הסכסוך הישראלי פלסטיני

באופן אירוני זה יכול לשחק מאד לידיים של החמאס. הלחץ על ביבי יגבר מאד.

יותר ממה שהוא היום? כול מי שיש לו מיקרופון אמר לסיים עכשיו ומקסימום נחזור לשם אח"כ (החרטא הכי גדולה ששמעתי) וביבי החליט לא יוצאים ולא עוזבים את ציר פלדלפי.

איזה לחץ יכול להיות יותר? זה בדייק סלע המחלוקת עם החמאס.

ללחץ יש אפקט מצטבר. האפשרות שיבוא הרגע שיהיה הקש שישבור את גב הגמל לא בלתי אפשרית. בגדול, כל מה שצריך כדי שזה יקרה הוא שזה ישתלם לביבי פוליטית. למזלנו הוא מספיק נבון בשביל להבין שכרגע יש רוב שקט (מדי) בעם שתומך בגישה שלו.

את התקשורת הישראלית צריך להחליף. חבל שערוץ 14 הפח זו האלטרנטיבה.

הרעיון שבו המוות של חטופים בשבי הוא באשמת ביבי ו’הפקרה’ זה מסגור מכוער וציני הרבה יותר מדי ולא ייתכן שהתקשורת הישראלית תומכת ומלבה את הדבר הזה.

הבעיה של ביבי שבליכוד יש כבר ניצני מרד. גלנט כבר מכין רשימה .

אני כבר הימרתי וטעיתי , אבל יכול להיות שזה הקש ששבר את גב הגמל.

דובר צה’'ל אומר שהם נרצחו בימים האחרונים.

אני מתחיל להבין את הלחץ העצום על עסקה, גם גלנט ההפכפך עכשיו בעד למכור את כל ההישגים שכן הצליחו בעד מוות של מאות ואלפי ישראלים בעתיד.

והנה עוד אחד שהדם של החטופים יותר אדום לו מהדם של שלושת השוטרים שנהרגו רק הבוקר או מכל הלוחמים ההירואים שנהרגו בקרבות מול רוצחי האדם האלו. לדבר בסיסמאות - קל מאוד.

שואל ברצינות, זה כזה בלתי אפשרי לעצור לכמה שבועות ואז לחזור להילחם?

הרגילו אותנו שאם יש עצירה/הפרה של הסכם אז המדינה לא אוכפת אותו.(ההתנתקות, 1701 וכן הלאה) משום מה אנחנו מקבלים בהכנעה שאם נעצור אז זה ייפסק לחלוטין. אני לא מבין איך זה התקבע, ולכן שואל ברצינות.

עצירה זמנית אני מסכים, כל עוד זה קורה ללא יציאת הכוחות. ברגע שנצא מעזה - זה ייגמר, גם ככה נגמרה לנו הלגיטימציה להיות שם - בכל אופן מהעולם הנאור אעלק.

כי חמאס לא רק רוצה נסיגה רק מציר פילדפלי, הוא רוצה גם מציר נצרים ומכל עזה. ואז חמושים של הנובחות ישבו לך על הגדר.

ארהב לא תיתן לך להכנס שוב לעזה שיש עוד שלושה חודשים בחירות אצלם.

חמאס לא מסכים לשחרר את כולם. הוא מסכים לשחרר משהו כמו 20 או 30 חטופים (וגם אז לא להתחייב שכולם יהיו בחיים)

לפחות שיגידו את האמת.

אם חמאס היה מתחייב לשחרר את רוב החטופים שבעזה הייתי בעד. גם בעד הפסד במלחמה.

להכנע לחמאס זה לא רק להפסיד במלחמה זה להזמין את הטבח הבא ולהשאיר את רוב החטופים לצד סינואר.

נ.ב בכל מדינה מתפקדת שר הביטחון צריך או להתפטר או להיות מפוטר אחרי הציוץ הזה. שיתפטר אם הוא לא מסכים עם הקבינט

אגב, אני בעד שיכנסו שוב את הקבינט כדרישת גלנט ויצביעו שוב בעד/נגד עסקה מופקרת. נראה אם הוא יהיה קרוב כשהוא יצביע לבד בעד.

אם גנץ היה רוצה להשפיע, היה צריך להשאר בקבינט יחד עם אזנקוט וסער ויחד עם גלנט היו מצביעים לצאת מפלדלפי וכניעה מוחלטת לחמאס - אם זה מה שהם מאמינים בו כמובן. במקום זאת גנץ הכוסית בחר לצאת כשהסקרים ניבאו לו 30+ מנדטים ועכשיו הוא צועק על כולם לצאת להפגין נגד הממשלה ובעד כל עסקה. איזה אדם פתטי, מתחרה חזק ליאיר לפיד. כמה פייקים יש בדור הזה שאלו מנהיגנו.

