הסכסוך הישראלי פלסטיני

שילכו… הייתי מבין אם הם ירצו להתאבד, אבל ללכת לידים של חמאס?? לחטוף בליץ, אונס והשד יודע מה בשביל… לשחרר את יקירהם??

סורי, ועם כל הכאב - הייתי מאשפז אותם. אפילו בכפייה. ההיגיון כבר לא מכתיב את מעשיהם, רק כאב ואבדן.

רחמנות

ההנחה לפיה לא ניתן לכניע את חמאס או את ההתנגדות הפלסטינית היא טעות מרה, ויותר מזה השלמה עם פעולת חמאס היא תמריץ לעתיד לבצע פעולות נוספת כאלה, שעתה שעתה קיים תג מחיר ל-7 באוקטובר.
ממליץ בחום לקרוא את הניתוח הבא: לא פחות מניצחון (ניתוח 186) - המשחק הגדול

ההיסטוריה מלאה בדוגמאות לעמים שעברו “חינוך מחדש” והגורם המנצח הצליחל לכפות עליהן את רצונו, להרחבה: ניצחון ורעיון (פרק 82) - המשחק הגדול

לסיכום, ישראל קודם כל ולפני הכל הייתה צריכה להסיר את האיום של חמאס (קרי להשמיד אותו), ורק לאחר מכן לפעול לגבי שאר המטרות. ובנקודה זאת אני חושב שהתקשורת חוטאת לתפקידה שעה שהיא לא נותנת את תמונת המציאות של המלחהמ בעזה.

מודה שהתלבטתי אם לשים כאן את הקישור כיוון שאין דבר גרוע מלינקדאין, חוץ מפופ אמוני כמובן. אבל ויזואליזציה יפה של המצב בצפון:

כמו שאתם בטח שמתם לב, אחרי שאתמול לישכת ראש הממשלה הדליפה שראש השבכ חשב שאין היתכנות למלחמה בעזה כמה ימים לפני הטבח היום בבוקר הגיע “הנקמה” והשב"כ הדליף לנדב אייל את הידעה שממוחזרת פה ללא סוף.

רק שהיה ברור, ההדלפה של גנב הדעת, שעומד בתפקיד ראש השב"כ לגנב הדעת שמתחזה בתור עיתונאי הידוע בשמו בישראל נדב אייל, זה אחד הדברים היותר מגוחכים ששמעתי ואחד הלא סקופים המגוחכים שיצאו פה…

זה כמו שאני יבוא לפורום, ויגיד, אתם יודעים, יש התרעה לגשם . אני לא יודע מתי , אני לא יודע היכן. אבל יש התרעה לגשם. ואז שיגיע הגשם אני יגיד “אתם רואים אני צדקתי”.

כן הם כל היו בטוחים במלחמה שכולם הלכו לישון באותו לילה , כמה מהם אפילו ירדו לנפוש באילת והכי פושע איפשרו לפסטיבל שלם לחגוג כמה עשרות מטרים מעזה… זה כל כך מעצבן אותי. אם אתה חושב שיש מלחמה בקרוב אז מה אתה מאפשר לאלפי חוגגים לחגוג ליד עזה?

והכל מטומטם שבמקום לזרוק אותם מאחריות, אנחנו עוד נותנים להם לקבל החלטות במדינה.

דרך אגב, שבוע לפני הטבח., כל מערכת הביטחון בצורה גלויה, הודיעה לממשלה בהערכה רישמית שחמאס מורתע ולא צפויה מלחמה בעזה.

הם מזלזלים בנו כל כך והתסכול שזה עובד להם.

אבישי גרינצייג בטויטר:

"נתניהו אחראי למחדל האסטרטגי של ניהול הסכסוך מול החמאס, קניית השקט ארוך השנים תמורת התעצמות ארגוני הטרור ואי התרכזות בדברים החשובים באמת לביטחון ובאי פיקוח ראוי וקפדני על הדרג הצבאי וגופי הביטחון.

אבל מדהים שלוקחים דווקא את הנקודה בה נתניהו בפירוש לא אשם, ומשכתבים את ההיסטוריה.

