הסכסוך הישראלי פלסטיני

ראשית, כמו שאמרו מתחתיך - זה לא סותר. שנית, להסבר שלך - כשהוא לבדו - יש חור רציני ביותר והוא מה האינטרס של ביבי להציע עסקה שאין לו שום כוונה לעמוד מאחוריה, כשהיא לא פומבית (כלומר גם את הרווח של הנראות לעין לכאורה הוא לא יכול להשיג). הרי אם חמאס לא יסכים אז זה לא ממש משנה מה הצעת, ואם הוא כן יסכים זה יעמיד את ביבי בברוך רציני אם הוא פתאום ייסוג.

האפשרות היחידה בה המהלך הזה לא מפגר לחלוטין היא האפשרות שיש איזה תחום אפור בהצעה שעליו ביבי רצה לשחק, ושאותו ביידן רצה למנוע. התחום האפור הזה הוא “במקרה” האינטרס שישראל לא תהיה מוכנה לוותר עליו, והאינטרס שביידן מוכן לזרוק מתחת לגלגלי האוטובוס.

אבל איך אני בכלל יכול להאשים את ביידן כאשר התקשורת הישראלית עצמה, במסגרת השנאה שלה לביבי, מוכנה לזרוק את העתיד שלנו מתחת לגלגי האוטובוס לא פחות וכנראה אף יותר מביידן…

קל. כלל ראשי החמאס מתים (2 מתוך 6 כבר בוצע), החמאס כבר לא מסוגל לבצע מהלכי התנגדות צבאיים משמעותיים נגד ישראל או נגד אף גורם חיצוני או פנימי אחר שייכנס לנהל את הרצועה (זה לא אומר שלא יישארו כלל פעילי חמאס חמושים ברצועה), ישראל מתערבת עמוקות בתהליכי החינוך ב-10/20 שנה הקרובות ברצועה ומבצעת דה-חמאסיזציה עמוקה, וחמאס כתנועה לא רשאית יותר לעולם להתמודד באף בחירות ברשות הפלסטינית (לא משנה אם ביו"ש או בעזה).

אם אפשר לתבל את התוצאה למעלה עם נורמליזציה עם סעודיה (ונדמה שאפשר, כל מה שצריך זה להסכים לכניסה של הרשות הפלסטינית לעזה ולהסכמה עקרונית שיום אחד בעתיד הרחוק תהיה מדינה פלסטינית בהתאם למו"מ) - בכלל יצאנו מלכים.

כל האמור למעלה לחלוטין בגדר האפשרי, והאם שאני גם לא חושב שאנחנו כזה רחוקים משם. את רוב העבודה כבר עשינו. עצם זה שלחלקים נרחבים בעולם הישראלי והמערבי זה נשמע דמיונות פנטזיה זו אחת הבעיות הכי גדולות שלנו, הפסקנו להאמין באפשרות לנצח.

אם עשו את זה לנאצים - שהיו בזמנו האימפריה החזקה בעולם - תאמין לי שאפשר לעשות את זה גם לחמאס, ארגון טרור מדינתי קטן וסמי צבאי בעזה.

אגב - שים לב שלא התייחסתי למעלה בכלל לחטופים, ויש לזה סיבה טובה מאוד. החטופים הם סיפור מצער מאוד וליבי ליבי עם המשפחות, אבל הם לא סיפור אסטרטגי למדינת ישראל. לשאלה אם בסוף כל המלחמה הזו הצלחנו להחזיר עוד כמה עשרות חטופים חיים או לא יש כמובן השלכה עצומה על חייהם של כמה מאות בני אדם במדינה, אבל פה זה נגמר. אין לזה כמעט שום השפעה על עתיד שאר 10 מליון האנשים החיים כאן.

מנגד, לשאלה אם הצלחנו לנצח את המלחמה יש השפעה עצומה על עצם קיום המדינה, ונדמה שאחוז לא קטן מהמדינה (אם כי אני מאמין שעדיין מיעוט) מוכן לזרוק את כולנו לפח כדי להציל כמה עשרות אנשים. הזוי.

