הסכסוך הישראלי פלסטיני

כמובן שלא הייתי רוצה להתחלף עם אף הורה או בן משפחה שיש לו חטוף, חי או מת, בעזה.
ועדיין, עם כל הרחמים שיש לי, פחות מקבל את זה שאסור להגיד עליהם אף מילת ביקורת בייחוד שיש במקביל אליהם אנשים באותו מצב בדיוק שמתבטאים, חושבים ומתנהגים אחרת לגמרי (ובאורח ׳פלא׳ קולם ודעתם בקושי נשמע בתקשורת ו/או בהפגנות).

שמעתי לפני כשבועיים ראיון ברשת ב׳ עם אבא של אחד החטופים (נראה לי זה שהוצא מהוועדה של רוטמן כי התפרץ לדברים של קרוב משפחה אחר של חטוף שחושב אחרת ממנו) שאמר ש״צריכים להבין, בינינו לבין החטופים עומד בנימין נתניהו, הוא היחיד שמפריע לעסקה, הוא לא רוצה שהחטופים יחזרו וכל עוד שהוא המחליט לעולם לא תהיה עסקה״ {הציטוט לא מדויק אבל משהו ברוח הדברים האלה}

כלומר, לדעתם ביבי ושאר ה׳ימין המשיחי׳ לא רוצים להחזיר את החטופים כי אז זה יוביל לסיום המלחמה, בחירות וועדת חקירה והם רוצים להמנע מהסיטואציה.

בעיני זו שטות גמורה. לא חושב שיש אדם אחד שלא רוצה לראות את כל החטופים בבית אתמול - השאלה היא רק באיזה מחיר.

הם לא מבינים או לא רוצים להבין שהם במו ידיהם ופיהם מרחיקים עסקה ומעלים את המחיר בכל הפגנה וראיון.

ברור לי שאם לא היו הפגנות על החטופים כל שבוע (ולפעמים בתדירות גבוהה יותר) המחיר היה זול בהרבה והיתה יכולה להסגר עסקה ממזמן.

מאחל להם לא להגיע למצב הזה אבל נראה מה יגידו אם תסגר עיסקה על ידי ביבי בתנאים הנוכחיים אבל לא יחזירו את החטופים שלהם וגם כנראה לא תהיה עוד אופציה להחזיר כי יגמרו לנו קלפי המיקוח וגם נתחייב על הפסקת הלחימה מה שלא יאפשר מבצעי שחרור חטופים.
שיאכלו את מה שהם בישלו.

אני יודע שקורלטיביות היא לא קוזאליות, אבל בחיי שזאת חתיכת קורלטיביות…

מה עשינו רע בחיים האלה שזאת השכונה שבה זכינו

מה הרציונל לבתר את הרצועה בציר נצרים ולמנוע מעבר לצפון הרצועה? שואל באמת, מבין את העניין הסופר חשוב לשמור על פלדלפי פיזית - לעולם, לא מבין למה צריך להיות בנוסף בנצרים.

אשמח להסבר טוב.

למה שסינוואר יגיד כן לעסקה דווקא עכשיו, כשהוא מחכה שחיזבאללה יצטרף למערכה?

למה שסינוואר יגיד כן לעסקה כשהוא רואה את זה: N12 - משפחות חטופים בהצהרה על רקע המגעים לעסקת חטופים

מה שחמאס לא הצליח לעשות וחיזבאללה ואיראן מפחדות לעשות - המפגינים עושים בהצלחה מבחילה.

אני מניח שכולכם פה ראיתם את הסקרים של ערוצי התעמולה (12) בעד העיסקה, אז אם שאלתם איך הם מבצעים את הסקר אז כבר בשנות השמונים הבריטים הגאונים בתוכנית yes prime minister (לצערי לא יצא לי לראות את הסידרה… חוץ מקטעים ביוטיוב)

https://x.com/DrEliDavid/status/1825071711781310550

גאונים!

מתוך תגובת חמאס לסירוב לעסקה:
״העסקה נותנת מענה לתנאי נתניהו, אנו רואים בו את האחריות המלאה לסיכול מאמצי המתווכים״

לא טיפשים שם, יודעים בדיוק מה להגיד כדי להדליק פה את האווירה.

כמובן שבתקשורת טרחו לספר בימים האחרונים שההצעה האמריקאית טובה לחמאס ורק ביבי מנסה לטרפד והנה חמאס בעצמם אומרים שלא.
אבל נמשיך לשמוע 24/7 שביבי לא רוצה לראות את החטופים בבית.

היום נרצח מאבטח ע"י פלסטיני עם היתר עבודה (לפי ynet) אם אתם זוכרים, השב"כ והצבא אמר שהוא יכול להתמודד עם פלסטינים בעלי היתר ושצריך לתת להם לעבוד .