"כל בר דעת מבין ״שההתרעה״ של ראש השב״כ לא הייתה התרעה ולא נעליים. היא לא אמרה כלום. והיא גם סותרת את דו״חות המודיעין שחזו בדיוק את ההפך לגבי עזה.

אבל הנקודה המשמעותית היא שהשב״כ ואמ״ן לא האמינו לאותה ״התרעה״.

רונן בר לא ביקש לצאת למתקפת מנע. הרמטכ״ל לא תגבר את הכוחות אלא ההפך."

"שבוע לפני פרוץ המלחמה, הוחלט להזיז כוח מטכ״לי מאוגדת עזה ליו״ש.

ההמלצה הייתה להקל על עזה, כדי להפחית את המתח.

ראש אמ״ן הלך לנפוש באילת וכו׳ וכו׳.

חיילים יצאו לחופשת חג.

אלו לא סתם רשלנות וכשל. זה פשוט אומר שההתרעה לכל היותר נועדה לסמן וי"

הדבר היחיד שאני חולק עליו, זה המשפט האחרון. ההתרעה לא היתה קשורה למלחמה כן או לא. אלא ניסיון פושע של הדרג הביטחוני (פה זה שב"כ) לסכל הליך פוליטי של הממשלה.

אם לא היינו תקועים בפוזיציה רק על זה ראש השב"כ צריך היה ללכת הביתה

לכלא. יש את התקציבים, יש את האמצעים והוא לא עושב איתם כלום, יושב על התחת ומדבר פוליטיקה.

אי אפשר להסכים שיש לו אחריות, אפילו רק כי הוא הראש, ואז להגיד שבזה הוא לא אשם. הוא כן אשם.

כדי לנתח את זה ברצינות צריך לדעת הרבה יותר עובדות ונתונים (מה נאמר בדיוק? כמה התראות היו באותה תקופה? מה נעשה למשמע אותן התראות? ועוד אלף שאלות), אבל כנתין תחת ממשל נתניהו כרגיל נקבל שיח פוזיציה כי זה מה שהוא רוצה.

תקרא את כל הציוץ. הוא בדיוק אומר על מה נתניהו אשם.

אם אני לא טועה אז דיברו על מלחמה מצפון, ככה שנשמע שזה קצת היתממות. כי אכן יש מלחמה בצפון כבר קרוב לשנה ומזיינים אותנו מבלי שאנחנו נעשה כלום.

זה רק מה שהוא רוצה? או שזה גם מה שהאשמים האחרים רוצים?
או אפילו יותר מזה, זה לא בסופו של דבר מה שהעם (והתקשורת) רוצה?

הרי אפשר לעסוק באופן מאוד ענייני באשמה של כל הנוגעים בדבר, אבל שים לב כמה השיח הוא שיח פוזיציה - וממש ממש ממש לא באחריותו של ביבי.

לדעת מה היו ההתראות, מה נעשה, אילו צעדים ננקטו וכו׳ לא משנה את התוצאה הסופית - בערב ה7.10 ראש אמ״ן יצא לחופשה, חיילים יצאו לרגילה, הכוננות הייתה מינימלית, אפשרו למסיבה להתקיים, חיל האוויר לא תפקד במשך 8 שעות, פיקוד דרום לא תפקד וכו׳ וכו׳ וכו׳
רשימת מחדלים לא נגמרת שאיכשהו סלחו לנושאי התפקידים רק כי הם אמרו ״אנחנו לוקחים אחריות״ וביבי לא אמר את המילים האלה. הם עדיין פושעים בדיוק כמו שביבי פושע, והם מנווטים את השיח הציבורי רחוק מהם כי גם להם יש אינטרס מובהק לשיח פוזיציה.

כל אנשי ה״רק לא ביבי״ הפכו לאנשי ״רק ביבי״ בשאלת האשמה, ולא מוכנים לקבל את זה שיש אשמים אחרים שהם אשמים באותה מידה אם לא יותר במה שקרה ב7.10.

קל מאוד להאשים את ביבי ואת הקואליציה וכו׳(שברור שהם מכוונים לכך) - אבל הבחירה ליפול לשיח פוזיציה היא קודם כל של בני האדם שמנהלים את השיח, ולא של המנהל שמנסה להטמיע שיטה.