הם הופכים כרגע לסיפור אסטרטגי אך ורק בגלל שאנחנו נותנים להם הרבה יותר מדי משקל ובעצם מוכנים לוותר על שיקולים אסטרטגיים רק כדי להציל כמה עשרות חטופים. זו טעות איומה.

בכלל, אם שווה לעצור את המלחמה בשביל כמה עשרות חטופים, וידענו מראש כשנכנסנו למלחמה שיהיו לנו כמה מאות חיילים הרוגים - למה בכלל נכנסנו למלחמה? אם כמה עשרות חיי בני אדם לא שווים את המלחמה, בוודאי שגם כמה מאות חיי בני אדם לא שווים את המלחמה… הלוגיקה של חיי אזרחים קודמים לחיי חיילים נכונה כאשר האחד עומד מול השני, היא כבר לא עושה שכל כאשר כל אחד מהם בנפרד עומד מול מטרות המלחמה. זה כשל לוגי מטומטם, בהקשר הזה אין שום הבדל בין חייל לבין אזרח - כולם ישראלים ועבור כולם אנחנו נלחמים.

בהקשר של היקף המנהרות שמוצאים ברפיח, עוד בגזרת הקונספציה: שנים מכרו לנו שאולי העם המצרי שונא אותנו, אבל הצבא המצרי, הו הצבא המצרי שונא את חמאס והאחים המוסלמים יותר. והם תלויים בסיוע האמריקאי ולכן שותף בטחוני חשוב וכו’.

אני לא מפקפק שהם אכן מכורים לכסף אמריקאי ואכן שונאים את האחים המוסלמים אבל תזכורת יפה שבסוף הם עדיין שונאים אותנו יותר.

לפי הדיווחים מה שקרה זה שצוות המשא ומתן חזר אל קבינט המלחמה עם הצעה שהוא רוצה להגיש. נתניהו ניסה ליצור מצב בו ישראל תגיש את ההצעה אבל לא באופן שמחייב אותו (כלומר שהוא יוכל להתנער ממנו בהמשך). גלנט דרש הצבעה וגנץ ואייזנקוט הצטרפו לדרישה. נתניהו ניסה למרוח את זה אבל נכשל - התקיימה הצבעה וההצעה אושרה פה אחד על ידי קבינט המלחמה (כלומר גם נתניהו תמך).

מה האינטרס של נתניהו? אולי הוא סמך על קשריו עם הצנזורה הצבאית? הרי עד עכשיו בחסות הצנזורה ישראל שמרה על עמימות לגבי מה הציעה ומה לא הציעה ואז כשהחמאס נתן תנאים היה מאוד קל לטעון שזה בניגוד להסכמות. עוד אינטרס? אולי הוא מבין שכדי לשמור על גנץ ואייזנקוט בפנים הוא חייב לייצר מראית עין של התקדמות בנושא החטופים? עוד אינטרס? אולי הבנות עם האמריקאים לגבי המשך הסיוע הצבאי? אני מניח שהוא לא חשב שביידן יעשה את מה שעשה.

הניצחון המוחלט שלך כולל:

1. 6 ראשי חמאס מחוסלים
  2. היעדר מוחלט כמעט של יכולת צבאית (אפילו ברמה הפנימית)
  3. ישראל מנהלת את מערכת החינוך ב10 השנים הבאות
  4. ישראל מנהלת את הבחירות בעזה וברשות

אתה בפועל אומר שישראל צריכה לסיים עם חיסול החמאס, להכניס את הרשות לעזה ולשמור על שלטונה בעשור או בשני העשורים הקרובים.

