנעים לאמריקאים איפה שזה חיוני לקיומנו הריבוני ועומדים כחומה בצורה היכן שזה מיותר ולא חשוב. הנה רשימת הכניעות המשמעותיות:

1. הסכמנו לשתף פעולה עם השקר ש״חמאס לא מייצג את הפלסטינים״ (הרחבתי בפוסט הארוך הקודם)
  2. בהמשך לכך, הסכמנו לקבל אחריות לאוכלוסיה בעזה ועם הזמן הפכנו את צה״ל לזרוע הלוגיסטית של האספקה לאויב בעת מלחמה ובכך הארכנו את המלחמה
  3. הסכמנו עם העיקרון שאחרי שחוטפים משפחות שלמות מבתיהם ביום שבת בבוקר, ישראל צריכה לנהל מו״מ לשחרורם ועם הזמן שיתפנו פעולה עם ההתנהלות לפיה ישראל והחוטפים הם במעמד שווה
  4. בהקשר זה, הסכמנו להתייחס לקטר כגורם חיובי ומכובד במקום מדינת המאפיה שהיא
  5. הקפדנו בכבודם של המצרים במקום לחשוף את משחקם הכפול

יש עוד, אבל אלה הכניעות עיקריות.

על מה עמדנו כחומה בצורה? ״לא תהיה מדינה פלסטינית״
כשזה הדבר המיותר והמטומטם ביותר. היינו צריכים להגיד (ועדיין): ״ביום שהפלסטינים יסיימו את מלחמתם בת מאה השנים בציונות, כשהם יהיו נכונים לחיות לצד מדינה יהודית, ולא במקומה, עם כל הנגזר מכך - ההכרה שהם אינם פליטים ואין להם ׳זכות שיבה׳ לתוך ישראל - מדינת ישראל תשמח לחיות בשלום לצד מדינה ערבית פלסטינית שאינה בנויה על שלילת הציונות (ולא דקה קודם)״. וזהו.

אבל לא - אנחנו מתעקשים שלא להוציא מהפה שלנו מלים שאין להן משמעות ומשלמים על זה במטבע קשה של הפסד ישראלי במלחמה קיומית."

במיוחד על המדינה הפלסטינית

קודם כל אתה מדבר כאילו אני מקבל החלטות
שנית, ונגיד שמדובר בפשע או שירותי בריאות - באמת נראה לך שחיי אדם שווים אותו דבר בפריפריה ובמרכז? משה אתה לא חדש בעולם הזה. זה מפתה לחשוב שכשמדובר בטרור אז פתאום החשיבה תיהיה אחרת אבל זה לא מבוסס על שום דבר.

אני לא חדש, אני מכיר את זה, וכתבתי על זה פה,

אם היו מורידים לחמאס את הראש אחרי הרקטה הראשונה שהוא ירה לא היינו מגיעים לשביעי באקוטובר.

אז למה לא אומרים להם את זה לפני שהם עוברים לגור שם?

דרך אגב, אתה מוזמן לחפש איפה יש מדיניות של “דין עיר בירה לא כמו הפריפירה” במונחים של מלחמה וטרור, או מדינה שאם יורים רק על הפריפריה שלה הם עוברים לסדר היום כמו שאנחנו היינו פה מאז ההתנתקות.

לצערי לא. זה נורא ואיום.

אבל זה שונה מתחום של ריבונות וביטחון.

ההסבר שלי הרבה יותר הגיוני… נתניהו שקרן. הציע עסקה אבל לא פרסם אותה. ביידן שאל את עצמו מה הסוד? ידע שנתניהו שקרן ותככן ורמאי אז החליט לחייב אותו למילתו.

איך נראה הניצחון המוחלט שלך?

למה לא גם וגם
גם נתניהו שקרן
גם האמריקאים מנהלים מדיניות רופסת
גם ישראל הביאה את עצמה ל dead end

אין סתירה