כל פעם מחדש…

כלל טוב לחיים: כשמערכת הביטחון ו/או “מומחים” לביטחון אומרים ש"אנחנו נדע להתמודד עם X" (וכמובן המשלים של המשפט הזה - “ומקסימום אם לא, תמיד נוכל לעשות Y”) - זה אף-פעם לא מבוסס על הערכה מקצועית אמיתית (או על שום-דבר אחר, לצורך העניין), אלא תמיד משקף את מערכת הערכים הפנימית של המערכת הדוברת, שלצורך כך מעוותת את ה"הערכה המקצועית" שלה כרצונה.

בהקשר הזה - טור פשוט נוראי, שמייצג כל מה שרקוב בפוליטיזציה של מערכת הביטחון ושל התקשורת שלנו:

חוסר הבנה מוחלט של תפקיד הצבא ומערכת הביטחון, היחסים בין דרג מדיני נבחר לבין פקידים במדינה דמוקרטית, וערבוב נוראי בין סולם ערכים אישי לבין חוות דעת מקצועית.
יותר מזה - עשיתי בדיקה קצרה, ומסתבר שהבנאדם שכתב את הטור הזה הוא לא פחות מראש מחלקת שבויים ונעדרים באמ"ן לשעבר. אדם שתפקידו היה הבאת מודיעין על השבויים והנעדרים - מצבם, מיקומם, מודיעין קונקרטי לטובת ביצוע מבצעים מיוחדים (תפקיד בו הוא נכשל כישלון חרוץ כמובן, כמו כמעט כל מי שמילא את התפקיד בעשרות שנים האחרונות), ושתפקידו בפירוש לא היה לשחרר חטופים באמצעות עסקה. למעשה, לחץ על סגירת עסקה הוא הודאה מפורשת של כשלונו האישי (ושל מחליפיו) בביצוע התפקיד, יותר אולי מכל תפקיד אחר.

כשהטור הזה מוקף מצד אחד בטור הדעה הזה, של מתאם השבויים והנעדרים לשעבר:

ומהצד השני בטור הדעה הזה, של מפקד חיל הים לשעבר:

פחד אלוהים שאלה האנשים שאחראים על בטחוננו.

אני יודע שחברי הקיבוץ האומללים עברו דברים נוראיים ב-10 חודשים האחרונים, דברים שרק השטן יכול לדמיין, אבל נוסח ההודעה הזאת פשוט מרתיח אותי.
“אשר הופקר למותו בשבי החמאס”.
עשרות ומאות אלפי חיילים מסכנים את חייהם כבר 10 חודשים, רבים מהם שילמו בחייהם, בגופם ובנפשם לטובת המטרה (הקדושה) של השבת החטופים - כולל במבצע החילוץ אמש! - רבבות אמהות, בנות ובני זוג ומשפחות שלא ישנים ויוצאים מדעתם מרוב דאגה לקרוביהם שנכנסים פעם אחר פעם אל התופת - אבל לא. הוא “הופקר” שם.

ולא, זה שהעקיצה הופנתה כלפי הממשלה לא מעניין אותי. מעבר לזה שגם שם נעשו ונעשים מאמצים מרחיקי לכת לטובת השגת עסקה (יש שיגידו שמרחיקי לכת מידיי אפילו), ומעבר לעובדה שזה לגמרי לגיטימי שלא לקבל כל עסקה בכל תנאים שהם - אני מצפה למינימום של רגישות ושל כבוד להקרבה הגדולה מכל של טובי אנשינו.

הייתי יכול לקבל את הנקודה הזו אם הממשלה היתה מראה איזשהו שמץ של לקיחת אחראיות מינימלית בדמות התפטרות חלקית או מלאה. או, נניח, לא לתת את ניהול הטקס לידיה של מירי רגב כפי שהתפרסם רק אתמול. התגובה הזו אולי אמוציונלית ופשטנית אבל באמת שכבר אין דרך אחרת (גם אם אני לא מסכים עם הניתוח).

כנ״ל אגב לגבי כל הטקסים הממלכתיים בהם ינכחו נציגי ממשלה, שאני מקווה בכל ליבי שיבוזו קשות (ואני בד״כ חושב שאין אף הצדקה לדבר כזה).

לא רק זה
כבר אי אפשר לדעת מה אמת ומה לא. מצד אחד נתניהו אומר כן לעסקה ושתי כתבות מתחת הוא מוצג כמי שאומר לא, אחרי שהוא ליטרלי אמר כן (או שזה סתם היה פייק שפורסם בכותרת הראשית של ynet ו-וואלה במקביל).