עכשיו יש בעיה בדיון - אם לפני 8 חודשים ישראל הייתה מחליטה שאלה הן מטרות המלחמה ופועלת להשגתן זה אולי היה נראה הגיוני. אבל עכשיו, 8 חודשים אחרי, כשישראל כשלה לחלוטין בשתי המטרות הראשונות שהן תנאי לשתי המטרות הבאות בתור, אתה בא וטוען שאפשר לעשות do-over? שאפשר להתחיל מהתחלה? זה לא עובד ככה… מה עם כל המפונים בדרום ובצפון? מה עם המילואימניקים שקורסים? כמה זמן אתה חושב שישראל יכולה לנהל מלחמה? עד אינסוף?

בגרמניה הנאצית טיפלו 4 מעצמות. חמאס קטן מגרמניה הנאצית וישראל קטנה מכוח משולב של ארה"ב, רוסיה, צרפת ובריטניה - ההשוואה הולכת לשני הכיוונים אתה יודע…

לגבי החטופים - נוצרה איזו משוואה מוזרה כאילו החזרת החטופים היא סוף פסוק ואז כל מה שנשאר לישראל זה לצעוד לאבדון. זו כמובן טענה משוללת כל יסוד. אפשר להביא לשחרוו החטופים ואז להמשיך ולטפל בבעיה הפלסטינית בכלל ובבעיה העזתית בפרט. ההיסטוריה לא נעצרת אף פעם. תמיד יש המשך.

השאלה למה נכנסנו מלכתחילה למלחמה אם כל מטרתנו הייתה להחזיר את החטופים היא נכונה - אבל זו לא הייתה כל מטרתנו. הבעיה היא ש-8 חודשים אחרי, הובהר לעם היושב בציון שהמטרות לא יושגו כי הצבא שלנו חלש וההנהגה שלנו פועלת ממניעים זרים.

אין ספק שאם המלחמה נגמרת “רק” בשחרור החטופים הנותרים זה כישלון אבל הכישלון כבר קרה ב7.10 והמשיך להתרחש בכל הימים מה7.10 ועד היום. הכישלון הוא מוחלט וקולוסאלי. אתה מציע שנמשיך להילחם פשוט כדי לא להודות בכך. המטרות שאתה רוצה לא יכולות להיות מושגות עם הממשלה הנוכחית (ואני גם לא בטוח שעם הצבא הנוכחי).

החטופים לא היו חלק ממטרות המלחמה בכלל כשהחלטנו לצאת למלחמה. על ההחלטה להוסיף אותם בדיעבד, כשבבירור החזרתם סותרת את כל שאר מטרות המלחמה צריך לפתוח ועדת חקירה נפרדת שמסקנותיה ברורות - ביבי, גנץ ואייזנקוט לכלא.

דעתי על עסקות חטופים ידועה. אני מתנגד בכל תוקף לכל עיסקה של שיחרור המוני תמורת בודדים.

במקרה הספיציפי פה זה מקרה יוצא דופן. אי אפשר להתעלם שהחטופים נחטפו בעקבות מחדל והפקרה של המדינה. זה לא חילים שניחטפו במסגרת תפקידם. לכן אני מוכן לשלם מחיר כבד של מאות רוצחים אם בתמורה מקבלים חטופים חיים.

אבל לכל דבר יש גבול.

לא אכפת לי מי יזם את העיסקה. העיסקה הזו להפסקת המלחמה זה בגידה לכל דבר ועניין.

והכי גרוע שאין להם את האומץ להגיד את האמת הפשוטה לציבור. שלפחות יגידו לנו את האמת, מהרגע שהמלחמה מסתימת אי אפשר לחזור להילחם. כל מי שאומר אחרת פשוט משקר לציבור.

נשמע שחמאס מתחיל להשמיע קולות של קבלת העיסקה, אני די משוכנע שביידן עשה לביבי “עוקץ” וחישק אותו להצעה שהוא לא הציע באמת. האמת צריך להודות, מכיון שביידן סנילי, אז היועצים שלו שתיכננו את זה עשו תרגיל פוליטי מבריק לביבי. אומרים שזה אובמה מאחורי הכל.

