הסכסוך הישראלי פלסטיני

לכולם יש נקודת שבירה, אף אחד לא אלוהים. צריך לנתח נכון אותה ולהראות סימנים שמתקרבים לשם.

אגב ‘יכנע’ זה מילים בלבד. הכוונה שיתגמש משמעותית. בדיוק כמו שחיזבאללה ואיראן די ‘התגמשו’ בנושא התגובה לחיסולים.

חיסול סינוואר. ואם מי שיעלה אחריו ימשיך באותו קו אז לחסל גם אותו. קל לסינוואר להקריב אחרים, כשהוא ירגיש שמתקרבין אליו הוא יגלה יותר גמישות

חיזבאללה הגיב בדיוק בעוצמה הנכונה כדי שיוכל להמשיך להפגיז את ישראל מבלי להוביל למלחמה. זה האינטרס שלו.

איראן לא הגיבה כי יש לה אינטרס להישאר מדינת סף גרעין וכרגע לא נכון לה לייצר מלחמה עם ישראל.

הציפיה שאיראן או חיזבאללה יפעלו נגד האינטרס שלהם רק כדי לנקום היא קצת מצחיקה.

לכל בן אדם יש נקודת שבירה זה נכון. לא לארגונים. לארגונים אין נקודת שבירה. יש מלא נקודות שבירה שמובילות לחוסר תפקוד ואז אולי גם לחוסר רלוונטיות אבל לא ל"שבירה".

ישראל מנסה כבר כמעט שנה לשבור את ארגון החמאס, אבל כמו שהיא לא הצליחה בשטחים הכבושים כך היא לא תצליח בעזה.

תוכל להצביע לי בבקשה על המפלגה הנאצית כיום?
או על חברת הודו המזרחית (“חברה מסחרית” קולוניאליסטית, ששלטה על רבע עולם עד לפני בקושי 100 שנה)?
על פראנקלין וארמפילד, או שאר חברות סחר העבדים הענקיות?
על הפגאניזם באירופה?

‘אי אפשר להרוג רעיון’ זה אחד השקרים היותר גדולים של הפרוגרס הרלטביסטי. רעיונות וארגונים משתנים, באים והולכים. הכול לפי מפת האינטרסים, ולפי מידת הרלוונטיות והכדאיות של הרעיון.
הבעיה היא שיותר מידיי גורמי כוח ושליטה בעולם, ואפילו כאן בתוכנו, מסרבים להראות לטרור ולאיסלאם ג’יהאדיסטי רדיקאלי שהוא לא משתלם - אלא להיפך.

רעיון הנאציזם נהרג?

אולי באוטופיה דיסטופית אפשר לחסל את רעיון ההתנגדות של עם אבל לא במציאות.

במקום להתווכח על סמנטיקה (כנראה שתגלו ששניכם מסכימים שזה לא אפשרי להדביר לגמרי אבל כן אפשרי להדיח מהשלטון ואף מתישהו לשנות את דעת רוב האוכלוסיה), הייתי מתעסק במטרה יותר ריאלית שגם גובה מחיר וגם מאפשרת להתקדם לאנשהו ביום שאחרי: חמאס לא ישלוט בעזה.

אז פתחתי את הדיון פה במה האפשרויות שלנו בהנחה ואנחנו לא מוכנים לוותר על צירים כאלו ואחרים ומאידך לא יכולים להלחם בעצימות גבוהה באזור חטופים כי הקנה יושב להם בעורף.

חמאס לא ישלוט, איך? מי הוואקום שיחליף אותו?

המטרה לא צריכה להיות מיטוט החמאס אלא מיטוט ההתנגדות. את זה אי אפשר לעשות רק באמצעות צבא.

אגב ההשוואות לנאצים, בסוף היו מעל 40 נסיונות התנקשות בהיטלר, כולל לפחות 3 שהיו ממש קרובות, וגם כמה לפני שנפתחה מלחמת העולם השנייה. ולקראת סוף המלחמה - גם הרבה מהגרמנים שחוש המוסר שלהם הוא לא זה שהציק להם, ההרס והחורבן כן.

אני לא יודע בוודאות אבל נראה שמבחינת הרס ותנאי מחייה, העזתים ספגו לא מעט וזה לא משנה את דעתם. כשיש כזה זלזול בחיים של עצמם, אין לוגיקה ואין רציונליות.

