הסכסוך הישראלי פלסטיני

מסכים, זה מוזר מאוד.
מצד שני המודיעין שלנו אחרי הכל לא רע בכלל, וגם לו אין סיבה לשקר לגבי ההערכות. כמות האזרחים ההרוגים והתקיפה הלא שגרתית באל מוואסי גם כנראה אומר שהיה מעבר ליסוד סביר להניח שהוא שם…
ההנחה שלי היא כזו -
דף מת, וצה"ל לא יכול להוכיח את זה.
לחמאס נוח להעמיד פנים כאילו הוא עדיין חי כדי:

1. לא להוריד את המורל.
  2. להמשיך כרגיל בגזרת השיחות לעסקה. אם הוא מת, חמאס לא יכול להרשות לעצמו לא להגיב, אבל עושה רושם שהוא צריך עסקה עכשיו, ועוד כמה מטחים לא יעשו לא טוב.

אבל אולי כל זה ווישפול ת’ינקינג כמובן, ועדיין ההתבטאות הבוטה של אל חיה מטרידה מאוד

יתכן מאוד שאתה צודק אבל בעידן המצלמות אין יותר פשוט מאשר להראות את עצמך למשל מול שידור המכריז על מותך…

ברור שיש לחמאס אינטרס לשקר שדף לא מת.
מה שאתה מתכוון לומר, וגם ציינת את זה - שהאינטרס של חמאס לשקר בנושא פוחת משמעותית, אם מתגלה ששיקר בסוף.

אבל הקביעה הזאת מתבססת על שתי הנחות, שכל אחת מהן ממש לא בהכרח נכונה:
א. שנגלה בסיכויים גבוהים במיוחד מה קרה לדף ‘במוקדם או במאוחר’ (כשבפועל הכוונה באמת-באמת למוקדם ולא למאוחר, כי אם נגלה רק במאוחר מה קרה לדף, זה מגדיל משמעותית את מרחב ההכחשה שלהם בהמשך).
ב. הרווח שישיגו מכך ששיקרו בינתיים, לא שווה את ה"פאדיחה" כשיגלו שהם שיקרו.

הטענה הראשונה לא בהכרח נכונה, כי זה מאוד מאוד קשה “להוכיח” שמישהו מת, וראינו את זה לא פעם במהלך המלחמה. בגדול שתי האופציות המרכזיות הן או הסקה זהירה, על-בסיס ניתוק קשר קשר עם הבן-אדם לאורך תקופה ארוכה - וזאת כמובן כשיש ידע מספק על היקף הקשר שהיה איתו לפני כן; או שעולה במפורש בחומרים המודיעיניים התייחסות למוות שלו, אבל גם הצד החמאסי הוכיח דיסקרטיות רבה בתחום, וגם לא ירצו לשרוף פומבית מקור רגיש כל-כך, שבו תעלה הוכחה כזאת, רק כדי להוכיח שאנחנו צודקים.

מה שכן, אני מסכים שבתחום של מות בכירים, חמאס הוכיח אמינות יחסית עד עכשיו. אבל במקרה של דף האינטרס להכחשה הוא כל-כך גדול, לאור הסמל העצום שהוא מהווה כעוף-חול שמסמל את ‘הרוח הפלסטינית שלעולם לא נכנעת’ - שיכול להיות שהם יחרגו ממנהגם.

נצטרך לחכות ולראות, ולהחליט למי אנחנו מאמינים.

ברור. אני לא טוען שהמודיעין שלנו משקר, אני טוען שייתכן וטעה.

@EJB אני מסכים שכן ניתן לחשוב על איזשהו אינטרס לשקר כאן הוא לצורך מורל (בכל זאת, מוחמד דף וכל הסיפור סביבו). אני פשוט לא בטוח שבמקרה הזה הוא ממש תופס. אנחנו לא בתחילת המערכה, את המורל של מי בדיוק הם מנסים לחזק?