אני עדיין חושב שאין עסקה כי שני הצדדים לא רוצים להיכנע אחד לשני וכל השאר אוויר, אבל איך שזה מוצג זה מביך ועצוב. במציאות שבה אין דיון על פרטי העסקה אז אפשר להסכים ולא להסכים לעסקה בו זמנית, פשוט כי יש כמה כאלה.

@mos56
https://x.com/i/status/1823988606882422909

זה. ואני חושב שצפויה לאנשים אכזבה קשה ביום שנבין את הפרטים, כי ברור לגמרי שזה לא יהיה ״כולם עכשיו״. רחמים קשים על המשפחות של מי שיישאר שם, כנראה לעוד שנים רבות (ונראה לי שיהיו לא מעט כאלה).

@Paco-Pavon אני מסכים לחלוטין עם כל ההודעה שלך, וגם אני זועם על הממשלה הנוכחית בכלל, ובפרט על היריקה בפרצוף עם המינוי של רגב לניהול טקס האזכרה הממלכתי, משל היה זה חגיגות עצמאות.
אבל מבחינתי אין קשר בין זה לבין מה שכתבתי. אפשר לזעום על הממשלה, להצביע על הרשימה האינסופית של הכשלים שלה, ולקרוא ולפעול להפלתה. ובמקביל לברך את לוחמי צה"ל וכוחות הביטחון על המבצע ההירואי להשבת גופות יקיריהם, ולא לנצל אותו למטרות ניגוח פוליטי.

@whykds נכון שיש המון פייק ניוז והמון ספינים סביב העסקה, ובעיקר סביב הניסיונות לבניית נראטיבים להפלת האשמה על נפילת העסקה על הצד השני.

אבל בסוף-בסוף, בניקוי כל הרעש שמסביב, הסיפור די פשוט וגם הדיווחים לא באמת סותרים:

• חמאס לא מוכן להתגמש על:
  1. הפסקה מוחלטת של הלחימה, ונסיגה מלאה של צה"ל מהרצועה - כולל ציר נצרים וכולל ציר פילדלפי.
  2. בחירת זהות המחבלים שישוחררו במסגרת העסקה, כולל רוצחים כבדים שפלים ואדריכלי מוות רבים (=סינוואר הבא).
  3. אי-מוכנות להתחייבות על כמות החטופים החיים שישוחררו במסגרת העסקה.
  • ישראל, מצידה, לא מוכנה (לכאורה) להתגמש אף היא על הנקודות הנ"ל.

בפועל, כרגיל, הדינמיקה היא שישראל מאוד מאוד רוצה להשיב את החטופים הביתה, פחות או יותר בכל מחיר, ולכן היא מוכנה להתגמש בגדול על כל העקרונות שלה. ארה"ב, שיודעת את זה, ושיודעת גם שבשלב הזה המשך הלחימה תלוי רק בישראל, ושהמטרה היחידה שלה (של ארה"ב) היא הפסקת הלחימה - מפעילה לחצים אדירים על ישראל אכן להתגמש על כל דבר אפשרי בערך, תוך שיתוף פעולה מלא עם האינטרסים של גדולי אויבינו.

מעבר לזה, אנחנו לא באמת יכולים לדעת מה ההתפתחויות הקונקרטיות בכל שלב של המו"מ, או מה העסקה הנוכחית המוצעת לפתחם של שני הצדדים. אני בהחלט מוכן ויכול לקבל ולהאמין שביבי הפכפך ולא עקבי, ושפעם הוא מוכן להתגמש על העקרונות הנ"ל ופעם לא. זה תואם את אופן הפעולה שלו מכל מה שידוע עליו, והוא אכן עושה רושם של אדם שקשה מאוד לעבוד מולו/איתו.
אבל זה לא משנה את העובדה שהעקרונות עצמם הם נכונים, אקוטיים, וקריטיים, וכל עוד ההתעקשות שלו היא עליהם (ואין שום אינדיקציה לכך שמדובר ב"עיזים" אחרות, גם לשיטת גדולי מבקריו) - אני 100% מאחוריו, וכך גם חלקים גדולים בעם. וכל מי שטוען שצריך לוותר על חלק מהעקרונות הנ"ל, חייב להסביר גם איך הוא דואג להבטיח את ביטחון ישראל אחרי זה, או איך העסקה מביאה לשחרור כל החטופים. כל זה לא תלוי בכלל במה ההצעה הקונקרטית הנוכחית, וכל דבר אחר חוץ מזה - זה ספין.