זה לא צריך להיות סותר. כמו שאבישי בציוץ כתב, נתניהו אשם בגדול, לניהול הסכסוך מול חמאס ועל זה הוא צריך ללכת הביתה.

הצבא והמודיעין אשמים לכישלון היום של הטבח. באי מתן התרעה, אי בלימה של האירוע ניהול וכיוצא בזה.

יש מספיק אשמה לכולם. וכולם כולל כולם צריכים ללכת הביתה

אבל צריך גם לזכור, נתניהו בתור ראש ממשלה נושא באחריות. יש הבדל בין אשמה לאחריות. האחריות היא שלו והוא צריך ללכת הביתה בלי קשר לאשמה שלו.

(אני גם לא שוכח את איזנקוט וגנץ ולפיד ובנט. הם לא ראוים גם)

לגבי ועדת חקירה , אני רואה איך ועדת החקירה האזרחית מתנהלת ואני מבין איך השמאל רוצה “לבשל” את ועדת החקירה הממלכתית עלאק, ברגע שנותנים לנשיא בית המשפט העליון למנות את החברים שלה, מבחינתי אין לי טיפת אמון בה. זה ועדה שהתוצאות שלה “כתובות מראש”

שיקלי הציע הצעה מאוד הגיונית, שהכנסת תמנה את החברים של הועדה. חצי חצי מהאופזציה והקואלציה. ושמי שיעמוד מראש יהיה אישיות מקובלת על כל העם ושהיה לה את אותו “שינים” כמו ועדת חקירה ממלכתית.

תראו מה הולך בועדה חקירה העלאק אזרחית ותבינו איזה בדיחה זו.

מי אמר שסלחו להם? ממש לא… אבל ברור שהרצי וביבי תקועים אחד עם השני. וברור שכדי לעשות את הניקיון הזה צריך להתחיל מהראש שיעמיד את עצמו לבחירה או ילך הביתה. כל עוד ביבי לא הולך לבחירות כי הוא ‘בזמן מלחמה’ ו’צריך לסיים את העבודה’ אז גם הרצי לא וגם הבחירים האחרים לא. הרי הם רוצים כמוהו לשקם את שמם ולהביא הצלחה. הסימטריה בין קציני צבא לביבי היא ההזיה הגדולה ביותר.

הראש אחראי תמיד. נקודה. לא מאמין שאשכרה צריך להסביר את זה שוב חשוב.

הראש תמיד אחראי, אבל אם הוא רוצה לפטר רמטכל או שר ביטחון או למנות איזה פקיד הוא אף פעם לא יכול כי “זה תמיד סוף הדמוקרטיה”

אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. אם אתה רוצה לתת אחריות לראש ממשלה אתה גם צריך לתת לו כלים לביצוע.

זה הפך לקלישאה, רק שרוצים את הראש של ביבי. אז אומרים “אתה בראש אתה אחראי” אבל שזה מגיע לביצוע האחריות זה דבר אחר לגמרי.

זה גם מדהים שצריך להסביר שראש ממשלה זה דרג נבחר ואותו הציבור צריך וחייב לשפוט והדרג צבאי זה צריך להיות תחת אחריות של ראש ממשלה והדרג המדיני והם צריכים לשאת באחריות בלי קשר לראש הממשלה.

מה זה הגישה הזאת אם ראש הממשלה לא לוקח אחריות אז אני לא לוקח אחריות? יהיה להם מספיק הזדמנויות להגן על עצמם. בכל מדינה מתפקדת אחרת. עם כמות ההדלפות והחתירה התמידית הזו של ראש השבכ וראש המוסד נגד הדרג המדיני והם מזמן היו צריכים להיות מפוטרים. בארהב לא היה להם סיכוי לשרוד. רק ברופובליקת בננות שנקראת ישראל , הדרג צבאי חושב ומאמין שהוא מעל הדרג המדיני.