הבעיה שלי עם ועדת חקירה ממלכתית , שאני יודע מי ממנה (נשיא בית משפט העיליון ואני יודע בערך מי יתמנו לועדת הטיוח הזו)

אין לי ספק שהשופטים והדיפ סטיט שישלטו בועדה הזו, ישימו 95 אחוז אשמה על ביבי וימצאו איזה שעיר לעזאזל. (מהמהר על חליווה השעיר לעזאזל)

אין לי טיפה אמון בבית משפט העליון ובמוסדות של המדינה. כולם רקובים.

מבחינת אנדוקטרינציה, חמאס הוא מקרה הרבה יותר קשה מהנאצים. הגרמנים היו חברה נאורה ומערבית, התהפכו ואז חזרו. חמאס הוא נצר למתנגדי ציונות שמתמידים בתפקידם מעל 100 שנה והם חלק מאידאולוגיה פונדמנטליסטית עולמית שלא הלכה לשום מקום

באיזה עולם יש ועדת חקירה שלא תטיל עליו 80% מהאשמה? זה ככה אפילו לפי הסטנדרטים שהוא קבע אחרי לבנון השניה

לא שאני חושב שהיא בגידה בכל מקרה, אבל היא בטח לא בגידה בזמן שהסיטואציה המבצעית לא מאפשרת לך להשיג את היעדים שאתה רוצה. אתה אפילו לא קרוב.

בעולם שמבין שמי שהיה שותף לקונספציה שחמאס מורתע וקו הגבול זה ההגנה המירבית . זה גם גם גנץ איזנקוט וכל הדרג הצבאי והמודיעיני שהיה במדינת ישראל יחד עם ביבי בהווה ובעבר.

בעולם שבו רמטכל אלוף פיקוד ראש אמן ועוד מקבלים שתי התרעות בלילה אחד!!! ומחליטים על דעת עצמם שאין שום צורך להודיע לדרג מדיני על זה או להורות לשטח לעשות צעדים מקדימים.

הפעולה המינמלית שהיה צריך לעשות זה להורות לכל הכוחות לעשות נוהל שנקרא “כוננות עם שחר” אני ממש מבולבל כי בתקופה שאני הייתי בשיריון, זה היה א ב . לא הינו צריכים פקודה לזה. עשינו את זה בתור נוהל כל בוקר של כל יום לא משנה יום חול שבת או חג. ללא קשר לגבול או להתרעות זה נעשה ללא יוצא מן הכלל… בכרם שלום למשל היה כח צבאי קטן של גולני שעשה את זה. והפלא ופלא יחסית שם היו נפגעים מועטים. רק לחשוב עם כל הכוחות של צהל היו עושים את זה…

רק על התצפתיניות זה מחדל שצריך להכניס לכלא על מה שעשו להם. רק על זה. עלאק 80 אחוז.

בעולם שבו זה קורה מומלץ מאוד לצפות. יש שאלות מאוד קשות שעולות מעבר למחדל. וזה איך מחבלים ידעו כל כך הרבה מודיעין מפורט ברמות שחשבתי שרק ארגוני מודיעין הכי מתקדמים בעולם יש.

דרך אגב, אחרי שראיתי את הפרק הזה אני חיייב להודות שהתרכחתי טיפ טיפה בקשר לעיסקת חטופים. עוצמת המחדל של הצבא ביום של הפלישה זה משהו מדהים.

אתה רוצה שאני ימשיך במחדלים של הצבא יחד עם הדרג המודעיני לאורך השנים ובשביעי באוקטובר ?

אני יכול.

גנץ ואיזנקוט בקשר לחמאס בעזה חשבו כמעט אותו דבר כמו ביבי. החל מהכנסת פועלים דרך כסף קטארי והתגובה הצבאית הרופסת מול חמאס יחד עם הבידול המזויף בין הגיאהד לחמאס.

ההבדל היחיד בין ביבי לשאר, שביבי ראה בזה אמצעי להוציא את הרשות מלהיות רלבנטית.

זה ההבדל היחיד בין גנץ איזנקוט לפיד לבין ביבי.