לא מוסיפה העובדה שביבי לא ממש טורח להסביר לעם שלו, שחלקו די סובל, לאן הוא הולך, מה משיגים ומה המחירים. הוא לחלוטין מביא את זה על עצמו ושלא יתפלא אם מנגחים אותו. גם אם העקרונות נכונים - ההישגים המשמעותיים אסטרטגית שהם שליטה בפילדלפי, גישה ממסדרון נצרים וכו’ (ולא חיסול מפקדים או השמדת משגרים ומנהרות - זה טקטי וישוקם בעתיד) - את זה ניתן היה להשיג מזמן ולהסביר מזמן. ככה שגם אם אתה לגמרי מאחורי נתניהו בהחלטה הזו, קצת קשה לא לשים לב שמה שהוא עושה זה להרוויח זמן שמשרת אותו פוליטית. גם אם אפשר להניח שיש לגרירה הזו משמעות במערכה כולה, אם כי ציינתי שאת ההישגים המשמעותיים ניתן היה להשיג קודם. והמצב בצפון, וכו’… אז כן - העם חשדן והוא הרוויח את זה ביושר. שישמיע את קולו ויענה על שאלות, זה המינימום. אחרת - שיתמודד כמו גבר עם התקפות אישיות מכוערות.

אתמול אצל אברי ושרקי הראשון שאל את אחת מהאלה בפנאל אם אחרי שבלינקן אמר שביבי מסכים ומתווה וחמאס עושה בעיות אם ביבי מקבל פטור. היא ענתה בינתיים. שום דבר לא ענייני כבר. יש פה שני צדדים שהורסים בשיטתיות את המדינה.

ביבי יושב עם ‘העם שלו’ בחדר סגור? אפילו מקבינט המלחמה יצאו הדלפות.

ממש לא צריך לספר לכל העולם ואשתו מה רוצים ולאן הולכים, אין צורך לחשוף את הקלפים תוך כדי מו"מ לפני שנסגרה עסקה.

ביבי דווקא אומר בכל הזדמנות שהולכים לכיוון של לחסל את החמאס ול’ניצחון מוחלט’ - אוהבים את זה או לא זו כבר שאלה אחרת.

בעולם נורמלי הציבור אמור לסמוך על הממשלה שתעשה מה שטוב ביותר בשביל המדינה והעם (וכן, גם אם זה אומר לוותר על חלק מהחטופים כי זה מה שעדיף ברמת המאקרו).

הבעיה היא שפה הציבור לא סומך על הממשלה (וזה ממש לא רק ביבי, אם מחר יעמדו בראש גנץ/לפיד/בנט/גלנט/כל אחד אחר) עדיין יהיה חצי עם ± שלא יסמוך שמתקבלות ההחלטות הנכונות.

טוב זה שלא סומכים על הממשלה זה די מובן. אני גם לא סומך על הממשלה והעומד בראשה וזה בלשון המעטה ואני נגד עיסקת החטופים המוצעת. לגבי מירי רגב אין לי אפילו טיפת הגנה על זה. זה כבר ברמה של טימטום ותקיעת אצבע בעין. לא סובל את לפיד, אבל הוא צודק הפעם. את הטקסים האלו צריך להחרים.

@whykds

העלתי את זה לפה, אבל אתה הולך רחוק מידי לפני יומים נרצח מאבטח ע"י פלסטיני עם היתר עבודה.

המימסד הביטחוני והשבכ אמר שהוא " ידע להתמודד עם זה" את המחיר של השקר שלהם שילמה משפחה שלמה של יתומים ואלמנה חדשה בישראל.

לאותו מימסד רוצים להאמין שהוא ידע “להתמודד עם זה” עם ההפקרה של נצרים ופילדלפי

אני מוכן לעשות עיסקת חבילה עם הקפלנסטים, ביבי וגלנט תמורת הראשים של כל ראשי מערכת הביטחון בהווה ובעבר. (לא פיזית כמובן)

אתה מדבר על העסקה ואני חושב שזה רחב הרבה יותר. לכולנו יש חברים עם ילדים בבית שמסכנים את חייהם בסבב שלישי ואף יותר. המינימום זה לתת לאזרחים סקירה: איפה אנחנו עומדים מבחינה בטחונית, כלכלית, מילואים, צבא, שיוויון בנטל. מה התוכנית לעזה, מה לצפון. המדיניות של לא לדבר, לא לענות על שאלות, לא להצטלם עם כישלון היא מצויינת לנתניהו הפוליטיקאי בדיוק כמו שהיא ביטוי לההפך ממנהיגות.

אני (עדיין) בביקור בארץ ובשוק מהתגובות וממה שאנשים אומרים לי. אז נכון, תקופה קשה ונעבור את זה וכו’ - אבל יש ציבור הולך וגדל של אנשים שמתייאשים לאט. זה לא טרנד אלא יותר כמו גל עומק. אפשר להמשיך לעצום עיניים.