איך כתבת, כל פעם מחדש צריך להסביר את זה

לא ״סלחו״ לבכירים האחרים אבל גם לא נתפסים אליהם כמו לביבי, לא מפקפקים בכל מילה שיוצאת להם מהפה כמו שמפקפקים ומזלזלים בביבי וכו׳

מבחינתי - אם הם אשמים אי אפשר לקחת מה שהם אומרים ברצינות ואי אפשר לסמוך עליהם, בדיוק כמו שאני לא לוקח מה שביבי אומר ברצינות ולא סומך עליו.
אני רואה את ההלך רוח הציבורי בארץ, בעיקר התקשורתי אבל גם ההלך רוח סביבי, אף אחד כמעט לא מתעסק באשמה של הבכירים.
לרוב לא קוראים לרונן בר ללכת לכלא(מינימום הביתה), לא דורשים את הראש של הרצי, חליווה יצא מאוד בזול מכל האירוע ושלא נדבר על זה שאם ביבי יניף אצבע לכיוון גלנט(שבתור שר הביטחון הוא גם ראש של מערכת) אז יפרצו פה הפגנות ו״ליל גלנט 2״ כפי שחברים שלי והתקשורת מתארים את זה.
כפי שאתה טענת, ביבי הופך את השיח לשיח פוזיציה, למה אתה ואחרים לא טוענים שאותם בכירים אחרים גם הופכים את השיח לשיח פוזיציה? גם הם מלבים את האש וזה לא רק ביבי

לדעתי התיקון מתחיל בלשים את כל החרא על השולחן ולאט לאט לנקות אותו. גם אם ביבי יישאר אחרון גם אליו נגיע, אין פה מי צריך ללכת קודם - כולם צריכים להיכנס לכלא. בזמן שאנחנו מתעסקים במי יותר/פחות אשם הם כולם בורחים מהעונש.

אולי זה ייתפס כwhat aboutism אבל באמת באמת קשה לי שמתעלמים מחלק מאוד מהותי(האשמים האחרים לצורך העניין) של המציאות ומתמקדים רק בחלק מסוים(מהותי בפני עצמו).

אף אחד לא מייצר סימטריה כמו שכל אחד פשע בתחומו.
ביבי לא העמיד את הצבא ב7.10 וזאת לא הייתה אחריותו לשלוט בסדכ שנשאר על הגבול, הוא לא תכנן מקרי תגובה וכו׳ זה לא התחום שלו.
זה התחום של הרצי, חליווה, וכל ראשי מערכת הביטחון שפשעו בתורם.
ביבי אשם בזה שתחתיו המערכת הזאת התנהלה בצורה כלכך עקומה וגרועה מלכתחילה והם אשמים בכך שהם ניהלו את המערכת בצורה הזאת.
הם וחבריהם האשמים הישירים, בשטח, לכל מה שקרה ב7.10
ותפקוד יותר טוב שלהם ושל צמרת הפיקוד חד משמעית היה מונע או לכל הפחות מצמצם משמעותית את התוצאות של אותו יום.
ביבי אחראי ואשם בכל מה שהוביל ל7.10 וגם מקומו בכלא.

כל מה שאתם אומרים נכון, אבל ביבי בינתיים משתמש בכל הכוח שיש לו כראש ממשלה כדי לשנות את הנרטיב.

בגלל זה הוא לא מוכן לועדת חקירה, בגלל זה הוא לא מוכן לוותר על הטקס ה"ממלכתי", בגלל זה הוא ממשיך להדליף מידע מסווג.

אם היה למצביעים שלו קצת אכפת מהמדינה, הם היו מבינים שכדי להחליף את כל האשמים - נהיה חייבים להתחיל ממנו. בינתיים הם ממשיכים לנקות אותו מכל אשמה (:nauseated_face:), ותורמים לנרמול הזה שהאחראים על ה-7/10 ממשיכים לנהל את המערכת.

אני ניסתי לעזור למחנה שלך , מחנה רק לא ביבי, אתם מסרבים להקשיב, ובתור עונש (גם למדינה) ותקבלו לצערי את ביבי לעוד 4 שנים.

אתם רוצים להחליף את ביבי (גם אני) תקומו ותיצרו אלטרטיבה חדשה לביבי, ולא, לסיים את המלחמה ולהודות בתבוסה לחמאס זה לא אלטרנטיבה שאני חושב עליה. גם לא לשים את אותם כושלים שהביאו אותנו למצב הזה חזרה לשלטון, אתם לא מקשיבים. יוצאים בקמפיין שהופך בצדק או לא בצדק את ביבי בתור היחיד שעומד בלחצים של העולם ואחרי זה בוכים ומתלוננים למה כל בחירות זה לא עובד לכם…

אתם צועקים “הראש הוא אחראי” אבל באותה נשימה רוצים לשעבד את המדינה לבג"ץ.