ממה שאני מבין הם כבר הודיעו מאז שמבחינתם ניתן להמשיך עם העסקה. כשאני מנתח את זה, אם הייתי צריך לנחש, במקרה שבו החיסול הצליח - הדבר הכי הגיוני מבחינתם לעשות זה להקפיא את העסקה לצורכי תעמולה לתקופת זמן מסוימת ולחזור לזה בהמשך. אם החיסול נכשל עוד איכשהו ניתן להבין התעלמות שלהם וניסיון להמשיך לחתור לעסקה.

אלו פרשנויות בלבד כמובן, וייתכן כי דף חוסל והם אכן בחרו לשקר לצורכי מורל או כל צורך אחר שאני לא מצליח לחשוב עליו. אין לי וודאות מסוימת בדעה הזו, אני רק אומר שאם אני צריך לנחש - דף חי ונושם.

אם לא נקבל אות חיים מדף ב24 48 שעות קרובות אז לדעתי אפשר להסיק מזה שהוא חוסל. אחרי שביבי יצא במסיבת עיתונאים יש להם את כל האינטרס להשפיל אותו. יש מספיק דרכים להוציא איזה קלטת שמע .

אם לא נקבל. הוא חוסל.

הכל ספוקלציות. אין לי מושג מה נכון.

יש לו אינטרס חזק לשקר גם הפעם דרך אגב, זה מכה מוראלית והשפלה . גם הקהילה הערבית והעולמית תמיד נותנת לחמאס בפרט ולפלסטינים אישור לשקר חופשי בלי לשלם מחיר (הרי על זה כל תעשית הplawood בנויה). הרי תראה איך הם אוכלים את הבדיחה של גנוסיד שלהם.

קשה לי להפריד בין רגש לריאלי, אבל הנטייה שלי להאמין שהוא חוסל. הפעם לא חסכו בחומר נפץ וגם הפציצו את הכוחות שבאו לחלץ את הנבלה. אני חושב שהוא חוסל. אבל כמובן שזה יותר משאלת לב שלי מאשר ידיעה.

התכוונתי לומר שלמודיעין שלנו אין אינטרס לשחרר כאלו הערכות כל עוד הוא לא בטוח ב-99% אחוז שהן נכונות, במיוחד לאור הפאדיחה הפוטנציאלית והתקיפה הלא שגרתית.

שאת זה הם לא יכלו לומר אם דף חוסל, כי אם כן הם היו חייבים להגיב איכשהו, או לפחות לעשות כאילו.

או שהוא פצוע אך יציב, פשוט לא במצב להקליט/לצלם.

עם דף ספציפית זה כבר קרה יותר מפעם אחת.

אני נוטה להסכים עם דוד, אבל מקווה שאני טועה.

בכל הפעמים הקודמות, שניסו לחסל אותו הבעיה לא היתה במודיעין, אלא איך אני ינסח, באיכות ההתנקשות, והבינו מיד שהחיסול עצמו נכשל.

הפעם זה שונה. אבל זה נראה לי סתם ספקולציות של כולנו.

זה ממש לא נכון. לפי הידיעות הרשמיות של צה״ל היה ניתן לחשוב שמדובר במוח בתוך צנצנת על גלגלים. התמונות שפורסמו ב-7.10 או מעט אחריו (לא זוכר) נראות סותרות לחלוטין.

אני לא מדבר על המצב הרפואי שלו, אלא אם צהל העריך שהוא שרד את הניסיונות התנקשות בו.

לגבי המצב הרפואי אתה צודק. לגבי זה שהוא שרד, צהל ידע את זה.

מצד שני עוד בכיר חמאס אומר שדף שרד. אני מתחיל להכנס לפסימיות.

אכן, זה ממש מלפני כמה דקות:

קשה לי להאמין שהוא חוסל. מבאס טילים.

גם לי היתה תחושה אתמול שביבי מיהר לחגוג לפני בדיקת VAR ועדיין, הם תמיד יכולים להגיד עוד כמה ימים שהוא מת מפצעיו.

אם הוא חי זה עוד כישלון מחפיר של המודיעין. כי אין שום דבר חי שיכל לצאת מזה, הזוי שחילוה עדיין שם. הפעם אי אפשר להאשים שהמוסר מלחמה או חוסר בחימוש אשמים פה, עשו הכל בשביל להרוג כל מי שהיה שם במתחם. לפחות הסגן שלו מת. לדעתי זה רק מודיעין לקוי.