אין לי פואנטה ולא דעה קונקרטית על מה צריך לעשות, בטח לא להיכנע, רק אבחנה שבמובנים רבים זו אידאולוגיה שהיא קיצונית ברמה חסרת תקדים, גם ביחס לנאצים. אני לא בטוח כמה הדיונים על מערכת חינוך בניהול האמיריות (נניח) הם רלוונטיים. בסוף הילדים חוזרים הביתה להורים שלהם.

המטרה שלנו לא צריכה להיות למחוק את חמאס בתור רעיון. זה לא ריאלי אחרי כל שנות ההסתה והשינאה שלהם, אני מסכים עם מי שאומר את זה. המטרה שלנו צריכה להיות שכל מה שישאר מחמאס זה רק הרעיון.

שהוא יאבד את היכולת שלו לבצע מלחמה בנו, ותסלחו לי, בנתיים הכיבוש של עזה מוכיח שזה לא רק אפשרי זה כרגע הופך אור וגידים. אנחנו חוזים בשידור ישיר, בחמאס מתפרק מכל נכסיו. אתם אולי לא זוכרים את זה. אבל בכל העימותים הקודמים שלנו מול עזה, היינו רוב הזמן תחת צבע אדום אם זה בעוטף עזה או במרכז, חמאס ביצע ירי טילים ונט לעבר הישובים ללא הפסקה

עכשיו, חמאס בקושי יורה למרכז, ושהוא יורה הוא עושה את זה בכזה מאמץ וכזה חובבנות שהטילים הבודדים שהוא יורה נופלים בים בגלל האי יכולת שלו להכין כראוי את זה.

זה כרגע ירד למינימום. אם הנוכחות הצבאית שלנו תמשך ותורחב בעזה זה ירד ל0

אבל פה וכרגיל זה אותם “החשודים המידים” מתכחשים למציאות.

זה לא דעה שלי זה עובדה.

הזיכרון פה כל כך קצר, השמאל אמר לנו אותו דבר לפני חומת מגן. “אי אפשר לנצח טרור בכוח צבאי” אז עשו את חומת מגן ועד מבצע צבאי ישר אחרי זה (ששכחתי את שמו) אחרי זה בנו גדר ופתאום האופנה של חמאס להרים לנו אוטובוסים ומסעדות כמעט ונעלמה לחלוטין. ומתי היא חזרה? שצהל הפסיק או צימצם בצורה קריטית את הכניסה למעוזי הטרור. ואולי לא תאמינו זה לא קרה בגלל שחמאס הפך לפציפיסט

רוצים לעשות עיסקה כוללת תמורת חטופים? לגטימי. רוצים להפסיק את המלחמה? אני גם מוכן תמורת רוב החטופים או כולם להפסיד במלחמה הזאת (צריך להודות באמת). אני לא מסוגל להשאיר אותם תחת שבי החמאס, אבל לפחות אל תשקרו לנו ולעצמכם. אני מספיק שומע את הזילזול הזה באינטלגציה בטלויזיה.

דרך אגב, גרמניה הנאצית זה דוגמה שמתמשים בה אבל לצערי לא מדיקים בה. מלחמת העולם השניה לא חיסלה את הרעיון הנאצי (הוא לצערי קיים וגם בימין הקיצוני האמריקאי) אבל מבחינה צבאית הנאצים הוכרעו לחלוטין וזה בדיוק מה שאני חושב שצריך לעשות לפלשתינים.

אני מת על הכתבים הצבאיים:

https://x.com/avishaigrinzaig/status/1831255497208406208

זה לא רק הם

סמדר פרי (אותה אחת שהמציאה ידיעה בהתחלת המלחמה ששר החוץ המצרי הזהיר את ביבי )

שמענו אתמול בהודעת משרד החוץ המצרי את הטענה “איך ישראל מעלה בדעתה שמצרים מחמשת את חמאס?” עכשיו, תלוי למי פונים לקבל את התשובה: בישראל טוענים שיש עדיין מנהרות פעילות-מחודשות לאורך הציר. אם ישראל תאפשר את המשך פעילותן, תסתמן זרימת נשק ותחמושת שיחדשו את כמויות השיגורים מעזה. מצרים טוענת ש"הטבענו במים עמוקים את כל המנהרות". לא לשכוח את 750 החיילים-שוטרים שמסיירים לאורך הגבול ותפקידם למנוע הברחות. השאלה, למי להאמין?

באמת סמדר היקרה? למי להאמין למצרים או למציאות?

זה כל מה שאני מנסה להסביר לכם על התקשורת הישראלית. זה לא תקשורת זה תעמולנים שמוכנים למכור את העם שלהם תמורת נזיד עדישים.

