הסכסוך הישראלי פלסטיני

אתה בסדר?

איום תיאורטי? אתה לא איתנו בשמונה חודשים האחרונים?

אני מבקש להמשיך בלחץ הצבאי בשביל לשחרר מקסימום חטופים ישראלים. אתה כרגיל לא קורא מה כתבתי, חמאס לא מתחייב להחזיר 30 40 בחיים. שארגון טרור אומר כזה משפט המשמעות היא ברורה.

ההתחיבות היחידה שלו זה לשחרר 33 חטופים מקסימום ואם אין לו אותם אז להשלים עם הגופות.

מה אתה חושב שזה אומר?

הלחץ הצבאי הורג יותר חטופים ממשחרר. חלאס עם הקשקוש הזה.

ההסכם הגדול מדבר על שחרור כל החטופים

שאתה תיסוג מעזה, לא ישוחרר אפילו חטוף אחד. בטח לא בחיים. סינואר לא ישחרר את הקלף הכי גדול שיש לו לחיים.

שלב א ישראל נסוגה מכל עזה ופילדלפי ולא מונעת מחמאס לחזור לצפון. תסביר לי במצב כזה איזה אמצעי לחץ יש לך עליהם?

ההסכם אפילו קובע שלא היה שום מצור או מניעה מקטאר לשקם את עזה אחרי שלב א.

לא קראת את מתווה נתניהו כנראה…

אשמח אם תעמוד מאחורי הטענה האמיצה הזאת עם מספרים והוכחות.

בינתיים בדיקה של הגופות ששחררו מראה שהם מתים מאז אוקטובר.

אם רק היו מספרים והוכחות…

אז אולי תפסיקו להגיד “הלחץ הצבאי הורג חטופים”?

במקרה הטוב אתם פשוט מוציאים מילים ששום דבר לא עומד מאחוריהן, ובמקרה הרע משקרים. בשני המקרים אתם פוגעים ביכולת של ישראל לנצח.

כן יש הוכחות מהגופות שחזרו שהם מתו באוקטובר.

בינלאומית אין שום דבר שההתנחלויות תורמות לך ברמת הלגיטימציה (ובעיני די ברור שלהפך). ההבדל בין היחס למדיניות ישראל באיו״ש לזו בעזה הוא רמת אלימות, וזו מושפעת מהנוכחות הצבאית ולא האזרחית.

זה כי לא היתה סיבה להיות שם 20 שנה ואפילו לא קרוב. שלא לדבר על הצעדים המפוקפקים מאד של שרון לאחר סילוק אש״ף, שצריך היה להביא לסיום המלחמה, וביתר שאת אחרי ההתנקשות בבשיר ג׳ומייל.

הבאת בעצמך דוגמה כזו עם לבנון.

חבל שאתה לא קורא כמו שצריך: כתבתי שהלחץ הרג יותר מששחרר. שוחררו 7. אתה טוען שנהרגו פחות משבעה בעקבות הלחץ הצבאי. אפילו הצבא שמסתיר נתונים לא טוען כזה דבר.

אתה חושב שהעסקה הראשונה הייתה קורית ללא לחץ צבאי על עזה?

לגבי צפון לעומת דרום הדבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו זה כנראה שיקול טקטי כזה או אחר. לא מכיר את השטח שם מספיק טוב.

כתבתי את זה, הסיבה שנכנסו דבר ראשון לצפון עזה זה בגלל היכולת הרקטית. ברגע שאתה נכנס לצפון אתה מכריח אותם לרדת דרומה ואז האיום טילים על המרכז כמעט ונעלם.

סיבה שניה ושלישית, אני חושב שהעריכו בהתחלת המלחמה שהמפקדים של חמאס בשיפא בעזה.

הטעות היתה שנכנסו לחאן יונס לפני רפיח. היה צריך להשאיר את חאן יונס לסוף יחד עם מחנות המרכז.

בוודאי שיש. כמה קשיים שאנחנו חווים מהעולם בגלל מפעל ההתנחלויות כיום, זה כלום לעומת מה שהיה קורה אם היית סתם שולט צבאית ביהודה ושומרון, ללא נוכחות אזרחית.
בינתיים, בשקט-בשקט, מפעל ההתנחלויות לא רק מחזיק מעמד אלא גם מתפתח ומשגשג כבר כמעט 60 שנה - הרבה הרבה יותר משאר הדוגמאות הנגדיות שהבאתי - ואין אף-אחד בעולם שבאמת מדמיין שנפרק אותו עד הסוף. לכל היותר מדברים על חילופי שטחים. ובינתיים הספקת לקבל אפילו תוכנית מהמעצמה היחידה שדעתה באמת חשובה, שבה כלל ההתנחלויות נשארות בשליטה מלאה שלנו.
שום-דבר מזה לא היה קורה אם לא הייתה לך נוכחות אזרחית שם.

כן, אבל הורדת רכיב קריטי בשרשרת, שהוא ליבת הטענה שלי - נוכחות צבאית אכן מפחיתה דרסטית את הפיקים ברמת האלימות הדרושה לטיפול באויב בתא השטח, אבל מה שמאפשר לך את הנוכחות הצבאית לאורך זמן - היא כאמור הנוכחות האזרחית.