גם לרפיח לא הייתה לגיטימציה וזה בכל זאת קרה, אני לא מבין למה שהפעם זה יהיה אחרת. רק צריך מנהיג נחוש…

מבין ומסכים.
אני גם לחלוטין חושב שההתעקשות על פילדלפי היא לגיטימית ולעניין.
דילמה נוראית, פשוט מרגיש לי שהיא מתבססת על ההנחה שלעולם לא ניכנס שוב ואני לא מבין מה מקור ההנחה. כלומר, אני כן מבין את את ההנחה, זה מה שקרה עד עכשיו. אבל אני גם חושב שמשהו פה השתנה. זה קצת הדוקטרינה של ביבי, אם הוא רק היה אוכף מה שצריך לאכוף בזמן שצריך לאכוף לא היינו כאן.

אין לי בעיה לכל עיסקה כל עוד אין לחמאס שוב לברג’ עלינו. כלומר, תחזירו את כל החטופים ונצא לגמרי מרצועת עזה, וכך נוכל לחזור מתי שבא לנו.

אבל לחשוב על הרעיון של לצאת מעזה תמורת 30 מתוך 101 שעכשיו שם זה אומר שחמאס יחזיק אחרי היציאה שלנו משם ב 70 חטופים חיים ומתים!!! זה טירוף!! זה חולני!! זה התאבדות רבתי שחבורת התקשורת כמו הציטוט של החרא שהבאתי למעלה מובילה אותנו לשם. זה מוות ביסורים לאנשים חפים מפשע!

ברור לשנינו שאין שום תרחיש שזה יקרה. לצערי.

א. כמו שכתבתי, תקופת בחירות בארהב ממשל עוין אירופה עוינת.

ב. חמאס רוצה הפסקת אש בשביל לשים חמושים ליד הגדר. שהפסקת האש תיגמר הוא ינסה לעשות שוב טבח.

זה לא נסיגה רק מציר פילדלפי או אפילו נצרים. זה נסיגה מכל עזה.

שאלה לי אליך , ישראל נסוגה חמאס פולש שוב וחוטף אזרחים אז שוב להכנס ללופ של עיסקאות עם השטן? או מתי שהוא זה יפסק?

דרך אגב, ישיבת קבינט תכונס היום, אני חושב שביבי עומד להישבר. דרך אגב מנקודות מבט צינית של ביבי, בחירות יעזרו לו. אני די בטוח שהוא ינצח בהם.

בול מה שחשבתי. מה יקרה אם העם הטיפש שלא יודע לחשוב יחליט שוב לבחור באדון ביבי ובימין? יפסיקו ההפגנות?

אז אתה אומר שתמיד לחמאס יהיה לברג’ עלינו, אז למה לתת לו את הלברג’ שיש לנו עליו? כלומר, ניתן את כל מה שיש לנו תמורת חלק ממה שיש לחמאס. ואז שוב אנחנו במחול של גזר דין מוות ביסורים על חלק מהחטופים.

אז אולי דרך אחרת? לא שיש לי אחת, אבל אולי נרקוד לא לפי החליל של החמאס?

הבשורות מהבוקר הן נוראיות. לחלוטין.

אבל בסוף-בסוף, ובהמשך לדיון על התועלת שבלחץ הצבאי, זה מסתכם בתשובה לשאלה: מה היה הצלחה גדולה יותר, או יותר נכון, מה היה כישלון פחות גדול - ניסיון החילוץ של נחשון וקסמן, או עסקת השחרור של גלעד שליט?
בעיניי לפחות אין כאן שאלה בכלל.
וכן, אפילו שהפעם מדובר באזרחים ולא בחיילים.

לגבי האפשרות לחזור ללחימה אחרי עסקה - כמו כל דבר, צריך להסתכל על הדברים בעיניים מפוכחות ואמיתיות, ולא בהתאם למשאלות לב. ולכן:

1. חזרה ללחימה אחרי מספר שבועות היא לא אפשרות. זה ממש לב העסקה וסלע המחלוקת המרכזי, ולא מדובר כאן סתם ב’חוסר לגיטימציה’ אמורפי. ארה"ב תשים את כל כובד משקלה שלא נחזור למלחמה - לא רק בגלל שנת הבחירות, אלא כי כל האמינות שלה כמתווכת וכשוטרת עולמית מונחת על הכף. אם היא לא מסוגלת לגרום למדינת פרוקסי שלה לעמוד בהתחייבויות שהיא עצמה ערבה להן, אז באמת שהיא לא רלוונטית יותר לשום-דבר שקורה בעולם. ארה"ב כבר הוכיחה במלחמה הזאת שהיא יודעת להיות רעה אלינו כשהיא רוצה, אבל זה כלום לעומת מה שיקרה אם ננסה לחזור למלחמה כמה שבועות אחרי שחתמנו תחת חסותה על הפסקת הלחימה.
  2. חמאס מטומטמים ויהירים, אבל לא עד כדי כך מטומטמים ויהירים כדי להפר את ההסכם ולשגר רקטות כמה שבועות אחרי שנחתם הסכם הפסקת אש, שלא לדבר על לא מסוגלים ו/או דברים הרבה יותר דחופים שיש להם על הראש. ולכן, סעיף 1 נכון ביתר שאת.
  3. אם ככה, נשארנו עם אפשרות אחת - לחזור ללחימה בעוד שנה+. פה הבעיה היא לא ‘לגיטימציה מהעולם’ - אותו מושג שחלק מהאנשים כאן מטילים בספק ברמת ההשפעה הממשית שיש לו, אלא לגיטימציה פנימית, מהעם היושב בציון. שנה+ מעכשיו, כשהציבור רק יתחיל לעכל וללקק את הפצעים מהמלחמה הנוראית הזאת, כשרק אלוהים יודע מה יהיה המצב בצפון אז, כשזוועות ה-7.10 ייראו כמו זיכרון רחוק לעומת האפשרות להתמכר לשקט מיידי, וכשעזה המפורקת תראה כמו אחרונת הבעיות של המדינה המתאוששת שלנו - תהיה אפס לגיטימציה לחזור למלחמה שם, על כל הכלול בכך. אפס עגול. לעם יש זיכרון קצר ונטייה חזקה לשקט מיידי על-פני פתרונות כואבים לבעיות ארוכות טווח, וכל מי שלא מבין ורואה את זה, פשוט חולם בהקיץ. וזוהי הנקודה החשובה ביותר.
  4. נקודה חשובה נוספת - מי הוא אותו ‘מנהיג אמיץ’ שיעז לחזור ללחימה אחרי הפסקה של שנה+?
    ביבי, ההססן והדחיין הבלתי נלאה, עם שפל חסר תקדים של לגיטימציה לבצע כל מהלך שהוא, בוודאי הכרזת מלחמה?
    מנהיג ימני חדש אחר, שייבחר על-מנת להכניס בעם ובמדינה רוח חדשה ורעננה, אז שהצעד הראשון שלו כראש ממשלה יהיה הכרזת מלחמה וחזרה לבוץ העזתי?
    או אולי מנהיגי גוש השמאל, גנץ/לפיד? אין מספיק חחחח בעולם. מאשימים כאן (ובצדק) את ביבי על ההכלה והדחיינות האינסופיים בטיפול בבעיית עזה, אבל “שוכחים” (מעבר לכלל גורמי הביטחון שהיו שותפים בכירים ומלאים למחדל הזה) שהאשם הראשון היה אולמרט בעופרת יצוקה, בשר מבשרה של מפלגת קדימה שביצעה את ההתנתקות, שהבטיחה לנו חיסול מלא של חמאס אם יעזו להרים ראש, ובסוף הסתפקה ב"סבב" חלוש ראשון בסדרה, שסימן את הדרך לבאים אחריו.

המחאה היחידה שצריכה להיות היא שבזמן שיודיעו על בחירות אז למחות להעיף את כל הפוליטיקאים המצוצים והכושלים מה20 שנה האחרונות לפחות. מימין ומשמאל

עצוב ומטריד שנירמלו פה שיח ומציאות שנותנת להם במה לחזור כאילו אחד מהם אשכרה ישנה או יתקן

מרגיז שאף אחד לא קולט את זה. השמאל צועק הימין פח, והימין צועק השמאל פח. וכולם צודקים!! רק אף אחד לא רוצה להסתכל על הדבשת שלו קודם.

אם רג היינו יכולים להרשות לעצמנו ניקוי אורוות מאסיבי, מדיני, בטחוני בבת אחת. כל הפחים לפח.

אני לא אומר פה כלום האמת, רק חושב בקול (או בכתב יותר נכון).
הם לא יוותרו על הלברג׳ שלהם בחיים, כי אין להם שום סיבה לעשות את זה. ואנחנו לא נוותר על שלנו, ובעיניי הלברג׳ הוא לא פילדלפי, מבחינתי (זאת אומרת מה שאני רוצה) פילדלפי הוא שטח מדינת ישראל ולכן אינו לברג׳. הלברג׳ צריך להיות שנקל עליהם לפרק זמן מסוים לפני שנחזור לפרק אותם. לצערי הגורמים במדינה (מכל הצדדים) הופכים את זה לדיון וואטאבאוטיזם בינארי. כן או לא, אבל בהתנתקות היה ככה אבל באוסלו היה ככה. אני אומר שהדיון צריך להיות החלטה של המדינה מה קדימה. בעיניי מכשול תת קרקעי ונוכחות צבאית בפילדלפי. בהינתן האילוצים האלה, כלומר קבענו מה יהיה בפילדלפי קדימה, זה לא באמת משנה מה קורה עכשיו. כל עוד נקודת הסיום של הדבר הזה ברורה לכולם.

ושוב, אני לא קובע כלום אלא רק מעלה מחשבות ותהיות. הדבר היחיד שאני קובע זה שחייבים בחירות כדי להחליף את הממשלה ולפטר את כל בכירי הצבא.