אני האמת מיואש. אני יצביע ליברמן רק בתור הצבעת מחאה.

גם אני. אין לי מושג איך שמת אותי במחנה הזה.

מצחיק להגיד שביבי שולט בשיח בזמן ששלושה מארבעת ערוצי החדשות בבירור לא בעדו ואפשר להגיד גם נגדו.
מחזק את מה שנאמר מעליי - ביבי הדיח את גלנט ושרפו פה רחובות, מה יקרה אם הוא ינסה להדיח אותו עכשיו? מה יקרה אם ידיחו את הרמטכל שבשיא חוצפתו ממנה אנשים אומר לנו תסמכו על שיקול הדעת שלי, הם אחלה סהכ?

אגב גלנט - שמישהו יסביר לי בבקשה מה העמדה שלו, אני כבר לא עוקב. יום אחד אני קורא שהוא בעד מתקפת מנע נרחבת מול חיזבאללה יום אחר הוא מסביר למה זו טעות להילחם איתם ואיך זה יבעיר את במזרח התיכון. הוא נהיה כמו לפיד וגנץ, העמדה שלו משתנה כל יום בהתאם לסקרים. כל יום הוא משחרר סרטון עם איומים שאפילו הוא לא מאמין להם. הבעיה היא שיש מלחמה ורצוי שהוא יתעסק בניהול שלה ולא בניהול התדמית שלו.

מעבר לזה (ושוב מחזק את מה שנכתב מעליי) - אי אפשר כל הזמן להגיד על כל דבר ביבי ככה וביבי ככה. הוא משסה ומפלג, הכל נכון, אבל הוא ממש לא היחיד שעושה את זה וכל עוד נישאר תקועים בעולמות של שחור ולבן, של בעד ביבי או נגד ביבי כלום לא יתקדם פה. אפשר להיות נגד ביבי ולרצות שהוא יפטר את גלנט שעסוק בהדלפות לתקשורת כחלק מהכנה לועדת חקירה וריצה עם מפלגה אחרת בבחירות הבאות. אפשר להיות בעד החזרת החטופים גם במחיר כבד מבלי לצעוק בכל מקום דברים שרק פוגעים הסיכויים להחזרתם כמו עסקה עכשיו בכל מחיר. אפשר גם להיות ימני דמתנגד לרפורמה במערכת המשפט ושמאלני שתומך בה, זה ממש בסדר, זה אפילו רצוי במידה מסויימת כל עוד שומרים על עקביות ורציונל מסויים.
כשצובעים את העולם בשחור ולבן נגרם רק נזק, הרבה יותר קל לפלג את העם ככה. החיים יותר מורכבים מזה ואנחנו צריכים להיות חכמים יותר מזה.

ספציפית בקונטקסט של חיזבאללה זה אישית מובן לי. אתה מצד אחד לא ערוך להסלמה ועוד חזית, אבל כנראה שהיה צורך במתקפת מנע. הדבר היחיד שמטריד אותי הוא מצבם של תושבי הצפון שהפקירו אותם. נתב"ג הוא נכס אסטרטגי מין הסתם, אבל זה מחזק את הסנטימנט הקיים של בפריפריה לא מעניינת מול התקפה על המרכז.

עצוב מאד

דובר צה"ל:

צה״ל איתר מספר גופות במהלך הלחימה ברצועת עזה. בשלב זה הכוחות עדין פועלים במרחב ומבצעים תהליך לחילוץ ולזיהוי הגופות שיימשך מספר שעות. אנו מבקשים להימנע מהפצת שמועות.

עצוב מאוד וצפוי מאוד. אין הרבה חיים, לא משנה כמה יצרחו את זה, עזה במצב מלחמה נוראית והסיכוי לשרוד שם כשאתה לא במנהרה מבוטנת במעמקי האדמה הוא אפסי. בטח כשהשומרים על החטופים הם רוצחים אכזריים.