כן? 10 חודשים של 120 אלף מפונים בצפון, בלי צפי לחזרה סבירה - לא משכנע אותך? או בסיס הרקטות הגדול ביותר במזרח התיכון שחזבאללה הקים בשטחים שפינית, ושמאיימים על כלל שטח ישראל?
כפי שכתבתי קודם, אולי אחרי שמלחמת לבנון השלישית תגיע ותוצאותיה ייחשפו, אנשים יבינו יותר את משמעות ההחלטה של ברק, כפי שרק השנה הבינו את המשמעות האמיתית של ההתנתקות.

כל מדינה זקוקה לעומק אסטרטגי על-מנת להגן על עצמה, מכיוון שכידוע - קו המגע (=קו ההגנה, הגבול) תמיד ייפרץ. ב-20 שנה הראשונות למדינה, הדרך שלנו לפתור זאת הייתה ליזום ולהעביר את שדה הקרב אל הצד של האוייב כמה שיותר מהר.
מאז שזנחנו את הפתרון ההתקפי, ואנחנו חיים במגננה מתמדת, הדרך היחידה שלך לוודא שלא יהיה לך שביעי באוקטובר 2.0 - זה להקים לכל הפחות פרימטרים מספקים בצד של האוייב, נקיים לחלוטין מאוייב, שיספקו לך איזשהו מרחב תמרון והתרעה - אם לא מרחבים שממש בשליטתך המלאה.

כפי שכתבתי כבר בהודעה הקודמת שלי, והדגשתי שוב כאן - הדגש הוא על לאורך זמן. אם הפתרון החלופי שלך הוא כזה שקורס אחרי פחות מ-20 שנה, אז לא עשית בזה כלום.

אין לי או לאף אחד אחר מושג…

או שיקול פוליטי… שזה ההסבר הכי סביר.

ההסבר היה יכול להישמע הגיוני אם לא היית חוטף טילים מלבנון ומפנה ממילא את כל תושבי הצפון והדרום.

אתה רק “שוכח” שחיזבאללה וחמאס זה שתי גופי לחימה שונים, עם נשקים וטילים שונים.

חיזבאללה הרבה יותר חזק ממנו עם טילים ארוכי טווח ומדויק שלחמאס אין בכמויות.

זה לא דיון תיאורטי, תבדוק כמה טילים חמאס הצליח לשגר לכיון המרכז מאז התחלת המבצע הקרקעי…

נקודה למחשבה, במבצעים קודמים חמאס וגיאהד ירו מאות רקטות לכיוון המרכז, חוץ מפעם אחת שהיה שיגור של יאוש של חמאס , אני לא זוכר כבר מתי המרכז חטף.

אז אתה חושב שחמאס עשו עסקה על חטופים מטוב ליבם ולא בשביל הפסקת אש ואספקה?

אז פה אתה כן רוצה לצאת בהנחות על משהו שאני ואתה לא ממש מבינים בו?

ההסבר של משה קולע בול. גופים שונים, יכולות שונות והפינוי של הצפון חוסר התגובה הוא אירוע מצער בפני עצמו.

הם החליפו שבויים תמורת ימי הפסקת אש. יש שלב שבו עדיף להודות בטעות, ולא להמשיך לעמוד מאחורי הטענות שלך.

ההסבר שלו מאוד מדוייק - אין טילים למרכז. דין ת"א הוא לא דין הפריפרייה.

אולי קצת לא קשור ואולי קצת דלפ שלי.

דין תל אביב אכן לא דין פריפריה. תל אביב היא העיר הכי גדולה בישראל, היא מוקד הפעילות הגדול בישראל, מוקד הכלכלה בישראל, לב התמג של ישראל וכו’.

תקיפה של תל אביב היא מסר של האויב ועל כן התגובה הישראלית לירי על תל אביב צריכה להיות חריפה יותר התגובות על ירי לפריפריה. הדיון צריך להיות סביב תגובות רפות על ירי לפריפריה, לא למה דין תל אביב שונה. הוא אמור להיות שונה.

כמה פעמים שמעתי את הטיעון הזה ככה הוא מטומטם. ועוד קצת.

הסברתי את ההגיון לא אמרתי שאני מסכים איתו.

אחת הסיבות שאנחנו במצב הזה, הוא בגלל “שנירמלנו” במשך שנים את המשוואה הזו,. למרות ברור לי שדין תא זה לא דין פריפריה. לא אומר שזה בסדר. המשוואה הזו לא מוסרית ורק גרמה לנו נזק

קשה לי לקבל את זה שכולנו פשוט יושבים ומחכים שיכו בנו.

מקווה שהפעם זה ינוצל נכון אסטרטגית (מתקני גרעין? מתקני נפט? מכה אמיתית שתפגע בחיזבאללה?) קשה לי לקבל את זה שלא יוצאים לאיזשהי מתקפת מנע/פתע ופשוט מקבלים את זה שנקבל כאפה.