לכתוב שביבי אחראי ל80 אחוז זה לרמות את עצמך ואחרים. המחדל מתחלק לטעמי לשתי חלקים :

א. ביבי (דרג מדיני שכולל גנץ ואחרים) אחראי להתעצמות חמאס ולקונספציה שחמאס מורתע על זה הם צריכים לשלם את המחיר

ב. לשביעי באוקטובר באופן ספיציפי הצבא אחראי לרובו, ועל זה בכירי הצבא והמודיעין בהווה ובעבר צריכים לשלם את המחיר .

שום ועדת חקירה אמיתית לא יכולה לתת להם להמשיך להיות בעלי כח ושררה בכל ממשלה או בצבא בעתיד. לאף אחד מהם. לא לביבי לא לגנץ לא לגלנט לא לאיזנקוט . לפיד ובנט גם צריכים לחטוף בצורה מאוד קשה אבל וקשה לי לכתוב על זה בגלל הזמן שלהם בתפקיד פחות מאלו שכתבתי למעלה.

ליברמן בדרג המדיני, היחיד שלדעתי יצא בצורה טובה מועדת חקירה. (כמובן ועדת חקירה אמתית שעושה את עבודתה.)

אני אומר הרחקה תמידית מהחיים הפוליטים והצבאים בתור עונש מינימום. יש כאלו שחושבים גם על כלא. במקרה הטוב היה פה רשלנות פושעת.

לפעמים שבוחרים בכל הכח לברוח ממלחמה המלחמה רודפת אותך, נרצה או לא נרצה השריפות בצפון לדעתי יכפו עלינו מלחמה עם חיזבאללה

בסוף נסכים לאותה עסקה שהחמאס רוצה רק שנקבל בתמורה חטוף חי אחד.

כל הניהול של האירוע כל כך מתסכל, גול עצמי אחרי גול עצמי.

באווירה העולמית כשיש עכשיו, ועם זה שביידן כופה עלינו הפסקת אש בעזה, אני בספק גדול מאוד אם ישראל תצא להרפתקה שכזו והאמת שלא בטוח גם שחכם לנו לעשות את זה.

את המלחמה בצפון היינו צריכים להתחיל באוקטובר, כשעוד הייתה לנו לגיטימציה. כרגע הגענו למצב שלמרות שחיזבאללה תוקף אותנו יום יום ומחויב עצמו להמשך הלחימה, אם ישראל תפלוש ללבנון היא תיתפס כזו שהתחילה. טמטום, אבל זה מה שקורה כשאתה מחליט להכיל.

דוד, מה שמשתולל עכשיו בצפון משכנע אותך שזו הזדמנות שהוחמצה? לי זה עושה בדיוק את ההפך. אנחנו לא מוכנים למלחמה כוללת, בריק צדק

לא חושב.

הבעיה שאנחנו מתנהלים כמו האמריקאים, גם קרקעית וגם טכנולוגית. ובלעז - לא יודעים ללחום.

עד מלחמת יום הכיפורים (כולל) לא נלחמנו עם החוק הבינלאומי, נלחמנו כאילו הולכים לשחוט לנו את הילדים, שמנו בדרך זין על ארה"ב בחלק מהמלחמות וניצחנו. כשלביאה פצועה היא הכי מוסכנת, אבל מדינת ישראל משחקת אותה גיבורה ונאורה, ולא מראה בכלל שבעל הבית השתגע ברגע שפגעו לו באזרחים. אז אחרי הדרום גם מקריבים את הצפון. בטח אח"כ יקריבו את החיפאים, את הנתניאתים, ואח"כ גם את באר שבע… יאללה, נשאר בתל אביב וחצי ירושלים וזהו, אפחד כבר לא ירצה לגור על הגבול עם המדיניות הרופסת חוצת הגבולות של ממשלות ישראל ב 30 שנה האחרונות.

משהו כמו חמש שנים לפני המלחמה. שימו לב איזה מלחמה איזנקוט וחברים עשו לו…

בריק צדק בחלק קטן מאוד מהדברים שלו.
הוא (ועוד רבים אחרים) הבטיחו מאות הרוגים ביום אם נכנס קרקעית לעזה.
בינתיים אנחנו על אזור 250 ב7 חודשים.