אז איך??

בגדול 2 אפשרויות:

1. הגעה להסכם שהפלסטינאים יצאו ממנו פחות או יותר מרוצים.

2. כיבוש אמיתי של השטח על יושביו על כל המשמעויות הכרוכות בכך (אזרוח מלא).

הגעה להסכם שהפלנסטינאים יהיו פחות או יותר מרוצים ממנו זה לחתום על הסכם כניעה ולעזוב לאירופה

אני אומר פחות או יותר, כי בטח גם אז הם יתעקשו להיות הקורבן ולחפש לרצוח אותנו גם באירופה…

מצד שני החזקת עם תחת כיבוש/מצור/מצור חלקי ימשיך לתחזק את ההתנגדות. קרא לזה חמאס, ג’יהאד או כל תנועה אחרת - אם המטרה היא להתגבר על ההתנגדות אלה 2 האפשרויות.

‘‘מיטוט ההתנגדות’’. איזו התנגדות?

א. לפני המלחמה לא היה מצור על עזה כי עזה גובלת במצרים. שטח שגבולו הדרומי גובל במדינה אחרת שאותה ישות יש לה יחסים דיפלומטים מלאים איתה (חמאס מול מצרים) לא יכול להיחשב בתור “מצור” לא משנה כמה מצור ישראל תנסה לעשות.

ב. אחרי ההתנתקות ישראל חתמה עם הרשות על הסכם מעברים. חמאס הפיל את הרשות גירש את פקחים של האום והתכחש להסכמים. באותו רגע לישראל יש את כל הזכות להטיל מצור על עזה, אבל ישראל בסופו של דבר נכנעה לארהב ולאום והסירה כמעט את כל המגבלות.

ג. ישראל סיפקה ומספקת גם עכשיו מים וחשמל (לא זוכר איזה אחוזים) בחינם לעזה.

ישראל נסוגה נסיגה מלאה מעזה, נסיגה מלאה כולל משטחים בצפון הרצועה (קיבוצים שפונו בצפון רצועה ניסנית ) שמומחים למשפט בינלאומי טענו בזמנו שלא שיכים בכלל לעזה. וכולל מציר פילדפלפי . רק שלפלסטינים לא ישארו תירוצים.

ישראל בנסיגה החד צדדית שלה ואני מדגיש המלאה שלה,הרי ישראל יצאה לא רק לקו 67 אלא לקן 48, השאירה ללא תמורה, לפלסטינים, שטחי חקלאות ומכונות לגידול חקלאי בשוי מאות אלפי דולרים. הגיאהד האיסלמי בתמורה לקח את צינורות המים שלהם והפך אותם לרקטות שנורו לעבר ישראל, את השטחים החקלאים הרס ובנה במקומם מחנות אימונים (אני לא צוחק הוא אפילו צילם ופירסם את זה)

ישראל איפשרה לחולים מעזה להגיע לקבל טיפול בבתי חולים שלה ולעשרות אלפי פועלים לבוא לעבוד בישראל. איפשרה לפלשתינים לדוג בחופי עזה.

כל זה לא היה “מספיק לפלסטינים”, הם קיבלו מילארדים של דולרים בסיוע חוץ ובמקום זה בנו רקטות בונקרים ואת השביעי באוקטובר רק בשביל להרוג לאנוס ולטבוח בנו…

אם זה לא מספיק לנפץ את אשלית “הניתן להם שלום והם יעזבו אותנו במנוחה” אני באמת לא יודע מה יכול לשכנע אותך.

עצם הקיום שלנו כישראלים כאן במרחב ממשיך וימשיך לתחזק את ההתנגדות.
אחרי כל מה שכבר קרה, אני באמת מנסה להבין מה יגרום לאנשים כמוך להבין את זה סוף-סוף.

השאלה היחידה שנשארת היא איך אתה מבטיח את הביטחון שלנו תחת ההנחה הזאת.

1. תרחיש דומה לסוריה/ברה״מ, בו הגנה הרמטית לאורך זמן גורמת להתאיינות חלקית או מוחלטת של האיום.

אני יודע שזה כמעט בול ״ניהול הסכסוך״/״קיר הברזל״ שחטפו מכה אנושה לפני קצת פחות משנה (גם אצלי), אבל זו עדיין אפשרות שיכולה להתממש. ייתכן ולא תצטרך לפרק את ההתנגדות ישירות כפי שלא הסרת את איום צבא סוריה (הגדול בהרבה) באופן ישיר.