הסכסוך הישראלי פלסטיני

זה כמו שחמט. לכל אחד יש את התור שלו.
אגב, אנחנו לא תקפנו את איראן, חיסלנו מנהיג חמאס בשטח שלהם.
ברגע שהם יתקפו אותנו ישירות נוכל להגיב בחזרה ישירות גם כן. ככה הולך המשחק הזה.

הקטע המוזר הוא שהפעם בשונה מפעם שעברה אנחנו אפילו לא ממש מאיימים בחזרה שנגיב קשה על כל תקיפה. אנחנו פשוט מחכים…

זה מאוד מחזק אצלי תחושה שישראל מעוניינת לראות ב-2 החיסולים האחרונים איזושהי תמונת ניצחון, להכיל את התגובה ולנסות להתקדם משם לעסקה.

זה רק מחזק את את טענתי… האיום של חיזבאללה הרבה יותר גדול. אם המטרה הייתה למנוע ירי על ישראל אז כיבוש עזה מצפון הרצועה והפקרת הצפון לירי של חיזבאללה לא מתכתב עם שום היגיון. קצב הכיבוש של רצועת עזה היה כל כך איטי שאין לו שום הסבר צבאי.

ההבחנה בין חמאס לחיזבאללה ובין דרום/צפון למרכז היא קוסמטית. אני לא סופר טילים ורקטות לפי קווי אורך ורוחב.

לא. אני טוען שחמאס רוצה להישאר בשלטון וזה המניע שלו כרגע. אם ישראל רצתה למוטט את החמאס היא הייתה צריכה לחזק מישהו במקום החמאס. חמאס עשה עסקה כדי להישאר בשלטון. אפשר היה להמשיך את העסקה ולשחרר עוד.

מתחילת המלחמה אני טענתי שאם המטרה היא כיבוש מהיר של הרצועה ומיטוט שלטון החמאס אז לא נכנסים מצד אחד ומתקדמים לאט לאט אלא מחלקים את השטח לגזרות וכובשים במקביל.

אתה צריך לחסום את מעברי הנשק, את המעברים ממקום למקום של חמאסניקים, את הירי הרקטי ואת ביסוס האוכלוסיה האזרחית במקומות מיועדים תוך כדי טיפוח כוחות אזרחים שלטוניים במקומות המטוהרים מחמאס.

האינטרס הפוליטי של נתניהו הוא להשאיר את החמאס בשלטון כי אז הוא מקבל מלחמה שלא נגמרת. ולראיה עשרה חודשים…

לא מדויק בכלל. הם החליפו שבויים תמורת הרבה יותר מימי הפסקת אש. טיעון הלחץ הצבאי הוא שקרי כי לא היה לחץ צבאי. לחץ צבאי זה מה שתיארתי בפסקה הקודמת.

קודם כל תגובה חסרת טעם כי לא אמרת כלום תאכלס.

אתה מחזיק בידיים שלך חיים של 30 בני אדם (מקווה שיותר…) ואתה טוען האיום העתידי של חמאס גדול יותר מחייהם של 30.

אני שואל אם אנחנו נכנעים לשיטתך ומצליחים לשחרר את החטופים החיים, האם גורלנו נקבע מאותו רגע ואין שום פעולה שאנחנו יכולים לעשות כדי למנוע את הארמגדון שאתה מבטיח לנו?

או לשם הדיון, נניח שחררת את גלעד שליט במחיר 1200 מחבלים בינהם סינוואר ועוד מחבלים עם דם על הידיים, האם שם נקבע ה7.10? או שהיו עוד אינספור טעויות שישראל עשתה שיכלה למנוע את ה7.10?

הצבא שיקר לנו במשך שנים, לצהל אין יכולות לנהל שתי זירות במכה אחת זה הסיבה שעושים הכל בשביל לא להכנס למלחמה עם חיזבאללה, אבל זה לא הסיבה לקצב האיטי הכיבוש של רצועת עזה. אני די מאסתי בויכוחים האלו וחושב לפרוש מהדיון פה, כי ברור שלא תסכים איתי. אבל היה איזה נשיא בבית הלבן שעשה הכל בשביל לתקוע עצמות בגלגלים שלנו. עדייו תוקע

אם נשיא פרו ישראל אמיתי המלחמה הזו היתה מסתימת מזמן,

אם זה אני מסכים לחלוטין, כמו שכתבתי למעלה רק תיארתי מציאות, לא אמרתי שאני מסכים לה. אסור לנו לעשות את ההבחנות האלו.

משה טיעוני ביידן אשם לא רציניים. אם הצבא היה פועל מהר (בזמן שביידן נותן לנו שכפץ בטחוני ומדיני) ובמקביל ההנהגה בישראל הייתה “באה לקראתו” בשאלת היום שאחרי היינו ממשיכים לקבל תמיכה מלאה.

הוא רוצה להכניס את המחבלים של אבו מאזן לעזה. אתה מחליף חמאס דתי בחמאס חילוני. ויותר גרוע, מי שחושב שאבו מאזן יכול לשלוט בעזה חי בסרט.

הם התנגדו לכניסה לרפיח לשימוש בפצצות כבדות משקל. הם “כפו” עלינו לספק סיוע לחמאס, הם עמדו בצד בזמן שהאום מנסה “לסרס” אותנו בהליכים משפטים שהם היו יכולים להפסיק את זה מייד, יש עוד, אני יכול להמשיך.

אתה יכול לקרוא לזה לא רציני אני קורא לזה המציאות.

חשבתי שאתה לא מאמין בתמיכה מהעולם בהקשר הזה.

שכפץ זה נחמד אבל לא הכרחי. אני לא מאמין שישראל “תלויה” ב"לגיטימציה" מה"עולם" כדי להגן על עצמה אבל וטו ונושאות מטוסים אמריקאיים זה דבר מאוד נחמד שיהיה לך בזמן מלחמה.