גורם לי גם להתייחס לאיומים על ׳מה יקרה אם נתחיל מלחמה עם חיזבאללה׳ בספקנות רבתית.

מזכיר שגם היתה קונספציה רווחת על היכולות של חמאס ומה יקרה אם הוא ייכנס למלחמה (ולא רק סבבים עם הגיהאד האיסלמי).
בפועל המקסימום שהוא הגיע אליו הוא חודשיים אזעקות במרכז פעם-פעמיים ביום שהלכו והצטמצמו עד שהפסיקו לחלוטין בלי שום נזק אמיתי וזהו.
מרגיש פספוס שלא נכנסו קרקעית הרבה קודם.

זה לא עיקר הטיעון שלו, אבל נתייחס. הוא טוען בעקביות שדיבר עם ראש הממשלה והזהיר מפני כניסה פזיזה כיוון שדרגי השטח דיווחו לו על חוסר מוכנות.

הטיעון העיקרי שלו, וגם את זה הוא טוען בעקביות שנים אחורה (צפיתי בזמנו במה שמשה שיתף), הוא חוסר מוכנות למלחמה כוללת של המערך האזרחי והצבאי כאחד. אני לא חושב שיש ויכוח, למשל, שהייתה בעיית ציוד או על כך שלא היו תוכניות עבודה מסודרות.

לא אמרתי שכל מה שהוא אמר שגוי אבל תרחיש האיימים שלו כולל בעיקר 2 נקודות:

1. הצטרפות ללחימה נגד ישראל של ערביי ישראל
  2. מאות הרוגים ביום

שני הדברים לא בדיוק קרו עד עכשיו.

חגבי חוסר בציוד, לא ברור כמה באמת היה חסר וכמה זה היה לחץ של ציבור לתרום גם מה שלא צריך.

ברור שה07/10 תפס את ישראל בהפתעה, השאלה מה קורה עכשיו שישראל לגמרי במצב מלחמה, האם היא עדיין תהיה מופתעת ולא תוכל להגיב בזמן.

אבל הוא התייחס לתרחיש של מלחמה כוללת, זו הנקודה. אנחנו עוד לא שם. יש גם ירדן, לבנון וכו’ כשזה יקרה וכשיעופו מאות הטילים ביום שהוא מדבר עליהם זה כביכול יבחן.

הוא גם התריע על תרבות ארגונית בעייתית, חוסר מוכנות ואי חיילות בסיסית. הרבה ממה שאמר נכון ואם היה מתוקן בזמן אולי היה נמנע השביעי לאוקטובר

• אני לא יודע עד כמה אנחנו מוכנים למלחמה כוללת או לא, אבל אני לא רואה איך השריפות בצפון מעידות משהו על רמת המוכנות שלנו. מה שכן, הן מעידות שהממשלה איבדה שליטה על מה שקורה כאן ושהניסיון לדחות עימותים רק מקרב אותם ומזמין עוד עימותים. זה משהו שהמערב, ובתוכו ישראל, מסרב ללמוד פעם אחר פעם. למשל, אין לי כמעט ספק שעוד יבוא יום נתחרט חרטה גדולה מאוד שלא תקפנו חזק באיראן בליל הטילים המפורסם.
  • בריק צדק בהרבה מהביקורת שלו, אבל יש ביקורת נגדית מאוד מאוד קלה נגדו: הוא חי בעולם שאין בו טריידאופים. מבחינתו, צה"ל צריך להיות מוכן תמיד למלחמה כוללת בלי אף שיקולים של עלות, ובמדינה מערבית שרוצה גם כלכלה נורמלית הדבר הזה לא באמת מתאפשר. במציאות, יש טרייד אוף ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות תמיד מוכנים לכל תרחיש. אני לא רק לא מצפה, אלא גם לא רוצה, שישראל תהיה מוכנה בכל רגע נתון למלחמה כוללת.