אל תורידו מהערכה שלכם על החיסול שכן הצליח. דף זה עוד סיפור כאוב, המוקדן טו במאוחר הוא ויסנוואר יתפגרו, לא ע"י מלאך המוות - הרבה לפני (בתקווה).

טוב חמאס הודיע שזה fake news (הידיעה ברויטרס שהם משעים את השיחות).

הודיעו שבאמצע השבוע השיחות יתחדשו.

הם בלחץ. אם הם אפילו לא עושים הצגה של השעיה של שיחות. אולי משהו קרה. הלחץ הצבאי עוד פעם מוכיח שהוא עוזר.

ככל שעובר הזמן מתחזקת התחושה שהוא אכן חוסל. כנראה שישראל הטילה כמות כזו של חומר נפץ שאם הוא היה שם אין סיכוי שהוא שורד.

יש הסכמה על שאלת השאלות לגבי המשך המלחמה?

אתה רואה את הישגי המלחמה בשידור חי .

אני חושב שדף חוסל, אבל גם אם לא, חיסלת להם מישהו שהוא חבר אישי של דף ואחד הבכירים והם בקושי יורים בתגובה, זה לא שהם הפכו לפסיפסטים.

והפלא ופלא, אפילו לא עשו הצגה של “שבירת כלים” לגבי השיחות. האיום שלהם להשעות את השיחות לא החזיק אפילו 24 שעות.

הם כבר מראים סימני שבירה וכניעה. לסיים את העבודה להכריח אותם להסכים להסכם לייט על חילופי מחבלים תמורת חטופים וגירוש ההנהגה מעזה ואובדן שלטון מלא ואם לא, , לדאוג שסינואר גוניור וסינואר סוף סוף יגלו שאין שום תענוג בשבעים ומשהו בתולות בגן עדן.

זה בר השגה.

מה שהכי מרשים - יותר מהמודיעין והביצוע, יותר מחוסר התגובה שלהם לחיסול משובח שכזה (גם אם זה ‘רק’ החבר של…) זה ההתעלמות המוחלטת של העולם. מצרים, ירדן וערב הסעודית צקצקו משהו, האירופאים היו שקועים ביורו ובארה"ב לא בדיוק ספרו אותם במוצ"ש ואז הגיע טראמפ ולקח את כל תשומת הלב.

המשמעות היא, שהם כבר לא מעניינים. הם ניסו לשווק את זה כרצח עם והעולם שם עליהם זין. לטעמי זו המכה הכי עצומה שהם חטפו, ולטעמי ישראל נהיית יותר ויותר גרידית כי החמאס או מה שנשאר ממנו נהיה יותר ויותר נואש. אין הברחות מציר פלדלפי, הישראלים לא הולכים לעזוב שם בתקופה הקרובה ובנוסף כשיש מטרה איכותית אין הקש בגג ואין התייחסות לאוכלוסיה - מוחקים את כל הרדיוס של הארכי מחבל.

הם מפחדים ממש.

אני התלבטתי אם לשים את זה פה כי אני לא “סומך” על ערוץ 14 ובטח לא על הכתב הצבאי שלהם, אבל אני מניח שזה הדלפה שהוא קיבל והוא לא “ישקר” פה

מוחמד דף ככל הנראה חוסל.

לקח שצריך ללמוד?

חמאס משקר כמו שהוא נושם. אין לו שום בעיה לשקר גם אם הוא יודע שהוא יתפס בזה. למה? כי הוא יודע שאף אחד לא אכפת מזה. אסור לנסות לעשות רציונאל ולנסות להבין את התגובות שלהם. זה ארגון שאין לו שום בעיה לשקר לבלף לרמות . אם הם טוענים שכדור הארץ עגול אני מתחיל לחשוב שהוא שטוח…

עמית סגל הכחיש את אימות השמועה שהוא חוסל.

למי להאמין?