ישראל צריכה להשתפר ביחסיה עם בעלות בריתה כדי שהן יישארו בנות ברית. אני לא חושב שאנחנו צריכים אישור מהאמריקאים אבל בטוח עדיף שהם יישארו לצידנו.

מי שמחזיק את החיים של החטופים ולצערינו גם בגופותיהם זה החמאס, לא אנחנו. אשליית השליטה הזו שאנשים מטפחים כאילו העסקה תלויה רק בנו פוגעת בנו. אם חמאס היה רוצה עסקה הייתה עסקה, כמו בפעם הראשונה. היה מופעל על ישראל לחץ משוגע וחמאס תאמין או לא אפילו היה זז מילימטר או שניים בתנאים שלו.
ברור לי שנוח יותר להאמין שהדברים תלויים רק בנו ואם רק נוותר מספיק זה יקרה. בפועל יש לנו עסק עם חבורת סאדיסטיים שמתעללת בנו וגם במידה מסויימת באוכלוסייה בעזה, חבורה שהייתה ערוכה לתגובה שלנו, ציפתה לה והתכוננה אליה במשך שנים. הם פשוט נהנים להתעלל בנו. שכחת את הדרמה היומית שהייתה בזמן העסקה הראשונה שכל ערב יצאו דיווחים על ביטולים ושינויים?

אחת המטרות של כל האסון הזה, מעבר להרג ישראלים והישג תודעתי היא להחזיר לשיח העולמי את רעיון המדינה הפלסטינית. כל עוד יש מלחמה ויש חטופים יש שיח סביב זה, אני לא חושב שיש לסינוואר אינטרס למהר להחזיר את החטופים.

זה לא תלוי רק בנו, או לפחות לא תלוי רק בכמה נוותר, בהנחה שאנחנו לא מתכוונים לארוז את החקלאות ולהתחיל מחדש באוגנדה.

בשום שלב לא טענתי שהכל תלוי בנו אבל מתמטית זה מאוד פשוט:

לחמאס ולנתניהו אינטרס זהה: להישאר בשלטון. עסקת חטופים טובה לאינטרס של החמאס ורעה לנתניהו (לפי הניתוח הפוליטי שלו).

תעשה 1+1 ותבין למה המימסד הביטחוני והתקשורתי רוצה את עיסקת החטופים הנוכחית.

לפחות על זה אנחנו מסכימים

אני דווקא חושב שנתניהו יכול למנף עסקת חטופים כך שתיטיב איתו פוליטית אבל הוא מבין בזה יותר ממני זה בטוח…

בן גביר וסמוטריץ בחוץ ואין לביבי ממשלה.

אני בעד זה (נפילת הממשלה). אבל זה המצב.

כן אבל הוא הולך לבחירות כאיש שהקריב את עצמו פוליטית כדי להציל את החטופים.

בשביל שנבין מה יקרה אם ניסוג שוב מציר פילדלפי

ליד עמדת שמירה מצרית

https://x.com/DocumentIsrael/status/1820045174656970824

כשאני רואה את זה, עולה לי שאלה נוספת- למה לא מחפשים את החופרים? הם יעשו עבודה טובה יותר מכל חברה בינלאומית בכל רכבת קלה

זו אמירה מאוד מעניינת ונכונה בעיניי. זו אמירה שמערערת את הטענה שביבי דוחה עסקה בשביל שרידות פוליטית.

לפני פרוץ המלחמה דובר על כך שביבי בשלב שבו הוא מסתכל על המורשת שלו. קשה לי להאמין שזו המורשת שהוא רוצה להשאיר ושככה יזכרו אותו, כאיש שהפקיר חטופים והניח להם למות בשביל החמאס. מבחינה פוליטית קרה, כל חטוף שמת בשבי פוגע ב"הילה" של ביבי.

אני לא מתיימר לדעת מהן המחשבות של ביבי ונראה לי שכדאי שעיתונאי חצר למיניהם גם ינקטו במעט צניעות ולא ימהרו לפמפם לנו 24/7 שהוא מפקיר חטופים בגלל סדרי עדיפויות שבראשן שרידות פוליטית.

זהו אמריקאים קטארים והמצרים מציגים תאריך לסיום. 15 לחודש. יש מחיר לתלות שלנו באמריקאים .

ההרגשה שלי וזה סתם ספולקציה, ביידן אמר לביבי שבתמורה להתיצבות של ארהב והקמת הקואלציה אז ביבי יצטרך לתת תמורה.

והתמורה היא הסכם הפסקת אש, זה יתן לאיראנים את ההזדמנות לרדת מהעץ. חיזבאלה יגיב באופן סימלי.

יכול להיות שזה נגמר.

השאלה מה ההסכמות מצד חמאס.
היום פורסמו דרישות שסינוואר העביר למצרים.
אם ישראל מסכימה לזה אז ביבי צריך ללכת הביתה רק על זה.

שום דבר ממה שפורסם, סינואר לא דרש לפני. נסיגה מלאה ושיחרור מחבלים כבדים. אין שום דבר חדש בזה.

זה בכלל ספין שיקרי. כאילו שהניה היה בחיים סינואר שם עליו . הוא אפילו לא טרח להודיע לו על היציאה לטבח… בכל מקרה , סינואר הוא זה שמחליט שם, זה היה נכון שהניה עשה חיים במלונות פאר בקטאר וזה נכון עכשיו, שהניה “עושה חיים” עם 72 בתולות בגהנום… , בטח אחרי שדף חוסל.

איך שאני מדבר על זה, לשכת נתניהו הודיעה שמשלחת משא ומתן תצא לקהיר…